Jump to content

Google Nexus 6P (by Huawei)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τέλος με τις αναβαθμίσεις ... κάθε μέρα έκανα και από μία :D , μόλις μου ήρθε η 7 ... απλά δεν την κάνω και περιμένω .... :p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα από όταν πήρα την 7.0 αναβάθμιση η αυτονομία της συσκευής είναι τραγική.. Σύστημα android και οθόνη είναι μονίμως στο +20% ενώ οι υπόλοιπες εφαρμογές παίζουν γύρω στο 10%. Τι παίζει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα από όταν πήρα την 7.0 αναβάθμιση η αυτονομία της συσκευής είναι τραγική.. Σύστημα android και οθόνη είναι μονίμως στο +20% ενώ οι υπόλοιπες εφαρμογές παίζουν γύρω στο 10%. Τι παίζει?

 

Υπάρχει ένα θέμα με battery drain σε σχέση με MM περιμένουμε να διορθωθεί με το επόμενο update ας ελπίσουμε,μερικοί προτείνουν και wipe το cache αν θέλεις να το κάνεις μήπως βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα από όταν πήρα την 7.0 αναβάθμιση η αυτονομία της συσκευής είναι τραγική.. Σύστημα android και οθόνη είναι μονίμως στο +20% ενώ οι υπόλοιπες εφαρμογές παίζουν γύρω στο 10%. Τι παίζει?

Είναι κακή η αυτονομία γιατί και η οθόνη έχει κατανάλωση +20%;

Μήπως κάτι άλλο ήθελες να γράψεις;

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη και το σύστημα android έχουν κατανάλωση +20% συνέχεια.. Αυτό εννοούσα.

 

Πως μπορώ να γυρίσω πάλι στην ΜΜ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ότι ρομ και αν αλλαξα mm ή nougat stock ή custom σε κάθε εφαρμογή στις ρυθμίσεις κλπ έχω λαγκαρισματα όταν κάνω scroll up ή down .. αντιμετωπίζει κανείς άλλος τέτοιο πρόβλημα ? Δεν είναι σίγουρα softwarικο μετά από δοκιμή 10 διαφορετικών ρομ όλες με clean install

 

Υ.Γ. 20 ημερών συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη στο 20%+ είναι λογικό νούμερο αφού το χρησιμοποιείς!

 

Το drain υπάρχει σε παρά πολλούς στην Ν. Κυρίως με WiFi ή Bluetooth.

Σε WiFi ευθυνεται κυρίως κάποιου είδους ασυμβατοτητα με τα ρουτερ και κάποια πακέτα που στέλνουν αυτά σχετικά με ipv6.

Εγώ άλλαξα τις ρυθμίσεις του σουτέρ για ipv6 και ευτυχώς το έλυσα το θέμα σε μεγάλο βαθμό.

 

Για να γυρίσεις σε ΜΜ πρέπει να φλασαρεισ μέσω fastboot το factory image.

 

Για τον φίλο με τα λαγκαρισματα. Δεν έχω τπτ τέτοιο! Είσαι σίγουρος όμως ότι ευθυνεται το κινητό και όχι η εφαρμογή? Π.χ εμένα στο tapatalk δεν έχει το ίδιο smoothness όπως στα settings ή κάποιες άλλες εφαρμογές.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κωτσο και στις ρυθμίσεις όταν σκρολαρεις και στο φουμπου και google plus κτλπ παντού σε όλες

 

Όχι δεν έχω τέτοιο θέμα. Εντελώς smooth το κινητό εκτός και μείνω πολύ ώρα σε 4g κάτω από τον ήλιο που προφανώς γίνεται throttle στον cpu.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο πώς το κάνω? :)

 

Google -> "how to return to stock" και βρες στο xda το θέμα και διάβασε το. Έχει αναλυτικά τα πάντα

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Στις 4/10 αναμένεται η 7.1, μαζί με το pixel.

Ήξερα για pixel και νέο launcher. Που διάβασες και 7.1; Κάποιο link;

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήξερα για pixel και νέο launcher. Που διάβασες και 7.1; Κάποιο link;

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Έτσι λένε οι φήμες για τα Pixel. Ότι θα έχουν 7.1 πάνω και όχι 7.0

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ήξερα για pixel και νέο launcher. Που διάβασες και 7.1; Κάποιο link;

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Στο engadget χθες, σε άρθρο για το pixel ανέφερε και την 7.1.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφερομαι για την αγορά του 6p... Το nexus 5 μας αφήνει σιγά σιγά... Μιας και είχα κακή εμπειρία από το galaxy nexus και την AMOLED οθόνη του και μιας και είδα και σε αυτό ( σε κατάστημα) το burn in που έχει.. ήθελα να ρωτησω αν παρουσιάζεται και σε εσάς και αν ναι ποιος είναι ο τρόπος να το αποφύγει κάποιος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφερομαι για την αγορά του 6p... Το nexus 5 μας αφήνει σιγά σιγά... Μιας και είχα κακή εμπειρία από το galaxy nexus και την AMOLED οθόνη του και μιας και είδα και σε αυτό ( σε κατάστημα) το burn in που έχει.. ήθελα να ρωτησω αν παρουσιάζεται και σε εσάς και αν ναι ποιος είναι ο τρόπος να το αποφύγει κάποιος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Τι είχε η οθόνη του Galaxy Nexus??? Ως burn in τι εννοείς? Γιατί μάλλον πιστεύω ότι εννοείς την "θερμότητα" ή "ψυχρότητα" της παλέτας των χρωμάτων που αποδίδει η οθόνη.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εννοώ αυτό, λέω ότι είχε μείνει στην οθόνη να φαίνεται η μπάρα πάνω που λέει ώρα wifi κλπ... Και κάτω να φαίνεται το μενού. Νομίζω ότι είναι γενικό"πρόβλημα" των AMOLED .. ρωταω αν υπάρχει και εδώ σε τι βαθμό και αν μπορείς να το αποφύγεις.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εννοώ αυτό, λέω ότι είχε μείνει στην οθόνη να φαίνεται η μπάρα πάνω που λέει ώρα wifi κλπ... Και κάτω να φαίνεται το μενού. Νομίζω ότι είναι γενικό"πρόβλημα" των AMOLED .. ρωταω αν υπάρχει και εδώ σε τι βαθμό και αν μπορείς να το αποφύγεις.

 

Δεν το είχα ποτέ! Ούτε στο galaxy nexus ούτε εδώ. Τώρα αν στο κατάστημα η οθόνη μένει ανοιχτή 24/7 τότε δεν ξέρω, ίσως το επηρεάζει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό, εμένα ήταν έντονο στο galaxy nexus, για αυτό ρωτάω, σίγουρα το 24/7 παίζει ρόλο, αλλά θα ήθελα να δω σε "κανονικές " συνθήκες τι γίνεται.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα ποτέ! Ούτε στο galaxy nexus ούτε εδώ. Τώρα αν στο κατάστημα η οθόνη μένει ανοιχτή 24/7 τότε δεν ξέρω, ίσως το επηρεάζει.

Ισχύει. Το είχα και γω στο gnex. Navigation και status bar καμμενες, ξεθωριασμενες όταν γυρναγε landscape. Φίλος με s4 που παίζει πολύ Ingress έχει αποτυπωθει η οθόνη του Ingress με τα κουμπιά.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε η πιθανότερο αιτία της καταναλωσης στην Ν με WiFi.

 

*IPv6 Concept of Samsung models:*

 

 

When device enters the sleep mode, current implementation is that all the IPv6 packets from AP are getting blocked. All IPv4 and IPv6 packets are received while the LCD is on, however LCD off will be in blocked mode.

 

This is because some of the current AP in markets introduces unnecessary IPv6 Multicast packets, which in turn wake up the devices which are in sleep mode, causing the issue of increase in the current consumption.

 

Therefore a feature is applied on WiFi driver to filter off all IPv6 packets while in sleep mode.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε η πιθανότερο αιτία της καταναλωσης στην Ν με WiFi.

 

 

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Και μπορούμε να κάνουμε εμείς σαν χρήστες απλοί κάτι για αυτό ή πρέπει αναγκαστικά να περιμένουμε ένα update που θα κάνει fix στο bug αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Και μπορούμε να κάνουμε εμείς σαν χρήστες απλοί κάτι για αυτό ή πρέπει αναγκαστικά να περιμένουμε ένα update που θα κάνει fix στο bug αυτό;

 

Προς το παρόν όχι. Το flag που είναι για αυτό εαν πειραχτεί φαίνεται να λύνει το πρόβλημα αλλά δημιουργεί αποσυνδέσεις. Οπότε όχι ακόμα.

 

Το τραγικό στην όλη υπόθεση βέβαια είναι ότι η google "κάθετε" ακόμα και δεν έχει βγάλει fix 1 μήνα και ούτε καν επίσημη απάντηση δεν έχουμε εάν θα φτιαχτεί στην 7.1 απλώς το ελπίζουμε.

Ενώ η Samsung ήδη το έχει λύσει. Βέβαια δεν είναι ακριβώς λύση καθώς μπλοκάρει τελείως την ipv6 αλλά σε κάθε περίπτωση δεν έχει drain κάτι που ενδιαφέρει το 99% των χρηστών και όχι αν σε deep sleep λαμβάνουν ipv6.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...