Jump to content

LG G5


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μιας και κάποια στιγμή θα το τσιμπήσω το κινητό γιατί τα υπόλοιπα κινητά είναι για μένα λιγότερο ολοκληρωμένα από το G5 , βρήκα το μικρότερο power bank με Quick Charge 3.0 10000 mAh (9.2x6x2.2 cm 189gr) με μία θήρα

https://www.amazon.com/Anker-PowerCore-Qualcomm-Portable-Compatible/dp/B01CZV9FUW?ie=UTF8&*Version*=1&*entries*=0

και με δύο θήρες Quick Charge 3.0 10000mAh (10.2x6.1x2.1cm 220gr)

https://www.amazon.com/Qualcomm-Certified-Smallest-EasyAcc-10000mAh/dp/B01DXT7IR2?ie=UTF8&*Version*=1&*entries*=0

Edited by LordCat
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις οτι το σύνολο των χρηστών χρησιμοποιεί στο έπακρο αυτά που του προσφέρει η συσκευή του? εδώ εν έτη 2016 υπάρχουν καταναλωτές που ψωνίζουν μόνο απο μεγάλες αλυσίδες με καπέλο 250€-350€ γιατί οι συσκευές που υπάρχουν στα σκρουτζομάγαζα σύμφωνα με αυτούς δεν έχουν εγγύηση, είναι κλεμμένες, είναι replica κτλ. Εγώ απο το στενό μου περιβάλλον αυτό που βλέπω είναι οτι 2 στους 10 χρησιμοποίουν το κινητό τους τέρμα παντού και απο αυτούς τους 2 και οι 2 είναι μέλη του myphone.gr :lol::lol::lol:

 

Παιδιά κακά τα ψέμματα ο μέσος χρήστης δεν είμαστε εμείς που ψάχνουμε μέχρι και τι καλωδιοταινία φοράει η συσκευή που αγοράζουμε. :ninja:

 

Εδώ όμως μιλάμε για ναυαρχίδες που σκάμε ένα σωρό χρήματα για να μας τα παρέχουν όλα στον μέγιστο βαθμό. Αν ήταν να έχουμε λιγότερες απαιτήσεις με αιτιολογία ότι δεν τα χρησιμοποιούν οι περισσότεροι χρήστες στο έπακρο, δεν θα αγοράζαμε τα κορυφαία μοντέλα αλλά πιο φθηνά και απλά κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ όμως μιλάμε για ναυαρχίδες που σκάμε ένα σωρό χρήματα για να μας τα παρέχουν όλα στον μέγιστο βαθμό. Αν ήταν να έχουμε λιγότερες απαιτήσεις με αιτιολογία ότι δεν τα χρησιμοποιούν οι περισσότεροι χρήστες στο έπακρο, δεν θα αγοράζαμε τα κορυφαία μοντέλα αλλά πιο φθηνά και απλά κινητά.

Οι ναυαρχίδες δεν απευθύνονται μόνο σε χρήστες σαν εμάς αλλά και σε μέσους χρήστες που έχουν τα λεφτά να τις πάρουν και θα τις πάρουν γιατί θέλουν να κυκλοφορούν με το πιο ακριβό, αυτοί οι χρήστες λοιπόν είναι ικανοποιημενοι από την αυτόνομια και πιθανότατα δεν κάνουν την ίδια χρήση με έμας. Εμείς αγοράζουμε μια συσκευή σύμφωνα με τα specs και ξέρουμε ακριβώς τι έχουν μέσα. Αλλά εμείς δεν είμαστε οι πλειοψηφία. Δεν είπε κανείς ότι πρέπει να κάνουμε παραχώρησεις σε αυτά που αγοράζουμε απλά είπα ότι για κάποιους ίσως περισσότερους από εμάς είναι υπεραρκετη η αυτονομία σύμφωνα με την χρήση που κάνουν

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ πάντως και 'γω να καταλάβω γιατί τόσος πολύς κόσμος βλέπει με μισό μάτι το G5 και το κατακρινει τόσο πολύ!!

Το είδα προχθές και' γω από κοντά και το κινητό δεν είναι καθόλου άσχημο! Εντάξει η εμφάνιση είναι υποκειμενική αλλά είναι κάτι για το οποίο έπεσε επίσης πολύ κράξιμο!

Όπως βεβαίως έχει υποθεί πολλάκις, δεν υπάρχει τέλειο κινητό, όλα έχουν τα συν και τα πλην τους και ο καθένας επιλέγει με τις δικές του ανάγκες και "θέλω"! Γιατί δηλαδή πρέπει σώνει και καλά η αυτονομία του να είναι τοοόσο μεγάλο μείον; Αν εμένα μου αρκούν 3-4 ώρες sot την ημέρα δε βλέπω που είναι το πρόβλημα της μικρής μπαταρίας! Σχεδόν όλοι μας το βράδυ φορτίζουμε. Τι πειράζει δηλαδή αν φορτίσω με 20% υπόλοιπο και όχι με 40; Γιατί και 40 να είναι, θα το βαλω!

Αντιθέτως π.χ. για μένα μπορεί να είναι πολύ ποιο σημαντική έλλειψη η απουσία θύρας υπερύθρων, κάτι το οποίο το χρησιμοποιώ στο G2 μου καθημερινά. Για κάποιον μπορεί να είναι η έλλειψη ραδιοφώνου γιατί μπορεί να ακούει κάθε μέρα πχ στο λεωφορείο! Πράγματα δηλαδή που λείπουν από άλλες ναυαρχίδες που "θεωρούνται" δήθεν πιο ολοκληρωμένες!!

Για το μόνο που δε ξέρω είναι η οθόνη του G5. Δε μπόρεσα να καταλάβω και πολλά! Το λέω αυτό γιατί ακούγονται πολλά για την ορατότητα στον ήλιο!

Κατά τα άλλα αν η συσκευή βγει απροβληματιστη (κάτι για το οποίο πήραμε από φόβο την LG) εγώ δεν αποκλείω να το τσιμπήσω αργότερα, σκεπτόμενος ότι σίγουρα θα έχει και καλύτερη τιμή απ' τις υπόλοιπες ναυαρχίδες!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δηλαδή πρέπει σώνει και καλά η αυτονομία του να είναι τοοόσο μεγάλο μείον; Αν εμένα μου αρκούν 3-4 ώρες sot την ημέρα δε βλέπω που είναι το πρόβλημα της μικρής μπαταρίας! Σχεδόν όλοι μας το βράδυ φορτίζουμε. Τι πειράζει δηλαδή αν φορτίσω με 20% υπόλοιπο και όχι με 40; Γιατί και 40 να είναι, θα το βαλω!

 

Πιστεύω το νήμα του g2 βρίθει από post σου, στα οποία κατακρίνεις όλους εκείνους που αποθεώνουν την εξαιρετική του αυτονομία, αφού είτε 40% έχει το βράδυ, είτε 20% στη φόρτιση θα μπει ;)

Άρα, η καλή του αυτονομία δεν ήταν προσόν της συσκευής, και είτε έπαιρνες g2 είτε m7 μία ή άλλη σ'αυτόν τον τομέα. Και μιας και το m7 είχε και sd & ασύγκριτα καλύτερη κατασκευή. Χάνει στην κάμερα το m7, αλλά σιγά κινητά είναι, όχι dslr? (E?)

 

Αν εσένα σου φτάνουν οι 3-4h sot, είσαι τυχερός γιατί δεν χρειάζεσαι συσκευή με καλή μπαταρία. Αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή εσένα σου αρκούν, πάυει αυτοί οι χρόνοι να είναι επιεικώς μέτριοι.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω το νήμα του g2 βρίθει από post σου, στα οποία κατακρίνεις όλους εκείνους που αποθεώνουν την εξαιρετική του αυτονομία, αφού είτε 40% έχει το βράδυ, είτε 20% στη φόρτιση θα μπει ;)

Άρα, η καλή του αυτονομία δεν ήταν προσόν της συσκευής, και είτε έπαιρνες g2 είτε m7 μία ή άλλη σ'αυτόν τον τομέα. Και μιας και το m7 είχε και sd & ασύγκριτα καλύτερη κατασκευή. Χάνει στην κάμερα το m7, αλλά σιγά κινητά είναι, όχι dslr? (E?)

 

Αν εσένα σου φτάνουν οι 3-4h sot, είσαι τυχερός γιατί δεν χρειάζεσαι συσκευή με καλή μπαταρία. Αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή εσένα σου αρκούν, πάυει αυτοί οι χρόνοι να είναι επιεικώς μέτριοι.

 

Μα εννοείται ότι ΔΕΝ είπα ότι οι χρόνοι αυτονομίας είναι καλοί! Κατ' αρχήν αναφέρθηκα προσωπικά σε μένα λέγοντας ότι 4 ώρες sot θα μου φτάνουν και όχι ότι είναι καλοί χρόνοι για κάποιον που δεν αφήνει σε ησυχία το κινητό του όλη μέρα ;) αυτός καλά θα ήταν να πάρει ένα άλλο κινητό και όχι πχ το G5!

Στο G2 περνούσα πολλές φορές το 8ωρο sot και εννοείται ότι εκτιμούσα τη μεγάλη αυτονομία του. Αλλά η αλήθεια είναι ότι έμπαινε πολλές φορές για φόρτιση το βράδυ με 40 και 50% υπόλοιπο.

Εκεί που θέλω να καταλήξω (προσωπικά πάντα μιλώντας) είναι ότι θα μπορέσω τελικά να ζήσω και με ένα κινητό με λιγότερη αυτονομία απ' το G2. Αλλά ίσως μου λείψουν περισσότερο η θύρα υπερύθρων και το ραδιόφωνο επιλέγοντας ενα κινητό που δε θα τα έχει! Όπως για παράδειγμα το S7, το οποίο όμως είναι πολύ βασικός υποψήφιος για αντικαταστάτης του G2 μου και μετά ακολουθεί το LG G5!!

Sorry παιδιά αν έχουμε βγει off topic.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λυπάμαι που θα το πω αλλά τα κινητά δεν φτιάχνονται στο σύνολο τους για άτομα που έχουν τρελές απαιτήσεις ούτε για power users. Φτιάχνονται για νορμάλ κόσμο που θα χαζεψει λιγάκι στο ίντερνετ, λίγο το ένα λίγο το άλλο κανένα δυωρο οθόνη δηλαδή την μέρα. Αυτοί οι χρήστες θα έχουν και μπαταρία την επόμενη μέρα και θα λένε τι καλή αυτονομία που έχει το τηλέφωνο. Έχω φίλη με g4 που βγάζει μέχρι τρεις μέρες (εγώ έβγαζα μισή μέρα και αν) και μου λέει εντάξει η μπαταρία του δεν υπάρχει...! Καλώς ή κακώς δεν είμαστε νορμάλ χρήστες και είμαστε myphone addicted... Όσο και να έχουμε θα θέλουμε κι άλλο, κι άλλο... Φιλικά το λέω πάντα μιας και εγώ είμαι στην παραπάνω κατηγορία του μη νορμάλ χρήστη :p :p :p

 

Edit : είναι κάτι σαν τα mb στα πρόγραμματα κινητής που έχουμε... Κάποτε μας έφταναν 300mb τον μήνα και τώρα έχουμε 3gb και βγαίνουμε οριακά...

Η πιο σωστη τοποθετηση που εχω διαβασει εδω και καιρο!

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα εννοείται ότι ΔΕΝ είπα ότι οι χρόνοι αυτονομίας είναι καλοί! Κατ' αρχήν αναφέρθηκα προσωπικά σε μένα λέγοντας ότι 4 ώρες sot θα μου φτάνουν και όχι ότι είναι καλοί χρόνοι για κάποιον που δεν αφήνει σε ησυχία το κινητό του όλη μέρα ;) αυτός καλά θα ήταν να πάρει ένα άλλο κινητό και όχι πχ το G5!

Στο G2 περνούσα πολλές φορές το 8ωρο sot και εννοείται ότι εκτιμούσα τη μεγάλη αυτονομία του. Αλλά η αλήθεια είναι ότι έμπαινε πολλές φορές για φόρτιση το βράδυ με 40 και 50% υπόλοιπο.

Εκεί που θέλω να καταλήξω (προσωπικά πάντα μιλώντας) είναι ότι θα μπορέσω τελικά να ζήσω και με ένα κινητό με λιγότερη αυτονομία απ' το G2. Αλλά ίσως μου λείψουν περισσότερο η θύρα υπερύθρων και το ραδιόφωνο επιλέγοντας ενα κινητό που δε θα τα έχει! Όπως για παράδειγμα το S7, το οποίο όμως είναι πολύ βασικός υποψήφιος για αντικαταστάτης του G2 μου και μετά ακολουθεί το LG G5!!

Sorry παιδιά αν έχουμε βγει off topic.....

 

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι η αυτονομια του δεν ειναι μετρια και θα πρέπει στα επόμενα μοντελα να το διορθωσει, το ότι σε καλυπτει εσενα, εμενα δεν με αφορα.

Και γω με το v10 πριν το παρω ηξερα οτι θα βρω τον τροπο να ανταπεξέλθω με την αυτονομια του αλλα αυτο δεν παυει να σημαινει οτι ειναι μετρια.

Το οτι το s7 εχει καποια μειον(ραδιο/ir/αποσπωμενη/knox) δεν καλύπτει τα αρνητικα του g5.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι η αυτονομια του δεν ειναι μετρια και θα πρέπει στα επόμενα μοντελα να το διορθωσει, το ότι σε καλυπτει εσενα, εμενα δεν με αφορα.

Και γω με το v10 πριν το παρω ηξερα οτι θα βρω τον τροπο να ανταπεξέλθω με την αυτονομια του αλλα αυτο δεν παυει να σημαινει οτι ειναι μετρια.

Το οτι το s7 εχει καποια μειον(ραδιο/ir/αποσπωμενη/knox) δεν καλύπτει τα αρνητικα του g5.

 

Πρόσθεσε και την τιμή του S7 στα μείον.

 

Προσωπικά , με καθημερινή χρήση 2 ωρες ράδιο στο λεωφορείο , δεν μπορώ να πάρω κινητό χωρίς ράδιο.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσε και την τιμή του S7 στα μείον.

 

Προσωπικά , με καθημερινή χρήση 2 ωρες ράδιο στο λεωφορείο , δεν μπορώ να πάρω κινητό χωρίς ράδιο.

 

H τιμολόγηση μιας συσκευής είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων.

Το ότι αυτή τη στιγμή το g5 έχει 442 & το s7 511, δεν σημαίνει αυτόματα ότι το πρώτο είναι φθηνότερο από το 2ο. (Όσο παράδοξο και αν ακούγεται) ;)

 

Φυσικά, αν η έλλειψη ράδιο είναι deal breaker, απορρίπτεις την εκάστοτε συσκευή. Αυτό δεν σημαίνει ότι το s2 που είχε ράδιο, είναι καλύτερο από το s7. ;)

Link to comment
Share on other sites

H τιμολόγηση μιας συσκευής είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων.

Το ότι αυτή τη στιγμή το g5 έχει 442 & το s7 511, δεν σημαίνει αυτόματα ότι το πρώτο είναι φθηνότερο από το 2ο. (Όσο παράδοξο και αν ακούγεται) ;)

 

Φυσικά, αν η έλλειψη ράδιο είναι deal breaker, απορρίπτεις την εκάστοτε συσκευή. Αυτό δεν σημαίνει ότι το s2 που είχε ράδιο, είναι καλύτερο από το s7. ;)

 

Το καλύτερο συνολικά είναι μια σούμα που κάνει ο καθένας με πράγματα που του αρέσει. σε εμένα ας πουμε το ραδιο ζυγίζει πολύ περισσότερο στην επιλογή ενος κινητού ενώ σε κάποιον άλλον καθόλου. το S2 ας πουμε έχει ενα προσόν περισσότερο απο το S7 αλλά δεν φτανει να υπερκαλύψει το σύνολο του S7 που είναι πολύ δυνατό , λόγω RAM-CPU-GPU-οθόνης-μπαταρίας-κτλ-κτλ.

 

Το G5 όμως με το ραδιο στην περίπτωσή μου μπαίνει μέσα σε μια σουμα με ίδια μνήμη cpu και gpu με το S7 και εδω αρχίζει να αποκτά ενδιαφέρον. Πόσο πολύ με πειράζει να πηγαίνω για υπνο με 10% μπαταρία ή με 40% η πόσο πολύ με πειράζει να βλέπω απόλυτο μαύρο ή όχι αλλά και πόσο πολύ με πειράζει να μην έχω ράδιο, σαν να διαλέγεις αμάξι και το ένα να έχει και δυνατότητα ABS ενώ το άλλο δεν έχει. δεν συγκρίνουμε 0-100 ή κρατήματα, που και τα δυο έχουν, εδώ μιλάμε για ελλείψεις! (Δεν ήθελα να βάλω παράδειγμα μια εταιρία να μην έχει ράδιο στο αυτοκίνητό της γιατί δεν είναι τόσο βλάκες να μην βάζουν, για αυτό παρομοίασα την ανάγκη ραδιο στο κινητό με ΑΒS.)

Στην περίπτωση των S7-G5 μιλάμε για ναβαρχίδες και τους δίνουμε τα περισσότερα λεφτά που μπορούν να μας ζητήσουν για μια συσκεύη τοτε ΑΠΑΙΤΩ ράδιο. Δεν τους κοστίζει τίποτα!!!!!!!!

 

Προτιμώ λοιπόν μια συσκευή που είναι λίγο καλύτερη απο μια άλλη (ΛΙΓΟ) για να πάρω ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ πράγματα που δεν μου δίνει ΚΑΝ η άλλη, που είναι και ακριβότερη! Ετσι απλά. είναι πιο τίμιο απο την LG και πιο συμφέρον για μένα

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

το μοναδικό deal breaker για μένα είναι ότι είναι κλειδωμένο.το κινητό μπορεί να το καταστρέψει μονο η αλλαγή κέρνελ, τα υπόλοιπα είναι μπούρδες.ειδικά το ρουτ είναι δικαίωμα δικό μου, δεν θα πληρώσω 500-600 για να έχω λογαριασμό guest στο κινητό μου.

 

ήταν ο βασικός λόγος που πήρα το g3, ο βασικός που σιχαίνομαι την samsung και όποιον άλλο μου απαγορεύει το ρουτ με απώλεια εγγύησης.

 

για αυτό τον λόγο τρώει Χ και το g5.παραβλέπω την μπαταρία αλλά το ρουτ όχι.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

@ΜΙΒ πολύ ωραία όλα αυτά που λες, αλλά είναι οι προσωπικές σου προτιμήσεις & δεν με αφορούν.

Με την ίδια λογική κάποιος που θέλει αδιάβροχο θα πρέπει να βγάλει το g5 άχρηστο, και θα λέει ότι είναι χειρότερο από το πρώτο Ζ.

 

Εγώ τη συσκευή κρίνω συναρτήσει του ανταγωνισμού, βάζοντας όλα τα δεδομένα κάτω. Ξαναείπα, ότι το s7 έχει κάποιες δεδομένες ελλείψεις, δεν καλύπτουν τις αδυναμίες του G5, οπως και τα πισογυρίσματα σε σχέση με τους προκατούχους.

Link to comment
Share on other sites

@ΜΙΒ πολύ ωραία όλα αυτά που λες, αλλά είναι οι προσωπικές σου προτιμήσεις & δεν με αφορούν.

Με την ίδια λογική κάποιος που θέλει αδιάβροχο θα πρέπει να βγάλει το g5 άχρηστο, και θα λέει ότι είναι χειρότερο από το πρώτο Ζ.

 

Εγώ τη συσκευή κρίνω συναρτήσει του ανταγωνισμού, βάζοντας όλα τα δεδομένα κάτω. Ξαναείπα, ότι το s7 έχει κάποιες δεδομένες ελλείψεις, δεν καλύπτουν τις αδυναμίες του G5, οπως και τα πισογυρίσματα σε σχέση με τους προκατούχους.

Πες και σε μας φιλε bas13 τις τόσο σημαντικές αδυναμίες του G5 που υπερκαλύπτουν τις ελλείψεις των άλλων ναυαρχιδων; Να τις μάθουμε και 'μεις βρε αδερφέ που μπορεί να μας διαφευγουν..... πραγματικά όμως!

Πέραν της μπαταρίας, που καταλάβαμε πολύ καλά ότι δε σου αρκεί!

Σύμφωνα πάντως με αναφορές παιδιών που δούλεψαν και τα δύο (G5-S7) το G5 έχει πιο "βούτυρο" λειτουργία και εξίσου δυνατό hardware....

Επίσης, φιλικά πάντα, δε χρειάζεται να γράφεις συνέχεια "δεν με αφορούν οι προτιμήσεις του ενός , δε μ' αφορούν οι προτιμήσεις του άλλου" γιατί με ίδιο σκεπτικό ούτε εμάς μας νοιαζουν οι προτιμήσεις οι δικές σου, κουβέντα κάνουμε. Γιατί οι δικές σου πρέπει να έχουν πιο πολύ βαρύτητα από άλλων;

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Πες και σε μας φιλε bas13 τις τόσο σημαντικές αδυναμίες του G5 που υπερκαλύπτουν τις ελλείψεις των άλλων ναυαρχιδων; Να τις μάθουμε και 'μεις βρε αδερφέ που μπορεί να μας διαφευγουν..... πραγματικά όμως!

Πέραν της μπαταρίας, που καταλάβαμε πολύ καλά ότι δε σου αρκεί!

Σύμφωνα πάντως με αναφορές παιδιών που δούλεψαν και τα δύο (G5-S7) το G5 έχει πιο "βούτυρο" λειτουργία και εξίσου δυνατό hardware....

Επίσης, φιλικά πάντα, δε χρειάζεται να γράφεις συνέχεια "δεν με αφορούν οι προτιμήσεις του ενός , δε μ' αφορούν οι προτιμήσεις του άλλου" γιατί με ίδιο σκεπτικό ούτε εμάς μας νοιαζουν οι προτιμήσεις οι δικές σου, κουβέντα κάνουμε. Γιατί οι δικές σου πρέπει να έχουν πιο πολύ βαρύτητα από άλλων;

 

Αυτό δεν έχεις καταλάβει, το v10 που έχω τώρα, μέτρια μπαταρία έχει και αυτό, δεν κάθομαι όμως να κάνω την ανάγκη φιλότιμο για να δικαιολογήσω την επιλογή μου. Η μπαταρία είναι μέτρια, τέλος.

Η 2η οθόνη έχει bleeding & είναι απαράδεκτο, δεν λέω δεν πειράζει δεν ενοχλεί.

 

Δεν εκφράζω προσωπικές προτιμήσεις, αλλά προσπαθώ να το κρίνω αντικειμενικά. Αν κάπου είμαι λάθος σε ότι αναφέρω παρακάτω μπορείς να με διορθώσεις.

Λοιπόν: Εκτός από μπαταρία, θεωρείς θετικό ότι:

-πλέον έχει bezel οικόπεδα?

-έβαψε το μέταλλο?

-ότι το αποσπώμενο κομμάτι δεν έχει άριστη συναρμογή?

-τον κόφτη φωτείνοτητας? Όπως και ότι το 100% δεν αντιστοιχεί στην πλήρη φωτεινότητα της οθόνης?

-έβγαλε τα πλήκτρα από την πλάτη & τα στείλε στο πλάι?(Μήπως είναι εξέλιξη?)

-είναι κλειδωμένο? Νο root & λοιπά

-Το πίσω σχεδιαστικό χάλι, πιθανόν να το θεωρείς θετικό-πάω πάσο είναι υποκειμενικό. Το εξόγκωμα της κάμερας πάντως δεν είναι.

-Ότι αφαιρέθηκαν multiwindow/qslide apps(Aν έχω λάθος πληροφόρηση, ας με διορθώσει κάποιος συμφορουμίτης), αντι να τα εξελίσσει??

-Να μην συμπεριλάβω, στοιχεία που έχουν άλλες συσκευές, αλλά δεν είναι mainstream (π.χ stereo ηχεία ή αδιαβροχοποίηση)

 

Είμαι κάπου λάθος? Υπάρχει κάποιο από τα παραπάνω που δεν ισχύει?

Τα παραπάνω δεν είναι προσωπικές απόψεις, είναι αντικειμενικά αρνητικά της συσκευής.

Προσωπική άποψη είναι αν κάποιον τον πειράζουν & σε τι βαθμό ;)

 

[Y.γ. Μην μου πει κανείς ότι ναι δεν έχει καλά bezel, αλλά έχει ράδιο ή ir. Τα αρνητικά των άλλων δεν καλύπτουν τα αρνητικά του g5.]

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, φιλικά πάντα, δε χρειάζεται να γράφεις συνέχεια "δεν με αφορούν οι προτιμήσεις του ενός , δε μ' αφορούν οι προτιμήσεις του άλλου" γιατί με ίδιο σκεπτικό ούτε εμάς μας νοιαζουν οι προτιμήσεις οι δικές σου, κουβέντα κάνουμε. Γιατί οι δικές σου πρέπει να έχουν πιο πολύ βαρύτητα από άλλων;

 

Νομίζω ότι με αυτή την άποψη, κλείνει αυτό το κομμάτι G5 vs S7, ας επικεντρωθούμε στα της συσκευής που μας ενδιαφέρει.

Συγνώμη για την παρέμβαση μου.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αρχική μου απογοήτευση για το κινητό παραμένει.

3 g5 φίλων.και τα 3 με bleeding,στα 2 πολύ έντονο.

Μπαταρία ούτε καν σε επίπεδο έστω s6.

3:04 sot.

18 λεπτά κλήσεις.

Καθόλου μηνύματα.

34% υπολειπόμενη μπαταρία.μιλάμε δηλαδή για κτήνος αυτονομίας.

Το καπάκι πίσω,κάθομαι,το χτυπώ,το ξαναχτυπώ,φοβερή η αίσθηση του αλουμινίου,μάλλον το περάσαν για λαμαρίνα κι είπαν να το περάσουν αστάρι...η αίσθηση πάντως πολύ πίσω με άλλες συσκευές πού πραγματικά είναι μεταλλικές.

Ηχείο ωραίο.

Κάμερα ωραία.

Επεξεργαστής καλός.

Μνήμη ram σαφώς καλή.

Πού είναι το λάθος?ότι όλα αυτά τα καλούδια,βρίσκονται σε λάθος συσκευή.

Lg λυπάμαι,το έχασες το τρενάκι και φέτος.

 

 

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην πιστεύετε όσο διαβάζετε.Και εγώ πριν το παρω άκουγα για ένα κινητό μάπα με πολλά αρνητικά και τελικά δεν ισχύει τίποτα από αυτα, εγώ προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το G5. Το άρθρο με το bootloop πιο πάνω δεν δείχνει κάτι παραπάνω από μια φωτογραφία και φημες, δεν μου λέει κάτι αυτο και αμέσως το πίστεψαν ορισμένα άτομα. Μια χαρά κινητό είναι για τα λεφτά του. Εάν είσαι πολύ ψειρας και γενικά σας βρωμάει το ενα και βρωμάει το άλλο τότε ΚΑΝΈΝΑ κινητό δεν είναι άξιο. Σε όλα τα κινητά πάντα θα βρούμε κάποια αρνητικά. Από εκεί και πέρα οποίος κάνει το καλύτερο marketing πουλάει (βλέπε Apple και Samsung) Edited by john74
Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Πήραμε πριν 15 ημέρες δύο LG G5 Titan από το Γερμανό με την προσφορά που έτρεχε στα 529€ έκαστο και είμαστε κατενθουσιασμένοι εγώ & η κοπέλα μου!

 

Έπειτα από 15 ημέρες ψάξιμο και μετά την εμπειρία χρήσης, η γνώμη μου έχει διαμορφωθεί ως εξής:

 

- Η σχεδίαση του LG G5 με καλύπτει απόλυτα και γουστάρω τρελά την modular κατασκευή του (Μπαταρία – αλλαγή στο δευτερόλεπτο!!!). Μην ακούτε τις ψευτιές των πολλών που πέφτουν θύματα marketing άλλων εταιρειών αγνοώντας πλήρως τα πολύ σοβαρά σκάνδαλα (όπως πχ burn-in issues σε Samsung Amoled οθόνες) και ρίχνουν λάσπη στο LG G5.

 

- Το κινητό είναι όπως το περίμενα και το επιβεβαιώνω μετά από 15 ημέρες χρήσης , Ταχύτατο, Lag free, Τρελό Gaming, Σκέτος Πύραυλος!!!!!! Μία δοκιμή θα σας πείσει!!!

 

- Στο LG G5 το λευκό στην IPS οθόνη του είναι πραγματικό λευκό και όχι άσχετο με την πραγματικότητα (βλέπε Samsung S7).

 

- Επιτέλους χαίρομαι που η LG στην ναυαρχίδα της LG G5 σέβεται τον καταναλωτή και έχει κρατήσει: Υπέρυθρες, Ραδιόφωνο που είναι κάτι ιδιαιτέρως σημαντικό τόσο για εμένα όσο και για την κοπέλα μου.

 

- Το Φάσμα του ήχου που παράγεται από το ηχείο στο κάτω μέρος του LG G5 είναι Σωστό, Πολύ Δυνατό, έχει και Μπάσο!!!

 

- Μας αρέσει που από φέτος χρησιμοποιούμε τεχνολογίες που ενσωματώνει η LG στο LG G5 όπως: USB Type–C & Fast charge 3.0… Και όχι σαν κάποιους άλλους που θα τα βάλουν και αυτοί … Του Χρόνου όμως… Βλέπε Samsung S8 κτλ.

 

- Τέλος με ενθουσιάζει η καινοτομία της LG με την Wide Camera!!!! Οι Φωτογραφίες που βγάζει και τα Videoς είναι Επαγγελματικού Επιπέδου DSLR!!!! Όσον αφορά την βασική κάμερα του LG G5 είναι: 16MP με aspect ratio 16/9 και είναι σαφώς καλύτερη από αυτήν του Samsung S7 που έχει 12MP με απαρχαιωμένο aspect ratio 4/3… έλεος!?! Απλά το Samsung S7 παραμυθιάζει το πλήθος και όσους δεν μπορούν να ξεχωρίζουν την πραγματικότητα (LG-G5), με την υπερτονισμένη, απαράδεκτη σε χρεοπίστωση χρωμάτων Super (Duper) Amoled… οθόνη του Samsung S7…

 

Μην ακούτε παπατζιλίκια… Ψαχτείτε… Να πάτε να το δείτε Live το LG G5 για να καταλάβετε την διαφορά!!!!

 

Υ.Γ. Η κολλητή μου είχε το Samsung S5 & Samsung S6 Edge και στα δύο με πολύ σοβαρά burn-in issues κάτι που είναι γνωστό σε όλους με την Super Amoled τεχνολογία που χρησιμοποιεί η Samsung στα κινητά της. Google it για να δείτε την χαρά… Έχει διαπιστώσει την απαράμιλλη λειτουργία στα δύο LG G5 μας και θα το αγοράσει στα γενέθλια της αύριο 13-06-2016! Χρόνια σου πολλά Γιώτα! Join the LG G5 Club!!!

Edited by ThanosB75
Link to comment
Share on other sites

@thanosb75:Δεν χρειαζεται κάθε λίγο και λιγάκι να επαναλαμβάνεσαι με ενα απλό copy-paste κατεβατό που θύμιζε δελτίο τύπο της εταιρίας.

Εδω είμαστε φόρουμ κα συζητάμε για τα πάντα και εως την παραμικρή λεπτομέρεια και δεν χρειαζόμαστε ούτε διαφήμιση ούτε παρακίνηση στο πως θα κρίνουμε μια συσκευη.

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν χρειάζεται ο καθένας να προσπαθεί να αποδείξει με νύχια και με δόντια ότι η συσκευή που πλήρωσε ή έχει σκοπό να πληρώσει είναι και υποχρεωτικά η καλύτερη όλων! Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη λογική που προσπαθούν να περάσουν οι περισσότεροι ότι η υποκειμενική τους γνώμη πρέπει να γίνεται ταυτόχρονα και αντικειμενική.

 

Ο καθένας αγοράζει για τους δικούς του λόγους βάσει των προτιμήσεών του και του γούστου του, είμαστε τυχεροί που υπάρχουν επιλογές για όλα τα γούστα και δεν χρειάζεται σε μόνιμη βάση να προσπαθούμε να "θάψουμε" όλες τις υπόλοιπες συσκευές για να αποδείξουμε ότι η δική μας είναι η καλύτερη.

 

Απολαύστε τη συσκευή σας, σε λίγους μήνες θα συζητάτε για άλλη, ποιος ο λόγος λοιπόν για αυτή την αέναη μάχη για το ποιος είναι καλύτερος;

 

Ας επιστρέψουμε στα της συσκευής του τίτλου και μόνο... εποικοδομητικά παρακαλώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...