Jump to content

LG G5


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια διαβασα στο gsmarena για sar body 1.24 ειναι αληθεια κατι τετοιο

 

Στην Ευρώπη η μέτρηση λογικά πρέπει να αφορά το κεφάλι και είναι 0,52 W/kg.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τόσο χάλια έγινε το σέρβις της LG? Σε αυτό το νήμα με φοβισαν τα παιδιά με αυτά που λέγανε.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=435120&page=2

 

 

Αρχίζω να έχω τρίτες και τεταρτες σκέψεις για το G5

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελες να μας πεις λιγα λογια για την συσκευη? πως σου φαινεται γενικα?

 

Χθες εκλεισα μια εβδομαδα ακριβως. Απο design μου αρεσε παρα πολυ. (Εχω το χρυσο) η καμερα του ειναι ωραια αν κ μπερδευομαι λιγο ετσι οπως τα εχει. Δεν ειχα και τον απαραιτητο χρονο να γα κοιτάξω. Ας πουμε με χαλει π δε μ γραφει με ποσα mp τραβαω. Ειναι φυσικα πολυ γρηγορο. Ακουγα οτι δεν εχει αρκετα δυνατο ηχειο οπως το s7 αλλα εμενα μου φανηκε μια χαρα. Εχω παθει πλακα με τη wide angle καμερα. Πραγματικα. Ειναι καταπληκτικο. Καθομαι και παιζω κανω εναλλαγες. Ειναι τελειο. Η εσωτερικη επισης πολυ καλη. Τα αποτυπωματα πολυ γρηγορα.

Η καμερα οταν τραβαω βιντεο καποιες φορες οχι παντα δε μ φαινεται κ τοσο καλη. Δε ξερω ισωq; φταει καποια ρυθμιση. Ή ισως αν το βαλω σε καποια tv να φαινεται κανονικα ωραιο. Σαν να φαινονται πιξελ καπως. Δε ξερω κ πως να το εξηγήσω. Παντωq; σε γενικες γραμες μου αρεσει παρα πολυ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακουγα οτι δεν εχει αρκετα δυνατο ηχειο οπως το s7 αλλα εμενα μου φανηκε μια χαρα.

 

Ποιος έγραψε τέτοια ανακρίβεια; ίσα ίσα το s7 δεν έχει δυνατό ηχείο(μάλλον λόγω της αδιαβροχοποίσης).

Link to comment
Share on other sites

Χθες εκλεισα μια εβδομαδα ακριβως. Απο design μου αρεσε παρα πολυ. (Εχω το χρυσο) η καμερα του ειναι ωραια αν κ μπερδευομαι λιγο ετσι οπως τα εχει. Δεν ειχα και τον απαραιτητο χρονο να γα κοιτάξω. Ας πουμε με χαλει π δε μ γραφει με ποσα mp τραβαω. Ειναι φυσικα πολυ γρηγορο. Ακουγα οτι δεν εχει αρκετα δυνατο ηχειο οπως το s7 αλλα εμενα μου φανηκε μια χαρα. Εχω παθει πλακα με τη wide angle καμερα. Πραγματικα. Ειναι καταπληκτικο. Καθομαι και παιζω κανω εναλλαγες. Ειναι τελειο. Η εσωτερικη επισης πολυ καλη. Τα αποτυπωματα πολυ γρηγορα.

Η καμερα οταν τραβαω βιντεο καποιες φορες οχι παντα δε μ φαινεται κ τοσο καλη. Δε ξερω ισωq; φταει καποια ρυθμιση. Ή ισως αν το βαλω σε καποια tv να φαινεται κανονικα ωραιο. Σαν να φαινονται πιξελ καπως. Δε ξερω κ πως να το εξηγήσω. Παντωq; σε γενικες γραμες μου αρεσει παρα πολυ. ;)

 

Και για μένα σαν design είναι τέλειο αλλά αυτή η οθόνη που βλέπω σε διάφορα βίντεο με αποτρέπει, πολύ σκοτεινή και με όχι καλή χρωματική απόδοση βέβαια δεν το έχω δει ζωντανο και μπορεί να το κατηγορώ αδικα

Link to comment
Share on other sites

Φρεσκότατο review απο το έγκυρο Notebookcheck.

http://www.notebookcheck.net/LG-G5-Smartphone-Review.165016.0.html

 

Δυστυχώς επιβεβαιώνεται οτι το βασικότερο πρόβλημα της συσκευής ειναι η οθόνη και η μη αξιοποίηση στην πράξη της πολυ υψηλής φωτεινότητας λογο του πολυ επιθετικού κόφτη στις τιμές φωτεινότητας που εφαρμόζει κάκιστα η εταιρία.

 

Αν δεν αλλάξει μυαλά η εταιρία θα αποτρέψει πολυ κόσμο απο την απόκτηση της συσκευής.

 

Δεν ειναι δυνατόν το μέτριοτατο m10 με τιμες φωτεινότητας κατω απο 500nits να εχει πιο καλή ευκρίνεια απο το G5 που φτάνει τα 800nits και να μην μπορεί να αξιοποιηθεί στην πράξη.

 

Γενικά η οθόνη προσφέρει εξαιρετικές τιμες φωτεινότητας,αντίθεσης και μαύρο αλλα χάνει αρκετα σε πιστότητα χρωματων.

 

Το δεύτερο θεμα ειναι η κάκιστη χρόνοι μπαταρίας σε browsing.

 

Pro

 

+

bright and high-contrast display

+

Always-On display

+

comprehensive security features

+

good cameras

+

great voice quality with good noise suppression

+

modular slot

+

fast storage

+

expandable storage

+

very fast SoC

 

Cons

 

-

only USB 2.0

-

no App2SD

-

preloaded forced apps

-

only LTE Cat. 6

-

low resolution of the wide-angle lens

-

ambient light sensor sets the luminance too low

-

throttling under heavy workloads

 

Verdict

 

In review: LG G5. Test model courtesy of LG Germany.

 

LG was really creative this year to get the attention of customers and we think the Korean company offers a successful overall package. The combination of a good display, proven camera and decent battery runtimes is a solid foundation. We really like the new design and the modular concept of the LG G5 offers interesting additional modules.

 

LG should improve the calibration of the ambient light sensor with an update, because the contents appear a bit dark outdoors. The camera offers a performance similar to the predecessor, the idea of a second wide-angle lens will certainly find some friends and we liked it during the review, despite the low resolution.

 

The LG G5 is a modern high-end smartphone with a good dual-camera. Thanks to the modular slot, the smartphone is a very individual companion, but it also comes at a price.

 

The LG G5 does not reveal any major issues, so it is one of the best smartphones you can currently get and it is also well-equipped for upcoming trends like virtual reality. The additions by LG Friends are great possibilities that also expand over the products from LG.

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το review αναφέρει οτι η USB C θύρα είναι απλα USB 2.0 προδιαγραφών και οχι 3.0 η 3.1 και έτσι δεν υποστηρίζει ούτε τις μεγαλύτερες ταχύτητες του νεου προτύπου εως 10Gbps ούτε μετάδοση εικόνας και ήχου εως 4K resolution που προσφέρει το πρότυπο 3.1 που μόνο το m10 ειναι εξοπλισμένο.

 

Κοινός και εδω η LG έκανε έκπτωση βάζοντας μια απλή reversible USB C θύρα.

 

Εδω αναλυτικά

http://www.velocitymicro.com/blog/usb-3-1-vs-usb-type-c-vs-usb-3-0-whats-the-difference/

 

One thing to note, because announcements of Type-C connections have come hand in hand with USB 3.1, many people assume they’re the same, or at the very least that all Type-C runs on the 3.1 spec. This is not the case. Remember, Type-C is the connection type and may actually run on a lesser spec – USB 2.0 even – so don’t assume you’ll be getting all that 3.1 goodness just because you see that tiny reversible port.

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Χθες εκλεισα μια εβδομαδα ακριβως. Απο design μου αρεσε παρα πολυ. (Εχω το χρυσο) η καμερα του ειναι ωραια αν κ μπερδευομαι λιγο ετσι οπως τα εχει. Δεν ειχα και τον απαραιτητο χρονο να γα κοιτάξω. Ας πουμε με χαλει π δε μ γραφει με ποσα mp τραβαω. Ειναι φυσικα πολυ γρηγορο. Ακουγα οτι δεν εχει αρκετα δυνατο ηχειο οπως το s7 αλλα εμενα μου φανηκε μια χαρα. Εχω παθει πλακα με τη wide angle καμερα. Πραγματικα. Ειναι καταπληκτικο. Καθομαι και παιζω κανω εναλλαγες. Ειναι τελειο. Η εσωτερικη επισης πολυ καλη. Τα αποτυπωματα πολυ γρηγορα.

Η καμερα οταν τραβαω βιντεο καποιες φορες οχι παντα δε μ φαινεται κ τοσο καλη. Δε ξερω ισωq; φταει καποια ρυθμιση. Ή ισως αν το βαλω σε καποια tv να φαινεται κανονικα ωραιο. Σαν να φαινονται πιξελ καπως. Δε ξερω κ πως να το εξηγήσω. Παντωq; σε γενικες γραμες μου αρεσει παρα πολυ. ;)

 

Σε ευχαριστω πολυ που εγραψες την αποψη σου.

Με την οθονη εχεις προβλημα στον ηλιο?

Η μπαταρια κραταει γενικα? Σε σχεση ας πουμε με το προηγουμενο κινητο σου. Εχεις δοκιμασει να την βγαλεις? Η εφαρμογη της ειναι καλη ή αφηνει κενα με το σωμα?

Εχεις παρει και καποιο αλλο εξάρτημα?

 

Κανονικη ανακριση οπως βλεπεις... :)

Link to comment
Share on other sites

και μενα που το εχω...δεν εχω θεμα στον ηλιο...η μπαταρια ακομα δεν ξερω ειναι νωρις...παντως δειχνει να μην τελειωνει ευκολα!ωραια κατασκευη χωρις τριξιμο και καθεται αρκετα καλα στο χερι
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

και μενα που το εχω...δεν εχω θεμα στον ηλιο...η μπαταρια ακομα δεν ξερω ειναι νωρις...παντως δειχνει να μην τελειωνει ευκολα!ωραια κατασκευη χωρις τριξιμο και καθεται αρκετα καλα στο χερι

 

Τo Always-On-Display ειναι βολικό? Στα reviews φαίνεται λίγο σκοτεινό.

Έχεις κάποιο απο τα LG Friends?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εκανα update την συσκευή .Το νέο firmware LG-H850 10C OPEN EU.

Πρώτες εντυπώσεις πολύ smooth, και απο ότι βλέπω δεν υπάρχει το πρόβλημα με τo επιθετικό thermal throtling ! :)

Θα σιγουρευτώ πρώτα και θα γράψω εντυπώσεις πιο μετά.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ που εγραψες την αποψη σου.

Με την οθονη εχεις προβλημα στον ηλιο?

Η μπαταρια κραταει γενικα? Σε σχεση ας πουμε με το προηγουμενο κινητο σου. Εχεις δοκιμασει να την βγαλεις? Η εφαρμογη της ειναι καλη ή αφηνει κενα με το σωμα?

Εχεις παρει και καποιο αλλο εξάρτημα?

 

Κανονικη ανακριση οπως βλεπεις... :)

 

Χαχα σιγα καλε τι ανακριση. Με την οθονη οχι δεν ειχα καποιο προβλημα. Το προηγουμενο μου κινητο ηταν το galaxy s4 και μου φανηκε πιο φωτεινη η οθονη. Δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.

Η μπαταρια ειναι μια χαρα. Μου κραταει μια μερα με φουλ χρηση. Wifi games καμερα φουλ σχεδόν φωτεινότητα κλπ. Τη μπαταρια τη βγαζω καθε φορα μετα τη φορτιση π κανω κ απενεργοποιηση. Κενα δυστυχως αφηνει δεξια κ αριστερα με το κουμπωμα. Αλλα δε φαινεται να ειναι προβλημα προς το παρον γτ κουμπωνει μια χαρα. Δε ξερω τωρα αμα πεσει νερο σε αυτο το σημειο αν εισχωρησει μέσα.

Εχω το cam plus. Αρκετα βοηθητικο μσ το ενα χερι αν κ δε το εχω πολυχρησιμοποιησει γιατι βαριεμαι τη διαδικασια να το κλεισω να βγαλω μπαταρια κλπ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιος έγραψε τέτοια ανακρίβεια; ίσα ίσα το s7 δεν έχει δυνατό ηχείο(μάλλον λόγω της αδιαβροχοποίσης).

Σε καποιο βιντεακι το ειχα ακουσει στο youtube και ειχα ξενερωσει λιγακι αλλα εμενα ευτυχως μ φανηκε μια χαρα. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και για μένα σαν design είναι τέλειο αλλά αυτή η οθόνη που βλέπω σε διάφορα βίντεο με αποτρέπει, πολύ σκοτεινή και με όχι καλή χρωματική απόδοση βέβαια δεν το έχω δει ζωντανο και μπορεί να το κατηγορώ αδικα

Τι να σου πω εμενα μια χαρα μου φανηκε η οθονη. Κ σε σχεση με το galaxy s4 που ειχα μου φαινεται αρκετα πιο φωτεινη. Γενικα δεν ειχα καμια φορα προβλημα να μη βλεπω στον ηλιο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι διακριτικό και μου αρέσει το always on!δεν διαθέτω κάποιο απο τα lg friends
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τη μπαταρια τη βγαζω καθε φορα μετα τη φορτιση π κανω κ απενεργοποιηση.

 

Ο λόγος; :confused:

 

Επίσης θα σε παρακαλέσω να γράφεις κανονικά ελληνικά (και με τόνους) όπως όλοι μας. Η γραφή τύπου sms / chat απαγορεύεται στο forum και μηνύματα γραμμένα κατά αυτό τον τρόπο διαγράφονται χωρίς ενημέρωση. Είναι κρίμα να μας βγαίνουν τα μάτια για να διαβάσουμε μόλις λίγες γραμμές. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος; :confused:

 

Επίσης θα σε παρακαλέσω να γράφεις κανονικά ελληνικά (και με τόνους) όπως όλοι μας. Η γραφή τύπου sms / chat απαγορεύεται στο forum και μηνύματα γραμμένα κατά αυτό τον τρόπο διαγράφονται χωρίς ενημέρωση. Είναι κρίμα να μας βγαίνουν τα μάτια για να διαβάσουμε μόλις λίγες γραμμές. ;)

Έτσι. Χωρίς λόγο.

Συγγνώμη δε το ήξερα πως πρέπει να γράφω με τόνους μιας κ ήτανε τα πρώτα μου πόστ. Πρόβλημα μου θα μου πεις μιας και δε διάβασα τους όρους αλλά τι να κάνουμε, υποθέτω δεν ειμαι η μόνη. Πιστεύω όμως πως δε δυσκολεύτηκες τόσο να διαβάσεις τι γράφω επειδή έλλειπαν οι τόνοι. Εκτός αν λες για τα "π" "κ" που γράφω σκέτα απο θέμα συνήθειας αντί για "που" ή "και" που παλι δε νομίζω να σου βγήκανε και τα ματια να τα διαβάσεις όπως λες. Όλο και κάπου θα τα έχεις δει. Δε μπορεί. Τέλος πάντων όπως και να έχει ευχαριστω για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έτσι. Χωρίς λόγο.

 

Όντως, δεν υπάρχει κανένας λόγος και μάλλον μόνο κακό μπορεί να γίνει στην συναρμογή της συσκευής από τα συνεχόμενα βάλε βγάλε.

 

Συγγνώμη δε το ήξερα πως πρέπει να γράφω με τόνους μιας κ ήτανε τα πρώτα μου πόστ. Πρόβλημα μου θα μου πεις μιας και δε διάβασα τους όρους αλλά τι να κάνουμε, υποθέτω δεν ειμαι η μόνη. Πιστεύω όμως πως δε δυσκολεύτηκες τόσο να διαβάσεις τι γράφω επειδή έλλειπαν οι τόνοι. Εκτός αν λες για τα "π" "κ" που γράφω σκέτα απο θέμα συνήθειας αντί για "που" ή "και" που παλι δε νομίζω να σου βγήκανε και τα ματια να τα διαβάσεις όπως λες. Όλο και κάπου θα τα έχεις δει. Δε μπορεί. Τέλος πάντων όπως και να έχει ευχαριστω για την ενημέρωση.

 

Αν σε ενόχλησε η προσωπική μου τοποθέτηση αγνόησέ την και μείνε σε αυτά που ορίζουν οι κανονισμοί για όλους μας ανεξαιρέτως πράττοντας αναλόγως. Καλώς ήρθες (ενεργά) στο forum... ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όντως, δεν υπάρχει κανένας λόγος και μάλλον μόνο κακό μπορεί να γίνει στην συναρμογή της συσκευής από τα συνεχόμενα βάλε βγάλε.

 

Στο s4 μου είχα παρατηρήσει κάποια βελτίωση της μπαταρίας όταν το έκανα αυτό. Μπορεί να ήταν και ιδέα μου. Όπως και να έχει, θα δείξει στη πορεία.

Edited by Prendy
Link to comment
Share on other sites

Όντως, δεν υπάρχει κανένας λόγος και μάλλον μόνο κακό μπορεί να γίνει στην συναρμογή της συσκευής από τα συνεχόμενα βάλε βγάλε.

Στο s4 μου είχα παρατηρήσει κάποια βελτίωση της μπαταρίας όταν το έκανα αυτό. Μπορεί να ήταν και ιδέα μου. Όπως και να έχει, θα δείξει στη πορεία.

 

Μιας και είσαι κάτοχος μπορείς να μου πεις μέχρι πόσα δευτερόλεπτα φτάνει το κλείστρο της κάμερας σε manual mode;

Link to comment
Share on other sites

30 φίλε μου...

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ.. Επομένως η κάμερα είναι αυτούσια με το G4 και V10 απλά προσθέσανε την ευρυγώνια για όσους θέλουν να τραβάνε πανοραμικά πλάνα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η LG ανά 2 γενιές αλλάζει κάμερα.

 

Το G2 και G3 είχαν τον ίδιο αισθητήρα

και

Το G3 και G4 μοιράζονται ίδιο αισθητήρα - καμερα

 

Με διαφορές μεταξύ τους στον αλγόριθμο και άλλες μικρες βελτιώσεις, (όπως το γρηγορότερο focus που πονούσε το G2)

 

Άρα το G6 λογικά θα κάνει πάλι μεγάλο άλμα στον τομέα κάμερα. απλά αν δεν είχε τον ευριγώνιο φακό το G5 δεν θα υπίρχε λόγος να πάει στο G5 απο το G4 μόνο και μόνο για αναβάθμιση κάμερας.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Το g3 εχει αισθητηρα imx 135..το g4 εχει imx234..ο κορυφαιος που ετοιμαζει η sony ειναι imx318..λογικα θα το ξεκινησει απο το z6
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα τελικά σε ασημί, Δευτέρα ή Τρίτη θα το έχω στα χέρια μου.

Σκοπεύω να του βάλω μια διάφανη θήκη πλάτης τύπου ultra thin, θα καλύπτει λέτε το ''καρούμπαλο'' που κάνουν οι κάμερες ή θα πρέπει να καταφύγω σε πιο ενισχυμένη θήκη;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...