Jump to content

Google Nexus 6P (by Huawei)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προθεση μου ειναι η ενημερωση για το κινητο που αγορασα.τωρα το αν το xda βγαζει το ιδιο θεμα για καθε νεο κινητο δεν το ξερω,αλλα ευχαριστω για την ενημερωση.καντε σα να μην ρωτησα :X
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν αφορά εσένα το σχόλιο μου ,πολύ καλά έκανες και ενημερωσες αλλά σε όλες τις συσκευές τα ίδια γίνονται ,ο κάθε πικραμένος που δεν βλέπει καλά η έστω πήρε μια ελαττωματική συσκευή ανακαλύπτει θέμα γενικου προβλήματος με την οθόνη και ανοίγει και θέμα στο xda ,αν διαβάσες το τοπικ άλλος λέει ότι η οθόνη του είναι κίτρινη άλλος ότι είναι κίτρινη και μπλέ ο άλλος ότι είναι ροζ οκ εντάξει ημαρτον
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

με το sRGB που βλεπω τοσα ποστ στο ιντερνετ τι παιζει παιδια?λενε οτι πρεπει να ενεργοποιηθει για να μην εχει θεμα η οθονη στα χρωματα

παρακαλω τα ...φωτα σας!:p

 

Σαν ξεπλυμενα χρωματα δειχνει και χανει ολη την ομορφια των χρωματων που εχει η amoled οθονη του, αμα το ενεργοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά print screen από την μπαταρία της συσκευής. Συγχρονισμός 2 email, μεικτή χρήση περίπου 75% WiFi και 25% 4g, αυτόματη φωτεινότητα οθόνης και ελάχιστο gaming.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160214/a8d44f9724e8c7a10e9ce6963c457977.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160214/bb8b0557928acab7b3e96999eb17b4d1.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160214/9e034a740dfd8a90d91c6f9f79208261.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160214/f77612f139b231507ad7447baaf36376.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλοί χρόνοι όμως ή συγκεκριμένη συσκευή με λίγη βοήθεια μπορεί πάρα πολύ καλύτερα
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Είναι η δεύτερη φόρτιση της συσκευής. Συγκεκριμένα είναι και η δεύτερη συσκευή που πιάνω στα χέρια μου, μιας και ή πρώτη έγινε αντικατάσταση λόγω διαφοράς ήχου στα δύο ηχεία και ροζ απόχρωσης αρκετά έντονης στην πάνω δεξιά μεριά της οθόνης. Η δεύτερη συσκευή είναι άριστη στα παραπάνω.

Οπότε περιμένω μερικές μέρες ακόμα να δω ότι όλα είναι καλά και συνεχίζω στα καθέκαστα ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι η δεύτερη φόρτιση της συσκευής. Συγκεκριμένα είναι και η δεύτερη συσκευή που πιάνω στα χέρια μου, μιας και ή πρώτη έγινε αντικατάσταση λόγω διαφοράς ήχου στα δύο ηχεία και ροζ απόχρωσης αρκετά έντονης στην πάνω δεξιά μεριά της οθόνης. Η δεύτερη συσκευή είναι άριστη στα παραπάνω.

Οπότε περιμένω μερικές μέρες ακόμα να δω ότι όλα είναι καλά και συνεχίζω στα καθέκαστα ;)

Έχω κι εγώ το πρόβλημα με τη διάφορα ήχου στα δύο ηχεία.. Δεν το είχα καταλάβει μέχρι που το τεσταρα με μια εφαρμογή διαβάζοντας εσένα και στο xda ότι υπάρχει αυτό το θέμα σε μερικές συσκευες! Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να μπλεξω με την vodafone. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μιλήσω κατευθείαν με την Google;

Link to comment
Share on other sites

Μερικά print screen από την μπαταρία της συσκευής. Συγχρονισμός 2 email, μεικτή χρήση περίπου 75% WiFi και 25% 4g, αυτόματη φωτεινότητα οθόνης και ελάχιστο gaming.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160214/a8d44f9724e8c7a10e9ce6963c457977.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160214/bb8b0557928acab7b3e96999eb17b4d1.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160214/9e034a740dfd8a90d91c6f9f79208261.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160214/f77612f139b231507ad7447baaf36376.jpg

Τοσο βγαζω κ γω με μικτα δεδομενα ασυρματο. Με 2 Bluetooth παντα ενεργα συνδεδεμενα. Μου βγαζει την ημερα ακομα κ με 4g να ειμαι οποτε πια δεν δινω βαση. Το κακο ειναι οτι δεν καθομαι πανω απο δυο μερες με ιδια ρομ οποτε δεν στρωνει. Απο χτες που φλασαρα λεω να αραξω λιγο :)

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Να σας γυρίσω λίγο πιο πίσω στο sRGB. Ο λόγος που λένε κάποιοι να το ενεργοποιήσεις είναι η πιστότητα των χρωμάτων. Όχι ότι έχουμε χαλασμένα χρώματα. Και ούτε αν το ενεργοποιήσουμε είναι ξεβαμμένα. Απλώς είναι πιο φυσικά. Οι amoled γενικά έχουν σαν χαρακτηριστικό την έντονη απόδοση χρωμάτων. Είναι πολύ ωραίο στο μάτι. Δεν σημαίνει ότι είναι και φυσικό. Επίσης συνήθως στην αγορά οι AMOLED είναι λίγο θερμές... Αυτό το βλέπεις στο λευκό. Φυσικά με ένα μοντάρισμα στους πολλαπλασιαστές αν βάλεις custom kernel είσαι κομπλέ

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τοσο βγαζω κ γω με μικτα δεδομενα ασυρματο. Με 2 Bluetooth παντα ενεργα συνδεδεμενα. Μου βγαζει την ημερα ακομα κ με 4g να ειμαι οποτε πια δεν δινω βαση. Το κακο ειναι οτι δεν καθομαι πανω απο δυο μερες με ιδια ρομ οποτε δεν στρωνει. Απο χτες που φλασαρα λεω να αραξω λιγο :)

Αν αραξεις πάνω από δύο μέρες θα σε κερασω δύο καλαμακια σε καντίνα στο Ριο :p

Edited by Stef08
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ το πρόβλημα με τη διάφορα ήχου στα δύο ηχεία.. Δεν το είχα καταλάβει μέχρι που το τεσταρα με μια εφαρμογή διαβάζοντας εσένα και στο xda ότι υπάρχει αυτό το θέμα σε μερικές συσκευες! Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να μπλεξω με την vodafone. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μιλήσω κατευθείαν με την Google;

Δυστυχώς ή Google στην Ελλάδα δεν μπορεί να κάνει κάτι. Εγώ βρισκόμουν μέσα στο διάστημα που μπορούσα να επιστρέψω το κινητό από το μαγαζί που το αγόρασα και το αντικατεστησα με νέα συσκευή. Τώρα ο ήχος είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα και εγώ παιδιά .πρώτη εμπειρία με spigen θήκες και μπορώ να πω ότι είμαι άκρως ικανοποιημένος .

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από τη χαρα μου ξέχασα να αναφέρω μοντέλο.spigen ultra hybrid crystal clear

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, την ίδια έχω και εγώ κ

αι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος

Edited by Stef08
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Αν αραξεις πάνω από δύο μέρες θα σε κερασω δύο καλαμακια σε καντίνα στο Ριο :p

Χαχα ισχυει ρε. Κατι δοκιμες με σκριπτ κατι με κερνελ αντε να στρωσει

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Χαχα ισχυει ρε. Κατι δοκιμες με σκριπτ κατι με κερνελ αντε να στρωσει

Ναι ,ναι πες τα μου γιατί εγώ δεν τα ξέρω :p

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Να σας γυρίσω λίγο πιο πίσω στο sRGB. Ο λόγος που λένε κάποιοι να το ενεργοποιήσεις είναι η πιστότητα των χρωμάτων. Όχι ότι έχουμε χαλασμένα χρώματα. Και ούτε αν το ενεργοποιήσουμε είναι ξεβαμμένα. Απλώς είναι πιο φυσικά. Οι amoled γενικά έχουν σαν χαρακτηριστικό την έντονη απόδοση χρωμάτων. Είναι πολύ ωραίο στο μάτι. Δεν σημαίνει ότι είναι και φυσικό. Επίσης συνήθως στην αγορά οι AMOLED είναι λίγο θερμές... Αυτό το βλέπεις στο λευκό. Φυσικά με ένα μοντάρισμα στους πολλαπλασιαστές αν βάλεις custom kernel είσαι κομπλέ

 

Μέχρι τώρα μόνο στην amoled του oppo R7 plus εχω δει κανονικο λευκό (άσπρο ρε παιδί μου) και δεν ξέρω πως γίνεται η samsung να δίνει το πανελ και στα δικα της κινητά να μην το εχει.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Μετά από διαφορετικές ρομ, στοκ ρομ και γενικότερα το μόνο παράπονο που έχω από το κινητό είναι το πρόβλημα με το μπλοκάρισμα του μικροφώνου κάτω από την κάμερα που είναι εκεί για noise cancellation. Στις πρώτες παρτίδες είχε παρατηρθεί σε μερικούς να χρειάζεται να το κλείσουν για να ακουστούν. Τώρα, το κάνει και σε μένα, άμα μιλήσω χωρίς να κρατάω το τηλέφωνο και το στερεώσε σε ώμο-μάγουλο δεν με ακούνε. Μάλλον πρέπει να ψάξω πως απομονώνω το αυτό το μικρόφωνο.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Κάτοχος του OnePlus 2 αυτή τη στιγμή και χθες παρήγγειλα το 6P 64gb σε μαύρο.

Η αλήθεια είναι ότι θορυβήθηκα λιγάκι από κάποια από τα bend tests στο YT αλλά τελικά πήρα την μεγάλη απόφαση καθώς το OnePlus 2 απλά.... δεν.

Με λιγάκι search που έκανα σε αυτό το thread δεν είδα κάποιον να έχει πρόβλημα με bending. Όντως έτσι είναι? Εννοείται ότι μιλάμε πάντα για νορμάλ συνθήκες και όχι στην πίσω τσέπη του τζιν και κάθισμα πάνω του κτλ.

Επίσης έχει κανείς ιδέα αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο εντός Ε.Ε. με τα wraps που πουλάνε στην Αμερική για τα κινητά?

π.χ. https://slickwraps.com/devices/phones/android/google-nexus-6p.html

 

Για tempered glass έχει δοκιμάσει κανείς Kisswill, Blue Star, Terrapin ή Pro Plus? Αυτά είναι που βρίσκω εντός Ελλάδας και δεν θέλω να μπλέξω με εξωτερικό.

Όσο για θήκες και σύμφωνα με το παραπάνω μου σκεπτικό, βλέπω τις Spigen Rugged Armor, Orzly Fusion, Orzly Prime Armor και Spigen Ultra Hybrid Crystal Clear.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση και συγνώμη για το μακροσκελές post :)

"It's nice to be important but it's more important to be nice"

Nexus 6P Graphite Black 64gb

HTC Nexus 9

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει θέμα το κινητό με bending σε νορμάλ συνθήκες. Άμα κάτσεις πάνω του λόγω του μεγέθους του όμως δεν μπορεί να μην πάθει κάτι. Στο XDA έχουν ανοίξει ένα τεράστιο τοπικ πάντως σχετικά με το bending, και έχουν σε μερικά σημεία υπεραναλυση μέχρι και που έπρεπε να έχει βίδες το πλαίσιο από μέσα. Σχετικά με τα wraps και τα tempered glass από Ελλάδα δεν μπορώ να βοηθήσω. Εγώ φοράω tempered της orzly και είμαι πολύ ικανοποιημένος! Θήκη έχω την spigen ultra hybrid και είμαι και με αυτήν ικανοποιημένος. Η rugged armor πρέπει να είναι πιο χοντροκομμενη για κακουχιες φτιαγμένη. Φαντασου πως μόλις βγάζω το κινητό από την πιο "λεπτοκαμωμενη" ultra hybrid το κινητό είναι εμφανώς μικρότερο!

 

Τόσο χάλια είναι το op2? Δεδομένου πως έχει ίδια χαρακτηριστικά, μικρότερη ανάλυση οθόνης και 4gb ram? Σκεφτόμουν και εγώ όταν ήταν να πάρω το νεξους να το πάρω για αυτό ρωτάω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει θέμα το κινητό με bending σε νορμάλ συνθήκες. Άμα κάτσεις πάνω του λόγω του μεγέθους του όμως δεν μπορεί να μην πάθει κάτι. Στο XDA έχουν ανοίξει ένα τεράστιο τοπικ πάντως σχετικά με το bending, και έχουν σε μερικά σημεία υπεραναλυση μέχρι και που έπρεπε να έχει βίδες το πλαίσιο από μέσα. Σχετικά με τα wraps και τα tempered glass από Ελλάδα δεν μπορώ να βοηθήσω. Εγώ φοράω tempered της orzly και είμαι πολύ ικανοποιημένος! Θήκη έχω την spigen ultra hybrid και είμαι και με αυτήν ικανοποιημένος. Η rugged armor πρέπει να είναι πιο χοντροκομμενη για κακουχιες φτιαγμένη. Φαντασου πως μόλις βγάζω το κινητό από την πιο "λεπτοκαμωμενη" ultra hybrid το κινητό είναι εμφανώς μικρότερο!

 

Τόσο χάλια είναι το op2? Δεδομένου πως έχει ίδια χαρακτηριστικά, μικρότερη ανάλυση οθόνης και 4gb ram? Σκεφτόμουν και εγώ όταν ήταν να πάρω το νεξους να το πάρω για αυτό ρωτάω!

 

Το OP2 για μένα είχε 3 θέματα τα οποία και δεν μπόρεσα ποτέ να ξεπεράσω.

Καταρχήν προερχόμενος από HTC One M8 είχα μπροστινά ηχεία και το OP2 έχει ένα μονοφωνικό, αδύναμο και στο κάτω μέρος του κινητού οπότε καταλαβαίνεις...

Δεύτερον ποτέ δεν με ικανοποίησε η μπαταρία του άσε που είχε και ένα πρόβλημα ότι "καθόταν" πολύ ώρα σε ένα ποσοστό και μετά ξαφνικά έπεφτε 2-3% μαζεμένα. Εννοείται ότι είχα δοκιμάσει calibration κτλ κτλ και εννοείται επίσης ότι δεν έκανε τίποτα. Κάποιοι λένε (γιατί το είχαν αρκετοί) ότι είναι πρόβλημα της Oxygen ROM αλλά δεν με πείθει.

Τρίτο και κυριότερο. Εάν ήθελες ένα πλήρως λειτουργικό τηλέφωνο έπρεπε να κολλήσεις με την μαμά rom καθώς με AOSP, Cyanogen κτλ δεν λειτουργούσαν fingerprint scanner και laser auto focus. Και η μαμά ρομ έτρωγε και σκαλωματάκια / μικροκολλήματα. Γενικά προχειροδουλειά από την Oneplus κατ' εμέ.

Άσε που ΑΚΟΜΗ δεν έχουν βγάλει Marshmallow... Εδώ το έβγαλε επίσημα η HTC για το 2 ετών M8 και με Sense επάνω ήμαρτον!!

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου φίλε μου.

"It's nice to be important but it's more important to be nice"

Nexus 6P Graphite Black 64gb

HTC Nexus 9

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Μετά από καιρό που παρακολουθώ το θέμα αποφάσισα να πάρω και γω αυτό το κινητό. Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Φοβερή συσκευή. Αν μπορεί κανείς να μου απαντήσει έχω κάποιες ερωτήσεις:

1) Μάλλον έσβησα κατα λάθος τη stock live wallpaper του κινητού. Έψαξα μπας και τη βρω από κάπου αλλά τίποτα. Υπάρχει κάπου να τη βρω;

2) Διαβάζω για custom kernel και rom (rom φαντάζομαι είναι το λειτουργικό-έτσι το λέγανε όταν πέρναγα custom rom στο HTC diamond 2, από τότε έχω να ασχοληθώ). Υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός αν αποφασίσω να μπω στη διαδικασία; Χάνω πολλά αν μείνω σε pure android;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΕΞΗΓΕΙΣ - ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ορισες φίλε στην παρέα του 6p ,για τις στοκ ταπετσαρίες με μια απλή αναζήτηση στο Google θα τις βρείς εύκολα όσον αφορά τον οδηγό για Ρουτ που ζητησες έχει φτιάξει έναν πολύ όμορφο και κατατοπιστικο ο @djkostas υπάρχουν βέβαια και τα διάφορα toolkits που κάνουν την δουλειά κάπως αυτοματοποιημένα όπως το nexus root toolkit τα οποία είναι και αυτά πολύ αποτελεσματικά αν καί θα σε συμβουλευα να το κανείς με τον οδηγό του Κώστα για να έχεις και μια ιδέα για το τι κανείς ,αν το αποφασισεις εδώ είμαστε για βοήθεια
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

θελω τα φωτα σας εχω το nexus 6 αξιζει ρε παιδια η αγορα του 6p; εχουν μεγαλη διαφορα ;.

δεν λεω για την cpu γιατι αυτη ειναι σιγουρη ,ειδα οτι βγαζει φοβερες φωτο

τι λετε να το παρω? :confused:

ασ απαντησουν οσοι ειχαν το παλιο 6αρι. αλλα οσοι πιστοι ριχτε την γνωμη σας

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το 6p είναι αναβάθμιση κατά την γνώμη μου η καλύτερη οθόνη η καλύτερη κάμερα το fingerprint όπως επίσης και ο ένας παρά πάνω χρόνος επίσημης υποστήριξης είναι λόγοι αναβάθμισης
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...