Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G4


giannis12a
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

20d έχω η εσείς δεν κάνετε πολύ χρήση η εμένα όλα τα κινητά που παίρνω έχουν θέμα με την μπαταρία και εξηγούμε στο s4 λέγανε 5 ώρες ούτε καν 3 μαχ εγώ και με άλλη μπαταρία note 4 το ίδιο 6-7 ώρες .Εγω μια φορά 6 ώρες οθόνης πάντα 4:30 -5 εγώ στο nexus 6 και σε αυτό το ίδιο 6 λέγαν εγώ 3:30 -4 .Η κάτι δεν πάει καλά σε μένα σε όλα η δεν κάνετε τόσο βαριά χρήση όπως εγώ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 921
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

20d έχω η εσείς δεν κάνετε πολύ χρήση η εμένα όλα τα κινητά που παίρνω έχουν θέμα με την μπαταρία και εξηγούμε στο s4 λέγανε 5 ώρες ούτε καν 3 μαχ εγώ και με άλλη μπαταρία note 4 το ίδιο 6-7 ώρες .Εγω μια φορά 6 ώρες οθόνης πάντα 4:30 -5 εγώ στο nexus 6 και σε αυτό το ίδιο 6 λέγαν εγώ 3:30 -4 .Η κάτι δεν πάει καλά σε μένα σε όλα η δεν κάνετε τόσο βαριά χρήση όπως εγώ.

 

οι διαφορες ειναι τεραστοιες ετσι οπως τα λες ανέβασε λιγο μια φωτο να δουμε τι χρηση κανεις με 20d δεν πρεπει να εχεις τοσο λιγο για κανενα λογο.....αν και νομιζω πως πρεπει να δοκιμασεις να ξαναφλασαρεις την 20d και αν εχεις τα ιδια αποτελεσματα να πας να αλλαξεις μπαταρια ειναι μεσα στην εγγυηση εφοσον εχεις καινουριο τηλ.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το ξανά φορτισα μόλις απο το πρωί στις 6 .Είχα 2:30 ώρες οθόνης θα βάλω φωτογραφία το απογευμα2 που θα θέλει φορτιζμα.Λογικά αν κάνω επαναφορά θα πάει λίγο καλλίτερα αλλά αν το δουλέψω κανονικά 3 ώρες θα βγάλει .Άλλαξα browser τώρα έχω τον cm πρίν είχα chrome κάνω κάποιες αλλαγές σε αυτά που δούλευα σε όλα τα κινητά μήπως κάποιος συνδυασμός εφαρμογών που χρησιμοποιώ δημιουργεί το πρόβλημα. Edited by msdxgr
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το ξανά φορτισα μόλις απο το πρωί στις 6 .Είχα 2:30 ώρες οθόνης θα βάλω φωτογραφία το απογευμα2 που θα θέλει φορτιζμα.Λογικά αν κάνω επαναφορά θα πάει λίγο καλλίτερα αλλά αν το δουλέψω κανονικά 3 ώρες θα βγάλει .Άλλαξα browser τώρα έχω τον cm πρίν είχα chrome κάνω κάποιες αλλαγές σε αυτά που δούλευα σε όλα τα κινητά μήπως κάποιος συνδυασμός εφαρμογών που χρησιμοποιώ δημιουργεί το πρόβλημα.

 

δεν νομιζω να υπαρχει αυτο που λες..βασικα εχεις cc cleaner μεσα και cm antivirus και τετοια σκουπιδια?

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να υπαρχει αυτο που λες..βασικα εχεις cc cleaner μεσα και cm antivirus και τετοια σκουπιδια?

Δεν περνάω τέτοια αλλά και να περάσω δεν θα επηρεάσουν την μπαταρία.Δεν είμαι νέος στο android ούτε και αρχάριος.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ τσεκαρισμα επιβεβαιώνω ότι αν αφήσετε το τηλέφωνο στη φόρτιση τουλάχιστον 10 λεπτά μετά από το σήμα ότι ολοκληρώθηκε η φόρτιση η μπαταρία αντέχει πολύ περισσότερο
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ τσεκαρισμα επιβεβαιώνω ότι αν αφήσετε το τηλέφωνο στη φόρτιση τουλάχιστον 10 λεπτά μετά από το σήμα ότι ολοκληρώθηκε η φόρτιση η μπαταρία αντέχει πολύ περισσότερο

Ετσι ειναι!!!!! Γιατι οταν βγαλει το 100% στην ουσια δεν εχει φτασει ακομα στην πληρη φορτιση ! Θελει λιγο παραπανω. Εγω το αφηνω μιση ωρα. Αυτό συμβαίνει σε όλα τα κινητά

Link to comment
Share on other sites

μετά από 2-3 φορτίσεις με την 20d, η βελτίωση στο sot είναι λίγη, από 3μιση ωρες στην 20a έχει, πάει στις 3.45 ή άντε λίγο παραπάνω. Η αναμονή ωστόσο έχει βελτιωθεί αρκετά, από 1 μέρα που μου έβγαζε, τώρα είμαι στην μιαμιση χαλαρα (βασικά μου βγάζει 2 ύπνους αντί για έναν).

 

Με λολλι είχα 4μιση ωρες σίγουρα και κραταγε 24ωρο.

Edited by robostavros
Link to comment
Share on other sites

Το ποστάρα και στο επίσημο θέμα του G4 αλλα εδώ νομίζω έχει μεγαλύτερη σημασία...

Δεν ξέρω εάν έχει αναφερθεί πιο πίσω αλλα εγώ έσβησα το app του Facebook και εχω δει τεράστια διαφορά στο θέμα της μπαταρίας... Έτυχε να διαβάσω ένα άρθρο το οποίο μιλούσε για μέχρι και 20% βελτίωση στη ζωή της μπαταρίας και όντως ισχύει... Τώρα χρησιμοποιώ το metal και σώθηκα...

Edited by wewus
Link to comment
Share on other sites

Το ποστάρα και στο επίσημο θέμα του G4 αλλα εδώ νομίζω έχει μεγαλύτερη σημασία...

Δεν ξέρω εάν έχει αναφερθεί πιο πίσω αλλα εγώ έσβησα το app του Facebook και εχω δει τεράστια διαφορά στο θέμα της μπαταρίας... Έτυχε να διαβάσω ένα άρθρο το οποίο μιλούσε για μέχρι και 20% βελτίωση στη ζωή της μπαταρίας και όντως ισχύει... Τώρα χρησιμοποιώ το metal και σώθηκα...

 

Τι εννοεις ''metal''?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω?Μεγαλη διαφορα δηλαδη στην μπαταρια?

 

Εγώ 2 μέρες το έχω. Δεν έχω άποψη ακόμα για την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουμε root και Greenify η εφαρμογή Facebook κοιμάται και δεν καταναλώνει ΤΙΠΟΤΑ.

 

Δεν υπάρχει επίσης σύγκριση στην εφαρμογή Facebook με ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ σε θέμα εμφάνισης κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Mερικες παρατηρησεις και απο εμενα.

 

Απο lol σε MM καλυτερη συμπεριφορα μπαταριας υστερα απο μερικες μερες.

Απο την μια το doze φαινεται να δουλευει σωστα. Απο την αλλη εχω δει λιγακι πιο επιθετικο ελεγχο στην φωτεινοτητα οθονης στο auto. π.χ. στο auto σε δωματιο νυχτα με χαμηλο φωτισμο, μπορει καλιστα η οθονη να πεσει σε φωτεινοτητα στο 3%. Οποτε ειναι μεγαλυτερη η εξοικονομηση ενεργειας.

 

Οσοι απορειτε γιατι σε αλλους η οθονη κρατα 3.5 ωρες και σε αλλους 4-5, ειναι γιατι εχετε διαφορετικο setup στις συσκευες σας. Η οθονη ειναι το πιο ενεργοβορο τμημα. Αλλο πραγμα το auto και αλλο πραγμα το χειροκινητο στο 100% φωτεινοτητα. Ακομα και στο auto, αλλος βρισκεται εξω στον ηλιο, αλλος κατω απο δυνατες λαμπες και αλλος σε σκοταδι.

 

Ενεργοβορες εφαρμογες οπως π.χ. το FB που αναφερθηκε κλπ.

3G-4G, μονιμα ανοιχτα οπως και wi-fi, gps αλλοι τα κλεινουν , αλλοι οχι.

 

Εγω αναλογως της φωτεινοτητας οθονης και χρησης, εχω βγαλει 2,5 ωρες, εχω βγαλει και 4,5. (συνηθως προτιμω το manual και σχετικα υψηλες τιμες φωτεινοτητας, οταν θελησω αυτονομια και την χρειαζομαι, γυρναω στο auto)

Aν παλι καποιος ειναι στο auto, αλλα γυρναει ολη μερα εξω με δυνατη ηλιοφανεια, το auto θα ανεβασει την φωτεινοτητα, οποτε θα λιγοστεψει η αυτονομια.

 

Τελος, το φορτιζω (και το αποσυνδεω) πριν πεσω για υπνο. Η συσκευη μενει ανοιχτη, με κλειστο ομως το wifi, gps, και μονιμα γυρισμενο σε gsm δυκτιο και οχι 3-4G.

Οταν ξυπνησω θα το βρω με 100% μπαταρια.

 

Να συμπληρωσω οτι και εμενα περιπου μιαμιση ωρα+- χρειαζεται φορτιση απο το 15% που το βαζω να φορτισει συνηθως.

 

Οσοι τουλαχιστον θελετε να βγαλετε στατιστικα δειγματα συμπεριφορας της συσκευης αναλογως και του δικου σας setup, μην ξεχνατε να αναφερετε οταν ποσταρετε σε τι φωτεινοτητα εχετε την οθονη. Κι αν την εχετε στο auto, να αναφερετε σε τι συνθηκες φωτισμου δουλευει το κινητο. (σκοταδι, δωματιο, ηλιο κλπ)

 

Αποψη μου ειναι οτι δεν χρειαζεται να γυρισει καποιος στη λολιποπ για να επιτυχει κατι καλυτερο σε αυτονομια. Χαρντγουερικα δεν θα επιτυχετε κατι. Οτι ειναι να καταναλωσει θα καταναλωσει το hardware.

Προσπαθηστε με αλλους τροπους (απενεργοποιηση διεργασιων, λιγοτερο ενεργοβορες εφαρμογες ως εναλλακτικες, μειωση φωτεινοτητας, ηχειων, gsm οταν δεν χρησιμοποιειτε data κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Mερικες παρατηρησεις και απο εμενα.

 

Απο lol σε MM καλυτερη συμπεριφορα μπαταριας υστερα απο μερικες μερες.

Απο την μια το doze φαινεται να δουλευει σωστα. Απο την αλλη εχω δει λιγακι πιο επιθετικο ελεγχο στην φωτεινοτητα οθονης στο auto. π.χ. στο auto σε δωματιο νυχτα με χαμηλο φωτισμο, μπορει καλιστα η οθονη να πεσει σε φωτεινοτητα στο 3%. Οποτε ειναι μεγαλυτερη η εξοικονομηση ενεργειας.

 

Οσοι απορειτε γιατι σε αλλους η οθονη κρατα 3.5 ωρες και σε αλλους 4-5, ειναι γιατι εχετε διαφορετικο setup στις συσκευες σας. Η οθονη ειναι το πιο ενεργοβορο τμημα. Αλλο πραγμα το auto και αλλο πραγμα το χειροκινητο στο 100% φωτεινοτητα. Ακομα και στο auto, αλλος βρισκεται εξω στον ηλιο, αλλος κατω απο δυνατες λαμπες και αλλος σε σκοταδι.

 

Ενεργοβορες εφαρμογες οπως π.χ. το FB που αναφερθηκε κλπ.

3G-4G, μονιμα ανοιχτα οπως και wi-fi, gps αλλοι τα κλεινουν , αλλοι οχι.

 

Εγω αναλογως της φωτεινοτητας οθονης και χρησης, εχω βγαλει 2,5 ωρες, εχω βγαλει και 4,5. (συνηθως προτιμω το manual και σχετικα υψηλες τιμες φωτεινοτητας, οταν θελησω αυτονομια και την χρειαζομαι, γυρναω στο auto)

Aν παλι καποιος ειναι στο auto, αλλα γυρναει ολη μερα εξω με δυνατη ηλιοφανεια, το auto θα ανεβασει την φωτεινοτητα, οποτε θα λιγοστεψει η αυτονομια.

 

Τελος, το φορτιζω (και το αποσυνδεω) πριν πεσω για υπνο. Η συσκευη μενει ανοιχτη, με κλειστο ομως το wifi, gps, και μονιμα γυρισμενο σε gsm δυκτιο και οχι 3-4G.

Οταν ξυπνησω θα το βρω με 100% μπαταρια.

 

Να συμπληρωσω οτι και εμενα περιπου μιαμιση ωρα+- χρειαζεται φορτιση απο το 15% που το βαζω να φορτισει συνηθως.

 

Οσοι τουλαχιστον θελετε να βγαλετε στατιστικα δειγματα συμπεριφορας της συσκευης αναλογως και του δικου σας setup, μην ξεχνατε να αναφερετε οταν ποσταρετε σε τι φωτεινοτητα εχετε την οθονη. Κι αν την εχετε στο auto, να αναφερετε σε τι συνθηκες φωτισμου δουλευει το κινητο. (σκοταδι, δωματιο, ηλιο κλπ)

 

Αποψη μου ειναι οτι δεν χρειαζεται να γυρισει καποιος στη λολιποπ για να επιτυχει κατι καλυτερο σε αυτονομια. Χαρντγουερικα δεν θα επιτυχετε κατι. Οτι ειναι να καταναλωσει θα καταναλωσει το hardware.

Προσπαθηστε με αλλους τροπους (απενεργοποιηση διεργασιων, λιγοτερο ενεργοβορες εφαρμογες ως εναλλακτικες, μειωση φωτεινοτητας, ηχειων, gsm οταν δεν χρησιμοποιειτε data κλπ.)

 

διαβασα το ποστ με μεγαλη προσοχη και εχω να πω το εξης με την 6αρα σχεδον εχει διπλασιαστει η αντοχη της μπαταριας 1,5 μερα σιγουρα και με λγοτερη χρηση φτανει και 2 μερες μερα με την νυχτα με την 5.1 και οποιος λεει το αντιθετο εχει θεμα δεν του εχει κατσει καλα και πρεπει να ξαναφλασαρει...εγω ειμαι με 50% φωτεινοτητα με 100% ρύθμιση στα βιντεο με wifi μονιμα με 3g βεβαια γιατι το 4g μου ρημάζει τα mb και εχω μονο 400(και οποιος λεει οτι τραβανε το ιδιο ειναι βαθια νυχτομενος)messenger,fb,instagram,viber εκτος doze δουλευουν συνεχεια και καθε μερα τουλαχιστον 3,4 ωρες το κινητο στο χερι να βλεπω live στοιχηματικες στον browser τα ματς οχι βιντεο τα γραφηματα και φορτιζω ανα μιαμιση μερα.....τελος κλεινω οτι για να δει καποιος την ακριβή αυτονομια θελει μετα το φλασαρισμα η upadate της 6.0 καμια δεκαρια μερες....

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω ....εγω εχω δει με μετρια χρηση διπλασιασμο της μπαταριας με v20d.
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει καλυτερευσει κατά πολύ η κατάσταση ειδικά σε σχέση με όταν το πρώτο πήρα που έβγαζα 2:00-2:30 οθόνη... Είχα τρομάξει να πω την αλήθεια γιατί το nexus 6 τα πήγαινε καλά σε αυτό το τομέα αλλά πλέον είμαι ικανοποιημενος... Βέβαια και λίγο παραπάνω δεν με χάλαγε

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160208/7f5e2cb16d0dcfdf2f2cd322cec2fe75.jpg

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει καλυτερευσει κατά πολύ η κατάσταση ειδικά σε σχέση με όταν το πρώτο πήρα που έβγαζα 2:00-2:30 οθόνη... Είχα τρομάξει να πω την αλήθεια γιατί το nexus 6 τα πήγαινε καλά σε αυτό το τομέα αλλά πλέον είμαι ικανοποιημενος... Βέβαια και λίγο παραπάνω δεν με χάλαγε

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160208/7f5e2cb16d0dcfdf2f2cd322cec2fe75.jpg

 

ενταξει καλα εισαι εγω τωρα ειμαι με 21% μπαταρια και ειμαι στις 03:39 με μονιμα 50-55% φωτεινοτητα και βιντεο 100%...

 

αυτα ειναι τα δικα μου

 

http://i67.tinypic.com/2cy5tag.png

http://i67.tinypic.com/2ro1bgw.png

Edited by KIRIS

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

ενταξει καλα εισαι εγω τωρα ειμαι με 21% μπαταρια και ειμαι στις 03:39 με μονιμα 50-55% φωτεινοτητα και βιντεο 100%...

 

αυτα ειναι τα δικα μου

 

http://i67.tinypic.com/2cy5tag.png

http://i67.tinypic.com/2ro1bgw.png

 

Μια χαρά... Απλά εγώ στην αρχή αν έχεις δεις το νήμα είχα 2 έως 2μιση ώρες οθόνη σύνολο μες τη μέρα... Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι έχει κάποιο θέμα η μπαταρία μου αλλά τελικά κομπλέ

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

ενδιαφέρομαι για την αγορά του g4, αλλά επειδή καμιά φορα πηγαίνω πεζοπορίες σε βουνα ΣΚ, ανησυχώ αν θα κρατήσει η αυτονομία για 2 μέρες, εννοείται μόνο για τις απαραίτητες κλήσεις.

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα σε όλους,

 

ενδιαφέρομαι για την αγορά του g4, αλλά επειδή καμιά φορα πηγαίνω πεζοπορίες σε βουνα ΣΚ, ανησυχώ αν θα κρατήσει η αυτονομία για 2 μέρες, εννοείται μόνο για τις απαραίτητες κλήσεις.

 

Άνετα σου κρατάει δύο ημέρες με τέτοιου είδους χρήση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Άνετα σου κρατάει δύο ημέρες με τέτοιου είδους χρήση.

 

Ευχαριστώ, βέβαια όπως κανω και με το 808 τώρα, έχω και δεύτερη μπαταρία που τις χρησιμοποιώ εναλάξ.

και μην ξεχνάμε όταν δεν έχει καλό σήμα κάθε κινητό η μπαταρία εξαντλείται γρηγορότερα.

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
και μην ξεχνάμε όταν δεν έχει καλό σήμα κάθε κινητό η μπαταρία εξαντλείται γρηγορότερα.

 

Γιαυτό σε αυτές τις περιπτώσεις το βάζεις καρφωτά στα 2G και περιορίζονται οι απώλειες της μπαταρίας από αυτό τον παράγοντα.

 

Ωστόσο... ανεξαρτήτως συσκευής, για τέτοιου είδους εξορμήσεις, ενδείκνυται να έχεις μαζί σου ένα (αξιόλογο) power bank.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...