Jump to content

Google Nexus 5X (by LG)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μερικά screenshots με τις εφαρμογές που ανοίγω καθημερινά

Δες εδώ. Δεν είναι τόσο καλά τα νέα. http://www.phonearena.com/news/Android-7.0-Nougat-update-permanently-damages-some-Nexus-5X-devices_id85684. Και δεν έχω αναβαθμίσει ακόμα και γω για να μάθω...

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

 

Android Authority ‏@AndroidAuth 2 ώρ.πριν από 2 ώρες

Some Nexus 5X devices are getting stuck in bootloops after upgrading to Android 7.0 https://goo.gl/L3wtsE

 

wtf ????

 

Ωπα παιδια.....αυτα ειναι πολυ ανησυχητικά νεα!

 

Μπορούμε να κάνουμε κάτι; Να ξαναπάμε στη 6 με κάποιο τρόπο; Ετσι θα τη γλιτώσουμε; (ασχετος ειμαι...)

Link to comment
Share on other sites

Το bug φαίνεται να είναι στον kernel και αφορά το wifi. Όσοι δεν έχουν αναβαθμίσει να μην το κάνουν μέχρι να βγει καινούργια έκδοση. Ψαχτειτε με Nexus toolkit στο XDA για να γυρίσετε σε προηγούμενη έκδοση ή σε custom ROM βασισμένη στην 6.0

 

Edit: Είδα το άρθρο του PhoneArena και λέει ότι είναι HW θεμα. Μέχρις στιγμής με Pure Nexus έχω 46 ώρες uptime και συνεχίζω. Άλλο τα random reboots και άλλο τα bootloops που φαίνεται οντως να είναι θέμα ανάλογο του Lg G4...

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Edited by gilberto
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κανένα μήνα στο 7.0 και μία βδομάδα στο update του Σεπτέμβρίου. Δεν είχα ούτε μισό random reboot.

Αυτό που πρόσεξα είναι ότι αν ξεχάσω το τηλέφωνο στο φορτιστή το βράδυ, χωρίς να το κλείσω, την άλλη μέρα με βγάζει μέχρι το μεσημέρι ενώ συνήθως χωρίς gps με βγάζει άνετα μέχρι το βράδυ.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Το bug φαίνεται να είναι στον kernel και αφορά το wifi. Όσοι δεν έχουν αναβαθμίσει να μην το κάνουν μέχρι να βγει καινούργια έκδοση. Ψαχτειτε με Nexus toolkit στο XDA για να γυρίσετε σε προηγούμενη έκδοση ή σε custom ROM βασισμένη στην 6.0

 

Edit: Είδα το άρθρο του PhoneArena και λέει ότι είναι HW θεμα. Μέχρις στιγμής με Pure Nexus έχω 46 ώρες uptime και συνεχίζω. Άλλο τα random reboots και άλλο τα bootloops που φαίνεται οντως να είναι θέμα ανάλογο του Lg G4...

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Πες μας την διαφορά ανάμεσα σε random reboots και bootloops

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πες μας την διαφορά ανάμεσα σε random reboots και bootloops

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αν δεν κανω καποιο λαθος

στην πρωτη περιπτωση το κινητο κανει απο μονο του επανεκινηση αλλα μετα δουλευει κανονικα

στο bootloop , το κινητο μενει κολημενο , συνηθως στο λογοτυπο και μονο με hard reset υπαρχει περιπτωση να το επαναφερεις

 

το δικο μου παντως , δοξα τω Θεο , δουλευει κανονικα

γνωστου μου ομως ,μολις πηρε το τελευταιο update προχτες , του εκανε 2 επανεκινησεις σε μια μερα και απο τοτε δουλευει κανονικα , μαλλον θα πρεπει να του πω τα "ευχαριστα"

Link to comment
Share on other sites

Nexus 5X: Αναφορές για σοβαρά προβλήματα με την αναβάθμιση σε Android 7.0 Nougat

 

http://techingreek.com/nexus-5x-anafores-gia-sovara-provlimata-me-tin-anavathmisi-se-android-7-0-nougat/

 

http://www.androidauthority.com/get-alexa-cowatch-717776/

Edited by eidikos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν όλες οι συσκευές πρόβλημα αλλιώς η Google θα είχε ενεργήσει πιο γρήγορα (λέμε τώρα). Βέβαια μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιούν το wifi όπως το Napster πχ. προκαλούν το θέμα ίσως πιο άμεσα οπότε αν δεν τις έχετε εγκαταστήσει δεν θα δείτε διαφορα. Τη διαφορά random reboot με bootloop την εξήγησε ο συνφορουμιτης παραπάνω εγώ να προσθέσω ότι οι συσκευές που έχουν το πρόβλημα με το bootloop φαίνεται να μην μπορούν να μπουν ούτε στο bootloader menu οπότε είναι αδύνατη η επαναφορά τους.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα κανένα random reboot ή bootloop με nougat κάνα μήνα τώρα και με το patch σεπτεμβρη. Μέχρι στιγμής όλα καλά κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μία βδομάδα με την 7 και ευτυχώς δεν έχω κάποιο θέμα.

Φυσικά οι εφαρμογές που του έχω βάλει είναι ελάχιστες αλλά έχω διαβάσει ότι αν υπήρχε πρόβλημα θα το έκανε από την αρχή...

Το θέμα για αυτούς που έχουν πρόβλημα είναι πως θα γίνει ή αντικατάσταση των συσκευών μέσω του καταστήματος που αγόρασαν την συσκευή,γιατι όπως διάβασα αν σου κάνει reeboot δεν υπάρχει τρόπος να φτιαχτεί ή συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά screenshots με τις εφαρμογές που ανοίγω καθημερινά

Εγώ είμαι στην 7 δύο βδομάδες, η συσκευή έκανε δυο επανεκκινήσεις όταν έβαλα την εφαρμογή Napster, που αν βλέπω καλά την έχεις. Φυσικά την έβγαλα αμέσως κ δεν ξανά είχα reboot. Δες μήπως ευθύνεται αυτό.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν όλες οι συσκευές πρόβλημα αλλιώς η Google θα είχε ενεργήσει πιο γρήγορα (λέμε τώρα). Βέβαια μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιούν το wifi όπως το Napster πχ. προκαλούν το θέμα ίσως πιο άμεσα οπότε αν δεν τις έχετε εγκαταστήσει δεν θα δείτε διαφορα. Τη διαφορά random reboot με bootloop την εξήγησε ο συνφορουμιτης παραπάνω εγώ να προσθέσω ότι οι συσκευές που έχουν το πρόβλημα με το bootloop φαίνεται να μην μπορούν να μπουν ούτε στο bootloader menu οπότε είναι αδύνατη η επαναφορά τους.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Που το ακούσες αυτό? Το ότι δεν μπαίνουν σε bootloader

Link to comment
Share on other sites

Που το ακούσες αυτό? Το ότι δεν μπαίνουν σε bootloader

 

καλημερα.διααβασα καπου πιο πανω οτι αν τυχει κατι τετοιο το δινουμε πισω και μας κανουν αντικατασταση..παιζει αυτο??

και αν ναι που το δινουμε?

στην μαμα LG η Procordia?

εχει τυχει δυστυχως σε καποιον???

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω για αντικατάσταση και αν ναι μετά από καιρό που θα το ψάχνουν. Οπότε υπολόγισε πολύ καιρό χωρίς τηλέφωνο

Οι ξένοι κάτι όλο λένε για rma τι είναι αυτό?

Επανεκκινήσεις μου έκανε με τη πρώτη επίσημη nougat, με του σεπτεμβριου τίποτα τέλειο και φτιάχνει σιγά σιγά και η μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Για αντικατάσταση απ ότι κατάλαβα γίνεται μέσω του καταστήματος που αγοράστηκε ή συσκευή

Αλλά μέχρι να βγει επισημη ανακοίνωση,μεχρι να καταλήξουν στο συμπέρασμα ότι υπάρχουν συσκευές ή παρτίδες με πρόβλημα,μεχρι οι εδώ πωλητές προβούν να κάνουν αντικατάσταση θα πάρει χρόνο...

Άρα σε αυτές τις περιπτώσεις καλό είναι μην σου τύχει....

Link to comment
Share on other sites

Που το ακούσες αυτό? Το ότι δεν μπαίνουν σε bootloader

https://productforums.google.com/forum/m/#!msg/nexus/kaMOvuf093Q/Zof83lxvDgAJ

 

Υπάρχουν αναφορές για τελείως προβληματικες συσκευές.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nougat απ την πρώτη μέρα κυκλοφορίας εδώ και δεν είχα κανένα reboot η bootloop.

Κάπου διάβασα πάντως ότι υπάρχουν ορισμένα app που κάνουν την βρωμοδουλειά και όταν τα σβήσεις είναι εντάξει. Τώρα δεν θυμάμαι που το είδα. Ίσως ήταν και εδώ :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν καταλαβαίνω το λόγο που ψάχνουμε αν πάθει κάτι τι θα γίνει τι θα κάνουμε, χωρίς να έχουμε πρόβλημα. Αν δεν λειτουργεί σωστά το πάμε στην αντιπροσωπία για φτιάξιμο. Εγγύηση έχει.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα ειχε ενδιαφέρον όσοι ποσταρετε ότι είστε νουγκα κ είτε έχετε πρόβλημα είτε όχι να μας λέτε κ πως πηγατε στην 7.0.

Δηλαδή αναβάθμιση OTA από dp5, αναβάθμιση OTA από 6.0.1, αναβάθμιση από 6.0.1 με το OTA zip, ή φλασαρισμα κάποιας custom έκδοσης. Και σε πιο κερνελ βρίσκεστε. Γιατί πιο πάνω ένας φίλος έγραψε ότι ίσως το bug βρίσκεται στον stock kernel.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία ο τρόπος αναβαθμισης. Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους τρόπους που αναφερεις δοκιμασα και custom kernel με τα ίδια αποτελέσματα. Αυτήν τη στιγμή ή θα είσαι στην 7 και θα ελεγχεις το τι κανεις εγκατάσταση ή γυριζεις σε 6 μέχρι νεωτέρας.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα πάντως, το πρόβλημα εμφανίζεται κυρίως σε αυτούς που αναβάθμισαν με τον...προβλεπέ τρόπο:).

 

Δηλαδή ειδοποίηση στο κινητό -κατέβασμα κτλ...

 

Οι λίγο πιο ...άσχετοι δηλαδή σαν και μένα -έχουν;- το πρόβλημα.

 

Πραγματικά με έχει πιάσει νευρικό γέλιο με την τύχη μου. Άπειρες σελίδες να δω αν βγάζει θεματάκια σαν το G4.... και με ένα update να μπαίνεις σε αυτην τη διαδικασία...

Θα προσπαθήσω να κάνω downgrade. Με αυτά τα καλούδια θα μπορέσω να κάνω τη δουλειά μου; (να συνδέσω κινητό με pc δλδ)

 

http://www.e-shop.gr/forever-type-c-usb-cable-box-p-TEL.029283

 

 

Επίσης ρε παιδιά...από αυτές τις rom για to 5x ποια κατεβάζω; Τώρα έχω την NRD90R. Δεν θυμάμαι ποια ειχε όταν το αγόρασα.

https://developers.google.com/android/nexus/images

Edited by kixer
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5X (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...