Jump to content

Κρέπες


mystic
 Κοινοποίηση

Προτίμηση σε κρέπες  

256 members have voted

  1. 1. Προτίμηση σε κρέπες

    • Γλυκιές
      164
    • Αλμυρές
      80
    • Δεν τις προτιμώ
      12


Recommended Posts

Φτιάχνετε ποτέ κρέπες στο σπίτι ; Τι υλικά χρησιμοποιείτε ; Έχει κανείς κάποιον γνωστό σε κρεπερί να μας πει τη συνταγή των μαγαζιών ; :p :whistle: :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 244
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης (24 Δεκ. 2004 , 00:20)

 

Καποιος μου κανει πλακα... :worry: :confused: δεν εξηγειται αλλιως :!:

 

 

Κανένας δε σου κάνει πλάκα :p Άντε πες μας τώρα τι βάζεις στον χυλό :p :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή είμαι πολύ λιχούδης ξέρω εγώ!

 

2 φλυντζάνια αλεύρι

2 φλυντζάνια γάλα

2 αυγά

 

Τα χτυπάς όλα μαζί και μετά κάνεις μια μικρή επάληψη στο τηγάνι με λάδι,

μετά χύνεις το μείγμα το κουνάς να πάρει το σχήμα του τηγανιού το γυρνάς μετά και όταν πλέον έχιει ψηθεί τότε βάζεις πάνω ό,τι θες!

 

Σου προτείνω να βάλει μερέντα είναι ΤΕΛΕΙΑ!

 

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι να μπαινω στο myphone και να μιλαω για κρεπες τοτε να το σταματησω :wacko: :worry: :p

 

30 αυγα,1 κιλο αλευρι,3 λιτρα νερο*,1 λιτρο γαλα εβαπορε,ξυσμα πορτοκαλιου,αλατι ή ζαχαρη αναλογως τον προορισμο.Κανε διαιρεση να βγαλεις την ποσοτητα που θες.Αντικολλητικο τηγανι και αστο να καψει πρωτα.

*Με επιφυλαξη αυτο το νουμερο

 

Αυτα :p

Μου την δινουν οι κρεπες :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης (24 Δεκ. 2004 , 00:46)

 

Αμα ειναι να μπαινω στο myphone και να μιλαω για κρεπες τοτε να το σταματησω :wacko: :worry: :p

 

30 αυγα,1 κιλο αλευρι,3 λιτρα νερο*,1 λιτρο γαλα εβαπορε,ξυσμα πορτοκαλιου,αλατι ή ζαχαρη αναλογως τον προορισμο.Κανε διαιρεση να βγαλεις την ποσοτητα που θες.Αντικολλητικο τηγανι και αστο να καψει πρωτα.

*Με επιφυλαξη αυτο το νουμερο

 

Αυτα :p

Μου την δινουν οι κρεπες :mad:

 

 

 

Γιατί ωρέ σου τη δίνουν ;; :p Εγώ τρελαίνομαι !! :D Το ξύσμα πορτοκαλιού δεν το έπιασα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mystic (24 Δεκ. 2004 , 00:54)

 

Γιατί ωρέ σου τη δίνουν ;; :p Εγώ τρελαίνομαι !! :D Το ξύσμα πορτοκαλιού δεν το έπιασα...

 

 

Παιρνεις 1-2 πορτοκαλια και τα ξυνεις στον τριφτη!Τι ακριβως δεν επιασες; :p Δινει αρωμα βασικα,αν δεν σ'αρεσει ε δεν χαθηκε κι ο κοσμος :rolleyes:

Εσυ προφανως τρελαινεσαι να τις τρως..εμενα μου την δινει να τις φτιαχνω και ειδικα αν το νουμερο ειναι πανω απο 500... :(

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6630/1.0 (2.39.15) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Elate re paidia, ti douleia mou;;auta einai ta mistika tis douleias mas de legontai :p spoudastis chef eimai! :) an einai na anoiksw kai ena thread gia paradosiakes suntages, na ekdosw vivlio na konomisw kai tipota :D :happy: (sumfonw me to ksusma portokaliou. Etsi tis ftiaxnw ki egw! Alla oxi pros to paron gia 1000 atoma. Se kana 2 xronia isws... :)

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια..ήθελε να μαθει για κρέπες που ειναι το κακό!

Σωστα σου τα είπε ο manos the greek, ετσι γινονται. Τις αναλογιες μπορεις να τις καθορισεις εσυ αναλογα με το αν γινει "σφιχτο" το μιγμα.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Και 'γώ όπως τις κάνει ο Μάνος τις κάνω αλλά δεν είναι σαν κ αυτές που τρώμε στα μαγαζιά... Βέβαια είναι κ πάλι πολύ ωραίες ! Ήθελα όμως να μάθω και μια ορίτζιναλ συνταγή :P :D ;)
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μία σοκολάτα-μπισκότο θα την έτρωγα στο άνετο...αλλά ποιος πάει Everest στις 2 τα ξημερώματα...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Κρεπερί "Το τρελό βιολί", απέναντι από τα Village επί της Υμηττού στο Παγκράτι. Εκεί η κρέπα έχει... όνομα ;) Δοκιμάστε και θα με θυμηθείτε!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE (24 Δεκ. 2004 , 03:49)

 

Κρεπερί "Το τρελό βιολί", απέναντι από τα Village επί της Υμηττού στο Παγκράτι. Εκεί η κρέπα έχει... όνομα ;) Δοκιμάστε και θα με θυμηθείτε!

 

Έχω καιρό να πάω Παγκράτι :cool: Για να περάσω αύριο μια βόλτα. :D
http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE (24 Δεκ. 2004 , 03:49)

 

Κρεπερί "Το τρελό βιολί", απέναντι από τα Village επί της Υμηττού στο Παγκράτι. Εκεί η κρέπα έχει... όνομα ;) Δοκιμάστε και θα με θυμηθείτε!

 

 

:up: τσέκαρε και το ''τρελό βιολί'' πιο πάνω στην Ν.Ελβετία... ;)

 

@Βασίλης : creperie έχεις...?? :worry: όχι τίποτα άλλο,να έρθουμε να μας κεράσεις... :o

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άκου καλά μιλάει ο Μαμαλάκης του MY PHONE.Μπορείς να κάνεις την συνταγή που σου λένε οι άλλοι τα υλικά είναι σωστά.Αλλα για να μήν τα κάνεις μπάχαλο πάρε καλύτερα ενα κουτί απο το σούπερ για να φτιάξεις την ζύμη.Μου φαίνετε θέλει μόνο γάλα.Κ πρόσεχε ελάχιστο λάδι σε αντικολλητικο τηγανι την πρώτη φορα.Κ προσοχή στο γύρισμα μην σου πέσουν κάτω.Ο Chef μίλησε!!! :cool:
http://www.braker1.com/southclubs/banners/mg-roverclub.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος manos the greek (23 Δεκ. 2004 , 22:45)

 

Λοιπόν, επειδή είμαι πολύ λιχούδης ξέρω εγώ!

 

2 φλυντζάνια αλεύρι

2 φλυντζάνια γάλα

2 αυγά

 

Τα χτυπάς όλα μαζί και μετά κάνεις μια μικρή επάληψη στο τηγάνι με λάδι,

μετά χύνεις το μείγμα το κουνάς να πάρει το σχήμα του τηγανιού το γυρνάς μετά και όταν πλέον έχιει ψηθεί τότε βάζεις πάνω ό,τι θες!

 

Σου προτείνω να βάλει μερέντα είναι ΤΕΛΕΙΑ!

 

:)

 

 

Και εγώ έτσι ακριβός τις φτιάχνο........ :)

Aλλά και οι αλμιρές είναι πολί ωραίες!!!!!! :) :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2586coollogo_com_2530885.gif

 

MyPhOnE--->ThE--->UnWiReD--->ReVoLuTiOn--->

Subaru Impreza WRX STi

http://www.myspace.com/hacksti_edessa

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6630/1.0 (2.39.15) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

To swsto einai to tigani na min exei katholou ladi. Apla prin ksekinisoume, zematame to tigani me kauto ladi kai meta to vgazoume. Analogws an theloume glukia h' almiri vazoume truma apo portokali. Stis almures vazoume sti zimh alati kai mauro piperi.Mou valate tin idea simera kai eftiaksa krepes sokolata-mpanana-mpiskoto. Apisteutes vgikan!

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε, σταματήστε και πεινάω :Ρ

 

Από το πρωί είμαι με ένα κουλούρι...μακάρι τα Everest να έκαναν delivery :P :D

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Krepes me MERENDA...Auto to proino na etroga kathe proi kai as emena mexri to vradi nistikos...

Toso eukola ftiaxnontai oi krepes :worry: ;;;;;Kairos na dokimaso tis epidoseis mou sti mageiriki... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Η κρεπα ειναι μια και το μαγαζι γωνια..

 

"Friends" @ Παπαγου (χολαργος)

25ης Μαρτιου κ` Κουντουριωτη 1...

 

Απλα εγγυηση!!!!!!!!!!!

Οι φυλακες και τα δικαστηρια θα γινουν παιδικες χαρες, και οταν δικαστεις απο τον χειροτερο σου εαυτο θα προδωθεις. Και θα προδωσεις. Και θα φυλακιστεις. Και θα αναγκαστεις να ομολογησεις.
Link to comment
Share on other sites

μπα τρομαρα σας! Και μια και ειναι μαζεμενοι τοσοι σεφ εδω να ρωτησω και γω: Γινονται κρεπες χωρις αυγο; Ξερει κανεις κανενα κολπο; (Αντε κι εχω να φαω δεκα χρονια κρεπα, κι ειχε ενα μαγαζακι στον κεντρικο του περιστεριου καποτε που εφτιαχνε θεους... κρεπα με τονο και μαγιονεζα.. αχ τι μου θυμισατε!)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mystic (24 Δεκ. 2004 , 14:54)

 

Kai an 8eloume me thn idia zimh na ftiaxoume k almhres k glukes ; Panta ftiaxnw 2 almhres k mia glukia gia to finale :D

 

Εγω φτιάχνω το μιγμα και το κραταω 1-2 μερες στο ψυγειο...για να εχω :whistle:

Και στην αρχη φτιαχνω μια αλμυρη μετα μια γλυκια και με οσο μεινει μια αλμυρη μικρη ετσι για αλλαγη σε γευση και μια μικρη γλυκια ξανα παλι για επιδορπιο :p

Σωστός!!!!

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...