Jump to content

iPhone 6s Plus VS Note 5


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι ενα στατιστικο που εχει μεγαλη σημασια

 

Global smartphone OS market share

 

Android= 82%

 

iOS = 13%

 

 

Και τι σημαίνει αυτό ακριβώς; Ότι πάει για κλείσιμο και φέτος η Apple?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο αλλος ο περιορισμος που μπορες να στειλεις με bluetooth μονο σε ios συσκευη ...λυθηκε η υφισταται ακομα.

Κλαινε και οι πετρες...

Οι αποστολές αρχείων με bluetooth ανήκουν στον περασμένο αιώνα. Καιρός να εκσυγχρονισμό. :lol:

 

Κι ενα στατιστικο που εχει μεγαλη σημασια

Global smartphone OS market share

Android= 82%

iOS = 13%

Κι ένα στατιστικό που είναι το σημαντικότερο όλων:

Το 94% των κερδών της κινητής βιομηχανίας στην Apple.

http://www.ibtimes.com/apple-incs-iphone-6-6s-gobble-94-percent-smartphone-industry-profit-2015-third-2186341

Link to comment
Share on other sites

Και ποιο είναι κύριε εισαγγελέα το πρόβλημα σου; Έχεις πάνω από 5 κινητές συσκευές με iOS, ή μόνο η Apple σου πετά "ενοχλητικά" μηνύματα στον υπολογιστή;

 

Οταν μου πεις κι εσυ ποιο ειναι το προβλημα της Apple και με περιοριζει στις 5 συσκευες, θα σου απαντησω! ;)

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Οταν μου πεις κι εσυ ποιο ειναι το προβλημα της Apple και με περιοριζει στις 5 συσκευες, θα σου απαντησω! ;)

 

Δεν σε περιορίζει. Αν έχεις πάνω από 5 iOS συσκευές, αρκεί ένα δωρεάν τηλεφώνημα στην εξυπηρέτηση πελατών.

 

http://www.apple.com/gr/support/

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε περιορίζει. Αν έχεις πάνω από 5 iOS συσκευές, αρκεί ένα δωρεάν τηλεφώνημα στην εξυπηρέτηση πελατών.

 

http://www.apple.com/gr/support/

 

Αυτη ειναι η απλοτητα της Apple?? Τηλεφωνηματα για πραγματα απλα και αυτονοητα!

Ακομα δε μου απαντησες για το λογο ομως!

Τεσπα!

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η απλοτητα της Apple?? Τηλεφωνηματα για πραγματα απλα και αυτονοητα!

 

Ακομα δε μου απαντησες για το λογο ομως!

 

Τεσπα!

 

Ο λόγος είναι η προστασία των προσωπικών σου δεδομένων, αλλά που να ξέρεις από τέτοια με τα λειτουργικά συστήματα που χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Οι αποστολές αρχείων με bluetooth ανήκουν στον περασμένο αιώνα. Καιρός να εκσυγχρονισμό. :lol:

 

 

Κι ένα στατιστικό που είναι το σημαντικότερο όλων:

Το 94% των κερδών της κινητής βιομηχανίας στην Apple.

http://www.ibtimes.com/apple-incs-iphone-6-6s-gobble-94-percent-smartphone-industry-profit-2015-third-2186341

 

εγω βλεπω οτι το 82% των χρηστων παγκοσμιως χρησιμοποιει Android...ο κοσμος δεν τρωει κουτοχορτο :cool:

Link to comment
Share on other sites

εγω βλεπω οτι το 82% των χρηστων παγκοσμιως χρησιμοποιει Android...ο κοσμος δεν τρωει κουτοχορτο :cool:

 

Μήπως δεν μπορούν να το αγοράσουν και κάποιοι που θα ήθελαν, λέω εγώ τώρα μπας και που δεν

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος είναι η προστασία των προσωπικών σου δεδομένων, αλλά που να ξέρεις από τέτοια με τα λειτουργικά συστήματα που χρησιμοποιείς.

 

Aρχηγε μου, ολα τα λειτουργικα συστηματα χρησιμοποιω και δοκιμαζω! Δεν ειμαι προσκολλημενος σε κανενα.

Οταν η Apple βαλει πραγματικο file manager στο iOS, οπως εχει στο Mac OS, τοτε θα με κερδισει πραγματικα.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

εγω βλεπω οτι το 82% των χρηστων παγκοσμιως χρησιμοποιει Android...ο κοσμος δεν τρωει κουτοχορτο :cool:

 

 

Κάτω απο 500€ είστε 98%, δε τρώτε κουτόχορτο

Link to comment
Share on other sites

εγω βλεπω οτι το 82% των χρηστων παγκοσμιως χρησιμοποιει Android...ο κοσμος δεν τρωει κουτοχορτο :cool:

 

Δηλαδή ρε paok εσύ που έχεις συσκευή με λογισμικό που έχει ποσοστό κάτω από 5% τι πάει να πει;

 

Γιατί έτσι όπως το λες είναι ότι το 13% των κατόχων ios είναι χαζοί....

 

Ας μην είχε συσκευή ακόμη και με 30€ το android και θα βλέπαμε τα ποσοστά.

 

Έχω την εντύπωση ότι επειδή στην έλεγε ο Te_salat με τις φωτογραφίες στο αυτόματο, του την βγαίνεις τώρα εσύ.

 

Η αλήθεια είναι ότι και οι δύο οποία συσκευή έχετε την κάνετε top και μόλις πάτε σε άλλη πρόταση ακούμε μετά για lag, ασυμβατότητες κοκ.

Link to comment
Share on other sites

@Enigma

Δεν νομίζω να έγραψα ότι έχει lag το Note 5.

Είπα ότι βαρέθηκα καποια πράγματα και ότι για να τρέχει όπως θέλω χρειάζεται κάποιες εφαρμογές όπως Greenify και η άλλη που παγώνει το bloat.

Επίσης στο ερώτημα για την καλύτερη συσκευή του 15 έχω ψηφίσει το S6 Edge plus για το οποίο επίσης έγραψα ότι αν το είχα αγοράσει αντί του note ίσως να μην πήγαινα στο iPhone.https://images.tapatalk-cdn.com/15/12/19/db681346ac526342ef38de226d21178e.jpg

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@Enigma

Δεν νομίζω να έγραψα ότι έχει lag το Note 5.

Είπα ότι βαρέθηκα καποια πράγματα και ότι για να τρέχει όπως θέλω χρειάζεται κάποιες εφαρμογές όπως Greenify και η άλλη που παγώνει το bloat.

Επίσης στο ερώτημα για την καλύτερη συσκευή του 15 έχω ψηφίσει το S6 Edge plus για το οποίο επίσης έγραψα ότι αν το είχα αγοράσει αντί του note ίσως να μην πήγαινα στο iPhone.

Υπάρχει σύγκριση μεταξύ note 5 και 6s plus;αν είχε το 6s plus το hardware του note ναι τότε θα ήταν η κορυφή αλλά δυστυχώς αυτή τη στιγμή είναι απλά ένα καλό smartphone και αυτό λόγο του πολύ καλού software,αν θέλει η Apple να κερδίσει επιπλέον πελάτες πρέπει να δώσει hardware και αν θέλει η Samsung να κερδίσει πελάτες της apple πρέπει να δώσει πολύ βελτιωμένο software, νομίζω ότι και οι δύο εταιρείες μας δουλεύουν ψιλό γαζί σίγουρα μπορούν να δώσουν καλύτερες συσκευές αλλά δεν το κάνουν :mad:

Link to comment
Share on other sites

@Enigma

Δεν νομίζω να έγραψα ότι έχει lag το Note 5.

Είπα ότι βαρέθηκα καποια πράγματα και ότι για να τρέχει όπως θέλω χρειάζεται κάποιες εφαρμογές όπως Greenify και η άλλη που παγώνει το bloat.

Επίσης στο ερώτημα για την καλύτερη συσκευή του 15 έχω ψηφίσει το S6 Edge plus για το οποίο επίσης έγραψα ότι αν το είχα αγοράσει αντί του note ίσως να μην πήγαινα στο iPhone.https://images.tapatalk-cdn.com/15/12/19/db681346ac526342ef38de226d21178e.jpg

 

Te_salat γενικά μιλάω για όλες τις συσκευές που έχεις αλλάξει. Αντίστοιχη κουβέντα είχε γίνει και παλιά όπου και άλλο μέλος είχε αναφέρει το ίδιο.

 

Το πιο πρόσφατο ήταν οταν έλεγες ότι μόνο το note λόγω ιδίως της πένας σε βοηθούσε στην δουλειά σου. Χωρίς την πένα μάλιστα είχες πει ότι θα ήταν σαν μια άλλη android συσκευή κοκ.

 

Καλά κάνεις και βαριέσαι κάποια πράγματα. Μόνο που τότε αυτά τα πράγματα δεν ήταν τόσο αρνητικά στην εμπειρία σου και μάλιστα ανέλυες τα οφέλη.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Το τι ειναι η κάμερα του iPhone 6s Plus το έχουμε γράψει. Η Apple στην προσπάθεια για μεγαλύτερα κέρδη τοποθέτησε αισθητήρα πολυ κατώτερο απ ότι αρμόζει για τέτοια συσκευή.

Έχει δώσει όμως άριστο OIS που το καταλαβαίνεις όταν τραβάς βίντεο περπατώντας. Και φυσικά όπως είπα στις φωτο όπου χρειάζεται προσπάθεια για να βγει κουνημένη.

 

Όμως άλλο αυτό και άλλο να λέμε ότι γενικώς ειναι υπερτιμημένη συσκεύη γιατι δεν ειναι μόνο κάμερα αλλα ένα σύνολο hardware-software-support κλπ.

Και η Samsung αν μπορούσε θα κράταγε το 900 άρι στο edge plus μεχρι να βγει το επόμενο. Δεν το κάνει όχι για μας, αλλα γιατι δεν μπορεί.

 

Αν ειναι υπερτιμημένο το iPhone 6s Plus τότε το Lumia 950 XL τι ειναι;

Το iPhone θα πωλείται το ίδιο σε 10 μήνες και αυτός που το αγόρασε πρώτη μέρα θα χάσει ένα φυσιολογικό πόσον.

Τα Lumia που πέφτουν στη μισή τιμή στο 10μηνο τι θα δώσουν σ αυτόν που το αγόρασε day one?

 

Δεύτερον η MS έδωσε ημιτελές και προβληματικό λειτουργικό σε συσκευες των 800 ευρώ. Μαλιστα διαβάσαμε χθες ότι ανέβαλε το update στα 10αρια που ήταν να δώσει αυτές τις μέρες στα περσινά μοντέλα.

 

Το iPhone για μένα έπασχε απο βασικές ελλείψεις του iOS. Πράγματα σημαντικά για κάποιον που θέλει να το χρησιμοποιήσει και στην δουλειά του.

Πλέον δεν υφίστανται αυτές οι ελλείψεις και παράλληλα με την μεγάλη οθόνη γίνεται ένα σταθερό εργαλείο που δεν χρειάζεται τίποτα out the box.

 

Ξεχωρίζει γιατι λειτουργεί σαν καλοκουρδισμένο ρολόι ανεξάρτητα πόσες εφαρμογές έχεις ανοίξει τις τελευταίες .....10-15 μέρες :) απο την τελευταία φορά που το έκλεισες. Προσωπικά είχα να το κλείσω απο την μέρα που πέρασα την 4η beta της 9.2 δηλαδή πάνω απο μήνα.

Το έκλεισα σήμερα λόγο εγκατάστασης της beta 9.2.1

Τις μόνες εφαρμογές που κλείνω ειναι οι χάρτες και κάποιες που χρησιμοποιώ μια φορά στις 10 μέρες και αν, όπως για σκανάρισμα εγγράφων κλπ.

 

Εκτός αυτού πάντα τα μεγάλα brand names πουλάνε ακριβότερα γιατι τους παίρνει να το κάνουν ειδικά όταν ειναι μόνοι τους χωρις ανταγωνισμό.

Πολύ φαγωμάρα για ότι με Windows ναι ει αίτηση με beta το 950 και σταμάτησε το update γιατί υπήρχαν σε μερικούς προβλήματα με την αναβάθμιση.. Το ίδιο έγινε και με το ios και σε μερικούς τα iPhone τελευταία τους κάνουν επανεκκίνηση μόνα τους το αντρόιντ μέχρι το 6 είχε πρόβλημα με την μνήμη το Facebook κρασάρει στο edge plus όπως και οι εφαρμογές κλείνουν πιο γρήγορα από κινητά με την μισή ραμ

 

Όλα έχουν προβλήματα

 

Μία σύγκριση πιο σοβαρή για τις φωτογραφικές ικανότητες

 

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση έχει ξεφύγει και το θέμα έχει πάει κυρίως σε προσωπικό επίπεδο απ' ότι βλέπω. Μείνετε στο θέμα παρακαλώ χωρίς υπόνοιες και εμπαιγμούς.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλα τα τελευταία σχόλια, το μόνο που ξεχώρισα (όλα τα υπόλοιπα που λέχθηκαν αγγίζουν τα όρια της φαιδρότητας/γραφικότητας) είναι το παρακάτω:

 

Επίσης στο ερώτημα για την καλύτερη συσκευή του 15 έχω ψηφίσει το S6 Edge plus για το οποίο επίσης έγραψα ότι αν το είχα αγοράσει αντί του note ίσως να μην πήγαινα στο iPhone.

 

Τe_salat θα μπορούσες να μας πεις για ποιο λόγο θεωρείς ανώτερο το s6 edge plus? (έναντι βασικά του Note με ενδιαφέρει, αλλά πιθανόν άλλα παιδιά να τους ενδιαφέρει και σε σχέση με το iphone) Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά όποιος ήθελε την άποψη μου για κινητό και διέθετε κάποιο σοβαρό ποσό δίχως ιδιαιτερες γνώσεις, πάντα σε android τον έστελνα. Ποτέ δε θα ψήφιζα το iPhone ως καλύτερη συσκευή διότι μπορεί για εμένα το iOS να ειναι καλύτερο απτο android, δε συμβαίνει όμως με την πλειοψηφία που δεν ειναι διατεθειμένη να μάθει και να παίξει με τους όρους ενός "στριφνού" λειτουργικού...στην ψηφοφορία και γω τη σειρά Galaxy S6 ψήφισα...η πιο καλή all around συσκευή.. οθόνη edge,κάμερα,μπαταρία,ήχος,εμφάνιση,hardware...τα χει όλα...το note πιστεύω απευθύνεται σε πιο ειδική κατηγορία
Link to comment
Share on other sites

Και ένα βίντεο από έναν αντικειμενικό κι απόλυτα αξιόπιστο reviewr,για πολλούς.

 

 

 

Οσο για την προστασία των προσωπικών δεδομένων,στο ios,το είδαμε με την διαρροή προσωπικών αρχείων διάσημων χρηστών από το icloud....

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 συσκευες εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους.

 

Εστιαζοντας στα αρνητικα για το Note 5 θα τονιζα τα εξης:

1) κολλημα καποιες φορες στο unlocking της συσκευης με pattern (το οποιο μαλιστα με εκνευρισε γιατι ηθελα να κανω ενα επειγον τηλεφωνημα προχτες και το κινητο σκαλωσε με αποτελεσμα να κανω 1 λεπτο να το επαναφερω)

2) καποιες φορες reload εφαρμογων λογω μετριου multitasking. Εχει βελτιωθει αλλα iPhone δεν ειναι σε καμια περιπτωση.

 

Για τα αρνητικα του 6S Plus τα τονιζα τα εξης:

1) Τεραστια bezels, βαρυ, γλιστραει ευκολα. Η χρηση με το ενα χερι παει περιπατο εκτος κι αν κανεις double tap το Home button, το οποιο ομως δε βοηθαει παντα.

2) θεμα στα animations, το οποιο απο ο,τι μαθαινω λυθηκε στην 9.2. Τουλαχιστον η Apple μπορει να κανει βλακειες στο software αλλα τις περισσοτερες φορες τις διορθωνει σχετικα γρηγορα. Στη Βιλαριμπα (samsung) ακομα τριβουν (= δεν εχουν βγαλει ακομα fix για το θεμα που ανεφερα παραπανω).

 

Αυτα οσον αφορα στις συσκευες σαν συσκευες, χωρις να θελω να αναφερθω σε διάφορα σπαστικα των OS τους.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 συσκευες εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους.

 

Εστιαζοντας στα αρνητικα για το Note 5 θα τονιζα τα εξης:

1) κολλημα καποιες φορες στο unlocking της συσκευης με pattern (το οποιο μαλιστα με εκνευρισε γιατι ηθελα να κανω ενα επειγον τηλεφωνημα προχτες και το κινητο σκαλωσε με αποτελεσμα να κανω 1 λεπτο να το επαναφερω)

2) καποιες φορες reload εφαρμογων λογω μετριου multitasking. Εχει βελτιωθει αλλα iPhone δεν ειναι σε καμια περιπτωση.

 

Για τα αρνητικα του 6S Plus τα τονιζα τα εξης:

1) Τεραστια bezels, βαρυ, γλιστραει ευκολα. Η χρηση με το ενα χερι παει περιπατο εκτος κι αν κανεις double tap το Home button, το οποιο ομως δε βοηθαει παντα.

2) θεμα στα animations, το οποιο απο ο,τι μαθαινω λυθηκε στην 9.2. Τουλαχιστον η Apple μπορει να κανει βλακειες στο software αλλα τις περισσοτερες φορες τις διορθωνει σχετικα γρηγορα. Στη Βιλαριμπα (samsung) ακομα τριβουν (= δεν εχουν βγαλει ακομα fix για το θεμα που ανεφερα παραπανω).

 

Αυτα οσον αφορα στις συσκευες σαν συσκευες, χωρις να θελω να αναφερθω σε διάφορα σπαστικα των OS τους.

Θα συμφωνήσω απόλυτα συν να αναφέρω την ομοιομορφία του iOS (εικονίδια, μενου κτλ) που σε κάποιους αρέσει όπως και να το κάνουμε. Από την άλλη το Ν5 έχει στην φαρέτρα του οθόνη & κάμερα άνω κριτικής πραγματικά καθώς και fast charging που είναι πραγματικά added value feature για μένα προσωπικά (το 6S Plus το φορτίζω από τον φορτιστή του iPad αν έχω ανάγκη για έξτρα μπαταρία μέσα στην μέρα αλλά μου χρειάστηκε μόνο την πρώτη μέρα που το έλιωσα και ήταν στο 50% όταν το ενεργοποίησα)

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την προστασία των προσωπικών δεδομένων,στο ios,το είδαμε με την διαρροή προσωπικών αρχείων διάσημων χρηστών από το icloud....

 

Αν ο κωδικός του gmail σου είναι ταξιδιωτης22, δεν σου φταίει η κάθε Apple. Σοβαρέψου.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα συν να αναφέρω την ομοιομορφία του iOS (εικονίδια, μενου κτλ) που σε κάποιους αρέσει όπως και να το κάνουμε. Από την άλλη το Ν5 έχει στην φαρέτρα του οθόνη & κάμερα άνω κριτικής πραγματικά καθώς και fast charging που είναι πραγματικά added value feature για μένα προσωπικά (το 6S Plus το φορτίζω από τον φορτιστή του iPad αν έχω ανάγκη για έξτρα μπαταρία μέσα στην μέρα αλλά μου χρειάστηκε μόνο την πρώτη μέρα που το έλιωσα και ήταν στο 50% όταν το ενεργοποίησα)

 

Kι εγω συνηθιζα να φορτισω το Plus με το φορτιστη του iPad mini.

Γενικα το iPhone εχει γινει απιστευτα γρηγορο. Τα 3rd party apps ανοιγουν σφαιρα, εχεις σχεδον παντα τα apps διαθεσιμα γιατι σπανια θα κανει reload και στο Plus εχεις και πολυ καλη μπαταρια (χειροτερη ομως απο το απλο 6 Plus).

 

Συνοψιζοντας:

 

ΜΠΑΤΑΡΙΑ: 6S Plus > Note 5 (καλυτερο σε idle κατασταση το iPhone, αλλα ισοπαλια στην ταχυτητα εκφορτισης κατα τη χρηση)

ΧΡΟΝΟΣ ΦΟΡΤΙΣΗΣ: Note 5 > iPhone 6S Plus

ΟΘΟΝΗ: ΙΣΟΠΑΛΙΑ (καλυτερη ips VS καλυτερης amoled, ειναι θεμα προσωπικης προτιμισης)

Αναλυση:

Καλυτερο μαυρο: Note

Καλυτερο λευκο: iPhone

Μεγαλυτερη φωτεινοτητα: iPhone

Πιστοτητα χρωματων: Νote (στο basic mode)

Ορατοτητα κατω απο την ηλιο: iPhone

Kαταναλωση ενεργειας απο την οθονη: Note

 

ΕΜΦΑΝΙΣΗ: Note 5 > 6S Plus (ειναι θεμα προσωπικης προτιμησης ως ενα σημειο, αλλα πλεον τα μεγαλα bezels που στο μικρο iPhone δε "χτυπανε" τοσο, στο μεγαλο κανουν μπαμ στο ματι και χαλανε ολη την ομορφια)

ΚΑΜΕΡΑ (φωτο+βιντεο): ΙΣΟΠΑΛΙΑ

HANDLING: Note 5 > 6S Plus (hands down)

SPEAKER: ΙΣΟΠΑΛΙΑ

ΚΕΡΑΙΑ: Note 5 > 6S Plus (ισοπαλια στη ληψη σηματος αλλα το Note 5 εχει πολυ μικροτερο SAR)

 

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΧΡΗΣΗΣ:

Δυσκολο να παρω θεση σε κατι τετοιο. Θα μπορουσα να πω ευκολα οτι καλυτερο ειναι το iPhone που ρολλαρει πλεον σωστα και γρηγορα, δεν κολλαει, δεν κανει reload τιποτα και τα παντα ειναι ομοιομορφα και καλαισθητα.

Απο την αλλη ομως εχουμε ενα Note, στο οποιο μπορεις να σερφαρεις αψογα χωρις να σου βγαινουν τα ματια και πολυ καλυτερα απο οτι στο iPhone, εχεις ενα πενακι που μπορει να κανει ωραια πραγματα αμα ξερεις να το χρησιμοποιεις, εχεις την ελευθερια να κανεις ο,τι θελεις (λογω android) και οχι να χρειαστεις wifi, ή data plans για να κανεις τα απλα και τα αυτονοητα. Με λιγα λογια -για μενα- ενα Note κανει τις ταμπλετες των 7" πραγματικα αχρειαστες. Και το λεω εχοντας δοκιμασει σχεδον συσκευες σε καθε διασταση οθονης.

 

Σορρυ για το σεντονι...

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Te_salat γενικά μιλάω για όλες τις συσκευές που έχεις αλλάξει. Αντίστοιχη κουβέντα είχε γίνει και παλιά όπου και άλλο μέλος είχε αναφέρει το ίδιο.

 

Το πιο πρόσφατο ήταν οταν έλεγες ότι μόνο το note λόγω ιδίως της πένας σε βοηθούσε στην δουλειά σου. Χωρίς την πένα μάλιστα είχες πει ότι θα ήταν σαν μια άλλη android συσκευή κοκ.

 

Καλά κάνεις και βαριέσαι κάποια πράγματα. Μόνο που τότε αυτά τα πράγματα δεν ήταν τόσο αρνητικά στην εμπειρία σου και μάλιστα ανέλυες τα οφέλη.

 

 

Και συνεχίζω να λέω ότι το πενάκι βοηθά γι αυτό πριν πάρω το iPhone φρόντισα να αγοράσω συσκευή με Wacom stylus και η οποία μαλιστα τρέχει Windows 10 desktop.

Παρόλο ότι κάνω μ αυτή πολλά απ όσα χρειάζομαι, μου λείπουν οι ευκολίες της πένας του note σε πολλά.

Το iPhone με το 3D Touch κανει καποια απ αυτά που έκανε άμεσα το πενάκι αλλα με typing, όπως νεα σημείωση, νέο Mail κλπ μ ενα πάτημα.

 

Θεωρώ ότι είμαι αντικειμενικός. Δεν έγραψα ποτέ κάτι κακό για συσκευες που με ικανοποίησαν όπως το Note2, HTC M8, Note Edge και Note 5. Αντιθέτως έχω γράψει άπειρα εναντίον του iPhone 5s που γίνονταν θερμαστρα με λίγο 3G browsing, του Galaxy S3 για το απαίσιο software του και του S4 για τα πλαστικά του.

 

Δεν θάβω λοιπόν ποτέ κάτι που εξυμνώ επειδή αγόρασα νεα συσκευή.

Το iPhone 6s+ το πήρα για δοκιμή. Συμφωνήσαμε με τον Megatron να τα ανταλλάξουμε. Στην πορεία μου άρεσε και το κράτησα. Αν δεν με ικανοποιούσε θα το μοσχοπουλούσα εδώ και θα ξανά αγόραζα το N5.

 

Anyway το N5 ειναι σε πολυ καλό δρόμο αλλα η Samsung δεν θα το αφήσει να τελειοποιηθεί αφού δεν πρόκειται όπως συνηθίζει να του δώσει το νέο TW που ετοιμάζει για το S7 και ακούγεται ότι θα ειναι smooth σαν iOS.

 

Ένας απο τους λόγους που κατηγορώ ανέκαθεν την Samsung ειναι αυτός. Σε αντίθεση με την Apple δεν δίνει ποτέ το νεότερο UI.

Εδώ δεν έδωσε στα S6 & S6 Edge το software της κάμερας που έχουν το N5 και S6 edge plus το οποίο περιέχει manual ρυθμίσεις και raw. Δεν βελτίωσε εξεπίτηδες τις ρομ τους σε σημείο όσοι είχαν S6 και πηγαίνουν σε Note 5 βλέπουν ορατή διαφορά που δεν οφείλεται στο 1γιγα ραμ που έχει παραπάνω το N5.

 

 

Για το μόνο που μπορείς να με κατηγορήσεις ειναι ότι δεν γίνομαι οπαδός των εταιρειών. Το ότι αγοράζω συσκευες τους δεν σημαίνει ότι σταματώ να γράφω για τα αρνητικά τους.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αν ο κωδικός του gmail σου είναι ταξιδιωτης22, δεν σου φταίει η κάθε Apple. Σοβαρέψου.

Αμφιβάλω αν ίσχυε αυτό.να το κάνει ένα η δυο άτομα ok...οχι όμως τόσα...

Οπότε.κενά ασφάλειάς απλά παντού.

Κι οχι μόνο στο ios....

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...