Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα εγώ είμαι μεταξύ του i-pod mini 6gb και του i-river H-10 5GB (FM) Anthracite ( http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=957&Nav_Section_Id=779&Catalog_Id=15&Product_Id=254882&Merchant_Id=1&sts_cid=3 )

 

Eσείς τι μου προτείνετε? απλά το iriver το δοκιμασα σημερα στο πλαισιο και εκτος απο το οτι δεν το ειχαν(ουτε το ipod) τους ειχαν τελιώσει...και δεν ξερουν λεει ποτε θα τα φερουν...το touchpad που ειχε το iriver δεν με ενθουσιασε κιολας... εκτος αυτου νομιζω πως το ipod είναι ποιο ποιοτικό..εσείς τι λέτε? εκτος αυτου με ενδιαφερει πολυ η ένταση...σε ποιο αραγε να ακουγεται δυνατοτερα και καλυτερα?

διαβασα καπου οτι τα ακουστικα του Ipod "μπουκώνουν" οταν ειναι σε τερμα ένταση...και εγω ακουω μουσικη σε τερμα ενταση και οκ με νοιάζει πολύ το πως θα ακούγονται...αν έχει ακουσει καποιος και τα 2 ας μου πει..ευχαριστω εκ των προτέρων..

 

 

Όσον αφορά το θέμα του χειρισμού μπορώ με σιγουριά να πω ότι το IPOD είναι καλύτερο. Πιο intuitive αν θες. Επίσης το γεγονός ότι κατηγοροιοποιεί την μουσική με βάση τα ID3 tags προσωπικά με βολεύει πάρα πολύ.

 

Κατασκευαστικά μου φαίνεται ελαφρώς καλύτερο το mini αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη. Άλλοι θεωρούν καλύτερο το iriver.

 

Όσον αφορά την ένταση, δεν ξέρω πιο από τα δύο είναι πιο δυνατό, αλλά το ipod είναι σίγουρα πολύ δυνατό. Πάντως τα ακουστικά που έχει στο πακετό όντως δεν είναι και ότι καλύτερο και όταν ανεβάζεις το volume στο τέρμα, ψιλοτρίζουν.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσον αφορά το θέμα του χειρισμού μπορώ με σιγουριά να πω ότι το IPOD είναι καλύτερο. Πιο intuitive αν θες. Επίσης το γεγονός ότι κατηγοροιοποιεί την μουσική με βάση τα ID3 tags προσωπικά με βολεύει πάρα πολύ.

 

Κατασκευαστικά μου φαίνεται ελαφρώς καλύτερο το mini αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη. Άλλοι θεωρούν καλύτερο το iriver.

 

Όσον αφορά την ένταση, δεν ξέρω πιο από τα δύο είναι πιο δυνατό, αλλά το ipod είναι σίγουρα πολύ δυνατό. Πάντως τα ακουστικά που έχει στο πακετό όντως δεν είναι και ότι καλύτερο και όταν ανεβάζεις το volume στο τέρμα, ψιλοτρίζουν.

βασικά μάλλον το i-river θα πάρω...γιατί αυτό το i-tunes με φοβίζει λιγάκι και δεν θέλω να περνάω την μουσική μόνο απο ένα ηλίθιο πρόγραμμα..θέλω πιο απλά και γρήγορα! αλλά ακόμα περιμένω να το φέρουν...τα μουλτιράμα έιχαν μόνο ένα στο χρώμα που ήθελα και το είχαν βιτρίνα και γω το ήθελα κλειστό στο κουτί του..και περιμένω ακόμα....γκρρρρρρρρ

Link to comment
Share on other sites

βασικά μάλλον το i-river θα πάρω...γιατί αυτό το i-tunes με φοβίζει λιγάκι και δεν θέλω να περνάω την μουσική μόνο απο ένα ηλίθιο πρόγραμμα..θέλω πιο απλά και γρήγορα! αλλά ακόμα περιμένω να το φέρουν...τα μουλτιράμα έιχαν μόνο ένα στο χρώμα που ήθελα και το είχαν βιτρίνα και γω το ήθελα κλειστό στο κουτί του..και περιμένω ακόμα....γκρρρρρρρρ

 

 

Δεν είναι ηλίθιο το itunes, προσωπικά το βρήκα πολύ εύκολο στην χρήση. Και πραγματικά αν έχεις μουσική με οργανωμένα ID3 Tags (τουλάχιστον όσον αφορά τον καλλιτέχνη) θα έχεις πολύ πιο όμορφα ταξηνομιμένη την μουσική σου από στο iriver. Φυσικά υπάρχουν και προγράμματα τρίτων τα οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να κάνεις synch το ipod με το PC σου αλλά και για να εκτελέσεις άλλες λειτουργίες. Σίγουρα βέβαια η απλή drag&drop μεταφορά είναι πιο γρήγορη, αλλά σκέψου τί χάνεις...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηρα το Iriver και ολα οκ! αν και δεν βρισκω την ασφαλη καταργηση απο κατω για να το βγαζω...αλλα οκ απλα δεν το βγαζω οταν λεει να μην το ξεσυνδεω..οταν λεει οτι απλα ειναι συνδεδεμενο απλα το ξεσυνδεω! η το ξεσυνδεω οταν μου λεει οτι μπορω..ολα αυτα τα λεει το Iriver e!
Link to comment
Share on other sites

Geia xara kai apo mena!

 

Diavasa oles tis selides toy thread gia ta mp3 players, alla prosfata eida sto http://www.pixmania.com ta parakatw mp3 players sta opoia den exei anaferthei kaneis:

 

http://www.pixmania.com/gr/gr/80/0/xx/15/4/criteresn.html

 

1) to pixmania.com einai aksiopisto gia na paraggeilei kaneis?

2) exei dokimasei kaneis kapoio apo ta parapanw mp3 players? Pws ta pane apo poiotita k entasi ixou?

3) To modelo tis sandisk kserete an dexetai gia eisodo alla flashakia ektos apo ta USB Micro Cruzer?

 

Efxaristw prokatavolika.

Link to comment
Share on other sites

1) to pixmania.com einai aksiopisto gia na paraggeilei kaneis?

 

Προσωπικά έχω παραγγείλει οθόνη από το pixmania. Έμεινα αρκετά ευχαριστημένος μιας και το προιόν ήρθε σε 1-2 μέρες και χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγεννετο ipod nano εδώ και εδώ θα σας λυθούν η απορίες το μηχανηματάκι είναι απλά τέλειο . :cool: :cool: :cool:

 

 

Και εδω το iTunes 5.0 ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εδω το iTunes 5.0 ! ;)

Το έχω ήδη φίλε μου ;) Mac user+ipod photo 40gb και σίγουρα αυτό το μικρό θα το χτυπήσω σε μαύρο χρώμα αβλεπή :O γύρω στα 250 με 260 ευρώ τον 4gb το κόβω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγεννετο ipod nano εδώ και εδώ θα σας λυθούν η απορίες το μηχανηματάκι είναι απλά τέλειο . :cool: :cool: :cool:
Πότε βγαίνει εδώ,είναι τέλειο,από τους πρώτους θα το χτυπήσω! :D Χμμ τώρα που το σκέφτομαι να το πάρω από έξω καλύτερα,είναι δηλαδή άμεσα διαθέσιμο; :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ το iTunes 5.0 και απογοητεύτηκα κάπως...

Περίμενα πιο πολλές αλλαγές, ενώ αυτές είναι μάλλον ανεπαίσθητες :( Εδώ στην αλλαγή του δεκαδικού ψηφίου πάντα υπήρχε κάτι "μεγάλο" -βίντεο στο 4.8 , podcasting στο 4.9 - και αυτή τη φορά με ολόκληρη αλλαγή έκδοσης και δεν έγινε τίποτα ουσιαστικό. :confused: Όχι ότι είναι κακό το search bar βέβαια. Καμία διαφορά στο party shuffle πάντως δεν είδα.

 

Τελοσπάντων, πολύ καλό το nano. Να δούμε αν βελτιώθηκε και η απαράδεκτη μπαταρία που έχουν τα Ipod συνήθως.

Με χαλάει λίγο η τόσο μικρή οθόνη. Ευπρόσδεκτα τα χρώματα αλλά τι φωτογραφίες να δεις σε 1,5'' ; Μάλλον μόνο για album art θα χρησιμεύει.

Το μαύρο θα ήταν τέλειο με άλλο χρώμα click wheel. Τώρα δεν ξέρω πόσο βολικό θα είναι.

 

Κρίμα που καταργήθηκε το mini, ήταν το ωραιότερο, το αρχέτυπο. Με ένα μεγαλύτερο σκληρό, π.χ. 10 GB, άνετα θα μπορούσαν να το κρατήσουν.

(Πολλή γκρίνια σήμερα :p )

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ το iTunes 5.0 και απογοητεύτηκα κάπως...

Περίμενα πιο πολλές αλλαγές, ενώ αυτές είναι μάλλον ανεπαίσθητες :( Εδώ στην αλλαγή του δεκαδικού ψηφίου πάντα υπήρχε κάτι "μεγάλο" -βίντεο στο 4.8 , podcasting στο 4.9 - και αυτή τη φορά με ολόκληρη αλλαγή έκδοσης και δεν έγινε τίποτα ουσιαστικό. :confused:

 

Τελοσπάντων, πολύ καλό το nano. Να δούμε αν βελτιώθηκε και η απαράδεκτη μπαταρία που έχουν τα Ipod συνήθως.

Με χαλάει λίγο η τόσο μικρή οθόνη. Ευπρόσδεκτα τα χρώματα αλλά τι φωτογραφίες να δεις σε 1,5'' ; Μάλλον μόνο για album art θα χρησιμεύει.

Το μαύρο θα ήταν τέλειο με άλλο χρώμα click wheel. Τώρα δεν ξέρω πόσο βολικό θα είναι.

 

Κρίμα που καταργήθηκε το mini, ήταν το ωραιότερο, το αρχέτυπο. Με ένα μεγαλύτερο σκληρό, π.χ. 10 GB, άνετα θα μπορούσαν να το κρατήσουν.

(Πολλή γκρίνια σήμερα :p )

Aυτό που δεν μπορώ να καταλάβω από τη photo είναι αν το υλικό του nano-ως γυαλιστερό που δείχνει να είναι-θα γρατζουνιέται πιο εύκολα...Κατά τ'άλλα μια χαρά μου φαίνεται,πολύ,πολύ όμορφο! :love:Για μπαταρία κάτι για 14 ώρες διάβασα! ;)Για το mini συμφωνώ,αλλά απ'ότι έχω διαβάσει σκοπός της Apple είναι να καταργήσει τα μη έγχρωμα μοντέλα και να τα αντικαταστήσει με έγχρωμα οπότε το nano αντικατέστησε το mini και μάλιστα σε πολύ προσιτή τιμή :shifty: αφού κάπου εκεί (250-260 ευρώ) πρέπει να κόστιζε το mini των 6 Gb αν θυμάμαι καλά Δεν άλλαξε τακτική η εταιρεία λοιπόν. :rolleyes: :O Τώρα που το σκέφτομαι,μάλλον θα βγάλουν και nano 6 Gb μήπως αξίζει να το περιμένουμε; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο θα ήταν τέλειο με άλλο χρώμα click wheel.

Το άλλο το σκέφτηκες;Εγώ δεν είδα πουθενά μαύρα ακουστικά... :O Δεν νομίζω ότι λέει και πολύ μαύρο ipod με άσπρα ακουστικά... :( Το U2 edition τα άσπρα είχε;Τελικά εδώ θα αργήσει πολύ;Πω πω πορώθηκα τώρα,δεν μπορώ να περιμένω,αλλά απ'ότι είδα δεν μπορώ να παραγγείλω ακόμη ή κάνω λάθος;Μόνο εντός Αμερικής γίνονται παραγγελίες αν είδα καλά... :cry:
Link to comment
Share on other sites

Έρωτας το Nano!!! :D Ειδικά το μαύρο είναι κουκλί! :cool: Η αυτονομία της μπαταρίας είναι αρκετά καλή (14 ώρες max) και τα 2/4GB είναι FLASH κι όχι σκληρός δίσκος, που σημαίνει ότι αλλάζεις τα φώτα στο Nano χωρίς να φοβάσαι μη χτυπήσει ο σκληρός! :w00t: Μένει να δούμε πώς θα τα πηγαίνει από ποιότητα ήχου... ;)

 

Υ.Γ. 1: Και να σκεφτείς ότι σήμερα θα αγόραζα MSDP 1GB από eBay για να τη βάλω στο W800i που σκόπευα να αγοράσω next month. :lol: Τώρα ούτε W800i, ούτε MSDP. Μόνο Nano 4GB μαύρο! :D)

 

Υ.Γ. 2: Ελπίζω η MS να μην κάνει κανά ντου και βγάλει καλύτερο MP3 player από το Nano... Το νέο lineup των MP3 players της Sony sux πάντως. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο το σκέφτηκες;Εγώ δεν είδα πουθενά μαύρα ακουστικά... :O Δεν νομίζω ότι λέει και πολύ μαύρο ipod με άσπρα ακουστικά... :( Το U2 edition τα άσπρα είχε;Τελικά εδώ θα αργήσει πολύ;Πω πω πορώθηκα τώρα,δεν μπορώ να περιμένω,αλλά απ'ότι είδα δεν μπορώ να παραγγείλω ακόμη ή κάνω λάθος;Μόνο εντός Αμερικής γίνονται παραγγελίες αν είδα καλά... :cry:

Κάτι για μέσα οκτωβρίου ακούγεται οτι θα είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα,πάντως αν μπορείς και έχεις άτομο ή η ίδια να το πάρεις απο έξω τότε χτύπα το.

ΥΓ.Κάτι που δεν υπήρχε στα άλλα ipod είναι και η πλήρη υποστήριξη τον Ελληνικών :cool: .

Στην Αγγλία διατίθεται ήδη (αχ ρε applestore τι μας κάνεις) :cry: τιμές 205 ευρώ το 2gb και 265 τον 4gb μας προιδεάζει για εδώ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι για μέσα οκτωβρίου ακούγεται οτι θα είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα,πάντως αν μπορείς και έχεις άτομο ή η ίδια να το πάρεις απο έξω τότε χτύπα το.

ΥΓ.Κάτι που δεν υπήρχε στα άλλα ipod είναι και η πλήρη υποστήριξη τον Ελληνικών :cool: .

Στην Αγγλία διατίθεται ήδη (αχ ρε applestore τι μας κάνεις) :cry: τιμές 205 ευρώ το 2gb και 265 τον 4gb μας προιδεάζει για εδώ αυτό.

Πως να το πάρω ρε γμτ δεν έχω κανέναν εξωτερικό ούτε μπορώ να πάω!Ελληνικά ε;Αυτό είναι πολύ καλό!Δηλαδή υποστηρίζει και ελληνικά ID3 tags πλέον;Στο ebay έχουν διαρρεύσει ήδη μερικά κομμάτια,αλλά ψιλοφοβάμαι να παραγγείλω :worry:
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ.Κάτι που δεν υπήρχε στα άλλα ipod είναι και η πλήρη υποστήριξη τον Ελληνικών :cool: .

 

Τι εννοείς; Τέλεια είναι η υποστήριξη τόσο στο iTunes όσο και στο iPod μου (4th Gen. 20GB) :confused:

 

@Valeria: Εμένα μ' αρέσει το άσπρο-μαύρο, κανένα πρόβλημα δεν έχω με τα ακουστικά. Η διαφωνία μου είναι στο πρακτικό του θέματος, πως θα διακρίνεται καθαρά το click wheel από το υπόλοιπο σώμα...

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Τέλεια είναι η υποστήριξη τόσο στο iTunes όσο και στο iPod μου (4th Gen. 20GB) :confused:

 

@Valeria: Εμένα μ' αρέσει το άσπρο-μαύρο, κανένα πρόβλημα δεν έχω με τα ακουστικά. Η διαφωνία μου είναι στο πρακτικό του θέματος, πως θα διακρίνεται καθαρά το click wheel από το υπόλοιπο σώμα...

Ίσως θα ήταν καλύτερα να ήταν ανοιχτό γκρι το click wheel έχετε δίκιο αλλά εγώ ούτως ή άλλως θα πάρω το άσπρο...Όσον αφορά τα ελληνικά το ipod mini 1ης γενιάς που έχω δεν διαβάζει ελληνικά id3 tags :( Τώρα που το παρατηρώ είναι ένα κλικ πιο μακρόστενο έτσι;Bέβαια καλύτερα γιατί τόσο λεπτό που είναι αν δεν ήταν και λίγο πιο μακρύ θα έπεφτε κάτω απ'τις πρώτες μέρες :X
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι,μάλλον θα βγάλουν και nano 6 Gb μήπως αξίζει να το περιμένουμε; :worry:

 

Μπα, θα αργήσει λογικά. Οι μνήμες flash είναι πολύ ακριβές όσο ανεβαίνει η χωρητικότητα: ήδη κάποιοι αναλυτές αναρωτιούνται τι κέρδος μπορεί να βγεί από το μοντέλο των 4GB. Eπίσης μέχρι τώρα η Apple έχει δείξει ότι τα νέα μοντέλα τα κρατάει αρκετό καιρό, το μίνι π.χ. έμεινε στην αγορά ένα χρόνο πριν ανανεωθεί (και αυτό ελάχιστα), το shuffle είναι στο 8μηνο και μάλλον πάει και αυτό για χρόνο (και μετά για κατάργηση κατευθείαν ). Λογικά μέχρι το καλοκαίρι δε θα βγεί μεγαλύτερο nano. Αν είναι σε καλή κατάσταση το μίνι και η υπομονή σου :D περίμενε, ούτως ή άλλως σε χωρητικότητα δε θα κερδίσεις. Είναι ωραίο το άτιμο βέβαια :love:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, θα αργήσει λογικά. Οι μνήμες flash είναι πολύ ακριβές όσο ανεβαίνει η χωρητικότητα: ήδη κάποιοι αναλυτές αναρωτιούνται τι κέρδος μπορεί να βγεί από το μοντέλο των 4GB. Eπίσης μέχρι τώρα η Apple έχει δείξει ότι τα νέα μοντέλα τα κρατάει αρκετό καιρό, το μίνι π.χ. έμεινε στην αγορά ένα χρόνο πριν ανανεωθεί (και αυτό ελάχιστα), το shuffle είναι στο 8μηνο και μάλλον πάει και αυτό για χρόνο (και μετά για κατάργηση κατευθείαν ). Λογικά μέχρι το καλοκαίρι δε θα βγεί μεγαλύτερο nano. Αν είναι σε καλή κατάσταση το μίνι και η υπομονή σου :D περίμενε, ούτως ή άλλως σε χωρητικότητα δε θα κερδίσεις. Είναι ωραίο το άτιμο βέβαια :love:

To mini μου δεν έχει τίποτα.μια χαρά είναι κανά δίμηνο το πολύ το έχω,αλλά έχω μανία με αυτά,ξεμυαλίζομαι πολύ εύκολα με κάθε τι καινούριο που βγαίνει δεν ησυχάζω αν δεν το πάρω,οπότε δύσκολο να περιμένω... :wacko: Το πολύ πολύ να πάρω τώρα 4αρι και να πάρω όταν βγει και 6αρι :w00t:

Link to comment
Share on other sites

To mini μου δεν έχει τίποτα.μια χαρά είναι κανά δίμηνο το πολύ το έχω,αλλά έχω μανία με αυτά,ξεμυαλίζομαι πολύ εύκολα με κάθε τι καινούριο που βγαίνει δεν ησυχάζω αν δεν το πάρω,οπότε δύσκολο να περιμένω... :wacko: Το πολύ πολύ να πάρω τώρα 4αρι και να πάρω όταν βγει και 6αρι :w00t:

Valeria Αυτό λύνει την απορία σου για το τι χρώμα έχουν τα ακουστικά του ipod nano :) για όσους περιμένανε μαύρα(μαζί και εγώ) δυστυχώς δεν είναι.

Αλλη μία φωτό έτσι για να καταλάβουμε τις διαστάσεις του ipodnano :cool: ακόμα μία απλά τέλειο το θέλω ΤΩΡΑ :cry: βρε παιδιά κανείς δικός μας που να βρίσκεται αμερική και να έρχεται εντός τριών ημερών δεν υπάρχει να κάνουμε καμιά μαζική παραγγελία :D :p :w00t:

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ!

Απλά τέλειο...

Η Apple έχει τη μαγική συνταγή!

Σίγουρα θα το πάρω. :D

 

Αλλά το πρόβλημα εδώ είναι.. ΑΣΠΡΟ ή Μαύρο;

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

WTF :cry: :blink: είδα τις τιμές απο rainbow :wacko: τι λένε ρε οι γύφτοι :X 236,81 το μικρό και 295,12 το μεγάλο???? Να τους κάτσει στο λαιμό τους κερατάδες :angry: :kill: :whip: :rtfm: :ban: :spam:

Απο εξωτερικό αγορά σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

WTF είδα τις τιμές απο rainbow τι λένε ρε οι γύφτοι 236,81 το μικρό και 295,12 το μεγάλο???? Να τους κάτσει στο λαιμό τους κερατάδες

Απο εξωτερικό αγορά σίγουρα.

 

228,48 το 2GB και 286,79 το 4GB (τελικές με ΦΠΑ στο AppleStore.gr)!!! Holy shit! :X Τι λένε ρε οι κλέφτες! :mad: Εαν και οι υπόλοιποι (Πλαίσιο, Multirama κλπ.) το φέρουν πάνω από 250 το 4άρι, τότε άντε γεια! Κατευθείαν απέξω... Μπορούμε να κανονίσουμε κι ομαδική. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...