Jump to content

[Επίσημο] LG G4 Dual [H818P/N]


ParafronGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Jimmyk ευχαριστώ πολύ!

Έκανα hard reset και όλα από την αρχή...λύθηκε το δεύτερο πρόβλημα, όμως το πρώτο παραμένει...

Θα το πάω μάλλον για αντικατάσταση....πολύ ξενέρωμα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 891
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πρώτα διαλέγεις την σιμ και μετά κληση

 

διαλεγεις την σιμ απο την οποια θες να καλεσεις με το εικονιδιο κατω δεξια (δειχνει εναλλαγη σιμ). Η επιλεγμενη σιμ μετα αν παρατηρησεις βρισκεται μεσα σε τετραγωνακι στο πανω μερος της οθονης

 

ευχαριστω παιδια το βρηκα

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να το κάνεις root το system image της v10l H818P PRT κατέβασε το από εδωhttps://mega.nz/#!FN0wAAIb!2OlAWTMRaGzmkA7DOTA9kxVuV_4vg2qie-GckOIj0NI

Αν θέλεις το kdz αρχείο μπορώ να το ανεβάσω.Τα λινκ που είχαν δωθει ήταν από lg.Αν δεν δουλεύουν μάλλον κάτι άλλαξε η lg.

 

Η παραπάνω kdz είναι prorooted από όσο καταλαβαίνω. Η διαδικασία να την περάσουμε είναι μέσω lgup? Θέλω να κατέβω από ΜΜ σε 5.1

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια

μηπως καποιος μπορει να ριξει μια ματια εδώ

http://www.microsofttranslator.com/bv.aspx?from=&to=en&a=http%3A%2F%2F4pda.ru%2Fforum%2Findex.php%3Fshowtopic%3D674632%26st%3D2940

για να δει τι εννοει ο ποιητης?...είναι το 20D EURO rooted ? ή εγω ο πεινασμένος ονειρεύομαι ?

 

εάν δεν επιτρεπετε το link που γραφω ας το σβησει ο υπεύθυνος...πραγματικα δεν το γνωρίζω

 

 

λαθος....ακυρο....δεν ειναι

Link to comment
Share on other sites

Με 5.1 εχουμε πολυ καλους χρονιυς μπαταρίας. Με ολα ανοιχτά ειναι τα παρακατω

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160406/24b7ca9f07927c0caa71776d8def7359.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jimmyk ευχαριστώ πολύ!

Έκανα hard reset και όλα από την αρχή...λύθηκε το δεύτερο πρόβλημα, όμως το πρώτο παραμένει...

Θα το πάω μάλλον για αντικατάσταση....πολύ ξενέρωμα!

 

Μήπως έχεις κομμένη κάρτα SIM; Όλα τα LG (και διάφορα άλλα πχ MSFT) το κάνουν αν είναι κομμένη (ακόμα κι αν είναι η πιο τέλεια κομμένη κάρτα του κόσμου)

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Εχω ενα προβληματακι με το smart settings. Απλα δεν καταλαβαινει ποτε ειμαι σπιτι και ποτε όχι.εχω βαλει στο "στα μερη μου" την τοποθεσια του σπιτιού μου και στο gps την υψηλη καταναλωση. Εχω ανοιχτη παντα την "τοποθεσια" και μονο αυτη. Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..μια χαζη ερωτηση..το ενα σλοτ υποστηριζει μεχρι 4g σωστα?το δευτερο φτανει μεχρι 3g η μενει μονο στο 2g?γιατι εμενα το δευτερο σλοτ δεν παει παραπανω απο 2g
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..μια χαζη ερωτηση..το ενα σλοτ υποστηριζει μεχρι 4g σωστα?το δευτερο φτανει μεχρι 3g η μενει μονο στο 2g?γιατι εμενα το δευτερο σλοτ δεν παει παραπανω απο 2g

 

Και τα 2 παλικάρι υποστηρίζουν 4G, απλά όχι ταυτόχρονα. Επιλέγεις ποιά sim θες να έχει data, ανεξαρτήτως από ποιά έχεις primary.

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο μένει στο 2g πάντα

 

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο μένει στο 2g πάντα

 

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και οι δύο κάρτες μπορούν να έχουν 4G, αλλά μόνο αυτή που έχει τα data. Δηλαδή, αν κάποιος έχει προεπιλεγμένη κάρτα τη SIM1 (κλήσεις, μηνύματα), αλλά τη SIM2 για ίντερνετ, τότε η SIM2 μπορεί να πάει έως 4G, ενώ η άλλη θα μείνει σε 2G.

Για του λόγου το αληθές:

http://i63.tinypic.com/r7ruaq.jpg

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Δεν διευκρινισα εγώ.Σαν δεύτερη δεν εννοούσα την νο2 κάρτα αλλά αυτή που δεν είναι σε 4g.

 

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ναι.Δεν διευκρινισα εγώ.Σαν δεύτερη δεν εννοούσα την νο2 κάρτα αλλά αυτή που δεν είναι σε 4g.

 

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι, εν ολίγοις... Όταν στη μια εχεις 3G / 4G, στην άλλη θα εχεις αποκλειστικά GSM (2G) μόνο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εν ολίγοις... Όταν στη μια εχεις 3G / 4G, στην άλλη θα εχεις αποκλειστικά GSM (2G) μόνο.

 

Καλησπέρα στην παρέα, κάτοχος και εγώ του G4 dual (προκάτοχος πολλών dual sim) σε γενικές γραμμές κάλο όχι όσο το περίμενα ... το τηλ αλλά αυτό που με χάλασε πάρα πολύ είναι: 1)το ότι δεν είναι ενεργές και οι δυο sim δλδ όταν μιλάς στην μια και σε καλούν στην άλλη είναι σαν να είναι απενεργοποιημενο το τηλ και ειδοποίησε με μήνυμα και 2) ότι δεν επιλεγείς απο ποια sim θα καλέσεις αφού πατήσεις το πλήκτρο για κλήση (κάτι που το έχουν πολύ πιο φθηνά κινητά) και πρέπει να επιλέξεις την sim πριν την κλίση εαν κάνω κάπου λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα στην παρέα, κάτοχος και εγώ του G4 dual (προκάτοχος πολλών dual sim) σε γενικές γραμμές κάλο όχι όσο το περίμενα ... το τηλ αλλά αυτό που με χάλασε πάρα πολύ είναι: 1)το ότι δεν είναι ενεργές και οι δυο sim δλδ όταν μιλάς στην μια και σε καλούν στην άλλη είναι σαν να είναι απενεργοποιημενο το τηλ και ειδοποίησε με μήνυμα και 2) ότι δεν επιλεγείς απο ποια sim θα καλέσεις αφού πατήσεις το πλήκτρο για κλήση (κάτι που το έχουν πολύ πιο φθηνά κινητά) και πρέπει να επιλέξεις την sim πριν την κλίση εαν κάνω κάπου λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε ευχαριστώ.

 

Το πρώτο που αναφέρεις έχεις να κάνει με τα χαρακτηριστικά τα οποία έπρεπε να επιβεβαιώσεις πριν την αγορά μιας και η συσκευή είναι dual stand-by (όπως οι περισσότερες) και όχι dual active.

 

Όσον αφορά το δεύτερο που αναφέρεις, επειδή προφανώς έχεις συνηθίσει με τα κινέζικα που δουλεύουν όπως αναφέρεις, είναι λογικό να σε ξενίζει η διαφορετική συμπεριφορά εδώ αλλά αν το δουλέψεις λίγο θα το συνηθίσεις και μπορεί και να σου φαίνεται πιο βολικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα με το active dual SIM (που ομολογώ ούτε εγώ το ήξερα), η μοναδική λύση μάλλον είναι η ενεργοποίηση του Smart forward (Settings => Network => Call => Common => Smart forward). Το οποίο όμως δεν έχω δοκιμάσει στην πράξη, δεν ξέρω αν υποστηρίζεται για όλους τους παρόχους κλπ. Δεν νομίζω να υπαρχει εναλλακτική όμως.

 

Για το άλλο που λες με την επιλογή SIM κατή την κλήση, είναι όντως πολύ εκνευριστικό. Τόσα χρόνια στα Samsung duos είχα συνηθίσει να επιλέγω τον αριθμό κλήσης και μετά απλώς να πατάω 1 ή 2. Τώρα πρέπει να θυμάμαι να αλλάζω την κάρτα από το menu (έχω απενεργοποιήσει το τέταρτο κουμπί κάτω δεξιά που έκανε το SIM switch).

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Τα Noise Suppression και Voice Clarity τα χρησιμοποιείτε; Είναι απενεργοποιημένα by default. Αν τα ενεργοποιήσω μπορεί να έχουν άλλες παρενέργειες εκτός από τις προφανείς (πχ. να ακούγεται πολύ μπουκωμένη η φωνή λόγω των φίλτρων), για παράδειγμα να τρώει αρκετά περισσότερη μπαταρία κλπ;

Edited by zeppos
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
(έχω απενεργοποιήσει το τέταρτο κουμπί κάτω δεξιά που έκανε το SIM switch).

 

Κακώς... δεν βρίσκω το λόγο από τη στιγμή που είναι εξυπηρετικό σε αυτό που θέλεις να κάνεις.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Τα Noise Suppression και Voice Clarity τα χρησιμοποιείτε; Είναι απενεργοποιημένα by default. Αν τα ενεργοποιήσω μπορεί να έχουν άλλες παρενέργειες εκτός από τις προφανείς (πχ. να ακούγεται πολύ μπουκωμένη η φωνή λόγω των φίλτρων), για παράδειγμα να τρώει αρκετά περισσότερη μπαταρία κλπ;

 

Δεν χάνεις τίποτα να τα δοκιμάσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν πολυχρησιμοποιώ τη δεύτερη SIM για κλήσεις, οπότε για μένα οι εναλλαγές είναι σχετικά σπάνιες. Το κουμπί το αφαίρεσα γιατί θέλω να κρατάω το συγκεκριμένο τμήμα της οθόνης καθαρό, οι 3 επιλογές είναι αρκετές.

 

Θα μπορούσαν όμως να βάλουν την δυνατότητα που υπάρχει εδώ και τόσα χρόνια στα Samsung (και όχι μόνο στα "κινέζικα" κινητά) με την επιλογή κάρτας κατά την κλήση. Είναι το απλούστερο δυνατό και εύληπτο σενάριο. Δείτε πχ. κάτω αριστερά, πατάς 1 ή 2 και τέλος:

 

http://images.fonearena.com/blog/wp-content/uploads/2013/03/Galaxy-Grand-Duos-Dialer-Messaging.jpg

 

Πόσο πιο απλό;

 

Για τα Noise Suppression/Voice Clarity δεν βρήκα καμια σοβαρή ανάλυση, ούτε υπέρ, ούτε κατά. Το περίεργο είναι που εξ' ορισμού είναι απενεργοποιημένα. Πάει να πει κάποιο λάκκο έχει η φάβα. Ή θα τρώνε περισσότερη μπαταρία κατά την κλήση ή κάπως θα αλλοιώνουν τη φωνή με σκοπό να την κάνουν, υποτίθεται, πιο καθαρή. Θα τα δοκιμάσω στην πράξη (μαζί και το Smart forward) και θα επανέλθω.

 

Προς το παρόν προσπαθώ να καταλάβω πως στο καλό θα κάνω το κινητό να συνδέεται αυτόματα με το bluetooth handset που έχω πάρει για το αυτοκίνητο. Το headset είναι προφανώς συνέχεια αναμμένο και σε standby. Όταν όμως επιστρέφω στο αυτοκίνητο, είτε έχω το BT του κινητού ήδη ενεργοποιημένο είτε το ανάψω εκείνη την ώρα, το pairing δεν γίνεται αυτόματα και πρέπει να πατήσω 3-4 κουμπιά μέχρι να το κάνω να σαλέψει (δηλ. να συνδεθεί στο headset).

 

Πιθανόν η λύση είναι μια εφαρμογή σαν αυτή. Αλλιώς re-pair όπως προτείνουν εδώ.

Edited by zeppos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , δεν ξερω αν το εχεις δοκιμασει αλλα θα πας στο Bluetooth στο γραναζιν που εχει και θα βαλεις να συνδέεται αυτοματα. Ετσι εχω κανει με lg urbane που εχω

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ραδιόφωνο fm έχει το κινητό;

 

Στάλθηκε από το GT-I9502 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ναι εχει αρκει να εχεις ακουστικα πανω του συνδεδεμενα που λειτουργουν ως κεραια

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , δεν ξερω αν το εχεις δοκιμασει αλλα θα πας στο Bluetooth στο γραναζιν που εχει και θα βαλεις να συνδέεται αυτοματα. Ετσι εχω κανει με lg urbane που εχω

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

 

Δεν έχω δει να υπάρχει τέτοια επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου έχει τετοιες επιλογες? https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160410/21d91da904a197956c01155a3c2796c5.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160410/af05c0d84b4ab5e14ebc2eacd3466829.jpg

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...