Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό ακόμα δεν το χω πάθει... Πάντως όποτε γουστάρουν ανοίγουν μόνα τους, άλλοτε σταματάνε.. Δεν έχω καταφέρει να βρω κάποιο μοτίβο. Μου χε φάει και μένα μερικά ευρουλάκια και άρχισα να χρησιμοποιώ fake apn όποτε δεν είχα πρόγραμμα. Χρησιμοποιείς κάποιον launcher ή τον default;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αυτό ακόμα δεν το χω πάθει... Πάντως όποτε γουστάρουν ανοίγουν μόνα τους, άλλοτε σταματάνε.. Δεν έχω καταφέρει να βρω κάποιο μοτίβο. Μου χε φάει και μένα μερικά ευρουλάκια και άρχισα να χρησιμοποιώ fake apn όποτε δεν είχα πρόγραμμα. Χρησιμοποιείς κάποιον launcher ή τον default;

 

Με τα δεδομένα έχω κι εγώ το πρόβλημα ότι γυρνάει μόνο του στα κινέζικα. Κάποιες φορές το κάνει σπανια και κάποιες κάθε πέντε λεπτά. Υπάρχει κάποια λύση με αυτό; Είμαι στην 027. Το κάνει και στις επόμενες αυτό; Υπάρχει κάποια λύση να μένει συνέχεια στο ελληνικό;

 

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρότι είχα την 029 δεν μπορούσα να περάσω την 036 με τίποτα.

Η λύση που βρήκα και έκανα είναι η παρακάτω την οποία σας την αντιγράφω :

 

( Κατεβάσετε και να περάσετε την S024 (downgrade) και μετά θα κάνει κανονικά την ΟΤΑ update σε S027 της Lenovo.

 

Κατεβάζετε από εδώ την S024 (επίσημο link Lenovo): http://phonedl.ota.lenovomm.com/dls/v6/P1ma40_S024_150914_16G_ROW_WC85.zip

 

Την αποθηκεύετε σε κάποια SD card και κάνετε apply update from sdcard. Αφού εγκατασταθεί η S024 μετά θα εμφανιστεί η αναβάθμιση σε S027

 

Αναλυτικά:

Κατεβάζουμε την S024 από το παραπάνω link.

Αποθηκεύουμε το αρχείο σε sdcard.

Κλείνουμε το κινητό και βάζουμε τη κάρτα.

Πρέπει να έχουμε μπαταρία πάνω από 50%.

Κρατάμε πατημένο το power και το vol-.

Εμφανίζεται το μενού.

Χρησιμοποιήστε το vol - και επιλέξτε το recovery. Επιβεβαιώστε με vol +.

Εμφανίζεται το μενού.

Χρησιμοποιήστε το vol- και πηγαίνετε στην επιλογή apply update from sdcard.

Επιβεβαιώστε με το power.

Εντοπίστε το αρχείο zip rom στην κάρτα SD σας και επιβεβαιώστε με το power.

Χρειάζονται πάνω από 15 λεπτά.

Μόλις λειτουργήσει κανονικά και συνδεθεί σε wifi, θα εμφανιστεί η OTA αναβάθμιση.)

 

Μετά από τα παραπάνω μου έβγαλε και πέρασα με ΟΤΑ την S027, μετά την S029 και τέλος την S036 η οποία αυτή τη φορά πέρασε κανονικά!

 

:D

 

Το δοκίμασα κι εγώ και πέτυχε η ενημέρωση !:D

Link to comment
Share on other sites

Με τα δεδομένα έχω κι εγώ το πρόβλημα ότι γυρνάει μόνο του στα κινέζικα. Κάποιες φορές το κάνει σπανια και κάποιες κάθε πέντε λεπτά. Υπάρχει κάποια λύση με αυτό; Είμαι στην 027. Το κάνει και στις επόμενες αυτό; Υπάρχει κάποια λύση να μένει συνέχεια στο ελληνικό;

 

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

 

Το έχουμε πει πας Ρυθμίσεις->

Χρήση δεδομένων->

Αριστερά κάτω αριστερά πατάς και εμφανίζονται κάποιες επιλογές πατάς

->δικτυα κινητής τηλεφωνίας

μετά -> ονόματα σημείου πρόσβασξς

Πάλι αριστερά κάτω πατάς Επαναφορά στις προεπιλογές

και τα Κινέζικα εξαφανίζονται.

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε πει πας Ρυθμίσεις->

Χρήση δεδομένων->

Αριστερά κάτω αριστερά πατάς και εμφανίζονται κάποιες επιλογές πατάς

->δικτυα κινητής τηλεφωνίας

μετά -> ονόματα σημείου πρόσβασξς

Πάλι αριστερά κάτω πατάς Επαναφορά στις προεπιλογές

και τα Κινέζικα εξαφανίζονται.

 

:D

 

Σε ευχαριστώ αλλά το ξέρω αυτό αλλά για κάποιο λόγο ξανά εμφανίζονται και παίρνουν πρωτοβουλία. Μόνο σε μένα συμβαίνει να εμφανίζονται μόνα τους;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δυο συσκευές ίδιες. Η μία αγορασμένη από Mediamarkt και η άλλη από Kotsovolos.

Η διαφορά σύμφωνα με το s/n που καταχώρισα στο site της lenovo είναι ότι η συσκευή από το mediamarkt προοριζόταν για την αγορά

της Κύπρου ενώ του Kotsou για Ελλάδα. Τι σχέση μπορεί να έχει αυτό. Μάλλον δεν έχει. Απλά σπάστηκα και είχα ψάξει τα πάντα μέχρι που πήγα να το πετάξω.

Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει αυτή από το mediamarkt μου το εμφάνισε ενώ η άλλη ποτέ με τις ίδιες εφαρμογές.

Υποθέτω ότι κάποια εφαρμογή φορτώνει τα Κινέζικα δίκτυα πχ κάποιος browser πχ ο UC.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς κάποιον launcher ή τον default;

 

Δε μου αρέσει να αλλάζω launcher. Τον default έχω.

 

Το δοκίμασα κι εγώ και πέτυχε η ενημέρωση !:D

 

Δηλαδή, πρέπει να πάμε από την 027, στην 024, για να πάμε στην 036; Πόσο ερασιτέχνες είναι στη Lenovo;...

 

Σε ευχαριστώ αλλά το ξέρω αυτό αλλά για κάποιο λόγο ξανά εμφανίζονται και παίρνουν πρωτοβουλία. Μόνο σε μένα συμβαίνει να εμφανίζονται μόνα τους;

 

Και σε 'μένα συνέβαινε. Αλλά για ένα περίεργο λόγο, είχε σταματήσει τώρα τελευταία. Βέβαια, αντικαταστάθηκε από το πρόβλημα του να ανοίγουν δεδομένα μόνα τους ή τώρα να μη λειτουργούν καθόλου....

 

Εγώ έχω δυο συσκευές ίδιες. Η μία αγορασμένη από Mediamarkt και η άλλη από Kotsovolos.

Η διαφορά σύμφωνα με το s/n που καταχώρισα στο site της lenovo είναι ότι η συσκευή από το mediamarkt προοριζόταν για την αγορά

της Κύπρου ενώ του Kotsou για Ελλάδα. Τι σχέση μπορεί να έχει αυτό. Μάλλον δεν έχει. Απλά σπάστηκα και είχα ψάξει τα πάντα μέχρι που πήγα να το πετάξω.

Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει αυτή από το mediamarkt μου το εμφάνισε ενώ η άλλη ποτέ με τις ίδιες εφαρμογές.

Υποθέτω ότι κάποια εφαρμογή φορτώνει τα Κινέζικα δίκτυα πχ κάποιος browser πχ ο UC.

 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου τον uc με το p1m, αλλά τα Κινέζικα apns εμφανίζονταν που και που.

 

Πιστεύω στον file manager έχουν "κρύψει" "έξτρα λειτουργίες", όπως πριν λίγο καιρό που έβρισκα εγκατεστημένες 2 εφαρμογές, το super cleaner (?) και ένα social app, ύστερα από διαγραφή των αχρήστων αρχείων. Μετά από flag στο play as inappropriate και από μια ωραία κριτική για το καθένα, δεν έχει εγκατασταθεί καμία.

 

P.S.1: Από public αγορασμένο το δικό μου και προοριζόταν για Ελλάδα.

 

P.S.2: Έχω ένα άλλο περίεργο θέμα. Αν χρησιμοποιώ το youtube για πολλή ώρα ή ένα συγκεκριμένο παιχνίδι, από 19%-15%, η μπαταρία πέφτει σαν να κάνει αντίστροφη μέτρηση...

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την αντίστροφη μέτρηση από το 15% γίνεται καποιες φορες αν και πολύ σπάνια.

Όσο αφορά τα κινέζικα apn και την ενεργοποίηση δεδομένων ίσως να είναι θέμα συγκεκριμένης παρτιδας ή κάτι άλλο παράξενο σχετικά με το από που προμηθευεται το καθε κατάστημα το κινητό. Και το λέω επειδή ένα bug θα έπρεπε λογικά να υπάρχει σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την αντίστροφη μέτρηση από το 15% γίνεται καποιες φορες αν και πολύ σπάνια.

Όσο αφορά τα κινέζικα apn και την ενεργοποίηση δεδομένων ίσως να είναι θέμα συγκεκριμένης παρτιδας ή κάτι άλλο παράξενο σχετικά με το από που προμηθευεται το καθε κατάστημα το κινητό. Και το λέω επειδή ένα bug θα έπρεπε λογικά να υπάρχει σε όλους

 

Καλά, 2 φορές έχει γίνει και σε 'μένα, αλλά ας ήταν μόνο αυτό το πρόβλημα...

 

Μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και στήσιμο της συσκευής από την αρχή (δεν το συνιστώ σε κανέναν, ειδικά αν έχει πολλά στη συσκευή του όπως εγώ...), δε διορθώθηκε ο διακόπτης των δεδομένων... Με την 027... Και με αυτά που γράφουν και οι υπόλοιποι, δεν αναβαθμίζω...

 

Ειλικρινά, πρέπει να βάζει 15χρονα να φτιάχνουν τις rom της, η lenovo...

 

Edit: Κι επειδή δεν υπήρχε περίπτωση να κοιμηθώ, χωρίς να βρω τη λύση, ορίστε..

 

ΛΥΣΗ, για τον κολλημένο διακόπτη δεδομένων, στη notification screen.

 

Πώς λειτουργούν ξανά τα δεδομένα;

 

Πηγαίνουμε Ρυθμίσεις -> Χρήση δεδομένων -> Επιλογή ονόματος παρόχου που χρησιμοποιούμε για δεδομένα -> Ανοίγουμε τα δεδομένα από εκεί....

 

Αυτό μόνο για την πρώτη φορά, μετά το κόλλημα.

 

Δεν ξέρω αν βοήθησε η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

Τώρα ο διακόπτης στη notification screen, λειτουργεί όπως πρέπει.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

εδω και λιγες μερες δεν μου εμφανιζει στο ιστορικο κλησεων ορισμενες επαφες που με εχουν παρει ή τους εχω παρει ή εχω αναπαντητες.ξερει κανεις τι φταιει;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την αντίστροφη μέτρηση από το 15% γίνεται καποιες φορες αν και πολύ σπάνια.

Όσο αφορά τα κινέζικα apn και την ενεργοποίηση δεδομένων ίσως να είναι θέμα συγκεκριμένης παρτιδας ή κάτι άλλο παράξενο σχετικά με το από που προμηθευεται το καθε κατάστημα το κινητό. Και το λέω επειδή ένα bug θα έπρεπε λογικά να υπάρχει σε όλους

 

Εγώ πιστεύω ότι είναι λόγω μολυσμένης ROM

Είχα κι εγώ παρόμοια προβλήματα (μου έκανε εγκατάσταση από μόνο του 2 εφαρμογές η μία με κινέζικα, τις έβγαζα και μετά από ώρες πάλι τα ίδια - το eset μου έβρισκε ιό και δεν μπορούσε να το διαγράψει διότι ήταν αρχείο του συστήματος) και από τότε που έκανα τη διαδικασία που αναφέρω στο ποστ #803 δεν μου το έκανε ξανά.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Ενας φιλος αγορασε το συγκεκριμενο τηλέφωνο πρόσφατα,και επειδή είναι και με 2 sim πηρε και έναν Vodafone cu αριθμο περισσοτερο για το internet....συνεβη όμως το εξης,δε μπορει να συνδεθει σε κανενα από τα site στοιχημάτων...bet,στοιχημαν,κλπ...του βγαζει μηνυμα ότι το προφιλ περιηγησης που επελεξε είναι ασφαλες και ότι αν θελει να το αλλαξει πρεπει να επικοινωνησει με τη Vodafone....στη vodafone του λενε ότι πρόβλημα είναι στη συσκευή.....ενώ με την άλλη σιμ της κοσμοτε εμπαινε κανονικα....εχει κανεις υποψην του κατι?? Edited by barbas1977
δεν εμφανιζει ολοκληρο το κειμενο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι είναι λόγω μολυσμένης ROM

Είχα κι εγώ παρόμοια προβλήματα (μου έκανε εγκατάσταση από μόνο του 2 εφαρμογές η μία με κινέζικα, τις έβγαζα και μετά από ώρες πάλι τα ίδια - το eset μου έβρισκε ιό και δεν μπορούσε να το διαγράψει διότι ήταν αρχείο του συστήματος) και από τότε που έκανα τη διαδικασία που αναφέρω στο ποστ #803 δεν μου το έκανε ξανά.

Ανόητη ερώτηση: Αν κάνω την διαδικασία, διαγράφονται όλα τα δεδομένα απ'το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Ενας φιλος αγορασε το συγκεκριμενο τηλέφωνο πρόσφατα,και επειδή είναι και με 2 sim πηρε και έναν Vodafone cu αριθμο περισσοτερο για το internet....συνεβη όμως το εξης,δε μπορει να συνδεθει σε κανενα από τα site στοιχημάτων...bet,στοιχημαν,κλπ...του βγαζει μηνυμα ότι το προφιλ περιηγησης που επελεξε είναι ασφαλες και ότι αν θελει να το αλλαξει πρεπει να επικοινωνησει με τη Vodafone....στη vodafone του λενε ότι πρόβλημα είναι στη συσκευή.....ενώ με την άλλη σιμ της κοσμοτε εμπαινε κανονικα....εχει κανεις υποψην του κατι?

 

Είχαν πει ότι τα site αυτά θα τα μπλοκάρουν. Ας μας πει κάποιος που ασχολείται. Λογικά Δεν είναι θέμα συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Ενας φιλος αγορασε το συγκεκριμενο τηλέφωνο πρόσφατα,και επειδή είναι και με 2 sim πηρε και έναν Vodafone cu αριθμο περισσοτερο για το internet....συνεβη όμως το εξης,δε μπορει να συνδεθει σε κανενα από τα site στοιχημάτων...bet,στοιχημαν,κλπ...του βγαζει μηνυμα ότι το προφιλ περιηγησης που επελεξε είναι ασφαλες και ότι αν θελει να το αλλαξει πρεπει να επικοινωνησει με τη Vodafone....στη vodafone του λενε ότι πρόβλημα είναι στη συσκευή.....ενώ με την άλλη σιμ της κοσμοτε εμπαινε κανονικα....εχει κανεις υποψην του κατι??

δε μου εμφανιζει το μηνυμα...!!!

Link to comment
Share on other sites

εδω και λιγες μερες δεν μου εμφανιζει στο ιστορικο κλησεων ορισμενες επαφες που με εχουν παρει ή τους εχω παρει ή εχω αναπαντητες.ξερει κανεις τι φταιει;

 

Νομίζω το κάνει όταν σε πάρει ο ίδιος αριθμός "στο καπάκι". Κάνε 2 αναπάντητες, από τον ίδιο αριθμό (ή 1 αναπάντητη και 1 κανονική κλήση) και θα δεις ότι στη λίστα θα σου εμφανίσει 1 καταχώριση. Αλλά, αν μπεις στις λεπτομέρειες της καταχώρισης (με το βελάκι στα δεξιά), θα δεις και τις 2 κλήσεις.

 

P.S.: Πάντως, κάνοντας επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και στήσιμο της συσκευής, δεν έχω ούτε τις 2 κινέζικες εφαρμογές που εγκαθίστανται μόνες τους, ούτε οι ρυθμίσεις ανοίγουν και κλείνουν μόνες τους.

 

Όποιος έχει την υπομονή και το χρόνο να το κάνει, ας μην έχει κάνει κάτι περίεργο στη συσκευή του, βοηθάει πραγματικά.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ηρθα στο forum μετα απο αντιστοιχα προβληματα με το Ρ1 vibe. Aγοραστηκε απο ελληνικο ηλεκτρονικο καταστημα με την εκδοση 027. Απο την αρχη υπηρχε θεμα με το cmnet και αργοτερα με την ενεργοποιηση των δεδομενων. Να σημειωθει οτι δεν επαιρνε τις ΟΤΑ αναβαθμισεις. Εκανα την διαδικασια που αναγραφτηκε σε προηγουμενο σχολιο κανοντας downgrade στην 024 και βρισκομαι μετα απο ενα ωραιο απογευμα και ενα χαμενο πρωινο στην 036 οπου θα επιβεβαιωσω οτι δεν παιζει τους Mp3 ηχους κλησης.

Να σημειωσω οτι μολις μπηκε η 024 επαιρνα συνεχεια μυνημα οτι δεν μπορουσε να ξεκινησει ο launcher. Ομοια και στην αναβαθμιση στην 027. Τοn εκινησα manual. Aντε να δουμε πως θα λυθει και αυτο το προβλημα.....

Link to comment
Share on other sites

Ηρθα στο forum μετα απο αντιστοιχα προβληματα με το Ρ1 vibe. Aγοραστηκε απο ελληνικο ηλεκτρονικο καταστημα με την εκδοση 027. Απο την αρχη υπηρχε θεμα με το cmnet και αργοτερα με την ενεργοποιηση των δεδομενων. Να σημειωθει οτι δεν επαιρνε τις ΟΤΑ αναβαθμισεις. Εκανα την διαδικασια που αναγραφτηκε σε προηγουμενο σχολιο κανοντας downgrade στην 024 και βρισκομαι μετα απο ενα ωραιο απογευμα και ενα χαμενο πρωινο στην 036 οπου θα επιβεβαιωσω οτι δεν παιζει τους Mp3 ηχους κλησης.

Να σημειωσω οτι μολις μπηκε η 024 επαιρνα συνεχεια μυνημα οτι δεν μπορουσε να ξεκινησει ο launcher. Ομοια και στην αναβαθμιση στην 027. Τοn εκινησα manual. Aντε να δουμε πως θα λυθει και αυτο το προβλημα.....

 

Τα δεδομένα σου σβήνονται όταν κάνεις downgrade? Δηλαδή apps, τηλ. κατάλογος κλπ??

Link to comment
Share on other sites

Ηρθα στο forum μετα απο αντιστοιχα προβληματα με το Ρ1 vibe. Aγοραστηκε απο ελληνικο ηλεκτρονικο καταστημα με την εκδοση 027. Απο την αρχη υπηρχε θεμα με το cmnet και αργοτερα με την ενεργοποιηση των δεδομενων. Να σημειωθει οτι δεν επαιρνε τις ΟΤΑ αναβαθμισεις. Εκανα την διαδικασια που αναγραφτηκε σε προηγουμενο σχολιο κανοντας downgrade στην 024 και βρισκομαι μετα απο ενα ωραιο απογευμα και ενα χαμενο πρωινο στην 036 οπου θα επιβεβαιωσω οτι δεν παιζει τους Mp3 ηχους κλησης.

Να σημειωσω οτι μολις μπηκε η 024 επαιρνα συνεχεια μυνημα οτι δεν μπορουσε να ξεκινησει ο launcher. Ομοια και στην αναβαθμιση στην 027. Τοn εκινησα manual. Aντε να δουμε πως θα λυθει και αυτο το προβλημα.....

 

Γιατί δεν έκανες μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά να έστηνες ξανά τη συσκευή σου;

 

Είχα όλα τα προβλήματα που αναφέρεις και τώρα κανένα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, τσάμπα η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.. Και τα data ανοίγουν μόνα τους και τα Κινέζικα apns εκεί...

 

Έκανα και το update στην 029 και το πρώτο που έκανε, μετά το update, ήταν να ανοίξει τα δεδομένα, με κινέζικο apn...

 

Τώρα μου βγάζει διαθέσιμη την 036... Αξίζει ή θα παιδεύομαι πάλι;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, τσάμπα η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.. Και τα data ανοίγουν μόνα τους και τα Κινέζικα apns εκεί...

 

Έκανα και το update στην 029 και το πρώτο που έκανε, μετά το update, ήταν να ανοίξει τα δεδομένα, με κινέζικο apn...

 

Τώρα μου βγάζει διαθέσιμη την 036... Αξίζει ή θα παιδεύομαι πάλι;

 

Δοκίμασες να βάλεις την 024 απ το επίσημο link και μετά να κάνεις αναβαθμίσεις? Εγώ φοβάμαι να δοκιμάσω γιατί δεν θέλω να στήνω απ την αρχή... Τα data φυσικά εξακολουθούν να ανοίγουν μόνα τους. Αν βρεις καμιά λύση πες μας..

Link to comment
Share on other sites

Παρότι είχα την 029 δεν μπορούσα να περάσω την 036 με τίποτα.

Η λύση που βρήκα και έκανα είναι η παρακάτω την οποία σας την αντιγράφω :

 

( Κατεβάσετε και να περάσετε την S024 (downgrade) και μετά θα κάνει κανονικά την ΟΤΑ update σε S027 της Lenovo.

 

Κατεβάζετε από εδώ την S024 (επίσημο link Lenovo): http://phonedl.ota.lenovomm.com/dls/v6/P1ma40_S024_150914_16G_ROW_WC85.zip

 

Την αποθηκεύετε σε κάποια SD card και κάνετε apply update from sdcard. Αφού εγκατασταθεί η S024 μετά θα εμφανιστεί η αναβάθμιση σε S027

 

Αναλυτικά:

Κατεβάζουμε την S024 από το παραπάνω link.

Αποθηκεύουμε το αρχείο σε sdcard.

Κλείνουμε το κινητό και βάζουμε τη κάρτα.

Πρέπει να έχουμε μπαταρία πάνω από 50%.

Κρατάμε πατημένο το power και το vol-.

Εμφανίζεται το μενού.

Χρησιμοποιήστε το vol - και επιλέξτε το recovery. Επιβεβαιώστε με vol +.

Εμφανίζεται το μενού.

Χρησιμοποιήστε το vol- και πηγαίνετε στην επιλογή apply update from sdcard.

Επιβεβαιώστε με το power.

Εντοπίστε το αρχείο zip rom στην κάρτα SD σας και επιβεβαιώστε με το power.

Χρειάζονται πάνω από 15 λεπτά.

Μόλις λειτουργήσει κανονικά και συνδεθεί σε wifi, θα εμφανιστεί η OTA αναβάθμιση.)

 

Μετά από τα παραπάνω μου έβγαλε και πέρασα με ΟΤΑ την S027, μετά την S029 και τέλος την S036 η οποία αυτή τη φορά πέρασε κανονικά!

 

:D

 

Ευχαριστώ για τον αναλυτικό οδηγό και το link! :D

 

Είχα κι εγώ το πρόβλημα με την 036, που δεν εγκαθίστατο, αλλά με τον οδηγό σου όλα κύλησαν άψογα. Από το Lenovo γράφω τώρα, με την 036. :)

 

Δοκίμασες να βάλεις την 024 απ το επίσημο link και μετά να κάνεις αναβαθμίσεις? Εγώ φοβάμαι να δοκιμάσω γιατί δεν θέλω να στήνω απ την αρχή... Τα data φυσικά εξακολουθούν να ανοίγουν μόνα τους. Αν βρεις καμιά λύση πες μας..

 

Ναι, το έκανα. Δε χρειάζεται να διαγράψεις απολύτως τίποτα. Κατεβάζεις τη 024 (είχα την 027 και με update είχα πάει στην 029) στον υπολογιστή και την περνάς με copy/paste στην sd card του Lenovo. Σβήνεις τη συσκευή σου και την ανάβεις, αλλά κρατώντας πατημένα volume down και power ταυτόχρονα. Έτσι μπαίνεις recovery (εκεί που σε πετάει όταν δεν εγκαθίσταται η 036) και επιλέγεις να "Εφαρμοστεί η αναβάθμιση από την sd κάρτα". Δεν έχω διαγράψει κάτι, δεν έχει χαθεί κάτι.

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

 

Μετά το downgrade στην 024 είχα θέμα που δεν εκκινούσε ο launcher. Ξεκλείδωνα τη συσκευή και είχα μόνο μήνυμα "Unfortunately launcher has stopped". Πουθενά εικονίδια, μόνο το μήνυμα. Αλλά, όλα τα υπόλοιπα λειτουργούσαν κανονικά. Οπότε, κατέβασα τη notification screen, πήγα Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Όλες οι εφαρμογές. Βρήκα τον Launcher, επέλεξα Αναγκαστική διακοπή και μετά επέστρεψα, με το Home Button, στην αρχική οθόνη. Όλα λειτούργησαν και λειτουργούν κανονικά. Το μόνο που είχε αλλάξει, ήταν οι φάκελοι που είχα φτιάξει και ήταν όλες οι εφαρμογές "χύμα", στις αρχικές οθόνες. Μετά έγιναν όλα τα updates, μέχρι και την 036, κανονικά.

 

Στη 1 ώρα που είχα κλειστά τα δεδομένα, δεν είδα να ανοίγουν. Σήμερα όμως, χρειαζόμουν δεδομένα όλη μέρα, οπότε δε μπορούσα να δω αν τα ανοίγει μόνη της. Το πρωί θα δείξει.

 

Έχω ένα τελευταίο θέμα... Ενώ έχω εγκατεστημένο το skype και το βλέπω στη λίστα των apps μου, δε βρίσκω το εικονίδιό του, έτσι ώστε να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω... Ξέρουμε τι παίζει;

 

P.S.: Πάντως, έχω να το λέω. Σε όλη τη διάρκεια των updates, δεν ανέβασε καθόλου θερμοκρασία. Το πιο κρύο κινητό που έχω πάρει. :D

 

Edit: Όντως, σήμερα το πρωί δεν είχαν ανοίξει τα δεδομένα. Οπότε "ίσιωσε" το Lenovo. :D

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ρε αγορια κανα site να παρουμε την στοκ ρομ την 24 και να την κατεβασουμε σε laptop παιζει.

Το λινκ που βαλατε σε μενα δεν σουλευει ουτε απο το κινητο αλλα ουτε απο λαπτοπ τι γινεται?

Τελικα ποια custom rom αξιζει να κουμπωσουμε αλλου μιλανε για cyanogen αλλου για την ice καποιος που να εχει βαλει κατι να μας πει!!

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Ρε αγορια κανα site να παρουμε την στοκ ρομ την 24 και να την κατεβασουμε σε laptop παιζει.

Το λινκ που βαλατε σε μενα δεν σουλευει ουτε απο το κινητο αλλα ουτε απο λαπτοπ τι γινεται?

Τελικα ποια custom rom αξιζει να κουμπωσουμε αλλου μιλανε για cyanogen αλλου για την ice καποιος που να εχει βαλει κατι να μας πει!!

 

Με ποιον browser δοκίμασες; Με opera, σε laptop κι εγώ, κατέβηκε με την πρώτη.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Οντως κατεβαινει αλλα παρα πολυ αργα.

Βασικα λεω να βαλω μια custom αλλα ποια αξιζει?

Η γυναικα μου εχει το κ5 note ηρθε αναβαθμιση σε android 6 και μιλαμε το κινητο φυσαει

 

Ερχεται η αναπτυξη

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...