Jump to content

Blackview BV5000


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρώτη φόρτιση μετά την αναβάθμιση και η απόλυτη απογοήτευση, το τηλέφωνο είναι από χθες στον φορτιστή και δεν ανεβάζει το ποσοστό της μπαταρίας πάνω από 42%. Άλλαξα φορτιστές έβγαλα μπαταρία έκανα hard reset άλλα τίποτα, το πρόβλημα είναι πρώτη φορά που μου το παρουσιάζει, και είμαι σίγουρος πως φταίει η αναβάθμιση για αυτό. Πραγματικά απογοητεύθηκα πολύ για αυτό που συνέβη, και το θέμα τώρα είναι πως συνεχίζεις. Λυπάμαι πολύ, ήταν ένα πολύ αξιόλογο τηλέφωνο....

 

 

ΣΟΣ..... ΜΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΤΕ ΣΕ 6.0.... ΒΓΆΖΕΙ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΦΌΡΤΙΣΗ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΊΑΣ... ΕΝΗΜΕΡΏΘΗΚΑ ΜΌΛΙΣ ΑΠΌ ΤΗ ΕΤΑΙΡΕΊΑ...... ΤΟ ΣΤΈΛΝΩ ΑΎΡΙΟ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΊΑ ΓΙΑ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΈΝΩ ΚΑΙΝΟΎΡΙΟ UPDATE ΜΟΥ ΕΊΠΑΝ.

Συγνώμη για τα μεγάλα γράμματα, το έκανα για να το δουν όλοι.

Εγώ την πάτησα και έμεινα χωρίς κινητό. Ελπίζω να μην την πατήσουν κι άλλοι....

 

 

UPDATE: Μόλις σήμερα μίλησα με Blackview επίσημα. Τους ανάφερα το πρόβλημα και μου απαντήσαν πως έχουν γνώση, μου ζήτησαν συγγνώμη για την αναστάτωση που προκλήθηκε, με προέτρεψαν ή να το στείλω για υποβάθμιση σε Android 5.1 ή να το κρατήσω φορτισμένο πάνω από 40% μέχρι να έρθει update και να διορθωθεί το θέμα με την φόρτιση.

 

UPDATE 21/5/2016: Μετά από ψάξιμο στο ίντερνετ και επικοινωνία με Ελλάδα και τις δυο επίσημες αντιπροσωπείες που εισάγουν το κινητό καθώς και επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη της Blackview έμαθα πως είναι θέμα στο πόσο ρεύμα παίρνει το κινητό για να φορτίσει. Το ρεύμα λόγω προβλήματος του λειτουργικού είναι πολύ λίγο και για αυτό το κινητό αργεί πάρα πολύ να φορτιστεί. Η λύσεις που μου πρότειναν είναι δυο η πρώτη να το στείλω στη Θεσσαλονίκη για να περάσουν ξανά 5.1 και η δεύτερη να το αφήσω να φορτίζει μέχρι να φτάσει στο 100% και να περιμένω update που θα διορθώνει το πρόβλημα. Το οποίο από ότι μου είπαν από Κίνα θα έρθει σύντομα. Πάντως πολύ καλή η υποστήριξη και η εξυπηρέτηση από την Blackview η οποία μου απαντάει αμέσως σε ότι έχω ρωτήσει. Με καθησύχασαν ζητώντας μου συγγνώμη για την όποια ταλαιπωρία και πως κάνουν το παν για διορθώσουν το λάθος τους.

 

UPDATE 22/05/2016: Σήμερα τελικά το βράδυ κατάφερε να φορτίσει στο 100% μετά σχεδόν τρία 24ωρα στην φόρτιση. Τουλάχιστον τώρα μπορώ να περιμένω να δώσουν την αναβάθμιση για να διορθώσουν το θέμα με την αργή φόρτιση.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Μήπως σου είπαν ποτέ θα έρθει το update να διορθώσει το πρόβλημα της φόρτισης;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για την ενημερωση, να σαι καλα. Εμενα ακομα να μου ρθει παντως το update, αλλα με οσα λες θα περιμενω το update του update μαλλον :)
Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε και μένα μόνο στην πρώτη φόρτιση μετά την αναβάθμιση το έβαλα να φορτίζει η το βράδυ και το πρωί είχε 84% στη δεύτερη φόρτιση μετά από 8 ώρες έπιασε το 100% έκτοτε κανένα πρόβλημα και η αυτονομία ίδια όπως την 5.1. Τώρα για το πόσες ώρες κάνει να φορτιση δεν ξέρω γιατί συνήθως το βάζω να φορτίζει βράδυ και το βγάζω το πρωί
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δείτε τώρα τι παίζει. Ενώ υπάρχει όντως πρόβλημα και το αναγνωρίζουν και η εταιρία (Blackview Κίνας) μιας και μιλάω εδώ και τέσσερις ημέρες μαζί τους, όσο και η επίσημη αντιπροσωπεία εδώ στην Ελλάδα μιας και με αυτούς μιλάω όλες αυτές τις ημέρες, θα συμφωνήσω με τον @ipnaka. Διαβάζοντας μέσα στο forum της Blackview κάποιος έγραψε το εξής.... Σε όσους συμβαίνει να μην φορτίζει το κινητό, να κλείσουν το κινητό να βγάλουν την μπαταρία να το αφήσουν για λίγη ώρα χωρίς μπαταρία, να την τοποθετήσουν ξανά, ενεργοποιούν το τηλέφωνο και το τηλέφωνο ως δια μαγείας ξεκινάει να φορτίζει κανονικά. Ε λοιπόν το έκανα σήμερα, και όντως κανένα πρόβλημα με την φόρτιση..... Όλα δείχνουν καλά προς το παρόν, άλλα σίγουρα υπάρχει θέμα με την αναβάθμιση και αναμένουμε διορθωτικό Update που θα εξαλείφει το πρόβλημα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και να με συγχωρήσετε, έχω να μπώ πολύ καιρό και δέν γνωρίζω καλά την λειτουργία απάντησης στο forum γι αυτό γραφω εδω. Απο καιρό ενδιαφέρομαι να αγοράσω το κινητό αυτό, αλλα λόγω της κρίσης δυσκολεύομαι και το αναβάλλω. Διάβασα τις κριτικές σας και τις απόψεις σας και με βοήθησαν πολύ να παραμένει στις επιθυμίες μου. Μπορεί κάποιος να με κατευθύνει ωστε να μπορέσω να το αποκτήσω όσο πιο οικονομικά γίνεται με αντικαταβολή? Δέν γνωρίζω Αγγλικά σε επίπεδο να μπορώ να ολοκληρώσω διαδικασία διαδικτυακής επικοινωνίας με ξένο site, και δεν εχω πιστωτική κάρτα η paypall. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

mpozidis1. Για αγορες απο κινα θελεις πιστωτικη η' και χρεωστικη νομιζω. Αντικαταβολη απο εξωτερικο δεν γινεται. Το καλυτερο site ειναι το vickmall. Τιμη καπου 110-115 ευρω νομιζω εχεθ. Το πουλανε και στην Ελλαδα, απο εδω γινεται με αντικαταβολη αλλα πληρωνεις παραπανω, αρκετα παραπανω. Η αποφαση δικη σου. Εγω προσωπικα δεν θα αγοραζα με τιποτα απο Ελλαδα. Καλημερα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να πω πως μετά τις ενέργειες που έκανα και έγραψα σε παραπάνω Post μου, το τηλέφωνο πλέον φορτίζει μια χαρά. Αυτονομία ίσως λίγο καλύτερη σε σχέση με το 5.1. Έγινε και hard reset και η συσκευή πλέον πετάει.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το ασχετο, αλλα τι εννοεις hard reset? Και πως γινεται. Αν τυχον χρειαστει να ξερω.

 

Hard reset= Επαναφορά του τηλεφώνου στην εργοστασιακή κατάσταση.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Στον τομέα που υποτίθεται ότι είναι το δυνατό σημείο του τηλεφώνου (αντοχή, ανθεκτικότητα) μου φαίνεται είχε πλήρη αποτυχία. Άλλη μία καταστροφή οθόνης από ένα πέσιμο (λειτουργεί ακόμα το touch) στο τηλέφωνο του γαμπρού μου. Του το πήρα εγώ γιατί μου ζήτησε ανθεκτικό κινητό για την δουλειά του και με τόσα βίντεο που είχα δει να σπάει ακόμα και καρύδια έλεγα θα αντέξει τουλάχιστον μερικά πεσίματα. Αλλά μας ''πούλησε'' τελικά. Συμφέρει τώρα η αλλαγή οθόνης ή καινούριο κινητό?
Link to comment
Share on other sites

Στον τομέα που υποτίθεται ότι είναι το δυνατό σημείο του τηλεφώνου (αντοχή, ανθεκτικότητα) μου φαίνεται είχε πλήρη αποτυχία. Άλλη μία καταστροφή οθόνης από ένα πέσιμο (λειτουργεί ακόμα το touch) στο τηλέφωνο του γαμπρού μου. Του το πήρα εγώ γιατί μου ζήτησε ανθεκτικό κινητό για την δουλειά του και με τόσα βίντεο που είχα δει να σπάει ακόμα και καρύδια έλεγα θα αντέξει τουλάχιστον μερικά πεσίματα. Αλλά μας ''πούλησε'' τελικά. Συμφέρει τώρα η αλλαγή οθόνης ή καινούριο κινητό?

 

Αν το επισκευάσεις στην εδώ επίσημη εταιρία δεν συμφέρει, θα σου βγει καμιά 90€. Αν το αγοράσεις από έξω κάνει 110 με 115€.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αποτυχία δυστυχώς απαγοητευτηκα. Μου έσπασε η οθόνη μέσα στη τσέπη μου

 

Μέσα στην τσέπη??? πολύ ωραία! πληρώνεις υποτίθεται για σκληροτράχηλο κινητό και διαλύεται όπως ούτε τα φτηνότερα κινέζικα.

Έχω 3 χρόνια τα ΤHL W100 και 4000, έχουν πέσει πάμπολες φορές και ούτε γρατσούνισμα. Και τώρα με ένα χτύπημα θρυμματίζεται το ''ανθεκτικό'' κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην τσέπη??? πολύ ωραία! πληρώνεις υποτίθεται για σκληροτράχηλο κινητό και διαλύεται όπως ούτε τα φτηνότερα κινέζικα.

Έχω 3 χρόνια τα ΤHL W100 και 4000, έχουν πέσει πάμπολες φορές και ούτε γρατσούνισμα. Και τώρα με ένα χτύπημα θρυμματίζεται το ''ανθεκτικό'' κινητό.

 

Άλλη ******* το thl είχα ένα και χάλασε η υποδοχή του usb για φορτισμα

Link to comment
Share on other sites

Εγω επαναλαμβανω οτι απο τον Δεκεμβρη που το εχω, μου εχει πεσει παρα πολλες φορες ειλικρινα και ζει ακομα. Πτωσεις καλες που λεμε. Απλα στις γερες πτωσεις εχει κανει restart. Το μονο που εχω δει στην οθονη ειναι μια γρατζουνια μικρη, αλλα δεν εχω καταλαβει πως εγινε. Ισως επειδη το βαζω σε τσεπη συνεχεια με κλειδια, δεν ειμαι σιγουρος ομως. Το μονο αρνητικο για μενα ειναι οτι δεν εχει ερθει ακομα το update σε 6.0

Οσο αφορα τον φιλο που λεει οτι εσπασε και επειδη το χω διαβασει και εγω εδω περα και ειναι και ενημερη και η ιδια η εταιρεια, μπορω να φανταστω (υποθεσεις κανω), οτι τα οποια προβληματα ανθεκτικοτητας της οθονης δεν θα υπαρχουν στο επομενο τους μοντελο το bv6000, το οποιο ειναι ακριβο ομως. Μου αρεσει και μενα, αλλα δεν μπορω να φτασω τοσο ψηλα.

Καταληγω παντως στο οτι ειμαι τυχερος ως τωρα που δεν εχςι σπασει, βλεποντας σχολια αλλων παιδιων εδω περα. Επισης ενα αρνητικο ειναι η επικοινωνια της εταιρειας, γενικα σε γραφουν και στο fb και στο επισημο site.

Τελοσπαντων, σορρυ για το μακροσκελες, καλο μεσημερι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να πω πως μετά τις ενέργειες που έκανα και έγραψα σε παραπάνω Post μου, το τηλέφωνο πλέον φορτίζει μια χαρά. Αυτονομία ίσως λίγο καλύτερη σε σχέση με το 5.1. Έγινε και hard reset και η συσκευή πλέον πετάει.

 

Καλημέρα

Ποια έκδοση είχες και σου ήρθε update σε Android 6;

εμένα είναι ακόμη με την αρχική 5/11/2015 και δεν έχω κάνει κανένα update ακόμα από τον Ιανουάριο που το αγόρασα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Ποια έκδοση είχες και σου ήρθε update σε Android 6;

 

εμένα είναι ακόμη με την αρχική 5/11/2015 και δεν έχω κάνει κανένα update ακόμα από τον Ιανουάριο που το αγόρασα

 

 

 

 

 

Δεν θυμάμαι πια είχα, τώρα είμαι σε Android 6.0. Δεν σου ήρθε γιατί σταμάτησαν την αναβάθμιση λόγω των προβλημάτων που προέκυψαν σε όσους αναβαθμίσαν με την φόρτιση της μπαταρίας. Περιμένουν να φτιάξουν το πρόβλημα και μετά να συνεχίσουν την αναβάθμιση. Να σημειώσω πως το πρόβλημα με την φόρτιση έχει λυθεί στο δικό μου τηλέφωνο αν το φορτίζω έχω η μπαταρία είναι πάνω από 70%, τότε φορτίζει κανονικά, Αν είναι κάτω από 70% τότε κατά παράξενο τρόπο φορτίζει 1% την ώρα.

 

 

 

Αναμένω κι εγώ update που θα διορθώνει το πρόβλημα όπως μου είπαν από την BlackView Κίνας.

 

Sent from mTalk Κώστας!!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω για το παραπάνω ότι το κατάστημα επειδή λέει έχει παράπονα και από άλλους πελάτες ότι σπάνε οι οθόνες εύκολα, έχει παραγγείλει μια παρτίδα για να έχει απόθεμα σε ανταλλακτικά. Υποστηρίζουν ότι ο βασικός λόγος για αυτό είναι ότι το τζάμι της οθόνης είναι εκτεθειμένο (υπερυψωμένο) σε σχέση με το υπόλοιπο πλαίσιο του κινητού με αποτέλεσμα να είναι το πρώτο που φθείρεται αν χτυπήσει σε κάποια επιφάνεια.

 

Δυστυχώς από ό,τι φαίνεται το τζάμι πάει πακέτο με την οθόνη ακόμα και αν η οθόνη η ίδια δεν έχει σπάσει, με αποτέλεσμα το κόστος να ανέρχεται στα 58 ευρώ τελική τιμή με το ΦΠΑ και άλλα 10 η τοποθέτηση.

 

Σε ποιό κατάστημα έχει μόνο 10 ευρώ η τοποθέτηση;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό κατάστημα έχει μόνο 10 ευρώ η τοποθέτηση;

 

dikarto.gr στον Κολωνό. Από εκεί το πήρα βέβαια, δεν ξέρω αλλού πόσο θα χρέωναν. Δηλαδή δεν ξέρω αν η τιμή αυτή είναι ίδια ακόμα και αν τους πας εσύ το κινητό και το ανταλλακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω πως μόλις βγήκε το πολυπόθητο update 1.3..... Και πλέον διορθώθηκε το πρόβλημα με την αργή φόρτιση. Όλα καλά πλέον με την φόρτιση του κινητού. Προχωρήστε στην αναβάθμιση σε 6.0.

 

Sent from mTalk Κώστας!!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω πως μόλις βγήκε το πολυπόθητο update 1.3..... Και πλέον διορθώθηκε το πρόβλημα με την αργή φόρτιση. Όλα καλά πλέον με την φόρτιση του κινητού. Προχωρήστε στην αναβάθμιση σε 6.0.

 

Sent from mTalk Κώστας!!

 

εδωσαν ΟΤΑ τρο νεο UPDATE? γιατι εγω δεν εχω ΟΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως δεν ξερω τι γινεται, κανενα update , δεν μου εχει ερθει, ουτε το τωρινο που λετε, ουτε το παλιο. Να πω οτι δεν εχω πειραξει το κινητο, με ρομ, ρουτ και τετοια, το χω οπως ειναι απο την μανα του. Αλλα μαλλον σε πηγαδι κατουρησα και δεν....
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως δεν ξερω τι γινεται, κανενα update , δεν μου εχει ερθει, ουτε το τωρινο που λετε, ουτε το παλιο. Να πω οτι δεν εχω πειραξει το κινητο, με ρομ, ρουτ και τετοια, το χω οπως ειναι απο την μανα του. Αλλα μαλλον σε πηγαδι κατουρησα και δεν....

 

κι εγω, τα ιδια..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...