Jump to content

Lenovo Vibe P1 Pro


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο που να κάνω download τα:

01. Download ROM (P1a42_S135_151013_ROW_to_CN.rar)

02. Download Qualcomm USB Drivers

03. Download QFIL Flash Software (qpst_2.7.422)

 

Για τη ROM διάβασα post στη 2η σελίδα και τη βρήκα στο Google.

Τα υπόλοιπα καθώς και περισσότερες πληροφορίες για νεότερες ROMs και Flashάρισμα μπορείς να διαβάσεις:

 

http://forum.xda-developers.com/vibe-p1/development/qpst-flashing-vibeui-3-1-s272-rom-t3386650

http://forum.xda-developers.com/vibe-p1/development/lenovo-vibe-p1-stock-rom-custom-rom-t3306484

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα στην παρεα.

Ειμαι και εγω κατοχος αυτου του κινητου πλεον.

Με τις τελευταιες αναβαθμισεις που του εκανα πλεον το κινητο δεν ανοιγει και μενει ανοικτο με το λογοτυπο της Lenovo.

Εχει μπρικαρει και δεν μπορω να το κανω factory reset ουτε με τα 3 κουμπια.

Εχει καποιος καποια λυση για μπρικαρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.

Ειμαι και εγω κατοχος αυτου του κινητου πλεον.

Με τις τελευταιες αναβαθμισεις που του εκανα πλεον το κινητο δεν ανοιγει και μενει ανοικτο με το λογοτυπο της Lenovo.

Εχει μπρικαρει και δεν μπορω να το κανω factory reset ουτε με τα 3 κουμπια.

Εχει καποιος καποια λυση για μπρικαρισμα?

 

Τι εννοεις του εκανες;Σου ηρθαν οτα;

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις του εκανες;Σου ηρθαν οτα;

 

Ναι ειχε ερθει ΟΤΑ και την εκανα.Δεν θυμαμαι ποια εκδοση ειχε πριν.

Υπαρχει λυση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειχε ερθει ΟΤΑ και την εκανα.Δεν θυμαμαι ποια εκδοση ειχε πριν.

Υπαρχει λυση?

 

Και πως κολλησε στο λογκο της λενοβο μηπως δεν την αφησες να τελειωσει και πατησες κανα κουμπι; την 6.0 περναγε η μια μικρη των 30 μεγκαμπαϊτ;Ποτε την εκανες λιγο πριν ποσταρεις εδω;

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Και πως κολλησε στο λογκο της λενοβο μηπως δεν την αφησες να τελειωσει και πατησες κανα κουμπι; την 6.0 περναγε η μια μικρη των 30 μεγκαμπαϊτ;Ποτε την εκανες λιγο πριν ποσταρεις εδω;

 

Λιγο πριν ποσταρω εδω,δεν ηταν μικρη απο οσο θυμαμαι.

Τι πρεπει να γινει τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Λιγο πριν ποσταρω εδω,δεν ηταν μικρη απο οσο θυμαμαι.

Τι πρεπει να γινει τωρα?

 

Βιαστηκες οταν κανει ενημερωση στην μεγαλη κολλαει για αρκετη ωρα στο λογκο και αναλογα και τις ταχυτητες του ρουτερ δεν επρεπε να το πειραξεις τωρα!!! Βαλτο να φορτισει τεζα και δοκιμασε να το ανοιξεις.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Το κάνει αλλά δεν ανοίγει με τίποτα. Ούτε με volume up+ power button. Με τίποτα.

 

Δηλαδή κρατας το πάουερ και δεν δονείται;

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Δονειται κανονικά τι θέμα είναι ότι μένει κολλημένο στο λογότυπο.

 

Αστο 2 3 ωρες μηηηπως ξεκολησει

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Αστο 2 3 ωρες μηηηπως ξεκολησει

 

Το αφησα 15 ωρες εχτες και δεν εκανε κατι.Αυτη ειναι η λυση?

Δεν υπαρχει καποιο προγραμμα να το γυρισω σε εργοστασιακες ρυθμισεις?

Link to comment
Share on other sites

Το αφησα 15 ωρες εχτες και δεν εκανε κατι.Αυτη ειναι η λυση?

Δεν υπαρχει καποιο προγραμμα να το γυρισω σε εργοστασιακες ρυθμισεις?

http://www.needrom.com/download/lenovo-vibe-p1c72-row-2/#

 

Στάλθηκε από το R7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!Ειμαι νεος κατοχος του κινητου και πρωην κατοχος του a806.Το κινητο αγοραστηκε απο το tvc-mall kai σταλθηκε προφανως με κινεζικο firmware.Με εχει τρελανει σε διαφημισεις και γενικοτερες κινεζιες!Μπορει καποιος να μου δωσει χειρα βοηθειας?
Link to comment
Share on other sites

Λίγες σελίδες πιο πίσω έχουν βάλει αναλυτικό οδηγό τα παιδιά. Αυτόν ακολούθησα και εγώ και γλύτωσα από τις κινέζικες βλακείες που είχε μέσα περασμένο το κινητό μου.
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. έχω το P1c72 αγορασμένο απο κίνα πρόσφατα. Δέν έχε ραδιόφωνο μήπως μπορείς να βοηθήσεις να το βρώ ή πώς να βάλω? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Αγοραστηκε πριν ενα μηνα και κατι το ευρωπαϊκο μοντελο a42 με τα 32 μνημη και τα 2 γκιγα ραμ.Εχουμε και λεμε ηχος στο ακουστικο καθαρος δυνατος και κρυσταλινος,επισης ο συνομιλητης σου σε ακουει δυνατα και καθαρα.Ο ηχος στο εξωτερικο ηχειο αρκετα δυνατος προς πολυ και καθαρος με καποια μπασακια.Οθονη εχει καλα χρωματα και πιστα στην πραγματικοτητα αλλα εχει ρυθμιση να τα κανεις οπως επιθυμεις.Η φωτεινοτητα της στον ηλιο δεν ειναι η καλυτερη αλλα εχει και λειτουργια που τη βαζεις χειροκινητα και ξεπερνα το μαξιμουμ θεσης.Ειναι γρηγορο στο σερφαρισμα δε μου εχει λαγκαρει προς το παρον και εξαιρετικη διαχειριση της ραμ.Η βασικη καμερα σε καλο φωτισμο η την ημερα βγαζει αξιοπρεπεις φωτο και με πολυ πιστοτητα χρωματων.Το βραδυ χωρις φλας δεν ειναι καλη ομως με φλαςς που ειναι και πολυ δυνατο βγαζει καλες φωτο και μαλιστα;δε θα το πιστεψετε σε κοντινη βγαζει με φοβερη ευκρινεια αντικειμενα και χρωματα (οταν ανεβω αθηνα θα ανεβασω τη φωτο δεν θα το πιστευετε).Η μπροστινη καμερα ειναι μετρια.Τραβαει καλο βιντεο σε mp4 δυνατο ηχο και διαθετει σταθεροποιητη.Φορτιζει σφαιρα με τον δικο του φορτιστη και με τους αλλους αλλα πιο αργα εννοειται καθως τους "αναγνωριζει".Αυτονομια;Ειναι ενα κτηνος σε σερφαρισμα με 4g μονο καθοτι διακοπαρω 9 ωρες οθονη +λεω+33 ωρες αναμονη και κλησεις καμμια ωρα,συνολο 42 ωρες μεχρι να παει απο 100% στο 5% το οποιο εβαλα για φορτιση γιατι κοραστηκα να το αδειασω.Στα παιχνιδια δε ξερρω γιατι δεν παιζω,παντως απο θερμοκρασια και στην παραλια που το εχω δεν ζεσταθηκε ιδιαιτερα δηλαδη δε σου καιει τα χερια αλλα απλα χλιαρο ειναι ας πουμε.Εχει διπλο χτυπημα για ξυπνημα οθονης δακτυλικο το οποιο δε δοκιμασα γιατι τα απεχθανομαι για πολλους λογους!!!!!Εχει ραδιοφωνο πηρε την 6 μεσω ΟΤΑ και αλλη μια μικρη και θα παρει και την "7" 90% οπως μου εμαθα αλλα δε το υπογραφω κιολας.Αυτα εχω δει εγω προς το παρον αν εντοπισω κατι αλλο θα ενημερωσω και θα βαλω φωτο οταν κατεβω αθηνα για του λογου το αληθες.

Ξεχασα να πω οτι και σαν σημα κινητης και gps ειναι αψογο και ταχυτατο οσο αφορα την πλοηγηση κλειδωμα δορυφορων κλπ.Τα λεφτα του τα αξιζει.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

http://www.needrom.com/download/lenovo-vibe-p1c72-row-2/#

 

Στάλθηκε από το R7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δυστυχως συνεχιζει να ειναι νεκρο το κινητο στο λογοτυπο της Lenovo.

Πως μπορω να το ξεπρικαρω?

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το έχω στα χέρια μου και μπορώ να πω οτι για $200 είναι πολύ καλό. Το μόνο που έχω παρατηρήσει το ελάχιστο διάστημα που το έχω είναι οτι θα ήθελα πιο φωτεινή την οθόνη (δεν εννοώ την μόνιμη επιλογή "Super bright mode") και οτι χωρίς κάρτα SIM και χωρίς WiFi (Stand By) καταναλώνει αρκετή μπαταρία (P1a42_S288_160721_ROW - NO ROOT).

Όσον αφορά την Κινέζικη ROM που ήρθε, απλά είναι ΧΑΛΙΑ!!! Χωρίς FM, χωρίς Android Launcher, Adware Διαφημίσεις κ.τ.λ

Πέρασα την "P1a42_S152_160126_ROW Root + busybox και κατόπιν μου ήρθε OTA Android 6.0.1. (Without ROOT).

 

Για όσους ενδιαφέρονται ακολουθεί πλήρης οδηγός (Update). Όπως πάντα ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ !!!!!!!!!!!!!

Σημ. Στο τέλος της διαδικασίας μου κόλλησε στο "Lenovo Logo" αλλά με -Wipe Cache And Wipe User Data- ξεκίνησε κακονικά.

 

=============================================================================

HOW TO FLASH / DOWNLOAD ROM (Windows 7 Recommended)

=============================================================================

01. Download ROM "P1a42_S152_160126_ROW ( NFC does not work still )Root + busybox.rar"

Links: https://cloud.mail.ru/public/5hQ2/qBfLtumLb or

https://drive.google.com/file/d/0B2P_ip9hksA-M0ZhV3dWWjBaQ3M/view?pref=2&pli=1

02. Download QFIL Flash Software (qpst_2.7.422)

Link: http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3762771&d=1464263580

03. Downolad vcredist_x86.zip

Link: http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3762769&d=1464263521

04. Install QFIL Flash Software (qpst_2.7.422)

05. Install vcredist_x86

06. - Power On - Connect The Phone To USB Port (To Install Drivers)

- Upon Popup On The Phone "USB computer connection" check "Media device" And "USB debugging"

- New Disk "Lenovo suite" Will Appear In Windows.

- Do Not Let Autostart (You Can, But It Is Not Necessary As It Will Install Whole Lenovo Crap)

- Explore The "Lenovo disk=(CD Drive(x:) LenovoSuite)" And Run "LenovoUsbDriver_autorun_1.0.17.exe"

- After Driver Install Finish Reboot Your PC (Not Necessary - Just To Be Sure Everything Is Stable In Windows.

Do NOT Run Other Programs)

07. Disconnect The Phone From Your Computer And Power OFF

08. Close ALL Unnecessary Programs Running In Background Including Antivirus, WiFi, e.t.c

(Providing Constant Data Flow In Flashing Process Is Crucial).

09. Hold Volume Up Key (DO NOT PRESS POWER BUTTON) And Simultaneously Connect The Phone To USB Port Of Your Computer.

(If Everything Is OK, Phone Will Vibrate).

When Your Phone Vibrate At Blank Screen Status, It Means That It Is In Compulsory Download.

10. Check Device Manager --> COM PORTS --> "Qualcomm HS-USB QD Loader 9008 (Comx)"

11. Run QFIL/QPST 2.7.422. To check, It Should Have A Display Port "Qualcomm HS-USB QD Loader 9008 (Comx)",

If Not Find The Port At "SelectPort".

(If There’s A QPSTServer.exe Process In Task Manager, Shut It Down ???)

12. At select Programmer --> Programmer Path --> Browse. Find "prog_emmc_firehose_8936.mbn" --> "Open"

13. At Download --> Load XML --> Find "rawprogram0.xml" --> "Open"

Next Find "patch0.xml" --> "Open"

16. Click "Download", Then The Phone Will Upgrade Automatically.

17. When Successfully Done, Your Phone Will Automatically Restart or "Ready" Message Appears.

If "Ready" Message Appears Hold (Volume UP + Power buttons) For ~12 sec To Reboot.

18. If After Upgrade Phone Is Stuck At Lenovo logo And Did Not Restart:

a. Keep Pressing VolumeUp+VolumeDown+PowerButton Until Switch Off And Vibrates, Then Realese To Enter Recovery Mode

b. In Recovery Mode Delete: Wipe Cache And Wipe User Data

c. Reboot Phone

19. Check up:

After Upgrading Completely, Please Turn On Your Phone To Check If The Software Is Successfully Downloaded. Follow These Steps:

- a. Power On To check: It Should Start Up Normally.

- b. Query The Version Of Software: Input ####5993# To Check, It Should Be The Newly Downloaded Version.

- c. Query The Serial Number And IMEI Of Your Phone: Input ####2222# and *#06# To Check, It Should Be The Same As The Stick On Its Back.

- d. Restore The Factory Settings (Factory Reset???). Input ####7777#, Clear Data In The Phone???

======== Cable Upgrade Usually Takes 4 Minutes To Finish (Not Including The Time Of Installing Upgrade Tools)=========

Link to comment
Share on other sites

H international rom που λέει το vickmall είναι η official της lenovo H h δικιά τους rom ?

μηπως γνωριζει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το έχω στα χέρια μου και μπορώ να πω οτι για $200 είναι πολύ καλό. Το μόνο που έχω παρατηρήσει το ελάχιστο διάστημα που το έχω είναι οτι θα ήθελα πιο φωτεινή την οθόνη (δεν εννοώ την μόνιμη επιλογή "Super bright mode") και οτι χωρίς κάρτα SIM και χωρίς WiFi (Stand By) καταναλώνει αρκετή μπαταρία (P1a42_S288_160721_ROW - NO ROOT).

Όσον αφορά την Κινέζικη ROM που ήρθε, απλά είναι ΧΑΛΙΑ!!! Χωρίς FM, χωρίς Android Launcher, Adware Διαφημίσεις κ.τ.λ

Πέρασα την "P1a42_S152_160126_ROW Root + busybox και κατόπιν μου ήρθε OTA Android 6.0.1. (Without ROOT).

 

Φιλε συνφορουμιτη δε ξέρω τι έκανες για να το κάνεις ευρωπαϊκό αλλά δεν είναι δυνατόν να καταλάβει μπαταρία χωρίς σιμ και γουαϊ φάϊ να την ξοδέψει που ;εδώ εγώ όπως έγραψα πιο πάνω με 9 ώρες οθόνη +33 αναμονη με 4τζι μόνιμα λόγω διακοπών και δεν αδειάζει και σε λειτουργία πτήσης"ξεχασμένο" 4 μέρες είχε κατέβει 11℅ μη μας "τρελάνεις"

Όσο για την οθόνη έχεις δίκιο έπρεπε να είναι πιο φωτεινή αλλά μικρό το κακό.Οποτε υποθέτω ότι κάτι δε σου έκατσε καλά στις αλχημειες μετατροπης τσεκαρε και από cpuz την μπαταρία χωρητικότητα από κινα είναι δεν ξέρεις καμμιά φορά,επισης θέλει και στρωσιμο 2 -3 φορτίσεις.:)

Edited by komias2
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Φιλε συνφορουμιτη δε ξέρω τι έκανες για να το κάνεις ευρωπαϊκό αλλά δεν είναι δυνατόν να καταλάβει μπαταρία χωρίς σιμ και γουαϊ φάϊ να την ξοδέψει που ;εδώ εγώ όπως έγραψα πιο πάνω με 9 ώρες οθόνη +33 αναμονη με 4τζι μόνιμα λόγω διακοπών και δεν αδειάζει και σε λειτουργία πτήσης"ξεχασμένο" 4 μέρες είχε κατέβει 11℅ μη μας "τρελάνεις"

Όσο για την οθόνη έχεις δίκιο έπρεπε να είναι πιο φωτεινή αλλά μικρό το κακό.Οποτε υποθέτω ότι κάτι δε σου έκατσε καλά στις αλχημειες μετατροπης τσεκαρε και από cpuz την μπαταρία χωρητικότητα από κινα είναι δεν ξέρεις καμμιά φορά,επισης θέλει και στρωσιμο 2 -3 φορτίσεις.:)

 

 

Ερχόμενος από THL4400 (Stand By με 3G --> 5%/24h), που σε περίοδο διακοπών το χρησιμοποιούσα μόνο για τηλεφωνήματα και ελάχιστο Internet, και μου κράτησε 15 μέρες, περίμενα από το Lenovo κάτι καλύτερο. Δεν μπορεί να καταναλώνει 8%-10% / 24h χωρίς SIM και WiFi. Μου έκανε εντύπωση και εμένα για αυτό το λόγο και το ανέφερα.

Όσον αφορά τις αλχημείες, είναι απλά επαναπρογραμματισμός του OS. Αν θέλεις τσέκαρε τη ROM (Build Number) του δικού σου για να δούμε ποια είναι.

Τσεκαρισμένο με CPU-Z δεν είδα κάτι περιέργο, όλα είναι βάση προδιαγραφών κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε συνφορουμιτη δε ξέρω τι έκανες για να το κάνεις ευρωπαϊκό αλλά δεν είναι δυνατόν να καταλάβει μπαταρία χωρίς σιμ και γουαϊ φάϊ να την ξοδέψει που ;εδώ εγώ όπως έγραψα πιο πάνω με 9 ώρες οθόνη +33 αναμονη με 4τζι μόνιμα λόγω διακοπών και δεν αδειάζει και σε λειτουργία πτήσης"ξεχασμένο" 4 μέρες είχε κατέβει 11℅ μη μας "τρελάνεις"

Όσο για την οθόνη έχεις δίκιο έπρεπε να είναι πιο φωτεινή αλλά μικρό το κακό.Οποτε υποθέτω ότι κάτι δε σου έκατσε καλά στις αλχημειες μετατροπης τσεκαρε και από cpuz την μπαταρία χωρητικότητα από κινα είναι δεν ξέρεις καμμιά φορά,επισης θέλει και στρωσιμο 2 -3 φορτίσεις.:)

 

 

Ερχόμενος από THL4400 (Stand By με 3G --> 5%/24h), που σε περίοδο διακοπών το χρησιμοποιούσα μόνο για τηλεφωνήματα και ελάχιστο Internet, και μου κράτησε 15 μέρες, περίμενα από το Lenovo κάτι καλύτερο. Δεν μπορεί να καταναλώνει 8%-10% / 24h χωρίς SIM και WiFi. Μου έκανε εντύπωση και εμένα για αυτό το λόγο και το ανέφερα.

Όσον αφορά τις αλχημείες, είναι απλά επαναπρογραμματισμός του OS. Αν θέλεις τσέκαρε τη ROM (Build Number) του δικού σου για να δούμε ποια είναι.

Τσεκαρισμένο με CPU-Z δεν είδα κάτι περιέργο, όλα είναι βάση προδιαγραφών κατασκευαστή.

 

Καταρχην το thl εχει φτωχοτερη αναλυση οθονης εχει 2 πυρηνες λιγοτερους και 1 γκιγκα ραμ οποτε δε τιθεται θεμα συγκρισης αγαπητε.Και η αυτονομια φαινεται στην χρηση κυριως σου εβγαζε το 4400 13 ωρες οθονη;

Οσο για τον αριθμο κτησης θα τον δω και θα σου πω.Δουλεψε το το κινητο φπρτισε το 3 4 φορες οπως πρεπει μη βγαζεις τετοια ευκολα συμπερασματα.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...