Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Huawei Nexus 6P


djkostas20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

maximusv@ και σε μένα το ίδιο έκανε έχει να κάνει κάτι με την 7.1.1 και το hardware σε κάποιες συσκευές. Το έπαθαν αρκετοί και στο εξωτερικό.

Δεν είναι κάτι που μπορείς να φτιάξεις εσύ μέσω υπολογιστή, το πήγα αντιπροσωπεία άλλαξαν την κεντρική πλακέτα και όλα καλά.

 

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παρατηρώ ότι στην νέα krexus στο πάνω κομμάτι της οθόνης σταματάει να ανταποκρίνεται το touch από την στιγμή που ξεκινούν να παίρνουν δικαιώματα root οι εφαρμογές. Έχω την εντύπωση ότι φταίει το ex kernel που ξηλωσα προσωρινά και θα δω. Έχει άλλος krexus?

 

Edit: Μάλλον το Cerberus ευθύνεται

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Edited by than0s7
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι στην νέα krexus στο πάνω κομμάτι της οθόνης σταματάει να ανταποκρίνεται το touch από την στιγμή που ξεκινούν να παίρνουν δικαιώματα root οι εφαρμογές. Έχω την εντύπωση ότι φταίει το ex kernel που ξηλωσα προσωρινά και θα δω. Έχει άλλος krexus?

 

Edit: Μάλλον το Cerberus ευθύνεται

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Όχι μόνιμα. Λίγο μετά το Boot. Μετά στρώνει.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Στην χρήση σου τρώει μπαταρία;;; Εμένα μου έτρωγε πολύ ενω σε αναμονή ήταν ευθεία η μπαταρία. Και κάτι άλλο wakelock blocker έχει;;;; Τώρα είμαι σε nitro γι αυτό ρωταω

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κανονική είναι όπως η μαμά. Δεν έχει τίποτα από αυτά, μόνο UI tweaks.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Πόσο την άφησες matrixios? Αν την άφησες 1-2 ημέρες πάνω τότε δεν μετράει καν σαν δείγμα. Και αυτό διότι ειδικά τις πρώτες 2 ημέρες λειτουργεί το optimization του doze συνέχεια από πίσω μέχρι να δει την χρήση σου και να κάνει optimize της εφαρμογές για βέλτιστη απόδοση της μπαταρίας. Μπορεί όντως να έχει drain καθότι beta ακόμα ή κάποια άλλα ελαττώματα αλλά μόλις βγει η stable να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχει τέτοια θεματάκια. Κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά ο dev.

 

Για όσους θέλουν εμπειρία όσο πιο κοντά στο στοκ android αυτή είναι η must have rom.

 

παιδια η Krexus ειναι εκτος XDA και ειναι αυτη?

 

Είχε και στο XDA αλλά δεν το συντηρεί πλέον εχεί το θέμα. Εγώ θα παρακολουθούσα καλύτερα στην πηγή(G+) που βγάζει συνεχώς ανακοινώσεις ο dev. https://plus.google.com/communities/117603046007221302455

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ξέρετε τι kernel έχει πάνω η KREXUS BETA 3? Σκέφτομαι για ElementalX μιας και πάει μια χαρά με τη μαμά που έχω τώρα. Όσοι είστε με Krexus με τι συνδυασμό είστε?
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ξέρετε τι kernel έχει πάνω η KREXUS BETA 3? Σκέφτομαι για ElementalX μιας και πάει μια χαρά με τη μαμά που έχω τώρα. Όσοι είστε με Krexus με τι συνδυασμό είστε?

 

Stock εχει όπως και οι περισσότερες ρομ. Ειδικά η Krexus που αυτή είναι και η γραμμή της ρομ. Εμπειρία στοκ δλδ. Εγώ από τότε που έβγαλε ο Flash παίζω εκεί.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πόσο την άφησες matrixios? Αν την άφησες 1-2 ημέρες πάνω τότε δεν μετράει καν σαν δείγμα. Και αυτό διότι ειδικά τις πρώτες 2 ημέρες λειτουργεί το optimization του doze συνέχεια από πίσω μέχρι να δει την χρήση σου και να κάνει optimize της εφαρμογές για βέλτιστη απόδοση της μπαταρίας. Μπορεί όντως να έχει drain καθότι beta ακόμα ή κάποια άλλα ελαττώματα αλλά μόλις βγει η stable να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχει τέτοια θεματάκια. Κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά ο dev.

 

Για όσους θέλουν εμπειρία όσο πιο κοντά στο στοκ android αυτή είναι η must have rom.

 

 

 

Είχε και στο XDA αλλά δεν το συντηρεί πλέον εχεί το θέμα. Εγώ θα παρακολουθούσα καλύτερα στην πηγή(G+) που βγάζει συνεχώς ανακοινώσεις ο dev. https://plus.google.com/communities/117603046007221302455

Την είχα απο τοτε που βγηκε έως και λίγες μέρες μετά την beta2

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pure nexus-flash kernel(drunksause profile)

Στο 80% έβαλα τον kernel και στο 60% το profile από 17% ανά ώρα έπεσε σε μία ώρα shot στο 12% πιστεύω αξίζει να το δοκιμάσετε, επίσης και οι ρυθμίσεις χρωμάτων της οθόνης πιστεύω ότι βοηθάνε πολύ

 

d7a5adf77a142385948bfb45438fa6dc.jpge2a79b9c387ffedbb018880af6568052.jpgc4799b008f2c01ff3c1a22c5d1075dd3.jpg3f71d0f80d6865a44df97c1e094801e6.jpge7187862b22449eab03b63daa843967e.jpg7db547ddf6dde62a03e2e381775de88d.jpg

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pure nexus-flash kernel(drunksause profile)

Στο 80% έβαλα τον kernel και στο 60% το profile από 17% ανά ώρα έπεσε σε μία ώρα shot στο 12% πιστεύω αξίζει να το δοκιμάσετε, επίσης και οι ρυθμίσεις χρωμάτων της οθόνης πιστεύω ότι βοηθάνε πολύ

 

d7a5adf77a142385948bfb45438fa6dc.jpge2a79b9c387ffedbb018880af6568052.jpgc4799b008f2c01ff3c1a22c5d1075dd3.jpg3f71d0f80d6865a44df97c1e094801e6.jpge7187862b22449eab03b63daa843967e.jpg7db547ddf6dde62a03e2e381775de88d.jpg

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πια έκδοση έβαλες; Την τελευταία της 16/1 από το site του;

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pure nexus-flash kernel(drunksause profile)

Στο 80% έβαλα τον kernel και στο 60% το profile από 17% ανά ώρα έπεσε σε μία ώρα shot στο 12% πιστεύω αξίζει να το δοκιμάσετε, επίσης και οι ρυθμίσεις χρωμάτων της οθόνης πιστεύω ότι βοηθάνε πολύ

 

 

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χρησιμοποιεί το drunksauce profile ενσωματωμένο στον πυρήνα από την αρχή. Δεν χρειάζεται να το ενεργοποιήσεις. Μόνο αν θες να αλλάξεις profile.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Πια έκδοση έβαλες; Την τελευταία της 16/1 από το site του;

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι φίλε την 16/1

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χρησιμοποιεί το drunksauce profile ενσωματωμένο στον πυρήνα από την αρχή. Δεν χρειάζεται να το ενεργοποιήσεις. Μόνο αν θες να αλλάξεις profile.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Τι εννοείς φίλε

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε την 16/1

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι εννοείς φίλε

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εννοώ ότι τον Kernel τον φτιάχνει με τις ρυθμίσεις του drunksauce απευθείας. Και χωρίς να έχεις εφαρμογή Kernel Manager, αυτό το προφίλ θα τρέχει μόλις βάλεις τον Kernel.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος φίλε γιατί μόλις ενεργοποίησα το profile κατευθείαν σε μία ώρα βελτιώθηκε η κατανάλωση, το μόνο πρόβλημα είναι ότι κάνω enable το hecacore αλλά μετά από λίγο το βρίσκω disable

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος φίλε γιατί μόλις ενεργοποίησα το profile κατευθείαν σε μία ώρα βελτιώθηκε η κατανάλωση, το μόνο πρόβλημα είναι ότι κάνω enable το hecacore αλλά μετά από λίγο το βρίσκω disable

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Few things I wanted to post about:

 

 

2. Regarding the status of Flash Kernel:

 

Angler: Builds are still being pushed to my site (http://nchancellor.net) from my personal branch. They come with whatever profile I am using (currently DrunkSauce) and my other personal settings. I don't post changelogs anymore but you can read my changes here:

https://github.com/Flash-ROM/kernel_huawei_angler/commits/n7.1.1

https://github.com/Flash-Kernel/AnyKernel2/commits/angler-flash-personal-7.1.1

 

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος φίλε γιατί μόλις ενεργοποίησα το profile κατευθείαν σε μία ώρα βελτιώθηκε η κατανάλωση, το μόνο πρόβλημα είναι ότι κάνω enable το hecacore αλλά μετά από λίγο το βρίσκω disable

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχεις ενεργοποιημένο το hotpluging?

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι φίλε disable το έχω

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγω που το έχω ενεργοποιημένο επειδή κάνει διαχείριση πυρήνων ποτέ ενεργοποιεί την επιλογή με τους 6 πυρήνες ποτέ όχι. Όπως και να έχει το hot plugging το θεωρώ απαραίτητο. Από τοτε που το ενεργοποιησα το κινητο κοιμάται σαν πουλάκι

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με το hotplugging δεν κέρδισα τίποτα! Πιο πολύ χάνεις κατά την χρήση παρά κέρδος. Τουλάχιστον για μένα στην αναλογία αυτή του profit/loss δεν είχε θετικό πρόσημο. Το ίδιο και για τον nathan όταν έκανε τα δικά του. Αλλά αυτό έχει να κάνει με την χρήση του καθενός. Εμένα ας πούμε κοιμάται κανονικότατα το τηλέφωνο αφού έχω naptime.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Κώστα και εμένα με Naptime έχει πολύ καλό deep sleep

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Κώστα και εμένα με Naptime έχει πολύ καλό deep sleep

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παιδιά εγώ το είπα χωρίς εφαρμογή απλά με το doze του Android όταν έχω το hotpluging enable το κινητό έχει deep sleep σε αντίθεση με όταν είναι ανενεργο

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αναφορά που κάνεις είναι σωστή. Αλλά η τοποθέτηση μας δεν έχει να κάνει τόσο με αυτό αλλά στο να καταλάβει ένας άλλος χρήστης τι δίνει και τι παίρνει από αυτό και αν μπορεί και κάποιον άλλο τρόπο να πετύχει ίδια αποτέσματα ίσως. Απλώς ο καθένας μας αναφέρει την εμπειρία του. Εγώ δοκιμάζοντας naptime για τέλειο sleep ή hotplug(το οποίο όμως δεν είναι μόνο για sleep αλλά γενικότερα) κατέληξα στην πρώτη λύση.

 

Το Loss σε performance του κινητού είναι τεράστιο για τα δικά μου δεδομένα σε σχέση με το κέρδος παραπάνω μπαταρίας. Αντίθετα το naptime μου δουλεύει εξαιρετικά με όλες τις εφαρμογές με εξαίρεση του gmail που ειδοποιούμαι κάθε τέταρτο περίπου ή αν ανοίξω την οθόνη. Αλλά και πάλι για email προσωπικά δεν θέλω καν instant updates. Και κάθε 1 ώρα να γινόταν check δεν θα με πείραζε.

Οπότε με naptime έχω βέλτιστη απόδοση Doze χωρίς να χάνω καμία λειτουργηκότητα και διατηρώντας την απόδοση του κινητού στο maximum και κατά την χρήση κάτι που δεν γίνεται με το hotpluggin.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χωρίς Naptime και με ενεργοποίηση hotplug βλέπω βελτίωση στην μπαταρία σημαντική. Εκεί που η οθόνη είχε 2-3% διάφορα από το ανδροιδ, πλέον είναι παραπάνω από το διπλάσιο η διαφορά. Είχα δουλέψει με naptime και μου έκοβε το maps με το σβήσιμο της οθόνης παρόλο που ήταν στις εξαιρέσεις και για αυτό το έβγαλα.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αναφορά που κάνεις είναι σωστή. Αλλά η τοποθέτηση μας δεν έχει να κάνει τόσο με αυτό αλλά στο να καταλάβει ένας άλλος χρήστης τι δίνει και τι παίρνει από αυτό και αν μπορεί και κάποιον άλλο τρόπο να πετύχει ίδια αποτέσματα ίσως. Απλώς ο καθένας μας αναφέρει την εμπειρία του. Εγώ δοκιμάζοντας naptime για τέλειο sleep ή hotplug(το οποίο όμως δεν είναι μόνο για sleep αλλά γενικότερα) κατέληξα στην πρώτη λύση.

 

Το Loss σε performance του κινητού είναι τεράστιο για τα δικά μου δεδομένα σε σχέση με το κέρδος παραπάνω μπαταρίας. Αντίθετα το naptime μου δουλεύει εξαιρετικά με όλες τις εφαρμογές με εξαίρεση του gmail που ειδοποιούμαι κάθε τέταρτο περίπου ή αν ανοίξω την οθόνη. Αλλά και πάλι για email προσωπικά δεν θέλω καν instant updates. Και κάθε 1 ώρα να γινόταν check δεν θα με πείραζε.

Οπότε με naptime έχω βέλτιστη απόδοση Doze χωρίς να χάνω καμία λειτουργηκότητα και διατηρώντας την απόδοση του κινητού στο maximum και κατά την χρήση κάτι που δεν γίνεται με το hotpluggin.

Κοίτα είναι λογικό αυτό που λες σε απόδοση γιατί οι 8 πυρήνες δουλεύουν συνεχώς στην κατώτατη συχνότητα ενώ με hotpluging κάποιοι που δεν χρειάζονται κλείνουν.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ χωρίς Naptime και με ενεργοποίηση hotplug βλέπω βελτίωση στην μπαταρία σημαντική. Εκεί που η οθόνη είχε 2-3% διάφορα από το ανδροιδ, πλέον είναι παραπάνω από το διπλάσιο η διαφορά. Είχα δουλέψει με naptime και μου έκοβε το maps με το σβήσιμο της οθόνης παρόλο που ήταν στις εξαιρέσεις και για αυτό το έβγαλα.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Ομοιως Θάνο έχω δει μεγάλη διαφορά σε θέμα μπαταριας αλλά και σε απόδοση δεν βλέπω σε κατι να κολλάει. Η αλήθεια είναι ότι έχω απενεργοποιήσει και κάποιες εφαρμογές να μην ξεκινάνε στην εκκίνηση του κινητού καθώς και να μην είναι keep awake

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...