Jump to content

Google Nexus 6P (by Huawei)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ πλαστικό το 5χ μετά το τρομερό 640 xl δεν πήρα ξανά πλαστική συσκευή. Ήμουν στο τσακ να πάρω το 6p αλλά αυτά που λέγονται είναι απογοητευτικά. Κρίμα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πολύ πλαστικό το 5χ μετά το τρομερό 640 xl δεν πήρα ξανά πλαστική συσκευή. Ήμουν στο τσακ να πάρω το 6p αλλά αυτά που λέγονται είναι απογοητευτικά. Κρίμα.

 

Tι σου εκανε δλδ το 640; Γιατι το ειχα και αυτο (το μικρο ομως)

Πλαστικουρα οντως το μικρο, αλλα προσωπικα δεν με νοιαζει γιατι παντα τα κυκλοφορω με θηκη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή άλλαξα πολλές συσκευές αυτόν τον χρόνο και σε όλες κάτι μου ξίνισε είπα να πάρω το 6p αλλά με αυτά που διαβάζω φοβάμαι μην μου ξινίσει και αυτό.. Θα ήθελα να δω πως είναι το Stock Android αλλά θα περιμένω λίγο ακόμα μου φαίνεται.

Ποια είναι αυτά που σου ξυνισαν στο Nexus?

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω αναφερει την προηγουμενη βδομαδα εχω καιρο τωρα θεμα με battery drain στην ΜΜ και ψαχναμε να βρουμε αν ειναι Wifi , Data , GPS κτλ κτλ

 

Εδω και 3-4 μερες εχω περασει και εγω την 7 ... Η μπαταρια παλι με απογοητευσε (γνωστο το προβλημα) και αρχισα να πειραματιζομαι.

 

Προχθες λοιπον φορτισα το κινητο μου πληρως και αφησα ανοικτο Wifi + Data . Το πρωι που σηκωθηκα (7 ωρες μετα) ειχα μπαταρια 80% :cry:

Χθες φορτισα το κινητο μου πληρως και αφησα αυτη τη φορα ανοικτο μονο τα Data. Το πρωι παλι που σηκωθηκα την ιδια ωρα η μπαταρια ηταν 100% :confused: ... Μεσα στα 5 λεπτα ομως με λιγη χρηση πηγε 95% ...

 

Τελικα απο οτι φαινεται το wifi και σε εμενα δημιουργει προβλημα :!::!:

Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με το δακτυλικο.Δεν αναγνωριζει δακτυλο.Το πετυχα καποια στιγμη δουλεψε για λιγο αλλα μετα παλι τα ιδια.Εχει κανεις το ιδιο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με το δακτυλικο.Δεν αναγνωριζει δακτυλο.Το πετυχα καποια στιγμη δουλεψε για λιγο αλλα μετα παλι τα ιδια.Εχει κανεις το ιδιο προβλημα?

 

Διέγραψε το και ρυθμίσετο ξανα

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μολις το παρηγγειλα. Το Frost White! Ανυπομονώ! :happy:

 

Καλορίζικο

Link to comment
Share on other sites

Περήφανος ιδιοκτήτης που μόλις παρέλαβε ... :D

 

Ήρθε σπίτι εχθές με courier και το έπιασα στα χέρια μου το βράδυ ...

κατέβασα 5-6 βασικές εφαρμογές και αφού τελείωσε η μπαταρία που είχε το έβαλα στην πρίζα .

Μου έκανε εντύπωση πόσο γρήγορα φορτίζει :cool:

 

Έχοντας διαβάσει λίγο εδώ μέσα τις τελευταίες βδομάδες , έβαλα την ρύθμιση να βλέπω ποσοστό μπαταρίας

Έπαιξα λίγο με την κάμερα και έπαθα πλάκα πόσο καλή είναι σε χαμηλό φωτισμό , αλλά δεν βρήκα πως μπορώ να ρυθμίσω manual

διάφραγμα , ταχύτητα κλπ.

 

Τι άλλο συστήνεται να κάνω ?

 

Δηλαδή έχει φτιάξει κανείς μπούσουλα για Νέοπες σε nexus ?

 

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα . :D

 

Υγ.

1) η έκδοση είναι η 6.0 και έχει ενημέρωση κώδικα ασφαλίας 1/11/2015 , αριθμός έκδοσης MDB08L

2) Το αγόρασα με επιδότηση από την Wind , ( από πού βλέπω την προέλευση του ? )

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχ κοίτα στοκ που έχουν οι ελληνικές εταιρείες. Το κινητό σου είναι σχεδόν χρόνου. Η Έκδοση που έχεις είναι είναι μόνο 15 ενημερώσεις πίσω! 13 μόνο στην ΜΜ! Όπως καταλαβαίνεις είναι αρκετά παλιά η έκδοση.

 

1)Πρώτα από όλα λοιπόν κάνε τις ενημερώσεις. Για μένα καλύτερα θα έκανα την διαδικασία χειροκίνητα καθώς δεν ξέρω αν τώρα θα σε πάρει από την μία ενημέρωση στην επόμενη σειριακά ή θα σου δώσει την τελευταία. Ο τρόπος που γίνεται αυτό είναι εύκολος και γελοίος. Είναι στην πηγή του οδηγού που έχω φτιάξει για ξεκλείδωμα bootloader και ρουτ. Έτσι και αλλιώς θα χρειαστεί να ξεκλειδώσεις bootloader για να γίνει αυτό. Διάβασε και θα δεις.

 

2) Δεν θα έπρεπε να σε νοιάζει η προέλευση του. Δεν υπάρχει και λόγος για αυτό. Δεν εξαρτάται από αυτό κάτι. Δύο variant υπάρχουν. Το ένα είναι μόνο για US και το άλλο international. Ε έχεις το δεύτερο.

 

3) Η κάμερα δεν υποστηρίζει manual mode. Τουλάχιστον η στοκ. Δεν το χρειάζεται κατά την άποψη μου κιόλας.

 

 

**** Θα σου πρότεινα να μην περάσεις ακόμα τις εκδόσεις που αφορούν την Nougat(7.0.0) αλλά να περάσεις την τελευταία ΜΜ (MTC20L) και να μείνεις εκεί μέχρι να βγουν οι καινούριες 7αρες πιθανόν 7.1 για να δούμε αν λύνουν και ένα πρόβλημα που έχει παρουσιάστεί σε nougat με drain.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Περήφανος ιδιοκτήτης που μόλις παρέλαβε ... :D

 

Ήρθε σπίτι εχθές με courier και το έπιασα στα χέρια μου το βράδυ ...

κατέβασα 5-6 βασικές εφαρμογές και αφού τελείωσε η μπαταρία που είχε το έβαλα στην πρίζα .

Μου έκανε εντύπωση πόσο γρήγορα φορτίζει :cool:

 

Έχοντας διαβάσει λίγο εδώ μέσα τις τελευταίες βδομάδες , έβαλα την ρύθμιση να βλέπω ποσοστό μπαταρίας

Έπαιξα λίγο με την κάμερα και έπαθα πλάκα πόσο καλή είναι σε χαμηλό φωτισμό , αλλά δεν βρήκα πως μπορώ να ρυθμίσω manual

διάφραγμα , ταχύτητα κλπ.

 

Τι άλλο συστήνεται να κάνω ?

 

Δηλαδή έχει φτιάξει κανείς μπούσουλα για Νέοπες σε nexus ?

 

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα . :D

 

Υγ.

1) η έκδοση είναι η 6.0 και έχει ενημέρωση κώδικα ασφαλίας 1/11/2015 , αριθμός έκδοσης MDB08L

2) Το αγόρασα με επιδότηση από την Wind , ( από πού βλέπω την προέλευση του ? )

 

Αν και offtopic,οταν λές οτι το αγόρασες με επιδότηση απο τη wind,τι εννοείς?Γιατί εχω και εγω επιδότηση,αλλά απ οτι ξέρω δεν το φέρνει η wind...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Περήφανος ιδιοκτήτης που μόλις παρέλαβε ... :D

 

Ήρθε σπίτι εχθές με courier και το έπιασα στα χέρια μου το βράδυ ...

κατέβασα 5-6 βασικές εφαρμογές και αφού τελείωσε η μπαταρία που είχε το έβαλα στην πρίζα .

Μου έκανε εντύπωση πόσο γρήγορα φορτίζει :cool:

 

Έχοντας διαβάσει λίγο εδώ μέσα τις τελευταίες βδομάδες , έβαλα την ρύθμιση να βλέπω ποσοστό μπαταρίας

Έπαιξα λίγο με την κάμερα και έπαθα πλάκα πόσο καλή είναι σε χαμηλό φωτισμό , αλλά δεν βρήκα πως μπορώ να ρυθμίσω manual

διάφραγμα , ταχύτητα κλπ.

 

Τι άλλο συστήνεται να κάνω ?

 

Δηλαδή έχει φτιάξει κανείς μπούσουλα για Νέοπες σε nexus ?

 

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα . :D

 

Υγ.

1) η έκδοση είναι η 6.0 και έχει ενημέρωση κώδικα ασφαλίας 1/11/2015 , αριθμός έκδοσης MDB08L

2) Το αγόρασα με επιδότηση από την Wind , ( από πού βλέπω την προέλευση του ? )

 

Καλορίζικο και σε εσένα φίλε μου

Η συσκευή είναι φοβερή θα την απολαύσεις και η κάμερα πάρα πολύ καλή,για manual η stock κάμερα δεν έχει κατέβασε αν θέλεις την footej η opem camera

Ρύθμισε την συσκευή όπως θέλεις κανε κανονικά τις ενημερώσεις για να έρθει και η 7 και μετά κανε ένα wipe το cache partision δεν χρειάζεται να κάνεις επαναφορά να και ένας οδηγός

 

If your device is on, turn it off.

Press & hold the Volume Down and then press & hold the Power button simultaneously until the device turns on. You'll see the word "Start" with an arrow drawn around it.

Press the Volume Down button twice to highlight Recovery Mode.

Press the Power button to start Recovery Mode. You'll see an image of an Android robot with a red exclamation mark.

While holding the Power button, TAP the Volume Up once and then release Power button, then a menu will appear.

Use the volume buttons to scroll to "wipe cache partition" and press the Power button to select it.

Link to comment
Share on other sites

1)Πρώτα από όλα λοιπόν κάνε τις ενημερώσεις. Για μένα καλύτερα θα έκανα την διαδικασία χειροκίνητα καθώς δεν ξέρω αν τώρα θα σε πάρει από την μία ενημέρωση στην επόμενη σειριακά ή θα σου δώσει την τελευταία. Ο τρόπος που γίνεται αυτό είναι εύκολος και γελοίος. Είναι στην πηγή του οδηγού που έχω φτιάξει για ξεκλείδωμα bootloader και ρουτ. Έτσι και αλλιώς θα χρειαστεί να ξεκλειδώσεις bootloader για να γίνει αυτό. Διάβασε και θα δεις.

 

 

Καλημέρα. Από τη στιγμή που υπάρχουν τα Full ota zip, δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα. Φλασαρονται με adb sideload από τη μαμά recovery. Διόρθωσε με αν είμαι λάθος.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι λάθος αλλά δεν ήμουν ποτέ των ΟΤΑ! Όταν πηδάω πολλές εκδόσεις είμαι πάντα υπέρ της εντελώς καθαρής εγκατάστασης με format των πάντων. Οπότε factory image για μένα είναι πάντα καλύτερο!

 

Παλαιότερα είχα σαν υπογραφή μία φράση που αφορούσε το dirty flashing(ΟΤΑ για στοκ ρομς) στα αγγλικά.

 

Dirty flashing είναι ίδιο με το να πας χωρίς προφυλακτικό. Δεν σημαίνει ότι θα προκύψει πρόβλημα και μπορεί να μην γίνει τίποτα, ωστόσο έχεις βγάλει από την εξίσωση έναν παράγοντα. :lol::lol:

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Νάστε καλά :D

Πριν σας ζητήσω να μιλήσουμε ελληνικά ( χαχαχαχα , πολλές άγνωστες λέξεις στο κείμενο ... είπαμε νέοπας δεν έχω κάνει flash , root , moot , poot ... ποτέ :lol: :lol: :lol: )

Τι πιστεύεται ότι είναι καλύτερο : Nα κάνω upgrade σε 7 ή να περιμένω την 7,1 μην μπλέξω με κάνα drain ?

 

Από εχθές το βράδυ που το φόρτισα έχει πάει αρκετά καλά ... ,

 

http://s9.postimg.org/dnxj251jz/Screenshot_20160927_105057.png

 

http://s9.postimg.org/5wgt3kxen/Screenshot_20160927_105107.png

 

http://s9.postimg.org/l6goarswv/Screenshot_20160927_105140.png

 

http://s9.postimg.org/p43y06fq7/Screenshot_20160927_105215.png

Edited by zakailiou
Link to comment
Share on other sites

Πριν σας ζητήσω να μιλήσουμε ελληνικά ( χαχαχαχα , πολλές άγνωστες λέξεις στο κείμενο ... είπαμε νέοπας δεν έχω κάνει flash , root , moot , poot ... ποτέ :lol: :lol: :lol: ) τι πιστεύεται ότι είναι καλύτερο να κάνω upgrade σε 7 ή να περιμένω την 7,1 μην μπλέξω με κάνα drain ?

 

Προσωπικά στο είπα και παραπάνω. Περιμένεις την 7.1!

Από εκεί και πέρα με οτιδήποτε άλλο θες να ασχοληθείς καλό είναι να διαβάσεις και να κατανοήσεις αυτές τις έννοιες. Φυσικά στοιχειώδη αγγλικά θα σου χρειαστούν αφού οι περισσότερες πληροφορίες γύρω από το τι είναι το κάθε τι, και τι κάνει και σε τι χρησιμεύει είναι στα αγγλικά.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι λάθος αλλά δεν ήμουν ποτέ των ΟΤΑ! Όταν πηδάω πολλές εκδόσεις είμαι πάντα υπέρ της εντελώς καθαρής εγκατάστασης με format των πάντων. Οπότε factory image για μένα είναι πάντα καλύτερο!

 

Παλαιότερα είχα σαν υπογραφή μία φράση που αφορούσε το dirty flashing(ΟΤΑ για στοκ ρομς) στα αγγλικά.

 

Dirty flashing είναι ίδιο με το να πας χωρίς προφυλακτικό. Δεν σημαίνει ότι θα προκύψει πρόβλημα και μπορεί να μην γίνει τίποτα, ωστόσο έχεις βγάλει από την εξίσωση έναν παράγοντα. :lol::lol:

Συμφωνώ απόλυτα. Απλά για όποιον δεν θέλει να ξεκλειδώσει ή να χάσει δεδομένα είναι μια ευκολία.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα περιμένω ... :cool:

 

Τα αγγλικά μου μια χαρά είναι ... για τους "όρους" ήταν η πλάκα ... ;)

 

Και πάλι Ευχαριστώ

 

Κάποια εφαρμογή που θα συμβουλεύατε να προσέξω ?

 

Α! υπάρχει κάποιο Dark θέμα που να συστήσετε ?

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορα εχει να του περασω ολα τα updates manually απο το να το αφησω να τα βρει και να τα κανει install μονο του (OTP) ?

Ακομα και αν ειναι στν 6.0 και βρει για τελευταια την 7.0.χ δε θα βαλει απο μονο του και ολες τις ενδιαμεσες; εκτος και αν τα updates ειναι incremental, οποτε βαζοντας την τελευταια εχει by default ολες τις προηγουμενες μεσα. Δεν εχω βρει καπου να λεει η ιδια η Google πως κανει το patching αλλα σε οτιδηποτε Linux τα incremental updates παιζουν, δηλαδη η εκδοση 2.1. περιλαμβανει την εκδοση 2.0 συν το επομενο patch κτλ. Εχω καταλαβει κατι λαθος; Αν μπορει καποιος ας εξηγησει...

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα περιμένω ... :cool:

 

Τα αγγλικά μου μια χαρά είναι ... για τους "όρους" ήταν η πλάκα ... ;)

 

Και πάλι Ευχαριστώ

 

Κάποια εφαρμογή που θα συμβουλεύατε να προσέξω ?

 

Α! υπάρχει κάποιο Dark θέμα που να συστήσετε ?

 

Dark theme χωρίς root δεν παίζει! Με στοκ rom έχεις υποστήριξη layers ή legacy mode του substratum. Όμως υπάρχει θέμα με εφαρμογές της Google όπου πρέπει να περάσεις τις theme ready apps αν θες να παίξει το θέμα σωστά και φυσικά να μην τις κάνεις update από το Playstore και να περιμένεις αυτούς που τις κάνουν theme ready να βγάλουν το νέο update κλπ κλπ κλπ.

 

Ήταν να μπει στην 7αρα το night mode, αλλά δυστυχώς δεν το έχω δει στις ρυθμίσεις.

 

Τι διαφορα εχει να του περασω ολα τα updates manually απο το να το αφησω να τα βρει και να τα κανει install μονο του (OTP) ?

Ακομα και αν ειναι στν 6.0 και βρει για τελευταια την 7.0.χ δε θα βαλει απο μονο του και ολες τις ενδιαμεσες; εκτος και αν τα updates ειναι incremental, οποτε βαζοντας την τελευταια εχει by default ολες τις προηγουμενες μεσα. Δεν εχω βρει καπου να λεει η ιδια η Google πως κανει το patching αλλα σε οτιδηποτε Linux τα incremental updates παιζουν, δηλαδη η εκδοση 2.1. περιλαμβανει την εκδοση 2.0 συν το επομενο patch κτλ. Εχω καταλαβει κατι λαθος; Αν μπορει καποιος ας εξηγησει...

 

incremental είναι. Εκτός και αναφέρεται κάτι άλλο. Δεν υπάρχει λόγος να περάσεις όλα τα updates manually ένα-ένα. Μπορείς να περάσεις manually μόνο το τελευταίο ή αυτό που θες.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με ξίνισε αρχικά η μπαταρία με αυτά που διαβάζω εδώ. Δεύτερον είδα από κάποια reviews ότι ο snapdragon 810 παίρνει φωτιά. Το λύγισμα δεν με ενδιαφέρει λες και θα το πάρω και θα το λυγίσω. Δεν ξέρω μαρεσει σαν συσκευή είμαι στο τσακ να την πάρω αν βρεθεί κάποιος και με αλλαξοπιστήσει.
Link to comment
Share on other sites

Με ξίνισε αρχικά η μπαταρία με αυτά που διαβάζω εδώ. Δεύτερον είδα από κάποια reviews ότι ο snapdragon 810 παίρνει φωτιά. Το λύγισμα δεν με ενδιαφέρει λες και θα το πάρω και θα το λυγίσω. Δεν ξέρω μαρεσει σαν συσκευή είμαι στο τσακ να την πάρω αν βρεθεί κάποιος και με αλλαξοπιστήσει.

 

Το drain είναι γεγονός πάντα σε σχέση με την 6,ο επεξεργαστής είναι άψογος και δουλεύει απροβληματιστα μιλάω για βαριά χρήση όσο για το λύγισμα καμία σχέση με την πραγματικότητα

Link to comment
Share on other sites

Θέμα θερμοκρασίας δεν υπάρχει. Δεν είχα ποτέ θέμα ούτε καν με πλοήγηση σε 4g κατακαλόκαιρο με 40 βαθμούς περιβάλλοντος! Καλά για το λύγισμα το ακούω και γελάω...

 

Θέμα μπαταρίας τώρα. Η μπαταρία του είναι άκρως ικανοποιητική και καλή ως αναφορά τις εκδόσεις της ΜΜ. Στην πρώτη έκδοση της 7 που έχουμε υπάρχει κάποιο θέμα το οποίο θα λυθεί λογικά. Η 7αρα είναι νωρίς να την κρίνουμε. Μέχρι την 6 δεν υπήρχε θέμα.

Το 4-5 ώρες οθόνης είναι κάτι που μπορείς να περιμένεις να το έχεις άνετα για 1 ημέρα χρήσης.

 

Για να προλάβω μερικούς! Η μπαταρία σαν εμπειρία είναι ικανοποιητική! Η μπαταρία όμως αναλογικά μετ ο μέγεθος της 3450 τότε δεν είναι. Από ένα κινητό με 3450 μπαταρία θα περίμενες καλύτερη αυτονομία. Αυτό όμως όπως λέω δεν σημαίνει ότι δεν θα βγάλεις την μέρα. Τώρα αν θες να παίζεις pokemon go και ingress τότε sorry αλλά κανένα κινητό δεν κάνει για αυτή την δουλειά!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...