Jump to content

Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";


minovg
 Κοινοποίηση

Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";  

211 members have voted

  1. 1. Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";

    • Την πίτα με οποιοδήποτε κρεατικό
      72
    • Την πίτα με το "καλαμάκι"
      16
    • Μόνο το "καλαμάκι" χοιρινό
      68
    • "Καλαμάκι" χοιρινό+ "καλαμάκι" κοτόπουλο
      55


Recommended Posts

Εγω ξερω στην Κυπρο σουβλακι εννοουμε:

κρεας μεσα στην πιττα (κυπριακι πιττα ειναι πιο μεγαλη απο την ελληνικη) μαζι με ντοματα, αγγουρακια,γραμπιν και ξερω γω κουβεντες

:cool: i like my solar system :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 373
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κουράστηκα ακόμη πιο πολύ.

Νιώθω σαν τον Κύριλλο και τον Μεθόδιο όταν πήγαν να μορφώσουν τους Σλάβους.Τουλάχιστον αυτοί είχαν περισσότερη υπομονή απο μενα και κατάφεραν αυτό που ήθελαν.

 

Καλά που έχουμε και σένα ρε Finn να μας μορφώσεις λίγο γιατί έχουμε ξεφύγει τελειώς εδώ μέσα.. :X Και σε παρακαλώ,μην χάνεις την υπομονή σου,στο τέλος κάτι θα καταφέρεις :!:

 

Υ.Γ. Η συνέχεια της υπογραφής σου είναι..; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Gnorizo epishs to Kottiko(apo to nhsi ths Ko)soyvlaki.

Apoteleitai apo ena kommati psomi,poy exei mesa mpifteki kai ntomata.Einai agno,katharo soyvlaki me poly oraia geysh,eno einai kai poly xortastiko.

Link to comment
Share on other sites

Στην Κομοτηνη παντως Σουβλακι εχουμε το ξυλακι μονο του με χοιρινο ή κοτοπουλο!!

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Καλά που έχουμε και σένα ρε Finn να μας μορφώσεις λίγο γιατί έχουμε ξεφύγει τελειώς εδώ μέσα.. :X Και σε παρακαλώ,μην χάνεις την υπομονή σου,στο τέλος κάτι θα καταφέρεις :!:

 

Υ.Γ. Η συνέχεια της υπογραφής σου είναι..; :confused:

 

Η υπογραφή μου δεν έχει συνέχεια.Άμα είχε και συνέχεια θα την έγραφα :) (εκτός κι αν σε ξύνει κάτι να μάθεις το σλόγκαν όπως το χαν πει τα παόκια :lol: )just kidding ε

 

 

Τελικά δεν έχασα την υπομονή μου.Απλά θέλω ως αντάλαγμα να μου μάθετε να μιλάω Αθηναικά.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι υποστηρίζετε το "καλαμάκι" σαν όρο:

 

ΤΗΝ COCA-COLA ME TI THN ΡΟΥΦΑΤΕ;;;

 

Με την γλωσσα.

 

Τελικα δεν καταλαβα τι γινεται,διαγωνιζομαστε στο ποιος εκφραζεται πιο κυριολεκτικα.Εκει εχει φτασει το thread.Βγηκαν 2-3 παληκαρια στην αρχη ειπαν την αποψη τους και καταλαβαν οι μεν και οι δεν που ειναι η διαφωνια και διαφορα εκφρασης αλλα απο εκει και περα το θεμα εχει γινει μη αντοχης οικος.

 

 

Ας κανω και εγω μια ερωτηση ομως.Απο ποτε το αμφιψωμο-sandwich εχει ενα ψωμι μονο και αυτο ειναι πιτα κιολας??? :( :( :worry:

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Gnorizo epishs to Kottiko(apo to nhsi ths Ko)soyvlaki.

Apoteleitai apo ena kommati psomi,poy exei mesa mpifteki kai ntomata.Einai agno,katharo soyvlaki me poly oraia geysh,eno einai kai poly xortastiko.

Παίζει δλδ να είναι και από τα πιο χορταστικά "σουβλάκια" χωρίς σουβλάκι που έχεις φάει ε; :lol:

Link to comment
Share on other sites

ELEOOSSSSSSSSS!!!!!

 

kai esi kaleis to asanser apo to koumpi tou poukamisou sou?

 

Χαχαχαχα...Απιστευτος... :D :D :D :D

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

-Συνεχίζεις να με κουράζεις ahill2.

 

-Anyway η ξεροκεφαλιά κάποιων με κούρασε και πάλι.

 

-Οι Αθηναίοι είναι πιο μάγκες που το λένε σουβλάκι?

 

-Τελικά δεν έχασα την υπομονή μου.Απλά θέλω ως αντάλαγμα να μου μάθετε να μιλάω Αθηναικά.

 

Επειδή δε συμφωνούν όλοι με τη δική σου άποψη,σημαίνει ότι έχουν κάποιο πρόβλημα; Συγνώμη αλλά διαβάζοντας τα μηνύματά σου,αυτό το νόημα βγάζω.

 

Σταμάτα λοιπόν να έχεις επιθετική και ρατσιστική διάθεση.

 

Αυτά ως προς τον τρόπο συμπεριφοράς. Ως προς τις απόψεις,δε μπαίνω καν στη διαδικασία να σου αποδείξω ότι σκέφτεσαι τελείως μονόπλευρα γιατί είσαι άκρως προκατειλλημένος...

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει δλδ να είναι και από τα πιο χορταστικά "σουβλάκια" χωρίς σουβλάκι που έχεις φάει ε; :lol:

Gia mena to Kottiko einai soyvlaki...

Apo o,ti diapistono,einai pleon dedomeno oti h idea soyvlaki einai entelos diaforetikh sto myalo toy kathe anthropoy.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω οτι εννοείς την Κυπριακή πίτα? Διοτι βλέπεις, εδώ, η πίτα είναι πολύ μεγαλύτερη. Και τα σουβλάκια ψήνονται σε μεταλικό "καλαμάκι" (λέγεται σμήλα) στα κάρβουνα.

Nαι εχεις δικιο :) Χθες εφαγα για πρωτη φορα και μαλλον θα την καθιερωσω!

Kαι να διορθωσω καποια λεγομενα μου.Το sandwich δημιουργηθηκε απο τον John Montagu το 1762. Η λεξη sandwich αναφερεται στην πολη του και σημαινει Sandy Place.Εχει καιρο που το ειδα... :O

" It is said that in approx.1762, he asked for meat to be served between slices of bread, to avoid interrupting a gambling game."

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι το σαντουιτς το εφηύρε ένας Γάλλος ονόματι Sandwich απο όπου πήρε και το όνομά του..

Link to comment
Share on other sites

[off topic] Και τα τεσσερα παρακατω παντως συμφωνουν με την εκδοχη του Αγγλου Κομη:

http://www.foodreference.com/html/artsandwiches.html

http://members.cox.net/jjschnebel/sandwich.html

http://www.open-sandwich.co.uk/history/sandwiches.htm (καλα αυτο ειναι λιγο υποκειμενικο! :p )

http://www.wordsources.info/words-mod-sandwich.html

[/off topic]

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

εγώ μια ζωή σουβλάκι ξέρω ότι είναι η πίτα με κρέας μέσα ότι κι αν είναι αυτό.

δε μου κάνει καθόλου για σαντουιτς πάντως. :p

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

χμμ... πετυχημένο χιούμορ το λέτε αυτό;

 

oso de ksexorizeis esi ena kalamaki me kreas... apo ena kalamaki gia rofima...

 

A! to φυλλο mpougatsas apo ti einai? apo filo platanou, 'i karidias? mipos tetradiou?... kai an nai, ti tetradiou?

 

gia koita poses simasies mporei na exei mia idia leksi gia kapoious pou gnorizoun tin ellinikin!!!!

Link to comment
Share on other sites

Nαι εχεις δικιο :) Χθες εφαγα για πρωτη φορα και μαλλον θα την καθιερωσω!

 

Good for you! Ο σουβλατζής είναι Κύπριος? Οι σιεφταλιές είναι σιεφταλιές ή είναι σουτζουκάκια βαφτισμένα σιεφταλιές (μη γελάς, το είδα και αυτό :lol: ) Και τρίτον, η πίτα είναι ψημένη στα κάρβουνα ή τηγανισμένη, όπως οι δικές σας?

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Good for you! Ο σουβλατζής είναι Κύπριος? Οι σιεφταλιές είναι σιεφταλιές ή είναι σουτζουκάκια βαφτισμένα σιεφταλιές (μη γελάς, το είδα και αυτό :lol: ) Και τρίτον, η πίτα είναι ψημένη στα κάρβουνα ή τηγανισμένη, όπως οι δικές σας?

Στα καρβουνα, γι'αυτο μου αρεσε :D

 

Οσο για τον Αγγλο κομη και εγω μετα απο ευρενα το βρηκα.Στο ντοκυμαντερ εχω την εντυπωση οτι ανεφερε οτι ο εφευρετης λεγοταν Sandwich :confused: .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε συμφωνούν όλοι με τη δική σου άποψη,σημαίνει ότι έχουν κάποιο πρόβλημα; Συγνώμη αλλά διαβάζοντας τα μηνύματά σου,αυτό το νόημα βγάζω.

 

Σταμάτα λοιπόν να έχεις επιθετική και ρατσιστική διάθεση.

 

Αυτά ως προς τον τρόπο συμπεριφοράς. Ως προς τις απόψεις,δε μπαίνω καν στη διαδικασία να σου αποδείξω ότι σκέφτεσαι τελείως μονόπλευρα γιατί είσαι άκρως προκατειλλημένος...

 

 

Αχαχαχαχαχα μ έκανες και γέλασα βραδιάτικα.Εγώ σκέφτομαι μονόπλευρα τη στιγμή που κάθομαι αναλύω το πως και το γιατί ενώ εσείς λέτε καλαμάκι "έτσι επειδή γουστάρουμε?"

Εγω είμαι προκατειλλημένος τη στιγμή που εσείς ότι δε το χρησιμοποιέιτε το θεωρείτε λάθος?

 

Είπα το σουβλάκι είναι αυτό για τον τάδε λόγο.Κανείς δε μπήκε στον κόπο να το διαβάσει και να σκεφτεί " μήπως είναι έτσι?" Κι αν δεν είναι έτσι τότε " είσαι λάθος γι αυτόν και γι αυτόν τον λόγο". Αλλά κανείς δε το κανε γιατί κανείς δεν έχει επιχειρήματα,γιατί πολύ απλά δεν είναι σωστό.

 

Το ότι είσαι Moderator δε σου δίνει κανένα δίκιο σ αυτά που λές.Δεν παίζουμε Diablo όπου ο καθένας ανεβαίνει level και γνωρίζει περισσότερα απ τ απλά members.'Ισοι είμαστε όλοι γι αυτό έχω και εγώ το δικαιωμα να θεωρείσω το ποστ σου προκλητικό,ρατσιστικό και μονόπλευρο.

Kάνοντας quote επιλεκτικά φράσεις ξέρω κι εγώ να δίνω άδικο σε κάποιον και να του λέω είσαι λάθος.

 

Ευχαριστώ!

 

Υ.Γ Για όσους συντονίστηκαν τώρα αναλύω σε προηγούμενη σελίδα τι ακριβώς είναι το σουβλάκι.

 

 

Καλό Πάσχα σε όλους (και προσοχή ε μη το καλαμώσετε το αρνί,να το σουβλίσετε)

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλό Πάσχα σε όλους (και προσοχή ε μη το καλαμώσετε το αρνί,να το σουβλίσετε)

 

nai... kai apo fetos tha to leme kai souvlaki!... opos kai to kokoretsi...

 

XAXAXAXAXAXAXA

Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχαχαχα μ έκανες και γέλασα βραδιάτικα.Εγώ σκέφτομαι μονόπλευρα τη στιγμή που κάθομαι αναλύω το πως και το γιατί ενώ εσείς λέτε καλαμάκι "έτσι επειδή γουστάρουμε?"

Εγω είμαι προκατειλλημένος τη στιγμή που εσείς ότι δε το χρησιμοποιέιτε το θεωρείτε λάθος?

 

Είπα το σουβλάκι είναι αυτό για τον τάδε λόγο.Κανείς δε μπήκε στον κόπο να το διαβάσει και να σκεφτεί " μήπως είναι έτσι?" Κι αν δεν είναι έτσι τότε " είσαι λάθος γι αυτόν και γι αυτόν τον λόγο". Αλλά κανείς δε το κανε γιατί κανείς δεν έχει επιχειρήματα,γιατί πολύ απλά δεν είναι σωστό.

 

Το ότι είσαι Moderator δε σου δίνει κανένα δίκιο σ αυτά που λές.Δεν παίζουμε Diablo όπου ο καθένας ανεβαίνει level και γνωρίζει περισσότερα απ τ απλά members.'Ισοι είμαστε όλοι γι αυτό έχω και εγώ το δικαιωμα να θεωρείσω το ποστ σου προκλητικό,ρατσιστικό και μονόπλευρο.

Kάνοντας quote επιλεκτικά φράσεις ξέρω κι εγώ να δίνω άδικο σε κάποιον και να του λέω είσαι λάθος.

 

Ευχαριστώ!

 

Υ.Γ Για όσους συντονίστηκαν τώρα αναλύω σε προηγούμενη σελίδα τι ακριβώς είναι το σουβλάκι.

 

 

Καλό Πάσχα σε όλους (και προσοχή ε μη το καλαμώσετε το αρνί,να το σουβλίσετε)

 

Χαίρομαι που σε διασκέδασα!

Αλλά μη μου απολογείσαι εμένα. Είμαι moderator είτε σου αρέσει είτε όχι και σε κρίνω ως μέλος,και η συμπεριφορά σου έχριζε παρατήρησης.Το μήνυμά μου ήταν απολύτως φυσιολογικό.

Το τι πιστεύεις για το σουβλάκι,μου είναι παντελώς αδιάφορο. Το να επιτίθεσαι όμως σε άλλα μέλη είναι και δικό μου πρόβλημα. Ηρέμησε λοιπόν γιατί το ειρωνικό στυλάκι σου κουράζει...

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

 

Το ότι είσαι Moderator δε σου δίνει κανένα δίκιο σ αυτά που λές.Δεν παίζουμε Diablo όπου ο καθένας ανεβαίνει level και γνωρίζει περισσότερα απ τ απλά members.'Ισοι είμαστε όλοι γι αυτό έχω και εγώ το δικαιωμα να θεωρείσω το ποστ σου προκλητικό,ρατσιστικό και μονόπλευρο.

Kάνοντας quote επιλεκτικά φράσεις ξέρω κι εγώ να δίνω άδικο σε κάποιον και να του λέω είσαι λάθος.

 

Ευχαριστώ!

 

εεε πήραμε φόρα... Αν η Νέλλη εξέφρασε μια άποψη πάνω στο θέμα, το έκανε σαν μέλος του φόρουμ που είμαστε όλοι. Δεν είπε κανείς ότι η άποψη της υπερισχύει, το αν εσύ θεώρησες κάτι τέτοιο, δίχνει τις δικές σου απόψεις.

Κατά τα άλλα σαν moderator έχει το δικαίωμα να χαρακτηρίσει κάτι προκλητικό ή ρατσιστικό ή οτιδήποτε ενάντια στους ΟΠΧ και να σου κάνει παρατήρηση. Αν εσύ δε συμφωνείς με αυτό, μπορείς να της στείλεις PM ή σε κάποιον super mod. Τι λέτε θα μπορέσει να ηρεμήσει αυτό το thread για να βρει το δρόμο του ή μπα;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...