Jump to content

OnePlus X


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι κάτοχος Oneplus X και είμαι εντυπωσιασμένος από τη συσκευή. Ωστόσο, αντιμετωπίζω σοβαρό θέμα με τις κλήσεις. Περίπου στο 50% των κλήσεων , δε λειτουργεί το μικρόφωνο της συσκευής. Το αποτέλεσμα είναι να χρειαστεί να γίνει κλήση 2-3 φορές για να επικοινωνήσω.

 

Το πρόβλημα μάλλον εμφανίστηκε με την τελευταία αναβάθμιση του Oxygen , εκτός αν ευθύνεται κάποια άλλη εφαρμογή ( πχ Truecaller ).

 

Υπάρχουν ομοιοπαθείς;

Με πίστη όλα γίνονται. Ακόμα και θεοί.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είμαι κάτοχος Oneplus X και είμαι εντυπωσιασμένος από τη συσκευή. Ωστόσο, αντιμετωπίζω σοβαρό θέμα με τις κλήσεις. Περίπου στο 50% των κλήσεων , δε λειτουργεί το μικρόφωνο της συσκευής. Το αποτέλεσμα είναι να χρειαστεί να γίνει κλήση 2-3 φορές για να επικοινωνήσω.

Το πρόβλημα μάλλον εμφανίστηκε με την τελευταία αναβάθμιση του Oxygen , εκτός αν ευθύνεται κάποια άλλη εφαρμογή ( πχ Truecaller ).

Υπάρχουν ομοιοπαθείς;

Δοκίμασε να ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ το ΟΚ Google, απο τις Ρυθμίσεις του Google App (Settings > Voice)

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φόρες που είχα θέμα με το μικρόφωνο (δεν με ακουγόταν) οφείλονταν κυρίως στο οτι με το ακουμπιμα στο αυτί ενεργοποιουνταν το mute. Όσο έχω το τηλέφωνο σχετικά μακρυά απο το αυτί δεν εχω κανένα πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οφείλεται στην oxygen os γιατί και σε μένα με το OP2 το κάνει μία φορά στο τόσο. Ενώ η οθόνη σβήνει όταν πλησιάζει το κινητό στο αυτί, είναι σαν να συνεχίζει να δουλεύει το touch αυτής και πατιούνται διάφορα, είτε mute, είτε ανοιχτή ακρόαση, κλπ..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει κανενα καλο και δοκιμασμενο temp glass μπρος πισω για το κινητο μας μιας και ειναι να το εχουμε μεσα σε θηκη...
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

το εφερε το public στα 299.

 

Όντως το είδα και εγώ χθες...

Αρκετά καλή τιμή... Μου κάνει εντύπωση πως το έχουν 299 την στιγμή που από το site της OnePlus το παίρνεις 270... 20 ευρώ μόνο πιο πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι για αγορά το κινητάκι (πρώτη φορά επαφή με OnePlus) όμως διαβάζοντας μερικές από τις τελευταίες σελίδες βλέπω αρκετά άτομα με προβλήματα σε κάμερα/βίντεο, μικρόφωνο/κλήσεις, wifi.

Δεν είμαι άτομο που θα ασχοληθώ με root, roms. Το προτείνετε το κινητό ή έχει αρκετές παιδικές ασθένειες για να το προτιμήσει κάποιος τώρα?

 

Ευχαριστώ

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι για αγορά το κινητάκι (πρώτη φορά επαφή με OnePlus) όμως διαβάζοντας μερικές από τις τελευταίες σελίδες βλέπω αρκετά άτομα με προβλήματα σε κάμερα/βίντεο, μικρόφωνο/κλήσεις, wifi.

Δεν είμαι άτομο που θα ασχοληθώ με root, roms. Το προτείνετε το κινητό ή έχει αρκετές παιδικές ασθένειες για να το προτιμήσει κάποιος τώρα?

 

Ευχαριστώ

 

Έχω το κινητό από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας (μισο χρόνο σχεδόν πια) και δεν έχω κάποιο σημαντικό πρόβλημα. το θέμα με το μικρόφωνο μου το κάνει κάποιες φορές όταν έχω συνδεδεμένα τα ακουστικά και απαντάω σε κλήση ενώ άκουγα μουσική. Όταν βγάλω τα ακουστικά με ακούν κανονικά. Το βίντεο έχει θεματάκια με ριγμένα καρέ την νύχτα που διορθώνεται με ένα mod στο xda (καταλαβαίνω ότι δεν σε αφορά αυτό). Το wifi άψογο για μένα.

 

Γενικά είναι εξαιρετική περίπτωση αν ψάχνεις ένα δυνατό, αρκετά φτηνό κινητό για σκάλισμα, με σχεδόν καθαρό android, εύκολο ξεκλείδωμα και πολλές rom. Αλλιώς εταιρείς όπως η Xiaomi μπορεί να προσφέρουν ακόμα καλύτερο value for money.

Edited by johnnytifosi
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελία από την σελίδα της εταιρείας:

Να φανταστώ ότι στο φέρνει με rom για Ελλάδα/Ευρώπη?

Περνά από τελωνείο? Να περιμένω έξτρα κόστη?

 

Σκέφτομαι να πάω από public να το δω live. Να δω τι αίσθηση θα μου αφήσει.

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελία από την σελίδα της εταιρείας:

Να φανταστώ ότι στο φέρνει με rom για Ελλάδα/Ευρώπη?

Περνά από τελωνείο? Να περιμένω έξτρα κόστη?

 

Σκέφτομαι να πάω από public να το δω live. Να δω τι αίσθηση θα μου αφήσει.

Πήγαινε public δες το και αν σου αρέσει μπες στην σελίδα την Ελληνική της OnePlus και παρήγγειλέ το από εκεί. Πιο επίσημο δεν γίνεται. Με την επίσημη rom για Ευρώπη, επίσημη εγγύηση από την OnePlus και χωρίς έξτρα χρεώσεις. Ότι δεις στο τελικό ποσό αυτό θα πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε public δες το και αν σου αρέσει μπες στην σελίδα την Ελληνική της OnePlus και παρήγγειλέ το από εκεί. Πιο επίσημο δεν γίνεται. Με την επίσημη rom για Ευρώπη, επίσημη εγγύηση από την OnePlus και χωρίς έξτρα χρεώσεις. Ότι δεις στο τελικό ποσό αυτό θα πληρώσεις.

Πόσο είναι η διαφορά τιμής με το παμπλικ?

 

send from my cave using smoke signals

Link to comment
Share on other sites

Πόσο είναι η διαφορά τιμής με το παμπλικ?

 

send from my cave using smoke signals

30€

299€ στα Public

269€ στο site

Απλά για όποιον δεν τα έχει μετρητά και θέλει δόσεις τα public είναι μονόδρομος..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι αυτό ο ρυθμιστής ειδοποιήσεων? Μου φαίνεται πολύ άκυρο κουμπί.

Αν το βάλεις να σου φέρνει μόνο τις σημαντικές ειδοποιήσεις τι γίνεται? Ποιες ειδοποιήσεις θεωρούνται σημαντικές? sms και αναπάντητες?

 

Το είδα χθες στο public. Πολύ όμορφο. Μου αρέσει που δεν καταλαβαίνεις που ξεκινάει και που τελειώνει η οθόνη όταν είναι σβηστό. Σαν κατασκευή μου άρεσε πολύ η αίσθηση.

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

30€

299€ στα Public

269€ στο site

Απλά για όποιον δεν τα έχει μετρητά και θέλει δόσεις τα public είναι μονόδρομος..

Για τόσο μικρή διαφορά αξίζει να υποστηρίξουμε ένα ελληνικό κατάστημα η γνώμη μου.Ασε που λογικά αν πάθει κάτι έχεις να κάνεις με το κατάστημα και όχι να το στέλνεις εσυ ο ίδιος Κίνα

 

send from my cave using smoke signals

Link to comment
Share on other sites

Για τόσο μικρή διαφορά αξίζει να υποστηρίξουμε ένα ελληνικό κατάστημα η γνώμη μου.Ασε που λογικά αν πάθει κάτι έχεις να κάνεις με το κατάστημα και όχι να το στέλνεις εσυ ο ίδιος Κίνα

 

send from my cave using smoke signals

Είναι σίγουρο αυτό για την εγγύηση;

Ρωτάω γιατί στην επίσημη κοινότητα της OnePlus λένε πως εγγύηση έχεις πάλι από το site της OnePlus και όχι από τα Public.

Όσο για την τιμή, τα 30€ για κάποιους είναι μεγάλο ποσό και μπορεί με αυτήν την διαφορά να καταλήξουν τελικά σε επιλογή αλλού κινητού...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι αυτό ο ρυθμιστής ειδοποιήσεων? Μου φαίνεται πολύ άκυρο κουμπί.

Αν το βάλεις να σου φέρνει μόνο τις σημαντικές ειδοποιήσεις τι γίνεται? Ποιες ειδοποιήσεις θεωρούνται σημαντικές? sms και αναπάντητες?

 

Το είδα χθες στο public. Πολύ όμορφο. Μου αρέσει που δεν καταλαβαίνεις που ξεκινάει και που τελειώνει η οθόνη όταν είναι σβηστό. Σαν κατασκευή μου άρεσε πολύ η αίσθηση.

Μια εικόνα χίλιες λέξεις που λένε...

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160519/247afc16d8bb9e8442cc9a29889e3a15.jpg

Link to comment
Share on other sites

30€ δεν είναι μικρή διαφορά. Αν θεωρήσεις ότι το public το παίρνει και πιο φθηνά δεν το παίρνει 269€

Σίγουρα βγάζουν αρκετό κέρδος.

Εντάξει είπαμε ας βγάλουν κάτι αλλά όχι να μας βγαλουν και τα ρούχα

Από 20€ και πάνω αξίζει να το πάρεις από έξω. Στα 300€ σαν συσκευή δεν τα αξίζει πιστεύω. Θέλεις και έξτρα ακουστικά όποτε πάει πολύ

 

Αυτό με τις δόσεις εντάξει δεν γίνεται αλλιώς είναι μονόδρομος αν δεν έχεις τα χρήματα.

 

Η συσκευή σαν αίσθηση και σχεδιασμό σκίζει.

Γλιστράει παρά πολύ όμως.

Σε ίσιο τραπεζάκι την βλέπεις να φεύγει σιγά σιγά προς το χείλος

Που να αρχίσει να χτυπάει και η δόνηση σε υποτιθέμενη κλήση

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

30€ δεν είναι μικρή διαφορά. Αν θεωρήσεις ότι το public το παίρνει και πιο φθηνά δεν το παίρνει 269€

Σίγουρα βγάζουν αρκετό κέρδος.

Εντάξει είπαμε ας βγάλουν κάτι αλλά όχι να μας βγαλουν και τα ρούχα

Από 20€ και πάνω αξίζει να το πάρεις από έξω. Στα 300€ σαν συσκευή δεν τα αξίζει πιστεύω. Θέλεις και έξτρα ακουστικά όποτε πάει πολύ

Δεν τα υπολογίζεις καλά...

Στα 300€, 57 ευρώ σχεδόν είναι μόνο ο ΦΠΑ 23%, δλδ η καθαρή αξία στην οποία πωλείται το κινητό είναι σχεδόν 243 ευρώ!!!

Οταν το αγοράζεις (και συ και γω) από OnePlus (directly) θυμίσου οτι δεν έρχεται κάποιο παραστατικό μαζί, ούτε βέβαια στην ιντερνετική πληρωμη βλέπουμε ανάλυση τιμής πώλησης (με οποιοδήποτε ΦΠΑ, πχ UK vat 19%), οπότε ΝΑΙ, η τιμή 299€ (με ΦΠΑ) είναι εξαιρετική για τα ελληνικά δεδομένα και βεβαίως δεν περιέχει κανένα αφύσικό κέρδος...!

by the way, δεν έχω καμία σχέση με το Public, από το οποίο ψωνίζω σπάνια...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αναμεσα στο one plus x και στο G4 πιο είναι καλύτερο;

Για αυτονομία,καμερα και καλες επιδόσεις

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτονομία και στα 2 είναι μέτρια αλλά με απλή χρήση μπορεί και να βγάζεις μέρα.

Στο κομμάτι της κάμερας ασυζητητί το G4.

Από επιδόσεις το G4 έχει καλύτερο επεξεργαστή αλλά έχει να διαχειριστεί περισσότερα pixels οπότε αν παίζεις βαριά παιχνίδια μπορεί και να ζοριστεί.

Αν ψάχνεσαι με custon rom τότε OPX.

Ποιότητα κατασκευής πάλι OPX.

Βάλε και τον παράγοντα μέγεθος γιατί έχουν και διαφορά στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα υπολογίζεις καλά...

Στα 300€, 57 ευρώ σχεδόν είναι μόνο ο ΦΠΑ 23%, δλδ η καθαρή αξία στην οποία πωλείται το κινητό είναι σχεδόν 243 ευρώ!!!

Οταν το αγοράζεις (και συ και γω) από OnePlus (directly) θυμίσου οτι δεν έρχεται κάποιο παραστατικό μαζί, ούτε βέβαια στην ιντερνετική πληρωμη βλέπουμε ανάλυση τιμής πώλησης (με οποιοδήποτε ΦΠΑ, πχ UK vat 19%), οπότε ΝΑΙ, η τιμή 299€ (με ΦΠΑ) είναι εξαιρετική για τα ελληνικά δεδομένα και βεβαίως δεν περιέχει κανένα αφύσικό κέρδος...!

by the way, δεν έχω καμία σχέση με το Public, από το οποίο ψωνίζω σπάνια...

Επίσης το θέμα εγγύησης. Ρώτησα εχτές στο παμπλικ. Αν πάθει κάτι το πας σε αυτούς. Αν το έχεις πάρει απο το σάιτ επιβαρυνεσαι εσυ την όλη διαδικασία αποστολής στην Κίνα ..

 

send from my cave using smoke signals

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το θέμα εγγύησης. Ρώτησα εχτές στο παμπλικ. Αν πάθει κάτι το πας σε αυτούς. Αν το έχεις πάρει απο το σάιτ επιβαρυνεσαι εσυ την όλη διαδικασία αποστολής στην Κίνα ..

 

send from my cave using smoke signals

Θετικό αυτό γιατί στην αρχή είπαν ότι η εγγύηση πάει στην OnePlus.

Μήπως σου διευκρίνησαν εάν το φτιάχνουν εδώ ή το στέλνουν στην OnePlus;

Για το site που λες, αν είσαι εντός εγγύησης απλά αναλαμβάνεις εσύ να τους το στείλεις. Δεν επιβαρύνεσαι με έξοδα αν είναι εντός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...