Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εχω φιλο αμερικη..αν μου το στειλει τι θα επιβαρυνθω με τα μεταφορικα?εκτος απο τα ~110€ που κοστιζει..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια εχω φιλο αμερικη..αν μου το στειλει τι θα επιβαρυνθω με τα μεταφορικα?εκτος απο τα ~110€ που κοστιζει..

Τα μεταφορικα για τοσο μικρο βαρος ειναι πολυ λιγα.ουτε 15 ευρο δεν ειναι!!(εμενα το κοστος αποστολης για ενα ρολοι τοσο κοστισε)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ε αρα δλδ οταν θα αποφασισω ποιο θελω κτλ..να πω να μου το αγορασει αμεσα ε?αν το στειλει σαν δωρο κτλ?
Link to comment
Share on other sites

Samsung Highnote is another new handset from Samsung. It’s a dual slider handset which will be also available from Sprint starting with October 19th. You will get this phone for just $99.99 after $50 with the same 2 years contract.

 

The Highnote will indeed play music for you. The design will let you access your digital music. Sliding the phone upwards will give you access to a dial pad for better music control. You will have access to Sprint’s Music Store, Sprint’s Navigation, and web and email. There’s a 2 megapixel camera, Bluetooth connectivity and the speaker-independent voice recognition we’ve seen also in the Rant earlier.

 

http://www.mobilewhack.com/wp-content/uploads/2008/09/samsung-highnote.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το iTunes 8.

Έκανα uninstall το 7 και κατέβασα το 8. Όταν κάνω install το 8 μου γράφει "The older version of Bonjour cannot me removed. Contact your technical support group"

Έτσι πηγαίνω και κάνω uninstall το Bonjour αλλά δεν γίνεται uninstall.

Το έχει γραμμένο στην λίστα των εγκατεστημένων προγραμμάτων στο Control Panel>Uninstall a program, αλλά δεν μου έχει καμία επιλογή για uninstall ή repair.

Τι να κάνω; Βοηθήστε με..:(

Link to comment
Share on other sites

ειδα σημερα στο site http://www.apple.com το καινουργιο ipod nano που κοστιζει μολις 149 δολαρια που σημαινει γυρω στα 109 ευρω.. τα καινουργια ipod εχουν καινουργιες τεχνολογιες, παραπλησιες του iphone.. ξερει κανεις αν γινεται να παραγγειλω ενα ipod μεσω του apple store ??? αν ξερει κανεις ας μου πει..!! thx
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες...

 

Επειδή είμαι ψιλοάσχετος και αύριο-μεθαύριο θα πάρω ένα mp3 player, ήθελα να ρωτήσω τί λένε από ποιότητα ήχου. Να πάρω το nano ή να ψάξω κάτι σε creative, sony κλπ. Στο πλαίσιο που είχα ρωτήσει μου είπαν (προσωπική άποψη του υπαλλήλου φυσικά) ότι είναι πρώτα τα ipod, μετά τα creative και ακολουθούν τα υπόλοιπα... Εσείς τί λέτε?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες...

 

Επειδή είμαι ψιλοάσχετος και αύριο-μεθαύριο θα πάρω ένα mp3 player, ήθελα να ρωτήσω τί λένε από ποιότητα ήχου. Να πάρω το nano ή να ψάξω κάτι σε creative, sony κλπ. Στο πλαίσιο που είχα ρωτήσει μου είπαν (προσωπική άποψη του υπαλλήλου φυσικά) ότι είναι πρώτα τα ipod, μετά τα creative και ακολουθούν τα υπόλοιπα... Εσείς τί λέτε?

 

Ευχαριστώ.

Ρήξε μια ματιά εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=53989&page=321

και διάβασε και τις επόμενες 2-3 σελίδες, θα απαντηθούν πολλά σου ερωτήματα-απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ φίλε. Διάβασα αυτά που μου είπες και σχημάτισα μια ιδέα για το τι παίζει. Δεν είδα πουθενά όμως αναφορά για την ποιότητα ήχου του καινούριου ipod (λογικό, αφού τώρα κυκλοφόρησε). Να αναμένουμε κάποιες σημαντικές διαφορές στον ήχο σε σχέση με το προηγούμενο ή απλά θα ισχύσει το "Αν θέλεις ποιότητα πήγαινε σε Sony, αν θέλεις ομορφιά σε ipod"? (το τελευταίο ισχύει για μένα προσωπικά)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

όπως πολύ ωραία ήδη είπες

... Δεν είδα πουθενά όμως αναφορά για την ποιότητα ήχου του καινούριου ipod (λογικό, αφού τώρα κυκλοφόρησε). ή απλά θα ισχύσει το "Αν θέλεις ποιότητα πήγαινε σε Sony, αν θέλεις ομορφιά σε ipod"? (το τελευταίο ισχύει για μένα προσωπικά)

Στην ουσία έδωσες μόνος σου την απάντηση ...

 

Τώρα στο "ολίγον υποθετικό" ερώτημα

... Να αναμένουμε κάποιες σημαντικές διαφορές στον ήχο σε σχέση με το προηγούμενο ...

δε μπορώ παρά να δώσω μια εξίσου "ολίγον υποθετική" απάντηση.

Με το που κυκλοφορεί λοιπόν επίσημα στην αγορά κάποιο καινούριο mp3 player, απο το πρώτο δευτερόλεπτο δηλαδή που υπάρχει στα ράφια, εξειδικευμένα review sites, ειδικά τεχνικά περιοδικά, ειδικοί χρήστες (μηχανικοί ήχου, ηλεκτρονικοί, ηλεκτρολόγοι μηχανικοί) το αγοράζουν και κυριολεκτικά το διαμελίζουν, το βάζουν κάτω απο το μικροσκόπιο και εξετάζουν σε βάθος όλα τα εξαρτήματα που το απαρτίζουν (CHIPsets, DACs, DSPs, ακόμη μέχρι επίπεδο πυκνωτών φτάνουν) και επιπλέον πραγματοποιούν και εξειδικευμένες μετρήσεις για την ηχητική του απόδοση, πιστότητα κ.τ.λ.

Επιπλέον, όταν η ποιότητα ήχου σε κάποιο καινούριο μοντέλο είναι βελτιωμένη σε σχέση με τα προηγούμενα, οι ίδιες οι εταιρίες φροντίζουν με στοχευμένες "διαρροές" στον ειδικό τύπο να επικοινωνήσουν το σχετικό "μήνυμα" στο αγοραστικό κοινό, έστω και αν δεν λένε ρητά " ... ξέρετε τον Χ DSP τον αντικαταστήσαμε με έναν άλλο ποιοτικότερο τον Y ...", περνάνε το μήνυμα με το κατάλληλο τρόπο ώστε να αρχίσουν να το ψάχνουν οι ειδικοί και τελικά να αποδείξουν του λόγου το αληθές.

Στην περίπτωση των καινούριων ipod δεν έχει συμβεί, τίποτε απο τα δύο.

Όλα τα reviews που έχω διαβάσει αλλά και οι εντυπώσεις χρηστών σε εξειδικευμένα τεχνικά forum, δεν κάνουν καμία κουβέντα για βελτιωμένη ποιότητα ήχου ή κάτι σχετικό. Όλοι ως "νέα" χαρακτηριστικά των καινούριων μοντέλων, παρατηρούν, το νέο σχήμα, τα υλικά κατασκευής του περιβλήματος, τα νέα χαρακτηριστικά του User Interface, την προσθήκη δυνατότητας ηχογράφησης με το σχετικό αξεσουάρ, τα χαρακτηριστικά του νέου iTunes κ.τ.λ

Ακόμη και η ίδια η Apple αυτά αναφέρει σαν καινούρια χαρακτηριστικά, για καλύτερη ποιότητα ήχου ή καλύτερο Equalizer δεν λέει κάτι ούτε έχει διαρεύσει κάτι σχετικό.

 

Εγώ λοιπόν, τουλάχιστον μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο, με στοιχεία μετρήσεων ή/και εμπεριστατωμένες απόψεις/εμπειρίες ειδικών, διατηρώ την ίδια άποψη που έχω διαμορφώσει, και με προσωπική εμπειρία, μέχρι τώρα για την κατάταξη των γνωστών mp3 player της αγοράς όσον αφορά την ποιότητα ήχου

1. 1α) Sony 1β) Creative, Iriver, Cowon

2. Microsoft, TrekStor

3. Apple, Samsung, Philips

4. Όλοι οι υπόλοιποι

Link to comment
Share on other sites

1. 1α) Sony 1β) Creative, Iriver, Cowon

2. Microsoft, TrekStor

3. Apple, Samsung

4. Όλοι οι υπόλοιποι

Έχοντας ένα Ipod classic 80gb, Microsoft Zune 2nd Gen 80gb και ένα Creative X-fi 8gb, δε μπορώ παρά να συμφωνήσω με τη συγκεκριμένη κατάταξη.

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα iPod nano έχουν άλλο audio chip σε σχέση με τα προηγούμενα, δεν έχουν πλέον το Wolfson. Δε θυμάμαι όμως σε τι πήγαν, αλλά θα το βρώ (νομίζω σε Cirrus). Αυτό είχε ανακοινωθεί από τις αρχές του έτους περίπου.
Link to comment
Share on other sites

Ε αυτό λέμε οτι είναι το δυσάρεστο! Ότι πέταξαν τα Wolfson απο όποια ipod εξακολουθούσαν να τα χρησιμοποιούν και έβαλαν πλέον σε όλα, κάποια παραλλαγή μερικών Cirrus Logic (γι αυτο φέρουν το logo της apple) ...

Εκτός όμως απο τον DSP και τον DAC, σημαντικό ρόλο παίζουν και άλλα κομμάτια όπως π.χ. η ποιότητα των πυκνωτών σύζευξης στις εξόδους του στερεοφωνικού σήματος ...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έλεγες ότι δεν άλλαξε τίποτα!

 

Τα Wolfson πάντως, ενώ τα εκθείαζαν για κάποια χαρακτηριστικά τους, τα έθαβαν για κάποια άλλα. Στο head-fi, το iLounge , το cNet και το pc world λένε ότι ο ήχος είναι σαφός βελτιωμένος σε σχέση με το 3ης γενιάς, μένει να δούμε περισσότερα και βασικά να το ακούσουμε κι εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Είπα και το ξαναλέω ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα στο πεδίο "ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΗΧΟΥ".

DACs και DSPs ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ (δυστυχώς) της Cirrus Logic, όπως κι εσύ ο ίδιος έγραψες

... δεν έχουν πλέον το Wolfson ...(νομίζω σε Cirrus). Αυτό είχε ανακοινωθεί από τις αρχές του έτους περίπου.
, η apple χρησιμοποιεί ΗΔΗ εδώ και ένα χρόνο (Cirrus Logic "φορούσαν" και κάποια μοντέλα ipod στο παρελθόν, αλλά τουλάχιστον ευτυχώς ΟΧΙ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ όπως τώρα). Τα τελευταία ipod δηλαδή χρησιμοποιούν κάτι διαφορετικό απο Cirrus Logic που ΗΔΗ χρησιμοποιούσε η τελευταία (περσινή) γενιά;;;;;;

Οπότε που διαφωνείς στο ότι δεν άλλαξε τίποτα;;;;

 

Φαντάζομαι ξέρεις ότι η Wolfson(ασχολείται εξ αρχής και αποκλειστικά με audio equipment) βγάζει δεκάδες DACs και DSPs απο high end που χρησιμοποιούνται σε audiophile grade audio equipment μέχρι φτηνούς μέτριας απόδοσης για consumer grade εφαρμογές ...

 

O λόγος που κάποιους απο τους DACs, DSPs που χρησιμοποιούσε η apple παλιότερα στα ipod, πολλοί τους "έθαβαν" όπως λές, είναι αυτός ακριβώς, ότι δηλαδή η apple δεν χρησιμοποιούσε κάποιο ποιοτικό series της Wolfson γεγονός που σε συνδυασμό και με άλλες παραμέτρους μεταφραζόταν στη μέτρια έως και κακή μερικές φορές ηχητική απόδοση των ipod.

Αυτό είναι που "έθαβαν" πολλοί όπως λές, τη μέτρια έως κακή ηχητική απόδοση των ipod, και ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ Wolfson γενικά σαν εταιρία !

 

Επιπλέον η Wolfson δεν είναι και η TOP εταιρία στο χώρο αυτό, ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ Cirrus Logic(δεν εξειδικεύεται στον τομέα του audio equipment), που είναι ο νυν προμηθευτής της apple, EINAI ΑΙΩΝΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ !

 

Με άλλα λόγια το ήδη μέτριο, έγινε τώρα(εδώ και ένα χρόνο για την ακρίβεια), ακόμη χειρότερο !

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πέρσι όλα είχαν Wolfson (εξαιρούμε το shuffle διότι είναι άλλη ιστορία). Πέρυσι μόνο το classic το γύρισαν σε Cirrus. Τα iPod 3ης γενιάς εξακολουθούσαν να έχουν Wolfson. Στις 27/3/2008 η εταιρεία (η Wolfson) ανακοίνωσε ότι έχασε το συμβόλαιο για τα nano 4ης γενιάς και το touch 2ης γενιάς. Τα οποία, παρουσιάστηκαν φέτος και όντως δεν είχαν chip της Wolfson αλλά της Cirrus. Οπότε, ναι, τα τελευταία iPod nano χρησιμοποιούν κάτι διαφορετικό από τα περσινά. Όπως και το touch και το iPhone.

 

Το αν είναι χειρότερο ή όχι δεν το ξέρω. Και της 2ης γενιάς τα nano είχαν Wolfson και ήταν ίσως ο χειρότερος ήχος που έχω ακούσει από iPod. Πιθανότατα δεν έφταιγε αυτό βέβαια, όπως λες και συ είναι τόσα τα πράγματα που παίζουν ρόλο. Αυτό που διαβάζω πάντως στα πρώτα reviews του νέου nano είναι πως η βελτίωση στον ήχο είναι αισθητή: "[The new nanos a]re cleaner, with a nearly non-existent static noise floor that’s as well-suited to audiophile-grade earphones as free pack-ins. That’s really good news for those who hope to use their nanos with better headphones; the fourth-generation model is definitely the best-sounding iPod nano yet." Βέβαια αυτό δε σημαίνει αυτόματα ότι έγιναν καλύτερα από τα άλλα mp3 players.

Link to comment
Share on other sites

"[The new nanos a]re cleaner, with a nearly non-existent static noise floor that’s as well-suited to audiophile-grade earphones as free pack-ins. That’s really good news for those who hope to use their nanos with better headphones; the fourth-generation model is definitely the best-sounding iPod nano yet." Βέβαια αυτό δε σημαίνει αυτόματα ότι έγιναν καλύτερα από τα άλλα mp3 players.

 

Με αυτό , αν τελικά ισχύει, ξέρεις τι εννοούν;

Ότι πολύ απλά ίσως εξαλείφθηκε επιτέλους το εκνευριστικό hissing και βελτιώθηκε το signal/noise ratio, τέλος.

Τα soundstage, miderange clarity, bass response, tonality παραμένουν ίδια !

Αν απο αυτό μερικοί θεωρούν ότι "βελτίωση στον ήχο είναι αισθητή", ΤΙ ΝΑ ΠΩ ;;;;;;!!!

Σηκώνω όχι μόνο τα χέρια μου ψηλά, αλλά και τα πόδια μου, θα πέσω κάτω και θα πάθω και τίποτα ....

Τόσα χρόνια πάντως που ασχολούμαι με τον ήχο κάτι τέτοιο πρώτη φορά το ακούω ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπαν ότι ΜΟΝΟ αυτήν την αλλαγή παρατήρησαν.

 

Τεσπά.

 

Για όποιον ρώτησε αρχικά, η απάντηση είναι η εξής: μια χαρά ακούγονται τα iPods.

Link to comment
Share on other sites

Εαν θελεις να εκμεταλλευτεις την καθε λεπτομερεια του ηχου και να ακους καθαρα την μουσικη σου επιλεγεις sony και creative.Τα ipod εχει πολυ design και ειναι για πιο καθημερινη χρηση και μετρια ποιοτητα αποδοσης.Αυτο το καταλαβα μετα απο την αγορα τριων mp3.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψάχνω για mp3 player με 8gb χωρητικότητα, είτε Sony είτε Creative, με ραδιόφωνο και να μην απαιτεί ειδικό πρόγραμμα για να περνάω τα τραγούδια.

Μια βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

We’re getting closer to the Christmas holiday so you might already be looking out for special gifts for some of your friends. iRiver’s SPINN PMP might be the thing you are looking for. It’s like a great device which will keep its owner occupied for a few hours.

 

The PMP is coming in two versions, 4GB and 8GB and iRiver will be ready to ship them starting with October 3rd. The 4GB will cost $249.99 while the 8GB sells for $289.99.

The SPINN will get you a 3.3 inch 480 x 272 AMOLED display. There’s an FM tuner, Bluetooth 2.0 and support for MP3, WMA, OGG, APE, FLAC, AVI, and WMV files.

Too bad there’s no WiFi support in any of these versions.

 

http://www.mobilewhack.com/wp-content/uploads/2008/09/iriver-spinn-official.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1. 1α) Sony 1β) Creative, Iriver, Cowon

2. Microsoft, TrekStor

3. Apple, Samsung, Philips

4. Όλοι οι υπόλοιποι

 

Αν κατάλαβα καλά, η παραπάνω κατάταξη είναι λίγο-πολύ αποδεκτή. Επειδή δεν είμαι ειδικός, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τα "μουσικά" κινητά και την ποιότητα αναπαραγωγής τους σε σχέση με τα Mp3 players.

 

Λέγεται πχ ότι το Nokia N91 έχει εξαιρετική ποιότητα αναπαραγωγής ή ότι το Nokia 5220 xpressmusic έχει AIC33 chip.

 

Πιστεύετε ότι τα "μουσικά" κινητά "χωράνε" κάπου την παραπάνω κατάταξη ή υστερούν πολύ;

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...