Jump to content

Redmi 3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εισαι πολυ κατατοπιστικός φίλε μου.

Σε ευχαριστω

Λέω να το πάρω με την official ROM (English and Chinese only)

Συμφωνειται;

Και αν θέλω μετά βάζω την ελληνική από το ελληνικό xiaomi forum

 

 

δεν έχει σχέση το κινητό , δικαίωμα για ξεκλείδωμα δίνει στον λογαριασμό miui που έχεις , μετά ξεκλείδωσε ό.τι θες

δεν στέλνει κωδικό , απλά σμσ που σου λέει ότι τώρα έχεις την "άδεια" για να ξεκλειδώσεις

εγώ π.χ. είχα κάνει την "αίτηση" τον Φεβρουάριο (όπου έγινε δεκτή μετά από 10-14 μέρες) και τώρα πήρα (προχτές) συσκευή και ξεκλείδωσα

απλά στο Mi unlock tool βάζεις τα στοιχεία του Miui account σου και ελέγχει αν έχεις άδεια για ξεκλείδωμα ή όχι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εισαι πολυ κατατοπιστικός φίλε μου.

Σε ευχαριστω

Λέω να το πάρω με την official ROM (English and Chinese only)

Συμφωνειται;

Και αν θέλω μετά βάζω την ελληνική από το ελληνικό xiaomi forum

Για εμένα η official είναι η καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε. Κατεβάζεις από το forum της Xiaomi ένα αρχείο, Google Installer.apk και το τρέχεις από τον file manager του τηλεφώνου. Κατεβάζει κι εγκαθιστά ό,τι είναι απαραίτητο για να δουλέψει το play store. Από εκεί και πέρα δουλεύεις κανονικά όπως στα άλλα τηλέφωνα, το play store είναι πλήρες..

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ θα το προσπαθήσω ..Και κάτι τελευταίο ,από κολλήματα πως πάει η official γιατί η multi τρώει πολύ γερά ώρες ώρες . Αυτός είναι ο κύριος λόγος που θέλω να την αλλάξω..

Λέτε να βάλω κατ ευθείαν την dev ώστε όταν μου αποδεχτούν την αίτηση να βάλω μετά την ελληνική?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ θα το προσπαθήσω ..Και κάτι τελευταίο ,από κολλήματα πως πάει η official γιατί η multi τρώει πολύ γερά ώρες ώρες . Αυτός είναι ο κύριος λόγος που θέλω να την αλλάξω..

Λέτε να βάλω κατ ευθείαν την dev ώστε όταν μου αποδεχτούν την αίτηση να βάλω μετά την ελληνική?

 

Δεν παρατήρησα κάτι σοβαρό όση ώρα το έστηνα. Μιά μικρή καθυστέρηση είδα στην πρώτη λειτουργία του GPS και μιά δυο φορές στην απανωτή απεγκατάσταση των κινεζοεφαρμογών καθυστερούσε να δεχτεί το πάτημα για την απεγκατάσταση της επόμενης. Λογικό μου φάνηκε.

 

Το σίγουρο είναι πως δέχεται συνεχείς αναβαθμίσεις και οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίζεται γρήγορα, και από τους κινέζους αλλά και από το ελληνικό φόρουμ. Δεν θα ανησυχούσα στη θέση σου. Την ελληνική ρομ θα την έβαζα μόνο για το TWRP, το τηλέφωνο το προτιμώ στα αγγλικά για να καταλαβαίνω κιόλας για τί πράμα μιλάμε στα μενού και τις ρυθμίσεις.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς καμία τύχη με το flashαρισμα της κινεζοαγγλικής...Μάλλον θα πρέπει να περιμένω να μου το ξεκλειδώσουν.. Βγάζει στο miflash "Ακαθόριστο σφάλμα....(remote device is locked.Cannot flash images)".

Αν φταίει κάτι άλλο και γνωρίζει κανείς, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς καμία τύχη με το flashαρισμα της κινεζοαγγλικής...Μάλλον θα πρέπει να περιμένω να μου το ξεκλειδώσουν.. Βγάζει στο miflash "Ακαθόριστο σφάλμα....(remote device is locked.Cannot flash images)".

Αν φταίει κάτι άλλο και γνωρίζει κανείς, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

 

Οι γενικές παρατηρήσεις για σωστό φλασάρισμα με την μέθοδο που χρησιμοποίησα είναι οι εξής:

Λειτουργικό 64 bit

Τηλέφωνο πλήρως φορτισμένο

Χρήση του τελευταίου Miphone (MiPhone20151028.exe) και εγκατάσταση ως διαχειριστής

Επιλογή μιάς stable ρομ για αρχή (εγώ έβαλα αυτήν:miui_HM3_V7.2.7.0.LHPCNDB_f8d3fa0963_5.1)

Αποσυμπίεση της ρομ σε φάκελο με μικρή διαδρομή (πχ C:\Rom με τα αποσυμπιεσμένα αρχεία χύμα μέσα στον φάκελο, όχι σε άλλο υποφάκελο)

Τρέξιμο όλων των προγραμμάτων με administrative rights (δικαιώματα διαχειριστή), ειδικά το miflash.

 

Εννοείται με καλό καλώδιο usb σε αξιόπιστη θύρα usb2 ( σε desktop εμπιστευόμαστε μόνο τις θύρες που είναι επάνω στη μητρική, στο backplate. Σε λάπτοπ, αν υπάρχει ειδική θύρα φόρτισης συσκευών ή θύρα "always on", προτιμάμε αυτήν).

 

Επίσης μιά ακόμα παρατήρηση. Όταν ζητάς βοήθεια, καλό είναι να δίνεις όσες περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς για το πρόβλημα. Π.χ. ποιά ρομ πήγες να φλασάρεις, τί λειτουργικό έχεις κλπ.

 

A, και κάτι τελευταίο. Βγάλε σιμ και κάρτα μνήμης από το κινητό και κάντου ένα factory reset πριν ξεκινήσεις τις διαδικασίες φλασαρίσματος...

Edited by Bernie
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μιά ακόμα παρατήρηση. Όταν ζητάς βοήθεια, καλό είναι να δίνεις όσες περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς για το πρόβλημα. Π.χ. ποιά ρομ πήγες να φλασάρεις, τί λειτουργικό έχεις κλπ....

Είμαι ευγνώμων για την απάντηση και που ασχολήθηκες και τόσο... θα βρω χρόνο μέσα στην άλλη εβδομάδα να κάτσω να κάνω ένα ένα τα βήματα όπως τα περιγράφεις και όπως τα λέει και στον οδηγό...

Γενικά σε λαπτοπ προσπάθησα με win10 και πηγα να φλασαρω αυτή που λες τη stable... μάλλον απλή θύρα usb δεν ειμαι και σίγουρος...το miflash δεν είμαι σιγουρος αν έχει εγκατασταθεί σωστά...το κινητό δεν ήταν και πλήρως φορτισμένο εδώ που τα λέμε ούτε απο factory reset και κάνει κολλήματα γενικώς....οπότε μάλλον είχα διάφορα θέματα.... anyway θα το ξαναπροσπαθήσω άλλη μια φορά ... αλλιώς άν κάποιος μένει Περιστέρι-Ίλιον-Πετρούπολη μεριά και έχει χρόνο για κανα καφεδάκι -σουβλάκι-πιτσα-μπύρα,ή όλα μαζί.. ευχαρίστως να τον κεράσουμε βρε παιδί μου να μας βοηθήσει λίγο απο κοντά..:D:D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα για τη σύζυγο το χρυσουλί με official κινεζοαγγλική.

Έκανα και αίτηση για ξεκλείδωμα.

Επειδή θα το δουλέψω για λίγο με την officilal, πριν ξεκινήσω το φλασάρισμα της ελληνικής, τις κινεζοεφαρμογές που αφήνει να απεγκατασταθούν τις σβήνουμε άφοβα;

Αυτές που δεν αφήνει τις βάζουμε σε φάκελο και καθαρίζουμε πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα για τη σύζυγο το χρυσουλί με official κινεζοαγγλική.

Έκανα και αίτηση για ξεκλείδωμα.

Επειδή θα το δουλέψω για λίγο με την officilal, πριν ξεκινήσω το φλασάρισμα της ελληνικής, τις κινεζοεφαρμογές που αφήνει να απεγκατασταθούν τις σβήνουμε άφοβα;

Αυτές που δεν αφήνει τις βάζουμε σε φάκελο και καθαρίζουμε πιστεύω.

 

Άφοβα. Κόβεις και τα αυτόματα updates στο store της Xiaomi για να μην έχεις μπερδέματα και είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παιδιά αν ξεκλειδωσουμε το κινητό με το ΜΙ unlock tool

είναι σαν να ρουταρουμε (root) το κινητό και μπορούμε να ξεφορτωθούμε ότι κινέζικη εφαρμογή θέλουμε;;;;;

ΟΤΑ updates θα συνεχίσουμε να έχουμε μετά το ξεκλείδωμα;

Επίσης με το ξεκλείδωμα μπορούμε να φορτώσουμε recovery στην συσκευή και να βάλουμε οποιαδήποτε ROM θέλουμε συμπεριλαμβανομενου και της ελληνικής ROM που φτιάχνουν τα παιδια στο xiaomi.gr

Σωστά;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Καινούργιος κάτοχος redmi 3 και ακόμα ψάχνομαι...μια ερώτηση.... Δεν μπορώ κατεβάσω αρχεία με chrome. Θέλει κάποια ρύθμιση?

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παιδιά αν ξεκλειδωσουμε το κινητό με το ΜΙ unlock tool

είναι σαν να ρουταρουμε (root) το κινητό και μπορούμε να ξεφορτωθούμε ότι κινέζικη εφαρμογή θέλουμε;;;;;

ΟΤΑ updates θα συνεχίσουμε να έχουμε μετά το ξεκλείδωμα;

Επίσης με το ξεκλείδωμα μπορούμε να φορτώσουμε recovery στην συσκευή και να βάλουμε οποιαδήποτε ROM θέλουμε συμπεριλαμβανομενου και της ελληνικής ROM που φτιάχνουν τα παιδια στο xiaomi.gr

Σωστά;;;;;

 

Το ξεκλείδωμα δεν έχει σχέση με root. Τα υπόλοιπα που λες όμως, ισχύουν. ΟΤΑ updates νομίζω μόνο για την official rom.

Link to comment
Share on other sites

Το ροοτ πως γίνεται;;;;

Νόμιμα το ζητάμε από την xiaomi όπως το ξεκλείδωμα του bootloader ή με κάποια επιλογή στο τηλέφωνο;;;

Για να φορτώσουμε την ελληνική Ρομ από την xiaomi.gr πρέπει να ειναι και ρουταρισμενο το κινητό;

 

Το ξεκλείδωμα δεν έχει σχέση με root. Τα υπόλοιπα που λες όμως, ισχύουν. ΟΤΑ updates νομίζω μόνο για την official rom.
Edited by bbtp
Link to comment
Share on other sites

Το ροοτ πως γίνεται;;;;

Νόμιμα το ζητάμε από την xiaomi όπως το ξεκλείδωμα του bootloader ή με κάποια επιλογή στο τηλέφωνο;;;

Για να φορτώσουμε την ελληνική Ρομ από την xiaomi.gr πρέπει να ειναι και ρουταρισμενο το κινητό;

 

Νομίζω πως με τη διαδικασία φλασαρίσματος της ελληνικης rom έχεις και το root. Δες τη διαδικασία με λεπτομέρειες στο σαιτ και θα σου λυθεί η απορία.

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=433422

Η διαδικασία αυτή που υπάρχει και στην πρώτη σελίδα κάνει και ρουτ και ξεκλείδωμα!!!!!!!!

Είναι ασφαλης;;;;;;;;;

Την έχει κάνει κάποιος;;;;;;;

 

Νομίζω πως με τη διαδικασία φλασαρίσματος της ελληνικης rom έχεις και το root. Δες τη διαδικασία με λεπτομέρειες στο σαιτ και θα σου λυθεί η απορία.
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=433422

Η διαδικασία αυτή που υπάρχει και στην πρώτη σελίδα κάνει και ρουτ και ξεκλείδωμα!!!!!!!!

Είναι ασφαλης;;;;;;;;;

Την έχει κάνει κάποιος;;;;;;;

 

Για την παραπανω μεθοδο δεν ξερω.

Αν θέλεις να περάσεις την ελληνική rom, τα παιδιά που την έχουνε φτιάξει έχουν προνοήσει και έχουν βάλει μέσα και το superuser και το βάζεις φλασαρεις κατά βούληση ειτε σε stable ειτε σε dev.

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=433422

Η διαδικασία αυτή που υπάρχει και στην πρώτη σελίδα κάνει και ρουτ και ξεκλείδωμα!!!!!!!!

Είναι ασφαλης;;;;;;;;;

Την έχει κάνει κάποιος;;;;;;;

 

Η διαδικασία είναι ασφαλής (όσο ασφαλές μπορεί να είναι το φλασάρισμα μιας συσκευής :D), η rom όμως είναι ψιλοπροβληματική.

Βάλε την ελληνική όταν σου έρθει το κλειδί.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε περιμένω το κλειδί και μετα ακολουθω την παρακάτω διαδικασία;

Είναι πιο ασφαλής έτσι;

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/12491-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-RedMi-3-%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC/

 

Η διαδικασία είναι ασφαλής (όσο ασφαλές μπορεί να είναι το φλασάρισμα μιας συσκευής :D), η rom όμως είναι ψιλοπροβληματική.

Βάλε την ελληνική όταν σου έρθει το κλειδί.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε περιμένω το κλειδί και μετα ακολουθω την παρακάτω διαδικασία;

Είναι πιο ασφαλής έτσι;

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/12491-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-RedMi-3-%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC/

 

Εγω εβαλα την ελληνικη στον αδερφο μου στο note 3 βεβαια..και μετα το εκανα ροοτ μεσω φλασ απο twrp.. και ολα καλα!! δεν μου εχει αναφερει κατι το αρνητικο

Link to comment
Share on other sites

Αφού βάζοντας την ελληνική Ρομ είσαι ήδη ρουτ

Τι εννοείς έκανες ροοτ μέσω flash από twrp;

 

Εγω εβαλα την ελληνικη στον αδερφο μου στο note 3 βεβαια..και μετα το εκανα ροοτ μεσω φλασ απο twrp.. και ολα καλα!! δεν μου εχει αναφερει κατι το αρνητικο
Link to comment
Share on other sites

Αφού βάζοντας την ελληνική Ρομ είσαι ήδη ρουτ

Τι εννοείς έκανες ροοτ μέσω flash από twrp;

 

 

Περασα κανονικα την ελληνικη..ανοιξα το κινητο.. ξαναμπηκα μετα recovery (twrp).. ειχε μεσα το superuser.zip και το εκανα flash (=install) απο εκει...τελειωσε και ολα καλα !! :D

Link to comment
Share on other sites

Οποτε περιμένω το κλειδί και μετα ακολουθω την παρακάτω διαδικασία;

Είναι πιο ασφαλής έτσι;

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/12491-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-RedMi-3-%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC/

 

Οι διαδικασίες είναι παρόμοιες, όσο ασφαλής είναι η μία, είναι και η άλλη. Οι rom είναι διαφορετικές και η ελληνική είναι σαφώς καλύτερη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Περασα κανονικα την ελληνικη..ανοιξα το κινητο.. ξαναμπηκα μετα recovery (twrp).. ειχε μεσα το superuser.zip και το εκανα flash απο εκει...τελειωσε και ολα καλα !! :D

 

Σωστός! :up:

Link to comment
Share on other sites

Α... Κατάλαβα... Αφού στείλεις την αίτηση στην xiaomi και εγκριθεί ξεκλειδώνεις το bootloader και μετα Φλασαρεις πρώτα την ελληνική Ρομ και μετα ξεχωριστά φλασαρεις το superuser.zip για να έχεις και ρουτ το κινητο.

Σωστά;;;

 

Περασα κανονικα την ελληνικη..ανοιξα το κινητο.. ξαναμπηκα μετα recovery (twrp).. ειχε μεσα το superuser.zip και το εκανα flash (=install) απο εκει...τελειωσε και ολα καλα !! :D
Link to comment
Share on other sites

Α... Κατάλαβα... Φλασαρεις πρώτα την ελληνική Ρομ και μετα ξεχωριστά φλασαρεις το superuser.zip για να έχεις και ρουτ το κινητο.

Σωστά;;;

 

ετσι σωστα!! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...