Jump to content

Cubot Note S


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίζει να έχω δοκιμάσει να κάνω update στην 6, με τον τρόπο που προτείνει η Cubot (και με το αρχείο που η ίδια δίνει), καμια 10αριά φορές, με το αρχείο είτε στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης είτε στη micro sd και δε θέλει να το περάσει! :mad: Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίζει να έχω δοκιμάσει να κάνω update στην 6, με τον τρόπο που προτείνει η Cubot (και με το αρχείο που η ίδια δίνει), καμια 10αριά φορές, με το αρχείο είτε στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης είτε στη micro sd και δε θέλει να το περάσει! :mad:

To major update από την 5 στην 6 γίνεται με το SP Flash Tool.Μετά τα μικρά update γίνονται όπως λέει η Cubot.

Εγώ έκανα μόνο τα v4 & v5 updates.

Edited by saviano
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να έχω δοκιμάσει να κάνω update στην 6, με τον τρόπο που προτείνει η Cubot (και με το αρχείο που η ίδια δίνει), καμια 10αριά φορές, με το αρχείο είτε στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης είτε στη micro sd και δε θέλει να το περάσει! :mad:

Έτσι μένεις με τα γνωστά προβλήματα του κινητού περιμένοντας μιια ΟΤΑ Σιγά μην σκάσω για την αδιάφορη κινέζικη εταιρεία

Link to comment
Share on other sites

To major update από την 5 στην 6 γίνεται με το SP Flash Tool.Μετά τα μικρά update γίνονται όπως λέει η Cubot.

Εγώ έκανα μόνο τα v4 & v5 updates.

 

Πάντως, με την Ivy, που έχω ανοιχτή επικοινωνία, δε μου έχει πει κάτι για flash tools. Μόνο μια sd card μου είπε να έχω. Αυτό για να πάω από 5.1 σε 6.0. Θα της ξαναμιλήσω.

 

Έτσι μένεις με τα γνωστά προβλήματα του κινητού περιμένοντας μιια ΟΤΑ Σιγά μην σκάσω για την αδιάφορη κινέζικη εταιρεία

 

Μόνο ένα πρόβλημα έχω. Την υψηλή θερμοκρασία στο youtube. Κι αυτή δεν είναι στα τρελά επίπεδα της προηγούμενης συσκευής.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, με την Ivy, που έχω ανοιχτή επικοινωνία, δε μου έχει πει κάτι για flash tools. Μόνο μια sd card μου είπε να έχω. Αυτό για να πάω από 5.1 σε 6.0. Θα της ξαναμιλήσω.

 

 

 

Μόνο ένα πρόβλημα έχω. Την υψηλή θερμοκρασία στο youtube. Κι αυτή δεν είναι στα τρελά επίπεδα της προηγούμενης συσκευής.

Ε τότε μην το σκαλίζεις το θέμα ,γιατί να μπαίνει ς σε διαδικασία που θα είναι ανούσιες

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε μην το σκαλίζεις το θέμα ,γιατί να μπαίνει ς σε διαδικασία που θα είναι ανούσιες

 

Μα, δεν είναι ανούσιες.

 

Θα μειωθεί σε μεγάλο βαθμό το θέμα της θερμότητας και θα έχω και τις επιλογές για τα permissions. Τέλος και το security patch του Ιουνίου.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μα, δεν είναι ανούσιες.

 

Θα μειωθεί σε μεγάλο βαθμό το θέμα της θερμότητας και θα έχω και τις επιλογές για τα permissions. Τέλος και το security patch του Ιουνίου.[/quoteναι μπορεί να είναι έτσι , έκανα απόπειρες πολλές φορές να το φλασάρω ,με τα win10 δεν γίνεται τίποτα να το να διαβάσει το κινητό το pc, πέρασα ξανά και ξανά τους οδηγούς δεν θέλει.......το σίγουρο κάποιο λάθος κάνω άντε να το βρεις ή πείρα μου είναι ελάχιστη σε αυτές τις διαδικασίες

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ειμαι καινουριος στην παρεα και εχω περιπου 1 μηνα που εχω στα χερια μου αυτο το κινητο. Πρεπει να πω οτι δεν κολλαει πουθενα και φυσικα η μπαταρια του εστω και με τα γνωστα θεματακια που εχει με το θεμα της φορτισης (οπως εχετε αναφερει πολλοι απο σας) ειναι πολυ δυνατη. Πρεπει να πω ομως οτι με τις θερμοκρασιες εχει ενα θεμα. Στη δικια μου συσκευη εκτος απο το πισω μερος (στο καπακι που εχετε αναφερει πολλοι) ζεσταινεται και στο ακουστικο και μαλιστα λιγο περισσοτερο απο οτι πισω στο καπακι. Δεν εχει παρουσιασει καποιο αλλο προβλημα. Πειτε μου την αποψη σας. Να το δωσω στο καταστημα για αλλαγη (το κινητο αγοραστηκε απο ελλαδα με android 5.1) η' να περιμενω να βγει σε ota το android 6 και να το κανω αναβαθμιση? Επισης θελω να μου πειτε αν καποια απο τις εφαρμογες που κυκλοφορουν και λενε οτι μειωνουν τις θερμοκρασιες αν κανουν δουλεια!!!!!! Προσωπικα εχω δοκιμασει το cooler master και δεν φαινεται να κανει τιποτα. Ευχαριστω εκ των προτερων. Περιμενω τις αποψεις σας!!!!!!!!!;);); Ρε παιδια ακομα περιμενω την αποψη σας!!!!!!!!!!!:(:(:(:cry::cry::cry::help::help::help::help::help::help::help::help: Edited by anchel36
Link to comment
Share on other sites

Την καινούριες αναβαθμίζεις v4, v5 πως της βρίσκω;; Είναι επίσημες;; Θέλει root;

Πέρασες την 6;Η v4 & v5 είναι αναβαθμίσεις της marshmallow,ok;Το λέω για να μην μπερδευτούμε.

Υπάρχουν ΠΛΕΟΝ στο επίσημο site της cubot.... ;)

Οχι δεν θελει root.

Edited by saviano
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ψάξει για τα v4, v5 και δεν τα έχω βρει ναι τα κατάφερα σε 6

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είδα που ανέβασαν κάτι ... Να τα εμπιστευτω δηλαδή; Είναι τηε Cubot;

Link to comment
Share on other sites

Να τα εμπιστευτω δηλαδή; Είναι τηε Cubot;

Εγώ φοράω την ν5.Ναι τις έχει δωσει η Cubot απλά όχι σε όλους τους server της υφηλίου...;)

 

..........Στη δικια μου συσκευη ......

Αυτές οι εφαρμογες απλά κλείνουν κάποιες άλλες που είναι συνέχεια run και τίποτα παραπάνω.Τα είχα δοκιμάσει όταν είχα κι εγω τα ίδια προβλήματα.Αν θέλεις δοκίμασε την 6.0 και βλέπεις....(βλέπεις ένα ΑΛΛΟ τηλ!!! ;) )

Edited by saviano
Link to comment
Share on other sites

πάλι μέσω SP-FLASH θα της περάσωω;; Και χρειάζεται πάλι factory reset;;

Βάζεις τα update σε έναν φάκελο (στη μνήμη του τηλ ή κάρτα μνήμης αν έχεις) και μετά: Ρυθμίσεις->Ενημερώσεις συστήματος->πάνω δεξιά μενού τρεις τελίτσες ,επιλέγεις Τοπικές Ενημερώσεις και πας και βρίσκεις τα αρχεία που πέρασες προηγουμένως.

Οχι, δεν χρειάζεται επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να έχω δοκιμάσει να κάνω update στην 6, με τον τρόπο που προτείνει η Cubot (και με το αρχείο που η ίδια δίνει), καμια 10αριά φορές, με το αρχείο είτε στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης είτε στη micro sd και δε θέλει να το περάσει! :mad:

Στις Ρυθμίσεις, στο "Επιλογές για προγραμματιστές", υπάρχει κάτι που λέγεται "Ξεκλείδωμα ΟΕΜ". Αυτό, απότι διαβάζω έχει να κάνει με την προστασία του bootloader. Αυτό το έχεις ενεργοποιημένο; Μήπως φταίει αυτό και δεν προχωράει η εγκατάσταση;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις τα update σε έναν φάκελο (στη μνήμη του τηλ ή κάρτα μνήμης αν έχεις) και μετά: Ρυθμίσεις->Ενημερώσεις συστήματος->πάνω δεξιά μενού τρεις τελίτσες ,επιλέγεις Τοπικές Ενημερώσεις και πας και βρίσκεις τα αρχεία που πέρασες προηγουμένως.

Οχι, δεν χρειάζεται επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

Και ακριβώς αυτός είναι ο τρόπος που μου λέει και η ίδια η Cubot και δε θέλει να εγκατασταθεί η 6....

 

Στις Ρυθμίσεις, στο "Επιλογές για προγραμματιστές", υπάρχει κάτι που λέγεται "Ξεκλείδωμα ΟΕΜ". Αυτό, απότι διαβάζω έχει να κάνει με την προστασία του bootloader. Αυτό το έχεις ενεργοποιημένο; Μήπως φταίει αυτό και δεν προχωράει η εγκατάσταση;

 

Δεν έχω αυτή αυτή την επιλογή... Εκτός κι αν δεν τη βρίσκω... Μήπως έχεις πατήσει 6-7 φορές επάνω στη baseband version κι έχεις "γίνει developer";

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ναι.... ναι... πάνω σε κάτι πάτησα 6-7 φορές αλλά δεν θυμάμαι... kernel μήπως; Για δοκίμασε...

Ανοίγεις το developer menu έτσι.

 

from my RN3 pro

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ναι.... ναι... πάνω σε κάτι πάτησα 6-7 φορές αλλά δεν θυμάμαι... kernel μήπως; Για δοκίμασε...

Ανοίγεις το developer menu έτσι.

 

from my RN3 pro

 

Μήπως ακυρώνεις την εγγύηση με αυτό τον τρόπο; :worry:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αφού αποφάσισες να φλασάρεις άλλη ρομ... το ρίσκο με την Ελληνική εγγύηση υπάρχει. Δεν ξέρω πως μπορεί να το δει ο κάθε έμπορος αυτό.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από τέτοια γιατί δεν έχω αγοράσει ποτέ Κινέζικη συσκευή από Ελλάδα.

 

Αλλά να σου πω και κάτι άλλο... τί μπορούν να σου πουν... από την στιγμή που αυτό που θέλεις να κάνεις είναι αναρτημένο στο επίσημο site της cubot;;;;;;

 

from my RN3 pro

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Αφού αποφάσισες να φλασάρεις άλλη ρομ... το ρίσκο με την Ελληνική εγγύηση υπάρχει. Δεν ξέρω πως μπορεί να το δει ο κάθε έμπορος αυτό.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από τέτοια γιατί δεν έχω αγοράσει ποτέ Κινέζικη συσκευή από Ελλάδα.

 

Αλλά να σου πω και κάτι άλλο... τί μπορούν να σου πουν... από την στιγμή που αυτό που θέλεις να κάνεις είναι αναρτημένο στο επίσημο site της cubot;;;;;;

 

from my RN3 pro

 

Να φλασάρω τη rom, με τα sp flash tools, δεν το βλέπω να γίνεται.... Αν πάρει το update, με τη διαδικασία που δίνει η Cubot, αλλιώς ούτε καν. Να δω αν θα μου προτείνει και κάποιο άλλο τρόπο...

 

Αναρτημένη είναι η rom, σωστά; Δεν αναφέρει ότι το update γίνεται μόνο με τα sp flash tools. Εκτός κι αν το γράφει. :p

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

H rom είναι αναρτημένη στο site της Cubot. Το SP Flash Tool το προτείνουν στις οδηγίες τους για φλασάρισμα...καθ΄όλα "νόμιμος" είσαι... ;-)

Τι να σου πούν δηλαδή; Γιατί έκανες αυτό που προτείνει η Cubot;

Αλλά ξέρω γω...το Ελληνικό δαιμόνιο είναι αστείρευτο! Και νομικά...δεν βρίσκεις άκρη γιατί δεν είναι κανένας με το μέρος του καταναλωτή...τελικά. :-/

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Να φλασάρω τη rom, με τα sp flash tools, δεν το βλέπω να γίνεται.... Αν πάρει το update, με τη διαδικασία που δίνει η Cubot, αλλιώς ούτε καν. Να δω αν θα μου προτείνει και κάποιο άλλο τρόπο...

 

Αναρτημένη είναι η rom, σωστά; Δεν αναφέρει ότι το update γίνεται μόνο με τα sp flash tools. Εκτός κι αν το γράφει. :p

Επειδή και εγώ είχα πρόβλημα να περάσω την 6, τελικά τα κατάφερα κατεβάζοντας όλα τα αρχεία από το site της cubot και το μόνο που άλλαξα ήταν το flashtool με αυτό που έχει στις οδηγίες του ο saviano (τον οποίο ευχαριστώ πολύ). Αυτό που δεν μπορώ εγώ πλέον να περάσω είναι η version 4 και 5. Τις κατεβάζω κανονικά από το forum της cubot αλλά όταν τα φλασαρω μέσα από το τοπικό update μπαίνει σε κατάσταση εγκατάστασης και απλά δεν περνάει τίποτα και παραμένω στην version 3. Τι άλλο να δοκιμάσω?

 

Στάλθηκε από το CUBOT_NOTE_S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ είχα πρόβλημα να περάσω την 6, τελικά τα κατάφερα κατεβάζοντας όλα τα αρχεία από το site της cubot και το μόνο που άλλαξα ήταν το flashtool με αυτό που έχει στις οδηγίες του ο saviano (τον οποίο ευχαριστώ πολύ). Αυτό που δεν μπορώ εγώ πλέον να περάσω είναι η version 4 και 5. Τις κατεβάζω κανονικά από το forum της cubot αλλά όταν τα φλασαρω μέσα από το τοπικό update μπαίνει σε κατάσταση εγκατάστασης και απλά δεν περνάει τίποτα και παραμένω στην version 3. Τι άλλο να δοκιμάσω?

Δηλαδη τί γίνεται; Σου βγάζει error;Θέλει να περιμένεις...(κάνει 10-15λ).Αλλιώς

δοκίμασε να κάνεις Factory reset, μετά εγκατάσταση (ξανα) της 6, μετά χωρίς να έχεις στήσει το τηλ (ωρα,ημερομηνια,συνδεση σε δικτυο,google play) δηλαδη ΑΜΕΣΩΣ βαλε τα v4 & v5 στο τηλ και προχώρα στα update.

 

Saviano που θα βρω τις ενημερώσεις;

Είναι στο site της cubot.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τί γίνεται; Σου βγάζει error;Θέλει να περιμένεις...(κάνει 10-15λ).Αλλιώς

δοκίμασε να κάνεις Factory reset, μετά εγκατάσταση (ξανα) της 6, μετά χωρίς να έχεις στήσει το τηλ (ωρα,ημερομηνια,συνδεση σε δικτυο,google play) δηλαδη ΑΜΕΣΩΣ βαλε τα v4 & v5 στο τηλ και προχώρα στα update.

 

 

Είναι στο site της cubot.

Δεν βγάζει error, κλεινή η συσκευή κανονικά, μπαίνει σε recovery, εκεί που δείχνει το ανδροειδές, γράφει αναβάθμιση συστήματος χωρίς να φορτώνει κάποια μπάρα και μετά από κανένα 5 λεπτο κλεινειβκαι ανοίγει κανονικά χωρίς όμως να έχει κάνει αναβάθμιση. Θα δοκιμάσω να το περάσω και όπως λες να δω τι θα γίνει.

 

Στάλθηκε από το CUBOT_NOTE_S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...