Jump to content

Lumia 950 vs LG G4


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To συμπερασμα το δικο μου απο το συγκριτικο ειναι

1. το G4 Καιει τα φωτεινα σημεια.

2.στο αυτοματο ανεβαζει το iso παραπνω απο οσο χρειαζεται.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα η φωτο να βγαινει πιο φωτεινη απ'οτι στην πραγματικοτητα.

 

το 2 ειναι και ο λογος για το 1, βεβαια δεν το κανει παντου και παντα, αναλογα την περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ξερω πολλους που δεν μπορουν να βγαλουν ουτε στο αυτοματο..οσο και αν σου φαινεται παραξενο

 

Δηλαδή πως μπορεί κάποιος να επηρεάσει μια φωτογραφία στο αυτοματο??? Πραγματικά ρωτάω.

Εκτός κι αν εχει παρκισον ή βάλει το δάχτυλο μπροστά στο φακό!!!!:wacko::blink:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πως μπορεί κάποιος να επηρεάσει μια φωτογραφία στο αυτοματο??? Πραγματικά ρωτάω.

Εκτός κι αν εχει παρκισον ή βάλει το δάχτυλο μπροστά στο φακό!!!!:wacko::blink:

Δεν εχεις δει δηλαδη κουνημενες... Θολες...out of focus φωτο? Γιατι εγω εχω δει παρα πολλες κατα καιρους απο φιλους και γνωστους...και μου φαινεται παραξενο που σου φαινεται παραξενο...εκτος αν ολοι οι φιλοι σου ειναι φωτογραφοι χαχα :p

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

@jamesc δεκτον να προτιμας καποια συσκευη, αλλα δεν χρειαζονται υπερβολες του τυπου μια γενια πανω μια κλαση κατω κλπ. δεν βοηθανε κανεναν αυτα τα σχολια, για μενα οποιος εχει το g4 δεν εχει να ζηλεψει κατι ουτε να τρεξει να παρει το 950 ουτε και εσυ που εχεις το 1020 δεν εχεις να ζηλεψεις κατι απο το 950, μιλαω καθαρα φωτογραφικα και οχι τι αλλο κανει η συσκευη

 

 

 

Δεν είπα οτι θα τρέξει καποιος να πάρει το 950. Θεωρώ δεδομένο οτι λίγοι με ανδροιντ θα το προτιμησουνε κυρίως λόγω προκατάληψης. Επιμένω παντως οτι αυτό που βλέπω από τα συγκριτικά του Παοκ ειναι εμφανές και στέφει νέο βασιλιά.

 

Όσο για το αν το 1020 μου έχει να ζηλέψει απο το 950 σίγουρα έχει.. Και το κυριότερο η ταχύτητα.. Έχω χάσει απίστευτα στιγμιότυπα λόγω της αργής απόκρισης της κάμερας του 1020.. Για τη ποιότητα μόλις παραλαβω το 950 θα σας πω. Οι φωτο παντως του παοκ και ειδικά στο αυτόματο ειναι ενδεικτικές.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

paok δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση, βαρας auto και εκεί θα δούμε αυτο που είναι να δούμε, όσα συγκριτικά έχω κάνει δεν είναι ποτέ με ρυθμίσεις γιατί δεν έχει νόημα, ο καθένας μας μετά στην συσκευή του ας κάνει ότι ρύθμιση θέλει για το κάτι παραπανω...πάντως για το θέμα του φωτός εγώ νομίζω ότι είναι θέμα software και όχι αισθητήρα, δεν είναι φυσιολογικό τέτοιο φως με 1/4 και 200 iso..μπορεί να κάνω και λάθος αλλά έτσι μου φαινεται

 

 

Συμφωνώ απολύτως.

Το συγκριτικό στις βραδινές ειναι μια επανάληψη άλλου που ανέβηκε στο γνωστό thread. Δεν προσφέρει τίποτα.

 

Πραγματικό συγκριτικό ειναι σε auto και τα δυο και αν θέλουμε να δούμε τις manual δυνατότητες θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν οι ρυθμίσεις που αποδίδουν καλύτερα για κάθε κάμερα.

 

Edit

Νομίζω ότι αν είχε γίνει πρώτο το συγκριτικό σε αυτόματο δεν θα χρειάζονταν 2 σελίδες σχόλια.

Στο αυτόματο επιβεβαιώνεται λοιπόν ότι το 950 δίνει πολυ πιο σωστές φωτο.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι οι κάτοχοι του G4 πρέπει να τρέξουν να το πουλήσουν και να πάρουν το 950.

Εύκολα μπορούν μ οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας να βελτιώσουν το υπερβολικό exposure, να τονίσουν κοντραστ κλπ.

Εντελώς πρόχειρα με edit από την official εφαρμογή του κινητού μου:

https://www.dropbox.com/s/6e98tkq9xv1xre8/File%2013-12-15%2C%201%2008%2010%20%CF%80%CE%BC.jpeg?dl=0

Δεν θα φτάσουν το αποτέλεσμα του 950 αλλα θα έλθουν πολυ κοντά.

 

Επίσης μην ξεχνάμε και το φλας. Στο 950 έχουμε το καλύτερο led flash ever.

 

 

Για μια ακόμα χρόνια οι λάτρεις των WP θα έχουν την καλύτερη κάμερα.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

 

Και οι δυο κάμερες είναι από τις καλύτερες που υπάρχουν σε κινητά, αν και θα διαφωνήσω με τον φίλο Demon, ότι είναι οι δυο καλύτερες κάμερες ever, μιας και αφήνει εντελώς απέξω και χωρίς καν να γίνει σύγκριση με τους 3 μεγαλύτερους αισθητήρες ever (CM1, 808, 1020) ;)

 

Mivas με παρεξηγησες...σου παραθετω το σχολιο μου ξανα: ;)

"To μονο σιγουρο και καλο ειναι οτι βλεπουμε πλεον τις 2 καλυτερες καμερες (νεας γενιας μην παρεξηγηθω-ο παλιος ειναι αλλιως) και απο τους 2 κοσμους. G4-android και 950 windows.

Ο καθενας επιλεγει τι του ταιριαζει."

 

Eιναι δυνατον να αφησω απ'εξω το 808 και το 1020? Οι καλυτερες καμερες που υπηρξαν... (το cm1 δεν το βαζω γιατι ενω ειναι πολυ δυνατο δεν κυκλοφορησε ποτε εδω δυστυχως).

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Παιδες ο πολυς κοσμακης δεν ξερει καν τι ειναι η ταχυτητα κλειστρου, το iso κτλ, θελει απλα να ανοιξει την καμερα και να τραβηξει μια καλη φωτο. Θεωρω οτι το κινητο που στο αυτοματο βγαζει καλυτερες φωτο ειναι και το καλυτερο για τον περισσοτερο κοσμο.

Αν χρειαζεται να κανεις 32 ρυθμισεις για να βγαλεις αψογο αποτελεσμα, τοτε και ενα Ζ3 σε καλυπτει μια χαρα καθως μπορει το αυτοματο να ειναι μαυρο χαλι, οταν ομως πας χειροκινητα βγαζει πολυ καλες!!

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Paok, μου έχεις ανάψει άσχημες φωτιές. Μέχρι τώρα έλεγα πως δεν θα βρω αλλού την φωτογραφία του 1020 οπότε συγκρατιόμουν. Τώρα δεν έχω δικαιολογίες.....;) Ειναι κι ότι έχω πολυ καιρό το 1020 και θέλω μια αλλαγή.

Στα υπόλοιπα θέλω να πω πως άλλο το χ ή το ψ είναι καλύτερο και άλλο τρέξτε να το πάρετε. Οπότε οι συζητήσεις γιατί να αφήσω το ένα για να πάρω το άλλο είναι λίγο άκυρες. Εκτός κι αν κάποιος καίγεται και για το μισό κλικ διαφοράς στην φωτογραφία (που ειναι και το θέμα του φόρουμ).

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το cm1 δεν το βαζω

Εμ, κάτι τέτοια κάνεις και μας ανάβεις φωτιές.....:lol: :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mivas με παρεξηγησες...σου παραθετω το σχολιο μου ξανα: ;)

"To μονο σιγουρο και καλο ειναι οτι βλεπουμε πλεον τις 2 καλυτερες καμερες (νεας γενιας μην παρεξηγηθω-ο παλιος ειναι αλλιως) και απο τους 2 κοσμους. G4-android και 950 windows.

Ο καθενας επιλεγει τι του ταιριαζει."

 

Eιναι δυνατον να αφησω απ'εξω το 808 και το 1020? Οι καλυτερες καμερες που υπηρξαν... (το cm1 δεν το βαζω γιατι ενω ειναι πολυ δυνατο δεν κυκλοφορησε ποτε εδω δυστυχως).

Οκ, τώρα έβαλες τα πράγματα στην θέση τους. :)

 

Για μένα αυτή είναι όντως η κορυφαία 5άδα, χωρίς όμως να μπορώ να βάλω ακόμη σε σειρά προτίμησης, μιας και το καθένα έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Τα 950, G4 είναι τα καλύτερα από αυτά που έχουν αρκετή επεξεργασία σε jpg (τα RAW ίσως μπορούν να δώσουν φυσικά αποτελέσματα), το 808 που είναι το αγαπημένο μου για πολλούς λόγους, δίνει τα πιο φυσικά αποτελέσματα και τα καλύτερης ποιότητας lossless jpg, το 1020 αν και αργό, είναι όλα σε ένα, με επεξεργασία κάπου στο ενδιάμεσο, αλλά πιο κοντά ίσως στο 808, ενώ το CM1 είναι το πιο ευέλικτο από όλα λόγω των δυνατοτήτων που του δίνουν οι ρυθμίσεις του σε συνδυασμό με τον φακό και τον αισθητήρα που έχει (μπορεί να δώσει είτε πολύ φυσικές φωτογραφίες τύπου 808, είτε επεξεργασμένες σαν τα περισσότερα σημερινά, επιλέγεις τι θέλεις).

 

Θα ήθελα πάρα πολύ να γίνει ένα πολλαπλό συγκριτικό να δούμε διαφορές και προτιμήσεις (αν ταιριάξει κάτι, θα ήθελα να κάνω έως και 4πλό συγκριτικό με 808, 1020, CM1, G4). Για να δούμε...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το 950 όταν θα βγει από beta και παράλληλα πέσει η τιμή του θα αποτελέσει καλή λύση ακόμα και για android χρήστες, εφόσον όμως χρησιμοποιούν μόνο τις γνωστές βασικές εφαρμογές.

Αυτές που βάζω πρώτες μόλις στήνω κάθε νέο μου κινητό, υπάρχουν πλέον. Και όχι μόνο αυτό αλλα βρίσκεις ακριβώς τις ίδιες και για desktop Windows 10.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ενα συκριτικό κάμερας για να βγει ο νικητής πρέπει να έχει:

raw

ίδιες manual ρυθμίσεις σε ίδιες συνθήκες

full auto

macro

 

Έτσι βλέπεις τις δυνατότητες του hardware και του software...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Ενα συκριτικό κάμερας για να βγει ο νικητής πρέπει να έχει:

raw

ίδιες manual ρυθμίσεις σε ίδιες συνθήκες

full auto

macro

 

Έτσι βλέπεις τις δυνατότητες του hardware και του software...

 

 

Δεν συμφωνώ για τον τροπο που προτείνεις στις manual ρυθμίσεις.

Το σωστό ειναι οι ρυθμίσεις να γίνουν εκεί που αποδίδει καλύτερα κάθε κάμερα και να συγκριθεί το αποτέλεσμα.

Άλλωστε στην πράξη θα χρησιμοποιηθούν από τον κάτοχο οι ρυθμίσεις που ταιριάζουν στο συγκεκριμένο σύνολο και όχι αυτές που ταιριάζουν στην δίκη σου η την δίκη μου κάμερα.

 

Αυτό που μετράει σ ένα συγκριτικό ειναι να γίνεται την ίδια στιγμή με όσο γίνεται πανομοιότυπες συνθήκες.

Και φυσικά η ευκολία με την οποία επιτυγχάνεται το οποίο αποτελεσμα. Αν απαιτούνται 10 φωτογραφίες και απόλυτη ακινησία για να έχουμε μια καλή φωτο, δεν θεωρείται καλή κάμερα ακόμα κι αν αυτή η μια ειναι καλύτερη από τις αντίστοιχες άλλης συσκευής που που βγάζει 10 στις 10.

 

Το 950 τέλος πάντων θεωρείται ολοκληρωμένο φωτο κινητό γιατι αποδίδει το ίδιο καλά σε manual και auto. Σημαντικό ότι διαθέτει αξιόλογο φλας.

 

@Demon

Γιώργο όταν φωτογραφίζεις γεγονότα που εξελίσσονται όπως η βάπτιση η γενέθλια, πραγματικά δεν έχεις περιθώρια για προσεκτικά επιλεγμένες manual ρυθμίσεις γιατι δεν θα περιμένει εσένα ο Παπας μεχρι να τις βρεις.

Απλά βάζεις τις ενδεικνυόμενες για τον φωτισμο οι οποίες δεν μπορούν να ειναι υπερβολικές γιατι τα άτομα κινούνται.

Οποτε αν μιλάμε για κινητό, τότε αυτό που κάνει σωστά την δουλειά του έχει και σοβαρό αλγόριθμο στο auto.

Μην ξεχνάμε ότι οι φωτογράφοι χρησιμοποιούν προβολέα σε τέτοια γεγονότα κάνοντας έτσι πολυ ευκολότερο το έργο τους.

 

Οι ρυθμίσεις έχουν νόημα σε στατικά πλάνα. Με το S4 zoom σε τοπία η αξιοθέατα χρησιμοποιώ μόνο manual.

Σε γεγονότα όπως τα γενέθλια της κόρης μου ακόμα και στα εξωτερικά στον κήπο, χρησιμοποίησα xenon. Οποιεσδήποτε ρυθμίσεις δεν θα μου έδιναν καλύτερο αποτελεσμα γιατι κάποιοι στέκονταν στον ίσκιο των δέντρων κάποιοι άλλοι σε φωτεινότερα σημεία. Δεν γίνεται να γυρνάω τις παρέες και να τους λέω περιμένετε να αλλάξω ρυθμίσεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ για τον τροπο που προτείνεις στις manual ρυθμίσεις.

Το σωστό ειναι οι ρυθμίσεις να γίνουν εκεί που αποδίδει καλύτερα κάθε κάμερα και να συγκριθεί το αποτέλεσμα.

 

Ναι όμως αυτό θα είναι συγκριτικό δικής σου πατέντας...

Δεν μπορείς να τραβήξεις φωτο με διαφορετικά iso και κλείστρα και να βγάλεις συμπέρασμα ότι τι? Ότι το ένα έχει θόρυβο με 2 στοπ πάνω το iso και ότι είναι πιο φωτεινό? Χαίρω πολύ...

 

Τα συγκριτικά πρέπει να γίνονται στο manual με ίδιες ρυθμίσεις στις συσκευές! Έτσι βλέπεις τα επίπεδα θορύβου στο post processing, την λεπτομέρεια, την οξύτητα το φως που φθάνει στον αισθητήρα κι όλα όσα χρειάζεσαι για να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα...

Fact...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Ναι όμως αυτό θα είναι συγκριτικό δικής σου πατέντας...

Δεν μπορείς να τραβήξεις φωτο με διαφορετικά iso και κλείστρα και να βγάλεις συμπέρασμα ότι τι? Ότι το ένα έχει θόρυβο με 2 στοπ πάνω το iso και ότι είναι πιο φωτεινό? Χαίρω πολύ...

 

Τα συγκριτικά πρέπει να γίνονται στο manual με ίδιες ρυθμίσεις στις συσκευές! Έτσι βλέπεις τα επίπεδα θορύβου στο post processing, την λεπτομέρεια, την οξύτητα το φως που φθάνει στον αισθητήρα κι όλα όσα χρειάζεσαι για να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα...

Fact...

 

 

Όταν έχουμε δυο εντελώς διαφορετικές προσεγγίσεις όπως στις συσκευες του συγκριτικού αυτού, τι να συγκρίνουμε όταν στις ρυθμίσεις που έγινε το τεστ το G4 έδωσε σκοτάδια;

Ας βγάλει κάθε ένα την δίκη του φωτογραφία και σύγκρινε μετα τα αποτελέσματα που αναφέρεις.

 

Εδώ δεν έχουμε να συγκρίνουμε μια Nikon με μια Canon που φορούν παραπλήσιους φακούς.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@MIXOS, @Te_Salat

αδικα μαλωνετε...και τα δυο συγκριτικα που λετε τα εχω κανει.

Και manual με ιδιες ρυθμισεις....και manual με διαφορετικες ρυθμισεις τις καλυτερες για το καθενα.

Οποτε τα συμπερασματα εχουν βγει.

 

Lumia 950 vs LG G4 - Part 5

Settings = all auto

Scene = outdoors, night scene, people in motion

23100236673_86358d4435_c.jpgt1 by foxy4270, on Flickr

23099801524_d7e7c768c9_c.jpgv1 by foxy4270, on Flickr

23701208056_80d48ca532_c.jpgt2 by foxy4270, on Flickr

23645401801_4f632b5dba_c.jpgv2 by foxy4270, on Flickr

23100725873_10609fc3da_c.jpgt3 by foxy4270, on Flickr

23619469012_f957e97654_c.jpgv3 by foxy4270, on Flickr

23619277142_e7193b1022_c.jpgt4 by foxy4270, on Flickr

23645446711_9264e2a18a_c.jpgv4 by foxy4270, on Flickr

23727819655_3cd277c4da_c.jpgt5 by foxy4270, on Flickr

23099914484_76900fca89_c.jpgv5 by foxy4270, on Flickr

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΣΤΗ ΦΟΡΑ. Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

@MIXOS, @Te_Salat

αδικα μαλωνετε...και τα δυο συγκριτικα που λετε τα εχω κανει.

 

Το θέμα δεν είναι τι έχεις κάνει εσύ στο πολύ ολοκληρωμένο και καθόλα σωστό συγκριτικό σου.

Αλλά με ποιον τρόπο βγαίνουν σωστά συμπεράσματα...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παοκ, πολύ ωραίο και χρήσιμο συγκριτικο, πιστεύω ότι εδώ δείχνει τα δόντια του το lg, σε όλες είναι καλύτερο σε ευκρινεια/λεπτομέρεια , φτάνει να δεις κάποια αντικείμενα και ανθρώπους στο background, την κίνηση την έχουν πιάσει σχετικά καλά και τα 2 τηλεφωνα, σε κάποιες μου αρέσουν περισσότερο τα χρώματα του 950, επίσης στα φωτεινά σημεία έχει καλύτερη διαχείριση το 950, για το g4 ξέρουμε για τον θόρυβο στο auto, πολύ καλή διαχείριση θορύβου και από το 950 και σωστές επιλογές κλείστρου και iso..εντυπωσιακές και οι 2 συσκευες...κρίνονται στις λεπτομέρειες
Link to comment
Share on other sites

Οκ, τώρα έβαλες τα πράγματα στην θέση τους. :)

 

Για μένα αυτή είναι όντως η κορυφαία 5άδα, χωρίς όμως να μπορώ να βάλω ακόμη σε σειρά προτίμησης, μιας και το καθένα έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Τα 950, G4 είναι τα καλύτερα από αυτά που έχουν αρκετή επεξεργασία σε jpg (τα RAW ίσως μπορούν να δώσουν φυσικά αποτελέσματα), το 808 που είναι το αγαπημένο μου για πολλούς λόγους, δίνει τα πιο φυσικά αποτελέσματα και τα καλύτερης ποιότητας lossless jpg, το 1020 αν και αργό, είναι όλα σε ένα, με επεξεργασία κάπου στο ενδιάμεσο, αλλά πιο κοντά ίσως στο 808, ενώ το CM1 είναι το πιο ευέλικτο από όλα λόγω των δυνατοτήτων που του δίνουν οι ρυθμίσεις του σε συνδυασμό με τον φακό και τον αισθητήρα που έχει (μπορεί να δώσει είτε πολύ φυσικές φωτογραφίες τύπου 808, είτε επεξεργασμένες σαν τα περισσότερα σημερινά, επιλέγεις τι θέλεις).

 

Θα ήθελα πάρα πολύ να γίνει ένα πολλαπλό συγκριτικό να δούμε διαφορές και προτιμήσεις (αν ταιριάξει κάτι, θα ήθελα να κάνω έως και 4πλό συγκριτικό με 808, 1020, CM1, G4). Για να δούμε...

 

Aπο την αρχη το ειχα γραψει αλλα μαλλον δεν το ειχες προσεξει... :p

Σε οτι γραφεις συμφωνω. Μακαρι να ειμασταν σχετικα κοντα να βρισκομασταν να καναμε ενα συγκριτικο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@paok το εχεις τερματισει με το συγκριτικο. Μπραβο σου.

Σε αυτο το set θα προτιμησω σε ολες το g4.

Το 950 εχει κανει καλυτερη διαχειριση exposure αλλα το g4 νικαει στα σημεια και ειδικα στην λεπτομερεια.

Στην τελευταια με το καραβι εν κινησει το 950 ειναι πιο σωστο λογω καλυτερης ρυθμισης κλειστρου, αλλα ο κιτρινος μουσαμας δεν εχει την λεπτομερεια του g4, οπως και σε ολες τις φωτο.

Επισης σε αυτη με το κιτρινο container, μου εκανε εντυπωση το δεντρο στο βαθος. Στο 950 ειναι σαν χαρτονι.

Καμια απο τις 2 καμερες δεν ειναι τελεια. Και οι 2 καπου πασχουν χωρις αυτο να αναιρει το γεγονος οτι εχουν και οι 2 καταπλητικα αποτελεσματα για αυτοματο.

@saleakos τα ιδια παρατηρησα και εγω.

edit: επισης παρατηρω τα iso πολυ πιο κοντα αυτη τη φορα σε αυτες τις συνθηκες φωτισμου...

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Επισης σε αυτη με το κιτρινο container, μου εκανε εντυπωση το δεντρο στο βαθος. Στο 950 ειναι σαν χαρτονι.

 

Αυτό εξηγείται εύκολα αν είχε αεράκι...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τι έχεις κάνει εσύ στο πολύ ολοκληρωμένο και καθόλα σωστό συγκριτικό σου.

 

Αλλά με ποιον τρόπο βγαίνουν σωστά συμπεράσματα...

 

 

Αν πχ με τις ρυθμίσεις που είχε επιλέξει ο ΠΑΟΚ τα πήγε καλύτερα το 950, δοκιμάσουμε και ένα άλλο σετ ρυθμίσεων όπου το G4 αποδιδει καλύτερα από το 950, τι συμπεράσματα θα βγάλεις πέρα από το ότι στις συγκεκριμένες τα πήγε καλύτερα η Β, ενώ στις προηγούμενες η Α κάμερα;

Θα καταλήξουμε στο ποια συσκευή βγάζει καλύτερες φωτο; Δεν νομίζω.

 

Το θέμα ειναι οι ρυθμίσεις που δίνουμε η το πως αποτυπώνεται το πλάνο στο οποίο γίνεται η σύγκριση στην φωτογραφία κάθε συσκευής;

 

Μετρά το αποτελεσμα και όχι το μέσο.

Αν δεν καταφέρει να δώσει με κανένα τροπο σωστή απεικόνιση, τότε ναι χάνει.

 

Στα smartphones τουλάχιστον, σε κάθε νεα συσκευή προσπαθούμε να μάθουμε με ποιες ρυθμίσεις αποδίδει καλύτερα στις εκάστοτε συνθήκες.

 

Σε μια dslr θα βάλουμε τις βασικές ρυθμίσεις για τις συνθήκες που έχουμε, θα χρησιμοποιήσουμε παρόμοιους φακούς, καθώς εδώ υπάρχει αυτή η δυνατότητα και θα κρίνουμε ποια αποδίδει καλύτερα στις συγκεκριμένες συνθήκες.

Στα κινητά με εντελώς διαφορετικά σύνολα κάμερας, δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

 

Οσο για το auto, μ αρέσουν περισσότερο του 950 στις επιλογές του exposure και γενικά όπως βλέπω τις φωτογραφίες σε οθόνη 8", από την άλλη όμως μολις ζούμαρω η λεπτομέρεια του LG με κερδίζει.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε φίλτατε Te_salat μου το κάνεις αυτό?

Οποιαδήποτε κάμερα συγκρίνεις την συγκρίνεις με πανομοιότυπες ρυθμίσεις και όσο γίνεται φακούς.

Προσπαθείς να ελαχιστοποιήσεις τις μεταβλητές για να συγκρίνεις όμοια πράγματα...

 

Απλό. Τέλος εδώ από μένα πάνω στο θέμα.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...