Jump to content

Google Nexus 5X (by LG)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα..μπορεις να με παραπεμψεις σε καποιο site η να μου πεις πως περναω rom διοτι καινουργιος στο αθλημα.

ευχαριστω

 

Εδώ είσαι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα..μπορεις να με παραπεμψεις σε καποιο site η να μου πεις πως περναω rom διοτι καινουργιος στο αθλημα.

ευχαριστω

 

Εγώ τα πάντα τα κάνω με αυτό http://forum.xda-developers.com/nexus-5x/development/toolkit-wugs-nexus-root-toolkit-v2-1-0-t3258492

Κάνε και μια αναζήτηση στο ίντερνετ και θα δεις οτι είναι εύκολο. Απλά να ξέρεις ,ότι έχεις μέσα στο κινητό θα χαθεί.

Κάνε επίσεις και μια αναζήτηση για το πως περνάς μια ρομ, έχει πάρα πολλά βιντεο στο youtube. Δες τα καλά, γιατί αν δε το έχεις ξανακάνει μπορεί να σε μπερδέψει λίγο.

:D
Link to comment
Share on other sites

Δεν περνάμε και με τον κλασσικό τρόπο από twrp?

Σε όλα τα κινητά μου μέχρι στιγμής έτσι πέρναγα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν περνάμε και με τον κλασσικό τρόπο από twrp?

Σε όλα τα κινητά μου μέχρι στιγμής έτσι πέρναγα.

Εννοείται. Απλά για να βάλει twrp θα πρέπει να ξεκλειδώσει bootloader και να ρουταρει το κινητό.

 

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

:D
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σχεδον ετοιμος να δοκιμασω την pure nexus γι αυτο ρωτησα.

Θα κερδισω κατι σε ταχυτητα-αποκριση σε σχεση με στοκ και elemental?

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σχεδον ετοιμος να δοκιμασω την pure nexus γι αυτο ρωτησα.

Θα κερδισω κατι σε ταχυτητα-αποκριση σε σχεση με στοκ και elemental?

Σε ταχύτητα και απόκριση δε νομίζω. Σε παραμετροποιηση θα κερδίσεις. Εγώ σήμερα έβαλα dirty unicorns για δοκιμή. Ωραία ρομ φαίνεται και αυτή.

 

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

:D
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται. Απλά για να βάλει twrp θα πρέπει να ξεκλειδώσει bootloader και να ρουταρει το κινητό.

 

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Σωστό για το ξεκλείδωμα, λάθος για το Root. Το Root αν θες έρχεται μετά την twrp. Μπορεί απλά να ξεκλειδώσει, να βάλει twrp και μετά όποια ρομ θέλει και αν θέλει και Root.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Άσε πούμε ότι ροοταρω και βάλω κάποια άλλη rom. Αν θέλω να επιστρέψω σε αυτή που έχω τώρα την αυθεντική πως γίνεται;; δεν μπορώ να καταλάβω ποια ρομ έχω τώρα;; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Άσε πούμε ότι ροοταρω και βάλω κάποια άλλη rom. Αν θέλω να επιστρέψω σε αυτή που έχω τώρα την αυθεντική πως γίνεται;; δεν μπορώ να καταλάβω ποια ρομ έχω τώρα;; Ευχαριστώ

Με την αντίστροφη διαδικασία μέσω του toolkit που θα το ρουτάρεις. Πολύ εύκολο και το ρουτ και η αλλαγή ρομ και η επιστροφή στη στοκ.

 

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω και μια άκυρη ερώτηση.

Πως και δεν έχουν φτιαχτεί υποκατηγορίες στο forum για το nexus 5x όπως για το nexus 5; :P

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω και μια άκυρη ερώτηση.

Πως και δεν έχουν φτιαχτεί υποκατηγορίες στο forum για το nexus 5x όπως για το nexus 5; :P

 

Υπάρχει ένα ακόμα θέμα για τα αξεσουάρ. Τώρα παραπάνω δεν νομίζω ότι χρειάζεται καθώς το κινητό δεν πούλησε και δεν έχει πολύ κίνηση ούτε αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω και μια άκυρη ερώτηση.

Πως και δεν έχουν φτιαχτεί υποκατηγορίες στο forum για το nexus 5x όπως για το nexus 5; :P

 

Πώς να φτιαχτούν υποκατηγορίες όταν 8 στις 10 ερωτήσεις εδω μέσα είναι για την μπαταρία και για καλώδια??Πάω στοίχημα οτι αν γίνει ενα πρόχειρο poll,τα 3/4 των κατόχων,δεν είναι καν ρούτ!Καλά,για αλλαγή ρομ δεν το συζητάω καν...

Βάλε και το γεγονός οτι πολλοι πλέον δεν πολυασχολούνται με το άθλημα του φλασαρίσματος,οπότε να η απάντηση στο ερώτημά σου...

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα νέα, τρέχω εδώ καμία βδομάδα τον tugabrowser. Άψογος! Caf/Chromium based. Είναι ο καλύτερος που έχω δοκιμάσει από τους Caf based κ τον προτείνω για την συσκευή μας.

Τον βρίσκετε εδώ : https://www.androidfilehost.com/?w=search&s=Tugabrowser

Δεν υπάρχει στο playstore, μόνο .apk. Αν θέλετε να παρακολουθειτε το development της εφαρμογής από κοντά κ τα update, πρέπει να έχετε την εφαρμογή xda-labs.

Link to comment
Share on other sites

Πώς να φτιαχτούν υποκατηγορίες όταν 8 στις 10 ερωτήσεις εδω μέσα είναι για την μπαταρία και για καλώδια??Πάω στοίχημα οτι αν γίνει ενα πρόχειρο poll,τα 3/4 των κατόχων,δεν είναι καν ρούτ!Καλά,για αλλαγή ρομ δεν το συζητάω καν...

Βάλε και το γεγονός οτι πολλοι πλέον δεν πολυασχολούνται με το άθλημα του φλασαρίσματος,οπότε να η απάντηση στο ερώτημά σου...

 

Έτσι όπως τα λες είναι. Πάνε οι εποχές των nexus που ο κόσμος "έπαιζε" με το κινητό. Το βλέπω και στο thread του 6p.

:D
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες είναι. Πάνε οι εποχές των nexus που ο κόσμος "έπαιζε" με το κινητό. Το βλέπω και στο thread του 6p.

 

Ας είναι καλά το xda και 4-5 άτομα απο εδω μέσα που ασχολούνται ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες είναι. Πάνε οι εποχές των nexus που ο κόσμος "έπαιζε" με το κινητό. Το βλέπω και στο thread του 6p.

Παίζει ίσως ρόλο ότι οι ρομ δεν έχουν και τόση μεγάλη διαφορά μεταξύ τους. Θα μου άρεσε να δοκίμαζα περισσότερο, αλλά με την μεγάλη πλειοψηφία να είναι AOSP based, κατέληξα σε μία και δεν έχω κάτι που να με ιντριγκάρει να την αλλάξω. Να υπήρχε μία miui, color os, να νομίζεις ότι άλλαξες κινητό...

 

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου το έφεραν σπίτι και έχει την 6.0 με security patch Οκτωβρίου και είναι η 510 παρτίδα απ ότι βλέπω. Πρέπει να προσέξω κάτι ;
Link to comment
Share on other sites

Να προσέχεις να μην σου πέσει!!

Σοβαρά τώρα, όχι δεν έχεις τίποτα να προσέξεις. Θα αρχίσουν να σου έρχονται απανωτά τα updates με τα security patches. Απλώς τα εγκαθιστάς!

Καλοριζικο!

Link to comment
Share on other sites

Να προσέχεις να μην σου πέσει!!

Σοβαρά τώρα, όχι δεν έχεις τίποτα να προσέξεις. Θα αρχίσουν να σου έρχονται απανωτά τα updates με τα security patches. Απλώς τα εγκαθιστάς!

Καλοριζικο!

 

Ναι εντάξει τα έφτιαξα αυτά :P Απλά θυμάμαι πως κάποιοι έγραψαν εδώ μέσα για μια συγκεκριμένη παρτίδα που είχε θέμα. Το ερωτεύτηκα το κινητάκι !

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες είναι. Πάνε οι εποχές των nexus που ο κόσμος "έπαιζε" με το κινητό. Το βλέπω και στο thread του 6p.

 

Έχω την αίσθηση ότι αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι κάθε νέα έκδοση του android εμπλουτίζει και βελτιώνει αυτήν που αντικαθιστά σε όλους τους "κρίσιμους" τομείς για τον μέσο χρήστη. Καθώς τα χρόνια περνούν, το android αφήνει πίσω τις παιδικές ασθένειες και εξελίσσεται. Όσα κινητά "τρέχουν" στοκ ή σχεδόν στοκ, γνωρίζουν ότι τα προβληματικά σημεία κάθε νέας διανομής θα διορθωθούν σχετικά σύντομα μέσω επίσημου update. Από την άλλη αυξάνεται γεωμετρικά και η ισχύ του υλικού με αποτέλεσμα ένα κινητό με τιμή κοντά στα 200€ να είναι αρκετά ισχυρό ώστε να ¨κρύβει" αδυναμίες του λογισμικού από το μέσο χρήστη.

Όσο ανεβαίνει η τιμή, τόσο μειώνεται και η πιθανότητα ο μέσος χρήστης να αντιληφθεί προβλήματα λογισμικού. Πόσο να επηρεάσει το bloatware μία "ναυαρχίδα" με 4gb ram και snap 810+. Δεν είναι τυχαίο, ότι πλέον σε κάθε συσκευή ο μέσος χρήστης στέκεται περισσότερο στην αυτονομία και στην κάμερα και λιγότερο στην επεξεργαστική ισχύ που είναι λίγο πολύ δεδομένη. Όσοι είστε 30+ προσπαθήστε να φέρετε στο μυαλό τις προσωπικές εμπειρίες χρήσεις με τα κινητά του παρελθόντος και θα διαπιστώσετε ότι πλέον ασχολούμαστε με τεχνικά ζητήματα (υπερθέρμανση, κλείστρο,...), χρόνους απόκρισης σε msec και με ποιο τρόπο θα ενεργοποιείται η οθόνη :)

Edited by Prince_Zamouda
Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι κάθε νέα έκδοση του android εμπλουτίζει και βελτιώνει αυτήν που αντικαθιστά σε όλους τους "κρίσιμους" τομείς για τον μέσο χρήστη. Καθώς τα χρόνια περνούν, το android αφήνει πίσω τις παιδικές ασθένειες και εξελίσσεται. Όσα κινητά "τρέχουν" στοκ ή σχεδόν στοκ, γνωρίζουν ότι τα προβληματικά σημεία κάθε νέας διανομής θα διορθωθούν σχετικά σύντομα μέσω επίσημου update. Από την άλλη αυξάνεται γεωμετρικά και η ισχύ του υλικού με αποτέλεσμα ένα κινητό με τιμή κοντά στα 200€ να είναι αρκετά ισχυρό ώστε να ¨κρύβει" αδυναμίες του λογισμικού από το μέσο χρήστη.

Όσο ανεβαίνει η τιμή, τόσο μειώνεται και η πιθανότητα ο μέσος χρήστης να αντιληφθεί προβλήματα λογισμικού. Πόσο να επηρεάσει το bloatware μία "ναυαρχίδα" με 4gb ram και snap 810+. Δεν είναι τυχαίο, ότι πλέον σε κάθε συσκευή ο μέσος χρήστης στέκεται περισσότερο στην αυτονομία και στην κάμερα και λιγότερο στην επεξεργαστική ισχύ που είναι λίγο πολύ δεδομένη. Όσοι είστε 30+ προσπαθήστε να φέρετε στο μυαλό τις προσωπικές εμπειρίες χρήσεις με τα κινητά του παρελθόντος και θα διαπιστώσετε ότι πλέον ασχολούμαστε με τεχνικά ζητήματα (υπερθέρμανση, κλείστρο,...), χρόνους απόκρισης σε msec και με ποιο τρόπο θα ενεργοποιείται η οθόνη :)

Πριν από δύο δεκαετίες ένας καθηγητής πληροφορικής μας συνιστούσε στο αμφιθέατρο να αγοράζουμε την υπολογιστική ισχύ που χρειαζόμαστε τώρα, όχι που θα χρειαστούμε τον επόμενο χρόνο ή σε δύο χρόνια.

 

Πολύ σωστά αυτά που λες. Εγώ περισσότερο έμεινα στο γεγονός ότι ο κόσμος δεν ασχολείται με τις ρομ. Εμένα για παράδειγμα μου λείπουν κάποια μικρά πράγματα που δεν έχει η στοκ, αλλά τα έχει μια καστομ. Δεν ψάχνω για να κάνω πιο γρήγορο το κινητό μου, αλλά να το κάνω πιο λειτουργικό στα μέτρα μου χωρίς να ψάχνω τρίτες εφαρμογές.

:D
Link to comment
Share on other sites

Δεν ψάχνω για να κάνω πιο γρήγορο το κινητό μου, αλλά να το κάνω πιο λειτουργικό στα μέτρα μου χωρίς να ψάχνω τρίτες εφαρμογές.

 

"Να το κάνω πιο λειτουργικό στα μέτρα μου χωρίς να ψάχνω τρίτες εφαρμογές"

 

Για εμένα εδώ κρύβεται όλη η ουσία, όχι μόνο στα κινητά. Να φέρνουμε εμείς (οι χρήστες) στα μέτρα μας την τεχνολογία και να εκμεταλλευόμαστε τις δυνατότητες προς όφελος και διευκόλυνση της καθημερινότητας μας και όχι να χανόμαστε κάπου μεταξύ πληροφορίας και επεξεργαστικής ισχύς. Μην ξεχνάμε ότι οι εταιρείες και όσοι βγάζουν ψωμί (ή παντεσπάνι) στο χώρο έχουν ανάγκη να στρέψουν τον καταναλωτή σε μια λογική bigger is better, ότι κι αν εκφράζει αυτό το bigger (ανάλυση οθόνης, επεξεργαστική ισχύ, μνήμη ram, αποθηκευτικό χώρο) κι ασχέτως αν ο καταναλωτής το έχει πραγματικά ανάγκη στην καθημερινότητα του. Το σχεδόν "τέλειο" κινητό (ανά έτος) δεν είναι δύσκολο να κατασκευαστεί, το αντίθετο. Αν όμως κατασκευαζόταν θα σήμαινε το τέλος των εταιρειών.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5X (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...