Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, πρώτο μου ποστ στο θέμα του note 3 pro.

 

Έχω το redmi note 3 pro kenzo με την MIUI 8 Global 6.12.22 beta με marshmallow 6.0.1 MMB29M

 

Θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πραγματάκια που είμαι σίγουρος έχουν ρωτήσει πολλοί άλλοι πριν από εμένα αλλά δεν βρήκα πουθενά λύση.

 

Όταν κάνω κλήση δεν με ακούνε σχεδόν καθόλου εκτός κι αμα βάλω ανοιχτή ακρόαση τότε με ακούνε τέλεια, έψαξα πολύ ώρα στο ίντερνετ και δοκίμασα διάφορα αλλα τίποτα δεν δούλεψε.

 

Επίσης τα δεδομένα μου δεν λειτουργούν καθόλου. Τα ανάβω και δεν γίνεται τίποτα δεν μπορώ να συνδεθώ πουθενά. Έχω megabyte στην κάρτα μου και στις ρυθμίσεις της cosmote για το internet φαίνεται να είναι όλα κομπλε.

 

Για αυτόν τον λόγο έλεγα να flasharω κάποια άλλη rom μήπως και φτιάξουν τα πράγματα αλλά είδα πως πρέπει να ξεκλειδώσω πρώτα τον bootloader και αυτή η διαδικασία παίρνει πολλές μέρες. Λόγω του ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό μου χωρίς data και χωρίς να με μπορούν να με ακούνε οι άλλοι, δηλαδή το κινητό ειναι πρακτικά άχρηστο, έλεγα μήπως το ξεκλείδωνα με unofficial τρόπο αλλά φοβάμαι πως δεν πρέπει να είναι και ο καλύτερος τρόπος αυτός.

 

Τι θα μου προτείνατε να κάνω; Υπάρχει τρόπος να φτιάξω αυτά τα προβλήματα χωρίς να φλασαρω κάποια ρομ;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ για την απάντηση απλά αυτο που δεν διατύπωσα σωστά είναι οτι ειμαι ανάμεσα σε redminote 3pro και p9 lite. Όσο για το θέμα με τις μπάντες ολα οκ τότε, αφού πρόκειται αν το αγοράσω να το πάρω από Ελλάδα.

 

Ε τότε εγώ θα πήγαινα στο Redmi (με άλλα λόγια δεν το μετανιώνω :p )

Καλύτερη επιλογή κατά την γνώμη μου.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το κινητό αυτό υποστηρίζει βιντεοκλήσεις χωρίς να απαιτείται η σύνδεση στο internet (μέσω viber κτλ), δηλαδή έχει volte support ;

Δεν είμαι ειδικός αλλά νομίζω μπερδεύτηκα :p

Άλλο το volte και άλλο η βιντεοκλήση..

Βιντεοκλήση δεν υποστηρίζει το κινητό (κάτι που είναι θέμα της rom. Σίγουρα το TouchWiz της Samsung την υποστηρίζει αλλά δεν ξέρω άλλα που το κάνουν).

Volte υποστηρίζει αλλά δεν ξέρω ούτε τι είναι ούτε τι κάνει :p νομίζω είναι απλά καλύτερη ποιότητα φωνητικής κλήσης και πρέπει να υποστηρίζεται και από τον παροχο (κατι που δεν ξέρω αν ισχύει εδώ στην Ελλάδα).

Διορθώστε με βέβαια αν λέω αυτά τα λίγα που λέω είναι λάθος.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, πρώτο μου ποστ στο θέμα του note 3 pro.

 

Έχω το redmi note 3 pro kenzo με την MIUI 8 Global 6.12.22 beta με marshmallow 6.0.1 MMB29M

 

Θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πραγματάκια που είμαι σίγουρος έχουν ρωτήσει πολλοί άλλοι πριν από εμένα αλλά δεν βρήκα πουθενά λύση.

 

Όταν κάνω κλήση δεν με ακούνε σχεδόν καθόλου εκτός κι αμα βάλω ανοιχτή ακρόαση τότε με ακούνε τέλεια, έψαξα πολύ ώρα στο ίντερνετ και δοκίμασα διάφορα αλλα τίποτα δεν δούλεψε.

 

Επίσης τα δεδομένα μου δεν λειτουργούν καθόλου. Τα ανάβω και δεν γίνεται τίποτα δεν μπορώ να συνδεθώ πουθενά. Έχω megabyte στην κάρτα μου και στις ρυθμίσεις της cosmote για το internet φαίνεται να είναι όλα κομπλε.

 

Για αυτόν τον λόγο έλεγα να flasharω κάποια άλλη rom μήπως και φτιάξουν τα πράγματα αλλά είδα πως πρέπει να ξεκλειδώσω πρώτα τον bootloader και αυτή η διαδικασία παίρνει πολλές μέρες. Λόγω του ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό μου χωρίς data και χωρίς να με μπορούν να με ακούνε οι άλλοι, δηλαδή το κινητό ειναι πρακτικά άχρηστο, έλεγα μήπως το ξεκλείδωνα με unofficial τρόπο αλλά φοβάμαι πως δεν πρέπει να είναι και ο καλύτερος τρόπος αυτός.

 

Τι θα μου προτείνατε να κάνω; Υπάρχει τρόπος να φτιάξω αυτά τα προβλήματα χωρίς να φλασαρω κάποια ρομ;

 

Ευχαριστώ πολύ!

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/22033-XTRV-6-12-22-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%B4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-mobile-internet-%CE%B1%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-APN-SOLVED/?pageNo=1

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραιιιιος, λυθηκε αυτο, ευχαριστω πολυ. Αμα μπορουσα να φτιαξω και το μικροφωνο τωρα θα ηταν τελεια!

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικούς κάνει λίγο παραπάνω να έρθει η ενημέρωση.

Μην ανησυχείς.

Πήγαινε στο ρυθμίσεις>σχετικά με το τηλ>ενημερώσεις συστήματος και πάτα το έλεγχος για ενημερώσεις κάθε μέρα και θα στο βρει σε λίγες μέρες αν δεν προσέχεις στις ειδοποιήσεις σου.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

γρήγορη ερώτηση

miui MM

sim1 --> 4g , 3g

sim2 --> 2g μόνο ?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, πρώτο μου ποστ στο θέμα του note 3 pro.

 

Έχω το redmi note 3 pro kenzo με την MIUI 8 Global 6.12.22 beta με marshmallow 6.0.1 MMB29M

 

Θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πραγματάκια που είμαι σίγουρος έχουν ρωτήσει πολλοί άλλοι πριν από εμένα αλλά δεν βρήκα πουθενά λύση.

 

Όταν κάνω κλήση δεν με ακούνε σχεδόν καθόλου εκτός κι αμα βάλω ανοιχτή ακρόαση τότε με ακούνε τέλεια, έψαξα πολύ ώρα στο ίντερνετ και δοκίμασα διάφορα αλλα τίποτα δεν δούλεψε.

 

Επίσης τα δεδομένα μου δεν λειτουργούν καθόλου. Τα ανάβω και δεν γίνεται τίποτα δεν μπορώ να συνδεθώ πουθενά. Έχω megabyte στην κάρτα μου και στις ρυθμίσεις της cosmote για το internet φαίνεται να είναι όλα κομπλε.

 

Για αυτόν τον λόγο έλεγα να flasharω κάποια άλλη rom μήπως και φτιάξουν τα πράγματα αλλά είδα πως πρέπει να ξεκλειδώσω πρώτα τον bootloader και αυτή η διαδικασία παίρνει πολλές μέρες. Λόγω του ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό μου χωρίς data και χωρίς να με μπορούν να με ακούνε οι άλλοι, δηλαδή το κινητό ειναι πρακτικά άχρηστο, έλεγα μήπως το ξεκλείδωνα με unofficial τρόπο αλλά φοβάμαι πως δεν πρέπει να είναι και ο καλύτερος τρόπος αυτός.

 

Τι θα μου προτείνατε να κάνω; Υπάρχει τρόπος να φτιάξω αυτά τα προβλήματα χωρίς να φλασαρω κάποια ρομ;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Το official ξεκλείδωμα του bootloader δεν είναι χρονοβόρα διαδικασία.. Σε 2 μέρες εγκρινεται η αίτηση σου και μετά μέσα σε 5 λεπτά το ξεκλειδώνεις.. Χώρια που δεν βάζεις και το κινητό σου σε κίνδυνο και επίσης είναι πιο δύσκολο να ξανά κλειδώσει μετά.. Επίσης δεν χρειάζεται σονυ και καλά να ξεκλειδώσεις.. Μπορείς με edl mode να βάλεις κάποια global stable, global china μέσω miflashtool ώστε να δεις αν είναι όντως θέμα ρομ ή θέμα hardware

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. αγόρασα το note 3 pro 2/16 για φίλο από ελληνικό κατάστημα και είχε μία χαζήrom του έχανε ξαφνικά σήμα και έκανε επανεκκίνηση. Βάλαμε official global fastboot και το κινητό πάλι κολλάει πολλές φορές δεν μπορεί να απαντήσει μία κλήση. Τι μπορούμε να κάνουμε; Έχει πρόβλημα η συσκευή λέτε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. αγόρασα το note 3 pro 2/16 για φίλο από ελληνικό κατάστημα και είχε μία χαζήrom του έχανε ξαφνικά σήμα και έκανε επανεκκίνηση. Βάλαμε official global fastboot και το κινητό πάλι κολλάει πολλές φορές δεν μπορεί να απαντήσει μία κλήση. Τι μπορούμε να κάνουμε; Έχει πρόβλημα η συσκευή λέτε;

 

Το σήμα το χάνει; θα σου φανεί αστείο, αλλά σου προτείνω να βγάλεις την σιμ και να την ξανά βάλεις προσεκτικά.. Γενικά είναι λίγο περίεργη η υποδοχή της σιμ θέλει προσοχή στην τοποθέτηση.. Όσο αναφορά το κόλλημα που λες το έχω ακούσει το πρόβλημα σε πολλά Samsung με touckwiz.. Μπορεί να είναι πρόβλημα λειτουργικού.. Δύσκολα να είναι πρόβλημα hardware.. Κάνε αυτό με την σιμ και αν στο ξανά κάνει ενημέρωσε

Link to comment
Share on other sites

Όχι.. πλέον με την official δεν χάνει το σήμα..

Μόνο κολλάει σε σημείο που είναι αδύνατο να απαντήσει κλήσεις. Να φλασάρω με άλλο τρόπο; Υπάρχει περίπτωση να μην έκατσε καλά η rom με το fastboot;

Link to comment
Share on other sites

Όχι.. πλέον με την official δεν χάνει το σήμα..

Μόνο κολλάει σε σημείο που είναι αδύνατο να απαντήσει κλήσεις. Να φλασάρω με άλλο τρόπο; Υπάρχει περίπτωση να μην έκατσε καλά η rom με το fastboot;

 

Δύσκολο.. Δοκίμασε καμία άλλη να δεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, υπαρχει καποιος οδηγος για φλασαρισμα fastboot rom με κλειδωμενο bootloader? βασικα αν εχω καταλαβει καλα, κατεβαζω mi flash tool κατεβαζω και την fastboot rom βαζω το κινητο σε edl mode και αυτο ηταν;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, υπαρχει καποιος οδηγος για φλασαρισμα fastboot rom με κλειδωμενο bootloader? βασικα αν εχω καταλαβει καλα, κατεβαζω mi flash tool κατεβαζω και την fastboot rom βαζω το κινητο σε edl mode και αυτο ηταν;

 

πρωτη σελιδα..συχνες ερωτησεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εψαχνα το grey αλλά δεν το έβρισκα σε τιμή που ήθελα κ έτσι παραγγειλα το silver. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να δείχνει όλο μαύρο μπροστά. Έχει δοκιμάσει κανείς αυτά τα tampered glasses με full πλαίσιο από eBay. Eχω βρει κ κάποια stickers τύπου Dbrand . Παραθέτω τα παραπάνω κ σαν ίδεα για αλλαγή εμφάνισης καθώς πίστευω το full μαύρο μπροστά είναι πιο ωραίο.

 

Πχ : http://m.ebay.com/itm/Lenuo-Full-Screen-Tempered-Glass-Screen-Protector-Film-For-Xiaomi-phone-Case-/152365643167?var=451608508582&hash=item2379b3359f%3Ag%3AIo4AAOSw6DtYW4KT&_trkparms=pageci%253Adfa417b6-cc4d-11e6-bad0-005056a01e19%257Cparentrq%253A4104d0eb1590a78574b1e4e7ffcc09be%257Ciid%253A3&varId=451608508582

Edited by vyzantas
Link to comment
Share on other sites

πρωτη σελιδα..συχνες ερωτησεις

 

Τα κατάφερα εκανα flash σε global stable 8.1.1.0 αλλα το προβλημα με το μικροφωνο παραμενει, δεν με ακουνε παρα μονο οταν βαζω ανοιχτη ακροαση και τοτε δουλευει το πανω μικροφωνο. Εκανα downgrade σε 7.3.6 και παλι το ιδιο! Εχω απογοητευτει, δεν δουλευει το μικροφωνο με τιποτα... Αμα τραβαω βιντεο δουλευει κανονικα και αμα κανω ηχογραφηση αρα δεν φταιει το hardware, καποιο κολημα εχει και δεν χρησιμοποιει το κανονικο μικροφωνο. Εχετε καμια ιδεα παιδια; τα εχω προσπαθησει σχεδον ολα δεν ξερω τι μου μενει να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία μικρή βοήθεια γιατί έχουν σπάσει λίγο τα νεύρα μου...Είχα βάλει την ελληνική ρομ lollipop και μετά φλασαρα την 6.10.20 τελειώνω και μετά ξεκλείδωνω κ τον bootloader.μετα περνάω την 6.12.22 και δουλεύει μία χαρά το τηλ δεν έχω βρει κάτι που να μην δουλεύει.μπαινω σε fastboot για να ξεκλειδώσω τον bootloader και κολλάει στο 50% και μου λέει no need to unlock this devise.μπαινω να δω σε γραμμή εντολών αν είναι ξεκλειδωτος ο bootloader δίνω την εντολή adb devises και απλά μου βγάζει μία λίστα εντολών το ίδιο και στην fastboot devises.μπορει κανείς να μου πει τι παίζει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εψαχνα το grey αλλά δεν το έβρισκα σε τιμή που ήθελα κ έτσι παραγγειλα το silver. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να δείχνει όλο μαύρο μπροστά. Έχει δοκιμάσει κανείς αυτά τα tampered glasses με full πλαίσιο από eBay. Eχω βρει κ κάποια stickers τύπου Dbrand . Παραθέτω τα παραπάνω κ σαν ίδεα για αλλαγή εμφάνισης καθώς πίστευω το full μαύρο μπροστά είναι πιο ωραίο.

 

Πχ : http://m.ebay.com/itm/Lenuo-Full-Screen-Tempered-Glass-Screen-Protector-Film-For-Xiaomi-phone-Case-/152365643167?var=451608508582&hash=item2379b3359f%3Ag%3AIo4AAOSw6DtYW4KT&_trkparms=pageci%253Adfa417b6-cc4d-11e6-bad0-005056a01e19%257Cparentrq%253A4104d0eb1590a78574b1e4e7ffcc09be%257Ciid%253A3&varId=451608508582

. ναι εγώ φίλε έχω δοκιμάσει μια χαρά είναι.προς το παρόν το εχω σε άσπρο κ έχω παραγγείλει κ μαύρο γιατί εμένα είναι το χρυσό κ δεν μ αρέσει καθόλου.αν το βάλεις σωστά είναι σούπερ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία μικρή βοήθεια γιατί έχουν σπάσει λίγο τα νεύρα μου...Είχα βάλει την ελληνική ρομ lollipop και μετά φλασαρα την 6.10.20 τελειώνω και μετά ξεκλείδωνω κ τον bootloader.μετα περνάω την 6.12.22 και δουλεύει μία χαρά το τηλ δεν έχω βρει κάτι που να μην δουλεύει.μπαινω σε fastboot για να ξεκλειδώσω τον bootloader και κολλάει στο 50% και μου λέει no need to unlock this devise.μπαινω να δω σε γραμμή εντολών αν είναι ξεκλειδωτος ο bootloader δίνω την εντολή adb devises και απλά μου βγάζει μία λίστα εντολών το ίδιο και στην fastboot devises.μπορει κανείς να μου πει τι παίζει;

 

Η εντολή είναι "adb devices"

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Πω πω προφανώς από την ζαλάδα μου δεν το προσεξα κ ανάθεμα αν το έβλεπα...Χίλια ευχαριστώ αν δεν το προσεχες δεν θα το παρατηρούσα ποτέ.τελικα είναι ξεκλειδωτος για αυτό μου μου βγάζει το σφάλμα το mi unlock
Link to comment
Share on other sites

Για να περάσω global dev απο global stable αυτό γίνεται μέσα από τον updater?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσω global dev απο global stable αυτό γίνεται μέσα από τον updater?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

γιες...πρωτη σελιδα συχνες ερωτησεις!! να περασεις την marshmallow ομως..μην εχεις θεματα με ιμει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...