Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Huawei Nexus 6P


djkostas20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστός, διευκρίνηση έκανα γιατί με το τελευταίο magisk zip δεν θέλει τίποτα άλλο, είναι και magiskSu.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Α μία χαρά. Δεν το ήξερα καθώς δεν το χρησιμοποιώ αλλά καλή η πληροφορία!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν εχω βαλει custom rom στο δικο λογω σταθεροτητας αλλα και τραπεζων...αν βαλω pure nexus υπαρχει καποιο θεμα με τα application τραπεζας??

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Η ρομ δεν Είναι ρουταρισμενη αρα δεν θα έχεις πρόβλημα αν και νομίζω με το magisik root πάλι δουλεύουν οι εφαρμογές τραπεζών

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το magisk που έβαλα μόλις σήμερα δούλεψε της αλφα το αποτύπωμα που δε δούλευε.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς το AirWatch agent και inbox με root να μας πει πως το ξεπέρασε;

 

Sent from my Nexus 6P

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πολυ

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είστε με flash kernel δοκιμάστε να περάσετε το init.flash.rc από την έκδοση 4.2 στην τελευταία 7.2.

Το διάβασα στο xda και όντως έχει μεγάλη διαφορά στην μπαταρία χωρίς να χάσει τίποτα σε ταχύτητα. Ίσα ίσα το δαχτυλικο νομίζω είναι και πιο γρήγορο.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είστε με flash kernel δοκιμάστε να περάσετε το init.flash.rc από την έκδοση 4.2 στην τελευταία 7.2.

Το διάβασα στο xda και όντως έχει μεγάλη διαφορά στην μπαταρία χωρίς να χάσει τίποτα σε ταχύτητα. Ίσα ίσα το δαχτυλικο νομίζω είναι και πιο γρήγορο.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

αυτά δεν είναι οι ρυθμίσεις του kernel??? Αυτό το αρχείο νομίζω το μόνο που κάνει είναι να δίνει αρχικές ρυθμίσεις στον kernel του flash. Κάτι που μπορούμε να το κάνουμε έτσι και αλλιώς μέσω EX Manager

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω Κώστα ακριβώς τι κάνει. Πάντως το δοκίμασα και έχει όντως διάφορα.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω Κώστα ακριβώς τι κάνει. Πάντως το δοκίμασα και έχει όντως διάφορα.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Αν το ανοίξεις με ένα Notepad θα δεις τι είναι! Είναι οι ρυθμίσεις που παίρνει ο kernel όταν μπουτάρει! Οπότε εαν όπως φαίνεται σου κάνουν, δημιουργεις ένα profil με αυτές και τις έχεις και για επόμενες εκδόσεις χωρίς να κάνεις αυτή την μόντα. ;)

 

Και φυσικά η χρήση πλέον του interactive και όχι των relaxed(little cluster) και chill(big cluster) δικαιολογεί και την πιο άμεση απόκριση του τηλεφώνου. Γενικότερα ο interactive είναι όπως έχει δείξει μέχρι τώρα ο ιδανικός για το κινητό μας ακόμα και σε στοκ ρυθμίσεις.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν το ανοίξεις με ένα Notepad θα δεις τι είναι! Είναι οι ρυθμίσεις που παίρνει ο kernel όταν μπουτάρει! Οπότε εαν όπως φαίνεται σου κάνουν, δημιουργεις ένα profil με αυτές και τις έχεις και για επόμενες εκδόσεις χωρίς να κάνεις αυτή την μόντα. ;)

 

Και φυσικά η χρήση πλέον του interactive και όχι των relaxed(little cluster) και chill(big cluster) δικαιολογεί και την πιο άμεση απόκριση του τηλεφώνου. Γενικότερα ο interactive είναι όπως έχει δείξει μέχρι τώρα ο ιδανικός για το κινητό μας ακόμα και σε στοκ ρυθμίσεις.

Ωραίος Κώστα. Ευχαριστούμε για το tip ;) :D

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Κώστα. Ευχαριστούμε για το tip ;) :D

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Όσο το διάβασα δεν έχει κάτι άλλο μέσα. Σαν σημείωση τα settings που έχει στο 4.2 είναι του προφιλ Flash 1.0. Αν δεν κάνω λάθος αυτά τα είχε βελτιώσει λιγο ακόμα στο προφίλ Flash 1.2. Ωστόσο αυτό το προφιλ δεν μπορώ να το βρω για να σας πω τις διαφορές.

 

Φυσικά και τα 2 προφιλ αφορούν τον interactive governor όπως εξάλλου και τα περισσότερα προφιλ που κυκλοφορούν.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς το θέμα που κλείνει το κινητό ενώ δεν έχει αδειάσει η μπαταρία; Σήμερα στο 10% μου έκλεισε. Το έβαλα να φορτίσει και όταν το άνοιξα συνέχισε την φόρτιση από 11%. Από ότι διαβάζω στο xda είναι θέμα μπαταρίας. Άλλαξα και πλακέτα εντός εγγύησης πριν δύο μήνες, που να ήξερα να άλλαζα και μπαταρία. Το κινητό το έχω 14 μήνες.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε μέχρι την 7.1.2 να δεις αν θα στρώσει. Κάτι έλεγαν ότι ξανά γράφουν κάτι κώδικες

 

Στάλθηκε από το Nexus 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε μέχρι την 7.1.2 να δεις αν θα στρώσει. Κάτι έλεγαν ότι ξανά γράφουν κάτι κώδικες

 

Στάλθηκε από το Nexus 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πριν λίγο διάβασα ότι ορισμένοι που είχαν το ίδιο θέμα και τους έκλεινε στο 35-20% με την 7.1.2 beta δεν το έχουν. Υπομονή να δούμε αλλιώς πάμε για αλλαγή μπαταρίας γιατί δεν θέλω να αφήσω αυτή τη συσκευή!

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς το θέμα που κλείνει το κινητό ενώ δεν έχει αδειάσει η μπαταρία; Σήμερα στο 10% μου έκλεισε. Το έβαλα να φορτίσει και όταν το άνοιξα συνέχισε την φόρτιση από 11%. Από ότι διαβάζω στο xda είναι θέμα μπαταρίας. Άλλαξα και πλακέτα εντός εγγύησης πριν δύο μήνες, που να ήξερα να άλλαζα και μπαταρία. Το κινητό το έχω 14 μήνες.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τυχερός είσαι που σου κλείνει στο 10%. Εμένα πλέον κλείνει και στο 45% και στο 50%. Μίλησα με arvato και η αλλαγή της μπαταρίας κοστίζει αν θυμάμαι καλά 35 € +ΦΠΑ, αλλά θέλει 2-3 μέρες. Ευτυχώς που την συσκευή την έχω για δεύτερη και δεν με καίει να το πάω άμεσα και μπορώ να περιμένω την 7.1.2 για να δούμε αν θα αλλάξει κάτι. Αλλιώς πάω να αλλάξω μία μπαταρία να τελειώνω. Επίσης το καλοκαίρι είχα αλλάξει και εγώ πλακέτα.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα σιγά σιγά προκύπτει ότι ίσως δεν είναι θέμα χαμηλών θερμοκρασιών όπως έλεγαν στην αρχή. Προφανώς υπάρχει πρόωρη φθορά ή οποία φαίνεται πιο έντονα με το κρύο.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τυχερός είσαι που σου κλείνει στο 10%. Εμένα πλέον κλείνει και στο 45% και στο 50%. Μίλησα με arvato και η αλλαγή της μπαταρίας κοστίζει αν θυμάμαι καλά 35 € +ΦΠΑ, αλλά θέλει 2-3 μέρες. Ευτυχώς που την συσκευή την έχω για δεύτερη και δεν με καίει να το πάω άμεσα και μπορώ να περιμένω την 7.1.2 για να δούμε αν θα αλλάξει κάτι. Αλλιώς πάω να αλλάξω μία μπαταρία να τελειώνω. Επίσης το καλοκαίρι είχα αλλάξει και εγώ πλακέτα.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2 εβδομάδων άλλαξα και γω πλακέτα. Δεν δούλεψε ποτέ ή ελάχιστα το mobile Internet. Αγορά 24/1, στο σέρβις από 8/2 περίπου. Ήταν πολύ προσεκτικοί και μετά την αλλαγή πλακέτας μου ειχαν χαράξει την οθόνη πολύ σε πολλά σημεία. Περιμένω την οθόνη να αλλαχτεί άλλες 15 μέρες τώρα, σύνολο 1μηνα και ακόμα....

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Γιαλακιας μεταχειρισμένο ή καινούργιο?

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Καινούργιο σφραγισμένο. Αγορά 24/1/17 σέρβις 30/1/17 μέχρι και σήμερα. Ακόμα οθόνη γιοκ...

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα αλλάξει πλακέτα γιατί έκλεισε μία μέρα ξαφνικά και δεν ξανά άνοιξε. Ένα μήνα περίμενα αλλά έγινε φοβερή δουλειά και κάτι μου λέει ότι δεν την έκανε η arvato αλλά ότι το έστειλαν Τσεχία. Τώρα για το αν είναι θέμα μπαταρίας δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά γιατί διάβασα ότι με την beta στρώνει. Ελπίζω να είναι software θέμα και να τελειώνουμε. Πάντως δεν θυμάμαι να μου το έκανε μέχρι και Ιανουάριο. Γενικά είδα μεγάλη πτώση στην μπαταρία από το patch του Φεβρουαρίου.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας....Είναι κανείς από εδώ συνδρομητής q???Είμαι νέος συνδρομητής και παρατήρησα ότι υπάρχει μόνιμα ή ένδειξη r πάνω απ την μπάρα του σήματος και ακόμα και όταν ανοίγω τα δεδομένα δεν εμφανίζεται η ένδειξη 4g παρόλο που έχω κανονικά internet???Συμβαίνει και σε κάποιον άλλο εδώ????
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας....Είναι κανείς από εδώ συνδρομητής q???Είμαι νέος συνδρομητής και παρατήρησα ότι υπάρχει μόνιμα ή ένδειξη r πάνω απ την μπάρα του σήματος και ακόμα και όταν ανοίγω τα δεδομένα δεν εμφανίζεται η ένδειξη 4g παρόλο που έχω κανονικά internet???Συμβαίνει και σε κάποιον άλλο εδώ????

 

R στην ένδειξη σημαίνει roaming! Που μένεις? Μήπως είσαι κοντά σε σύνορα και πιάνεις δίκτυο εξωτερικού?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας....Είναι κανείς από εδώ συνδρομητής q???Είμαι νέος συνδρομητής και παρατήρησα ότι υπάρχει μόνιμα ή ένδειξη r πάνω απ την μπάρα του σήματος και ακόμα και όταν ανοίγω τα δεδομένα δεν εμφανίζεται η ένδειξη 4g παρόλο που έχω κανονικά internet???Συμβαίνει και σε κάποιον άλλο εδώ????

 

R στην ένδειξη σημαίνει roaming! Που μένεις? Μήπως είσαι κοντά σε σύνορα και πιάνεις δίκτυο εξωτερικού?

Έτσι δουλεύει η q δείχνοντας περιαγωγή.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και Flash 2.0. Rebased πλέον. Επειδή πιο πάνω αναφέρθηκε και η "μόντα" με την αλλαγή του init.flash.rc που πρακτικά είναι αρχικές ρυθμίσεις του kernel, εδώ έχει φύγει από την εως τώρα πρακτική του από ότι βλέπω και αν εξαιρέσεις το Lazyplug και κάποιες άλλες 2-3 ρυθμίσεις στον governor δεν κάνει καμία αλλαγή. Μένει σε στοκ μορφή. Interactive σε στοκ συχνότητες και όχι relaxed Και chill με OC που έπαιζε μέχρι τώρα και χωρίς καμία έξτρα ρύθμιση όπως γινόταν ας πούμε στην έκδοση 4.2 όπου πρακτικά έκανε εφαρμογή από την αρχή των ρυθμίσεων του profile Flash 1.0. Σε κάθε περίπτωση είναι πάρα πολύ κοντά στον στοκ πλέον σε ρυθμίσεις και δεν έχει καμία σχέση με τα τελευταία που έβγαζε σε 7.1.1

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα και εγώ πριν λίγο. Για την ώρα μένω σε αυτό που είχα κάνει γιατί θεωρώ εξαιρετικό το αποτέλεσμα με βάση τη χρήση που του κάνω. Θα περιμένω να διαβάσω και τα πρώτα σχόλια στο τοπικ.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...