Jump to content

LG V10


fanatikos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμμμμ.... μεχρι πριν μια ωρα και ενω ημουν με την 6.0 απο μαρτιο που το αγορασα ολα ηταν τελεια....

(Με ενα freeze-restart προχτες την ώρα που έβλεπα youtube σε μέτρια φωτεινότητα).

Αυτη τη στγμη ξανα στηνω εφαρμογες....

Ο λογος; το κακο το ματι....

Δε μιλουσατε για τιποτα αλλο ρε παιδια; bootloop κατα μια έννοια.

Το ιστορικό :

Ειχα κλειστο wifi, μεταξυ 4G και H.

Το ειχα στην φορτιση στο αμαξι (aukey quick charger)

Το αποσυνδεω φτανοντας σπιτι και μετα απο κανα δεκαλεπτο που του εδωσα σημασια....LG logo, μια με χαμηλη μια με υψηλη φωτεινότητα. ...

Βγαζω μπαταρία, το ανοιγω.... βελτιστοποιηση λεει 12 εφαρμογων και με το που τελειώνει παλι τα ιδια.

Βγαζω μπαταρία , αφηνω να κρυωσει (ειχε ζεσταθει λιγο αλλα οχι οπως αλλες φορες σε φοριση και χρηση).

Το ιδιο σεναριο.

Τελικά απο recovery menu καταφερα να κανω επαναφορα.

Εκτιμω πως ηταν θεμα λογισμικου (driver firmware kernel κλπ) το οποιο λιγο πριν την εκκινηση κρασαρε το επερνε παλι απο την αρχη. Ο λογος; Ο θεος και η ψυχη του. Ευτυχως ειχα αυτοματο backup σε google photos και στο quickpic...

Αν ηταν hardware δεν θα το εσωνε ουτε η επαναφορά.

 

Οπως και να χει.... το ιδιο εχουν πάθει και αλλοι εδω μεσα.

Αναστρέψιμο; Ναι για την ωρα.

Αλλα σπαστικο οσο δε παει. Δε γινεται όταν του κ@βλ... να μην ανοιγει και μόνο επαναφορά να το στρωνει.

Και να παρω στο σερβις... να πω τι;

Μπορω να γραψω πολλα ακομα. Τα περισσοτερα αυτονοητα και χιλιοειπωμένα.

Δενμου αρέσει να καταστροφολογω.... αλλα νορμαλ δε το λες.

Αλλα τα θελει και ο οργανισμος μου......

Nexus 4 πρωτη εβδομαδα ελάττωμα στο μικροφωνο. Εναμιση χρονο μετα ελατωμα στην υποδοχη ακουστικων.

G2.... ειχα χασει το μετρημα απο αλλαγες οθονών (2 με πιξελ καμμενα και 2 ή 3 με κιτρινιλα)

Αλλα τι να κανω που το v10 ειναι πανεμορφο, πληρεστατο και οικονομικό για ολο το πακετο.

Τεσπα. Καληνυχτω για την ωρα. Ελπιζω να ηταν.... μενονομενο συμβαν!!!

 

ΥΓ: αν απο αυριο δε γράψω τίποτα θα ειναι απο τα εγκεφαλικα που θα πάθω οταν καταλαβω τι ειχα μεσα που χαθηκε εκτος επαφων και φωτο που ειναι ασφαλη στο cloud.....

Edited by paokaras45
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ μια φορά το βρήκα κολλημένο στο logo της LG και έκανε restart μόνο του 5-6 φορές. Σημειωτέον όλο αυτό έγινε με δική υπαιτιοτητα καθώς ήμουν στην παραλία το κινητό αρχικά δεν το έβλεπε ο ήλιος αλλά ήμουν τόση ώρα στη θάλασσα και γυρνώντας ο ήλιος άρχισε να βλέπει το κινητό... Επανήλθε μόνο του χωρίς factory reset αφού βγήκε η μπαταρία και πήρε την δροσιά του air condition. Όταν άνοιξε ενώ είχε περάσει αρκετή ώρα η θερμοκρασία της μπαταρίας ήταν 50 φεύγα και στους πυρήνες 85+. Ενδεχομένως να πήγαινε για bootloop αλλά γλύτωσα. Θεωρώ ότι ήταν καθαρά δικό μου λάθος και όχι του τηλέφωνο καθώς οποίο τηλέφωνο και αν είχα αν έμενε κάτω από τους 40 βαθμούς για όση ώρα έμεινε αυτό, το ίδιο θα παθαινε

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια φορά το βρήκα κολλημένο στο logo της LG και έκανε restart μόνο του 5-6 φορές. Σημειωτέον όλο αυτό έγινε με δική υπαιτιοτητα καθώς ήμουν στην παραλία το κινητό αρχικά δεν το έβλεπε ο ήλιος αλλά ήμουν τόση ώρα στη θάλασσα και γυρνώντας ο ήλιος άρχισε να βλέπει το κινητό... Επανήλθε μόνο του χωρίς factory reset αφού βγήκε η μπαταρία και πήρε την δροσιά του air condition. Όταν άνοιξε ενώ είχε περάσει αρκετή ώρα η θερμοκρασία της μπαταρίας ήταν 50 φεύγα και στους πυρήνες 85+. Ενδεχομένως να πήγαινε για bootloop αλλά γλύτωσα. Θεωρώ ότι ήταν καθαρά δικό μου λάθος και όχι του τηλέφωνο καθώς οποίο τηλέφωνο και αν είχα αν έμενε κάτω από τους 40 βαθμούς για όση ώρα έμεινε αυτό, το ίδιο θα παθαινε

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκη δεν ισχύει αυτό εγώ με nexus 6p και μετά με το s7 edge τους έβγαλα τα μάτια στην παραλία φέτος και δεν έκαναν κιχ,νομίζω ότι ο 808 είναι λίγος για τα g4,v10 και είναι υπεύθυνος για όλα τα προβλήματα και την κακή διαχείριση ενέργειας,ας έβαζε η lg τον 810 όπως έκανε η huawei με το nexus 6p και τα προβλήματα απλά δεν θα υπήρχαν,απλά στην αρχή ήθελε δουλειά για να στρώσει τον 810 κάτι το οποίο απέφυγε και έχασε

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τάκη δεν ισχύει αυτό εγώ με nexus 6p και μετά με το s7 edge τους έβγαλα τα μάτια στην παραλία φέτος και δεν έκαναν κιχ,νομίζω ότι ο 808 είναι λίγος για τα g4,v10 και είναι υπεύθυνος για όλα τα προβλήματα και την κακή διαχείριση ενέργειας,ας έβαζε η lg τον 810 όπως έκανε η huawei με το nexus 6p και τα προβλήματα απλά δεν θα υπήρχαν,απλά στην αρχή ήθελε δουλειά για να στρώσει τον 810 κάτι το οποίο απέφυγε και έχασε

 

Aν ο 808 είχε θέμα, τότε θα είχαν πρόβλημα και άλλες συσκευές με αυτόν, π.χ. nexus 5x, moto x style, xiaomi mi4c, κάτι που δεν ισχύει, απ' όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Τάκη δεν ισχύει αυτό εγώ με nexus 6p και μετά με το s7 edge τους έβγαλα τα μάτια στην παραλία φέτος και δεν έκαναν κιχ,νομίζω ότι ο 808 είναι λίγος για τα g4,v10 και είναι υπεύθυνος για όλα τα προβλήματα και την κακή διαχείριση ενέργειας,ας έβαζε η lg τον 810 όπως έκανε η huawei με το nexus 6p και τα προβλήματα απλά δεν θα υπήρχαν,απλά στην αρχή ήθελε δουλειά για να στρώσει τον 810 κάτι το οποίο απέφυγε και έχασε

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βαγγέλη, δεν έχω θέμα όταν το χρησιμοποιώ στη παραλία. Τη συγκεκριμένη μέρα έμεινε για ώρα στον ήλιο και κάτω από τους 40 βαθμούς Κελσίου.

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Aν ο 808 είχε θέμα, τότε θα είχαν πρόβλημα και άλλες συσκευές με αυτόν, π.χ. nexus 5x, moto x style, xiaomi mi4c, κάτι που δεν ισχύει, απ' όσο ξέρω.

Συσκευές κατασκευασμενες για πιο light χρήση με μικρή ανάλυση οθόνης είναι οκ

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To moto x style ίδια ανάλυση έχει.

Ναι φίλε δίκιο έχεις για το x style δεν το έχω δει από κοντά αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν έχει πουλήσει όσο το v10,επίσης πιστεύω ότι λόγο της πολύ καλής κατασκευής το v10 έχει τραβήξει και hard users σαν και εμένα με απογοητευτικα αποτελέσματα το x style δεν θα το έπαιρνα ποτέ

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο 808 δεν ήταν ότι καλύτερο για την συγκεκριμένη συσκευή, το έχω γράψει από την αρχή ότι βλέπω μια δυσκολία σε άνοιγμα λινκ σε δεύτερες σελίδες, και δεν μιλάμε για wifi καφετέριας αλλά το οικιακό που δεν έχει επιβάρυνση.

Off topic Και κάτι σχετικά με την αναφορά που γίνεται στο g2 πολλές φορές μπορώ να πω ότι ενώ είχε τα ίδια χαρακτηριστικά με το Xperia Z ultra την περίοδο που τα είχα μαζί σε βαριές σελίδες το sony έκανε πλάκα εκεί που το lg ακόμα φόρτωνε, οπότε πέρα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά της κάθε συσκευής παίζει ρολο και πόσο καλογραμμένο είναι το περιβάλλον της.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούμε στη παρουσα φάση όλοι να δούμε εάν είναι πραγματικό πρόβλημα του V10 όπως του G4. Πιστεύω αυτός είναι ο φόβος και η αγωνία ολων μας. Αυτό που απλά και μόνο μπορώ να παρατηρήσω είναι ότι στο αντίστοιχο χρονικό διάστημα των περιπου 10-11 μηνών από την κυκλοφορία τους τα g4 ήδη είχαν παρουσιάσει τεράστιο ποσοστό bootloop σε σχέση με το ελάχιστο ποσοστό των V10.

 

Θα μου πείτε και οι πωλήσεις δεν ήταν ίδιες των 2 μοντέλων. Δεν ξέρω. Ξαναλέω παρακολουθώ το θέμα πολύ πριν αγορασω το κινητο. Εάν κάποιος δει τα νήματα στο εξωτερικό το V10 δεν εχει πολλες αναφορες για bootloop. Δεν λεω ότι δεν εχει καμία αλλα στην αμερική έκανε τρελές πωλήσεις και είναι μετρημένα στα δαχτυλα τα περιστατικά. Μιλάμε παγκοσμίως να έχουν αναφερθεί το πολύ 20. Τι να πω...θα δείξει.

 

Άνοιξα και θεμα στους XDA να δουμε ποσα θα αναφερθουν και εκει. Τώρα εάν το παθαίνουν και δεν το λενε οκ ...τι να πω.

 

Και επειδή υπάρχουν πολλοί καλοθελητές...δεν προσπαθώ να καλύψω το θέμα εάν υπάρχει αλλά να το αναδείξω με στοιχεία ως κάτοχος αυτής της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του χτεσινου μηνύματος μου περι του θέματος, να διευκρινίσω οτι την ώρα που το έπαθε ειχα βάλει να κάνει sync μερικές φωτο από τον γάμο που ήμουν στο google photos κατα την διαδρομή για το σπιτι μεσω δικτυου cosmote. Το οποιο λογικα αλλαζε συνέχεια απο 4G+ σε H η ακομα και σε G. Το περίεργο είναι ότι οι φωτο ανεβηκαν ολες πριν το μπαμ και εκανα και μια κληση λιγα λεπτα πριν βγω απο το αμαξι.

Ισως την ωρα που τραβηξα τον φορτιστη να έγινε γιατι αλλιώς θα ειχα δει το πρόβλημα κατεβαίνοντας από το αμάξι.

Το θέμα είναι ότι από αύριο αγοράζω καρτουλα γιατι καλο το cloud αλλά δεν τα έχεις όλα μεσα....

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του χτεσινου μηνύματος μου περι του θέματος, να διευκρινίσω οτι την ώρα που το έπαθε ειχα βάλει να κάνει sync μερικές φωτο από τον γάμο που ήμουν στο google photos κατα την διαδρομή για το σπιτι μεσω δικτυου cosmote. Το οποιο λογικα αλλαζε συνέχεια απο 4G+ σε H η ακομα και σε G. Το περίεργο είναι ότι οι φωτο ανεβηκαν ολες πριν το μπαμ και εκανα και μια κληση λιγα λεπτα πριν βγω απο το αμαξι.

Ισως την ωρα που τραβηξα τον φορτιστη να έγινε γιατι αλλιώς θα ειχα δει το πρόβλημα κατεβαίνοντας από το αμάξι.

Το θέμα είναι ότι από αύριο αγοράζω καρτουλα γιατι καλο το cloud αλλά δεν τα έχεις όλα μεσα....

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όταν το φορτίζεται και όχι μόνο για το β10 καλό είναι να μην εκτελούνται άλλες διεργασίες πλην του απαραίτητου για κάποιους τζιπιες,διοτι ζεστενεται εντονότερα.

Και καλό θα ήταν να αφήσουμε την τρομολαγνεια "γενικά το λέω όχι προσωπικά".

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

δουλεύω σε κατάστημα πώλησης ειδών τεχνολογίας και κυρίως smart-phone, μέχρι στιγμής δεν έχει παραπονεθεί κάποιος πελάτης για bootloop σε v10(έχουμε πουλήσει γύρω στα 200+), σε g4 dual (έχουμε πουλήσει πολύ περισσότερα από v10) είχα 1 περιστατικό το οποίο νομίζω λύθηκε με hard reset.

Να φανταστείτε έπαιρναν πελάτες να με ρωτήσουν τι παρτίδα είναι για να μειώσουν τις πιθανότητες.

Bootloop έχω δει σε 1lg k10 βδομάδας και σε πολλά lumia 435, 640 και 950 και σε 1 samsung

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι πιθανά. Στο G4 φίλου του που το ειχε σχεδον day one, παρουσίασε μήνες πριν bootloop. Πηγε procordia του αλλαξανε πλακέτα (602) γυριζει σπιτι, την ιδια μερα ή την επόμενη και αφου το ειχε ξαναστησει σχεδόν όλο τσουπ πάλι bootloop. Εγκεφαλικό. Ήθελε να το κάνει φρίσμπι. Πριν κάνει οτιδήποτε δραστικό, ακούει με τα πολλά συμβουλή άλλου φίλου και απομακρύνει τον κοινό παράγοντα. Την sd card. Από τότε με νέα sd ειναι μια χαρά.

Δεν λέω οτι βρήκαμε την πηγή του προβλήματος αλλά σίγουρα εδώ, ήταν. Έχετε και αυτό στο νου σας πριν κάνετε οτιδήποτε.

Καντε συχνά (ούτως ή άλλως) backup σε PC, τα ευαίσθητα δεδομένα.

2 χρονια εγγύηση ειναι αρκετός χρόνος για να καλυφθούμε από οτιδήποτε.

Σιγουρα πάντως έχει μακρύ δρόμο η LG για να κερδίσει τον κόσμο και πάλι και τα 2 επερχόμενα μοντέλα (V20 και αργότερα G6) θα είναι οι τελευταίες ευκαιρίες

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω στην κατοχή μου ενα LG V10 περίπου 3 μήνες το τηλ δούλευε τέλεια μέχρι που έκανε update απο android 5 σε 6 απο εκει και πέρα κ περίπου 2 μήνες δεν έχω τηλ στα χέρια μου το έχει η LG στο σέρβις της έχω αλλάξει ήδη μια μητρική και σε μια βδομάδα απο την μέρα που το παρέλαβα έπαθε ακριβός το ίδιο θέμα δεύτερο boot loop και με την καινούργια μητρική... Την πρώτη φορά μου το κράτησαν 23 μέρες μέχρι να το επισκευάσουν στην δεύτερη φορά το έχουν ήδη 2 βδομάδες και σημερα που πήρα τηλ αγανακτισμένος να δω τη γίνεται με την συσκευή μου μου είπαν οτι απο βδομάδα έχει σειρά το δικό μου τηλ να γίνει η επισκευή... Ειναι δυνατόν να έχω πάρει ενα τηλ 400€ και εδώ και 2 μήνες να τραβάω τέτοια ταλαιπωρία και στην LG να ειναι τα ζώα μου αργά εγώ πλήρωσα να έχω τηλ στα χέρια μου.κ όχι στο σέρβις και αντί να έχω το V10 έχω το πρώτο μου iPhone 4s που πάλη καλά ήταν ξεχασμένο σε ενα ντουλάπι κ κάνω λιγο πολυ την δουλειά μου... Edited by Apatsig4
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι η lg Ελλάδος δεν εισάγει το v10 στην χωρα μας, οποτε δεν πρεπει να υπαρχει αποθεμα σε ανταλακτικα γι αυτο το κινητο και πιθανων να περιμενουν να ερθουν για να στο επισκευασουν!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Δυστυχώς πριν μισή ωρα και ενω είχα το κινητο στο χέρι και δούλευε έκλεισε. Έκανε επανεκκίνηση και κολλάει στο λόγκο της LG για κανα 2λεπτο. Στην πορεία κάνει βελτιστοποίηση εφαρμογών και με το που τελειώσει αυτό ξανα κανει επανεκκίνηση και παλι η ίδια ιστορια..

Λογικά έπαθε bootloop. Τι μπορώ να κάνω εγώ τώρα? hard reset υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει? εχω πολυ υλικο που δεν θέλω να χαθεί. Μπορώ με κάποιο τρόπο να το σώσω??

Περιμένω αγωνιωδώς βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Δυστυχώς πριν μισή ωρα και ενω είχα το κινητο στο χέρι και δούλευε έκλεισε. Έκανε επανεκκίνηση και κολλάει στο λόγκο της LG για κανα 2λεπτο. Στην πορεία κάνει βελτιστοποίηση εφαρμογών και με το που τελειώσει αυτό ξανα κανει επανεκκίνηση και παλι η ίδια ιστορια..

Λογικά έπαθε bootloop. Τι μπορώ να κάνω εγώ τώρα? hard reset υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει? εχω πολυ υλικο που δεν θέλω να χαθεί. Μπορώ με κάποιο τρόπο να το σώσω??

Περιμένω αγωνιωδώς βοήθεια!!

 

Ναι, αν μπορείς κάνε hard reset & λογικά θα επανέλθει.

 

Τελικά υπάρχει και φωτιά :angry: :angry:

Link to comment
Share on other sites

θα χαθουν ολα όμως από μέσα σωστά?

Υπάρχει καποιος τροπος να το συνδέσω με τον υπολογιστή και να πάρω τα αρχεία?

Μέσω lg bridge πχ?

Link to comment
Share on other sites

θα χαθουν ολα όμως από μέσα σωστά?

Υπάρχει καποιος τροπος να το συνδέσω με τον υπολογιστή και να πάρω τα αρχεία?

Μέσω lg bridge πχ?

 

Ναι, με reset θα χαθούν όλα όσα υπήρχαν στην εσωτερική μνήμη (όχι ότι είχες, αν είχες, στην εξωτερική κάρτα).

 

Δεν ξέρω, αν μπορείς να το επαναφέρεις χωρίς reset :( .

Aν θες, περίμενε, να απαντήσει κάποιος άλλος συμφορουμίτης, αν υπάρχει τρόπος. (Αν και πιστεύω ότι δεν υπάρχει).

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμε..Πραγματικά πως καταφέρνουν και αυτοκτονούν τόσο μεγάλες εταιρίες,εννοείται ποτέ ξανά Lg,θυμάμαι και το lg 2 πάνω στον χρόνο αλλαγή οθόνης..

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα,

Δυστυχώς πριν μισή ωρα και ενω είχα το κινητο στο χέρι και δούλευε έκλεισε. Έκανε επανεκκίνηση και κολλάει στο λόγκο της LG για κανα 2λεπτο. Στην πορεία κάνει βελτιστοποίηση εφαρμογών και με το που τελειώσει αυτό ξανα κανει επανεκκίνηση και παλι η ίδια ιστορια..

Λογικά έπαθε bootloop. Τι μπορώ να κάνω εγώ τώρα? hard reset υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει? εχω πολυ υλικο που δεν θέλω να χαθεί. Μπορώ με κάποιο τρόπο να το σώσω??

Περιμένω αγωνιωδώς βοήθεια!!

 

Ενημέρωσε μας για την εξέλιξη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...