Jump to content

Redmi 3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Μολις πηρα το Xiaomi redmi note 3 prime και ειναι φανταστικο!!!! Απλα εχω μια απορια αν μπορειτε να με βοη8ησετε σας παρακαλω. Εχει την official rom (κινεζικα και αγγλικα μονο) και μου εβγαλε ενημερωση η MIUI και την εκανα και ειχα διαβασει οτι θα εχει ελληνικη γλωσσα. Μολις τελειωσε την εγκατασταση και την rootare εψαξα να βρω ελληνικα και δεν εχει και σαν να μην φτανει αυτο στον browser που ανοιξα για να κατεβασω το google playstore μου ανοιγει μονο κινεζικες σελιδες. Μπορειτε να μου πειτε τι να κανω να εχει Ελληνικη γλωσσα και τι να κανω για να βαλω το google playstore με απλα λογια διοτι δεν ξερω και πολλα σας παρακαλω πολυ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια. Μολις πηρα το Xiaomi redmi note 3 prime και ειναι φανταστικο!!!! Απλα εχω μια απορια αν μπορειτε να με βοη8ησετε σας παρακαλω. Εχει την official rom (κινεζικα και αγγλικα μονο) και μου εβγαλε ενημερωση η MIUI και την εκανα και ειχα διαβασει οτι θα εχει ελληνικη γλωσσα. Μολις τελειωσε την εγκατασταση και την rootare εψαξα να βρω ελληνικα και δεν εχει και σαν να μην φτανει αυτο στον browser που ανοιξα για να κατεβασω το google playstore μου ανοιγει μονο κινεζικες σελιδες. Μπορειτε να μου πειτε τι να κανω να εχει Ελληνικη γλωσσα και τι να κανω για να βαλω το google playstore με απλα λογια διοτι δεν ξερω και πολλα σας παρακαλω πολυ?

 

που το διάβασες αυτό με την ελληνική γλώσσα ; μήπως διάβασες κάτι άλλο και μπερδεύτηκες ;

δεν υπάρχει επίσημα multilanguage rom

 

όλοι στα τυφλά ψωνίζετε ;;; :)))))

Link to comment
Share on other sites

που το διάβασες αυτό με την ελληνική γλώσσα ; μήπως διάβασες κάτι άλλο και μπερδεύτηκες ;

δεν υπάρχει επίσημα multilanguage rom

 

όλοι στα τυφλά ψωνίζετε ;;; :)))))

 

Βασικά το παιδί μάλλον έχει πάρει το Redmi Note 3 και απλά μπερδεύτηκε και έγραψε και εδώ. Το άλλο του ποστ είναι εδώ

Link to comment
Share on other sites

...ρε παιδιά, που οφείλεται το γεγονός οτι η παραπάνω συσκευή να έχει διαθέσιμα 9,45GB, ενώ στο Review του myphone αναφέρονται διαθέσιμα 8.85?
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά.Παράγγειλα δυο redmi 3 αλλά μου είπαν οτι δεν ρουτάρετε το κινητό,τι σημαίνει αυτό?Ποιά η διαφορά απο ένα ρουταρισμενό smartphone? To μήνυμα που μου στείλανε. Dear customer

thank you so much for your support and trust

for your order 100026598 we shipped it out with tracking number RF378442446SG

we have installed multi-language&google play store,removed Chinese apps

but we cant root it,we have done all necessary checks for it before shipped

the item has be declared at low value send as gift,hope you can receive it soon,thanks

 

 

Φίλε μου έχει αναφερθεί πάνω από 100 φορές στα θέματα των xiaomi ότι το κινητό έχει κλειδωμένο bootloader.Επειδή προφανώς δεν ασχολείσαι ο ίδιος με το ρουτάρισμα μην ανήσυχης.Θα σου έρθει κανονικά με ελληνικά και πιστεψέ με δεν πρόκειτε να καταλάβεις καν ότι είναι κλειδωμένος ο bootloader

Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκα να παίζω ... :D

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160219/a326dc81b1b033041cca4aefc7ca23bc.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160219/b4ad37176986461195fe356638a74922.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160219/28636f31057f5d6b0f57770b9f344b86.jpg

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα κ εγώ το κινητό με αυτά τα αξεσουάρ http://www.ebay.com/itm/201508200561?_trksid=p2057872.m2749.l2649&var=500689511522&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT http://www.ebay.com/itm/222012823186?_trksid=p2057872.m2749.l2649&var=520882422668&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT άντε να βγάλουν κ καμιά ελληνική γιατί είναι απαράδεκτο αυτό από Χiaomi να μην έχουν ελληνική γλώσσα

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

...ρε παιδιά, που οφείλεται το γεγονός οτι η παραπάνω συσκευή να έχει διαθέσιμα 9,45GB, ενώ στο Review του myphone αναφέρονται διαθέσιμα 8.85?

 

Νομίζω εξαρτάται από τo εάν έχει την original rom η την πειραγμένη multilingual με το google play και το αν έχει ή όχι τα google play services. Κι εμένα που ήρθε σήμερα το dark grey με την original rom με το που το άνοιξα είχε 10GB και κάτι ψιλά mb. Μετά την εγκατάσταση είχε κάτι λιγότερο από 9GB.

 

Πολύ καλό μου φαίνεται όσο το στήνω για να το δώσω. Με δυο ώρες ανοιχτής οθόνης και συνεχές σκάλισμα και εγκαταστάσεις έχασε 20% μπαταρία. Οι κινεζοεφαρμογές δεν ενοχλούν και μετά και την εγκατάσταση του nova είναι σαν οποιοδήποτε άλλο android. Η μόνη σχετική με το miui ενόχληση που έχω προς το παρόν είναι οτι όταν μια εφαρμογή ζητάει την εγκατάσταση κάποιου extra προγράμματος (πχ το tesla unread του nova για να βγάζει εικονίδιο στα αδιάβαστα μηνύματα ,κλήσεις, κτλ) με πετάει στο mi store αντί για το play store.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε close το mi store και τις υπόλοιπες κινεζικες εφαρμογές που δε μπορείς να κάνεις απεγκατασταση και βαλτες σε ένα φάκελο όλες μαζί. Το πήρε ένας φίλος μου και τον βοήθησα τηλεφωνικά να το στησει και έχει μείνει με το στόμα ανοιχτό. Το τηλέφωνο ιδικά η μπαταρία σκοτώνει και η ταχύτητα του.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με ένα απλό KingRoot, σβήνεις όποια κινέζικη δεν χρειάζεται, και είσαι κομπλέ.

Το κινητό πάει σφαίρα. Δεύτερες εντυπώσεις όσον αφορά την μπαταρία: έχω μείνει μ...ας. Με κανονική χρήση, όχι λιώσιμο, μου έβγαλε από το 100% σχεδόν 3 μέρες. Με σχετικά δυνατή χρήση δηλαδή θα μας πάει άνετα δύο μέρες.

 

Ταυτόχρονα είναι ΤΟΣΟ κομψό και όμορφο. Και για μένα μιλάω για το απόλυτο 10αρι σε εμφάνιση ΚΑΙ εξωτερικά ΚΑΙ όσον αφορά το MIUI. Το διάβαζα ότι είναι ωραίο, αλλά με εξέπληξε κι άλλο. Σκέφτομαι σε κάτι φίλους και γνωστούς, και ειδικά φίλες, να μην πω ότι είναι κινέζικο, αλλά να τους αφήσω απλά να το τσεκάρουν. Πιο πιθανό είναι να πιστέψει κανείς ότι είναι κάποια ξέρω γω premium συσκευή από τίποτα limited σουπερ ουάου κατασκευαστή, παρά κινέζικο. Και το notification light πολύ όμορφο και διακριτικό, γενικά ενώ δεν με ένοιαζε η εμφάνιση στο ελάχιστο, αυτό θέλω να το κοιτάζω όλη μέρα!

 

Μόνο μειονέκτημα μέχρι στιγμής για μένα (πολύ μικρό) η κάμερα. Ίσως περίμενα κάτι καλύτερο. Είναι ΥΠΕΡαρκετή για απλή χρήση, για social media, για όλα αυτά τέλος πάντων, αλλά δεν σου δίνει το κάτι παραπάνω. Είναι όμως ταχύτατη, και το βίντεο πολύ άνω του μετρίου. Επίσης την νύχτα εμένα πολύ καλές μου βγάζει, με φλας πολύ δυνατό και accurate.

 

Και να αναφέρω ένα προβληματάκι, αν το έβγαλε και σε άλλους. Έχω την MIUI 7.1.1.0 (LHPCNCK) και σήμερα μου έβγαλε Update για την 7.1.2.0 (LHPCNK). Το πατάω να γίνει, το κατεβάζει, μου βγάζει reboot, το κάνω reboot, φορτώνει μετά το reboot το update, και μόλις ανοίγει μετά από λίγο, έχω πάλι την παλιά version. Και πάλι το update είναι διαθέσιμο, το ξαναπατάω, και πάλι το ίδιο. Το δοκίμασα και μέσω PC με την εφαρμογή τους, πάλι τζίφος. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το απόγευμα το πήρα από ταχυδρομείο. Στην πρώτες 3 ωρες που το παιδεύω το τηλέφωνο παίδες "όλα τα λεφτά" . Πάρα πολλή καλό. Το συστήνω για τα λεφτά του ανεπιφύλακτα. Με global rom ελλήνικά, άμεσως συνχρονισμός τα πάντα. πολύ καλό ήχος. με ένα Nova και πετάει
-------> http://howtechbyakis.blogspot.gr/ <------ Τα πάντα για την τεχνολογία
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με ένα απλό KingRoot, σβήνεις όποια κινέζικη δεν χρειάζεται, και είσαι κομπλέ.

Το κινητό πάει σφαίρα. Δεύτερες εντυπώσεις όσον αφορά την μπαταρία: έχω μείνει μ...ας. Με κανονική χρήση, όχι λιώσιμο, μου έβγαλε από το 100% σχεδόν 3 μέρες. Με σχετικά δυνατή χρήση δηλαδή θα μας πάει άνετα δύο μέρες.

 

Ταυτόχρονα είναι ΤΟΣΟ κομψό και όμορφο. Και για μένα μιλάω για το απόλυτο 10αρι σε εμφάνιση ΚΑΙ εξωτερικά ΚΑΙ όσον αφορά το MIUI. Το διάβαζα ότι είναι ωραίο, αλλά με εξέπληξε κι άλλο. Σκέφτομαι σε κάτι φίλους και γνωστούς, και ειδικά φίλες, να μην πω ότι είναι κινέζικο, αλλά να τους αφήσω απλά να το τσεκάρουν. Πιο πιθανό είναι να πιστέψει κανείς ότι είναι κάποια ξέρω γω premium συσκευή από τίποτα limited σουπερ ουάου κατασκευαστή, παρά κινέζικο. Και το notification light πολύ όμορφο και διακριτικό, γενικά ενώ δεν με ένοιαζε η εμφάνιση στο ελάχιστο, αυτό θέλω να το κοιτάζω όλη μέρα!

 

Μόνο μειονέκτημα μέχρι στιγμής για μένα (πολύ μικρό) η κάμερα. Ίσως περίμενα κάτι καλύτερο. Είναι ΥΠΕΡαρκετή για απλή χρήση, για social media, για όλα αυτά τέλος πάντων, αλλά δεν σου δίνει το κάτι παραπάνω. Είναι όμως ταχύτατη, και το βίντεο πολύ άνω του μετρίου. Επίσης την νύχτα εμένα πολύ καλές μου βγάζει, με φλας πολύ δυνατό και accurate.

 

Και να αναφέρω ένα προβληματάκι, αν το έβγαλε και σε άλλους. Έχω την MIUI 7.1.1.0 (LHPCNCK) και σήμερα μου έβγαλε Update για την 7.1.2.0 (LHPCNK). Το πατάω να γίνει, το κατεβάζει, μου βγάζει reboot, το κάνω reboot, φορτώνει μετά το reboot το update, και μόλις ανοίγει μετά από λίγο, έχω πάλι την παλιά version. Και πάλι το update είναι διαθέσιμο, το ξαναπατάω, και πάλι το ίδιο. Το δοκίμασα και μέσω PC με την εφαρμογή τους, πάλι τζίφος. Καμιά ιδέα;

 

Καλά αυτό με την μπαταρία δεν έχει προηγούμενο.

 

Δεν ξέρω αν είναι μόνο τα mAh αλλά οι άνθρωποι εκεί στην xiaomi έχουν κάνει απίστευτη δουλειά.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160219/8f8e78370fe0f7bfe34b2fe1119bc389.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160219/7478c9c322518404cdb01b44efe79c28.jpg

 

Σπιτικος με wifi και φωτεινότητα στο 50%.

 

Ποιότητα και εμφάνιση άψογη.

 

Μήπως το kingroot πείραξε τίποτε και δεν σου κάθεται σωστά το update ;

Εγώ θα έκανα ένα factory reset μπας και στρωσει.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Εξωφρενική μπαταρία.

Πήρα ένα και το έδωσα στην γυναίκα που δεν κάνει βαριά χρήση.

2η και 10 ώρες και 3ωρες και 10 λεπτά οθόνη.....και μείνει 60% αν είναι δυνατον

Link to comment
Share on other sites

Εξωφρενική μπαταρία.

Πήρα ένα και το έδωσα στην γυναίκα που δεν κάνει βαριά χρήση.

2η και 10 ώρες και 3ωρες και 10 λεπτά οθόνη.....και μείνει 60% αν είναι δυνατον

 

Όντως δεν είναι δυνατόν ... :D

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160221/35472fe7ab55f2f9f25e5a1b5bf2fda5.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160221/71dc97e8cd1a197bd58e5ee7b6136182.jpg

 

Με την 7.1.2.0 έστρωσε και ο browser που έκανε reloading.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες οθόνη ρε φιλε; Τι λες τώρα... Όταν βγει ξεκλειδωμα και ελληνική ρομ θα το πάρω τι εργαλείο, δεν υπάρχει περίπτωση! Γιατί όπως το έχω σκεφτει με το redmi 3 κανείς το 95% από όσα μπορείς να κανείς με μια ακριβή συσκευή (παιχνίδια δεν παίζω) και ξεχνάς την μπριζα-βασικο για μένα....
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες οθόνη ρε φιλε; Τι λες τώρα... Όταν βγει ξεκλειδωμα και ελληνική ρομ θα το πάρω τι εργαλείο, δεν υπάρχει περίπτωση! Γιατί όπως το έχω σκεφτει με το redmi 3 κανείς το 95% από όσα μπορείς να κανείς με μια ακριβή συσκευή (παιχνίδια δεν παίζω) και ξεχνάς την μπριζα-βασικο για μένα....

 

Φίλε μου έχω ένα m8 για κύρια συσκευή και ένα s4 για δεύτερο.

Αυτό το πήρα για να δω ποσό πίσω είναι τα κινέζικα σε σχέση με τα δικά μας επώνυμα.

Του έβαλα λοιπόν από την πέμπτη το απόγευμα που το παρέλαβα και τις δύο sim και σιγά σιγά του φορτωσα όλες τις εφαρμογές που έχω στο m8.

Εντάξει δεν έχει την ταχύτητα του ούτε το multitasking του.

Όλοι περιμένουν marshmallow και doze μπας και πάρουν κάνα μισαωρο sot.

 

Κοιτά εδώ και το τρίτο screenshot συνέχεια των δύο προηγούμενων.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160221/92f88540d1dd3625272e5ead196c30a6.jpg

 

Μπορεί το panel της συσκευής να βοηθάει στην αυτονομία του μπορεί και ο Qualcomm,σίγουρα και τα 4100 mAh.

 

Είναι ο πρώτος μου κινέζος μετά από ένα redmi note 2 που το κράτησα για δύο μέρες λόγω μεγέθους και αυτό που βλέπω είναι ότι αυτή ή συσκευή είναι αξιοπρεπέστατη και αξίζει τα 137€ που έδωσα.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Σε σύγκριση με το s4 σε επιδόσεις πως το βλέπεις; Αν είναι πάντως κοντά στο m2 note που έχω πάντως μου κάνει!

 

Κοίτα το s4 που έχω είναι το 9506 με τον sd800 και είναι ένα κλικ πιο γρήγορο από το redmi στο άνοιγμα των εφαρμογών αλλά στο multitasking η hiaomi έχει κάνει καλύτερη δουλειά στην rom της.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να πω και γώ την εμπειρία μου με το τηλέφωνο που το έχω περίπου 4 μέρες.

 

Το αγόρασα απο xiaomiforsale.com (που έχει αποθήκη στην ευρώπη και ευρωπαικο service). Έκανε περίπου ένα μήνα να έρθει.

 

Απο κει και πέρα δυστυχώς η εμπειρία μου είναι αρνητική και θέλω την άποψή σας για το τι μπορώ να κάνω.

Ήρθε με την κινέζικη/αγγλική rom με έκδοση MIUI 7.9 | Stable , 7.9.1.0(LHPCNCK) και πολλές προεγκατεστημένες κινέζικες εφαρμογές.

Το κινητό δυστυχώς σε εμένα κολλάει πολύ κατα τη βασική του λειτουργία. Σε πολλές περιπτώσεις και μόνο το swipe που κάνω στην αρχική οθόνη αργεί σημαντικά να ανταποκριθεί(πχ 3 δευτερόλεπτα). Το ίδιο και για άλλες σημαντικές λειτουργίες του κινητού όπως για να κάνεις κλήση, τα κουμπιά αργούν πάρα πολύ να ανταποκριθούν και μερικές φορές δεν ανταποκρίνονται καν.

Άλλο ένα παράδειγμα είναι η οθόνη κλειδώματος που στο swipe up για να ξεκλειδώσει αργεί τόσο να ανταποκριθεί που η οθόνη πολλές φορές ξανασβήνει.

edit: ακόμα ένα πρόβλημα που αντιμετωπιζω είναι οτι δεν ανοίγει το πληκτρολόγιο.. πχ για να γράψω μήνυμα.

 

Δεν έχω καν δοκιμάσει να εγκαταστήσω άλλες εφαρμογές (μιας και δεν έχω και το playstore) για να δω αν θα έχει και άλλα προβλήματα.

 

Διαβάζωντας εδώ (αλλά και σε άλλα forum της xiaomi) δεν έχω δει κανέναν να αντιμετωπίζει παρόμοια προβλήματα.

Θα ήθελα να σας κάνω τις εξής ερωτήσεις

  1. Έχετε κάποια ιδέα γιατι υπάρχει αυτό το lag;;
  2. Εχει καποιος άλλος 7.9 rom;; Δε το έχω διαβάσει πουθενά αλλού.
  3. Μπορώ να αλλάξω την rom με κλειδωμένο bootloader (έχω κάνει αίτηση στη xiaomi για να το ξεκλειδώσω αλλά περιμένω απάντηση ακόμα)
  4. Θέλω να βάλω rom χωρίς κινέζικες εφαρμογές (δε με ενδιαφέρει αν έχει ελληνικά η όχι, αν έχει ακόμα καλύτερα) ξέρετε κάποια που να μπορώ να χρησιμοποιήσω;
  5. Έχετε να προτείνετε κάποια διαδικασία για να αλλάξω τη rom;;

Πρώτη φορά αγοράζω xiaomi και ενώ διαβάζω μόνο καλά λόγια για το κινητό αυτό σε εμένα δεν παίζει καθόλου καλά.

Edited by corcus
Link to comment
Share on other sites

@corcus έχεις κάνει ένα factory reset ;

Δώσε μας ένα screenshot από settings/about phone.

 

Jonos αυτό είναι στο screenshot απο το about phone

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=65004&stc=1&d=1456073961

 

factory reset δεν έχω κάνει ακόμα και δε το είχα σκεφτεί. Θα το κάνω και θα σας πω αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...