Jump to content

Microsoft Lumia 950


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντικειμενικό προς αισιόδοξο, και σίγουρα όχι θαψιμο όπως στα άλλα site (καλά όλα αλλά θάψιμο στην καταπληκτική κάμερα, είναι τουλάχιστον απαράδεκτο). Στέκονται περισσότερο στην τιμή, αφού πιστεύουν (και εγώ μαζί τους) ότι θα έπρεπε να είναι πιο φτηνό. Ελπίζουμε να πέσει λίγο, τουλάχιστον μέχρι Φλεβάρη να πάει στα 400.
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα και εγω προσεκτικα το review του gsmarean που χρονια τωρα εμπιστευομαι, να πω την αληθεια.

Για την καμερα δεν το συζηταμε, μια απο τις καλυτερες αυτη την στιγμη, αν οχι η καλυτερη σε κινητο. Θελει απλα βελτιωση το Windows Camera app για να διορθωθουν αυτα τα delays που αναφερονται στο review.

H οθονη επισης φαινεται οτι ειναι εξαιρετικη τοσο σε αναλυση-χρωματα-πιστοτητα οσο και και σε φωτεινοτητα σε εξωτερικο χωρο.

Τωρα στα του λειτουργικου καθαρα, λεει γενικα καλα λογια αλλα δεν κρυβει και τον προβληματισμο για το λεγομενο app-gap.

Επισης σε καποια σημεια μου εδωσε την εντυπωση, το review, οτι ειναι λιγο τραβηγμενο υπερ της MSFT, οπως σε ενα σημειο που λεει:

Some of the complications are gone for good such as the social updates for each contact and its complete history.

 

Εμενα η συγκεκριμενη αλλαγη με εχει χαλασει. Μου αρεσε πολυ καλυτερα οπως ηταν στα 8 οπου για καθε επαφη εβλεπες ολο το ιστορικο που εχεις με αυτη τη επαφη. Τα socila updates μιας επαφης μπορεις ακομα και τα βλεπεις κανονικα. Οπως επισης θεωρω πισωγυρισμα οτι δεν μπορεις να γραψεις στο τοιχο facebook καποιου μεσα απο το People Hub, οπως ξταν στα 8, αλλα πρεπει να ανοιξεις την εφαρμογη του facebook. Οπως εγραψε καποις στο wmpoweruser τα W10M εχουν γινει πιο app-centric απο οτι πριν οπου αρκετες λειτουργιες ηταν χτισμενες στο λειτουργικο το ιδιο.

 

Το 950 μου αρεσει πολι σαν συσκευη και λογικα ή αυτο ή το XL θα ειναι το επομενο κινητο μου.

Link to comment
Share on other sites

Και άλλο ένα σημερινό συγκριτικό της κάμεράς του με το 930 και το 1020 από ένα μεγάλο φαν του 1020. Πρέπει να έχει φοβερή κάμερα πράγματι από αυτά που βλέπουμε μέχρι τώρα.

 

http://allaboutwindowsphone.com/features/item/21110_Camera_head_to_head_Lumia_950_.php

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το είδα και εγώ ζωντανό στο πλαίσιο, από ποιότητα σε σχέση με το 930 είναι έτη φωτός πίσω.

Αλλά απ όλα τα άλλα σκίζει, η κάμερα είναι απλά καταπληκτική η μπροστινή βγάζει τρομερές φωτογραφίες και τραβάει ακόμη και αυτή live capture. Το πλαστικό καπάκι πίσω φαίνεται καλό ποιοτικά, αλλά αν είσαι περίεργος μοιάζει φθηνοδουλειά. Πολύ πιο ελαφρύ σε σχέση με το 930. Πύραυλος σε όλα όσα δοκίμασα να κάνω, το μενού μιας και πρώτη φορά είχα εμπειρία με τα 10 είναι πολύ πλούσιο.

Γενικά καλή επιλογή αλλά νομίζω τα χρήματα που ζητάνε είναι πολλά, το 930 ήταν πολύ πιο ποιοτικότερο και το έδιναν με 300€.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη όσων το έχουν δει από κοντά και ισχυρίζονται ότι ποιοτικά δεν είναι ιδιαίτερα καλό.

 

Αν αλλαχτεί το πίσω καπάκι του τηλεφώνου και μπει κάτι τέτοιο http://www.mozoaccessories.com, δεν θα βελτιωθεί η εικόνα του τηλεφώνου; Λογικά, θα κυκλοφορήσουν διάφορα καπάκια στο εμπόριο για όλα τα γούστα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες; Σε τι διαφωνεις σε σχεση με το review; Η γνωμη σου μετραει πιο πολυ γιατι το εχεις ηδη

 

Παραειναι θετικο το review

Link to comment
Share on other sites

@duc: Πότε έδιναν το 930 300€?

 

@pjohn: Θα βελτιωθεί σίγουρα...

 

Πέρυσι τα Χριστούγεννα τα καταστήματα της Wind και τα Public. Τα είχαν ρίξει στη μισή τιμή. Για το ακριβές πόσο ήταν 299€.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Θελω και εγω να το δω απο κοντα, ισως να παω σημερα στο Πλαισιο. Σιγουρα η συσκευη θα πεταει και με τα updates που θα ερχονται συνεχεια για OS και apps θα βελτιωθει παρα πολυ. Συμφωνω ομως οτι η τιμη ειναι υψηλη. Θα επρπε σε σαυτη την τιμη να δινει και το continuum dock δωρο

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πέρυσι τα Χριστούγεννα τα καταστήματα της Wind και τα Public. Τα είχαν ρίξει στη μισή τιμή. Για το ακριβές πόσο ήταν 299€.

 

Σωστα τα λες. Αλλα αυτο ηταν προσφορα. Δεν θα μπορουσε το 950 να δινεται πρωτη τιμη στα 300. Οπως ειπα ομως στα 600 με το dock θα ηταν πολυ καλο πακετο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν πεσει στα 400 ευρω ειναι μια καλη αγορα.

Η ποιοτητα κατασκευης ειναι ψιλομαπα.Νοιωθεις οτι κρατας κατι φθηνο στα χερια σου.Δεν ειναι premium.

Για design να μη μιλησω καλυτερα...φαντασια 3χρονου παιδιου :X

Link to comment
Share on other sites

Οταν πεσει στα 400 ευρω ειναι μια καλη αγορα.

Η ποιοτητα κατασκευης ειναι ψιλομαπα.Νοιωθεις οτι κρατας κατι φθηνο στα χερια σου.Δεν ειναι premium.

Για design να μη μιλησω καλυτερα...φαντασια 3χρονου παιδιου :X

 

Για το design δεν περιμεναμε κατι διαφορετικο. Στην ιδια πετατημενη....

Για την ποιοτητα κατασκευης φανταζομαι αναφερεσαι στην χρηση πλαστικου καλυμματος και οχι γυαλιου ή αλουμινιου, σωστα; Ή αναφερεσαι σε τριξιματα και τετοια που δεν θα πρεπει κανονικα να υπαρχουν;

Για το πλαστικο υλικο θα πω απλα οτι δεν με ενοχλει και αντιθετα το θεωρω πιο αντοχης απο το γυαλι. Αλλα θα ηθελα να το πληρωσω στην τιμη πλαστικου και οχι μεταλλου ή γυαλιου. Αυτη ειναι η ενσταση μου. Αλλιως σε αυτη την τιμη δωσε μου δωρο και ενα καπακι mozo με δερμα.

 

Καλη η τιμη του eshop. Δειχνει τι θα ακολουθησει σταδιακα στα skroutzομαγαζα:D

Link to comment
Share on other sites

599€ στο E-SHOP.

Αυτό που λέει στα Έξτρα "H συσκευή διατίθεται με Αγγλική Γλώσσα μενού," είναι προτέρημα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει στα Έξτρα "H συσκευή διατίθεται με Αγγλική Γλώσσα μενού," είναι προτέρημα;

Οχι απλα δεν ξερουν τι τους γινεται.

Link to comment
Share on other sites

1) 300€ δεν είχε το 930 όταν κυκλοφόρησε. Άρα...

2) Το design ΔΕΝ είναι στη ίδια πεπατημένη!!! Μακάρι να ήταν!!! Δεν θυμίζει σε τίποτα τα υπόλοιπα Lumia κι όπως είπε κι ο παοκ, είναι ό,τι να 'ναι...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Παοκτζή σε σχέση με το g4 που έχεις πιο έχει καλύτερη κάμερα και βίντεο?

 

ακομα ειναι νωρις να πω...δεν εχω καταληξει.Κατσε να ερθει και κανα update.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και εγώ το review του GSMArena σχετικά με την συσκευή και αρχικά με ενθουσίασε. Στην πλειονότητα τους τα υπόλοιπα reviews δίνουν μέτριες αξιολογήσεις. Ας σημειωθεί όμως πως το GSMArena είναι πιο "ρομαντικό" αν θέλετε όσον αφορά τα κινητά. Ο τίτλος Legendary Edition δεν είναι τυχαίος. Ο αρθρογράφος αντιλαμβάνεται την συσκευή σαν ένα cornerstone στην ιστορία των smartphones. Δεν είναι μια συσκευή την οποία βλέπουμε πρώτη φορα, από άποψη specs. Είναι μία συσκευή η οποία(με το Continuum, και τα Windows 10) φέρνει το κινητό ακόμη περισσότερο στο επίκεντρο της ζωής μας, και απειλεί περισσότερο απο ποτέ τα laptop και τα desktop μας. Σε καμία περίπτωση δεν είναι τέλειο σαν κίνητο, ούτε υποκαθιστά τα προαναφερθέντα, αλλά έχει τεράστιο potential και ανοίγει νεα μονοπάτια στην βιομηχανία. (Εξάλλου αυτό δεν συνήθιζε να κάνει πάντα η αγαπημένη μας Nokia ; :rolleyes: )

 

Υ.Γ.: Σκεφθείτε μόνο οτι στις αναδυόμενες αγορές κάποιος με 700 ευρώ(ενδεικτικά) μπορεί να αποκτήσει την συσκευή, το dock, μια οθόνη, πληκτρολόγιο και να έχει ένα high end smartphone και ένα υπολογιστή με όλες τις αναγκαίες λειτουργίες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Break your TV. Enter the unwired revolution.

 

-Dexter

Link to comment
Share on other sites

Στα 550 ευρω το 950 στην Vodafone Ιρλανδιας και στα 630 ευρω το XL. Πολυ καλες τιμες.

Εδω με καπελακι οπως παντα...τουλαχιστον δωστε και το dock

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Το εχει βρει κανεις σε καποιο online καταστημα, αλλα την single sim εκδοση, οχι την dual? Δε θελω να παρω το dual γιατι το εικονιδιο "no sim" για την δευτερη που βγαζει στη μπαρα ειδοποιησεων, δε γινεται να το κρυψεις. Κι ολοι εχουν λυσσαξει με το dual sim πια, στο skroutz δεν ειναι καν διαθεσιμο ακομα το single. :'(
Link to comment
Share on other sites

Θελω και εγω να το δω απο κοντα, ισως να παω σημερα στο Πλαισιο. Σιγουρα η συσκευη θα πεταει και με τα updates που θα ερχονται συνεχεια για OS και apps θα βελτιωθει παρα πολυ. Συμφωνω ομως οτι η τιμη ειναι υψηλη. Θα επρπε σε σαυτη την τιμη να δινει και το continuum dock δωρο

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

 

 

Σωστα τα λες. Αλλα αυτο ηταν προσφορα. Δεν θα μπορουσε το 950 να δινεται πρωτη τιμη στα 300. Οπως ειπα ομως στα 600 με το dock θα ηταν πολυ καλο πακετο.

 

 

 

Γιατί το dock δεν περιλαμβάνεται; αφού αυτό είχε ειπωθεί. Ότι είναι τόσο ακριβό γιατί στην συσκευασία δίνεται και το dock κ πολλά άλλα.

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει η προσφορά για όλους και για πάντα... Κυρίως όσοι προλαβαν τα κομμάτια στις προπαραγγελίες μέσω Micrsooft Stores και άλλων μεγάλων καταστημάτων... Σε κάποια MS Stores πρέπει να υπάρχουν ακόμα...

 

Μην περιμένεις ότι θα πέσει στα 500 και θα δίνουν ακόμα τα cont docks...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει η προσφορά για όλους και για πάντα... Κυρίως όσοι προλαβαν τα κομμάτια στις προπαραγγελίες μέσω Micrsooft Stores και άλλων μεγάλων καταστημάτων... Σε κάποια MS Stores πρέπει να υπάρχουν ακόμα...

 

 

 

 

 

Μην περιμένεις ότι θα πέσει στα 500 και θα δίνουν ακόμα τα cont docks...

 

 

 

Τι εννοείς; που υπάρχουν αυρα τα κομμάτια;

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ίσως σε κάποια MS Store είπα της Ευρώπης, αλλά τσέκαρε και Amazon ή fnac... Γενικά τα μεγάλα καταστήματα της Ευρώπης που είχαν φέρει μεγάλο απόθεμα...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ίσως σε κάποια MS Store είπα της Ευρώπης, αλλά τσέκαρε και Amazon ή fnac... Γενικά τα μεγάλα καταστήματα της Ευρώπης που είχαν φέρει μεγάλο απόθεμα...

 

 

 

Δλδ στην Ελλάδα δεν υπάρχει; τότε είναι πανάκριβο.

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...