Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης να είσαι καλά φίλε.Το x5 pro είναι από τα καλύτερα κινητά low budget που έχουν περάσει από τα χερια μου.

 

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κι από μένα!

Θα μπορούσατε να προτείνετε κάποιο αξιόπιστο και σωστά λειτουργικό ROM για το Χ5 Pro σε Android 6.xx να βγάλω το 5άρι από πάνω του;

Βασικά με ζαλίζει ο ξάδερφός μου που το πήρε :lol:

Θέλει flashing ή μας κάνει και το TWRP που πέρασα παλαιότερα;

Χίλια ευχαριστώ προκαταβολικά για την εμπειρία σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να μείνει με το 5αρι.Η γνήσια official 6αρα θέλει sp flash tools και είναι πιο αργή απο την 5αρα κατά την γνώμη μου και με μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας.Ανάλογα το twrp που έχεις επάνω,μπορει και να κάνει.Ισως να δοκίμαζες αυτή για twrp χρήση https://www.needrom.com/download/r16-twrp-backup/ αν και προσωπικά όταν την είχα δοκιμάσει,δεν έβλεπε το backup το twrp αλλά ίσως να έφταιγε αυτό

Για sp flash tools δες https://www.needrom.com/download/official-android-6-0-x32/ αν και η γνώμη μου είναι ότι αυτή η 6αρα του snowcatpda https://www.needrom.com/download/android-6-0/ 32bit version που περνιέται πάλι με sp flash tools είναι καλύτερη απο θέμα απόδοσης αλλά επειδή δεν βασίζεται στην stock rom δεν έχεις κάποιες ευκολίες όπως πχ τα wake gestures.Kατα τα άλλα δεν έχει κάποιο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγαπητέ bbbb και ευχαριστώ για την απάντηση.

Βγήκε δηλαδή επίσημη μαμίσια 6άρα ROM; Δεν την πήρα είδηση. Υπάρχει επίσημο URL;

Δεν με φοβίζει το SP Flash Tools αλλά πέρασα πρόσφατα τα Win10 από τα 7άρια που δούλευαν άψογα και δεν ξέρω περί drivers, συμβατότητας κ.λπ.

Αλλά 32-bit λειτουργικό σε 64-bit επεξεργαστή, δεν είναι λίγο κουλό ή ανάποδο; Υποτίθεται το X5 Pro έχει 64-bit ARM ή κάνω λάθος;

Δηλαδή παρέμεινες σε 6άρι Android ή γύρισες στο 5άρι;

(μιλ μερσί)

Link to comment
Share on other sites

Επίσημο λινκ στη σελίδα της doogee δεν έχω δει αν υπάρχει.Αυτή που δίνω https://www.needrom.com/download/official-android-6-0-x32/ είναι όπως λέγεται η official και δοκίμαζοντας την αρκετό καιρό,δεν έχω λόγο να πιστέψω ότι δεν είναι official απο τον τρόπο που είναι στημένη κτλ.Αυτή την στιγμή αυτή έχω πάνω και την λειτουργώ εδώ και καιρό και επειδή έχω το κινητό ως 2ο δεν μπήκα στην διαδικασία να ασχοληθώ να την αλλάξω.Αλλά ναι θεωρώ ότι είναι χειρότερη απο την 5.1 σε απόδοση.

Η cpu όντως είναι 64bit και ως 64bit έχει συμβατότητα και με 32bit λειτουργικό.Το αντίθετο δεν γίνεται.Κανονικά ναι θα έπρεπε και η 5.1 να έχει βγει σε 64bit αλλά δεν βγήκε.

Εχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος και απο την custom 7.1.1 rom https://www.needrom.com/download/android-7-1-1/ αλλά χωρίς xposed framework που δεν υπάρχει ακόμη για την 7αρα,δεν με βολεύει ούτε και ως 2ο κινητό να την έχω

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Παντως, φιλος που πηρε απο ελλαδα πριν απο μερικες μερες το x5 (οχι το pro), ειχε εγκατεστημενο το 6.

 

Οσον αφορα το προηγουμενο ερωτημα που εκανα μερικα ποστ πιο πριν. Οσα προγραμματα δοκιμασα δεν μπορουσαν να βρουν drivers για το κινητο. Υπαρχουν καπου συγκεντρωμενοι ολοι οι drivers που θελουν τα προγραμματα για να "δουν" το κινητο?

Edited by vasilisk
Link to comment
Share on other sites

Παντως, φιλος που πηρε απο ελλαδα πριν απο μερικες μερες το x5 (οχι το pro), ειχε εγκατεστημενο το 6.

 

Δεν είναι απαραίτητο πως είναι μαμίσια 6, πιθανολογώ την έβαλε το κατάστημα. Κι εγώ πήρα ένα Lenovo S8 A7600 από το FastCardTech στη Κίνα και φόραγε πειραγμένη ROM και τρόμαξα να το συνεφέρω (έχε χάρη που δεν αξίζει η επιστροφή πίσω στη Κίνα ως κόστος)

 

Κι εγώ θα ήθελα έναν οδηγό/links για τα πιο τελευταία drivers (Win10) να βλέπει το κινητό στα ιδιαίτερα προγράμματα (προφανώς σε αυτά αναφέρεσαι vasilisk?) όπως το SP Flash Tool ήτοι Universal Android USB Driver (ADB) και παρεμφερή...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο πως είναι μαμίσια 6, πιθανολογώ την έβαλε το κατάστημα. Κι εγώ πήρα ένα Lenovo S8 A7600 από το FastCardTech στη Κίνα και φόραγε πειραγμένη ROM και τρόμαξα να το συνεφέρω (έχε χάρη που δεν αξίζει η επιστροφή πίσω στη Κίνα ως κόστος).

 

Το κουτι παντως ηταν σφραγιστο, σαν αυτα που ερχονται απο κινα, και ειχε κολλημενο αυτοκολλητο σε ολη την πισω πλευρα, εργοστασιακο, με τα χαρακτηριστικα του τηλεφωνου.

 

Ναι, αλλα για xp. Εχω εγκαταστησει αρκετους drivers, αλλα ολα τα προγραμματα δεν βρισκουν το ΜΤΡ

 

edit

 

x5_6.jpg

Λες να εκατσαν να περασουν μονοι τους τη rom?

Edited by vasilisk
Link to comment
Share on other sites

Xp και mtp δεν πάνε μαζί δυστυχώς τουλάχιστον επίσημα.δε ξέρω αν υπάρχει κάποια πατέντα για να δουλέψει

Δες μήπως βοηθήσει αυτό το βίντεο

και η συνέχεια του αυτή

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Xp και mtp δεν πάνε μαζί δυστυχώς τουλάχιστον επίσημα.δε ξέρω αν υπάρχει κάποια πατέντα για να δουλέψει

Δες μήπως βοηθήσει αυτό το βίντεο

και η συνέχεια του αυτή

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δοκιμασα να επιλεξω usb debugging αντι για mtp. Και παλι μου ζηταγε καποιους drivers. Υπαρχει κανεις που σε xp μηχανημα να εχει παρει backup απο το x5 με τη βοηθεια software? Δεν εννοοω τη rom. Εικονες, βιντεο, επαφες, αρχειο κλησεων, μηνυματα κτλπ. Και μετα να μπορει να γινει επαναφορα αυτων σε αλλο x5.

 

Κατι σαν το KIES της samsung. ενα κλικ και τελειωσες.

Edited by vasilisk
Link to comment
Share on other sites

Usb mass storage εννοείς όχι usb debugging υποθέτω.το debugging λογικα θα σου δουλέψει με το που έβαλες τα adb drivers.Εγώ πάντως για επαφές,μηνύματα,αρχείο κλήσεων θα σου προτείνω να παρεις απευθείας στο κινητό με την εφαρμογή superbackup από το play.Στη συνέχεια μεταφέρεις το αρχείο που πήρες στο νέο κινητό,βάζεις πάλι το superbackup και κάνεις επαναφορά.Επίσης υπάρχει και η εφαρμογή airdroid για ασυρματη μεταφορά αρχείων μέσω wifi από το κινητό στον υπολογιστή μέσω του browser χωρίς την ανάγκη χρήσης drivers

Άλλη λύση για τα αρχεία είναι αν έχεις κάποιο usb στικάκι και usb otg καλώδιο να μεταφερεις έτσι απο κινητό σε κινητο

 

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Usb mass storage εννοείς όχι usb debugging υποθέτω.το debugging λογικα θα σου δουλέψει με το που έβαλες τα adb drivers.Εγώ πάντως για επαφές,μηνύματα,αρχείο κλήσεων θα σου προτείνω να παρεις απευθείας στο κινητό με την εφαρμογή superbackup από το play.Επίσης υπάρχει και η εφαρμογή airdroid για ασυρματη μεταφορά αρχείων μέσω wifi από το κινητό στον υπολογιστή μέσω του browser χωρίς την ανάγκη χρήσης drivers

 

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ναι, mass storage εννοω. απλα το κινητο που θελω να παρω το backup δεν εχει sd καρτα. γι' αυτο θελω να γινει μεσω υπολογιστη ωστε να περαστουν στο καινουριο, που παλι δεν εχει sd καρτα. Θα δοκιμασω και το airdroid

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ με τιποτε να εγκαταστήσω drivers MTP σε Win 7 64x

 

εχει κάποιος καμμιά ιδέα? :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα εβγαλα ακρη. Κατεβασα το wmp11 απο το βιντεο που ποσταρε ο bbbb.

 

Κατεβασα αυτο εδω, και εκανα εγκατασταση οσα ειχαν installer.

 

http://singledrivers.blogspot.gr/2016/12/doogee-x5-pro-usb-driver-for-windows.html

 

Τελος αναγκαστηκα να παω σε πληρες προγραμμα απο θειο.

 

Εν τελει, δουλεψε μια χαρα. Τωρα δεν ξερω ποιο απο ολα (ή ολα) χρειαζοντουσαν, αλλα η συνδεση εγινε με usb mass storage και οχι με mtp.

Επισης το "Εντοπισμος σφαλματων usb" πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο στις "Επιλογες για προγραμματιστες"

 

@tasos_v

Δοκιμασε να εγκαταστησεις καποια πραγματα απο το λινκ που δινω. Αν δεν δουλεψει, οταν σου ζητησει mtp drivers δωσε σαν install folder καποιον απο αυτους που εχει μεσα το rar.

Edited by vasilisk
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι κάτοχος του doogee x5 pro εδώ και 1 1/2 χρόνο περίπου χωρίς να το έχω πειράξει καθόλου και έχω μείνει στην r09 έκδοση που ήταν και η τελευταία που πέρασε με ΟΤΑ. Δεν έχω κάνει ποτέ κανένα κινητό root(δεν μου έχει χρειαστεί) και δεν έχω και τις γνώσεις να το κάνω. Έχω διαβάσει τους οδηγούς που υπάρχουν στην αρχή και έχω καταλάβει περίπου τις ορολογίες twrp recovery και xposed framework και τι κάνουν περίπου. Ομολογώ ότι είμαι ικανοποιημένος από το κινητό μέχρι στιγμής όπως είναι. Θα ήθελα να δοκίμαζα να το έκανα root αλλά είδα στην αρχή ότι όλοι οι οδηγοί αναφέρονται σε εκδόσεις από r11 και επάνω. Αν ακολουθήσω κατά γράμμα τις οδηγίες θα μπορέσω να το κάνω root και να περάσω και μια άλλη rom ενδεχομένως κάποια στιγμή ή θα ταλαιπωρηθώ και θα μπω σε νερά πολύ βαθιά για εμένα. Μιλάω πάντα για να ακολουθώ κατά γράμμα τις οδηγίες. (στο πρώτο Οδηγός για root link ομολογώ ότι χάνομαι και δεν βλέπω κάτι σχετικό με root της συσκευής καθώς σε πάει στη σελίδα 32 του thread.

Σορρυ αν κούρασα και ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σας

η φιλη μου ειναι κατοχος του εν λογω τηλεφωνου εδω και 4 μηνες περιπου και εχει το εξης προβλημα

Ενω στην αρχη εβγαζε ωραιες (για την καμερα του) φωτο ξαφνικα μετα απο ενα περιπου μηνα αρχισαν να εμφανιζονται λεκεδες μεσα απο τον φακο της.Στην αρχη νομιζαμε πως ηταν απ εξω αλλα τελικα ειναι απο μεσα με αποτελεσμα ολες οι φωτο να βγαινουν θολες και με στιγματα.Φυσικα εψαξα και για τυχον αυτοκολλητα προστασιας στον φακο πανω αλλα τπτ.

Απο τι μπορει να προκληθηκαν τα στιγματα και πως μπορουν να φυγουν

 

ευχαριστω για τις τυχον απαντησεις σας

Edited by timkos40
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα σας

η φιλη μου ειναι κατοχος του εν λογω τηλεφωνου εδω και 4 μηνες περιπου και εχει το εξης προβλημα

Ενω στην αρχη εβγαζε ωραιες (για την καμερα του) φωτο ξαφνικα μετα απο ενα περιπου μηνα αρχισαν να εμφανιζονται λεκεδες μεσα απο τον φακο της.Στην αρχη νομιζαμε πως ηταν απ εξω αλλα τελικα ειναι απο μεσα με αποτελεσμα ολες οι φωτο να βγαινουν θολες και με στιγματα.Φυσικα εψαξα και για τυχον αυτοκολλητα προστασιας στον φακο πανω αλλα τπτ.

Απο τι μπορει να προκληθηκαν τα στιγματα και πως μπορουν να φυγουν

 

ευχαριστω για τις τυχον απαντησεις σας

 

Έχει και εμένα εδώ και πολλούς μήνες ένα στίγμα, μόνιμο. Ότι και να έκανα (καθαρισμούς) δεν έφυγε. Φαντάστηκα ότι είναι κάποιο εσωτερικό πρόβλημα του φακού και δεν ασχολήθηκα άλλο. Βέβαια ίσως άλλη camera app ή rom, να ήταν καλή δοκιμή...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα. Την μπαταρια με τα 3100 που βρισκω στο διαδικτυο, την εχει δοκιμασει καποιος;

 

Αγόρασα 2 από ebay με περίπου 11-12€, κόκκινες 3100 και είναι και οι 2 για πέταμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα ..... έπειτα από σχεδόν 2 χρόνια χρήσης με το τηλέφωνο , ξαφνικά χτες ανακάλυψα ότι η δόνηση σταμάτησε να λειτουργεί .

 

Ενώ είχα ενεργοποιημένη όλο αυτό τον καιρό την επιλογή '' vibrate on touch '' , χτες καταλαβαίνω ότι την ώρα που το ξεκλειδώνω δεν κουνιέται φύλλο . Ούτε όταν πατάω κουμπιά , ούτε και κατά την διάρκεια εισερχόμενης κλήσης . Κατέβασα ένα app από το store ( vibrate tester ) , που πατάς manual για να δοκιμάσεις την δόνηση , και το τηλέφωνο δεν συγκινείται ......

 

Υπόψιν το τηλέφωνο είναι ρουταρισμένο από σχεδόν την πρώτη στιγμή ( με τον οδηγό του bbbb ) , η έκδοση που είχα κατεβάσει πριν το ρουτάρισμα και φοράει τώρα είναι η R08 , και μέχρι τώρα δεν υπήρχε κανένα θέμα με το τηλέφωνο ( εκτός από κάτι κόλπα που έκανε το μικρόφωνο και δεν με άκουγαν καλά , που απλώς το προσπέρασα με την αγορά ενός bluetooth ) .

 

Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν , υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω , να τσεκάρω , για το τι συμβαίνει με την δόνηση ; Υπάρχει περίπτωση κάποια εφαρμογή να έχει φάει κανένα κόλλημα και για αυτό να κόβει την δόνηση ; Έκανα και restart , και power off , έβγαλα και ξαναέβαλα την μπαταρία , αλλά τζίφος η δουλειά ......

 

Αλήθεια η λειτουργία της δόνησης , βρίσκεται μέσα στο τηλέφωνο ή μήπως στην μπαταρία ;

 

Έχω βέβαια ένα Χ5 απλό ( της συζύγου ) , που πλέον βγήκε off , αφού έκανε μπάνιο στον νεροχύτη :lol: . Μήπως να το ανοίξω αυτό , να δοκιμάσω να κάνω καμία μεταμόσχευση στο Pro ; Αξίζει το όλο νταβαντούρι ( ίσως ) ;

 

Δεν είναι κάτι συνταρακτικό η δονήση ( κάποιοι ίσως να την έχουν απενεργοποιημένη από την πρώτη ημέρα ) , απλώς έχω φάει σκάλωμα τώρα , γιατί μετά από 2 χρόνια μου φαίνεται περίεργο που το τηλέφωνο δεν δονείται με το άγγιγμα :p

 

Γνώμες και προτάσεις δεκτές .....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

 

εδω και καποιες μερες μετα απο συνεχη χρηση 2 ετων η σύνδεση wifi παρουσιάζει προβλημα συνδεσης με οποιοδηποτε router. Πρακτικα πρεπει να ειμαι σε μερικους ποντους κοντα στο router για να το δει και να συνδεθει.

 

Εκανα μια επαναφορα αρχικων ρυθμισεων αλλα το προβλημα παραμενει. Εχετε καποια αποψη τι να ψαξω αν διορθωνεται το προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα και καλη χρονια σε όλους.

 

Προχθες το X5 pro το βράδυ ενω είχε μπαταρία περίπου στα 50% έκλεισε και δεν ανοιγει με τίποτα.

Ουτε αν το βάλω για φόρτηση κάνει οποιαδίποτε κίνηση φόρτησης. Δοκήμασα πολλους φορτηστες και αρκετες ώρες.

Μέτρησα με πολυμετρο και μου δίνει στους πόλους της 2,8Volt.

 

αν έχει καμια ιδέα...χιμμμμμ:cry:

Edited by axetos
Link to comment
Share on other sites

Το ελάχιστο που έπρεπε να δίνει η μπαταρία θα έπρεπε να είναι 3.3v για να ανοίξει.Ισως με εξωτερικό φορτιστή μπαταρίας να μπορείς να το σώσεις. Η φυσικά με άλλη μπαταρία.

 

Στάλθηκε από το LEX626 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο δοκιμη που καναμε με αλλη μπαταρια πληρως φορτησμενη με τον φιλτατο bbbb καταληξαμε πως το κινητο τα τηναξε...οσες προσπαθιες και αν καναμε δεν απεδοσαν...

Αποδημησε στον παραδεισο των Gadgeτοιδων αγαπημενων πραγματων...

 

Τουλαχιστο μεσα απο ολη την διαδικασια ηπιαμε καφεδακι με τον φιλο bbbb.

Σε ευχαρηστω για τον χρονο και τον κοπο σου φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...