Jump to content

Lenovo Vibe P1 Pro


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά

Μου ήρθε καινούρια ενημέρωση (28ΜΒ) η P1a42_S285_160525_ROW η οποία έλεγε στις πληροφορίες ότι διορθώνει το πρόβλημα με την μπαταρία (που εμφανίστηκε με την προηγούμενη ενημέρωση μάλλον).

Πάντως εμένα πάλι τα 2 θεματάκια που είχα, συνεχίζουν να υπάρχουν. Ενώ γράφεις με μικρά το SMS ο άλλος που το λαμβάνει παίρνει μόνο κεφαλαία. Και το δεύτερο θέμα είναι ότι δεν με αφήνει, από τις ρυθμίσεις κλήσεων, να ενεργοποιήσω την απόκρυψη του αριθμού μου.

Έχει κάποιος από εσάς τα ίδια προβλήματα;

 

Να πω, ότι τα είχε αυτά τα δύο θεματάκια από την μέρα που το αγόρασα και δεν έχω περάσει καμία άλλη rom πλην των official της Lenovo.

Ο παραληπτης το λαμβάνει με κεφαλαία γιατί αν σταλθει το μήνυμα με μικρούς χαρακτήρες, θα μπορείς να γράψεις μέχρι 70 γράμματα. Στέλνονται κεφαλαία για να μπορείς να γράψεις μεχει 160. Όσον αφορά την απόκρυψη, μπορείς να πληκτρολογησεις το πρόθεμα #31# πριν απ'τον αριθμό που θες να καλέσεις και θα έχεις απόκρυψη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ο παραληπτης το λαμβάνει με κεφαλαία γιατί αν σταλθει το μήνυμα με μικρούς χαρακτήρες, θα μπορείς να γράψεις μέχρι 70 γράμματα. Στέλνονται κεφαλαία για να μπορείς να γράψεις μεχει 160. Όσον αφορά την απόκρυψη, μπορείς να πληκτρολογησεις το πρόθεμα #31# πριν απ'τον αριθμό που θες να καλέσεις και θα έχεις απόκρυψη

 

Ευχαριστώ πολύ.

Δηλαδή για τα Κεφαλαία δεν υπάρχει λύση. Στο προηγούμενο Lenovo που είχα το Κ910 Vibe Z μου έστελνε με μικρά αλλά μέχρι 70 όπως λες. Πίστευα ότι έφταιγε το ότι ήταν ρουταρισμένο με άλλη rom.

Για την απόκρυψη πολύ χρήσιμο το #31#, ευχαριστώ. Μήπως ξέρεις και αν γίνεται να ξεκλειδωθεί η επιλογή (μου την έχει με αχνή γραμματοσειρά, χωρίς να μπορώ να την επιλέξω).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα.Ως κάτοχος του συγκεκριμένου τηλεφώνου, περίπου ένα μήνα, θα ήθελα να αναφέρω τα εξής.Κατ' αρχάς έρχομαι από το Samsung galaxy SIII οπότε η μετάβαση στο Vibe είναι περίπου...αστρονομική.Ως συσκευή είναι άριστη στην κατασκευή της,όμορφη, με πλάτη αλουμινίου και οθόνη για μένα ιδανική 5,5 ιντσών.Δείχνει και είναι στιβαρή, με βάρος όχι αμελητέο, αλλά όχι να δυσκολέψει κιόλας κάποιον στη χρήση του.Το πήρα στο χρώμα του γραφίτι, που θεωρώ και ομορφότερο.Όσον αφορά τα λειτουργικά θέματα του τηλεφώνου, έχουμε και λέμε....Θέλω να τονίσω εδώ, οτι δεν πήρα το τηλέφωνο αυτό (βλέποντας γνώμες στο myphone) για παιχνίδι, αλλά για εργαλείο δουλειάς.Λοιπόν, η φωτογραφική του μηχανή είναι πολύ καλή και γρήγορη, ειδικά σε εξωτερικές λήψεις και με φυσικό φως.Το ίδιο και το βίντεο του.Αν ήθελα το τέλειο, τότε θα άλλαζα φωτογραφική και όχι τηλέφωνο...Ο επεξεργαστής του είναι πολύ σβέλτος και...ακάματος.Μπορεί και τρέχει διάφορες εφαρμογές ταυτόχρονα, δίχως να υστερεί σε ταχύτητα.Φαινόμενα ανάπτυξης θερμοκρασίας στην "πλάτη" παρατήρησα, αλλά τίποτα το υπερβολικό.Γενικά η ταχύτητα του σου δίνει μια σιγουριά.Τα android που χρησιμοποιεί (5.1.1) δεν τα αναβάθμισα, γιατί ήθελα πρώτα να τα δοκιμάσω, και να τα συνηθίσω διότι σε σχέση με το λειτουργικό του samsung δεν έχουν καμία σχέση....δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι.Θα ήθελα να ακούσω γνώμες....Η αλήθεια είναι οτι με δυσκόλεψε λίγο η μετάβαση, αλλά διαπιστώνω μεγαλύτερη "λογική" και πρακτικότητα στα 5.1.1 Σφαίρα πάει και στις ιντερνετικές λειτουργίες.Επειδή ανεβάζω-κατεβάζω συχνά e-mail, είτε με χρήση δεδομένων είτε μέσω wifi, δεν διαπίστωσα καθυστέρηση πουθενά.Το ίδιο και στο ανεβοκατάβασμα φωτογραφιών.Ο ήχος του είναι κρυστάλλινος με έξυπνη τοποθέτηση των ηχείων στην κάτω πλευρά και όχι στην "πλάτη", οπότε όπως κι αν τοποθετήσει κανείς το τηλέφωνο, ο ήχος δεν "καλύπεται".Γενικά πρόκειται για μια εξαιρετική συσκευή κατά την γνώμη μου, που με έκανε να αναθεωρήσω την άποψη μου για την Samsung...Ως πρώην κάτοχος (και πιστός οπαδός samsung) του SIII, του τάμπλετ Pro-520( samsung), Smart TV (samsung) ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ από όλες αυτές, διαπιστώνω πλέον τον ρόλο του μάρκετινγκ.Στο μυαλό μου δεν θα μπορούσε καμία συσκευή να είναι καλύτερη ή έστω εφάμιλη της samsung, αλλά είχα άδικο.Είμαι όχι απλά ικανοποιημένος αλλά...ευτυχισμένος που την επέλεξα.Για το τέλος άφησα το καλύτερο.Την μπαταρία του.Όσοι πουν οτι δεν είναι ικανοποιημένοι από μια μπαταρία 5.000 mhA, δεν ξέρω τι χρήση κάνουν.Όπως τόνισα στην αρχή το πήρα για εργαλείο και όχι για παιχνιδομηχανή.Το πήρα ημέρα Παρασκευή (απόγευμα), το φόρτισα το βράδυ εως το Σάββατο πρωϊ και μετά ξέχασα που άφησα τον φορτιστή...Το ξαναφόρτισα (είτε το πιστεύετε είτε όχι) Παρασκευή.Σχεδόν μια εβδομάδα μετά.Κατά την διάρκεια της εβδομάδας, έβλεπα τα e-mail μου, το σκάλιζα για να το μάθω, έβλεπα ειδήσεις, ΔΕΝ έπαιξα παιχνίδια,ΔΕΝ άκουσα μουσική, μίλησα, viber, messenger και τέτοια.Κι όμως νόμιζα οτι...χάλασε η ένδειξη της μπαταρίας.Έχω σε λειτουργία την εξοικονόμηση ενέργειας όταν πέσει στο 15%, ΔΕΝ τρέχω εφαρμογές στο παρασκήνιο, ΔΕΝ έχω κινούμενα wallpaper, φυσιολογικά πράγματα δηλαδή.Φωτεινότητα αυτόματη, ισορροπία χρωμάτων στην προεπιλεγμένη λειτουργία (οικονομικότερo για την μπαταρία).Νομίζω οτι έκανα εξαιρετική επιλογή, ως τώρα δεν το μετάνοιωσα τουλάχιστον, δίχως να δώσω ένα σκασμό χρήματα....Ελπίζω να βοήθησα...
Καλύτερα να ζεις τ' όνειρο σου , παρά να ονειρεύεσαι την ζωή........
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις κάποια πράγματα περισσότερα για την 6.1 ? Διαφορές π.χ από την 5.1.1. Κάπου διάβασα οτι καταναλώνουν γρηγορότερα την μπαταρία.Ισχύει?
Καλύτερα να ζεις τ' όνειρο σου , παρά να ονειρεύεσαι την ζωή........
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω το κινητο περιπου ενα μηνα αγορασμενο απο etotalk. Ειναι παρα πολυ καλο κινητο. Απο μπαταρια 2 μερες ανετα με ολα ανοιχτα. Δυο προβληματακια μονο εχω προς το παρον.

1ο δεν εχω δει ακομη 4g εικονιδιο (Vodafone)

2ο δεν μπορω να βαλω δικη μου φωτογραφια σαν screensaver ή desktop. Βγαζει μηνυμα σφαλμα

 

Καμια πρόταση;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχει έρθει το κινητό στην Ελληνική αγορά? Αν ναι που μπορώ να το βρω, κι αν όχι, πότε αναμένεται;

 

Εχει ερθει στον κοτσοβολα και οχι μονο

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Μολις το παραγγειλα απο vickmall στα 189€ με 3gb ram και μαλλον multilingual rom με ελληνικα οπως μου εγραψαν. Θελω να ρωτησω αν η διαδικασια που περιγραφουν εδω:

http://www.techolite.com/36080/download-lenovo-vibe-p1-marshmallow-6-0-official.html γινεται απο την κινεζικη ρομ!???

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το παραγγειλα το απλο με τα 2 γκιγκα αντι του ουλεφονε που βγαζει θεματακια τωρα 1000 αμπερ λιγοτερα μπαταρια τι στο καλο 2 24ωρα θα τα πιανει ανετα οσο για προβληματα δεν εχω συναντησει οσο διαβαζω περαν της μετριας; καμερας
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Μολις το παραγγειλα απο vickmall στα 189€ με 3gb ram και μαλλον multilingual rom με ελληνικα οπως μου εγραψαν. Θελω να ρωτησω αν η διαδικασια που περιγραφουν εδω:

http://www.techolite.com/36080/download-lenovo-vibe-p1-marshmallow-6-0-official.html γινεται απο την κινεζικη ρομ!???

Από κάτω στα σχόλια λέει πάντως ότι γίνεται από την κινεζική rom ...

Παιδιά αν παραγγείλω την έκδοση με τα 2gb ram και 16gb rom από το vickmall ισχύουν οι row roms που προτείνετε ? Στο vickmall που μίλησα τους έδειξα τις row rom και μου είπαν αν κάνουν για το p1c72 μοντέλο , μπορούν να μου την περάσουν οι ίδιοι .. Αν είναι να το παραγγείλω ποια row rom να τους πω να μου περάσουν , που έχει Ελληνικά (λογικά όλες οι row έχουν) και παίρνει updates σε android 6 ΜΜ ..?

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα απο ελλαδα με τα 2 gbite και πραγματι η αυτονομια δεν παιζεται 38 ωρες αναμονη και 5 ωρες οθονη και ακομα ειναι στο 20% μπραβο λενόβο.
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να αλλάξω τηλέφωνο και θα ήθελα να έχω τις EU αναβαθμίσεις, μάζεψα ότι πληροφορίες βρήκα για την αλλαγή από P1c72 σε P1a45. Δεν ξέρω αν είναι σωστές μιας και ακόμα δεν το έχω στα χέρια μου αλλά ίσως να βοηθήσουν κάποιους κατόχους του εν λόγω smartphone. Κάθε υπόδειξη ή διόρθωση ευπρόσδεκτη, ειδικά από όσους το έχουν κάνει με επιτυχία...

 

HOW TO FLASH / DOWNLOAD ROM (Windows 7 Recommended)

===================================================

01. Download ROM (P1a42_S135_151013_ROW_to_CN.rar)

02. Download Qualcomm USB Drivers

03. Download QFIL Flash Software (qpst_2.7.422)

04. Install Qualcomm USB Drivers

05. Install QFIL Flash Software (qpst_2.7.422)

06. Run QFIL/QPST 2.7.422

07. Connect The Phone And Let The Drivers To Install

08. Check Device Manager --> COM PORTS --> "Qualcomm HS-USB QD Loader 9008 (Comx)"

09. Disconnect The Phone From Your Computer

10. Shutdown Your Phone And Long Press The Up Volume Button, Put In The USB (Connect The Phone).

When Your Phone Vibrate At Blank Screen Status, It Means That It Is In Compulsory Download.

Open The upgrade Tool (QFIL/QPST 2.7.422) To check, It Should Have A Display Port "Qualcomm HS-USB QD Loader 9008 (Comx)".

(If There’s A QPSTServer.exe Process In Task Manager, Shut It Down)

11. At select Programmer --> Programmer Path --> Browse. Find "prog_emmc_firehose_8936.mbn" --> "OK" or "Done"

12. At Download --> Load XML --> Find "rawprogram_unsparse.xml" --> "OK" or "Done"

Next Find "patch0.xml" --> "OK" or "Done"

13. Click "Download", Then The Phone Will Upgrade Automatically.

14. When Successfully Done, Your Phone Will Automatically Restart.

15. Check up

After Upgrading Completely, Please Turn On Your Phone To Check If The Software Is Successfully Downloaded. Follow These Steps:

- a. Power On To check: It Should Start Up Normally.

- b. Query The Version Of Software: Input ####5993# To Check, It Should Be The Newly Downloaded Version.

- c. Query The Serial Number And IMEI Of Your Phone: Input ####2222# and *#06# To Check, It Should Be The Same As The Stick On Its Back.

- d. Restore The Factory Settings (Factory Reset???). Input ####7777#, Clear Data In The Phone???

======== Cable Upgrade Usually Takes 4 Minutes To Finish (Not Including The Time Of Installing Upgrade Tools)=========

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Μια ερώτηση μήπως και γνωρίζει κάποιος. Έχω βρει την κινεζική έκδοση του τηλεφώνου μεταχειρισμένο από Ελλάδα (P1C72) αλλά ο πωλητής ενημερώνει ότι δεν έχει εγγύηση. Υποθέτω εννοεί ευρωπαϊκή εγγύηση και ήθελα να ρωτήσω όσοι το έχετε πάρει σε κινέζικη έκδοση με το θέμα της εγγύησης τι κάνετε αν συμβεί κάτι?

 

Ευχαριστώ,

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα.

Επειδη θελω να προτεινω το συγκεκριμενο τηλεφωνο σε ενα φιλο μου για τον γιο του θα ηθελα να ρωτησω αν εχει Ελληνικα out of the box. Επίσης το βρηκα στο vickmall που το εμπιστευομαι πολυ σαν site το μοντελο αυτο παιζει Ελλαδα, αναφερομαι στις μπαντες 3g -4g(cosmote κυριως) .

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα.

Επειδη θελω να προτεινω το συγκεκριμενο τηλεφωνο σε ενα φιλο μου για τον γιο του θα ηθελα να ρωτησω αν εχει Ελληνικα out of the box. Επίσης το βρηκα στο vickmall που το εμπιστευομαι πολυ σαν site το μοντελο αυτο παιζει Ελλαδα, αναφερομαι στις μπαντες 3g -4g(cosmote κυριως) .

 

Ελληνικά out of the box δεν νομίζω να έχει τουλάχιστον με την κινεζική rom που λογικά θα έρθει. Αλλά είναι αρκετά εύκολο (με τρόμαζε και εμένα αλλά τελικά είναι διαδικασία 15 λεπτών αν ακολουθήσεις τις οδηγίες των παιδιών) να περάσεις ευρωπαϊκή rom και να έχεις κανονικά ελληνικά αλλά και να γλυτώσεις από τα διάφορα σπαστικά της κινεζικής. Όσον αφορά τις μπάντες το δικό μου λειτουργεί κανονικά σε 4G με Vodafone. Άλλες κάρτες δεν έχω να δοκιμάσω δυστυχώς. Σαν συσκευή πάντως είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και την προτίνω ανεπιφύλακτα!

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω για το συγκεκριμένο κινητό.Δουλευουνε και οι δύο κάρτες με 4g;Εναλλάξ εννοείται και όχι ταυτοχρονα αφού δεν είναι dual active;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...