Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οντως κατεβαινει αλλα παρα πολυ αργα.

Βασικα λεω να βαλω μια custom αλλα ποια αξιζει?

Η γυναικα μου εχει το κ5 note ηρθε αναβαθμιση σε android 6 και μιλαμε το κινητο φυσαει

 

Ερχεται η αναπτυξη

 

Είναι μεγάλο το αρχείο.

 

Έχει ανεβάσει πιο πίσω ένας συμφορουμίτης 2, αλλά κάτι χάνεις και στις 2.

 

Στην AOSP έχεις ενοποιημένο αποθηκευτικό χώρο (εσωτερικό και micro sd) και δε λειτουργεί το led.

 

Στη Flyme (είναι από Meizu) δεν έχεις ραδιόφωνο και δε λειτουργεί το led.

 

Προσωπικά, μου αρέσει η rom της Lenovo.

 

Edit: AOSP και Flyme, post #327

 

AICP, post #327.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ευχαριστώ για τον αναλυτικό οδηγό και το link! :D

 

Είχα κι εγώ το πρόβλημα με την 036, που δεν εγκαθίστατο, αλλά με τον οδηγό σου όλα κύλησαν άψογα. Από το Lenovo γράφω τώρα, με την 036. :)

 

 

 

Ναι, το έκανα. Δε χρειάζεται να διαγράψεις απολύτως τίποτα. Κατεβάζεις τη 024 (είχα την 027 και με update είχα πάει στην 029) στον υπολογιστή και την περνάς με copy/paste στην sd card του Lenovo. Σβήνεις τη συσκευή σου και την ανάβεις, αλλά κρατώντας πατημένα volume down και power ταυτόχρονα. Έτσι μπαίνεις recovery (εκεί που σε πετάει όταν δεν εγκαθίσταται η 036) και επιλέγεις να "Εφαρμοστεί η αναβάθμιση από την sd κάρτα". Δεν έχω διαγράψει κάτι, δεν έχει χαθεί κάτι.

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

 

Μετά το downgrade στην 024 είχα θέμα που δεν εκκινούσε ο launcher. Ξεκλείδωνα τη συσκευή και είχα μόνο μήνυμα "Unfortunately launcher has stopped". Πουθενά εικονίδια, μόνο το μήνυμα. Αλλά, όλα τα υπόλοιπα λειτουργούσαν κανονικά. Οπότε, κατέβασα τη notification screen, πήγα Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Όλες οι εφαρμογές. Βρήκα τον Launcher, επέλεξα Αναγκαστική διακοπή και μετά επέστρεψα, με το Home Button, στην αρχική οθόνη. Όλα λειτούργησαν και λειτουργούν κανονικά. Το μόνο που είχε αλλάξει, ήταν οι φάκελοι που είχα φτιάξει και ήταν όλες οι εφαρμογές "χύμα", στις αρχικές οθόνες. Μετά έγιναν όλα τα updates, μέχρι και την 036, κανονικά.

 

Στη 1 ώρα που είχα κλειστά τα δεδομένα, δεν είδα να ανοίγουν. Σήμερα όμως, χρειαζόμουν δεδομένα όλη μέρα, οπότε δε μπορούσα να δω αν τα ανοίγει μόνη της. Το πρωί θα δείξει.

 

Έχω ένα τελευταίο θέμα... Ενώ έχω εγκατεστημένο το skype και το βλέπω στη λίστα των apps μου, δε βρίσκω το εικονίδιό του, έτσι ώστε να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω... Ξέρουμε τι παίζει;

 

P.S.: Πάντως, έχω να το λέω. Σε όλη τη διάρκεια των updates, δεν ανέβασε καθόλου θερμοκρασία. Το πιο κρύο κινητό που έχω πάρει. :D

 

Edit: Όντως, σήμερα το πρωί δεν είχαν ανοίξει τα δεδομένα. Οπότε "ίσιωσε" το Lenovo. :D

 

Έκανα κι εγώ τη διαδικασία αλλά κράτησα την 029, δεν δοκίμασα να βάλω την 036 γιατί κατάλαβα ότι δεν προσφέρει τπτ. Πάντως τα δεδομένα σταμάτησαν να ανοίγουν :yahoo::yahoo::clap:

Φαίνεται ότι απαλλάχτηκα από την προβληματική Rom. Ευχαριστώ παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ τη διαδικασία αλλά κράτησα την 029, δεν δοκίμασα να βάλω την 036 γιατί κατάλαβα ότι δεν προσφέρει τπτ. Πάντως τα δεδομένα σταμάτησαν να ανοίγουν :yahoo::yahoo::clap:

Φαίνεται ότι απαλλάχτηκα από την προβληματική Rom. Ευχαριστώ παιδια!

 

Τσέκαρε τις πρώτες 2 μέρες την 029. Αν δε σου τα ανοίγει, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς με την 036. Τίποτα. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα μηπως μπορει να βοηθησει κανενας??μετα απο εξι μηνες ξαφνικα το τηλ lenovo p1m 40 ενεργοποιει απο μονο του τα δεδομενα.αφου εκανα τα παντα το μονο που βρηκα ειναι απο τα ορια των δεδομενων να τα βαλω σε λιγα mb ετσι ωστε να μην συνδεεται,γιατι ενω τα απενεργοποιω μετα απο λιγα λεπτα και παλι τα βρισκω ανοικτα!!
Link to comment
Share on other sites

Join the club...

Αν διαβάσεις τις 3-4 τελευταίες σελίδες εδώ μέσα θα .... διαφωτιστείς..

Εγώ μόλις χθες το έλυσα με τη διαδικασία που περιγράφεται πιο πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφερθω σε ενα προβλημα που μαλλον μελλοντικα θα το συναντησουν οι πιο πολλοι. Ο φακος του κινητου μετα απο μισο χρονο περιπου εχει πολυ χαμηλη φωτεινοτητα, εντελως ξαφνικα και χωρις συχνη χρηση του. Η λυση του προβληματος, οσο γελοια και αν φαινεται, ειναι το κατεβασμα αυτης της εφαρμογης https://play.google.com/store/apps/details?id=com.discolight. Χρειαζεται περιπου 15 λεπτα συνεχης λειτουργιας και το προβλημα διορθωνεται.
Link to comment
Share on other sites

Θα αναφερθω σε ενα προβλημα που μαλλον μελλοντικα θα το συναντησουν οι πιο πολλοι. Ο φακος του κινητου μετα απο μισο χρονο περιπου εχει πολυ χαμηλη φωτεινοτητα, εντελως ξαφνικα και χωρις συχνη χρηση του. Η λυση του προβληματος, οσο γελοια και αν φαινεται, ειναι το κατεβασμα αυτης της εφαρμογης https://play.google.com/store/apps/details?id=com.discolight. Χρειαζεται περιπου 15 λεπτα συνεχης λειτουργιας και το προβλημα διορθωνεται.

 

Άρα, *#*#*#*# ο προγραμματισμός του... Και η Lenovo φτιάχνει από εδώ και πέρα τα Moto... :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, τρίτη φορά μέσα σε μια βδομάδα μου freezάρει το τηλ.

Δηλαδή, βγάζει 3 λεπτές παράλληλες γραμμές με διάφορα χρώματα κ τέλος. Μένει εκεί.

Κινητό 11 μηνών....

 

Hard reboot κ φτιάχνει.... αλλά δεν είναι λύση αυτό.

Έχετε άποψη ?

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, τρίτη φορά μέσα σε μια βδομάδα μου freezάρει το τηλ.

Δηλαδή, βγάζει 3 λεπτές παράλληλες γραμμές με διάφορα χρώματα κ τέλος. Μένει εκεί.

Κινητό 11 μηνών....

 

Hard reboot κ φτιάχνει.... αλλά δεν είναι λύση αυτό.

Έχετε άποψη ?

 

Μήπως έχει θέμα η/το οθόνη/digitzer σου;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει θέμα η/το οθόνη/digitzer σου;

Από το Companion που έτρεξα διαγνωστικό οθόνης, δεν είχα κάποιο θέμα.

Για software μου κάνει.....

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

Από το Companion που έτρεξα διαγνωστικό οθόνης, δεν είχα κάποιο θέμα.

Για software μου κάνει.....

 

Με ποια έκδοση είσαι;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

unrooted 036

 

Περίεργο. Έχεις κάνει επαναφορά ρυθμίσεων γενικά; Δεν έχει σημασία η έκδοση που το έκανες.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα μπηκε η cm12.1 και δεν θα λεγα οτι εμεινα ευχαριστημενος.Αρκετα γρηγορη αλλα δεν μπορουσε να συγχρονισει τις επαφες με το gmail.

Το απιγευμα θα μπει Aosp να δουμε τι κανει και αυτη

 

Ερχεται η αναπτυξη

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό φοράει πλεον την AOSP και μιλάμε πετάει.Συνιστω σε ολους να την περάσουν.οτι και να πω είναι λίγο το κινητό αλλάζει άρδην προς το καλό.Ειδικα η μπαταρία τοτε θα καταλαβετε την δυναμη της

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις αν γνωριζεις

1. Κραταει παραπανω απο 10 ωρες με ανοιχτη την οθονη οπως συμβαινει με την στοκ (με wifi);

2. Λειτουργει το led notification και το κινητο μπαινει σε deep sleep;

Link to comment
Share on other sites

To κινητό δουλεύει άψογα.Δεν έχει κατι που να με προβληματιζει.Και το λεδ δουλεύει και όλα κανονικα

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να μην πω για ταχύτητα παίδες βολιδα

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161112/96b15b29f8ddef7adab8fcc2623d5974.jpg

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ehttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161112/9c4e003bc3727bc73000055c58ef4253.jpg

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο κινητό πέρασα s7 theme και δουλεύει αψογα .Μέχρι στιγμής απο χθες το απόγευμα δεν είδα κατι

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161112/96b15b29f8ddef7adab8fcc2623d5974.jpg

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ehttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161112/9c4e003bc3727bc73000055c58ef4253.jpg

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό δεν είναι stock aosp! :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν ειναι εκει το θεμα αλλα να δουλευει σωστα. Ομως οπως ειχα διαβασει αν θελει καποιος να λειτουργει το Led τοτε το κινητο δεν μπαινει σε deep sleep αλλιως θα ειχα την Resurrection που ειναι σφαιρα για αυτο και εκανα πριν τις ερωτησεις
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια τωρα εχω προβλημα με τον launcher που μου λεει οτι η εφαρμογη launcher exei σταματησει τι κανω τωρα????τα νευρα μου!!!

 

Το έπαθα κι εγώ μια φορά, όταν πήγα πίσω σε έκδοση os.

 

Κατέβασε τη μπάρα ειδοποιήσεων (κατεβαίνει ανεξάρτητα αν λειτουργεί ο launcher) και πήγαινε στις ρυθμίσεις.

 

Πήγαινε Εφαρμογές -> Όλες, βρες τον launcher και επίλεξε την Αναγκαστική διακοπή. Μετά επίλεξε το Home Button και είσαι ok.

 

@manthes

 

Καλά, δεν το είπα για κακό. Αν ήθελα να πω κάτι κακό, πίστεψέ με, θα φαινόταν πολύ εύκολα.

 

Τώρα, με την 036 είμαι ευχαριστημένος. Το κινητό είναι άψογο (φτου, μην το ματιάσω) και δεν θέλω να το πειράξω άλλο.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εκανα το λαθος να δοκιμασω την aosp αλλα δεν δουλευει το led. Χωρις υποστηριξη απο το xda δεν νομιζω να δουμε ποτε καμια ρομ της προκοπης δυστυχως.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

Εκεί που δούλευε άψογα η ταχεία φόρτιση.... σήμερα κάτι έγινε και ενώ την έχω επιλέξει, το κινητό φορτίζει αρκετά αργά.

Έχουμε άποψη ή κάποιο διαγνωστικό για να δούμε αν είναι θέμα τηλεφώνου ή φορτιστή ?

Φορτιστής και καλώδιο είναι τα αυθεντικά.

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...