Jump to content

Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";


minovg
 Κοινοποίηση

Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";  

211 members have voted

  1. 1. Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";

    • Την πίτα με οποιοδήποτε κρεατικό
      72
    • Την πίτα με το "καλαμάκι"
      16
    • Μόνο το "καλαμάκι" χοιρινό
      68
    • "Καλαμάκι" χοιρινό+ "καλαμάκι" κοτόπουλο
      55


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος amelidis (27 Δεκ. 2004 , 03:02)

 

Λοιπον επειδη εχω μαλωσει χιλιαδες φορες για το ιδιο θεμα οριστε πως ειναι τα πραγματα... ΟΠΟΙΟΣ ΠΕΙΝΑΕΙ ΑΣ ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ... :p

......................................

Έγραψες φίλε!!! Δικαιωματικά ένα θετικό κάρμα από μένα, όχι γιατί πιστεύεις αυτά που πιστεύω αλλά για την καλή δουλειά με τις φωτογραφίες!! :up:

 

ΥΓ: Στην δημοσκοπηση θα επρεπε να υπαρχει και η επιλογη "Κανενα απο τα παραπανω" γιατι δεν νομιζω οτι αυτο που εννοω εγω ως σουβλακι περιγραφεται απο καποιοα απο τις επιλογες... Ισως να πλησιαζει η τριτη αλλα και παλι το καλαμακι ειναι για τον καφε και την κοκα-κολα!! :rolleyes:

Όπως βλέπεις φίλε το "καλαμάκι" το έχω σε εισαγωγικά για να γίνουμε κάπως κατανοητοί! Όσο γίνεται δηλαδή! :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 373
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σουβλακια εγω εννοω οποιοδηποτε κρεατικο ειναι μεσα σε πιτα.

Τα αλλα τα λεμε καλαμακια (που ειναι περασμενα σε ξυλακι) αν ειναι χοιρινα και αν ειναι απο κοτοπουλο τα αποκαλουμε καλαμακι κοτοπουλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος minovg (27 Δεκ. 2004 , 03:10)

Έγραψες φίλε!!! Δικαιωματικά ένα θετικό κάρμα από μένα, όχι γιατί πιστεύεις αυτά που πιστεύω αλλά για την καλή δουλειά με τις φωτογραφίες!! :up:

 

 

Όπως βλέπεις φίλε το "καλαμάκι" το έχω σε εισαγωγικά για να γίνουμε κάπως κατανοητοί! Όσο γίνεται δηλαδή! :p

Thankzzz!!:rolleyes: Αν ειναι ετσι τοτε αυτη ειναι και η επιλογη μου...!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bomber21 (27 Δεκ. 2004 , 03:14)

 

Σουβλακια εγω εννοω οποιοδηποτε κρεατικο ειναι μεσα σε πιτα.

Τα αλλα τα λεμε καλαμακια (που ειναι περασμενα σε ξυλακι) αν ειναι χοιρινα και αν ειναι απο κοτοπουλο τα αποκαλουμε καλαμακι κοτοπουλο.

 

 

:down: :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...Εχουμε και λεμε...Ειμαι Αθηναιος,και οι κολλητοι μου ειναι Θεσσαλονικεις επειδη σπουδαζω στην Ιατρικη της Θεσσαλονικης

Επομενως εχω μια αποψη επι του θεματος... :p

 

Λοιπον...Εγω οσα χρονια και να ζησω επανω σα φοιτητης,ελπιζω οχι παραπανω απο 6,θα λεω καλαμακι,και για εμενα σουβλακι θα ειναι ολοκληο το παρασκευασμα,δλδ η πιτα μαζι με το καλαμακι,η το γυρο,και ολα τα συναφη...Οκ...? :p :p

 

Κι αυτο δεν το αλλαζω με τιποτα...

 

Λοιπον,επειδη τα 2 πρωτα χρονια της σχολης μου ολο βρισκαμε διαφορες(τωρα πλεον στο 3ο τις εχουμε εξαντλησει),αν θελετε,επειδη το εχουμε μελετησει διεξοδικα,να τις πουμε ολες :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Δημοσκόπηση: Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";

Έχετε ήδη ψηφίσει σε αυτήν τη δημοσκόπηση!

Την πίτα με οποιοδήποτε κρεατικό 10 34.48%

Την πίτα με το "καλαμάκι" 2 6.90%

Μόνο το "καλαμάκι" χοιρινό 10 34.48%

"Καλαμάκι" χοιρινό+ "καλαμάκι" κοτόπουλο 7 24.14%

Σύνολο: 29 ψήφοι 100%

 

Αντε τωρα βγαλε ακρη!

Παντως μεγαλωμενος στην Αθηνα, εμαθα να λεω σουβλακι οτιδηπωτε ειναι μεσα σε πιτα, απο το συβλατζιδικο! Μενοντας λιγο καιρο στην Θεσσαλονικη και γενικως στην Β Ελλαδα, εμαθα να το ζηταω με....την τοπικη διαλεκτο! Οπως και να το ζητησω παντως, ετρωγα το ιδιο πεντανοστιμο εδεσμα! Και οσοι πιστευετε οτι στην Αθηνα δεν ξερουμε να τρωμε ή να το σερβιρουμε σωστα, μαλλον δεν εχετε δοκιμασει να φατε στα καλα σουβλατζιδικα της πολης!

Α! Και μια απορια: Γιατι εκει πανω μερικοι συμπαθης σουβλατζιδες θεωρουν την κετσαπ.....ως στανταρ εξοπλισμο μεσα στο συγκεκριμενο φαγητο? Ε?

 

ΕDIT: πολυ γελιο το θεμα! :p :lol: :alien:

Link to comment
Share on other sites

Καλα ασε Νικο,αυτο ειναι ο,τι το χειροτερο...

Κετσαπ εγω τους λεω να μην βαζουν γιατι ειναι τουλαχιστον απαραδεκτο,ειδικα αν εχεις επιλεξει να βαλεις τζατζικι μεσα....Μπλιααααχχχχχ....

 

Αχ...Και μετα σου λενε,ξερουν απο σουβλακια... :p

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος O Tifosi (27 Δεκ. 2004 , 10:37)

 

Καλα ασε Νικο,αυτο ειναι ο,τι το χειροτερο...

Κετσαπ εγω τους λεω να μην βαζουν γιατι ειναι τουλαχιστον απαραδεκτο,ειδικα αν εχεις επιλεξει να βαλεις τζατζικι μεσα....Μπλιααααχχχχχ....

 

Αχ...Και μετα σου λενε,ξερουν απο σουβλακια... :p

 

 

:up: :up: :up:

Link to comment
Share on other sites

Σουβλάκι ειναι οτι ειναι καρφωμένο είτε αυτό είναι κρέας ειτε αυτό είναι λαχανικά είτε θαλασσινά...Βασικά τώρα σε όλη την ελλάδα κ γενικά ανα τον κόσμο εχει καθιερωθεί πλεον ως "Greek souvlaki" η πίτα με γύρο είτε καλαμακι,ντομάτα,πατάτα,κρεμμύδι και φυσικα....γιαουρτοσκόρδιον!!! :cool: :cool: :cool:
http://www.braker1.com/southclubs/banners/mg-roverclub.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λεπόν,μιας και είμαι Αθηναίος που όμως έχει ζήσει μερικά χρόνια σε Ξάνθη και Λάρισα να σας πώ και εγώ την ταπεινή μου γνώμη...

 

Σουβλάκι εδώ εννοείται οποιοδήποτε κρέας μέσα σε πίτα απλά διευκρινίζοντας το λέγοντας με γύρο χοιρινό- κοτόπουλο ή καλαμάκι χοιρινό-κοτόπουλο,δεν θα μπώ στην διαδικασία ποιός το λέει σωστά κτλ. αλλά ένα έχω να πώ....βρέ παιδιά σουβλάκια με κέτσαπ και μουστάρδα ΜΕ τζατζίκη? :blink: ήμαρτον αν αυτό είναι το καλό άσε δεν θα πάρω :whistle: btw κάτι άλλο είναι οτι στη Λάρισα και Ξάνθη η κέτσαπ και η μουστάρδα ήταν τσάμπα το τζατζίκη το χρεώνουνε μιας και το θεωρούνε έξτρα :wacko: και όπως είπε ένας προλαλήσας μάλλον δεν έχετε πάει στα καλά σουβλατζίδικα ακόμα :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαράκια Αθηναίοι: Τζατζίκι στον γύρο; Ήμαρτον ρε σεις! :p

Εγώ όποτε παίρνω γύρο (έτσι τον λέμε και όχι "όποτε παίρνω σουβλάκι") οι απαραίτητες διευκρινήσεις είναι:

 

1. Η πίτα αλάδωτη (μιας και ψωμάκια εδώ δεν ξέρετε τι είναι :whistle:

2. Αντί τζατζίκι μουστάρδα (απαραίτητη με τον γύρο)

3. Αρκετές πατάτες και όχι γεμάτο κρεμμύδι. Άμα ήθελα να φάω κρεμμύδι με πίτα το έκανα και μόνος μου στο σπίτι. Ήμαρτον! :eek:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος O Tifosi (27 Δεκ. 2004 , 10:30)

 

Λοιπον...Εχουμε και λεμε...Ειμαι Αθηναιος,και οι κολλητοι μου ειναι Θεσσαλονικεις επειδη σπουδαζω στην Ιατρικη της Θεσσαλονικης

Επομενως εχω μια αποψη επι του θεματος... :p

 

Λοιπον...Εγω οσα χρονια και να ζησω επανω σα φοιτητης,ελπιζω οχι παραπανω απο 6,θα λεω καλαμακι,και για εμενα σουβλακι θα ειναι ολοκληο το παρασκευασμα,δλδ η πιτα μαζι με το καλαμακι,η το γυρο,και ολα τα συναφη...Οκ...? :p :p

 

Κι αυτο δεν το αλλαζω με τιποτα...

 

Λοιπον,επειδη τα 2 πρωτα χρονια της σχολης μου ολο βρισκαμε διαφορες(τωρα πλεον στο 3ο τις εχουμε εξαντλησει),αν θελετε,επειδη το εχουμε μελετησει διεξοδικα,να τις πουμε ολες :)

 

 

Επίσης μια σημαντική διαφορά είναι η λέξη τυρί. Λέγοντας τυρί εγώ εννοώ αυτό που εδώ λένε φέτα ( :lol: :lol: )

Φέτα ξέρω να λέω όταν κόβω το ψωμί με το μαχαίρι. Κάθε τι που κόβω είναι μια φέτα ψωμί. ;)

Βασικά όμως το θέμα μας είναι το σουβλάκι,καλαμάκι και τα συναφή οπότε ας μην ξεφύγουμε και πολύ από αυτό... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αμάν πιά μ'αυτούς τους Αθηναίους!Εγώ μιά ζωή ξέρω οτι εδώ στην Ξάνθη μου στο χωριό μου το φούλ καραβλάχικο καλαμάκι εστί αυτό το μακρύ που ρουφάμε (με την καλή εννοια) .Αντιθέτως, η έννοια σουβλάκι περιγράφει πλήρως και αφαιρετικότατα το κομματιασμένο κρέας το οποίο από τις δύο πλευρές διαπερνιέται από ένα ξύλινο, συνήθως, βεργίδιο ,μυτερό στην άκρη ,που επιτρέπει την σταδιακή αφαίρεσή τους και την αποθήκευσή τους στην περιοχή του στόμαχού μας.Αυτές τις Αθηναικές βλακείες να τις ξεχάσετε!Και τυρί δεν είναι μόνο η φέτα!Αααααμάν πιά!Νυσάφι!

Why men wear clothes:

http://img78.photobucket.com/albums/v296/_osse_/16a.gif

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Κρήτη λένε Σουβλάτσι το καρφωμένο σε ξυλάκι χοιρινό ξεροψημένο και στα κάρβουνα τις περισσότερες φορές.

 

Μετά τους λές εσύ να σου κάνει σουβλακόπιτα δηλαδή να το βάλει σε πίτα!

 

Είναι προφανές άλλωστε τι εννοούμε λέγοντας σουβλάκι!

 

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Αν ζητήσω "ένα καλαμάκι", πώς ξέρει ο καταστηματάρχης αν θέλω να φάω ή να πιω;

 

Γιατί να μη διαχωρίζουμε τη μικρή σούβλα (δεν το λέω σουβλάκι για να μη στηρίξω μία από τις απόψεις) από το μικρό καλάμι; (για τους ίδιους λόγους δεν το λέω καλαμάκι).

 

Ας λέμε το ένα "σουβλίτσα" (η μικρή σούβλα με κομμάτια κρέας που να προσδιορίζονται, π.χ. σουβλίτσα με χοιρινό ή σουβλίτσα με κοτόπουλο) και το άλλο "σωληνάκι" Εϊναι ανάγκη να λέμε "καλαμάκι" δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα που βρίσκονται στον ίδιο χώρο; Τόσο φτωχή ή πρωτόγονη γλώσσα έχουμε; Ας βρούμε διαφορετικές λέξεις για τα διαφορετικά πράγματα, όποιες κι αν είναι αυτές.

 

Όπως καταλαβαίνετε, επειδή θεωρώ ότι "καλαμάκι" είναι ένα μικρό πλαστικό σωληνάκι (καλώ ή κακώς κανένας φίλος μου ανεξάρτητα από την καταγωγή του δεν το λέει διαφορετικά, άρα σε αυτό συμφωνούμε!) δεν πρόκειται ποτέ να ζητήσω να φάω ένα! :D

 

(Πάντα φιλικά και με διάθεση για αστεία επιχειρήματα, μέρες που είναι!) :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν υπαρχει κατι το μεμτο.Απλα ειναι γλωσσικες διαφορες απο πολη σε πολη.

Στην Αθηνα οταν λεμε σουβλακι εννοουμε χορινο σε πιτα.Στα περισσοτερα ψητοπωλεια βαζουν οντως τζατζικι.Ετσι συνηθιζεται.

Στην Αθηνα οταν λες σουβλακι κοτοπουλο ενοεις κοτοπουλο σε πιτα και εχει μαγιονεζα και μαρουλι.

Στην Αθηνα οταν λεμε καλαμακι ενοουμε χοιρινο σε καλαμι με φωμακι.

Στην Θεσσαλονικη το σουβλακι =καλαμακι συμφωνα με την ορολογια της Αθηνας.

Καιν αν θες σουβλακι λες πιτα με γυρο.

αν ενοοεις με κοτομπεικον λες πιτα με γυρο κοτομπεικον.

Τοσο απλα!

Ειναι σαν τις διαφορες στην ορολογια που εχουνε οι Αμερικανοι με τους Αγγλους .

τωρα για την Φετα σωστα λεγεται Φετα γιατι ειναι προστατευομενη ονομασια προελευσης και αν παρεςι φετα σε συσκευασια το αναφερει ετσι.Ειναι ελληνικη πατεντα και απαγορευεται οποιαδηποτε αλλη χωρα να πει φετα το ασπρο τυρι.

Τυρια υπαρχουν πολλα π.χ. φετα,γραβιερα,κασερι κτλ

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Βρέ παιδιά απλές λεκτικές διαφορές είναι μην το κάνουμε και Κυπριακό :lol: btw αν πάω σε σουβλατζίδικο και ζητήσω καλαμάκι σίγουρα δεν θα μου φέρουν το καλαμάκι για να ρουφάω το αναψυκτικό μου όπως επίσης δεν νομίζω κανείς βορειοελλαδίτης να πάει σε καφετέρια εδώ πέρα και να ζητήση καλαμάκι και να φοβάται μην του φέρουν (χοιρινό κρέας σε ξύλινο καλαμάκι) :whistle: καλαμάκι το λεγόμενο εδώ στας αθήνας.

2. Φέτα λέμε το άσπρο τυρί ονομάζεται φέτα σε όλη την ελλάδα τώρα αν έχεται διαφορετική ονομασία και για αυτό πείτε το ελεύθερα (btw το όνομα Φέτα είναι επίσης με ονομασία προελεύσεως που σημαίνει οτι μόνο το Ελληνικό άσπρο τυρί μπορεί να ονομάζεται έτσι)τυριά υπάρχουν πολλά.

3.Μπουγάτσα με τυρί,μπουγάτσα με κρέμα,μπουγάτσα με κιμά???? :blink: ΑΥΤΟ και αν είναι θέμα :D :D

Υ.Γ Να πούμε ότι το κλασικό σουβλάκι ΔΕΝ έχει πατάτες μέσα αλλά ούτε μουστάρδες κτλ παρά μόνο ντομάτα,κρεμμύδι,τζατζίκι και χοιρινό κρέας σε καλαμάκι (αυτό είναι το κλασικό με πίτα σουβλάκι) όλα τα λοιπά βγήκαν αργότερα σε διάφορες παραλαγές.

 

Ζοο αν ζητήσεις καλαμάκι εδω πέρα θα φάς,το αναψυκτικό το βάζουμε σε ποτήρια συνήθως :whistle: .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στη Λάρισα όπως και σε όλες τις μη αθηνοκρατούμενες πόλεις το σουβλάκι είναι το χοιρινό κρέας καρφωμένο σε ξύλινο καλαμάκι.

 

Η πίτα περιέχει συνήθως γύρο, με κέτσαπ και μουστάρδα. Σε μερικές παραλλαγές έχει και τζατζίκι.

 

Πολύ καλή η φάση στα Χανιά που ναι μεν λένε το γύρο σουβλάκι, αλλά βάζουν μέσα γιαούρτι και κόκκινο πιπέρι!!!

 

Μου άνοιξε η όρεξη....

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Σουβλάκια: Χοιρινό κρέας ψημένο στα κάρβουνα σε κυπριακή πίττα. Μέσα στη πίττα βάζουμε επίσης σαλάτα δηλαδή αγγουράκι, ντομάτα, κραμπί (εσείς το λέτε λάχανο), κρεμμύδι και μαϊντανό, αναλόγως τι αρέσει στον καθένα. Προαιρετικά τζατζίκι ή χυμός λεμονιού.

 

Mix: Όλα τα παραπάνω. Επιπρόσθετα μέσα στη πίττα βάζουμε μερικές σιεφταλιές.

 

Υπάρχει επίσης η επιλογή μόνο σιεφταλίες που ισχύει ότι ισχύει και για τα σουβλάκια.

 

Έτσι για να ξέρετε τι να ζητήσετε όταν έρθετε εδώ στη Κύπρο ;)

 

Χρόνια πολλά :)

Link to comment
Share on other sites

Sta poio polla soublatzidika stin A8ina, arnountai na sou valoun kai opoia salata 8es mesa stin pita. Exw tuxi polles fores pou zitaw anti gia tzatziki i to 'sos' pou vazoun mesa, na mou valoun tyrokafteri (na mou ti xrewsoun den exw provlima) kai mou lene oti den ginetai....imarton
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...