Jump to content

Google Nexus 6P (by Huawei)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To nexus 6p ειναι οντως λιγο πιο μαζεμένο και πιο λεπτο με καλύτερο design.

Το nexus 6 ομως σου δινει την αισθηση του πιο στιβαρού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βασικά, ίσως δεν έγινα απόλυτα κατανοητός. Δε με ενοχλεί το μέγεθός του (ουσιαστικά θα το προτιμούσα και αυτό στις 6 ίντσες), απλά από άποψη στιβαρότητας ρωτάω. Τέλος πάντων, θεωρώ ότι είναι λεπτομέρειες αυτά. Σχεδόν το έχω αποφασίσει. Έτσι κι αλλιώς εκτός από δύο συσκευές, όλες οι άλλες που είχα ήταν Nexus.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση έχω να κάνω για το τηλέφωνο, το οποίο σκέφτομαι κατά το Νοέμβριο να αγοράσω. Σε διάφορα forums διαβάζω ότι σε πολύ μικρή πίεση σπάει εύκολα. Το διάβασα και εδώ στο myphone σε κάποιο vs θέμα (δε θυμάμαι ποιο ακριβώς), και του πρότειναν να μην το αγοράσει για είναι πολύ εύκολο να σπάσει. Από την άλλη κάποιος άλλος χρήστης τον παρέπεμψε στο παρόν θέμα όπου οι χρήστες λένε το αντίθετο. Τι ακριβώς συμβαίνει. Φυσικά η χρήση που θα του κάνω θα είναι με την πρέπουσα προσοχή και απλά τους καλοκαιρινούς μήνες θα βρίσκεται στην τσέπη παντελονιού (την μπροστά). Θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε αν πρόκειται για τρίχα που έγινε τριχιά ή υπάρχει κάποια ευαισθησία;

 

Υπαρχει θεμα με το τηλεφωνο, αλλα δεν ειναι οτι στραβωνει και 1 στις 2 συσκευες.

 

Θελει προσοχη γιατι η κατασκευη του δεν ειναι στιβαρη.

φαινεται οτι το κινητο εχει θεμα, ο τυπος το κανει αυτο σε ολα τα κινητα και το 6p εσπασε πιο ευκολα απ'ολα (μαζι με το μικρο Xiaomi Mi5)

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Εννοείται ότι δε θα παίζω προσπαθώντας να δω αν θα στραβώσει. Και φυσικά μόνο ακραία δεν χαρακτηρίζεται η χρήση που θα του κάνω. Για να είμαι ειλικρινής, ούτε εγώ πίστεψα ότι και καλά σπάει σαν τσιγαρόχαρτο και τα υπόλοιπα όμορφα που κατά καιρούς γράφονται. Απλά, περισσότερο για μια επιβεβαίωση έκανα την ερώτηση.

 

Και μία ακόμα ερώτηση: Έχω το Nexus 6 (το οποίο με την αγορά του 6P θα γίνει δεύτερο τηλέφωνο). Όσοι τα είχατε αυτά τα δύο, πώς κρίνεται την ανθεκτικότητα μεταξύ των δύο. Δεν εννοώ να προσπαθήσατε να τα σπάσετε, απλά τι εντύπωση και τι αίσθηση σας έδωσε στο χέρι.

 

To 6p ειναι πιο στενο και ειναι πολυ πιο ευκολα διαχειρισιμο απο το 6. Επισης, εχει πολυ καλυτερη δονηση απο το 6.

 

------------------------------------

 

Δεν ξερω ποσο το πηρες το 6, αλλα εγω το ειχα παρει με την προσφορα των 300€

Σουπερ για την τιμη αυτη.

Το 6p δεν αξιζει τα 370 που ζηταει τωρα, το μεγαλο μειον του ειναι ο 810 που φοραει.

 

Το Νοεμβριο που θα εχουν βγει τα νεα Nexus, θα ειναι αλλιως τα πραγματα. Τα μετρας αλλιως, αν ειναι σοβαρες συσκευες επιτελους

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαμε... Το τεστ είναι εντελώς ακραία συνθήκη. Πιο άνετα και εύκολα από άλλα δεν το καθιστά πρόβλημα. Στην καθημερινή χρήση δεν γίνεται αυτό. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με το κινητό. Δεν τίθεται θέμα στιβαρότητας στην πραγματικότητα. Όλα αυτά τα τεστ για όλα αυτά τα κινητά είναι πραγματικά αστεία!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το Nexus 6 το αγόρασα από μια προσφορά του Κωτσόβολου στα 349 όταν στο skroutz είχε κάπου 395, αλλά μετά ανέβηκε και για πολύ καιρό "έπαιζε" ανάμεσα στα 420 και 490. Πραγματικά το χάρηκα και το χαίρομαι το συγκεκριμένο τηλέφωνο και φυσικά και θα το χαίρομαι και σαν δεύτερο όταν αγοράσω το 6Ρ με όλα αυτά τα γνωστά, roms, kernels, mods κλπ.

 

Δηλαδή, γιατί δεν τα αξίζει το Nexus 6P τα 370; Και επίσης, αν μιλήσω προσωπικά, θα πέσει κι άλλο μέχρι το Νοέμβριο που θέλω να το αγοράσω γιατί θα έχουν βγει και τα καινούρια Nexus - Pixel όπως τέλος πάντων θα τα ονομάσουν.

Για τον 810 είναι γεγονός ότι μερικές συσκευές υπερθερμαίνονταν, όμως επειδή παρακολουθώ μήνες το παρόν νήμα, δεν ήδη γενικευμένα παράπονα ότι υπερθερμαίνεται το 6Ρ. Πάλιωσε; Τι πάλιωσε όταν σαν δεύτερο έχω το G2 με το 800 και πηγαίνει μια χαρά. Και αναφέρομαι με χρήση και εγκατάσταση περίπου 300 εφαρμογών. Άντε βγήκαν και 5 μοντέλα με τον 820 και τι έγινε; Αυτομάτως όλα τα υπόλοιπα έγιναν παλιά; Και από ό,τι βλέπω και διαβάζω και εδώ και στο xda, από άποψη απόδοσης, μια χαρά τα πάει και με Marshmallow αλλά και με Nougat.

 

@Djkostas20, αυτό σκέφτηκα και εγώ, ότι είναι κάτι υπερβολικό και στην τελική όταν βγαίνω για καφέ δεν παλεύω με το κινητό! Αυτά είναι βούτυρο στο ψωμί των κινεζοπολέμιων fans για να δείξουν την ανωτερότητα της Samsung (στην περίπτωση ενός φίλου μου), που είχε ζωγραφιστεί το χαμόγελο της επιτυχίας στο πρόσωπό του, αλλά εξαφανίστηκε απότομα με την μπαταρία του Note 7...

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό τα αξίζει φουλ τα χρήματα του. Για μένα δεν υπάρχει τίποτα που να το κοντράρει αυτή τη στιγμή πλην το OP3 στα χαρτιά βέβαια γιατί δεν το έχω δουλέψει. Αλλά για μένα έχει και αυτό 2 αρνητικά. Ένα το service. Για μένα αυτό αξίζει 100-150€ ανά συσκευή. Άρα θα προτιμούσα το νέξους ακόμα και αν ήταν στα 550(400 το OP3). Βέβαια σε τέτοια τιμή θα περίμενα να βγουν τα καινούρια αλλά απλώς ήθελα να δώσω έμφαση στο ότι για μένα παίζει σημαντικό ρόλο να έχω Ελλάδα service(έστω και αν τελικά πάει έξω, αλλά δεν το στέλνω εγώ).

 

Και βέβαια για μένα το android στην πηγή. Ναι το oxygen OS είναι πολύ κοντά αλλά εγώ και πάλι προτιμώ να είμαι όσο πιο κοντά στην πηγή. Ειδικά για εμένα που τα μόνα που θέλω είναι ρουτ, custom tiles, ρυθμιζόμενη navbar και text only battery percentage. Όλα τα υπόλοιπα features μου είναι άχρηστα. Αν βάλει και τα 2 τελευταία η google, goodbye custom roms.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160906/1c7fe48980535be9f0a43bd1c878ecda.jpg

 

Για να δούμε τι λέει το glass αυτό....

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Update απλά τα σπάει ότι καλύτερο κυκλοφορεί δίνει πολύ ωραία αίσθηση και πολύ καθαρή οθόνη και τι να πουμε για το lifetime warranty....

Edited by chris1984

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε κανείς ότι με την αναβάθμιση σε 7 λειτουργεί πλέον και το notification led? δεν το έψαξα και πολύ, αλλά αλλάζοντας τη ρύθμιση μου ανάβει σε facebook messenger και viber
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε κανείς ότι με την αναβάθμιση σε 7 λειτουργεί πλέον και το notification led? δεν το έψαξα και πολύ, αλλά αλλάζοντας τη ρύθμιση μου ανάβει σε facebook messenger και viber

Εμένα δούλευε το notification led και στην marshmallow

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Γνωρίζει κανείς αν γίνεται root χωρίς την βοήθεια από pc? Υπάρχουν διάφορα βίντεο που δείχνουν ότι ρουτατετε το κινητό χωρίς pc πχ root nexus 6p nougat 7.0 without pc. Έχει να προτείνει κάνεις κάνα αξιόπιστο βίντεο με οδηγίες;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Γνωρίζει κανείς αν γίνεται root χωρίς την βοήθεια από pc? Υπάρχουν διάφορα βίντεο που δείχνουν ότι ρουτατετε το κινητό χωρίς pc πχ root nexus 6p nougat 7.0 without pc. Έχει να προτείνει κάνεις κάνα αξιόπιστο βίντεο με οδηγίες;

 

γιατι να μην το κανεις απο pc που ολα ειναι ελεγχομενα; Εκτος αν δεν υπαρχει pc.

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρατήρησε κανείς ότι με την αναβάθμιση σε 7 λειτουργεί πλέον και το notification led? δεν το έψαξα και πολύ, αλλά αλλάζοντας τη ρύθμιση μου ανάβει σε facebook messenger και viber

 

και εμενα δουλευε ηταν απο τα πρωτα στην λιστα των "tips n tricks" στο youtube για το nexus..

Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατέβασα το night Mode enable και δουλεύει μια χαρά από το ui tuner. Το έβαλα και στην μπάρα μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γιατι να μην το κανεις απο pc που ολα ειναι ελεγχομενα; Εκτος αν δεν υπαρχει pc.

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

και εμενα δουλευε ηταν απο τα πρωτα στην λιστα των "tips n tricks" στο youtube για το nexus..

 

Ναι δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να γίνει μέσω pc. Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατέβασα το night Mode enable και δουλεύει μια χαρά από το ui tuner. Το έβαλα και στην μπάρα μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ναι δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να γίνει μέσω pc. Καμία ιδέα;

 

λυπαμαι εγω δεν γνωριζω κατι εκτος pc..για την ακριβεια δεν ειχα ιδεα πως γινεται χωρις pc.. θα σου ελεγα να διαβασεις xda αν υπαρχει τροπος εκει θα τον εξηγουν βημα βημα..

Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...αλλά μην με φάτε...από S6 Edge με τρώει το χέρι μου να πάω σε 6Ρ. Φανατικός των Nexus συσκευών εδώ και χρόνια. Αν κάποιος έχει κάνει την συγκεκριμένη αλλαγή, θα ήθελα γνώμη. Φυσικά όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες!

 

(κυρίως το μεγέθος με φοβίζει... )

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...αλλά μην με φάτε...από S6 Edge με τρώει το χέρι μου να πάω σε 6Ρ. Φανατικός των Nexus συσκευών εδώ και χρόνια. Αν κάποιος έχει κάνει την συγκεκριμένη αλλαγή, θα ήθελα γνώμη. Φυσικά όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες!

 

(κυρίως το μεγέθος με φοβίζει... )

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

δεν εχω κανει την αλλαγη αλλα εχω στην οικογενεια s6 και s6 edge.. Προσωπικα θα σου ελεγα εξαρταται απο το τι ζητας..

Για αρχη τα καλα του s6/s6 edge που τα ξερεις και εσυ, καλυτερη οθονη (προσωπικα παντα αν και οχι μεγαλη διαφορα), καλυτερη καμερα με περισσοτερα καλουδια και παλι οχι τρελη διαφορα, καλυτερο μεγεθος.

Το nexus απο την αλλη εχει μεγαλυτερη οθονη για μενα ειναι συν και στερεο ηχεια που ειναι παρα πολυ καλα, pure android και γρηγορες αναβαθμισεις που για καποιους ειναι μεγαλο θεμα. Αλλα για μενα το μεγαλυτερο συν ειναι η ελλειψη του knox και η ευκολια να φερεις την συσκευη στα μετρα σου πραγματικα.

Αυτα πανω κατω..

Εγω παντως επελεξα το nexus αφου ειχα δει πρωτα τα s6/s6 edge.

Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

τα καταστήματα που δείχνει στο skroutz και το έχουν στα 370€ ειναι αξιόπιστα;

επειδη σε αυτα που ειχα ήδη αγοράσει έχουν εξαντληθεί.

Link to comment
Share on other sites

τα καταστήματα που δείχνει στο skroutz και το έχουν στα 370€ ειναι αξιόπιστα;

επειδη σε αυτα που ειχα ήδη αγοράσει έχουν εξαντληθεί.

 

To tokinito.gr θεωρω πως ειναι απο τα καλυτερα σκρουτζομαγαζα (βλεπε και rating) διοτι αν και προσωπικα δεν εχω παρει οποτε ηθελα να ρωτησω για οτιδηποτε ειχα μια χαρα εξυπηρετηση.. Εγω το δικο μου το πηρα παο το smarties.gr και μονο θετικα επισης μπορω να πω (βεβαια βλεπω πως εχουν (σχεδον) διατηρησει την τιμη που το ειχα παρει :P) ..

Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς θέμα με το Bluetooth audio?

Έχω συνδέσει bt Sony ακουστικά, και μου κάνει συνεχώς audio dropouts, μικρό κοψιματα και γενικά ο ήχος είναι προβληματικός και διακόπτομενος...

τ ακουστικά έχουν δοκιμαστεί σε πολλά κινητά πριν, χωρίς προβλήματα.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατέβασα το night Mode enable και δουλεύει μια χαρά από το ui tuner. Το έβαλα και στην μπάρα μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ναι δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να γίνει μέσω pc. Καμία ιδέα;

http://forum.xda-developers.com/nexus-6p/help/install-recovery-root-pc-t3399101

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, 2 ερωτήσεις έχω να σας κάνω?

1ον, το doze είναι ενεργοποιημένο ως default επιλογή? υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να το "πειράξω"; ή απλά τρέχει από πίσω;;

2ον, έχω παρατηρήσει από όταν έκανα την αναβάθμιση σε 7.0, πολλές εφαρμογές μου όταν επιχειρώ να τις ανοίξω, κλείνουν και απαιτούν εκ νέου άνοιγμα και μετά τρέχουν κανονικά? το έχει παρατηρησει κανείς άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, 2 ερωτήσεις έχω να σας κάνω?

1ον, το doze είναι ενεργοποιημένο ως default επιλογή? υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να το "πειράξω"; ή απλά τρέχει από πίσω;;

2ον, έχω παρατηρήσει από όταν έκανα την αναβάθμιση σε 7.0, πολλές εφαρμογές μου όταν επιχειρώ να τις ανοίξω, κλείνουν και απαιτούν εκ νέου άνοιγμα και μετά τρέχουν κανονικά? το έχει παρατηρησει κανείς άλλος?

Τρέχει από πίσω.

 

Όχι δεν έχω παρατηρήσει να το κάνουν οι εφαρμογές που έχω εγκατεστημένες.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το αστείο είναι πάντως ότι βγήκαν τα factory images του Σεπτεμβρίου NRD90S για 5Χ και NRD90R για Pixel C και πάλι το 6P δεν έχει βγει... Τραγικό!

 

Καλησπέρα παιδιά, 2 ερωτήσεις έχω να σας κάνω?

1ον, το doze είναι ενεργοποιημένο ως default επιλογή? υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να το "πειράξω"; ή απλά τρέχει από πίσω;;

2ον, έχω παρατηρήσει από όταν έκανα την αναβάθμιση σε 7.0, πολλές εφαρμογές μου όταν επιχειρώ να τις ανοίξω, κλείνουν και απαιτούν εκ νέου άνοιγμα και μετά τρέχουν κανονικά? το έχει παρατηρησει κανείς άλλος?

 

1) Το doze τρέχει από πίσω αν και έχει αναφερθεί ότι στο 6P στην 7.0 δεν λειτουργεί σωστά.(φήμες ότι αυτός είναι και ο λόγος που δεν βγάζει επίσημα το factory image). Να το πειράξεις μπορείς μέσω Naptime αλλά πρέπει να είσαι root.

 

2) Έκανες factory reset πριν και μετά την αναβάθμιση??? Είναι από τα πλέον κλασικά φαινόμενα αναβάθμισης σε νέα έκδοση τα FCs.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Από αύριο και εγώ στην παρέα σας :)

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλορίζικο

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...αλλά μην με φάτε...από S6 Edge με τρώει το χέρι μου να πάω σε 6Ρ. Φανατικός των Nexus συσκευών εδώ και χρόνια. Αν κάποιος έχει κάνει την συγκεκριμένη αλλαγή, θα ήθελα γνώμη. Φυσικά όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες!

 

(κυρίως το μεγέθος με φοβίζει... )

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Φίλε κάτσε εκεί που είσαι. Οι δύο συσκευές είναι πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο οπότε δεν βλέπω τον λόγο να αλλάξεις. Αν σε τρώει το χέρι σου περίμενε τα νέα Nexus έτσι ώστε να κάνεις ουσιαστική αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...