Jump to content

OnePlus X


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φοραω την τελευταια εκδοση CM 14.1 που βγηκε απο την Cyanogen (25/12) πριν κλεισει (RIP).

Χρειαζεται custom kernel (arsenic η black reactor) για να λειτουργησει. Σταθερη σε γενικες γραμμες.

Εδω το review

 

https://www.youtube.com/watch?v=Q6WH2xFlOro

 

Υποψιν, ΔΕΝ θα βγουν αλλα update για την CM.

 

Oι προγραμματιστες της cyanogen προχωρανε στην δημιουργια του LineageOS, και η εκδοση για το oneplus X ειναι καθοδον.

https://github.com/LineageOS/android_device_oneplus_onyx

 

Πως ειναι η μπαταρια;

Οταν ειμαι σε WiFi η καταναλωση ειναι νορμαλ, οταν ομως ειμαι εξω χωρις WiFi η καταναλωση εκτοξευεται και δεν βγαζει ουτε 4-5 ωρες σε αναμονη.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια καλη σε γενικες γραμμες, δεν εχω θεμα. 1μησι μερα το λιγοτερο με δεδομενα και πολυ σερφαρισμα.

Εχει να κανει με τον kernel, φοραω τον blackreactor stable 0,5, εχω ενεργοποιημενο το προγραμμα "εξισορροπηση" για τις εφαρμογες, το οποιο ανεβαζει μονο του τις επιδοσεις cpu οταν καποια εφαρμογη χρειζεται.

Mηπως εβαλες arsenic kernel? εχει ενα θεματακι με το δικτυο αυτος, κοβει το δικτυο κι ψαχνει καποιες φορες, με αποτελεσμα να καταναλωνει μπαταρια. Δες αν υπαρχει νεοτερη εκδοση για αυτον, αλλιως blackreactor η boefillia (δεν τον εχω τεσταρει ακομα)

Επισης εχω ενεργοποιημες τις λειτουργιας εξικονομησης για το display

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Για οσους φορανε CM13, θα παρατηρησετε οτι τα updates μετα την 12 οκτωβριου δε λειτουργουν.

Πρεπει να κανετε αναβαθμιση του firmware και της twrp οπως αναφερεται εδω:

 

http://forum.xda-developers.com/oneplus-x/general/guide-update-bootloader-firmware-to-t3478917

 

Εκτος απο τα 2 αρχεια, αποθηκευστε και το νεοτερο update της CM (2/11 ειναι το πιο προσφατο) για να την περασετε μεσω recovery, μιας και οι παλιοτερες εκδοσεις δεν λειτουργουν πια (μετα το update του οδηγου το τηλ δεν μπουταρει, αλλα μεσω της αναβαθμισης CM ολα καλως)

 

Εξακολουθω να συνιστω ανεπιφυλαχτα την custom rom της Cyanogen.

 

Το έκανα με το update 24/12 (ενώ πριν είχα ενα απο αρχες Οκτώβρη) και τωρα κολλάει σε bootlogo. Υπάρχει σωτηρία; :worry:

 

Υποθέτω οτι μαλλον είχα κλειδωμένο τον boot loader απο τις ρυθμίσεις για καποιο λόγο.

Edited by htrul18
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα με το update 24/12 (ενώ πριν είχα ενα απο αρχες Οκτώβρη) και τωρα κολλάει σε bootlogo. Υπάρχει σωτηρία; :worry:

 

Υποθέτω οτι μαλλον είχα κλειδωμένο τον boot loader απο τις ρυθμίσεις για καποιο λόγο.

 

no panic. πηγες να κανεις dirty flash απο cm 13 σε cm 14, δεν γινεται, γι αυτο κολλησε.

Μπες recovery, τραβα clean system files cache dalvic, μετα φλασαρε την cm 14 (25/12 η τελευταια) μετα τα gapps και τελος τον kernel, κανε reboot και θα εισαι οκ

 

Edit: Εαν θες να παραμεινεις σε CM13 (android 6) φλασαρε μονο την τελευταια εκδοση που γραφει CM 13 και τα gapps. Πιστευω οτι για να ξεκολλησει το τηλεφωνο πρεπει να κανεις καθαρο Install, δηλαδη σβησιμο ολα πρωτα.

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

no panic. πηγες να κανεις dirty flash απο cm 13 σε cm 14, δεν γινεται, γι αυτο κολλησε.

Μπες recovery, τραβα clean system files cache dalvic, μετα φλασαρε την cm 14 (25/12 η τελευταια) μετα τα gapps και τελος τον kernel, κανε reboot και θα εισαι οκ

Έγινε αυτόματα η αλλαγή απο 13 σε 14; εγω είχα την 13 nightlies, είχα να την ενημερώσω απο αρχες Οκτώβρη. Οταν προσπάθησα να κάνω το update απο το menu στην 24/12 (cm13 φαντάζομαι εκτος αν γινόταν cm14 αυτόματα) δεν έκανε εγκατάσταση αυτόματα όπως συνήθως αλλα επανεκκίνηση και είσοδο στο TWRP boot loader (είχα το 2.8.x). Δίστασα να το κάνω manually αλλά μετα είδα το μήνυμα σου κατέβασα τις νέες εκδόσεις Bootloader/Firmware και τα έκανα όπως τα λεει ο οδηγός.

Τωρα; Κάνω αυτο που είπες; πριν κάνω την όλη διαδικασία είχα κανει ενα backup στην SD μέσω TWRP. Θα μπορώ να το επαναφέρω;

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

στην σελιδα download της cm δεν γραφει οτι απο ενα σημειο και μετα σταματαει η υποστηριξη της 13 (την τελειοποιησανε) και αρχιζει η cm 14.

ετσι τα πιο προσφατα update ειναι η 14.

Κακως εκανε download το update το τηλεφωνο....

 

Λοιπον πρωτα απο ολα αναβαθμισε την TWRP σε 3.0.4 εκδοση για το one plus X, παρε αυτην εδω https://forum.xda-developers.com/oneplus-x/development/unofficial-twrp-3-0-2-0-recovery-onyx-t3471584

 

μετα ξεκινα την διαδικασια που προανεφερα (cm,gapps,kernel)

 

για το backup που λες , δεν ξερω, εγω τα εκανα ολα εγκατασταση απ την αρχη.

 

Καλη τυχη και οτι θες ρωτα.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Edit: Εαν θες να παραμεινεις σε CM13 (android 6) φλασαρε μονο την τελευταια εκδοση που γραφει CM 13 και τα gapps. Πιστευω οτι για να ξεκολλησει το τηλεφωνο πρεπει να κανεις καθαρο Install, δηλαδη σβησιμο ολα πρωτα.

 

Ναι θα ήθελα να παραμείνω στην 13 γιατι ετσι πιστεύω ειναι πιο πιθανο να μπορέσω να επαναφέρω το backup μου. Το θέμα ειναι οτι αναβαθμισα ήδη το TWRP και το BL σύμφωνα με τον οδηγό που ποσταρες στο πρώτο μήνυμα σου που παρέθεσα οποτε φαντάζομαι πως για να πάω στη 13 θα πρέπει να κάνω κάπως downgrade κι αυτά.

 

EDIT: Τo ξεμπρίκαρα με μια διαδικασία που το επαναφερει όπως ήταν "μαμα" δηλαδή με OxygenOS 2.x. ¨εκανε update σε 3.1.4. Λέω να βάλω TWRP 3.0.4 και Cyanogemod 14. Για kernel τι ακριβώς πρέπει να κάνω; Κάποιον συγκεκριμένο; Αν απλώς φλασάρω τη CM14 θα υπάρχει πρόβλημα; Αν δοκιμάσω από τη 14 να κανω restore το backup που ειχα κάνει από 13 θα γίνει;

 

EDIT2: Έβαλα το TWRP 3.0.2 και όταν πάω να κάνω flash τη cm-14.1-20161224-NIGHTLY-onyx.zip μου βγάζει error 7. :/

Edited by htrul18
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Για cm 14 χρειαζεσαι arsenic kernel η blackreactor (τον φλασαρεις μετα την rom χωρις reboot) και αναβαθμισμενο bootloader (το πρωτο που κανεις) . Για cm 13 χρειαζεσαι μονο αναβαθμισμενο bootloader (δες τα παραπανω ποστ μου) επισης βαλε την 25/12 γιατι με αυτη δουλευουν οι επιλογες για προγραμματιστες

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η ανεπισιμη συνεχεια της cm 14 σαν lineage os εδω: https://forum.xda-developers.com/oneplus-x/development/rom-lineageos-14-1-oneplus-x-t3533751

Προς ωρας δεν εχει αλλαγες απο την τελευταια cm αναβαθμιση (cm 14 25/12) απλα στην τελευταια 8/1 ενημερωθηκε ο κωδικας ασφαλειας σε ian 2017

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Για cm 14 χρειαζεσαι arsenic kernel η blackreactor (τον φλασαρεις μετα την rom χωρις reboot) και αναβαθμισμενο bootloader (το πρωτο που κανεις) . Για cm 13 χρειαζεσαι μονο αναβαθμισμενο bootloader (δες τα παραπανω ποστ μου) επισης βαλε την 25/12 γιατι με αυτη δουλευουν οι επιλογες για προγραμματιστες

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η ανεπισιμη συνεχεια της cm 14 σαν lineage os εδω: https://forum.xda-developers.com/oneplus-x/development/rom-lineageos-14-1-oneplus-x-t3533751

Προς ωρας δεν εχει αλλαγες απο την τελευταια cm αναβαθμιση (cm 14 25/12) απλα στην τελευταια 8/1 ενημερωθηκε ο κωδικας ασφαλειας σε ian 2017

 

Προς το παρόν είμαι με OxygenOS γιατί δεν είχα πολύ χρόνο να ασχοληθώ και ήθελα λειτουργικό τηλέφωνο. Πιστεύω πως για να επαναφέρω το backup μου θα πρέπει να βάλω κάποια από τις τελευταίες CM13, να το επαναφέρω εκεί, μετά να κάνω ένα backup τις εφαρμογές μου με κάποια εφαρμογή όπως το Titanium Backup (αυτό που έχω τώρα έγινε μέσω TWRP) ώστε να μπορώ να τις επαναφέρω σε άλλη ROM και μετά να πάω σε 14. Θα τα δοκιμάσω το βράδυ και θα επανέλθω. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τους υπόλοιπους συμφορουμίτες για την ανοχή! :)

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Και με Blackreactor Kernel η αυτονομια συνεχιζει να ειναι απαραδεκτη οταν δεν ειναι συνδεδεμενο σε WiFi.

 

Screenshot_20170111_185122.png Screenshot_20170111_185136.png Screenshot_20170111_185202.png

Link to comment
Share on other sites

Bictor η ενδειξη R στην ισχυ σηματος της 2ης sim ειναι roaming? Εχει αναφερθει bug με το roam, χανει διαρκως σημα με αποτελεσμα να σου στραγγιζει την μπαταρια... https://forum.xda-developers.com/oneplus-x/orig-development/rom-cyanogenmod-14-0-oneplus-x-t3461969/page168

 

Ελπιζω οταν βγει η επισημη Lineage να το φτιαξουν...

 

*** Update ***

 

Ο ashwin ξαναπιασε δουλεια, εχουμε νεα Lineage OS ROM που δε χρειαζεται πια φλασαριμα custom kernel μετα την εγκατασταση της ROM. Επισης γραφει οτι φτιαχτηκε το θεμα με την σταθεροτητα δικτυου.

 

Tην εγκατεστησα πανω απο την παλια lineage (dirty flash) λειτουργει. Δε χρειαζεται clean flash αν εισαι ηδη σε cm14 η lineage. Απλα μη ξεχνατε, μετα το φλασαρισμα, clean cache/dalwik

 

https://forum.xda-developers.com/oneplus-x/orig-development/rom-lineageos-android-distribution-t3537112

Edited by stxio
new info

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βγηκε το 1ο nightly build Lineage OS για το Χ. (Android 7, συνεχεια της CM 14.1) https://download.lineageos.org/

εχει 2 αρχεια ROM, μια experimental και μια nightly.

 

Προσοχη στην εγκατασταση, αν ειχατε βαλει την unofficial LA 17012017 τοτε η διαδικασια ειναι (Dirty flash)

0) backup

1) Flash experimental

2) boot and see if everything works

3) flash nightly

 

Βεβαια προτεινεται clean flash οπου βαζετε κατευθειαν την nightly.

 

Παραυτα θα συνιστουσα να μην την βαλετε ακομα για καθημερινη χρηση, ερχονται καποια bug reports με τα δεδομενα 4G.

 

Προσωπικα προς ωρας γυρισα σε CM 13, καποια apps δεν παιζανε σωστα με την unofficial LA και καποια αργουσανε πολυ.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ και πολύ καιρό χρησιμοποιώ δύο custom ROM και είμαι σούπερ ευχαριστημένος με την συσκευή.

Sultan για σταθερότητα

Dirty unicorns για Android 7.1.1 (αυτήν έχω τώρα)

Για μεγαλύτερη ζωή στην μπαταρία τα μόνα που απενεργοποιώντας είναι τα wifi & Bluetooth scanning και στην du τον Google assistant.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πολύ καιρό χρησιμοποιώ δύο custom ROM και είμαι σούπερ ευχαριστημένος με την συσκευή.

Sultan για σταθερότητα

Dirty unicorns για Android 7.1.1 (αυτήν έχω τώρα)

Για μεγαλύτερη ζωή στην μπαταρία τα μόνα που απενεργοποιώντας είναι τα wifi & Bluetooth scanning και στην du τον Google assistant.

 

Με ολες τις εκδοσεις Android 7 ειχα πολυ καλο αποτελεσμα σε αυτονομια. Ειδικα με black reactor kernel.

 

Δοκιμασα την sultan με custom HAL, δε με εντυπωσιασε το αποτελεσμα στις φωτο, και οι custom camera apps ειχαν παρατραγουδα στο HDR

 

Στην Dirty δουλευουν ολα? και το HDR? για daily driver κανει? Θελω να γυρισω σε android 7 αλλα οσες ROM δοκιμασα, καθε μια ειχε τα θεματακια της. +οτι ενα απλο παιχνιδι (ταβλι) ενω παει σφαιρα σε Α6 στο 7 απλα παει.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

ειμαι σε oxygen 3.1.4 και θελω να βάλω lineage. Είμαι λίγο άσχετη με αυτά , θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι χρειάζεται να κάνω?

Υπάρχει κάποιος οδηγός?

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

ειμαι σε oxygen 3.1.4 και θελω να βάλω lineage. Είμαι λίγο άσχετη με αυτά , θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι χρειάζεται να κάνω?

Υπάρχει κάποιος οδηγός?

 

ειναι λιγο μανουρα η ολη διαδικασια... αλλα αν ξερεις αγγλικα και λιγο απο pc θα το καταφερεις...

 

Βημα 1 unlock bootloader

https://forums.oneplus.net/threads/guide-onyx-how-to-unlock-bootloader-install-custom-recovery-root-take-efs-backup-more.401713/#post-13922825 (ακολουθεις οδηγιες βηματα 1,2,3)

 

Βημα 2 update bootloader

https://forum.xda-developers.com/oneplus-x/general/guide-update-bootloader-firmware-to-t3478917 (ποστ 1)

 

Βημα 3 Εγκατασταση lineage OS και Gapps

https://forum.xda-developers.com/oneplus-x/orig-development/rom-lineageos-android-distribution-t3537112

 

ακολουθα ακριβως και βημα βημα τις οδηγιες. καλη επιτυχια.

 

ΥΓ υποψιν αν δεν κανεις backup τα αρχεια σου, θα χρειαστει να τα εγκαταστησεις ολες τις εφαρμογες σου απ την αρχη. Φροντισε να εχεις αντιγραφο των επαφων σου τουλαχιστον

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το Lineage παει απ το κακο στο χειροτερο.... δουλευει χειροτερα απο την CM 14 δεκεμβριου, το τελευταιο build το κατεβασε ο aswin καθως το τηλεφωνο του δεν bootαριζε μετα το φλασαρισμα (lol) και η διαδικασια για να φτασεις στην τελευταια αναβαθμιση απαιτει να μπει πρωτα μια αλλη + καποια εξτρα zip για να δουλευουν καποιες λειτουργιες... Εξακολουθω να συνιστω να μην βαλετε αυτη την Rom στο Χ ακομα...

 

Εν τω μεταξυ η dirty unicorns εχει θεματακια, πχ το wifi κλεινει και ανοιγει τυχαια οταν το χρησιμοποιω, η τελευταια αναβαθμιση εκοψε τους ηχους συστηματος απο το τηλεφωνο με αποτελεσμα να την κατεβασουν και ο δημιουργος της θα αργησει να βγαλει build λογω ατυχηματος... μπελας το Nougat...

 

Οσο για την CM 13 του Sultan, δε ξερω γιατι λενε ολοι οτι εχει καλυτερο Camera HAL... μου αλλοιωσε χρωματισμους, το white balance σε καποια modes ειναι οτι ναναι και οι custom εφαρμογες καμερας εκτος οτι κολλανε, παραποιουν χρωματα...

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Το Lineage παει απ το κακο στο χειροτερο.... δουλευει χειροτερα απο την CM 14 δεκεμβριου, το τελευταιο build το κατεβασε ο aswin καθως το τηλεφωνο του δεν bootαριζε μετα το φλασαρισμα (lol) και η διαδικασια για να φτασεις στην τελευταια αναβαθμιση απαιτει να μπει πρωτα μια αλλη + καποια εξτρα zip για να δουλευουν καποιες λειτουργιες... Εξακολουθω να συνιστω να μην βαλετε αυτη την Rom στο Χ ακομα...

 

Εν τω μεταξυ η dirty unicorns εχει θεματακια, πχ το wifi κλεινει και ανοιγει τυχαια οταν το χρησιμοποιω, η τελευταια αναβαθμιση εκοψε τους ηχους συστηματος απο το τηλεφωνο με αποτελεσμα να την κατεβασουν και ο δημιουργος της θα αργησει να βγαλει build λογω ατυχηματος... μπελας το Nougat...

 

Οσο για την CM 13 του Sultan, δε ξερω γιατι λενε ολοι οτι εχει καλυτερο Camera HAL... μου αλλοιωσε χρωματισμους, το white balance σε καποια modes ειναι οτι ναναι και οι custom εφαρμογες καμερας εκτος οτι κολλανε, παραποιουν χρωματα...

 

Οντως δεν εχει στρωσει ακομα η Nougat. Προσωπικά εχω μεινει στην Unofficial 17/01 οπου ολα λειτουργουν μια χαρα για daily driver με εξαιρεση το WiFi battery drain. Οπότε πρεπει καθε φορα που δεν ειμαι συνδεδεμενος σε WiFi να το απενεργοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πηρα ενα κουπονι εκπτωσης για αξεσουαρ για oneplus X και oneplus 2 κωδικος GSAQXTMOAXZRJA αν το θελει κανεις

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξεθαψα σημερα το Χ , εκανα και ενα restore to stock oxygen + recovery, εβαλα και ενα nova prime και ετοιμο το εργαλειο δουλειας...

 

Τελικα υπαρχει καποια 100% λειτουργικη custom rom που να μη γονατιζει την μπαταρια?

Το lineage απο αυτα που διαβαζω δε θα στρωσει, RIP cyanogen για ακομα μια φορα...

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Ξεθαψα σημερα το Χ , εκανα και ενα restore to stock oxygen + recovery, εβαλα και ενα nova prime και ετοιμο το εργαλειο δουλειας...

 

Τελικα υπαρχει καποια 100% λειτουργικη custom rom που να μη γονατιζει την μπαταρια?

Το lineage απο αυτα που διαβαζω δε θα στρωσει, RIP cyanogen για ακομα μια φορα...

 

Η τελευταία official rom νομίζω έχει καλή αυτονομία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ξεθαψα σημερα το Χ , εκανα και ενα restore to stock oxygen + recovery, εβαλα και ενα nova prime και ετοιμο το εργαλειο δουλειας...

 

Τελικα υπαρχει καποια 100% λειτουργικη custom rom που να μη γονατιζει την μπαταρια?

Το lineage απο αυτα που διαβαζω δε θα στρωσει, RIP cyanogen για ακομα μια φορα...

Tesla or candy or Omni rom.

Εγώ έχω βάλει την omni rom. Πετάει. Και έχει και sultanised camera. Η αν δε σου αρέσει τη stock camera.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...