Jump to content

[Windows 10 Mobile] Προτάσεις και Απορίες Εφαρμογών


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τίποτα madmaxS. Κι εγώ έτοιμη την είχα...:O απλά κάτι δε μου καθόταν καλά με το σχετικό-άσχετο μήνυμα για το Alpha web banking...

Για αυτό την κράτησα μήπως και...

 

@gvargiam όπου μπορούμε καλό είναι να το κάνουμε. Πελάτες είμαστε στο κάτω κάτω:mad:

 

 

Μόνο άμα έχουμε μεγάλες καταθέσεις θα ιδρώσει τ'αυτί τους :lol:

 

Δύο γaμώτο έχω με αυτή την εφαρμογή τώρα.

Το ένα ειναι που δε μου έχει βγάλει το υπόλοιπο της κάρτας και μου λέει "μη διαθέσιμο".

Χρειάζεται κάποια ενεργοποίηση για το "διαδικτυακό" κομμάτι ή όχι; Γιατί η κάρτα είναι ενεργοποιημένη κανονικά και λειτουργεί.

 

Το δεύτερο είναι που δεν μπορώ για λόγους ασφαλείας να έχω την ίδια εφαρμογή να "τρέχει" σε δύο συσκευές.

Καλό λόγω ασφαλείας, κακό λόγω διπλών συσκευών :lol:

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόνο άμα έχουμε μεγάλες καταθέσεις θα ιδρώσει τ'αυτί τους :lol:

 

Δύο γaμώτο έχω με αυτή την εφαρμογή τώρα.

Το ένα ειναι που δε μου έχει βγάλει το υπόλοιπο της κάρτας και μου λέει "μη διαθέσιμο".

Χρειάζεται κάποια ενεργοποίηση για το "διαδικτυακό" κομμάτι ή όχι; Γιατί η κάρτα είναι ενεργοποιημένη κανονικά και λειτουργεί.

 

Το δεύτερο είναι που δεν μπορώ για λόγους ασφαλείας να έχω την ίδια εφαρμογή να "τρέχει" σε δύο συσκευές.

Καλό λόγω ασφαλείας, κακό λόγω διπλών συσκευών :lol:

Δε θυμάμαι να κάνω κάτι ιδιαίτερο κατά την ενεργοποίηση...Τώρα που τσέκαρα μου δείχνει κανονικά τα υπόλοιπα και στις δυο κάρτες μου.

Σε εσένα το υπόλοιπο στο web banking ειναι ορατο και σωστό;

Όσο για τη δεύτερη συσκευή...εγω ακόμα πιστός μόνο στο 950 μου.... :)

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι να κάνω κάτι ιδιαίτερο κατά την ενεργοποίηση...Τώρα που τσέκαρα μου δείχνει κανονικά τα υπόλοιπα και στις δυο κάρτες μου.

Σε εσένα το υπόλοιπο στο web banking ειναι ορατο και σωστό;

Όσο για τη δεύτερη συσκευή...εγω ακόμα πιστός μόνο στο 950 μου.... :)

 

Ναι, στο web είμαι gg. Η εφαρμογή δε μου δείχνει υπόλοιπο.

Μπορεί με τον καιρό να στρώσει υποθέτω.

 

Δύο συσκευές. 930 και 1020. Καμμένος από χέρι :lol::lol::lol:

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο web είμαι gg. Η εφαρμογή δε μου δείχνει υπόλοιπο.

Μπορεί με τον καιρό να στρώσει υποθέτω.

 

Δύο συσκευές. 930 και 1020. Καμμένος από χέρι :lol::lol::lol:

Είσαι εντάξει...:rolleyes:

Θα είχα κι εγώ το 930 ακόμα αλλά το έχει η σύζυγος. Ζαχαρώνει το 950 αλλά ο Nutellas της έκοψε την όρεξη :D:D

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μη το κουράζετε. Χρησιμοποιείτε Edge. Πιο ασφαλής νιώθω με Edge παρά με παρατημένες εφαρμογές...
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μη το κουράζετε. Χρησιμοποιείτε Edge. Πιο ασφαλής νιώθω με Edge παρά με παρατημένες εφαρμογές...

Φίλε Jamesc κι εγώ edge χρησιμοποιώ και για λογους αισθητικής αλλα και για λογους πληρότητας κι ασφάλειας. Ωστόσο η εφαρμογή είναι πολύ πολύ καλή ΑΝ έχεις πιστωτική alpha bank. Και μόνο παρατημένη δεν είναι. Αναβαθμίζεται κανονικά κάθε τόσο, τουλάχιστον για τον 1 χρόνο που τη χρησιμοποιώ εγώ έχω μετρήσει 3-4 updates.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η αγορά του; Το δοκίμασε κανείς;

Messenger for Google Hangouts PRO https://www.microsoft.com/store/productId/9MVNLPJCXFLL

 

εγω πριν λιγο, θα ενημερωσω αμεσα.σε 950xl dual.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

να επανελθω λιγο στις επαφες. εσας πλεον σας βαζει οταν μπειτε στα ιμειλ, και πατε διαχειρηση λογαριασμου, να αλλαξετε τις ρυθμισεις σε λογαριασμους χοτμειλ? ακομα τιποτα σε εμενα. ολα τα ιμειλ απο αλλους παροχους δουλευουν κανονικα. κλαι οι ρυθμισεις τους. στο καλενταρ εχω το θεμα. ακομα δεν με αφηνει να μπω στςι ρυθμισεις να τα φτιαξω...
Link to comment
Share on other sites

να επανελθω λιγο στις επαφες. εσας πλεον σας βαζει οταν μπειτε στα ιμειλ, και πατε διαχειρηση λογαριασμου, να αλλαξετε τις ρυθμισεις σε λογαριασμους χοτμειλ? ακομα τιποτα σε εμενα. ολα τα ιμειλ απο αλλους παροχους δουλευουν κανονικα. κλαι οι ρυθμισεις τους. στο καλενταρ εχω το θεμα. ακομα δεν με αφηνει να μπω στςι ρυθμισεις να τα φτιαξω...

 

Mου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες -γιατί πριν από 2-3 εβδομάδες έκανα ακριβώς αυτό- και μπήκα να το κοιτάξω και επιβεβαιώθηκες.

Δεν μπορώ να αλλάξω ρυθμίσεις στο βασικό λογαριασμό Microsoft για E-mail/ Calendar. Ούτε καν τις ρυθμίσεις του συγχρονισμού!

 

Ειλικρινά παράξενο.

Η έκδοση στη σουίτα Outlook στο κινητό μου είναι η 17.8700.40646.0

 

 

Στον υπολογιστή από την άλλη, όλα λειτουργούν κανονικά.

Έκδοση: 17.8700.40645.0

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

1η απόπειρα: Ρυθμίσεις-Λογαριασμοί-Λογαριασμοί ηλ. ταχυδρομείου και εφαρμογής, μπείτε στο λογαριασμό Microsoft και παίξτε με το κουμπί On/off του συγχρονισμού επαφών.

 

Φυσικά, δεν λειτουργεί, αφού αντί να μπαίνει στις ρυθμίσεις του λογαριασμού (όπως κάνει στο Gmail που έχω περασμένο), ανοίγει ο Edge και με πάει στο λογαριασμό μέσω browser. Τους ενημέρωσα, και 1 ώρα μετά:

 

2η απόπειρα: Επαφές-Ρυθμίσεις-Λογαριασμός Microsoft, χειροκίνητος συγχρονισμός.

 

Εννοείται πως δεν λειτούργησε, όπως και τις περίπου 50 φορές που ήδη το είχα κάνει. Λογικό, αφού και εδώ είναι κολλημένο και ουσιαστικά δεν μπαίνει στις αντίστοιχες ρυθμίσεις.

 

Διάβασα λίγο παραπίσω για να καταλάβω ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα.

Πριν κανά μήνα αν θυμάμαι καλά, μου είχε συμβεί το ίδιο. Μπήκα στις συγκεκριμένες ρυθμίσεις (όπως γράφεις παραπάνω) και με πέταγε στον edge.

 

Ξεκόλλησε ως εξής (Φυσικά μπορεί να είναι και τυχαίο):

Στην πρώτη περίπτωση από τις δύο που αναφέρεις,

δηλαδή: Ρυθμίσεις-Λογαριασμοί-Λογαριασμοί ηλ. ταχυδρομείου και εφαρμογής, ακριβώς από κάτω υπάρχει το section:

"Accounts used by other apps"

Εκεί εμφανίζονται πάλι κάποιοι λογαριασμοί που χρησιμοποιούνται από άλλες εφαρμογές. Στη διαχείριση αυτών σε πετάει ούτως ή άλλως στον edge. Έκανα κανονικά σύνδεση εκεί για το λογαριασμό μου.

Όταν επέστρεψα από τον edge και ξανά-πάτησα διαχείριση από το λογαριασμό στη συσκευή (στο πάνω μέρος) εμφανίστηκαν κανονικά οι ρυθμίσεις (χωρίς να με ξαναπετάξει στο edge). Από τότε εμφανίζονται κανονικά οι ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα, χωρίς αποτέλεσμα.

 

Αν κατάλαβα σωστά, στο πάνω μέρος, σου εμφανίζει το λογαριασμό MS, όπως και στο κάτω?

 

Εμένα επάνω έχει μόνο το γμαιλ, κάτω μόνο τον MS.

 

Αν δοκιμάσω να ξαναπροσθέσω τον MS, είτε πάνω είτε κάτω, μου λέει πως ήδη χρησιμοποιείται (λογικό).

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Υπάρχει ο λογαριασμός μου και πάνω και κάτω (ο ίδιος). Ο κάτω με πετάει στον edge. Ο πάνω μπαίνει κανονικά στις ρυθμίσεις. Ο πάνω είχε κολλήσει και έμπαινε και αυτός στον edge και ξεκόλλησε όπως έγραψα παραπάνω. Ο κάτω νομίζω ούτως ή άλλως μπαίνει στον edge. Χωρίς να είμαι ειδικός επί των ρυθμίσεων της MS (σε καμία περίπτωση καθώς δε δίνω και ιδιαίτερη σημασία), νομίζω πως πρέπει να προστεθεί πάνω ο λογαριασμός σου.

 

Αν δοκιμάσω να ξαναπροσθέσω τον MS, είτε πάνω είτε κάτω, μου λέει πως ήδη χρησιμοποιείται (λογικό).

Δοκίμασε να τον περάσεις χειροκίνητα (Advanced setup).

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, μαζί σου. Αλλά πώς να το κάνω που έχει κολλήσει το ρημάδι!

 

Με κάλεσαν πριν 5', για να μου πουν πως είναι πρόβλημα του Outlook, οπότε πρέπει να επικοινωνήσω με την MS...την MS που σε στέλνει στη Β2Χ...

 

Αν το δηλώσω σαν πρόβλημα του outlook, φυσικά θα βρεθώ αλλού για αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω. Στη θέση σου θα δοκίμαζα να τον περάσω «χειροκίνητα» να δω τι γίνεται...Αν σε αφήνει δηλαδή.

δηλαδή:

add an account -> advanced setup -> internet email

Για τις ρυθμίσεις δες εδώ

Στο "choose your email provider": Επίλεξε Outlook.com

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω. Στη θέση σου θα δοκίμαζα να τον περάσω «χειροκίνητα» να δω τι γίνεται...Αν σε αφήνει δηλαδή.

δηλαδή:

add an account -> advanced setup -> internet email

Για τις ρυθμίσεις δες εδώ

Στο "choose your email provider": Επίλεξε Outlook.com

 

Κατάφερα και το έκανα, πριν δω την απάντησή σου, και δούλεψε μια χαρά (ας πούμε) στο email.

 

Ας πούμε, γιατί πλέον τους αναγνωρίζει ως διαφορετικούς λογαριασμούς το mail app, οπότε μετά έφτιαξα και Linked inboxes για να μην τα βλέπω διπλότριπλα.

 

Έλα όμως που οι "Επαφές", δεν βλέπουν το νέο λογαριασμό...και ακόμα χειρότερα, δεν μπορώ να κάνω το ίδιο (manual λογαριασμό), γιατί μου λέει πως ήδη υπάρχει!

 

Το ίδιο, συμβαίνει και στο "Ημερολόγιο", αλλά αυτό γενικά λειτουργεί σωστά.

 

Για να προλάβω, στο manage του "νέου" λογαριασμού, μου δίνει μόνο επιλογές συγχρονισμού email, και όχι επαφών κλπ.

 

Τί καπνίζουν?

Link to comment
Share on other sites

Για να προλάβω, στο manage του "νέου" λογαριασμού, μου δίνει μόνο επιλογές συγχρονισμού email, και όχι επαφών κλπ.

Τα έχουν μπλέξει. Το τελευταίο πάντως μου φαίνεται λογικό στο μπλέξιμο, καθώς οι επαφές συγχρονίζονται από το λογαριασμό που υπήρχε (αν και ίδιος). Τουλάχιστον τη δουλειά σου θα την κάνεις (κατά πως φαίνεται), έστω και έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουν μπλέξει. Το τελευταίο πάντως μου φαίνεται λογικό στο μπλέξιμο, καθώς οι επαφές συγχρονίζονται από το λογαριασμό που υπήρχε (αν και ίδιος). Τουλάχιστον τη δουλειά σου θα την κάνεις (κατά πως φαίνεται), έστω και έτσι.

 

Τη μισή δουλειά.

 

Ένα κουλό πρόβλημα που δημιουργείται από το κόλλημα στις Επαφές, είναι το ότι δεν τις διαβάζει ο RapDialer (κανένας dialer, για την ακρίβεια).

 

Νιώθω εντελώς πρωτόγονος να πρέπει να τις ψάχνω στο ευρετήριο.

 

Άσε που φοβάμαι πως αν δεν διορθωθεί σύντομα η χαζομάρα, ούτε το WhatsApp, ούτε το Viber κλπ θα μπορεί να τις διαβάζει.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ τη παρέα.

έχω πολύ καιρό να μπω, μιας και από τον Ιούλιο μετακινήθηκα στο android.

έχω δώσει στη γυναίκα μου το Lumia 730 που είχα.

μέχρι σήμερα δε του έχω κάνει τίποτα, αφού οι απαιτήσεις και οι γνώσεις της γυναίκας μου σε αυτού του είδους τα θέματα είναι ελάχιστες.

υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω;

σας ευχαριστώ.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ τη παρέα.

έχω πολύ καιρό να μπω, μιας και από τον Ιούλιο μετακινήθηκα στο android.

έχω δώσει στη γυναίκα μου το Lumia 730 που είχα.

μέχρι σήμερα δε του έχω κάνει τίποτα, αφού οι απαιτήσεις και οι γνώσεις της γυναίκας μου σε αυτού του είδους τα θέματα είναι ελάχιστες.

υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω;

σας ευχαριστώ.

Αν έχεις τα 10 όχι. Γιατί στα 8.1 τα μισά δεν λειτουργούν!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τα 10 όχι. Γιατί στα 8.1 τα μισά δεν λειτουργούν!!!

 

οκ ευχαριστώ για την απάντηση.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κατάφερα και το έκανα, πριν δω την απάντησή σου, και δούλεψε μια χαρά (ας πούμε) στο email.

 

Ας πούμε, γιατί πλέον τους αναγνωρίζει ως διαφορετικούς λογαριασμούς το mail app, οπότε μετά έφτιαξα και Linked inboxes για να μην τα βλέπω διπλότριπλα.

 

Έλα όμως που οι "Επαφές", δεν βλέπουν το νέο λογαριασμό...και ακόμα χειρότερα, δεν μπορώ να κάνω το ίδιο (manual λογαριασμό), γιατί μου λέει πως ήδη υπάρχει!

 

Το ίδιο, συμβαίνει και στο "Ημερολόγιο", αλλά αυτό γενικά λειτουργεί σωστά.

 

Για να προλάβω, στο manage του "νέου" λογαριασμού, μου δίνει μόνο επιλογές συγχρονισμού email, και όχι επαφών κλπ.

 

Τί καπνίζουν?

 

Κι εκεί που περιμένω με τις τελευταίες αναβαθμίσεις να ξεκολλήσει το ανέκδοτο (outlook εφαρμογή) και να μπορώ να το λειτουργήσω σωστά, τσουπ...πάω να γράψω email και δεν μου δίνει δυνατότητα να επιλέξω ανάμεσα σε Gmail Hotmail κλπ.

 

Με αφήνει μόνο να χρησιμοποιήσω τον λογαριασμό ms ή τον κλώνο του που έφτιαξα για να λύσω τα άλλα θέματα.

 

Αρχίζω να ενοχλούμαι.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό να ενοχλείσαι.

Οπότε... επιλέγεις το inbox ενός λογαριασμού gmail. Πατάς το κουμπί "+" στην μπάρα για σύνταξη νέου μηνύματος...

Και...; Τι γίνεται; Δε σε αφήνει να συντάξεις νέο μήνυμα ή προχωράει και κατόπιν στο πεδίο "From" δεν υπάρχει ο λογαριασμός σου;

Αν ισχύει το δεύτερο, πήγαινε ρυθμίσεις -> διαχείριση λογαριασμών -> gmail λογαριασμό σου -> "change mailbox sync options" -> advanced mailbox settings και δες αν έχει σβηστεί ο εξερχόμενος διακομιστής (outgoing email server).

Αν ισχύει το πρώτο κάποιο πρόβλημα με το outlook υπάρχει στη συσκευή σου. Χλωμό να υπάρξει κάποια διορθωτική έκδοση, εκτός αν είναι σύνηθες το πρόβλημα που έχεις.

Μπορεί να βοηθήσει ένα hard reset στην περίπτωσή σου. Μπορεί να στρώσει και το προηγούμενο πρόβλημα (με τον primary λογαριασμό), από τη στιγμή που θα τα ξαναπεράσεις από την αρχή. Αν φυσικά δεν έχεις ήδη κάνει.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό να ενοχλείσαι.

Οπότε... επιλέγεις το inbox ενός λογαριασμού gmail. Πατάς το κουμπί "+" στην μπάρα για σύνταξη νέου μηνύματος...

Και...; Τι γίνεται; Δε σε αφήνει να συντάξεις νέο μήνυμα ή προχωράει και κατόπιν στο πεδίο "From" δεν υπάρχει ο λογαριασμός σου;

Αν ισχύει το δεύτερο, πήγαινε ρυθμίσεις -> διαχείριση λογαριασμών -> gmail λογαριασμό σου -> "change mailbox sync options" -> advanced mailbox settings και δες αν έχει σβηστεί ο εξερχόμενος διακομιστής (outgoing email server).

Αν ισχύει το πρώτο κάποιο πρόβλημα με το outlook υπάρχει στη συσκευή σου. Χλωμό να υπάρξει κάποια διορθωτική έκδοση, εκτός αν είναι σύνηθες το πρόβλημα που έχεις.

Μπορεί να βοηθήσει ένα hard reset στην περίπτωσή σου. Μπορεί να στρώσει και το προηγούμενο πρόβλημα (με τον primary λογαριασμό), από τη στιγμή που θα τα ξαναπεράσεις από την αρχή. Αν φυσικά δεν έχεις ήδη κάνει.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

 

Πατάω το + για σύνταξη νέου μηνύματος, και στο "από", δεν έχω την επιλογή του gmail.

 

Μόνο ο MS Λογαριασμός και ο κλώνος του εμφανίζονται.

 

το 1ο πράγμα που έκανα ήταν να δω τις ρυθμίσεις του γμαιλ...σωστές ήταν.

 

Θα τον σβήσω μια στιγμή τον συγκεκριμένο και θα τον ξαναπεράσω, να δω αν αλλάξει κάτι.

 

Hard, το νωρίτερο από Κυριακή...δεν έχω χρόνο καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Windows 10 Mobile] Προτάσεις και Απορίες Εφαρμογών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...