Jump to content

[Επίσημο] HTC One A9


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειναι η general/unbranded ευρωπαικη εκδοση και ναι ,φερει ελληνικα.

 

Ναι, μια χαρά εως τώρα!

 

Μερικές χαζές ερωτήσεις:

 

1) δεν υπάρχει κάποιο shortcut για το Power save? To Quick settings κρίμα που δεν μπορεί να γίνει customized πια...

2) έχω ενεργοποιήσει το HTC Backup στο Μ8 αλλά στο A9 δεν βλέπω την συσκευή για να μπορέσω να κάνω restore... οκ αυτό έφτιαξε επιλέγοντας να κάνω login με το google+ account αντί του fb, δεν ξέρω πως έγινε αυτό στο M8...

3) δεν υπάρχει πια το people/contacts widget, πως/τι/που μπορώ να βρω ένα παρόμοιο να βάλω στην home screen?

Edited by MaterialDefender
The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 416
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το πήρα από το kaizershop

CID: HTC__034

νομίζω Ισπανίας?

Πάντως μου έκανε εντύπωση γιατί είχε και Ελληνικά στο κουτί (σε label).

Παντα τα 034 εχουν ελληνικα και ειναι ισπανικα :)

μετα τα 150 post θα εχεις προσβαση στις αγγελιες, ξεκινα :lol:

Αντε ξανα καλοριζικο :p

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που το πλήρωσα κάτι παραπάνω στο e-shop ισπανοελληνικό πήρα. Το μόνο που με ενοχλεί πραγματικά είναι γιατί δεν παίρνουμε καθόλου ενημερώσεις ασφαλείας android κάθε μήνα (βασικά ποτέ). Να ρωτήσω και κάτι άσχετο, σε Link του facebook μου πετάει μια σελίδα για ιούς στον chrome και δονείτε και η συσκευή. Επειδή έτυχε και στην γυναίκα μου με εγκατάσταση συγκεκριμένα του avast εξαφανίζεται το πρόβλημα, διαφορετικά εμφανίζει συνέχεια τέτοια σελίδα ιών (και δεν εννοώ κλείνοντας το έχετε 4 ιούς banner αλλά κάτι πιο σπαστικό)
Link to comment
Share on other sites

Από το Σάββατο έχω κι εγώ στην κατοχή μου ένα A9 σε Deep Garnet (μοβ- μπορντό) και όμολογώ ότι μάλλον θα είναι η πρώτη συσκευή htc που δεν θα rootάρω (τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί τρόπος να δουλεύει το fingerprint σε rooted λογισμικό).

Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος (κυρίως γιατί είχα βαρεθεί το M8 μετά από 2 χρόνια συμβίωσης μαζί του) αλλά έχω και 2-3 παραπονάκια..

  • Μπαταρία τραγική απλά, την πίνει για πλάκα όταν το δουλέψει κάποιος.
  • Ζεσταίνεται αρκετά, περισσότερο από Μ8 αν και για να πω την αλήθεια το έχω γυμνό ακόμα οπότε καταλαβαίνω τη ζέστη περισσότερο. Μου έκανε εντύπωση όμως το γεγονός ότι ζεσταίνεται ακόμα και κατά τη χρήση messenger, viber, fb..
  • Το paypal γιατί δεν αναγνωρίζει το fingerprint??? :angry::angry::kill::chair:
  • Οθόνη για τα γούστα μου έτσι κι έτσι, ενώ μ' αρέσει το μαύρο της, θεωρώ τα χρώματα υπερκορεσμένα αλλά αυτό είναι υποκειμενικό οπότε δεν το βάζω στα αρνητικά.
  • Ηχείο, τρελό downgrade, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα τα ακουστικά για να ξέρω..

Στα θετικά

  • Απίστευτο wifi πιάνει ακόμα κι εκεί που δεν πιάνει το tabletάκι (Nexus 7 FHD).
  • Εξαιρετικά λεπτό και μ' αρέσει μετά από τόσα χρόνια με χοντρά κινητά (M7, M8 κλπ).
  • Εξαιρετική υλοποίηση fingerprint, πολύ ανώτερο από galaxy s6 edge που είχα πριν και ήθελε 2-3 προσπάθειες για να πιάσει..

 

Αυτά σε γενικές γραμμές μένει να αξιολογήσω την κάμερα που όλοι λένε ότι είναι κορυφαία για htc και σίγουρη ανώτερη από M8, επίσης έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο πιο αργό από το m8 αλλά αυτό θα το δοκιμάσω με benchmark να δω τι γίνεται. Αν έχει κάνει μετρήσεις κάποιος ας πει..

 

ΥΓ. Καλώς σας βρήκα!! :p

ΥΓ2. Να χαρώ εγώ 15-day update schedule.. Ακόμα είμαι με security patch Δεκεμβρίου...

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό θα το χαρείς σίγουρα.

Ζεσταίνεται αλλά μη ξεχνάς ότι σφύγγουν και οι ζέστες πια.

 

Μπαταρία σίγουρα δεν είναι κακή. Έχει τέλειο standby ενώ κρατάει ίσως και καλύτερα από το Note 4 που είχα πριν με 1000mah λιγότερα.

Μουλτιτάσκιν έτσι και έτσι. Τα δύο γίγα κάπου φαίνονται.

Οθόνη σίγουρα μπορείς να τη φέρεις λίγο στα γούστα σου αφού με το τελευταίο update μπορείς να την στήσεις όπως θες.

 

Υ.Γ: Δύο τα deep garnet πια στην παρέα. Σίγουρα καλύτερο από το σκούρο μαύρο, δεν όμως είμαι σίγουρος ότι τώρα καλοκαιράκι τα ανοιχτόχρωμα δεν είναι πιο ταιριαστά και γενικά δε του δίνουν πιο κομψό αέρα τα λευκόχρυσα και τα λευκάσημι.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θα περασω απο Α9 σε ενα Μ8 για χρηση 2ου κινητου.

 

θα συμφωνησω μαζι σου σε ολα.

Το Α9 εχει καταπληκτικο wifi.Δεν ειχα ποτε συσκευη με τοσο καλο wifi,πιανει σε απιθανα σημεια και πολυ μακρια απο το ρουτερ.

Εχει πολυ καλη καμερα και θα σε βοηθησει να κανεις πολλες και ομορφες ληψεις

εχει φοβερη ποιοτητα κατασκευης αισθηση στο χερι και το 2,5d γυαλι ειναι ομορφο στην χρηση.

 

Ομως σαν και σενα,νομιζω οτι

το ηχειο ειναι κατωτερο του μετριου οντως εκει εχουμε θεμα,ο ηχος ομως στα ακουστικα ειναι κορυφαιος.

ζεσταινεται οταν ζοριζεται ο επεξεργαστης και αυτο συμβαινει σε προγραμμα που γενικα ρουφαει.

Η οθονη ειναι ομορφη πολυ καλη για amoled ομως το βραδυ με κουραζει τελικα,μονο σε ips μπορω να δουλεψω εκτος αν ειναι top samsung

και τελος η μπαταρια...

δεν ειναι για χρηση κινητου σοβαρη αλλα επιδερμικη.

3 ωρες οθονη με το ζορι σε power user χρηση και 4 ωρες σε wifi. Δεν ειναι για παραπανω.Οκ φορτιζει γρηγορα,εχω φορτιστη quickcharge 3.0 ομως δεν κανει για τις αναγκες μου ενα κινητο με αυτην την μπαταρια.

γι αυτο και θα το δωσω.

 

καλο χρυσο το Α9 ,πανεμορφο με κορυφαιο touch and feel και φοβερο fingerprint αλλα για χρηστες που δεν πολυχρησιμοποιουν το κινητο τους πολυ.

επισης να προσθεσω οτι σαν ταχυτητα ισχυει,ειναι ενα κλικ κατω σε σχεση με το Μ8.

 

ps. δεν αποκλειεται να το ξαναγορασω καποια στιγμη... :lol: δεν το εχω αγορασει σε ασπρο

ομως το Μ8 το εχω ηδη παραγγειλει.

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Kαλοριζικο ανδρεα :) σε βλεπω να το κρατας κανα 6μηνο :lol: και μετα

βουρ για το 10 το καλο :lol::p

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Για όσους είναι να το κινητό στο χέρι όλη μέρα το Α9 δε κάνει. Στα μέσα της ημέρας θα χρειαστεί φόρτιση.

Εγώ το έβγαλα στις 7:40 και τώρα είμαι με 25% μπαταρία! Μονo 3g χρήση όμως.

 

Η κάμερα παραπάνω από τίμια. Σε σημείο που φοβάμαι μην με ξενερώσει η κάμερα του 10. Έχω album στο Flickr για όποιον ενδιαφέρεται. https://flic.kr/s/aHskq82F1y

 

Στάλθηκε από το HTC One A9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

@zerow Δε νομίζω να έχει σχέση η θερμοκρασία με το καλοκαίρι που έρχεται, μην ξεχνάς ότι δούλεψα το M8 δυο καλοκαίρια και δεν το είχα νιώσει τόσο ζεστό με το παραμικρό όπως το A9. Όσο για την μπαταρία ακόμα και στο standby που λες το M8 ήταν ανώτερο, το έβγαζα από το ρεύμα στις 5-6 το πρωί και μέχρι τις 10 που άρχιζα να το δουλεύω είχε χάσει μόλις 1% τη στιγμή που το Α9 χάνει 3% δοκιμασμένο εδώ και 3 μέρες και παρουσιάζει την ίδια συμπεριφορά κάθε μέρα.

 

@pik. Δυστυχώς το βαρέθηκα ρε συ το m8, νισάφι πια και Μ9 δεν σκέφτομαι να πάρω, κρίμα για την htc αλλά όταν ζητάς τέτοια ποσά, ε κάποιοι χρήστες έχουν και απαιτήσεις..

 

@nek46 Ευχαριστώ Νεκτάριε και ναι εννοείτε πως μόλις αρχίσουν να παίζουν μεταχειρισμένα κάτω από 450 έφυγα για το 10 το καλό!

 

@Finn Φίλε μου τα 'λεγες αλλά δεν το πίστευα ότι ήταν τόσο χάλια. Ήμουν μεταξύ power bank και quick charger, τελικά πήρα power bank γιατί δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να βρω πρίζα εύκολα, πχ προχθές δεν κατάφερα να βρω..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πραγματικά το μόνο μελανό σημείο της συσκευής.έχασε 20% σε μιάμιση ώρα με 40λεπτα ραδιόφωνο από τα ακουστικά και κλειστό data.

Εντωμεταξύ το ραδιόφωνο πολύ συχνά σταματάει να παίζει και πρέπει να μπω ξανά μέσα να το ενεργοποιήσω.....πολύ σπαστικό....

 

Στάλθηκε από το HTC One A9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βραδυ το βαζω σε λειτουργια πτησης εχωντας 40% υπολοιπο μπαταριας. Το πρωι ευτυχως ξυπνησα απο μονος μου, εστω και καθυστερημενα.....τα ξυπνητηρια δεν χτυπησαν ποτε γιατι η συσκευη ειχε κλεισει απο μπαταρια.....ελεγχωντας στην συνεχεια την καταναλωση μπαταριας ειδα οτι η εφαμρογη HTC Club, που αγνοουσα μεχρι τωρα την υπαρξη της, ηταν στην κορυφη της λιστας με 14%(!!!!) χρηση μπαταριας....η εφαμογη προφανως ανοιξε ή ετρεχε απο μονη της στο παρασκηνιο......Πως μπορει να εγινε αυτο και εν τελει δικαιολογειται να μου ρουφηξει ολη την μπαταρια;;

Αυτες οι κουλαμαρες του Android ειναι που με χαλανε περισσοτερο...

Edited by asikis
Link to comment
Share on other sites

Μιας και εγώ έκανα την μετάβαση από το Μ8 θα συμφωνήσω πάνω-κάτω με τον kollatos.

 

Πολύ καλή οθόνη (για τα γούστα μου και σε σχέση με το Μ8).

Πολύ ωραία αίσθηση στο τζάμι του.

Πολύ καλός ήχος από τα ακουστικά.

Πολύ καλό wifi.

Πολύ καλή κάμερα.

Το fingerprint είναι ωραία διαδικασία (όταν δουλεύει γιατί ενίοτε δεν πιάνει με την πρώτη και θέλει αρκετές προσπάθειες).

Λεπτό/στιβαρό που μου κάνει εντύπωση σε σχέση με το Μ8 (ακόμα και με θήκη).

Δεν παρατήρησα κάποιο lag στις εφαρμογές που χρησιμοποιώ.

 

Όχι τόσο καλή μπαταρία (με χρήση social media, IM, μηδαμινές κλήσεις), με σώζει το γεγονός ότι έχω συνέχεια πρόσβαση σε πρίζα/power bank, ευτυχώς φορτίζει γρήγορα.

Κακό downgrade στο θέμα ηχείου αλλά μουσική ακούω μόνο από τα ακουστικά.

 

Έχω παρατηρήσει και εγώ το θέμα με το FM Radio που σταματάει να αναπαράγει και πρέπει να κάνω stop/play για να νιώσει...

 

Βασικά θεωρώ ότι είναι ευχάριστη αλλαγή από το Μ8 (που το έχω παροπλίσει και μάλλον θα πάει προς πώληση οσονούπω) και σε αναμονή για πάρω το 10 όταν θα πέσει σχετικά η τιμή του.

 

Ερώτηση (την είχα κάνει και παλιότερα), τώρα στο android 6.0 η HTC έχει αφαιρέσει αρκετά widget της, υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το People Widget που είχε στις παλιότερες εκδόσεις και μπορούσα να έχω όλα τις starred/favourites επαφές σε home screen?

Edited by MaterialDefender
The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

Στο xda υπάρχει ένα pack με missing apps. Αρκετά δουλεύουν χωρίς root. Give it a try!

 

Στάλθηκε από το HTC One A9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Στο xda υπάρχει ένα pack με missing apps. Αρκετά δουλεύουν χωρίς root. Give it a try!

 

Στάλθηκε από το HTC One A9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έψαξα εκεί αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο για το People (ζήτησα κιόλας να μου στείλουν το package αλλά καμία ακρόαση...:ninja:)

The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνει; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3373154

 

Στάλθηκε από το HTC One A9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνει; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3373154

 

Στάλθηκε από το HTC One A9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι, έπαιξε κομπλέ! Ευχαριστώ πολύ!:grin:

The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

Χτες το βραδυ το βαζω σε λειτουργια πτησης εχωντας 40% υπολοιπο μπαταριας. Το πρωι ευτυχως ξυπνησα απο μονος μου, εστω και καθυστερημενα.....τα ξυπνητηρια δεν χτυπησαν ποτε γιατι η συσκευη ειχε κλεισει απο μπαταρια.....ελεγχωντας στην συνεχεια την καταναλωση μπαταριας ειδα οτι η εφαμρογη HTC Club, που αγνοουσα μεχρι τωρα την υπαρξη της, ηταν στην κορυφη της λιστας με 14%(!!!!) χρηση μπαταριας....η εφαμογη προφανως ανοιξε ή ετρεχε απο μονη της στο παρασκηνιο......Πως μπορει να εγινε αυτο και εν τελει δικαιολογειται να μου ρουφηξει ολη την μπαταρια;;

Αυτες οι κουλαμαρες του Android ειναι που με χαλανε περισσοτερο...

 

 

 

Έχεις ένα δίκιο.

Εφαρμογές όμως αυτού του τύπου, καλά θα είναι να τις απενεργοποιούμε. Δε νομίζω να σε χρειάζεται το htc club.

Εγώ να φανταστείς έχω απενεργοποιήσει όλο το bloat της google και μερικά της motorola στο Moto X μου.

Θέλει λίγη προσοχή.

Το doze στη marshmallow κάνει θαύματα σε idle κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει ενα πραγμα που χαρακτηριζει τα HTC εναι οτι δεν εχουν προβληματα με διαχειρηση μνημης και wakelocks που σκοτωνουν την μπαταρια.

 

Τοσο το Α9 οσο και το 10 αλλα και το Μ8 ειναι παραδειγματικα στην διαχειρηση στο stand by.

ειδικα το Α9 δεν χαλαει μπαταρια καθολου.

 

ενας ακομα λογος που δεν μπορω να ξεκολλησω απο αυτες τις συσκευες.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει ενα πραγμα που χαρακτηριζει τα HTC εναι οτι δεν εχουν προβληματα με διαχειρηση μνημης και wakelocks που σκοτωνουν την μπαταρια.

 

Τοσο το Α9 οσο και το 10 αλλα και το Μ8 ειναι παραδειγματικα στην διαχειρηση στο stand by.

ειδικα το Α9 δεν χαλαει μπαταρια καθολου.

 

ενας ακομα λογος που δεν μπορω να ξεκολλησω απο αυτες τις συσκευες.

Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις εσύ πάντως η δική μου εμπειρία με το Α9 είναι ότι η μπαταρία ειναι για κλάματα. Το έβγαλα το πρωί στις 7.00.ακουσα 50 λεπτά ραδιόφωνο με ακουστικά. Μετά και μέχρι τις 17.10 να το άγγιξαν και 3-4 φορές. Ήταν σύνδεσμο συνέχεια στο WiFi του γραφείου και συγχρονίζε δύο λογαριασμούς email. Έφυγα από το γραφείο στις 17.10 όπου έβαλα ξανά ραδιόφωνο. Στις 17.10 είχε 40% μπαταρία . μετά ακούω πάλι ραδιόφωνο 50 λεπτά και γυρνώντας στο σπίτι του δούλεψα για κανένα 30λεπτο για να δω ειδήσεις κτλ . τώρα έχει 22%.....ειχα διαβάσει ότι η μπαταρία του είναι μέτρια αλλά αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι είναι κάτω του μετρίου....

 

Στάλθηκε από το HTC One A9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ποσες μερες το εχεις;

Κοντεύω 20. Το φορτίζω κάθε μέρα. Η μπαταρία από 100% στο 10% πάει σε 14-15 ώρες

 

Στάλθηκε από το HTC One A9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

27455819350_53b9def063_o.jpgIMAG0001 by anko_184, on Flickr

 

Μια χαρά καμερούλα το μικρό..

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι τα μπρατσακια οεο :whistle::whistle: :lol::lol::lol::lol::lol::lol::ρ:ρ:lol::lol::lol::lol:

Οff topic πηγα στο αεροδρομιο σημερα 41 χτυπησε ψηθηκαμε :heat:

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Φάγαμε τα νιάτα μας στα κολυμβητήρια φίλε.. δεν χρειαζόμαστε μπρατσάκια! :p :p

 

Send from my HTC One A9

 

Πάντως την προηγούμενη Κυριακή στην παραλία εμένα εμφάνισε ένα θαυμαστικό η μπαταρία.. και το κινητό ζεματουσε..

Σκέφτομαι να του κολλήσω καμιά ψηκτρα από πίσω..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παρατηρούσα τις τελευταίες μέρες ότι όταν άνοια την κάμερα κολούσε υπερβολικά να κάνει το παραμικρό. Χθες εκανα επαναφορα εργοστασιακών στην αρχή πηγαινε σφαιρα και μετα την εγκατάσταση λιγων εφαρμογών ξανα τα ίδια. Γνωρίζει κανείς σε τι μπορεί να οφείλεται; Κατά τα άλλα η συσκευή είναι πολύ γρήγορη δεν αντιμετωπίζω κάποιο θέμα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...