Jump to content

Sony Xperia M5 / Μ5 Dual


testing_machine
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγκατάσταση της 6.0 πριν λίγες μέρες. Μπαταρία σε γενικές γραμμές (εάν και δεν το έχω σαν κυρία συσκευή ελεο ιφον 6) έχει καλή διάρκεια στα ίδια πλαίσια με το LG g3 που είχα. Θεωρώ πάντως ότι ενώ οι άλλοι προχωρούν η Σονυ παραμένει στασιμη σε σχεδιασμό. Δεν γίνετε αυτά τα μπεζελς να εκλειψουν κάποτε τι να πω ? Σε γενικές γραμμές πάντως το σμαρτ είναι αρκετά καλό, θερμοκρασία ανεβάζει σε φορτωμένη χρήση αλλά τα 3 gb μνήμη κάνουν το M5 να πετάει. Το G3 που είχα στην 2 gb έκδοση το λαγκαρισμα πήγαινε κι ερχόταν!!!

 

 

 

η φωτογραφικη του sony σε σχεση με το g3 πως ειναι?

 

ρωταω γιατι g3 ειχα και γω και το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε γενικές γραμμές περίπου στην ίδια κατηγορία.

Πάντως για μένα η μεγάλη διαφορά είναι τα κολλήματα που είχα με το G3.

 

η φωτογραφικη του sony σε σχεση με το g3 πως ειναι?

 

ρωταω γιατι g3 ειχα και γω και το σκέφτομαι.

Stouri
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα.πηρα το κινητο προχθες.παρα πολυ καλη επιλογη στα 220 ευρω.Στα μηνυματα πως μπορω να εχω 160 χαρακτηρες και οχι 70 που μου λεει μολις αρχισω να γραφω το καθε μηνυμα?ευχαριστω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα παρει την 7,0? δε νομιζω,ε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.πηρα το κινητο προχθες.παρα πολυ καλη επιλογη στα 220 ευρω.Στα μηνυματα πως μπορω να εχω 160 χαρακτηρες και οχι 70 που μου λεει μολις αρχισω να γραφω το καθε μηνυμα?ευχαριστω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα παρει την 7,0? δε νομιζω,ε?

Για τα μηνύματα, μπορείς να βάλεις κάποια εφαρμογή από το play store να κάνεις τη δουλειά σου όπως handcent sms ή chomp sms.

 

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και εγώ μόλις το πήρα και μου λύθηκε η απορία με τα sms απο τον konstantonoslp. Ευχαριστούμε!

ΑΛΛΑ , το δικόμου πρόβλημα είναι πως για να μπώ στο ιντερνετ ,μπαίνω μόνο μέσω wifi ...

Aπο την wind δεν μπορώ , παρόλο που έχω και δωρεάν mb και μέχρι προχθές έμπαινα απο το παλίο κινητό μου!

Moυ γράφει πως η σύνδεση απέτυχε.

Το παλιό ήταν και windows και τώρα μπουρδούκλωσα με το android.

Βοήθεια !

Link to comment
Share on other sites

και εγώ μόλις το πήρα και μου λύθηκε η απορία με τα sms απο τον konstantonoslp. Ευχαριστούμε!

ΑΛΛΑ , το δικόμου πρόβλημα είναι πως για να μπώ στο ιντερνετ ,μπαίνω μόνο μέσω wifi ...

Aπο την wind δεν μπορώ , παρόλο που έχω και δωρεάν mb και μέχρι προχθές έμπαινα απο το παλίο κινητό μου!

Moυ γράφει πως η σύνδεση απέτυχε.

Το παλιό ήταν και windows και τώρα μπουρδούκλωσα με το android.

Βοήθεια !

Φίλε μου έχεις περάσει τις ρυθμίσεις της Wind; Οταν ανοίγεις τα δεδομένα βγάζει κάποια ένδειξη στην μπάρα πχ 3G ή Η;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Ευτυχισμένος χρήστης του Ζ2 και σκέφτομαι να πάρω το συγκεκριμένο Μ5 για την σύζυγο. Με ενδιαφέρει πρωτίστως η ποιότητα της φωτογραφικής. Μπαταρία, ποιότητα κατασκευής, μενού κλπ δεν την φοβάμαι την Sony.

 

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχεις περάσει τις ρυθμίσεις της Wind; Οταν ανοίγεις τα δεδομένα βγάζει κάποια ένδειξη στην μπάρα πχ 3G ή Η;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου

 

Δεν υπήρχε καμμία ενδειξη και πήγα στη WIND και μου το έκαναν αμέσως!;)

 

Πάντως απο μπαταρία σκίζει το κινητό: 3 μέρες , με αρκετή χρήση καθημερινώς!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε καμμία ενδειξη και πήγα στη WIND και μου το έκαναν αμέσως!;)

 

Πάντως απο μπαταρία σκίζει το κινητό: 3 μέρες , με αρκετή χρήση καθημερινώς!

Ναι, το φαντάστηκα. :)

Θα μπορούσες και μόνος σου μέσα από τις ρυθμίσεις του κινητού να τις περάσεις αλλά τέλος καλό όλα καλά.

 

Εστάλη από το Mate 8

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το κινητό η Σόνυ το τσεκούρωσε με την αδιαφορία της. Δεν κυκλοφόρησε πολύ, κι έτσι δεν υπάρχει και η αντίστοιχη κοινότητα για να το υποστηρίξει δυστυχώς . Σε ΜΜ το κινητό τρώει κολλήματα, η αίσθησή μου είναι ότι σε 5.1 ήταν σταθερότερο.

Πρόβλημα με το σήμα έχουν βγάλει μπόλικα Μ5 όπου το κινητό σβήνει και για να ξανανοίξει θέλει να συνδεθεί σε φόρτιση όταν βρεθεί σε περιοχή με πολύ χαμηλό σήμα.

Επανεκκινήσεις, λαγκ και αργή εστίαση είναι μόνο μερικά από τα θέματα.

Τα έχουν και άλλα κινητά σε διάφορο βαθμό αλλά όταν έχεις κοινότητα από πίσω δε φοβάσαι...εδώ δυστυχώς δεν...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά απο 1 μήνα, δεν έχω κάνει καμμία επανεκκίνηση. Η ΕΝΔΕΙΞΗ σήματος όμως είναι σαφω΄ς πιο χαμηλή απο το προηγούμενο(νοκια925 και με ένα mls) στα ίδια σημεία και χώρους(μερικές φορές δεν έχει καμμία κεραία απο τις 4).

ΠΑΡΟΛΟ ΑΥΤΑ όμως, ακούω και με ακούνε κανονικότατα!

Η κάμερα δεν με ικανοποιεί σε σχέση με του νοκια(pureview,carl zeiss), αλλά ακόμα δεν την έχω μάθει-ψάξει καλά. Ίσως χρειάζεται κάτι απο το store? . H μπροστινή είναι πολύ καλή για selfie, καθαρή.Αλλά μου φαίνεται πως όντως αργούν να εστιάσουν λιγάκι.

Θα επανέλθω με την κάμερα για ολοκληρωμένη άποψη.

Το βίντεο όμως είναι θαυμάσιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα παίδες.

Με ενδιαφέρει μια συσκευή με αδιαβροχοποίηση και αντοχή στη σκόνη, και γλυκοκοιτάω το Μ5.

Δεν είναι σκληροτράχηλο το γνωρίζω αυτό, αλλα να αντέχει την βροχή (αν το επλενα καμια φορά δεν με χαλάει)

και την σκόνη.

Θα ήθελα να μου πείτε πως τα πάει από μπαταρία, φωτό, browsing και υποστήριξη και σέρβις γιατι δεν έχω καθόλου εμπειρία από συσκευές της σονυ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σήμερα μόλις αγόρασα το sony xperia m5 το απλό από ενα κατάστημα στο αιγάλεω.

είχα τα εξής προβλήματα η συσκευασία ανοίχτηκε μπροστά μου δηλαδή είχε ζελατίνη αλλά δε παρατηρησα το περιεχόμενο στο κατάστημα.

όταν λοιπόν πηγα σπίτι το έβαλα για φόρτιση και παρατήρησα ότι η συσκευασία δεν έιχε μεσα ακουστικά και επίσης όλα τα εγχειρίδια είναι στα ρώσσικα.. αφου φορτίζει το κινητό το ανοίγω και έχει μενού στα ρώσσικα πάλι ευτυχώς βρηκα με γραμμικη β τις γλωσσες για να το γυρισω στα ελληνικα και το καλύτερο είναι οτι με πηγε κατευθείαν στην κεντρική οθόνη χωρίς να με περάσει απο φιλτρα ρυθμίσεων!!

παρακαλώ τη βοήθεια σας τι γίνεται?? προκειται για εναν ανθρωπο π κραταει τα κινητα τ 8 χρονια μεσο ορο

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για δες. Μήπως το τηλέφωνο σου είναι Ρώσικο; Τα περιεχόμενα αλλάζουν από χώρα σε χώρα. Βέβαια δεν θυμάμαι η Sony να μην έβαζε σε κάποια αγορά καθόλυ ακουστικά.

Φυσικά παίζει πάντα και το ενδεχόμενο να έχει ανοιχτεί προηγουμένως και να έχει ξανασφραγιστεί. Είναι συχνό φαινόμενο σε σκρουτζομάγαζα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σήμερα μόλις αγόρασα το sony xperia m5 το απλό από ενα κατάστημα στο αιγάλεω.

είχα τα εξής προβλήματα η συσκευασία ανοίχτηκε μπροστά μου δηλαδή είχε ζελατίνη αλλά δε παρατηρησα το περιεχόμενο στο κατάστημα.

όταν λοιπόν πηγα σπίτι το έβαλα για φόρτιση και παρατήρησα ότι η συσκευασία δεν έιχε μεσα ακουστικά και επίσης όλα τα εγχειρίδια είναι στα ρώσσικα.. αφου φορτίζει το κινητό το ανοίγω και έχει μενού στα ρώσσικα πάλι ευτυχώς βρηκα με γραμμικη β τις γλωσσες για να το γυρισω στα ελληνικα και το καλύτερο είναι οτι με πηγε κατευθείαν στην κεντρική οθόνη χωρίς να με περάσει απο φιλτρα ρυθμίσεων!!

παρακαλώ τη βοήθεια σας τι γίνεται?? προκειται για εναν ανθρωπο π κραταει τα κινητα τ 8 χρονια μεσο ορο

ευχαριστω

Στην συσκευασία γράφει Με E5603

https://xpericheck.com/device/E5603 για να ανοιξε στα ρώσικα έχεις είναι

1297-4884 Customized RU

1300-5255 Customized GR

και μάλλον δεν θα σε καλύψει το Service

Θα πρέπει κάποιος να φιλοτιμηθει να ανεβάσει το ελληνικό frimware και να το κατεβάσεις και να φλασαρεις το τηλέφωνο σου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα.

Πήρα το κινητο για τη γυναίκα μου απομια αγγελία ιδιωτη με καλες κριτικες.Αχρησιμοποιητο με τις ζελατινες.

2 θεματα..1ον υπαρχει ενα καμμενο πιξελ που φαινεται μονο σε μαύρη οθόνη.Αλλα αυτο δε με νοιαζει τοσο

2ον η μπαταρια σταματα στο 95% τη φορτιση.Ειναι η πρωτη φορα φορτοση,αλλα δρν ανεβαινει πανω απο κει.Τι λετε να παιζει?

 

EDIT:Μετά απο ώρα ξεκόλλησε απτο 95 κ πηγε 100 !!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θέλω να το πάρω δώρο σε άνθρωπο που αγαπάει πολύ τα Sony και το χρησιμοποιεί για τηλέφωνο, μυνηματα, σερφαρισμα, facebook και φωτογραφίες.

Έχετε κάποιο παράπονό όσοι το έχετε; Μολάων για το απλό όχι το δικαρτο.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

το αγορασα την δευτερα

πηγαινα για το νεο SONY Xperia XA1 αλλα στο καταστημα ειχαν διπλα και αυτο ,ετσι αρχισα για 15 λεπτα περιπου της δοκιμες εντος πλαισιου με της καμερες για βιντεο φωτο και διαπιστωσα οτι το Μ5 βγαζει καλυτερες φωτο (ισως φταιει και η απιστευτα καλη οθονη fhd)αλλα στο βιντεο δεν παιζοταν βεβαια λογο και 60frames και 4Κ .Στης δοκιμες εφαρμογων πατωντας ταυτοχρονα τα πληκτρα ηταν ενα τικ ποιο γρηγορο το Μ5 παροτι προπερσινος Χ10 επεξεργαστης οποτε το προτιμησα μιας καλυτερο σε πολλα και αδιαβροχο και ιδια τιμη (229 ευρω )

Αλλα μιας και δεν εβρισκα καποια εφαρμογη καθαρισμου οπως εχει το λενοβο Α806 που εχω του εβαλα το cleanmaster και μετα τον καθαρισμο και πατωντας το εικονιδιο που εχει σε μορφη πυραυλου αυτο κολλισε και δεν γινωταν τιποτα οτι και να παταγα .Ετσι ειπα να κανω επανακινηση ,αμ δε ,δεν ανοιγε καθολου :lol:15 λεπτα προσπαθουσα και τιποτα ,βγαζωντας λοιπον καρτα σιμ και μετα την μνημης τσουπ ανοιξε (μολις εβγαλα την μνημης )βεβαια το πηγα αμεσως πισω για ελεγχο και αντικατασταση .Εκει στα σερβις μου ειπαν οτι σιγουρα φταιει η εφαρμογη cleanmaster που εβαλα μια και δημιουργει προβληματα σε πολλα κινητα ,εγω αδυνατουσα να το δεχθω αυτο αφου την ειχα σε αρκετα σμαρτφον ακομα και στο Α806 ενα διαστημα διχως κανενα προβλημα ,μετα δευτερος λογος μου λεν μπορει να ειναι η καρτα μνημης η οποια τους ειπα οτι ηταν στο λενοβο για δυο χρονια διχως προβλημα και αν ειναι να μην βαζω εφαρμογες απο το googleplay η καρτες μνημης???παρτε το πισω και συνεχιζω με το λενοβο :lol:

Το κρατησαν για ελεγχο κανοντας του επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και το απογευμα που πηγα να το παρω μου ειπαν οτι δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα .

Το κινητο τωρα ειναι μια χαρα παροτι του ξαναεβαλα την καρτα μνημης αλλα οχι το cleanmaster αν και με τρωει ο ποπος μου να ξαναδοκιμασω :lol:

το κινητο ειναι παρα πολυ καλο και δε στην καμερα και αδιαβροχοποιηση και πολυ γρηγορο (ενα τικ πανω απο λενοβο )και εχω διαβασει και τα καλυτερα στα διαφορα τεστ πριν το παρω (αμα δεν ψαξω στο διαδυκτιο δεν ψωνιζω )

Καποιος με παρομοιο προβλημα υπαρχει ????

υγ.ξερει κανεις αν εχει εφαρμογη καθαρισμου που δεν βρισκω εγω ??????????

μερσι

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

πατηματα εφαρμογων ταυτοχρονα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το τηλέφωνο το έδωσα ανταλλαγή στα 100 και τέλος ησύχασα. Παρόλο είχα τις καλύτερες προθέσεις για να το υποστηρίξω στην 6 φορά που το πήγα στο σέρβις αποφάνθηκαν ότι έφταιγε η πλακέτα μου την άλλαξαν το πήρα πίσω και ξεκίνησα την λειτουργία του ελπίζοντας ότι τα προβλήματα μου τελείωσαν. Αμ δε. Με την εγκατάσταση του accuweather άρχισε παλι τα κολλήματα και τα ίδια. Απεγκατάσταση του ακιου πουλημα και τέλος. Κάτοχος p9 Huawei και ηρεμία απόλαυση κλπ κλπ κλπ
Stouri
Link to comment
Share on other sites

Περίπου τα ίδια και εγώ.

Σέρβις στη sony , διορθώθηκαν κάποια μικροπροβλήματα,αλλά το πρόβλημα με την αργή εστίαση του φακού , παρέμεινε.

Με αποτέλεσμα πολλές φωτο να βγαίνουν θολές!

Το χάρισα(γιατί είμαι άπλας:lol:) και πήρα άλλο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Guest Bernadi7

Καλησπέρα, το Μάρτιο του 2016 πραγματοποίησα ανανέωση σε οικογενειακό πακέτο, ένα συμβόλαιο κι ένα καρτοσυμβόλαιο στην Cosmote σε υποκατάστημα του Γερμανού για 24 μήνες. Επέλεξα σα συσκευή το xperia M5. Στις 27/10/2017 το παρέδωσα στο service του Γερμανού με τα εξής προβλήματα: δεν άνοιγε, έκλεινε μόνο του, έμπαινε μόνο του σε λειτουργία ultra stamina, δε χτυπούσε ξυπνητήρι κι έκανε στο τέλος 2 μέρες να φορτίσει. Στο service πήγε 31/10/2017. Το πήρα πίσω με χαρτί αναφοράς ότι έγινε αλλαγή λογικού κυκλώματος με αλλαγή ΙΜΕΙ δηλαδή άλλαξαν πλακέτα. Μπήκα στο επίσημο site της Sony, για να καταγράψω το κινητό μου και διαπίστωσα πως το ΙΜΕΙ ανήκε σε Sony xperia Z5 ultra, δηλαδή μου έβαλαν πλακέτα από άλλο κινητό αμφιβόλου ποιότητος. Μόλις έβαλα το κινητό να φορτίσει, 6 ώρες ΔΕ φόρτισε πλήρως είχε κολλήσει στο 91% ανέφερε πως χρειαζόταν άλλα 18 λεπτά τα οποία όσο περνούσε η ώρα δεν πέρασαν ποτέ. Επίσης ξεκίνησαν άλλα προβλήματα όπως: δεν άνοιγε η κάμερα, έβγαινε μήνυμα αστοχίας, έμπαινε μόνο του σε λειτουργία πτήσης και το κορυφαίο: κλειστό το κινητό/απενεργοποιημένο, έκανε 3 φορές ΔΟΝΗΣΗ. Στοιχειωμένο :lol:

 

Έστειλα e-mail στη Sony, όπου μου απαντούσαν τυποποιημένα να το πάω στο service και πως η πλακέτα είναι από Μ5 ενώ μια μέρα αργότερα μόλις τους είπα αυτό, άλλαξαν το ΙΜΕΙ στο site και δείχνει Μ5 τώρα. Πήγα στο Γερμανό την Παρασκευή 24/11/2017 να ζητήσω τα χρήματά μου πίσω, σύμφωνα με τ' άρθρα του Αστικού Κώδικα 540-541 και βάσει Ευρωπαϊκής Ένωσης περί Επιστροφών κι Εγγυήσεων σ' ελλατωματικά προϊόντα. Στο Γερμανό μου είπαν πως δε δίνουν χρήματα στο χέρι, αλλά αν εγκριθεί σε πιστωτικό για να πάρω πάλι κινητό. Η υπεύθυνη με πληροφόρησε επίσης πως θα στείλει e-mail τόσο σε Cosmote κεντρικά, αλλά και σε κεντρικά Γερμανού και Sony διότι εμπλέκονται κι οι 3 εταιρείες, λέγοντάς μου πως " εσείς δεσμευτήκατε 2 χρόνια με 2 συνδέσεις για κινητό τ' οποίο δεν ανταποκρίνεται όπως προβλέπεται" και τώρα είναι 2η φορά που τ' αφήνω στο service για να το ελέγξει κι η Sony και παρέδωσα και τις εικόνες που τράβηξα με την αστοχία κάμερας και φόρτισης. Σήμερα 06/12/2017 με κάλεσαν από Sony και μου είπαν πως δε βρίσκουν κανένα απολύτως πρόβλημα με τη συσκευή, πως δε δίνουν χρήματα, δεν τους ενδιαφέρει ο Αστικός Κώδικας και πως να κάνω ότι καταλαβαίνω και με κάνουν μπαλάκι στο Γερμανό. Έχω στείλει καταγγελία στο 1520 και στο Europa.eu και περιμένω απάντηση.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανένας παρόμοιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο κινητό ή έχει αντίστοιχη εμπειρία με άρνηση επιστροφής χρημάτων? Πως αλλιώς μπορώ να κινηθώ?

 

 

Συγνώμη για το μακροσκελές post. Άν είναι σε λάθος section, παρακαλώ μετακινήστε το στο σωστό :O

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Παιδιά έχω πρόβλημα με το m5 μου!δεν μπορώ να συνδεθώ με τα Bluetooth ακουστικά μου πάρα μόνο μετά από επανεκκίνηση! Μετά αν κλείσω Bluetooth και ξανάενεργοποιησω κάνει σύνδεση αλλά μόνο για ήχους πολυμέσων και όχι για ήχο κλήσης!δηλαδή ακούω βίντεο και μουσική αλλά όταν κάνω κλήση ακούω μόνο από τη συσκευή!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia M5 / Μ5 Dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...