Jump to content

Microsoft Lumia 950


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπήρχε το 10586.29 το οποίο απέσυρε η Microsoft λόγω προβλημάτων εγκατάστασης σε κάποιες συσκευές και το ξαναέδωσε στην κυκλοφορία χθες. Λογικά μέσα στις επόμενες ημέρες θα είναι διαθέσιμο σε όλους. Πάντως σαν έκδοση η .29 είναι πολύ καλύτερη από την εργοστασιακή...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σκεφτόμουν να το παρω αλλα είναι τσουχτερή η τιμή του για εμένα. Πριν λίγο μου ήρθε μήνυμα από κοτσο κ μου έδωσαν έναν κωδικό για να παρω το display dock δωρεάν με την αγορά του κινιτου. Με εβαλαν σε πειρασμο μπορώ να πω...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σκεφτόμουν να το παρω αλλα είναι τσουχτερή η τιμή του για εμένα. Πριν λίγο μου ήρθε μήνυμα από κοτσο κ μου έδωσαν έναν κωδικό για να παρω το display dock δωρεάν με την αγορά του κινιτου. Με εβαλαν σε πειρασμο μπορώ να πω...

 

Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες για την προσφορα με το dock. Ειχα αφησει τα στοιχει αμου στον Κωτσοβολο για το XL σε περιπτωση που το εβγαζαν με καποια προσφορα με το dock. Με πηρανε χτες να με ρωτησουν αν με ενδιαφερει αλλα μου ειπα οτι δεν υπαρχει καποια προσφορα προς το παρον....

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες για την προσφορα με το dock. Ειχα αφησει τα στοιχει αμου στον Κωτσοβολο για το XL σε περιπτωση που το εβγαζαν με καποια προσφορα με το dock. Με πηρανε χτες να με ρωτησουν αν με ενδιαφερει αλλα μου ειπα οτι δεν υπαρχει καποια προσφορα προς το παρον....

 

Εγω δεν εχω δηλώσει ενδιαφέρον στον κοτσο για το κινητο, τελευταία φορα που πήγα ήταν την άνοιξη για αγοράα wp tablet. Σήμερα ξαφνικά μου ηρθε μηνυμα "Αποκλειστικα για σενα δώρο το display dock αξίας 99ε με το καλύτερο Microsoft smartphone (Κουπονι χχχχχχχχχχ). εως 5/1. Αυτό φιλε μου, δεν εχω παραπάνω πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Απόκτησα πρόσφατα το 950. Το προηγούμενο κινητό μου ήταν ένα lg g2. Γενικά έχω μέτρια συναισθήματα. Οι εφαρμογές τρώνε κολλήματα και οι ειδοποιήσεις έρχονται όποτε να'ναι. Θεωρώ βέβαια ότι σταδιακά θα λυθούν τα θέματα αυτά. Η μεγαλύτερη όμως απογοήτευση είναι η αυτονομία της συσκευής όπου με μέτρια χρήση μου βγάζει 1 ημέρα ενώ το LG έβγαζε χαλαρά 2

 

Δες αν έχεις ανοιχτό το NFC. Συχνό φαινόμενο.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

μολις παρελαβα..... εχει θεμα με την θερμοκρασια. τα πλαινα κουμπια προεξεχουν πολυ εχουν και λιγο τζογο,ενοχλητικη η τρυπα του μικροφωνου θα μπορουσε να γινει κοντα στην θυρα φορτισης, πλατη καλη, καμερα σε σύγκριση με νοτε4 υστερεί, οθονη καλη, ανταπόκριση αφης καλη... καιρος να μαθουμε και τα Windows
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μολις παρελαβα..... εχει θεμα με την θερμοκρασια. τα πλαινα κουμπια προεξεχουν πολυ εχουν και λιγο τζογο,ενοχλητικη η τρυπα του μικροφωνου θα μπορουσε να γινει κοντα στην θυρα φορτισης, πλατη καλη, καμερα σε σύγκριση με νοτε4 υστερεί, οθονη καλη, ανταπόκριση αφης καλη... καιρος να μαθουμε και τα Windows

 

Δεν το έχω δεί το κινητό, για να μιλήσω για τα υπόλοιπα. Αλλά.. υστερεί η κάμερα σε σύγκριση με το note4?

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

μολις παρελαβα..... εχει θεμα με την θερμοκρασια. τα πλαινα κουμπια προεξεχουν πολυ εχουν και λιγο τζογο,ενοχλητικη η τρυπα του μικροφωνου θα μπορουσε να γινει κοντα στην θυρα φορτισης, πλατη καλη, καμερα σε σύγκριση με νοτε4 υστερεί, οθονη καλη, ανταπόκριση αφης καλη... καιρος να μαθουμε και τα Windows

 

Η καμερα του 950 και 950 xl, ειναι μακραν οτι καλυτερο υπαρχει σε καμερα αυτη την στιγμη. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι καλυτερο το note 4 σε αυτο το κομματι. Τα λεω ολα αυτα, καθως εχω δουλεψει και τα δυο κινητα και αυτη την στιγμη εχω στα χερια μου και το 950 και το XL, οποτε εχω βγαλει συμπερασματα.

Link to comment
Share on other sites

Η καμερα του 950 και 950 xl, ειναι μακραν οτι καλυτερο υπαρχει σε καμερα αυτη την στιγμη. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι καλυτερο το note 4 σε αυτο το κομματι. Τα λεω ολα αυτα, καθως εχω δουλεψει και τα δυο κινητα και αυτη την στιγμη εχω στα χερια μου και το 950 και το XL, οποτε εχω βγαλει συμπερασματα.

 

Απορια ...Αν γνωρίζεις γιατί 19 mp στα4:3 και 16mp στα 16:9 υποτίθεται είναι 20 mp η καμερα...απο μπαταρία ευχαριστημένος?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η καμερα του 950 και 950 xl, ειναι μακραν οτι καλυτερο υπαρχει σε καμερα αυτη την στιγμη. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι καλυτερο το note 4 σε αυτο το κομματι. Τα λεω ολα αυτα, καθως εχω δουλεψει και τα δυο κινητα και αυτη την στιγμη εχω στα χερια μου και το 950 και το XL, οποτε εχω βγαλει συμπερασματα.

 

Fot1s ,Μιάς και εχεις και τα δυο κινητά στα χέρια σου μπορείς να μου πεις εαν πράγματι το XL εχει δυνατότερο ήχο στο ηχείο οπως ισχυρίζεται το GSMarena .

Link to comment
Share on other sites

Τι παίζει με αυτά στο best price και είναι τόσο φθηνά? Ειναι κλειδωμένα σε O2? Αλλάζει αυτό?

http://www.bestprice.gr/item/2154732996/microsoft-lumia-950.html?qid=3537W2J7OHx_69e5c_806&seq=4

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι παίζει με αυτά στο best price και είναι τόσο φθηνά? Ειναι κλειδωμένα σε O2? Αλλάζει αυτό?

http://www.bestprice.gr/item/2154732996/microsoft-lumia-950.html?qid=3537W2J7OHx_69e5c_806&seq=4

Branded συσκευή ειναι δηλαδη παρόχου κινητής.

Δεν νομίζω να ειναι κλειδωμένο για να το διαθέτουν εδω αρα θα παιζει και με ελληνικές κάρτες.

Το θεωρω απίθανο ο πωλητής να το έφερε εδω και να ξέρει οτι δεν παιζει με ελληνικές κάρτες.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Branded συσκευή ειναι δηλαδη παρόχου κινητής.

Δεν νομίζω να ειναι κλειδωμένο για να το διαθέτουν εδω αρα θα παιζει και με ελληνικές κάρτες.

Το θεωρω απίθανο ο πωλητής να το έφερε εδω και να ξέρει οτι δεν παιζει με ελληνικές κάρτες.

 

Αν ισχύει ότι με τα 8ρια, είναι πολυ εύκολο να γίνει unbranded.

Ειναι ύποπτο που στα skroutzομαγαζα δεν υπάρχουν αυτές οι συσκευές?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απορια ...Αν γνωρίζεις γιατί 19 mp στα4:3 και 16mp στα 16:9 υποτίθεται είναι 20 mp η καμερα...απο μπαταρία ευχαριστημένος?

 

20mp είναι αλλά λόγου κάδρου αποτυπώνει η 4:3(19mp) ή 16:9(16mp) για ακριβώς 20 ίσως να χρειαζεται 16:10

Link to comment
Share on other sites

Fot1s ,Μιάς και εχεις και τα δυο κινητά στα χέρια σου μπορείς να μου πεις εαν πράγματι το XL εχει δυνατότερο ήχο στο ηχείο οπως ισχυρίζεται το GSMarena .

 

Κοιτα, μια μικρη διαφορα την εχουν και λιγο πιο δυνατο το xl, οντως εχει. Βεβαια και απο τα δυο lumia, δεν μου αρεσε το ηχειο τους.

Κατι λιγα που προσεξα στο xl, τα αναφερω παρακατω...

 

Εχει δυνατο ηχειο, αλλα αν βαλεις ενα τραγουδι στο μαχ που ειναι το 30 οριο, ακουγεται πολυ ψιλος ο ηχος και ειδικα τα λογια, με αποτελεσμα να ειναι καπως ενοχλητικο στα αυτια σου το αποτελεσμα. Σαν καθαροτητα φωνης σε συνδιασμο με τα λογια, μια αισθηση οτι "πνιγεται" το ηχειο, σου το βγαζει σε καποια τραγουδια. Οσο για το μπασο (εστω και λιγο), ειναι ανυπαρκτο. Τελος, κατι αλλο που προσεξα, το ηχειο σε καποια τραγουδια αν ακουσεις προσεκτικα, βγαζει κατι ακυρους ηχους πχ σαν οταν καιγεται το ξυλο σε τζακι και πεταει σπιθα.

 

***Ολα τα παραπανω, καθαρα και μονο προσωπικη μου αποψη ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Απο εσας που το εχετε παρει,ειχε κανενας το 1020? Θα ηθελα να δω σε σχεση με το 1020 ποσο διαφορα εχουν στο ηχειο μια που εχει παει εκει η κουβεντα..
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το σήμα του παρόχου ,πώς τα πάει σε ευαισθησία; Η Microsoft λέει ότι έχουν δυο κεραίες αντί για μία. Σε dual sim το δουλεύει κάποιος

να μας πει εμπειριες χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το σήμα του παρόχου ,πώς τα πάει σε ευαισθησία; Η Microsoft λέει ότι έχουν δυο κεραίες αντί για μία. Σε dual sim το δουλεύει κάποιος

να μας πει εμπειριες χρήσης.

 

2 κεραίες; Δηλαδή, είναι dual active;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

2 κεραίες; Δηλαδή, είναι dual active;

Οχι απλά ήθελε να αποφύγει το signal drop που πάθαιναν τα iphones οταν δεν τα κράταγαν κατακόρυφα .

Link to comment
Share on other sites

Οχι απλά ήθελε να αποφύγει το signal drop που πάθαιναν τα iphones οταν δεν τα κράταγαν κατακόρυφα .

 

Α. Τώρα κατάλαβα τον τρόπο υλοποίησης. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

αλλη παρατηρηση δεκτης wifi γιατα αναθεμα...απογοήτευση η συσκευη Edited by milena03
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μολις παρελαβα..... εχει θεμα με την θερμοκρασια. τα πλαινα κουμπια προεξεχουν πολυ εχουν και λιγο τζογο,ενοχλητικη η τρυπα του μικροφωνου θα μπορουσε να γινει κοντα στην θυρα φορτισης, πλατη καλη, καμερα σε σύγκριση με νοτε4 υστερεί, οθονη καλη, ανταπόκριση αφης καλη... καιρος να μαθουμε και τα Windows

 

και Note 4 κιολας? αντε να πεις Note 5 να το καταπιω...δεν παιζει με την καμια.

Σιγουρα εχεις ελλατωματικη καμερα και πιθανον και unit γενικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Απο χτες κι εγω κατοχος του 950 (ΧL μοντελο) και πραγματικα η καμερα του δεν εχει καμια επαφη με την -κατα τα αλλα μια χαρα- καμερα του Note 4.

Θα ανεβασω εντος ολιγων ημερων συγκρικο καμερας: 950XL VS Note 5, στο auto.

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με φιλο στην MSFT για το θεμα με την απουσια ραδιοφωνου. Ειχανε θεματα με το ραδιοφωνο στο 950 (μην ρωτησετε τι θεματα, δεν ειπε) και γι'αυτο δεν υπαρχει. Προσπαθουν να τα λυσουν και να το δωσουν με καποιο SW update αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο.....
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...