Jump to content

Cubot Note S


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και γιατί δεν τα περνάς στο ΖΙΡ απευθείας για να μην έχεις ταλαιπωρια με root explorers κτλ.;

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το επιχείρησα και αυτό και έβαλα επίτηδες ο βλακας μέσα στο zip και την boot.img που πρέπει (την original) αλλά δυστυχώς ήταν λάθος μου και μου έκανε bootloop.

Πως μπορώ να φτιάξω το zip κομπλέ (έχω περάσει τα σωστά libaudio) αλλά το boot.img που περιέχει είναι λάθος για το note s. Πρέπει να το κάνει κάποιος με backup και restore για να τρέξει η ρομ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το επιχείρησα και αυτό και έβαλα επίτηδες ο βλακας μέσα στο zip και την boot.img που πρέπει (την original) αλλά δυστυχώς ήταν λάθος μου και μου έκανε bootloop.

Πως μπορώ να φτιάξω το zip κομπλέ (έχω περάσει τα σωστά libaudio) αλλά το boot.img που περιέχει είναι λάθος για το note s. Πρέπει να το κάνει κάποιος με backup και restore για να τρέξει η ρομ.

Δεν εννοούσα την Kernel, τα lib αρχεία.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα την Kernel, τα lib αρχεία.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το κατάλαβα φίλε μου. Μόλις βρω λίγο χρόνο θα ποσταρω τη ρομ με τα σωστά lib.

Link to comment
Share on other sites

mr_47 παρελειψα το πιο σημαντικό.Θα χρειαστείς μόνον τα 2 αρχεία από το φάκελο /system/lib/hw το lib.audio.primary.default.so και το lib.audio.mt6580.so από την παλιά ρομ.

εφ'όσον έχεις ροοτ κατεβάζεις ενα app ''mount system RW'' και όταν τα κανεις τα αρχεία αντιγραφή στη νέα ρομ , γυρνάς το σύστημα σε RW mode και πας μέσω root browser στα δυο αρχεία και αλλάζεις τα permissions σε -rw--r--r-- , μετά γυρνας το σύστημα σε RO(read only) και reboot.

 

Thanks again. Μόλις περάσω τη rom, θα ποστάρω.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

εισαι θεοοοοοοοοοςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Την πέρασες τη ρομ; Γράψε μια πως τη βλέπεις.Επισης θέλω το όνομα ενος αντμιν να ρωτήσω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

ναι εβαλα την οφισιαλ και εβαλα το απ ντειτ β6 ειχε κρασαρει κ αφου ειχα κατεβασει ότι ειχε το ιντερνετ με εσωσε ο Saviano καλα μεχρι στιγμης όλα λειτουργούνε δεν παρατηρησα κατι λαθος αν δω θα αναφερω εκανα και ένα απ ντειτ που ειχε
Link to comment
Share on other sites

προσπαθουσα να κανω root μεσω twrp οπως ειxε ποσταρει πιο πριν ο saviano αλλα κατα το flash της twrp μου εβγαζε pmt changed for the rom it nust be downloaded

οποτε καπου διαβασα οτι μπορουσα να το περασω αυτο με το update firmware option,το οποιο και πατησα...phone bricked ,δεν bootαρει ,παταω το κουμπι και τιποτα

μπορει καποιος να μου πει τι να κανω;

φανταζομαι πρεπει να περασω την stock rom ; πού την βρισκω ,σε site της cubot? και κυριως πώς την περναω;

ωραια ,συνειδητοποιησα οτι μπορω να βρω rom στο needrom.com

μιας και flasαρω rom να βαλω την CM13 titanium ; ή πρεπει να βαλω stock rom για να κανω unbrick?

παντως και παλι οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν καλοδεχουμενη

Edited by baggos12345
Link to comment
Share on other sites

H stock rom μπαίνει με το sp flash tool ενώ η CM13 μέσω TWRP. Μπορείς να βάλεις τη stock rom με το sp flash tool πάντως, ώστε να μη χάσεις εφαρμογές/ρυθμίσεις κλπ, αν φλασάρεις μόνο τα system.img και boot.img και όχι όλα τα υπόλοιπα μέρη της ρομ.
Link to comment
Share on other sites

H stock rom μπαίνει με το sp flash tool ενώ η CM13 μέσω TWRP. Μπορείς να βάλεις τη stock rom με το sp flash tool πάντως, ώστε να μη χάσεις εφαρμογές/ρυθμίσεις κλπ, αν φλασάρεις μόνο τα system.img και boot.img και όχι όλα τα υπόλοιπα μέρη της ρομ.

καταφερα και εκανα unbrick , κατι παιζει με τα παλια και τα νεα chip στα cubot note s και εχουν μπερδευτει πολλοι

λοιπον για να βαλω twrp ειδα πως πρεπει πρωτα να κανω unlock το bootloader?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα. Το κινητό ανεβάζει πολύ θερμοκρασία και δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφίες. Μόλις ανοίγω την κάμερα μου βγάζει ειδοποίηση για την θερμοκρασία και κλείνει αμέσως. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό ?

 

Στάλθηκε από το CUBOT_NOTE_S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα. Το κινητό ανεβάζει πολύ θερμοκρασία και δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφίες. Μόλις ανοίγω την κάμερα μου βγάζει ειδοποίηση για την θερμοκρασία και κλείνει αμέσως. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό ?

 

Σ'εμένα όχι.Τί έκδοση λογισμικού έχεις;

Edited by saviano
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, το πρόβλημα μπορεί να το δημιουργεί η εφαρμογή της κάμερας(αφού τότε βγάζει την ειδοποίηση), οπότε δοκίμασε να κάνεις μια εκκαθάριση cache/δεδομένων της εφαρμογής.
Link to comment
Share on other sites

την καλησπερα μου σε ολους.θελω τα φωτα σας.....εχω το συγκεκριμενο κινητο (γυναικα μου) και εχει 2-3 μερες που αρχισε τα χαζα του...τι εννοω(δονηται μονο του ,στο browser παει μονο του στην αρχικη σελιδα ,γενικα αρχισε να κανει μονο ενεργειες) κατα την γνωμη σας ειναι θεμα hardware η software?φοραει ενα launcher (ZEN) και δεν εχω κανει καμια αναβαθμηση..........

 

Hard reset δοκίμασες να κάνεις;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς επαναφορά εργοστασιακες ρυθμίσεις, δεν το δοκίμασα ακόμα λόγο χρόνου

 

Ναι. Αυτό εννοώ.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα στο needrom η ρομ που αναφέρεις είναι android 5.1 που σημαίνει ότι η συσκευή σου έχει το παλιό EMMC chip. Οπότε όποια και να βάλεις δεν είναι για καινούργιο chip(οι περισσότερες που κυκλοφορούν δηλαδή) θα είναι εντάξει. Γενικότερα αν φλασάρεις μόνο τα system.img και boot.img πιστεύω πως δε θα έχεις πρόβλημα όποια και να βάλεις. Δεν το λέω 100% μιας και δεν έχω δοκιμάσει καμία ρομ σ' αυτή τη συσκευή(μιας και είχε έτσι κι αλλιώς την τελευταία έκδοση του λειτουργικού όταν την απόκτησα), αλλά σε άλλη ΜΤΚ συσκευή που έχω δοκιμάσει αρκετές δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Αλλά ακόμη και πρόβλημα να υπάρξει φλασάρεις τα παραπάνω αρχεία από κάποια άλλη ρομ για τη συσκευή. Πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί αν φλασάρεις τον preloader και δεν είναι ο σωστός. Αν δεν τον φλασάρεις και επομένως κρατηθεί αυτός που ήδη είναι εγκατεστημένος στη συσκευή, το πολύ πολύ να έχεις bootloop όταν πάει να μπει στο λειτουργικό ή κάτι να μη λειτουργεί σωστά. Ρομς για τη συσκευή αυτή θα βρεις εδώ:

https://www.needrom.com/category/cubot/note-s/

υπάρχουν και οι επίσημες που έχουν βγει αλλά και διάφορες δημιουργημένες από χρήστες. Αν δεις στα σχόλια αυτής που θέλεις να φλασάρεις συνήθως κάπου αναφέρεται αν είναι για το παλιό ή το νέο ΕΜΜC chip.

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε το μάτι μου στο καινούργιο cubot r9 που κυκλοφορεί άμεσα με mt6580 όπως τα δικά μας και Android 7.0 , ετοιμαστείτε. Ήδη πάω να ρωτήσω στο cubot.net μπας και τσιμπήσουμε καμια ρομ!

http://www.cubot.net/smartphones/r9/spec.html

Edited by georgethefurious
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σ'εμένα όχι.Τί έκδοση λογισμικού έχεις;
Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά τώρα είδα την απάντηση σου. Καθάρισα την cache αλλά το πρόβλημα παραμένει. Η έκδοση λογισμικού είναι αυτή. Υπάρχει τρόπος να καθαρίσω την cache μόνο της κάμερας και αν ναι πως γίνεται ? Ευχαριστώ πολύ !!! e559cf3c6980194320742436e847ee85.jpg

 

Στάλθηκε από το CUBOT_NOTE_S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

H έκδοση που έχεις είναι σχετικά παλιά. Υπάρχει νεότερη που νομίζω διορθώνει αυτό το πρόβλημα. Εγώ βέβαια αγόρασα τη συσκευή πριν μερικούς μήνες και είχα εξ' αρχής την τελευταία έκδοση.

Για να καθαρίσεις την cache της κάμερας μόνο πας ρυθμίσεις -> εφαρμογές -> Φωτογ. Μηχανή -> Αποθηκευτικός χώρος, και πατάς στο κουμπί "ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΜΝΗΜΗΣ"

Link to comment
Share on other sites

@tre

Φίλε είναι η παλιά ρομ.Αν θες και μπορεις βάλε την τελευταια επισημη...(6.0).Μέσα στο θέμα υπάρχουν τα αρχεία και η διαδικασια.

Με την 6.0 το τηλ αλλάζει σε ολα!

Link to comment
Share on other sites

@tre

Φίλε είναι η παλιά ρομ.Αν θες και μπορεις βάλε την τελευταια επισημη...(6.0).Μέσα στο θέμα υπάρχουν τα αρχεία και η διαδικασια.

Με την 6.0 το τηλ αλλάζει σε ολα!

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Πήγα στο πόστ 1118 που έχεις τα αρχεία αλλά δεν μου δίνει την επιλογή να τα κατεβάσω.

Υπάρχει κάποιο άλλο πόστ και μου ξέφυγε ;

Ευχαριστώ και πάλι !!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Πήγα στο πόστ 1118 που έχεις τα αρχεία αλλά δεν μου δίνει την επιλογή να τα κατεβάσω.

Υπάρχει κάποιο άλλο πόστ και μου ξέφυγε ;

Ευχαριστώ και πάλι !!!

 

To ποστ #1118 δουλεύει κανονικά.

Κατέβασε το αρχείο -σημείωση/txt- και "εκεί" μέσα θα τα βρείς ΟΛΑ!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...