Jump to content

Google Nexus 6P (by Huawei)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις πέρασα στο τηλέφωνο μου μία μπαταρία Cameron Sino μένει να δω τι απόδοση θα έχει. Βασικά ελπίζω να είναι γνήσια θα δείξει στο μέλλον ποσο θα κρατάει το τηλ γιατι είχε φτάσει να σβήνει στο 50+ % . Ομολογώ πως ήταν δύσκολη επεμβαση

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τόσο καιρό και δεν ήξερα αυτό... Μάλλον δεν ασχολήθηκα γιατί παλιά δεν είχα Nexus συσκευή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν καταλαβα καλα, αλλαζει το αναγνωριστικο που εχει η συσκευη και υπαρχει κινδυνος να μην ξαναπαρει μεσω ΟΤΑ ενημερωσεις παρα μονο αν γινει factory reset?
Και εγώ έτσι κατάλαβα. Μάλλον θα πρέπει να περάσετε τα factory images την επιμήκυνση φορά ή να κάνετε Sideload την FullOTA του μήνα. Εγώ έτσι πάντα τα περναω. (Δεν έχω υπομονή τόση για να περιμένω μια ενημέρωση).

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό και δεν ήξερα αυτό... Μάλλον δεν ασχολήθηκα γιατί παλιά δεν είχα Nexus συσκευή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εγώ έτσι κατάλαβα. Μάλλον θα πρέπει να περάσετε τα factory images την επιμήκυνση φορά ή να κάνετε Sideload την FullOTA του μήνα. Εγώ έτσι πάντα τα περναω. (Δεν έχω υπομονή τόση για να περιμένω μια ενημέρωση).

 

Αν επαθα τετοια "ζημια" στις ενημερωσεις πλεον, τρεχα γυρευε τωρα. Βλακεια μου τοτε αν εγινε κατι τετοιο και κριμα που δεν το γνωριζα νωρητερα να μην το εκανα. Οσο για αυτα που γραφεις για sideload κτλ, μου φαινονται Κινεζικα.

 

Πως μπορω να δω η να καταλαβω αν την πατησα ?

Link to comment
Share on other sites

Αν επαθα τετοια "ζημια" στις ενημερωσεις πλεον, τρεχα γυρευε τωρα. Βλακεια μου τοτε αν εγινε κατι τετοιο και κριμα που δεν το γνωριζα νωρητερα να μην το εκανα. Οσο για αυτα που γραφεις για sideload κτλ, μου φαινονται Κινεζικα.

 

Πως μπορω να δω η να καταλαβω αν την πατησα ?

Θα σου πω ένα καλό κόλπο. ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ. Δούλεψε τη συσκευή σου όπως θα ήθελες να τη χαρείς. Αν έχει προκύψει κάτι θα το δείξει και τότε μα εμείς μα η google θα σου πουν τι να κάνεις.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Αν επαθα τετοια "ζημια" στις ενημερωσεις πλεον, τρεχα γυρευε τωρα. Βλακεια μου τοτε αν εγινε κατι τετοιο και κριμα που δεν το γνωριζα νωρητερα να μην το εκανα. Οσο για αυτα που γραφεις για sideload κτλ, μου φαινονται Κινεζικα.

 

Πως μπορω να δω η να καταλαβω αν την πατησα ?

Ιδέα δεν έχω. Μακάρι να το ήξερα ποιο νωρίς... Το sideloading μιας Ολόκληρης ΟΤΑ ενημέρωσης δεν είναι κάτι το δύσκολο (άμα το κατέχεις λίγο με adb /fastboot) . Άμα σου είναι δύσκολο, η Google είναι εδώ για να βρεις βοήθεια. Άμα θες, μπορώ να σου βρω οδηγό. Αλλά θα συνιστούσα να περιμένεις μέχρι να έρθει η ενημέρωση άμα δεν κατέχεις το θέμα του sideloading. Σε περίπτωση που ΔΕΝ έρθει καν η ενημέρωση και περάσει πάνω από 1, 2, 3 μήνες κ.ο.κ. τότε πρέπει κάτι να κάνεις. Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και θα περιμένω να δω πως θα συμπεριφερθεί από εδώ και πέρα με την 8.1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πέρασα 8.1 σε Pixel 2 XL, Nexus 6P και 5Χ (δικό μου, γυναίκας, πεθεράς).

 

Εδώ και χρόνια το κάνω χειροκίνητα με fastboot flash ένα ένα τα επιμέρους .img από το factory img. Δεν έχω κάνει ποτέ clear τα userdata και ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα σε δεκάδες πλέον μηνιαία updates (από Nexus 4).

 

Πάντα παίζει TWRP και τον τελευταίο καιρό magisk με διάφορα modules. Αν το κάνεις αρκετές φορές, δεν πρόκειται να ασχοληθείς παραπάνω από 10-15' το μήνα για κάθε συσκευή. Αν υπάρχει φόβος μη γίνει καμιά στραβή, μέσω TWRP κάνετε ένα nandroid backup και έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

 

Mε το Xiaomi Mi A1, το μεγαλύτερο μέρος γίνεται με το miflash και υπάρχει και το θέμα με το Α/Β, αλλά είναι εξίσου εύκολη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πέρασα 8.1 σε Pixel 2 XL, Nexus 6P και 5Χ (δικό μου, γυναίκας, πεθεράς).

 

Εδώ και χρόνια το κάνω χειροκίνητα με fastboot flash ένα ένα τα επιμέρους .img από το factory img. Δεν έχω κάνει ποτέ clear τα userdata και ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα σε δεκάδες πλέον μηνιαία updates (από Nexus 4).

 

Πάντα παίζει TWRP και τον τελευταίο καιρό magisk με διάφορα modules. Αν το κάνεις αρκετές φορές, δεν πρόκειται να ασχοληθείς παραπάνω από 10-15' το μήνα για κάθε συσκευή. Αν υπάρχει φόβος μη γίνει καμιά στραβή, μέσω TWRP κάνετε ένα nandroid backup και έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

 

Mε το Xiaomi Mi A1, το μεγαλύτερο μέρος γίνεται με το miflash και υπάρχει και το θέμα με το Α/Β, αλλά είναι εξίσου εύκολη διαδικασία.

Αυτό λέω και ακόμα πιο εύκολα με το Full ota zip εδώ και λίγους μήνες. Ένα sideload και πήγες up to date χωρίς δράματα, άμεσα.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω και ακόμα πιο εύκολα με το Full ota zip εδώ και λίγους μήνες. Ένα sideload και πήγες up to date χωρίς δράματα, άμεσα.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

 

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι ντε και καλα κανεις "ζημια" στην συσκευη με τον τροπο εκκαθαρισης δεδομενων?

Αν ειναι να διορθωθει με sideload, ας το κανω. Δεν εχω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι ντε και καλα κανεις "ζημια" στην συσκευη με τον τροπο εκκαθαρισης δεδομενων?

Αν ειναι να διορθωθει με sideload, ας το κανω. Δεν εχω προβλημα.

Επειδή κι εγώ μόλις πριν έκανα τη μόντα αυτή, έπειτα από λίγο ψάξιμο κατάλαβα ότι ΟΛΑ διορθώνονται με ένα factory reset.

Η συσκευή δεν παθαίνει τπτ.

Απλά μπαίνουμε στον κόπο να ξαναστήσουμε το κινητό από την αρχή.

Και όλα αυτά, βέβαια, στην περίπτωση που κάτι δεν μας πηγαίνει καλά (αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το Gmail δεν ειδοποιεί άμεσα στα νέα εισερχόμενα για την ώρα...)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι ντε και καλα κανεις "ζημια" στην συσκευη με τον τροπο εκκαθαρισης δεδομενων?

Αν ειναι να διορθωθει με sideload, ας το κανω. Δεν εχω προβλημα.

Εγώ σου απάντησα μην ασχοληθείς εφόσον δεν έχεις πρόβλημα. Εσύ θες να τρώγεσαι. Μπορείς να κάνεις factory reset factory image και ότι άλλο αν δεν βαριέσαι. Αλλά το εύκολο είναι να δουλέψεις το κινητακι σου και να το χαρείς και βλέπεις. Μη μένεις σε κάτι που μπορεί να προκύψει.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μετά από καθαρή εγκατάσταση 8.1 με flashάρισμα του image [angler-opm1.171019.011-factory-39448337.zip] είχα πρόβλημα με τον συγχρονισμό των contacts! 40 επαφές δεν συγχρονίζονταν.

Μετά από ψάξιμο, αλλά και με το πρόβλημα να είναι υπαρκτό σε πολλούς χρήστες που αναβάθμισαν σε 8.1 ή και γύρισαν πίσω στην 8.0 η λύση εμφανίστηκε... Contacts sync is breaking on some devices running Android Oreo

Αρκεί ένα "καθάρισμα" των app data του Contacts Storage.

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες... Ακομα να λαβω την 8.1 ... Εχει γινει εμμονη ιδεα... Καθε τρεις και λιγο κανω clear cache το google play και τσεκαρω για αναβαθμιση αλλα τιππτα... Κανεις αλλος που ειναι σε αναμονη ?
Link to comment
Share on other sites

Τους πήρα κ τους ζήτησα να το φτιάξουν...

 

Δεν μου ζήτησαν ούτε προκαταβολές ούτε δηλώσεις επισκευής. Μου είπαν ότι άλλο προκύψει θα είναι στην εγγύηση καθώς κ τα καινούργια εξαρτήματα θα καλύπτονται από 2 χρόνια εγγύηση....

 

Για τον χρόνο επισκευής θα ενημερωθώ από δευτέρα με μύνημα....

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ενημέρωσε όταν σου πουν για οθόνη, γιατί εμένα σήμερα μου είπαν οτι δεν ξέρουν αν θα παραλάβουν ποτέ οθόνες.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες... Ακομα να λαβω την 8.1 ... Εχει γινει εμμονη ιδεα... Καθε τρεις και λιγο κανω clear cache το google play και τσεκαρω για αναβαθμιση αλλα τιππτα... Κανεις αλλος που ειναι σε αναμονη ?
Πέρνα factory image (θέλει ξεκλείδωμα bootloader για αρχή) ή κάνεις sideload την FullOTA image μέσω της recovery (adb sideload )

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δε παιζει να ερθει ποτε μεσω OTA ?
Περίμενε και θα έρθει.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ένα ΟΤΑ μπορεί να πάρει εως και 2 εβδομάδες για να δωθεί σε όλους τους χρήστες. Συνήθως θα έρθει άμεσα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να έρθει αργότερα.

 

Εγώ πάντως προσωπικά δεν καταλαβαίνω την συγκεκριμένη φάση. Δεν λέω καλό και θετικό τα συνεχόμενα updates, αλλά ποτέ δεν είχα τέτοια κάψα που να τρελαίνομαι πότε θα έρθει. Όποτε έρθει.

 

Αν βιάζεσαι τόσο τότε 3 λύσεις βλέπω εγώ:

1) Factory reset, που πιθανόν να λύσει το πρόβλημα αλλά μπορεί και όχι.

2) sideload το OTA το οποίο νομίζω δεν θέλει ξεκλείδωτο bootloader.

3) Πέρασμα του factory image (θέλει ξεκλείδωμα bootloader, που σημαίνει οτι αν δεν το έχεις κάνει τότε θα σου κάνει και factory reset)

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Κώστας κάνε sideload δεν θέλει ξεκλειδωτο bootloader

 

Στάλθηκε από το XT1039 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by chris1984

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Όσο αναφορά επισκευή, σήμερα μου ήρθε SMS για το κόστος (10€) αλλαγής της μπαταρίας καθώς είναι εκτός εγγύησης 1 χρόνου. Από το σέρβις στην Μιχαλακοπούλου. Πήρα τηλέφωνο για επιβεβαίωση και δεν μου ανέφεραν τίποτα για έλλειψη και ότι προχωράνε. Όταν όμως ρώτησα αν μπορούν με δική μου επιβάρυνση να αλλαχτεί και το πλαίσιο του κινητόύ αφού θα ανοιχτεί μου είπα ότι θα επικοινωνήσουν και πάλι μαζί μου για στο στοκ.

Το θέμα μου είναι αν εννοούσαν μόνο για το πλαίσιο ή και την μπαταρία καθώς στην αρχική κουβέντα δεν έκαναν λόγο για έλλειψη.

Εσάς πότε (και πως) σας είπαν ότι δεν έχουν στοκ?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω κλείσει 3 εβδομάδες χωρίς κινητό. Εχει 10 μέρες που έχουν (η procordia) παραγγείλει πλακέτα και την αναμένουν. Στην ερώτηση πόσο καιρό μπορεί να περιμένει κάποιος για ανταλλακτικό πριν αρχίσουν να εξετάζουν άλλες λύσεις (δηλαδή αντικατάσταση με άλλη συσκευή) δεν έχω πάρει σαφή απάντηση. Από τη μία μου λένε ότι εφόσον υπάρχει ανταλλακτικό δε δικαιούμαι αντικατάσταση αλλά επισκευή αλλά απο την άλλη μου λένε ότι δεν μπορεί κάποιος να περιμένει αιώνια για να έρθει μια πλακέτα. Το θέμα είναι πόσο καιρό...

 

Και κάτι άλλο που μου έκανε εντυπωση είναι ότι δεν ξέρουν στις παραλαβές τους τι πρόκειται να πάρουν από τη huawei σε ανταλλακτικά. Την Παρασκευή μου είπαν πάρε τη Τριτη που θα παραλαβουμε γιατί μπορεί σε αυτά που θα παραλάβουμε να είναι και η πλακέτα...:mad::mad:

 

Και για να ολοκληρώσω μου κάνει εντύπωση που στους περισσότερους προτείνουν αλλαγή συσκευής τόσο εύκολα και γρήγορα ενώ εγώ είμαι στην αναμονή για ανταλλακτικό...

Edited by philpi
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω κλείσει 3 εβδομάδες χωρίς κινητό. Εχει 10 μέρες που έχουν (η procordia) παραγγείλει πλακέτα και την αναμένουν. Στην ερώτηση πόσο καιρό μπορεί να περιμένει κάποιος για ανταλλακτικό πριν αρχίσουν να εξετάζουν άλλες λύσεις (δηλαδή αντικατάσταση με άλλη συσκευή) δεν έχω πάρει σαφή απάντηση. Από τη μία μου λένε ότι εφόσον υπάρχει ανταλλακτικό δε δικαιούμαι αντικατάσταση αλλά επισκευή αλλά απο την άλλη μου λένε ότι δεν μπορεί κάποιος να περιμένει αιώνια για να έρθει μια πλακέτα. Το θέμα είναι πόσο καιρό...

 

Και κάτι άλλο που μου έκανε εντυπωση είναι ότι δεν ξέρουν στις παραλαβές τους τι πρόκειται να πάρουν από τη huawei σε ανταλλακτικά. Την Παρασκευή μου είπαν πάρε τη Τριτη που θα παραλαβουμε γιατί μπορεί σε αυτά που θα παραλάβουμε να είναι και η πλακέτα...:mad::mad:

 

Και για να ολοκληρώσω μου κάνει εντύπωση που στους περισσότερους προτείνουν αλλαγή συσκευής τόσο εύκολα και γρήγορα ενώ εγώ είμαι στην αναμονή για ανταλλακτικό...

Μπορεί να περιμένεις μια εβδομάδα μέχρι και 1 μήνα. Ή και παραπάνω.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...