Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης μπορείτε να αλλάξετε το card currency σε ευρώ, ώστε να μην μπλέκετε με λίρες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γνωρίζεις αν αυτά τα tokens έχουν κάποια συγκεκριμένη αξία, δηλαδή επιτρέπουν μικρό αγορές η ότι θα μπορούσες να αγοράσεις κανονικά;;;

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Όχι, αντιπροσωπεύουν αριθμό συναλλαγών. 5 ευρώ ή 1000 ευρώ, είναι το ίδιο πράγμα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σημερα εκανα πρωτη συναλλαγη τεστ με nfc καφε 1.20 ολα καλα. Τις προηγουμενες φορες ειχα αποτυχει διοτι το κινητο ειχε θηκη και εκοβε το σημα. Το τηλ moy ειναι sony x compact.

 

Εσεις το δουλευετε με τη θηκη στυλ πορτοφολι μπουκ?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείτε να αλλάξετε το card currency σε ευρώ, ώστε να μην μπλέκετε με λίρες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι, αντιπροσωπεύουν αριθμό συναλλαγών. 5 ευρώ ή 1000 ευρώ, είναι το ίδιο πράγμα.

Μια χαρά :)

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα πρωτη συναλλαγη τεστ με nfc καφε 1.20 ολα καλα. Τις προηγουμενες φορες ειχα αποτυχει διοτι το κινητο ειχε θηκη και εκοβε το σημα. Το τηλ moy ειναι sony x compact.

 

Εσεις το δουλευετε με τη θηκη στυλ πορτοφολι μπουκ?

 

ναι,σε δυο κινητά ποτέ δεν είχα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα πρωτη συναλλαγη τεστ με nfc καφε 1.20 ολα καλα. Τις προηγουμενες φορες ειχα αποτυχει διοτι το κινητο ειχε θηκη και εκοβε το σημα. Το τηλ moy ειναι sony x compact.

 

Εσεις το δουλευετε με τη θηκη στυλ πορτοφολι μπουκ?

Θήκη σιλικόνης έχω αλλά νομίζω στην περίπτωση σου το πρόβλημα είναι ότι δεν έχεις "κεντραρει" σωστά το κινητό με το POS.

Μετά από δοκιμές έχω καταλήξει ότι το τσιπακι βρίσκεται στο κέντρο του δικού μου κινητού. Επίσης, βλέπω ότι δουλεύει καλύτερά όταν κρατάω το κινητό ακριβώς πάνω από την οθόνη του POS.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείτε να αλλάξετε το card currency σε ευρώ, ώστε να μην μπλέκετε με λίρες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι, αντιπροσωπεύουν αριθμό συναλλαγών. 5 ευρώ ή 1000 ευρώ, είναι το ίδιο πράγμα.

Μπορείς να δώσεις ένα screenshot ή μια περιγραφή που στο καλό αλλάζω το card currency σε € στην εφαρμογή της Curve γιατί ψάχνω και δε το βλέπω;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις ένα screenshot ή μια περιγραφή που στο καλό αλλάζω το card currency σε € στην εφαρμογή της Curve γιατί ψάχνω και δε το βλέπω;
Από το γρανάζι κάτω από την κάρτα που χρησιμοποιείς. 5a83d93a25a0bffbe11b5bf7a51bcf99.jpg85d1e159209d658ad3410543afb410ec.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ααα οκ, ναι αυτό είναι by default σε € και στις 4 κάρτες που έχω περάσει στη Curve.

Ωστόσο το POS ρωτάει νόμισμα.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ααα οκ, ναι αυτό είναι by default σε € και στις 4 κάρτες που έχω περάσει στη Curve.

Ωστόσο το POS ρωτάει νόμισμα.

Γιατί ειναι αγγλική η κάρτα ζητάει νόμισμα . ευρώ θα επιλέγεις

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις της curve

 

Το μηχάνημα αναγνωρίζει ότι η curve είναι αγγλική κάρτα και σε ρωτάει αν θέλεις να σε χρεώσει σε λίρες (κερδίζει η τράπεζα του μηχανήματος από την μετατροπή)

 

Αν θυμάμαι καλά το κάνει και με την revolut σε σπάνιες περιπτώσεις

 

Απλά το αγνοείς και επιλέγεις ευρώ

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Το Google Pay τελικά στο κινητό με Curve, δουλεύει εξαιρετικά. Το δοκίμασα σε supermarket και περίπτερο και όλα μέλι-γάλα. Στο supermarket (Lidl) το pos δεν φαινόταν να ήταν κάποιας τράπεζας αλλά η συναλλαγή έγινε μέσω Εθνικής. Προφανώς παίζει ρόλο το μηχάνημα και όχι η τράπεζα.

Επίσης, αν και στην εφαρμογή φαίνονται λίρες, δεν είδα πουθενά ερώτηση "επιλέξτε νόμισμα".

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Καλή η Curve και η revolut αλλά ελπίζω κάποια στιγμή οι ελληνικές τράπεζες να κόψουν τις μαλ****ς με τις χαζοεφαρμογες τους και να μπουν επίσημα στο Google pay. Αυτά για τα Android.

Με το iOS δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα γιατί είναι apple's way or the highway.

Link to comment
Share on other sites

Η Curve θα βολεύει ακόμα και να μπουν οι τράπεζες στα Google/Apple Pay..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η Curve θα βολεύει ακόμα και να μπουν οι τράπεζες στα Google/Apple Pay..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιατί το λες αυτό; Ίσως για να έχεις μαζί σου ένα πλαστικό και να αλλάζεις ποια κάρτα χρησιμοποιείς, αλλά εγώ το πλαστικό δεν το έχω χρυσό ποτέ. Την πήρα αποκλειστικά για το Google pay.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό; Ίσως για να έχεις μαζί σου ένα πλαστικό και να αλλάζεις ποια κάρτα χρησιμοποιείς, αλλά εγώ το πλαστικό δεν το έχω χρυσό ποτέ. Την πήρα αποκλειστικά για το Google pay.

 

Δεν θέλω να βάζω λόγια στο στόμα άλλων,αλλά η curve είναι καλύτερη επιλογή καθώς και μπορείς να κουβαλάς πολλές κάρτες μαζί αλλά κυρίως η δωρεάν μετατροπή συναλλάγματος,με ένα εξαιρετικό feature την αλλαγή κάρτας για ολοκλήρωση συναλλαγής σε περίπτωση που έγινε η πληρωμή με τη λάθος κάρτα.

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω την Curve για δυο λόγους, 1ος ότι έχεις όλες τις κάρτες σου σε μία, και ο 2ος λέγεται Apple Pay..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Έκανα εχθές λογαριασμό στην curve και έχω δύο ερωτήσεις!

Όταν κάνω αγορές που θα χρεώνονται στην κάρτα της Πειραιώς που σύνδεσα, οι αγορές αυτές πώς θα φαίνονται στην Πειραιώς, ως μεταφορές χρημάτων προς την curve ή κανονικά ως χρεώσεις προς τον εκάστοτε έμπορο;

Και η δεύτερη ερώτηση, όταν σύνδεσα την κάρτα της revolut, χρέωσε 1,38€ για να στείλει τον κωδικό και να γίνει επαλήθευση (για της Πειραιώς, ούτε χρέωσε, ούτε κωδικό ζήτησε). Αυτό το ποσό να υποθέσω ότι το επιστρέφει μετά από κάποιες μέρες;

Ευχαριστώ!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Έκανα εχθές λογαριασμό στην curve και έχω δύο ερωτήσεις!

 

Όταν κάνω αγορές που θα χρεώνονται στην κάρτα της Πειραιώς που σύνδεσα, οι αγορές αυτές πώς θα φαίνονται στην Πειραιώς, ως μεταφορές χρημάτων προς την curve ή κανονικά ως χρεώσεις προς τον εκάστοτε έμπορο;

 

Και η δεύτερη ερώτηση, όταν σύνδεσα την κάρτα της revolut, χρέωσε 1,38€ για να στείλει τον κωδικό και να γίνει επαλήθευση (για της Πειραιώς, ούτε χρέωσε, ούτε κωδικό ζήτησε). Αυτό το ποσό να υποθέσω ότι το επιστρέφει μετά από κάποιες μέρες;

 

Ευχαριστώ!

Το ποσό της επαλήθευσης επιστρέφεται όντως εντός λίγων ημερών. Οι αγορές φαίνονται με τον κωδικό CRV*ΟΝΟΜΑΕΜΠΟΡΟΥ και φαίνονται ως αγορές, ενώ μετράνε και στο αφορολογητο.
Link to comment
Share on other sites

Το ποσό της επαλήθευσης επιστρέφεται όντως εντός λίγων ημερών. Οι αγορές φαίνονται με τον κωδικό CRV*ΟΝΟΜΑΕΜΠΟΡΟΥ και φαίνονται ως αγορές, ενώ μετράνε και στο αφορολογητο.

 

Κατατοπιστικότατος!

Ευχαριστώ φίλε μου!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μερικές ερωτήσεις για τη revolut.

 

Είναι η αδερφή μου Αυστρία για δουλειά. Είναι δύσκολο να ανοίξει τραπεζικό λογαριασμό στην παρούσα φάση αλλά στην ουσία δε την συμφέρει. Πρέπει να πληρώνει 30 η 60 ευρώ το 6μηνο αλλά αυτή θα φύγει σε 2 μήνες Αγγλία. Μπορεί να βάλει το μισθό της στη Revolut και να στείλει τα χρήματα είτε σε ελληνικό Ιβάν είτε σε αγγλικό;

 

Είναι έμπιστη η Revolut για κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω τον λόγο να μην είναι έμπιστη η REVOLUT . Αλλά από την ώρα που θα δεχτεί ο εργοδότης να πληώνει σε Αγγλικό IBAN δεν βλέπω τον λόγο να μην την πληρώσει κατευθείαν σε Ελληνική τράπεζα.
Link to comment
Share on other sites

εναλλακτικά μπορεί η αδερφή σου να ανοίξει λογαριασμό στην Ν26 που είναι γερμανική τράπεζα και δίνει γερμανικό λογαριασμό και είναι και πιο γνωστή στην Αυστρία

 

Η ρεβολυτ γεμίζει και από gpay

Έβαλα 10 € πριν από λίγο μέσω curve και πιστωτική άλφα

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μερικές ερωτήσεις για τη revolut.

 

 

 

Είναι η αδερφή μου Αυστρία για δουλειά. Είναι δύσκολο να ανοίξει τραπεζικό λογαριασμό στην παρούσα φάση αλλά στην ουσία δε την συμφέρει. Πρέπει να πληρώνει 30 η 60 ευρώ το 6μηνο αλλά αυτή θα φύγει σε 2 μήνες Αγγλία. Μπορεί να βάλει το μισθό της στη Revolut και να στείλει τα χρήματα είτε σε ελληνικό Ιβάν είτε σε αγγλικό;

 

 

 

Είναι έμπιστη η Revolut για κάτι τέτοιο;

Υπάρχει χρόνια κόσμος στο εξωτερικό που πληρώνεται σε Ρεβολουτ. Οπότε κανένα θέμα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Η αδερφή μου Ελλάδα θα ξανά έρθει μόνο για διακοπές μάλλον τα Χριστούγεννα. Δε θα εργαστεί Ελλάδα για κάποια χρόνια. Απλός θα βάλει κάποια χρήματα σε ελληνική τράπεζα για τυχών υποχρεώσεις εδώ. Στην ουσία θα πρέπει να τα μεταφέρει Αγγλία γιατί εκεί θα ζει. Το πρόβλημα τώρα είναι το συνάλλαγμα. Εκεί θα της φύγουν αρκετά χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...