Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Ο πατέρας μου πρόσφατα αγόρασε φορητό υπολογιστή απο τα Multirama και είχε δώρο το Creative Zen Micro των 5Gb. Φυσικά του το βούτηξα...

 

Είναι πολύ ελκυστικό, το δικο μου ήρθε σε κάτασπρο χρώμα με γαλάζιο φωτισμό. Το πακέτο περιέχει κλιπ ζώνης, φορτιστή, καλώδιο USB και θήκη. Το δε πληκτολόγιο είναι αφής, δεν πατάς κουμπιά, απλά τα αγγίζεις!

 

Μπορείτε να το δείτε εδώ. Μην το υποτιμήσετε, σίγουρα δεν θα σας απογοητεύσει...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι πολύ ελκυστικό, το δικο μου ήρθε σε κάτασπρο χρώμα με γαλάζιο φωτισμό. Το πακέτο περιέχει κλιπ ζώνης, φορτιστή, καλώδιο USB και θήκη. Το δε πληκτολόγιο είναι αφής, δεν πατάς κουμπιά, απλά τα αγγίζεις!

 

Ετσι ειναι και το iPod φιλε μου! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Δεν την είχα ψάξει την υπόθεση iPod αν και όλο άκουγα γι' αυτό! Γενικότερα δεν με ενθουσίαζαν τα mp3 Players αλλά το Zen μου αρέσει πολύ!
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

εχει παρει κανεις το iriver h320?ας γραψει καποιος εντυπωσεις.

An 8es kati se styl h-320, protimhse to iAudio X5.einai kalytero apo ka8e apopsh.

Etyxe na to dokimasw prosfata kai epa8a plaka.

An kai fanatikos iriverakias to omologw....

einai kalytero!

By the way,opoios endiaferetai gia iriver H10 5Gb mazi me to remote control,as steilei PM

Link to comment
Share on other sites

μπα εγω το αποφασισα...νομιζω πως ειναι καλυτερο.μονο για την ποιοτητα ηχου δεν ξερω.και απο εμφανιση ειναι καλυτερο.
Link to comment
Share on other sites

8ελω να μου πει καποιος στα σιγουρα αν γνωριζει ποιο mp3 player απο τα ipod

και ipod mini(4giga) εχει δυνατοτερη ενταση η' μηπως εχουν την ιδια ?

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia!

 

Exw skopo na agoraso ena cd/mp3 player kai exw kataliksei sto Imp-900 ths Iriver, diadoxo imp-550(to kata polous legomeno, kalytero cd/mp3 player pou exei khkloforhsei pote).

 

Tha ithela na rwthsw an to exei agorasei kaneis apo esas h' estw na to exei xrhsimopoihsei k poies oi entipwseis tou.

 

Akoma tha ithela na rwthsw an tha htan kalytero na to agoraza katefthian apo thn epishmh antiproswpeia(http://www.digimania.gr) h' apo to http://www.play247.gr.H diafora tou stis times einai elaxisth

 

 

Efxaristw prokatavolika!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσοι ενδιαφέρονται για MP3 player με σκληρό, καλό θα ήταν να κάνουν λίγη υπομονή, καθώς το τελευταίο τρίμηνο του 2005 αναμένεται να είναι πολύ καυτό. ;)

 

Εκτός από τα νέα iPod Mini με έγχρωμες οθόνες και δυνατότητα αναπαραγωγής video, στο παιχνίδι των φορητών MP3 players θα μπει από φέτος και η Microsoft (ναι, καλά διαβάσατε...) με μοντέλα που όπως υποστηρίζει θα είναι άκρως ανταγωνιστικά. Τέλος ενδιαφέρουσα πρόταση είναι και το Zen Micro Photo της Creative (262k οθόνη, 8GB), που θα κυκλοφορήσει τον Οκτώβρη με τιμή γύρω στα 250 ευρώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, λίγο κουφό αυτό που θα πώ..

 

Αλλά είδα στο βίντεο του Σαρμπέλ [Το "Σοκολάτα"] μια αισθησιακή ύπαρξη με μαγιώ [ :cool: ] και κρατούσε ένα mp3 player που νομίζω ήταν sony. Και ήταν πολύ λεπτό και πολύ όμορφο design! Mήπως ξέρετε για πιό μιλάω; :worry:

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι για έναν mp3-wma player μέχρι 4-5 giga που να έχει πολύ μεγάλη ένταση.

μπορώ να σας πω ότι συγκεκριμένα σ αυτό το εργαλείο δεν με ενδιαφέρει τόσο η ποιότητα του ήχου όσο η ποσότητα ...θέλω ένταση που να κουφαίνει κυριολεκτικά!!.

και φυσικά σε μια λογική τιμή.

δεν με νοιάζουν οι μάρκες.

μπορείτε να με βοηθήσετε?

 

edit: αν είναι cd player που αποκωδικοποιεί mp3-wma πάλι με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια θελω να μου πειτε εσεις που ασχολειστε σε αυτο το forum ποιο ειναι το καλυτερο Μρ3 player με 1 gb και ανω σε αριστη ποιοτητα ηχου αλλα και να εχει πολυ καλο ραδιο[Να πιανει καλα] και να μπορω να γραφω σε αριστη ποιοτητα απο εκει.Αν μπορειτε και ενα link να το δω.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :D
Link to comment
Share on other sites

Creative Zen Micro

Είμαι κάτοχος εδώ και ένα μήνα του μικρού mp3 player της Creative και θα ήθελα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου .Ας ξεκινήσω λοιπόν …

Η συσκευασία περιλαμβάνει τα εξής:

1. Zen Micro MP3/WAV Player

2. Ακουστικά υψηλής πιστότητας

3. Li-Ion Μπαταρία

4. AC-DC Αντάπτορας

5. Καλώδιο Usb 2.0

6. Κλιπ ζώνης και ορθοστάτης

7. Σάκο μεταφοράς

8. Δίσκος Εγκατάστασης

Τεχνικά/Γενικά χαρακτηριστικά:

1. 5 GB αποθηκευτικός χώρος .Εδώ έχω να παρατηρήσω ότι αρχικα το Zen μπορει να χρησιμοποιηθεί ως Usb Flash Disc μέχρι 2gb .Ο χρήστης έχει την επιλογή να δεσμεύσει μεχρι 2 Gb(128mb,256mb,512mb,1gb )για δεδομένα και τα υπολοιπα 3Gb για μουσική. Ανανεώνοντας όμως το Firmware ver.1.11.01 ο χώρος αποθήκευσης δεδομένων ανέρχεται στα 4Gb με όλες βέβαια τις άλλες ενδιάμεσες επιλογές (128mb,256mb,512mb,1gb, 1.5 gb, 2 gb). Σημειωτέον όταν η συσκευή δουλεύει ως αφαιρούμενος δίσκος δεν είναι απαραίτητη η χρήση drivers.

2. Εγγραφή Φωνής (wav)

3. Μικρό μέγεθος 3.3”x 2” x 0.7”

4. Καθαρότητα ήχου 98dbSNR

5. Αποσπώμενη επαναφορτιζόμενη μπαταρία

6. FM Ραδιόφωνο 32 προεπιλεγμένοι σταθμοί και δυνατότητα ηχογράφησης

7. Touch Pad. Για όσους δεν έχουν εξοικειωθεί με touch pad φορητών υπολογιστών η αρχή θα είναι λίγο δύσκολη   .

8. Βιβλίο Διευθύνσεων , Ημερολόγιο, To do list (Απαιτείται συγχρονισμός με το Outlook ή Windows Address Book πράγμα που επιτυγχάνεται με το συνοδευτικό λογισμικό στο cd εγκατάστασης.

Ας περάσω σε καποιες εντυπώσεις

Το Zen είναι αρκετά εύχρηστο αν καταφέρει κανείς βέβαια να προσπεράσει τις ιδιαιτερότητες που έχει. Πρώτον μεταφορά αρχείων γίνεται μόνο μέσα από το λογισμικό του ή μέσω του Creative MediaSource .Συνεπώς αν βρεθείτε σε ένα φιλικό σπίτι και θέλετε να πάρετε κάποιες μουσικές αυτό δεν γινεται εκτός κι αν ο φίλος σας έχει Creative κάρτα ήχου και έχει εγκαταστημένο το Creative MediaSource με τα απαραίτητα plugins για να αναγνωρίσουν τα Windows το ZEN.Βέβαια μπορείτε να πάρετε την μουσική σας ως δεδομένα αλλά δεν θα μπορείτε να τα αναπαράγεται άμεσα. Δεύτερον τοποθετόντας mp3 μέσα το Zen διαβαζει τα ID3 tags.Αυτο έχει ένα καλό και ένα κακό .Το καλό είναι ότι αν βαλετε ένα αλμπουμ από ένα καλλιτέχνη θα το κατηγοριοποιήσει και θα είναι συμμαζεμένο το κακό είναι ότι αν βαλετε σκορπια mp3 θα χαθούν μέσα στα giga και αντε να το βρείς .Μπορείτε βέβαια να κάνετε playlist είτε μεσα από το λογισμικο είτε και στη συσκευή και το πρόβλημα λύθηκε.Εγώ προσωπικά βάζω full albums για να μην χάνομαι. Δυνατότητα δημιουργίας φακέλων δεν υπάρχει.Το music library του έχει τις εξης και δεν αλλαζουν κατηγοριες.Playlists,Albums,Artists,Genres,All Tracks Recordings,Bookmarks(Βοηθάει πολύ  ) ,DJ (καποιες επιλογες βάση στατιστικων που βγαζει η συσκευη αναλογα με την συχνοτητα που ακούτε κάποια κομματια) και όλα αυτά βασισμένα όπως είπα στα tags των Mp3 .

Η ποιότητα του ήχου κυμαίνεται σε πολύ καλά επίπεδα .Τα ακουστικά δεν θα έλεγα ότι ανταποκρίνονται στις προσδοκίες μου αλλά για κάποιον που δεν θέλει να δώσει extra λεφτά είναι καλά.Εχει 8 προεπιλεγμένα προγράμματα EQ και δυνατότητα δημιουργίας προσωπικού. ¨Όταν είναι ενεργοποιημένο το Smart Volume ο ήχος είναι εξαιρετικός σε αντίθετη περίπτωση έχουμε κάποιες παραμορφώσεις ειδικά στις υψηλές συχνότητες και εντάσεις.

Λίγα λόγια λίγο και για το λογισμικό του .Θα έλεγα ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος Μπορείτε να διαχειριστείτε τα πάντα μεσα στην συσκευή 1.Μεταφορά μουσικής, 2.ριπαρισμα δίσκου μουσικής και μεταφορά, 3.οργάνωση της μουσικής, 4.δημιουργία λιστών αναπαραγωγής , 5.συγχρονισμός με outlook, 6.διαχείριση επαφών συσκευής 7.μεταφορα αρχείων 8.Διαχείριση αφαιρούμενου δίσκου.. Όλα τα παραπάνω αναφέρονται στο webupdate του λογισμικού από το επίσημο site της Creative.

Η μπαταρία του δεν θα έλεγα ότι είναι ό,τι καλύτερο, με ιδιαίτερη χρήση κραταέι γύρω στις 5 ώρες .Βέβαια δεν το έχω αφήσει να παίζει χωρίς να το πειραζω για να δώ αν θα φτάσει στις 12 ώρες όπως λένε οι προδιαγραφες..

 

Αυτά είχα να πω που θεωρώ σημαντικά για αυτό το “micro”  ..Ισως για κάποιους να είναι γνωστά πιθανόν να βοήθησα κάποιους άλλους .Δεκτές παρατηρήσεις απορίες .Ευχαριστώ.

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Creative Zen Micro

Είμαι κάτοχος εδώ και ένα μήνα του μικρού mp3 player της Creative και θα ήθελα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου .Ας ξεκινήσω λοιπόν …

Η συσκευασία περιλαμβάνει τα εξής:

1. Zen Micro MP3/WAV Player

2. Ακουστικά υψηλής πιστότητας

3. Li-Ion Μπαταρία

4. AC-DC Αντάπτορας

5. Καλώδιο Usb 2.0

6. Κλιπ ζώνης και ορθοστάτης

7. Σάκο μεταφοράς

8. Δίσκος Εγκατάστασης

Τεχνικά/Γενικά χαρακτηριστικά:

1. 5 GB αποθηκευτικός χώρος .Εδώ έχω να παρατηρήσω ότι αρχικα το Zen μπορει να χρησιμοποιηθεί ως Usb Flash Disc μέχρι 2gb .Ο χρήστης έχει την επιλογή να δεσμεύσει μεχρι 2 Gb(128mb,256mb,512mb,1gb )για δεδομένα και τα υπολοιπα 3Gb για μουσική. Ανανεώνοντας όμως το Firmware ver.1.11.01 ο χώρος αποθήκευσης δεδομένων ανέρχεται στα 4Gb με όλες βέβαια τις άλλες ενδιάμεσες επιλογές (128mb,256mb,512mb,1gb, 1.5 gb, 2 gb). Σημειωτέον όταν η συσκευή δουλεύει ως αφαιρούμενος δίσκος δεν είναι απαραίτητη η χρήση drivers.

2. Εγγραφή Φωνής (wav)

3. Μικρό μέγεθος 3.3”x 2” x 0.7”

4. Καθαρότητα ήχου 98dbSNR

5. Αποσπώμενη επαναφορτιζόμενη μπαταρία

6. FM Ραδιόφωνο 32 προεπιλεγμένοι σταθμοί και δυνατότητα ηχογράφησης

7. Touch Pad. Για όσους δεν έχουν εξοικειωθεί με touch pad φορητών υπολογιστών η αρχή θα είναι λίγο δύσκολη   .

8. Βιβλίο Διευθύνσεων , Ημερολόγιο, To do list (Απαιτείται συγχρονισμός με το Outlook ή Windows Address Book πράγμα που επιτυγχάνεται με το συνοδευτικό λογισμικό στο cd εγκατάστασης.

Ας περάσω σε καποιες εντυπώσεις

Το Zen είναι αρκετά εύχρηστο αν καταφέρει κανείς βέβαια να προσπεράσει τις ιδιαιτερότητες που έχει. Πρώτον μεταφορά αρχείων γίνεται μόνο μέσα από το λογισμικό του ή μέσω του Creative MediaSource .Συνεπώς αν βρεθείτε σε ένα φιλικό σπίτι και θέλετε να πάρετε κάποιες μουσικές αυτό δεν γινεται εκτός κι αν ο φίλος σας έχει Creative κάρτα ήχου και έχει εγκαταστημένο το Creative MediaSource με τα απαραίτητα plugins για να αναγνωρίσουν τα Windows το ZEN.Βέβαια μπορείτε να πάρετε την μουσική σας ως δεδομένα αλλά δεν θα μπορείτε να τα αναπαράγεται άμεσα. Δεύτερον τοποθετόντας mp3 μέσα το Zen διαβαζει τα ID3 tags.Αυτο έχει ένα καλό και ένα κακό .Το καλό είναι ότι αν βαλετε ένα αλμπουμ από ένα καλλιτέχνη θα το κατηγοριοποιήσει και θα είναι συμμαζεμένο το κακό είναι ότι αν βαλετε σκορπια mp3 θα χαθούν μέσα στα giga και αντε να το βρείς .Μπορείτε βέβαια να κάνετε playlist είτε μεσα από το λογισμικο είτε και στη συσκευή και το πρόβλημα λύθηκε.Εγώ προσωπικά βάζω full albums για να μην χάνομαι. Δυνατότητα δημιουργίας φακέλων δεν υπάρχει.Το music library του έχει τις εξης και δεν αλλαζουν κατηγοριες.Playlists,Albums,Artists,Genres,All Tracks Recordings,Bookmarks(Βοηθάει πολύ  ) ,DJ (καποιες επιλογες βάση στατιστικων που βγαζει η συσκευη αναλογα με την συχνοτητα που ακούτε κάποια κομματια) και όλα αυτά βασισμένα όπως είπα στα tags των Mp3 .

Η ποιότητα του ήχου κυμαίνεται σε πολύ καλά επίπεδα .Τα ακουστικά δεν θα έλεγα ότι ανταποκρίνονται στις προσδοκίες μου αλλά για κάποιον που δεν θέλει να δώσει extra λεφτά είναι καλά.Εχει 8 προεπιλεγμένα προγράμματα EQ και δυνατότητα δημιουργίας προσωπικού. ¨Όταν είναι ενεργοποιημένο το Smart Volume ο ήχος είναι εξαιρετικός σε αντίθετη περίπτωση έχουμε κάποιες παραμορφώσεις ειδικά στις υψηλές συχνότητες και εντάσεις.

Λίγα λόγια λίγο και για το λογισμικό του .Θα έλεγα ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος Μπορείτε να διαχειριστείτε τα πάντα μεσα στην συσκευή 1.Μεταφορά μουσικής, 2.ριπαρισμα δίσκου μουσικής και μεταφορά, 3.οργάνωση της μουσικής, 4.δημιουργία λιστών αναπαραγωγής , 5.συγχρονισμός με outlook, 6.διαχείριση επαφών συσκευής 7.μεταφορα αρχείων 8.Διαχείριση αφαιρούμενου δίσκου.. Όλα τα παραπάνω αναφέρονται στο webupdate του λογισμικού από το επίσημο site της Creative.

Η μπαταρία του δεν θα έλεγα ότι είναι ό,τι καλύτερο, με ιδιαίτερη χρήση κραταέι γύρω στις 5 ώρες .Βέβαια δεν το έχω αφήσει να παίζει χωρίς να το πειραζω για να δώ αν θα φτάσει στις 12 ώρες όπως λένε οι προδιαγραφες..

 

Αυτά είχα να πω που θεωρώ σημαντικά για αυτό το “micro”  ..Ισως για κάποιους να είναι γνωστά πιθανόν να βοήθησα κάποιους άλλους .Δεκτές παρατηρήσεις απορίες .Ευχαριστώ.

Φιλε μου πες μου σε παρακαλω αν εκανες εγγραφη απο το ραδιο και σε τι μορφη,αν πιανει καλα το ραδιο,και σε τι τιμη μπορω να το βρω.Τα αλλα που λες ποιο πανω για τα ΜΡ3 με καλυπτουν γιαυτο και δεν σε ρωταω τιποτα. :D

Link to comment
Share on other sites

Η εγγραφή ραδιοφώνου γίνεται σε φορμά IMA ADPCM (22 kHz, Stereo) ,μην σε τρομάζει :) .wav είναι.Τώρα για το κατα πόσο καλα πιανει εγώ ειμαι ικανοποιημένος βεβαια επειδή δεν διαθετει κεραια το ρολο της παίζει το καλωδιο των ακουστικών πρεπει να "παίξεις" λιγο με το καλώδιο για να βρει καλό σήμα και μιλάω για σταθμούς με ασθενή μετάδοση.Η τιμή του είναι 209Ε (Πλαίσιο,Multirama)
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Η εγγραφή ραδιοφώνου γίνεται σε φορμά IMA ADPCM (22 kHz, Stereo) ,μην σε τρομάζει :) .wav είναι.Τώρα για το κατα πόσο καλα πιανει εγώ ειμαι ικανοποιημένος βεβαια επειδή δεν διαθετει κεραια το ρολο της παίζει το καλωδιο των ακουστικών πρεπει να "παίξεις" λιγο με το καλώδιο για να βρει καλό σήμα και μιλάω για σταθμούς με ασθενή μετάδοση.Η τιμή του είναι 209Ε (Πλαίσιο,Multirama)

oK σε ευχαριστω φιλε μου :D

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Έχω πλέον εξοικειωθεί πλήρως με το ipod mini αλλά μία απορία μου παραμένει...Δεν γίνεται με κάποιον τρόπο όταν το συνδέω στη θύρα usb να μην φορτίζει;Δεν καταπονείται η μπαταρία όταν φορτίζει κάθε λίγο και λιγάκι χωρίς να χρειάζεται; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταπονείται η μπαταρία όταν φορτίζει κάθε λίγο και λιγάκι χωρίς να χρειάζεται; :confused:

 

Αυτό ισχύει με τις μπαταρίες νικελίου. Οι λιθίου πρέπει να φορτίζονται συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Αυτό ισχύει με τις μπαταρίες νικελίου. Οι λιθίου πρέπει να φορτίζονται συχνά.
Α ok σ'ευχαριστώ τώρα θα μου φύγει και το άγχος! :)
Link to comment
Share on other sites

paidia isws mporeite n m eite pio apo ta parakatw mp3 players einai kalitero ?

loipon prokeite gia to shiro jx player (ftp://ftp.aztech.com/sgp/Shiro/WebNew/techspec/JX.pdf) me chipset sigmatel 3520 kai gia to shiro ax ftp://ftp.aztech.com/sgp/Shiro/WebNew/techspec/AX.pdf me chipset action 2085w3

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

paidia eime metaxi 2 mp3 players tou shiro jx ftp://ftp.aztech.com/sgp/Shiro/WebNew/techspec/JX.pdf me chipset sigmatel 3520

k to shiro ax ftp://ftp.aztech.com/sgp/Shiro/WebNew/techspec/AX.pdf me xhipset action 2085. Pio einai kalitero. Dn xerw an mporeite episeis na m peite pio anaparagei kalitera tin mousiki mesw twn specifications p exei to kathe ena

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ είμαι μεταξύ του i-pod mini 6gb και του i-river H-10 5GB (FM) Anthracite ( http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=957&Nav_Section_Id=779&Catalog_Id=15&Product_Id=254882&Merchant_Id=1&sts_cid=3 )

 

Eσείς τι μου προτείνετε? απλά το iriver το δοκιμασα σημερα στο πλαισιο και εκτος απο το οτι δεν το ειχαν(ουτε το ipod) τους ειχαν τελιώσει...και δεν ξερουν λεει ποτε θα τα φερουν...το touchpad που ειχε το iriver δεν με ενθουσιασε κιολας... εκτος αυτου νομιζω πως το ipod είναι ποιο ποιοτικό..εσείς τι λέτε? εκτος αυτου με ενδιαφερει πολυ η ένταση...σε ποιο αραγε να ακουγεται δυνατοτερα και καλυτερα?

διαβασα καπου οτι τα ακουστικα του Ipod "μπουκώνουν" οταν ειναι σε τερμα ένταση...και εγω ακουω μουσικη σε τερμα ενταση και οκ με νοιάζει πολύ το πως θα ακούγονται...αν έχει ακουσει καποιος και τα 2 ας μου πει..ευχαριστω εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

τα iriver εχουν καλυτερο ηχο απο οτι τα ipod απο οτι ξερω.εγω σου προτεινω το iriver γιατι ειναι πιο ωραιο δεν εχει γινει και σουπα και εχει και fm.και για πολλους αλλους λογους.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...