Jump to content

Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";


minovg
 Κοινοποίηση

Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";  

211 members have voted

  1. 1. Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";

    • Την πίτα με οποιοδήποτε κρεατικό
      72
    • Την πίτα με το "καλαμάκι"
      16
    • Μόνο το "καλαμάκι" χοιρινό
      68
    • "Καλαμάκι" χοιρινό+ "καλαμάκι" κοτόπουλο
      55


Recommended Posts

Είναι το κρέας,κοτόπουλο ή χοιρινό,περασμένο σε ένα ξυλάκι...

Το καλαμάκι είναι πλαστικό για να πίνεις το χυμό,το φραπέ κλπ κλπ

 

Στην Αθήνα έχω πάντα μαζί μου ειδικό μεταφραστή όταν πεινάω... :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 373
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

..ή όπως έλεγε και η Θεία απ' το Σικάγο "πώς το λέτε εσείς εδώ γιατί ξεχνάω πώς το λέμε εμείς εκεί" :lol:

 

Νομίζω ότι το μόνο στο οποίο όλοι συμφωνούμε είναι ότι στη Σαλονίκη το σουβλάκι/σάντουιτς/γυρόπιτα/whatever είναι συγκλονιστικό. Καμία σχέση με την αθηναϊκή μισή μερίδα :cry:

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις και το εξης απλο το οποιο εφαρμοζω:

 

Με το που μπαινεις στο σουβλατζιδικο να μην μεινεις στο τι θες αλλα να προχωρησεις στην ποσοτητα δηλ.

2 απ' ολα

2 χωρις τζατζικι αλλα μουσταρδα (για τους Θεσσαλονικεις)

2 απ' ολα με πατατες

κ.ο.κ.

 

Δοκιμαστε το, πιανει... :D

http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Το σουβλάκι ,τουλάχιστον στην Αθήνα,χωρίς να έχω κάτι με τις άλλες πόλεις είναι το καλαμάκι.Ο γύρος είναι αυτό που είναι με την πίτα.. :D :w00t: :yahoo: :secret:
http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα...Μπουγατσα με κιμα....:D :D

 

ΥΠαρχει και μπουγατσα με ψαρια....Το λενε και θαλασσα... :p :p

xaxaxa:)

Λοιπόν, παιδιά οι Θεσσαλονικείς έχουνε δίκιο 1000%:)

Δεν είναι δυνατόν να λένε οι Αθηναίοι το σουβλάκι(=χοιρινο κρέας σε ξυλάκι) καλαμάκι.Έλεος δλδ:).Το καλαμάκι που πίνετε το φραπέ πώς το λέτε τότε? Σουβλάκι είναι η μικρή σούβλα. Το λέει και η λέξη. Αν δεχτείτε ότι η σούβλα είναι εκείνο το μακρύ πράμα που γυρίζει, και έχει κρέας γύρω γύρω:), τότε το σουβλάκι είναι η μικρή σούβλα(=το ξυλάκι) και γύρω γύρω το κρέας(=το χοιρινο). Το σουβλάκι με κοτόπουλο είναι πολύ πρόσφατη ανακάλυψη για αυτούς που κάνουν ντεμέκ δίαιτα, άρα δεν μπορεί μια πανάρχαια λέξη όπως το σουβλάκι:) να σημαίνει σουβλάκι με κοτόπουλο, παρά μόνο με χοιρινό.

Όσο για την μπουγάτσα που αναφέρανε μερικοί, μπουγάτσα είναι το φύλλο μέσα στο οποίο μπορείς να βάλεις ότιδήποτε. Γι'αυτό άλλωστε υπάρχουν και μπουγάτσα με κρέμα, με κιμά, με σπανάκι, με τυρί κλπ κλπ..

Από Θεσσαλονίκη με αγάπη:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν παίζει με τις πόλεις μόνο αλλά και με την περιοχή/σουβλατζίδικο μιάς και απο εκεί που παραγγέλνω εγώ όταν θέλω πίτα με καλαμάκι λέω μια πίτα καλαμάκι (το αν είναι χοιρινό το ρωτάει το μαγαζί και εγώ λέω ναι-όχι) :p έτσι πάει και με το πιτα γύρο (ανάλογα με το σουβλατζίδικο παίζει και το αν θα βάζει πατάτες ή όχι)πάντως το κλασσικό σουβλάκι ΔΕΝ είχε πατάτες παρά μόνο κρέας ντομάτα κρεμμύδι τζατζικι.

Οσον αφορά τις μπουγάτσες κτλ.μπουγάτσα = η γλυκιά,τα άλλα πάνε κάπως έτσι κιμαδόπιτα τυρόπιτα σπανακόπιτα κτλ. :lol: τώρα όσοι λένε έχουν πρόβλημα να παραγγείλουν ε τι να πεί κανείς :w00t: :alien:

Link to comment
Share on other sites

πάντως το κλασσικό σουβλάκι ΔΕΝ είχε πατάτες παρά μόνο κρέας ντομάτα κρεμμύδι τζατζικι.

Ε φυσικά και δεν έχει πατάτες το κλασσικό σουβλάκι. Πως θα μπορούσαν άλλωστε κομμάτια κρέατος καρφωμένα σε μικρή σούβλα να χαν πατάτες; Καρφωμένες ανάμεσα στα κομμάτια κρέατος; :rolleyes: ;)

Link to comment
Share on other sites

Ε φυσικά και δεν έχει πατάτες το κλασσικό σουβλάκι. Πως θα μπορούσαν άλλωστε κομμάτια κρέατος καρφωμένα σε μικρή σούβλα να χαν πατάτες; Καρφωμένες ανάμεσα στα κομμάτια κρέατος; :rolleyes: ;)

:w00t: :blink: :blink: :wacko: :shock: :ooch: :tease:

Εχεμ νο κομεντ στο Σαλλονικιό

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa:)

Το καλαμάκι που πίνετε το φραπέ πώς το λέτε τότε?

 

to koumpi ston ipologisti sou to les diaforetika apo to koumpi sto panteloni sou?...

otan sou spasei ena koumpi sto poukamiso tha rapseis ena koumpi asanser sti thesi tou???

 

en sintomia... mia leksi exei mono mia simasia? kai ena pragma exei mono mia leksi? pou mathate ellinika?

Link to comment
Share on other sites

to koumpi ston ipologisti sou to les diaforetika apo to koumpi sto panteloni sou?...

otan sou spasei ena koumpi sto poukamiso tha rapseis ena koumpi asanser sti thesi tou???

 

en sintomia... mia leksi exei mono mia simasia? kai ena pragma exei mono mia leksi? pou mathate ellinika?

Ωστόσο ποτέ δεν θα πάω στον ράφτη μου να μου φτιάξει το keyboard, ούτε στο plaisio να μου ράψει κοστούμι. :p

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ωρε? Εδώ πάτε στον σουβλατζή να σας φτιάξει σάντουιτς! :p Μη μου πεις ότι πάτε και στο Έβερεστ να σας φτιάξουν γύρο :w00t:
http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Τι λες ωρε? Εδώ πάτε στον σουβλατζή να σας φτιάξει σάντουιτς! :p Μη μου πεις ότι πάτε και στο Έβερεστ να σας φτιάξουν γύρο :w00t:

Πέστα βρε οβελίξ γιατί θα μας τρελάνουνε αυτοί οι βόρειοι :lol: :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ωρε? Εδώ πάτε στον σουβλατζή να σας φτιάξει σάντουιτς! :p Μη μου πεις ότι πάτε και στο Έβερεστ να σας φτιάξουν γύρο :w00t:

 

Στα εβερεστ παμε για να φαμε ΤΟΣΤ, και οχι σαντουιτς! Αλλη μια διαφωνια μας και αυτη :D :p

Link to comment
Share on other sites

Τοστ!! :w00t: :lol:

 

Πες εκεί πάνω ότι τοστ είναι ΜΟΝΟ το τετράγωνο ψωμάκι που παίρνει τετράγωνο τυράκι και τετράγωνο ζαμπονάκι και ψήνεται σε τοστιέρα. Αυτό του έβερεστ το λέμε σάντουιτς. Και δεν παίρνει γύρο :lol: :lol: :lol:

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Στα εβερεστ παμε για να φαμε ΤΟΣΤ, και οχι σαντουιτς! Αλλη μια διαφωνια μας και αυτη :D :p

 

Τοστ!! :w00t: :lol:

 

Πες εκεί πάνω ότι τοστ είναι ΜΟΝΟ το τετράγωνο ψωμάκι που παίρνει τετράγωνο τυράκι και τετράγωνο ζαμπονάκι και ψήνεται σε τοστιέρα. Αυτό του έβερεστ το λέμε σάντουιτς. Και δεν παίρνει γύρο :lol: :lol: :lol:

 

Καλά ξεμπερδέματα. :lol: :lol:

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Τοστ!! :w00t: :lol:

 

Πες εκεί πάνω ότι τοστ είναι ΜΟΝΟ το τετράγωνο ψωμάκι που παίρνει τετράγωνο τυράκι και τετράγωνο ζαμπονάκι και ψήνεται σε τοστιέρα. Αυτό του έβερεστ το λέμε σάντουιτς. Και δεν παίρνει γύρο :lol: :lol: :lol:

Τοστ ειναι οτι ψηνεται στην τοστιερα ανεξαρτητα αν ειναι τεραγωνο ή οχι το ψωμακι :) Και αμα γουσταρουμε του πεταμε και γυρο μεσα :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ε, τότε και εμείς σουβλάκι λέμε οτιδήποτε μυρίζει κρέας και περιλαμβάνει πίτα. Και του βάζουμε και τζατζίκι και πατάτες άμα λάχει. :p
http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Τοστ ειναι οτι ψηνεται στην τοστιερα ανεξαρτητα αν ειναι τεραγωνο ή οχι το ψωμακι :) Και αμα γουσταρουμε του πεταμε και γυρο μεσα :lol:

 

:up: :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ε, τότε και εμείς σουβλάκι λέμε οτιδήποτε μυρίζει κρέας και περιλαμβάνει πίτα. Και του βάζουμε και τζατζίκι και πατάτες άμα λάχει. :p

Ατοπο το σχολιο σου φιλε μου γιατι τοτε σουβλακι λεμε οτι σουβλιζεται,οπως τοστ οτι μπαινει στην τοστιερα,Να δω να σουβλιζετε την πατατα ,παει κ'ερχεται,με το τζατζικι πως το καταφερνετε εκει κατω? :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε τον τρόπο μας :cool: A! Και στην τοστιέρα ψήνουμε και μπιφτέκια. Τοστ από κιμά, πώς σου φαίνεται?? :lol: :lol:
http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε τον τρόπο μας :cool: A! Και στην τοστιέρα ψήνουμε και μπιφτέκια. Τοστ από κιμά, πώς σου φαίνεται?? :lol: :lol:

Καλο,αλλα παλι ατοπο.Για να πεις κατι τοστ πρεπει να ειναι και σε ψωμι μεσα(ανεξαρτητα αν ειναι τετραγωνο.ορθογωνιο,σφαιρικο...)Αν το εχεις το μπιφτεκι μεσα στο ψωμι και το βαλεις στην τοστιερα τοτε θα εχεισ ενα πολυ ωραιο μπιφτεκοτοστ. :rolleyes:

energy εσεις να δειτε γελιο που εχετε οταν ερχεστε να παραγειλετε εδω πανω :lol:

 

edit: Εχω απορια,αν ολα αυτα τα ψηνετε σε τοστιερα εκει κατω,μηπως μηπως εχετε μπερδεψει και την ψησταρια? :w00t: :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...