Jump to content

VKWORLD VK700X


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 82
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Screen protector εχεις πανω;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Screen protector εχεις πανω;

Υπήρχε 1 από τη μάνα του κι ένα ακόμα στη συσκευασία.

Πιθανόν να το αφαιρέσω για να πειραματιστώ με την αντοχή της οθόνης χωρίς αυτό,

μα αν κρίνω κι από τα δίαφορα βίντεο που κυκλοφόρησαν, πρέπει να αντέχει...καρύδια!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για τη μπαταρία, στην αρχή φάνηκε άθλια, για 15 λεπτά σερφαρισμα έπεφτε 20%. Έτσι λοιπόν κράτησε 2 ώρες οθόνη από 100 έως 2%. Μετά όμως, και μέχρι τώρα που μιλάμε, έχει κρατήσει άλλες 2 ώρες στο 1%!! Που σημαίνει ότι από άθλια, η μπαταρία έγινε εντυπωσιακή. Να πω μόνο ότι δεν έχω βάλει SIM μέσα, έτσι δεν ξέρω πόσο έχει σε κλήσεις, GPS, data, παρά μόνο με σερφαρισμα. Ακόμα και έτσι όμως..

Η κάμερα, η κατασκευή τα είπαμε..

Το καπάκι εμένα δε βγαίνει δύσκολα..

Όμως το touch της οθόνης εμένα δε μ'αρέσει καθόλου, Αυτό που λέει ο othon για το σερφαρισμα, αυτό συμβαίνει, μου έχει βγάλει το λάδι, όπως επίσης και το πληκτρολόγιο της google είναι σχεδόν αδύνατο να γράψεις, έβαλα το TouchPal για να μπορέσω να γράψω. Όμως ξαναλέω ότι το screen protector είναι άθλιο και μπορεί να οφείλεται εκεί, αλλά δε θα το βγάλω.

Και το τηλέφωνο δε λέει να σβήσει...

http://s17.postimg.org/627m8vw7z/Screenshot_2016_03_09_00_43_33.png

http://s9.postimg.org/lwqf9pk5r/Screenshot_2016_03_09_00_54_13.png

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το touch επειδή είναι 2 σημείων, όπως και σε πολλές άλλες συσκευές της κατηγορίας, όταν κρατάτε το κινητό σε κάθετη θέση και κάνετε pinch to zoom με τα δάχτυλα κατά πλάτος της οθόνης, δεν λειτουργεί σωστά και κάνει διάφορα. Πρέπει δηλαδή το pinch to zoom να γίνεται κατά μήκος της οθόνης.
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία κι εδώ τα ίδια, περίπου 2 ώρες μέχρι το 2% και κανέναν αιώνα ακόμα ώσπου να κλείσει.

Εδώ όμως έρχονται τα ευχάριστα.

Ίδια περίπτωση με το Homtom HT3, όπου μου έβγαλε 6 ώρες οθόνη μέχρι να πέσει στο 1% και άλλες 2 περίπου μέχρι να κλείσει.

Το πρόβλημα λύθηκε με το στρώσιμο των φορτίσεων και με καλιμπράρισμα της μπαραρίας και πλέον τα στατιστικά κυλάνε σωστά.

Όλο αυτό με κάνει να πιστεύω πως τα reviews του XDA είναι για κλάματα, αφού ενώ είναι επιστήμονες στο θέμα της τεχνολογίας, πήραν ένα καινούργιο κινητό και με την εργοστασιακή σχεδόν ενέργεια βιάστηκαν να βγάλουν συμπεράσματα.

Οπότε, έχουμε μια πολύ καλή μπαταρία κι ένα εκπληκτικό κινητό μ' ένα μόλις 50ρικο!

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το έχετε ανεβάστε αν μπορείτε καμιά φωτογραφία από την κάμερα όταν θα έχετε χρόνο. :)

Λίγο άθλιος ο καιρός σήμερα εδώ Θεσσαλονίκη για φωτογραφίες, αλλά και μια καλή ευκαιρία να δούμε τι πιάνει σε τέτοιες συνθήκες.

Ορίστε ένα μικρό δείγμα: VK 700x camera test

Edited by othon
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω, οτι για τις λιγες μερες που το χα, ειναι μια χαρα για τα λεφτα του. Να υποθεσω οτι τοσες ωρες μπαταριας βγαζει χωρις να ειναι ρουτ, με greenify κ.λ.π. ετσι?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μαμά.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια, πέρασα σήμερα το πρωί τη V13 και παρατήρησα πως στο παρατεταμένο πάτημα του power button εμφανίστηκε η επιλογή "Screenshot". Γνωρίζει κάποιος με κατώτερη έκδοση firmware αν υπήρχε από τότε;
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μαμά.

 

Σε μενα απαντησες? Διοτι δεν καταλαβα

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Δεν το έκανα τίποτα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Δεν το έκανα τίποτα.

 

Θα το ρουταρεις η θα το δωσεις?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω για κράτημα, αλλά πώς ρουταρονται όλα αυτά με τον ΜΤ6580?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι που φυτεύει και τα παραπάνω προγράμματα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία κι εδώ τα ίδια, περίπου 2 ώρες μέχρι το 2% και κανέναν αιώνα ακόμα ώσπου να κλείσει.

Εδώ όμως έρχονται τα ευχάριστα.

Ίδια περίπτωση με το Homtom HT3, όπου μου έβγαλε 6 ώρες οθόνη μέχρι να πέσει στο 1% και άλλες 2 περίπου μέχρι να κλείσει.

Το πρόβλημα λύθηκε με το στρώσιμο των φορτίσεων και με καλιμπράρισμα της μπαραρίας και πλέον τα στατιστικά κυλάνε σωστά.

Όλο αυτό με κάνει να πιστεύω πως τα reviews του XDA είναι για κλάματα, αφού ενώ είναι επιστήμονες στο θέμα της τεχνολογίας, πήραν ένα καινούργιο κινητό και με την εργοστασιακή σχεδόν ενέργεια βιάστηκαν να βγάλουν συμπεράσματα.

Οπότε, έχουμε μια πολύ καλή μπαταρία κι ένα εκπληκτικό κινητό μ' ένα μόλις 50ρικο!

 

Με ποια εφαρμογη κάνεις το calibration ?

Παρήγγειλα και εγώ ένα σήμερα απο την ευρωπαϊκη αποθήκη του DX με λιγότερο απο 55 ευρώ γαι να έρθει γρήγορα(ελπίζω)..

Δεν θα το ρουτάρω αλλά θέλω να του καλιμπράρω την μπαταρία με το που θα έρθει για να το δώσω .

Καλιμπράρεται η μπαταρία αν δεν είναι root το κινητό??

Link to comment
Share on other sites

Με ποια εφαρμογη κάνεις το calibration ?

Παρήγγειλα και εγώ ένα σήμερα απο την ευρωπαϊκη αποθήκη του DX με λιγότερο απο 55 ευρώ γαι να έρθει γρήγορα(ελπίζω)..

Δεν θα το ρουτάρω αλλά θέλω να του καλιμπράρω την μπαταρία με το που θα έρθει για να το δώσω .

Καλιμπράρεται η μπαταρία αν δεν είναι root το κινητό??

Αν επιθυμείς να καλιμπράρεις τη μπαταρία, δυστυχώς το root της συσκευής σου είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν υπάρχει calibration μπαταρίας. Το μόνο που κάνουν είναι να σβήνουν το batterystats, που μπορείς να το σβησεις και μόνος σου. Αλλά δε θυμάμαι αν πρέπει να έχει δικαίωμα root ο file explorer.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν υπάρχει calibration μπαταρίας. Το μόνο που κάνουν είναι να σβήνουν το batterystats, που μπορείς να το σβησεις και μόνος σου. Αλλά δε θυμάμαι αν πρέπει να έχει δικαίωμα root ο file explorer.

Σαφώς και μπορείς να διαγράψεις το αρχείο, αλλά από το να πεις σε κάποιον αρχάριο να ψάξει και να σβήσει το αρχείο αναζητώντας το φάκελο data και μετά system, είναι κάπως ριψοκίνδυνο, οπότε του προτείνεις μια εφαρμογή και καθαρίζεις.

Ακόμα κι έτσι όμως, χρειάζεται να ρουτάρεις τη συσκευή σου για να αποκτήσεις πρόσβαση στα περιεχόμενά του.

Όσον αφορά το καλιμπράρισμα, σαφώς και δεν υπάρχει, αφού οι μπαταρίες λιθίου δεν παρουσιάζουν το φαινόμενο μνήμης όπως οι παλαιότερου τύπου μπαταρίες, απλώς χρησιμοποιήθηκε αυτός ο όρος για να διευκρινίζεται η όλη διαδικασία με πιο απλό τρόπο.

Στην ουσία, αυτό που συμβαίνει στο Android είναι πολλές φορές να παρουσιάζονται λάθος πληροφορίες σχετικά με τα στατιστικά της μπαταρίας, φαινόμενο για το οποίο σαφώς και δεν ευθύνεται η μπαταρία κι εδώ έρχεται η διαγραφή του αρχείου batterystats.bin για να βελτιώσει την κατάσταση.

Πάντως γνώμη μου (και πολλών άλλων) είναι η διαδικασία να γίνεται όταν η μπαταρία είναι πλήρως φορτισμένη για πιο σωστά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Από προχθές σταμάτησε να ακούγεται το ηχείο έτσι στα ξαφνικά. Άλλαξα ρομ έκανα εργοστασιακές ρυθμίσεις τίποτα το πρόβλημα παραμένει. Έχει κανείς καμιά ιδέα από που μπορούμε να βρούμε κάποιο ανταλλακτικό?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παρέλαβα και γω σήμερα μετά απο 3 βδομάδες απο το EU.DX.com.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι αρκετά καλές -οθόνη, απόκριση, χωρίς κινεζιές- αλλά θα χρειαστώ 2-3 μέρες για να σχηματίσω πλήρη άποψη (κυρίως για την μπαταρία).

 

Φοράει την V13 20160229 που πρέπει να είναι και η πιο πρόσφατη

 

Είχα παραγγείλει και την θήκη και καλά την official η οποία είναι και πολύ μάπα στην εφαρμογή της, δηλαδή το κινητό κολυμπάει μέσα της και θέλει μόντα για να πιάσει καλά.Δεν συνιστώ με τίποτα να την αγοράσετε (το τηλέφωνο από μόνο του κάθεται στο χέρι πολύ καλά)

 

Θα πάει για δώρο σε άτομο χωρίς πολλές απαιτήσεις και νομίζω ότι κάνει άνετα ότι υπόσχεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες και καλως σας βρηκα.

Με ενδιαφερει το συγκεκριμενο κινητο και το παραγγειλα, αλλα με προβληματιζουν καποια πραγματα. Π.χ. το SAR του, που δεν το βρισκω πουθενα! Εφτασα να στειλω mail στην εταιρια και με κατατοπισαν με το... σαφεστατο "below 0.8", οποτε ανοιξα θεμα στο dx.com, οπου σημερα μου ειπαν και κατι για 1.2w...

http://club.dx.com/forums/Forums.dx/threadid.1447957

Παρεπιπτοντως, βλεπω οτι ο mlojim παραγγειλε απο eud.dx.com (που προσποιειται οτι ειναι ευρωπαικη αποθηκη του dx.com, αλλα δεν ειναι, απο την Κινα στελνουν) στις 11 Μαρτιου και παρελαβε πρχθες. Αντιθετα, εγω παραγγειλα απο dx.com (ιδιο μαγαζι και αποθηκη πρακτικα) στις 5 Μαρτιου, στις 12 ειδα ειδοποιηση οτι ειναι εκτος στοκ, στο chat μου ειπαν στις 14 Μαρτιου οτι θα το ειχαν ξανα διαθεσιμο σε 1-2 εβδομαδες ισως (!) και ετσι ακυρωσα την παραγγελια. Αρα, μαλλον δινουν προτεραιοτητα στη ζητηση απο eud.dx.com, επειδη πουλανε λιγο ακριβοτερα απο εκει.

Τελικα, εδωσα τα λεφτα σε γνωστο για να μου το παραγγειλει απο gearbest.com και περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...