Jump to content

Cubot Note S


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε saviano έχουμε τίποτα νεότερο για να κάνουμε root όσοι έχουμε Android 6 και την V5.0???Διαβασα κατι σαν οδηγό σε ξένο φόρουμ αλλά έχω επιφυλάξεις, επειδή είναι πολύ γενικευμένη η διαδικασία με το twrp...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε saviano έχουμε τίποτα νεότερο για να κάνουμε root όσοι έχουμε Android 6 και την V5.0???Διαβασα κατι σαν οδηγό σε ξένο φόρουμ αλλά έχω επιφυλάξεις, επειδή είναι πολύ γενικευμένη η διαδικασία με το twrp...

 

Εξαρταται πιο chip-emmc- φοράει το τηλ σου.Αν εχει το παλιό η διαδικασία που εχω περιγράψει ισχύει καί για την ν5.

Για τη νέα emmc δεν το εχω ψαξει γιατί δεν έχω και τέτοιο τηλ να το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το τηλέφωνο γιατι δεν εχει γυροσκόπιο και δεν συνεργάζεται με google cardboard και ενα σετακι vr που είχα παρει.

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα! Είχα πάρει για την αδερφή μου το κινητό και είναι πολύ ευχαριστημένη. Αποφασίσαμε να το πάρουμε και στη μητέρα μας. Το δεύτερο το πήραμε από διαφορετικό ηλεκτρονικό μαγαζί. Χθες που το παρέλαβα, αρχικά με παραξένεψε που δεν είχε ζελατίνα εξωτερικά και ταινία ασφαλείας στα πλαγια.Βγαζοντας το κινητό από το κουτί για να δω το φορτιστή παρατηρώ οτι το χαρτόνι ήταν λυγισμένο σαν να το είχε βγάλει κάποιος να προσπάθησε να το βάλει ξανά. Το ίδιο συνέβαινε και με την εγγύηση.Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, αλλά όταν έβγαλα το κινητό από το προστατευτικό κάλυμμα βλέπω ότι είχε δαχτυλιες πάνω.. Επικοινώνησα χθες με το μαγαζί και στην αρχή μου είπαν ότι υπάρχουν δύο εισαγωγείς η infoquest και καποιος άλλος κι ότι μπορεί να μην τα ασφαλιζουν εξωτερικά..Με πήραν σήμερα για να μιλήσω με τον υπεύθυνο γιατί έλλειπε χθες και μου είπαν ότι μπορεί να είναι εκθεσιακό και οπως προσπάθησε να το βάλει στη συσκευασία να έμειναν δαχτυλιες.. Ότι έχει εγγύηση απο την infoquest κάτι που το επιβεβαίωσα.. Μου είπε να μου το αλλάξει αλλά θα έχει κινητά την παρασκευή.. μηπως θα μπορούσατε να μου δώσετε τη γνώμη σας; Τι λέτε να κάνω, να το αλλάξω; Λέτε να το είχαν χρησιμοποιήσει πριν; Ή μπαταρία εχει την ασφάλεια πίσω της..Η να μην τα ασφαλίζει τώρα η infoquest και αυτοί απλώς να το έδειξαν σε κάποιον ή να το είχαν εκθεσιακό;;
Link to comment
Share on other sites

.. μηπως θα μπορούσατε να μου δώσετε τη γνώμη σας; Τι λέτε να κάνω, να το αλλάξω; Λέτε να το είχαν χρησιμοποιήσει πριν; Ή μπαταρία εχει την ασφάλεια πίσω της..Η να μην τα ασφαλίζει τώρα η infoquest και αυτοί απλώς να το έδειξαν σε κάποιον ή να το είχαν εκθεσιακό;;

 

Αλλαγή χωρίς πολλές σκέψεις.

Το νέο που θα πάρεις πολύ πιθανό να έχει άλλο emmc από το παλαιό και τα "κολπάκια" εδώ του φόρουμ να ΜΗΝ τα δοκιμάσεις.(root,roms κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, είμαι νέο μέλος οπότε καλώς σας βρήκα φιλοι μ.

Είμαι νεος κάτοχος του κινητού CUBOT NOTE S, γενικά είμαι ευχαριστημένος αλλά μια ερώτηση, το gps ιναι χάλια ποια η γνώμη σας??

Και πια εφαρμοφή λέτε να κατεβάσω για gps??

Το πληκτρολόγιο γτ δεν διορθώνει της λέξεις??

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο για το πληκτρολόγιο δοκίμασε να κατεβάσεις το SwiftKey keyboard είναι το καλύτερο, όσο για το gps και χάρτες μια πρόταση καλή είναι το HERE.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα! Είχα πάρει για την αδερφή μου το κινητό και είναι πολύ ευχαριστημένη. Αποφασίσαμε να το πάρουμε και στη μητέρα μας. Το δεύτερο το πήραμε από διαφορετικό ηλεκτρονικό μαγαζί. Χθες που το παρέλαβα, αρχικά με παραξένεψε που δεν είχε ζελατίνα εξωτερικά και ταινία ασφαλείας στα πλαγια.Βγαζοντας το κινητό από το κουτί για να δω το φορτιστή παρατηρώ οτι το χαρτόνι ήταν λυγισμένο σαν να το είχε βγάλει κάποιος να προσπάθησε να το βάλει ξανά. Το ίδιο συνέβαινε και με την εγγύηση.Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, αλλά όταν έβγαλα το κινητό από το προστατευτικό κάλυμμα βλέπω ότι είχε δαχτυλιες πάνω.. Επικοινώνησα χθες με το μαγαζί και στην αρχή μου είπαν ότι υπάρχουν δύο εισαγωγείς η infoquest και καποιος άλλος κι ότι μπορεί να μην τα ασφαλιζουν εξωτερικά..Με πήραν σήμερα για να μιλήσω με τον υπεύθυνο γιατί έλλειπε χθες και μου είπαν ότι μπορεί να είναι εκθεσιακό και οπως προσπάθησε να το βάλει στη συσκευασία να έμειναν δαχτυλιες.. Ότι έχει εγγύηση απο την infoquest κάτι που το επιβεβαίωσα.. Μου είπε να μου το αλλάξει αλλά θα έχει κινητά την παρασκευή.. μηπως θα μπορούσατε να μου δώσετε τη γνώμη σας; Τι λέτε να κάνω, να το αλλάξω; Λέτε να το είχαν χρησιμοποιήσει πριν; Ή μπαταρία εχει την ασφάλεια πίσω της..Η να μην τα ασφαλίζει τώρα η infoquest και αυτοί απλώς να το έδειξαν σε κάποιον ή να το είχαν εκθεσιακό;;

Άλλαξε το τρέχοντας φίλε... Root όμως να ξέρεις ότι εφ οσον έχει τη νέα emmc δεν γίνεται βάσει των υπαρχόντων οδηγών του saviano, όπως και στο δικό μου. Θα περιμένουμε και ίσως κάποιος το προσπαθήσει. Saviano τι θα μπορούσα να κάνω, έχεις καμιά ιδέα; Βρήκα στο φόρουμ cubot.net κάτι για καινούριο scatter file για την νέα emmc αλλά δεν βγάζω άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! georgethefurious και saviano σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Θα το αλλάξω! Απλώς το μόνο που με έχει προβληματίσει είναι ότι δεν ήταν καθόλου σφραγισμένο το κουτί του κινητού σε σχέση με το πρώτο που είχα πάρει..Το πρώτο ήταν σε ζελατίνα που είχε χαρτάκι της infoquest και στο κουτί είχε στα πλάγια αυτοκόλλητα.. georgethefurious κατάλαβα ότι το έχεις πάρει κι εσύ σχετικά πρόσφατα, η αγορά σου έγινε από Ελλάδα; Αν ναι μήπως θυμάσαι αν σου ήρθε με κάποιο αυτοκόλλητο ασφαλείας ή δεν είχε; Για να ξέρω τι να περιμένω... Edited by physics_lab
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με το μαγαζί και μου είπαν ότι θα έχουν σε μια βδομάδα.. Ελπίζω να μου το αλλάξουν και να μην έχω πρόβλημα.. Μου είπαν κιόλας ότι δεν θα το στείλω πίσω αλλά θα το παραδώσω όταν πάρω το καινούργιο..
Link to comment
Share on other sites

...Saviano τι θα μπορούσα να κάνω, έχεις καμιά ιδέα; Βρήκα στο φόρουμ cubot.net κάτι για καινούριο scatter file για την νέα emmc αλλά δεν βγάζω άκρη...

 

Λίγο δύσκολο να ανεβάσω αρχεία για το τηλ με την νέα emmc για τον απλο λόγο ότι δεν έχω συσκευή για να κάνω δοκιμές...και να είναι 100% ασφαλή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! georgethefurious και saviano σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Θα το αλλάξω! Απλώς το μόνο που με έχει προβληματίσει είναι ότι δεν ήταν καθόλου σφραγισμένο το κουτί του κινητού σε σχέση με το πρώτο που είχα πάρει..Το πρώτο ήταν σε ζελατίνα που είχε χαρτάκι της infoquest και στο κουτί είχε στα πλάγια αυτοκόλλητα.. georgethefurious κατάλαβα ότι το έχεις πάρει κι εσύ σχετικά πρόσφατα, η αγορά σου έγινε από Ελλάδα; Αν ναι μήπως θυμάσαι αν σου ήρθε με κάποιο αυτοκόλλητο ασφαλείας ή δεν είχε; Για να ξέρω τι να περιμένω...

 

Σε εμένα ήρθε σφραγισμένο το κουτί και το τηλέφωνο ήταν μεσα στην ελαστική θήκη σιλικόνης και τυλιγμένο στο κέντρο με πλαστικό σαν λωρίδα γύρω γύρω. Η οθόνη ειχε ζελατίνα προστασίας μαμισια και τέλος το αγόρασα από Ελλάδα στις 16/12/2016. Έχει Android 6,0 και το νέο emmc. Καίγομαι για root όμως

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάποιο link για τον driver? Με αυτόν μπορείς να φλασάρεις με flash tool?στο αρχικό post για να κάνω download τον driver πρέπει να κάνω register?

Οκ το φλάσαρα

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πώ πώ!!! Καλά μιλάμε οτι έχει γίνει χαμός στο site της Cubot με το καινούριο Emmc! :wacko:

Είχα καιρό να μπώ.

Ο admin το έμαθε απο τον "μασίτσκα" το νεο!!! :X:lol:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ,έχουμε πρόβλημα στην μεταφορά επαφών από Huawei σε Cubot Note S. Όσες επαφές είναι στη SIM εμφανίζονται περίεργα και όχι όπως στο Huawei και όταν κάνουμε εξαγωγή τις επαφές στην κάρτα μνήμης στο Huawei όταν τοποθετούμε την κάρτα στο Note S δεν μπορεί να διαβάσει το αρχείο και ψάχνει για VCARD... καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Σήκωσε τις επαφές σου σε ενα Gmail να τελειώνεις.

2017 και επαφές στην SIM δεν πάνε μαζί ;-)

 

From my RN3 Pro

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Σήκωσε τις επαφές σου σε ενα Gmail να τελειώνεις.

2017 και επαφές στην SIM δεν πάνε μαζί ;-)

 

From my RN3 Pro

 

Φίλου είναι το κινητό....!

Δεν έχω Cubot ακόμη,αλλά το σκέφτομαι σοβαρά και εγώ...! ;)

thanks αυτό θα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω και γω το κινητο. Απλα μια ερωτηση. καπου διαβασα οτι μονο η σιμ 1 slot ειναι 3G και η σιμ 2 slot ειναι απλη 2g. Ισχυει κατι τετοιο?
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω και γω το κινητο. Απλα μια ερωτηση. καπου διαβασα οτι μονο η σιμ 1 slot ειναι 3G και η σιμ 2 slot ειναι απλη 2g. Ισχυει κατι τετοιο?
Ισχύει. Η no1 είναι gsm/edge/3g και η 2 είναι gsm. Αυτά μου τα βγάζει από τις πληροφορίες hardware. Δεν το δοκίμασα δικαρτο μήπως και γίνεται να διαλέξεις ποια θα είναι σε 3g....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

Επειδή είμαι καινούργιο μέλος στο forum και γενικά στη διαδικασία της παραγγελίας μέσω εξωτερικού, Θα ήθελα να σας παραθέσω και εγώ τις ανησυχίες μου:

Γύρω στις 13/1/17 παρήγειλα από γνωστό κινεζοσάιτ, ένα cubot note S άσπρο, και τους έβαλα τα εξής notes στην παραγγελία μου: "φροντίστε ότι το προϊόν θα είναι εντάξει, και ότι το πακέτο θα περιλαμβάνει κατάλληλο φορτιστή για την Ελλάδα, και αν προκύψει οποιοδήποτε πρόβλημα στα αιτήματά μου, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου ASAP."

- Η παραγγελία μου έγινε shipped out στις 20/1/17, (δεν έχω παραλάβει το κινητό ακόμα)

- Σήμερα 7/2/17, μου έστειλαν e-mail και μου είπαν ότι έκαναν ship out ένα δεύτερο δέμα το οποίο περιλαμβάνει τον Power Adapter (άρα το φορτιστή λογικά), δηλαδή τον έκαναν ship out σχεδόν 1 μήνα μετά απ΄οτην αρχική μου παραγγελία .

 

Έχει τύχει σε κανέναν από εσάς να παραδίδεται το συγκεκριμένο κινητό, ή γενικότερα κάποιο κινητό χωρίς το φορτιστή του? Τι μου προτείνετε να κάνω στην περίπτωσή μου?

 

Επίσης αν μπορείτε γράψτε τα τεχνικά στοιχεία του φορτιστή για το cubot note S, για να δω αν ταιριάζουν τα specs με κάποιο φορτιστή που έχω σπίτι, γιατί φοβάμαι μήπως είναι ακατάλληλος βασει specs, μήπως καταστρέψω το κινητό και χάσω και την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Ντζάμπα άγχος τραβάς φίλε μου. Απλός φορτιστής 1Α 5V είναι.

 

Όσο για τα υπόλοιπα, καλύτερα να ρωτήσεις απ'ευθείας τον πωλητή τί έγινε.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

έχω το το κινητό 5,5 μήνες και είχα θέματα με την μπαταρία του όπου με μέση χρήση κρατούσε 1 μέρα (βαριά 1μιση) και επίσης ζεστενόταν εύκολα ενώ για πλήρη φόρτιση χρειαζόταν τουλάχιστον 3,5 ώρες! επίσης έτυχε να μου κλείσει δυο φορές λόγω μπαταρίας (δεν είχα φορτιστή μαζί μου να το προλάβω) και όταν κάποια στιγμή το έβαλα στη φόρτιση, έκανε μισή ώρα την πρώτη φορά να ανοίξει και σχεδόν δύο ώρες την δεύτερη φορά (που δεν το βρίσκω λογικό) !

τέλος πάντων με τα πολλά είδα οτι υπάρχουν αναβαθμίσεις (android 6.0 και version 5 και 6) και τις πέρασα προχθές! με 1μιση μέρα χρήση με την καινούργια αναβάθμιση, πήγαινε σαφώς καλύτερα σε όλα το κινητό, ακόμα και η μπαταρία, αλλά επειδή χρειαζόταν να το κλείσω (για να βγάλω την sd γιατί την χρειαζόμουν) από τότε δεν ξανα άνοιξε! ανάβει η οθόνη κανονικά, δείχνει το λογότυπο της cubot και μετά σβήνει και με΄σα σε 1-2 δευτερόλεπτα κάνει το ίδιο και αυτό συνεχίζεται εκτός αν βγάλω την μπαταρία! δηλαδή αν το αφήσω, μπορεί να το κάνει συνέχεια (να αναβοσβήνει απλά μέχρι το λογότυπο της cubot!)! μπαταρία όταν το έκλεισα είχε 77%! γνωρίζει κανένας τι μπορώ να κάνω γιατί αυτή τη στιγμή δεν έχω κινητό?

επίσης γιατί αυτές τις αναβαθμίσεις δεν με ενημέρωσε το κινητό αυτόματα οτι υπάρχουν? (τυχαία έπεσα σ'αυτές με ένα ψάξιμο στη google)

και το τελευταίο update είναι το android 6.0 v6?

ευχαριστώ για την όποια απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και εγω το κινητο. Αρκετα καλο για τα λεφτα του. η μπαταρια κραταει 1,5 μερα με αρκετα σκληρη χρηση. Εχω ομως ενα θεμα. εχω hand free απο προηγουμενα κινητα 1 samsung και 1 lg. κανενα απο τα 2 ομως δεν κανουν στο κινητο. σαν να εχουν μακρυ βισμα με αποτελεσμα να μην κουμπωνει μεχρι μεσα στο κινητο. πρωτη φορα το συναντω αυτο σε κινητο. δεν εχουν ολα την ιδια υποδοχη για ακουστικα?
Link to comment
Share on other sites

Και εγω samsung nokia και lg handsfree εχω αλλα μια χαρα κουμπωνουν στην υποδοχή μηπως έχει προβλημα η υποδοχή του κινητου σου η τα ακουστικά? Ολες οι συσκευές την ιδια υποδοχή έχουν
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παιξω λιγο με το βισμα για να το αναγνωρισει το κινητο το handsfree. και δεν πρεπει να ειναι τερμα μεσα το φις αλλιως δεν το βλεπει με τιποτα, πρεπει να ειναι λιγο εξω τραβηγμενο. τι να πω μαλλον προβλημα στην υποδοχη του κινητου
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παιξω λιγο με το βισμα για να το αναγνωρισει το κινητο το handsfree. και δεν πρεπει να ειναι τερμα μεσα το φις αλλιως δεν το βλεπει με τιποτα, πρεπει να ειναι λιγο εξω τραβηγμενο. τι να πω μαλλον προβλημα στην υποδοχη του κινητου

Μπορεί να φταινε και τα ακουστικα μου εχει τυχει και σε εμενα να βαλω καποια και να μην πιανουν ,τα δοκιμασες σε αλλη συσκευή? Η δοκιμασε καποια καινούργια γιατί δεν εχω ξαναδιαβασει καπου να εχει καποιος παρόμοιο προβλημα με την υποδοχή

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους!

Επειδή είμαι καινούργιο μέλος στο forum και γενικά στη διαδικασία της παραγγελίας μέσω εξωτερικού, Θα ήθελα να σας παραθέσω και εγώ τις ανησυχίες μου:

Γύρω στις 13/1/17 παρήγειλα από γνωστό κινεζοσάιτ, ένα cubot note S άσπρο, και τους έβαλα τα εξής notes στην παραγγελία μου: "φροντίστε ότι το προϊόν θα είναι εντάξει, και ότι το πακέτο θα περιλαμβάνει κατάλληλο φορτιστή για την Ελλάδα, και αν προκύψει οποιοδήποτε πρόβλημα στα αιτήματά μου, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου ASAP."

- Η παραγγελία μου έγινε shipped out στις 20/1/17, (δεν έχω παραλάβει το κινητό ακόμα)

- Σήμερα 7/2/17, μου έστειλαν e-mail και μου είπαν ότι έκαναν ship out ένα δεύτερο δέμα το οποίο περιλαμβάνει τον Power Adapter (άρα το φορτιστή λογικά), δηλαδή τον έκαναν ship out σχεδόν 1 μήνα μετά απ΄οτην αρχική μου παραγγελία .

 

Έχει τύχει σε κανέναν από εσάς να παραδίδεται το συγκεκριμένο κινητό, ή γενικότερα κάποιο κινητό χωρίς το φορτιστή του? Τι μου προτείνετε να κάνω στην περίπτωσή μου?

 

Επίσης αν μπορείτε γράψτε τα τεχνικά στοιχεία του φορτιστή για το cubot note S, για να δω αν ταιριάζουν τα specs με κάποιο φορτιστή που έχω σπίτι, γιατί φοβάμαι μήπως είναι ακατάλληλος βασει specs, μήπως καταστρέψω το κινητό και χάσω και την εγγύηση.

Εμενα παντως ήρθε με τον φορτιστη του κανονικα απο GearBest και δώρο η σιλικονη

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...