Jump to content

Κρέπες


mystic
 Κοινοποίηση

Προτίμηση σε κρέπες  

256 members have voted

  1. 1. Προτίμηση σε κρέπες

    • Γλυκιές
      164
    • Αλμυρές
      80
    • Δεν τις προτιμώ
      12


Recommended Posts

Wirelessly posted (Nokia6630/1.0 (2.39.15) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Αρχικό Μήνυμα από princess

μπα τρομαρα σας! Και μια και ειναι μαζεμενοι τοσοι σεφ εδω να ρωτησω και γω: Γινονται κρεπες χωρις αυγο; Ξερει κανεις κανενα κολπο; (Αντε κι εχω να φαω δεκα χρονια κρεπα, κι ειχε ενα μαγαζακι στον κεντρικο του περιστεριου καποτε που εφτιαχνε θεους... κρεπα με τονο και μαγιονεζα.. αχ τι μου θυμισατε!)

 

Giati thes na matheis an ginontai xwris augo;;:confused:

[/nl] an pantos sixenese ta auga tha prepei na matheis oti h magioneza ftiaxnete me auga kai malista ta trws oma,apla einai xtipimena me ladi,ksudi,moustarda kai lemoni... :sucks:

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 244
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχαριστω πολυ... που εχω αλλεργια στο αυγο σε καθε του μορφη και εστω και σε ελαχιστη ποσοτητα -ποιος εγω που ετρωγα τη μαγιονεζα απο το βαζο με το κουταλι!- πως σας φαινεται; Τη μοναδικη μαγιονεζα που βρηκα στην αγορα χωρις αυγο (κι αφου περασε απο εξονυχιστικο ελεγχο απο το συζυγο για να σιγουρευτει οτι οντως δεν περιεχει τιποτα υποπτο) την εφαγα με τα δαχτυλα μεσα απο το βαζο στο αυτοκινητο απο το σουπερμαρκετ μεχρι το σπιτι!!! Δεκα χρονια ειχα να φαω!!! Ελεος βοηθειστε ενα φτωχο και στερημενο που το καταραστηκαν οι κακες νεραιδες!! Γινονται κρεπες χωρις αυγα;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6630/1.0 (2.39.15) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Αρχικό Μήνυμα από princess

ευχαριστω πολυ... που εχω αλλεργια στο αυγο σε καθε του μορφη και εστω και σε ελαχιστη ποσοτητα -ποιος εγω που ετρωγα τη μαγιονεζα απο το βαζο με το κουταλι!- πως σας φαινεται; Τη μοναδικη μαγιονεζα που βρηκα στην αγορα χωρις αυγο (κι αφου περασε απο εξονυχιστικο ελεγχο απο το συζυγο για να σιγουρευτει οτι οντως δεν περιεχει τιποτα υποπτο) την εφαγα με τα δαχτυλα μεσα απο το βαζο στο αυτοκινητο απο το σουπερμαρκετ μεχρι το σπιτι!!! Δεκα χρονια ειχα να φαω!!! Ελεος βοηθειστε ενα φτωχο και στερημενο που το καταραστηκαν οι κακες νεραιδες!! Γινονται κρεπες χωρις αυγα;

 

Efages ena elokluro vazo mayioneza!! :confused::confused: exei 80gr lupos ana 100gr. Afou ousiastika einai olo ladi... ;)

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

δε βαριεσαι.. και δεκα χρονια που ειχα να φαω εχω γλιτωσει καμποση χοληστερινη.... Τελικα γινονται κρεπες χωρις αυγα; Αυτο μας καιει τωρα!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμιζει καποιον φιλο σεφ που τον ειχα ρωτησει αν γινεται μαγιονεζα χωρις αυγο και μου ειπε οτι γινεται.. απλα λεγεται λαδολεμονο! Παρολα αυτα βρηκα στην αγορα μαγιονεζα χωρις αυγο! Η αληθεια ειναι οτι δοκιμασα να φτιαξω κρεπες χωρις αυγα αλλα ψιλομαπα βγηκανε... Και το γαλακτομπουρεκο χωρις αυγα μαλλον σε γαλατοπιτα κανει... οποτε βαζω μονο ενα κι απλα χαζευω τους αλλους που τρωνε... Ειχα απλα την ελπιδα μηπως καταφερω ξανα να φαω εκεινες τις θεικες κρεπες με τονο και μαγιονεζα (τωρα που ελυσα το προβλημα της μαγιονεζας δηλαδη!)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mystic (30 Δεκ. 2004 , 23:11)

 

ebala re paidia xusma portokaliou pou mou eipate alla den eida kamia shmantikh diafora... isa isa pou o xulos murize apaisia se sunduasmo me ta auga :(

 

 

σίγουρα? ξύσμα βάζω και στο κεικ που εχει αυγα και μυριζει πάρα πολύ ωραία :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mystic (30 Δεκ. 2004 , 23:11)

 

ebala re paidia xusma portokaliou pou mou eipate alla den eida kamia shmantikh diafora... isa isa pou o xulos murize apaisia se sunduasmo me ta auga :(

 

 

Φίλε mystic, δε χρειάζεται πάρα πολύ (ανάλογα με την ποσότητα που θες να φτιάξεις βέβαια)... Πάντως το ξύσμα πορτοκαλιού/λεμονιού σε διάφορα γλυκά δίνει άλλο άρωμα και...... το κάτι παραπάνω...! :)

 

Λευτεριά στις γλυκιές κρέπες σοκολάτα-καρύδα!!! :p

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προτείνετέ μου καμία περίεργη γέμιση για κρέπες.

Εγώ είμαι κλασικός τύπος :p , στις γλυκιές βάζω σοκολάτα και μπισκότο και στις αλμυρές ζαμπόν-τυρί.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στις γλυκές βάζω σοκολάτα, μπισκότο, μπανάνα και λίγη κανέλλα! :)

Οι αλμυρές δεν μου αρέσουν και τόσο! :p

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος manos the greek (24 Δεκ. 2004 , 00:45)

 

Λοιπόν, επειδή είμαι πολύ λιχούδης ξέρω εγώ!

 

2 φλυντζάνια αλεύρι

2 φλυντζάνια γάλα

2 αυγά

 

Τα χτυπάς όλα μαζί και μετά κάνεις μια μικρή επάληψη στο τηγάνι με λάδι,

μετά χύνεις το μείγμα το κουνάς να πάρει το σχήμα του τηγανιού το γυρνάς μετά και όταν πλέον έχιει ψηθεί τότε βάζεις πάνω ό,τι θες!

 

Σου προτείνω να βάλει μερέντα είναι ΤΕΛΕΙΑ!

 

:)

 

 

Τώρα με προκάλεσες. Θα το επιχειρήσω σήμερα το μεσημέρι. :eek:

Αν πουν στις ειδήσεις για καμιά πυρκαγιά που κατέκαψε τη βορειοανατολική Αττική, να ξέρετε ότι θα ευθύνομαι εγώ. :confused: :p

 

Μπορεί όμως και να πετύχει... :happy:

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CaeSaR (31 Δεκ. 2004 , 05:45)

 

Εγώ στις γλυκές βάζω σοκολάτα, μπισκότο, μπανάνα και λίγη κανέλλα! :)

Οι αλμυρές δεν μου αρέσουν και τόσο! :p

 

 

 

Συμφωνω απολύτως, αυτή ειναι η αγαπημένη μου (αν κ για την κανελλα πρώτη φορά το ακούω). Πάντως εμένα μου αρέσουν πολύ και οι αλμυρές!

Link to comment
Share on other sites

Πάτε στη ΡΩΞΑΝΗ στα Χανιά, να φάτε την καλύτερη κρέπα της ζωής σας. Εγώ πλέον τρώω μόνο όποτε κατεβαίνω Κρήτη, πουθενά αλλού.

Μια φορά που είχα πάει στη Θεσσαλονίκη είχα φάει κρέπα σοκολάτα-γύρο. ΤΕΛΕΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6630/1.0 (2.39.15) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Αρχικό Μήνυμα από soublaki-3

Πάτε στη ΡΩΞΑΝΗ στα Χανιά, να φάτε την καλύτερη κρέπα της ζωής σας. Εγώ πλέον τρώω μόνο όποτε κατεβαίνω Κρήτη, πουθενά αλλού.

Μια φορά που είχα πάει στη Θεσσαλονίκη είχα φάει κρέπα σοκολάτα-γύρο. ΤΕΛΕΙΑ!!!

 

Na dokimaseis sundiasmo sokolata-tzatziki-mpiskoto! Theikes,apisteutes! :p :lol:

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Κοιταχτε...στη γλυκια εχω μερικα κολληματα...ή σοκολάτα μπανάνα ή σοκολάτα τριμένο μπισκότο...παραμενω κλασσικος....

 

Στην αλμυρη ομως που βαζω ολα τα υλικα που βρίσκω σε ένα μαγαζί και ουγγαρεζα...γινεται το ελα να δεις...τσουνάμι γευσεων γίνεται...

 

Οποιος ερθει Θεσσαλονικη και δεν επισκεφθει τον μεγα ΡΩΜΙΟ...αυτος θα χάσει...:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iliasp ( 6 Ιαν. 2005 , 12:31)

 

Οποιος ερθει Θεσσαλονικη και δεν επισκεφθει τον μεγα ΡΩΜΙΟ...αυτος θα χάσει...:D:D:D

 

Πού είναι αυτό; Πάντως στη Ναυαρίνου δεν λένε μία.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6630/1.0 (2.39.15) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Αρχικό Μήνυμα από killing_you2

Wirelessly posted (Nokia6630/1.0 (2.39.15) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Αρχικό Μήνυμα από soublaki-3

Πάτε στη ΡΩΞΑΝΗ στα Χανιά, να φάτε την καλύτερη κρέπα της ζωής σας. Εγώ πλέον τρώω μόνο όποτε κατεβαίνω Κρήτη, πουθενά αλλού.

Μια φορά που είχα πάει στη Θεσσαλονίκη είχα φάει κρέπα σοκολάτα-γύρο. ΤΕΛΕΙΑ!!!

 

Na dokimaseis sundiasmo sokolata-tzatziki-mpiskoto! Theikes,apisteutes! :p :lol:

 

Pe seis poios apo esas akouei groovy time ston jeronimo groovy;;; simera kapoios eixe parei tilefono kai apokalipse ti suntagi mou gia krepes, sokolata-tzatziki-mpiskoto. De ntrepeste ligo; :lol: :p :D

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

H καλυτερη κρεπα του Πειραια, πανω απο τα γραφεια του ολυμπιακου :down: στο πασαλιμανι..Ιμαλαια λεγοταν το μαγαζι,τωρα λεμε απλα ''παμε στου Τζολε για κρεπα'' λογω της ομοιοτητας του ιδιοκτητη με τον σερβο ασο του γαυρου :down: ...Α!Πειτε απλα στο Τζολε ''μια μπισκοτο-σοκολατα'' και απλα αφηστε τη να λιωσει στο στομα :p ...μιαμ,μιαμ μου ανοιξε η ορεξη...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Μάγκες, πήγα σήμερα στο Crepes and the City, στη Θησέως στην Καλλιθέα. Ωραίο περιβάλλον, δεν μπορώ να πω ότι ήταν και η κλαύτερη κρέπα που έχω φάει ποτέ στη ζωή μου, αλλά είχε κάτι μωρά...Ναι, κάνουν και delivery οι κοπέλες..:p
Link to comment
Share on other sites

H καλυτερη κρεπα του Πειραια, πανω απο τα γραφεια του ολυμπιακου :down: στο πασαλιμανι..Ιμαλαια λεγοταν το μαγαζι,τωρα λεμε απλα ''παμε στου Τζολε για κρεπα'' λογω της ομοιοτητας του ιδιοκτητη με τον σερβο ασο του γαυρου :down: ...Α!Πειτε απλα στο Τζολε ''μια μπισκοτο-σοκολατα'' και απλα αφηστε τη να λιωσει στο στομα :p ...μιαμ,μιαμ μου ανοιξε η ορεξη...

Δε σε χάλασε ε; :p

Λες για το "Τρελό Hot Dog"... :up:

Το τι γίνεται εκεί τα βράδια δε φαντάζεσαι... Πάλι καλά που το είχε κάνει ανακαίνιση και το μεγάλωσε γιατί είχαμε καταντήσει σαν τις σαρδέλες...

Μετά τα βραδινά ανελέητα πιώματα πάντα καταλήγουμε εκεί για ένα θεότρελο hot dog! Και οι κρέπες του είναι λιγούρα σκέτη!! :lol:

Εννοείται ΠΑΝΤΑ γλυκιά με σοκολάτα μόνο! Μια φορά είχα κάνει το λάθος όταν ήμουν Κύπρο να βάλω όλα τα γλυκά υλικά (σοκολάτα,λευκή σοκολάτα,μπανάνα,μπισκότο κτλ) που είχε μέσα στο μαγαζί και είχε γκαγκανιάσει ο λαιμός μου... :cry: :lol:

Ήπια 2 coca κόλες για να συνέλθω από το sweet overdose. :lol:

 

Και ναι. Ο τυπάς που είναι εκεί μοιάζει αρκετά στον "Τζόλε"! :lol:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...