Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kαλησπερα σας ,πριν μερικες ημερες αγορασα ενα μαυρο ipod nano 8gb.Aπο ολα ειμαι πολυευχαριστημενος αλλα αντιμετωπιζω ενα προβληματακι και χρειαζομαι μια βοηθεια.Με το απλο σετ ακουστικων ή χωρις ακουστικα,το ρολοι ρυθμιζεται τελεια και χωρις κανενα προβλημα.Οταν ομως συνδεσω το ipod radio remote και παω να ρυθμισω το ρολοι μου κανει κατι τρελα εκει που διαλεγω την πολη.Δηλαδη ενω προσπαθω να αλλαξω πολη και γυρναω το click wheel,το ipod κανει τα δικα του.Μου φωτειζει με μπλε διαφορες πολεις ταυτοχρονα και γυρναει παλι στην Αθηνα.Επισης ακομη κι αν απ το προηγουμενο μενου ακριβως που εχει τις ηπειρους,διαλεξω καποια αλλη εκτος της ευρωπης,στο επομενο μενου θα μου δειχνει πολεις της ευρωπης.Καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα sorry αν θεωρηθει off-topic το post αλλα κρινω σωστο να αναφερω μια λεπτομερια. Εκανα οπως ειπα πριν την παραγγελια απο το Πλαισιο, η οποια εγινε με χρεωση πιστωτικης καρτας και αποστολη στο σπιτι μου. Μεχρι το τελευταιο σταδιο (που εγινε και η χρεωση της καρτας) δεν ανεφερε ΠΟΥΘΕΝΑ εξοδα αποστολης. Θεωρησα λοιπον επειδη ειναι εντος Αττικης οτι θα ειναι δωρεαν η παραδοση. Μετα απο λιγη ωρα ομως μαθαινω τηλεφωνικως οτι υπαρχει επιβαρυνση 5 ευρω για την αποστολη!!:mad: Απαραδεκτο να μην ξερεις και να μην αναγραφεται πουθενα το τι σε χρεωνουν!!Απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

 

(Υ.Γ. φυσικα την ακυρωσα την παραδοση και επελεξα να το παρω απο ενα καταστημα.)

 

Αφού στο site λέει Δωρεάν αποστολή Πανελλαδικά για παραγγελίες ένω των 45 ευρώ :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ποιό iPod software έχεις; (Το βλέπεις είτε από το iPod στο Settings/About ή από το iTunes στη σελίδα του iPod σου, αφού το συνδέσεις).
Link to comment
Share on other sites

Αφού στο site λέει Δωρεάν αποστολή Πανελλαδικά για παραγγελίες ένω των 45 ευρώ :blink:

Κάτω των 45?

:)

Link to comment
Share on other sites

Αφού στο site λέει Δωρεάν αποστολή Πανελλαδικά για παραγγελίες ένω των 45 ευρώ :blink:
Ακριβως δε μπορω να καταλαβω τι εγινε με τη περιπτωση σου!

Εχω παρει πολλες φορες πραγματα απο πλαισιο ον λαιν:wacko:

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Αφού στο site λέει Δωρεάν αποστολή Πανελλαδικά για παραγγελίες ένω των 45 ευρώ :blink:

 

Στο screen shot φαινεται η τελικη χρεωση της παραγγελιας....Εχω ψωνισει απο παρα πολλα on-line shops. Φαινονται πουθενα τα μεταφορικα??:wacko: και εκ των υστερων σου λεει (τηλεφωνικως μαλιστα και αφου ρωτησα εγω) οτι σου χρεωσαμε την πιστωτικη και τοσα μεταφορικα!!

Τεσπα......

 

http://img369.imageshack.us/img369/7905/orderij8.th.jpg

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8090sunnlogoheader1.gif
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ξερει κανεις γιατι μου βγαζει προβλημα το SonicStage με τα περισσοτερα mp3 μου??Δεν τ'αναγνωριζει&δεν μπορω να τα περασω..Μπορει να τα παιξει αν τα περασω κατευθειαν χωρις το SonicStage??
Link to comment
Share on other sites

...και εκ των υστερων σου λεει (τηλεφωνικως μαλιστα και αφου ρωτησα εγω) οτι σου χρεωσαμε την πιστωτικη και τοσα μεταφορικα!!Τεσπα..

 

Όπως σου έγραψε και ο clarco5, στο site υπάρχει banner και σελίδα που αναφέρει "Για παραγγελίες μέσω του Ηλεκτρονικού Καταστήματος άνω των € 45.00 η μεταφορά γίνεται με έξοδα του Πλαισίου, πανελλαδικά, με μεταφορική εταιρεία που συνεργαζόμαστε."

 

Προφανώς ο υπάλληλος με τον οποίο μίλησες τα είχε χαμένα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος ήθελε να αγοράσει κάτι που έκανε 10 Ευρώ! Όχι 45 και άνω! Γι'αυτό τον χρέωσαν, με τη διαφορά ότι ΔΕΝ του το είπαν κατά το checkout, και πιθανότατα δε θα του το έλεγαν και ποτέ, πράγμα απαράδεκτο.
Link to comment
Share on other sites

Στο screen shot φαινεται η τελικη χρεωση της παραγγελιας....Εχω ψωνισει απο παρα πολλα on-line shops. Φαινονται πουθενα τα μεταφορικα??:wacko: και εκ των υστερων σου λεει (τηλεφωνικως μαλιστα και αφου ρωτησα εγω) οτι σου χρεωσαμε την πιστωτικη και τοσα μεταφορικα!!

Τεσπα......

 

http://img369.imageshack.us/img369/7905/orderij8.th.jpg

 

Mήπως θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις πως μπορώ να βάλω screenshot όπως εσύ σε δημοσίευσή μου στο forum;

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος ήθελε να αγοράσει κάτι που έκανε 10 Ευρώ! Όχι 45 και άνω! Γι'αυτό τον χρέωσαν, με τη διαφορά ότι ΔΕΝ του το είπαν κατά το checkout, και πιθανότατα δε θα του το έλεγαν και ποτέ, πράγμα απαράδεκτο.

 

Α, δεν το κατάλαβα. Νόμισα ότι αγόρασε iPod, οπότε θεώρησα αυτονόητο ότι ξεπερνούσε τα 45€.

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!!Μολις αρχισα να γνωριζω το Ipod μου,και καταλαβα οτι εχει περιορισμο του ηχου.Απο τις ρυθμισεις αυτο φτιαχνεται αλλα δεν γνωριζω τον default κωδικο.Που μπορω να τον μαθω?Βοηθηστε με καποιος,σας παρακαλω...
The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει default κωδικός. Για να το βάλεις στο μέγιστο που αφήνει πας στο Settings/Volume Limiiter και το βάζεις στο τέρμα δεξιά. Αν όταν προσπαθήσεις να το κάνεις σου πει ότι είναι locked, αυτό σημαίνει ότι εσύ έβαλες κάποια στιγμή κάποιον κωδικό, τον οποίον θα πρέπει να δώσεις.

 

Ακόμα και αν έχεις βάλει κωδικό πάντως, αυτός εξαφανίζεται με το που θα συνδέσεις το iPod στον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Stereo τα φώτα σου plz (again ;) )

 

1. Όταν περνάς artwork σε κάποιο cd μέσω του itunes, κατά το sync το CD αυτό ξαναπερνιέται (απο την αρχή) μέσα στο ipod ή απλά περνιέται μόνο το γραφικό;

 

2. Άλλα artworks είναι 30kb και άλλα 200kb... Τα convertarei αυτόματα το itunes στο default μέγεθος ή τα περνάει όπως είναι με αποτέλεσμα την επιβάρυνση της μνήμης (όταν πρόκειται για μεγάλα αρχεία);

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Tο artwork αποθηκεύεται μέσα στο αρχείο mp3 το ίδιο, στο μέγεθος που το βάζεις εσύ. Κατά συνέπεια, τα τραγούδια θα ξαναπεράσουν στο επόμενο sync. Αυτό το artwork μπορούν να το δείξουν όλα τα προγράμματα (που υποστηρίζουν id3 artworks).

 

Ταυτόχρονα το iTunes φτιάχνει και μια version του artwork για να τη δείχνει το iPod, η οποία δεν φυλάσσεται μέσα στο mp3 αρχείο και η οποία είναι διαφορετική ανάλογα με το τι iPod έχεις. Αυτή όμως είναι πολύ μικρή σε μέγεθος και σε kb. Αυτή την εικόνα ΔΕΝ φτιάχνει αν αποεπιλέξει κανείς το display artwork.

 

Στην ουσία, το artwork που βλέπεις στο iPod και το artwork που βλέπεις στο iTunes δεν είναι τα ίδια, άσχετα αν φαίνονται ίδια. Η πρακτική επιβάρυνση είναι το artwork που θα προσθέσεις εσύ, το άλλο που φτιάχνει μόνο του είναι τόσο μικρό που είναι αμελητέο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως φαίνεται και απο τον τίτλο του topic ψάχνω απεγνωσμένα για ένα mp3 player με άψογη ποιότητας ηχογράφηση αντίστοιχη με έκείνη που έχουν τα MD της Sony .Είχα παλιά ένα MD player και τώρα που το χρειάζομαι μου έχει χαλάσει :cry: .Εχω άκούσει μερικά mp3 player (MMore,minsonik,trek,jaga) αλλά η ηχογραφησή τους ήταν χάλια με πολυ θόρυβο και φύσημα :( .

Please όποιος μπορέι να μου πει την γνώμη του :O !!!

Link to comment
Share on other sites

παρελαβα σημερα το νεο ipod,απλα φοβερο σαν πρωτη εντυπωση.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μήπως κάποιος τρόπος (ή κανένα απο αυτά τα firmware που κυκλοφορούν και κάνουν παπαδες στο ipod) το ipod να συγχρονίζεται με το windows media player ή και να δέχεται drag n drop τα mp3 ?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μήπως κάποιος τρόπος (ή κανένα απο αυτά τα firmware που κυκλοφορούν και κάνουν παπαδες στο ipod) το ipod να συγχρονίζεται με το windows media player ή και να δέχεται drag n drop τα mp3 ?

An diabaze twra h apple to munhma sou isa pou s eixe balei fulakh!:lol: :lol: :lol:

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Οπως φαίνεται και απο τον τίτλο του topic ψάχνω απεγνωσμένα για ένα mp3 player με άψογη ποιότητας ηχογράφηση αντίστοιχη με έκείνη που έχουν τα MD της Sony .Είχα παλιά ένα MD player και τώρα που το χρειάζομαι μου έχει χαλάσει :cry: .Εχω άκούσει μερικά mp3 player (MMore,minsonik,trek,jaga) αλλά η ηχογραφησή τους ήταν χάλια με πολυ θόρυβο και φύσημα :( .

Please όποιος μπορέι να μου πει την γνώμη του :O !!!

 

Δυστυχώς κανένα mp3 δεν μπορεί να αντικαταστήσει τα MD στην ποιότητα ηχογράφησης. Κι εννοείται ότι μιλάμε για line-in ή για mic-in. Αν δοκίμασες με το ενσωματωμένο μικρόφωνο που έχουν μερικά, απλά η ακατάσταση είναι απογοητευτική.

 

Δοκίμασε με κάποιο εκ των iRiver H120/140, iAudio X5, Samsung J70. To πρώτο είναι υπερπαλαιικό μοντέλο αλλά ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα στην ποιότητα ήχου. Το μοναδικό mp3 player με optical in+out (αφού είχες MD καταλαβαίνεις τι γράφω). Το δεύτερο και το τρίτο τα βρίσκεις ακόμα σχετικά εύκολα. Και τα τρία δέχονται line-in και mic-in.

Υπήρχε και το iRiver H320/340, κι αυτό εξηντλημένο, αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν είχε optical.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εχω το το h320 τι ειναι το optical για να σας πω αν το εχει?

 

Οπτική είσοδος και έξοδος.

 

Tο τσέκαρα στο site της iRiver, δεν έχει οπτική.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...