Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό γίνεται, πατιέται το πλήκτρο με την παύση, όμως η οθόνη δε σβήνει όταν πλησιάζει στο αυτί (ούτε συνέβαινε αυτό σε άλλες συσκευές που είχα)

Είχα το ίδιο πρόβλημα με κοιτάς απλό. Και όχι μόνο εγώ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ κάτι δεν πάει καλά. Όταν μιλάς με το τηλέφωνο (χωρίς ακουστικό ενσύρματο ή bluetooth), ο αισθητήρας εγγύτητας (βρίσκεται αριστερά σε μικρή απόσταση από το ακουστικό στο Χ5/Χ5 Pro) μόλις αντιληφθεί ότι πλησιάζεις το τηλέφωνο κοντά στο κεφάλι πρέπει να σβήνει την οθόνη. Αυτό γίνεται σε όλες τις συσκευές Android, και με οθόνες αφής γενικότερα. Το πιο απλό για δοκιμή είναι να πάρεις έναν άσχετο αριθμό (π.χ. 12345) και μόλις αρχίσει να σου λέει ότι δεν υπάρχει κλπ να πλησιάσεις το χέρι σου κοντά στη συσκευή, σκεπάζοντας όλη την περιοχή που είναι δίπλα από το ακουστικό. Φυσιολογικά πρέπει να σβήσει η οθόνη. Αν δεν γίνεται έτσι, δοκίμασε με κάποιο πρόγραμμα από το playstore που τεστάρει τους αισθητήρες. Αν στον proximity sensor δεν βλέπεις αντίδραση, τότε ίσως είναι ελαττωματικός...

 

Σωστος εδω.Ακριβως ετσι ειναι.Εαν δεν σβηνει η οθονη κατι εχει γινει στην συσκευη.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να βγάλω την αρχική ζελατίνα για να βάλω ένα glass protector που έχω, αφού διάβασα οδηγίες εδώ και είδα και κάποια βίντεο. Διαπίστωσα ότι αυτό που υπάρχει ήδη στο κινητό δεν είναι απλή ζελατίνα. Σε άλλο κινητό είχα βάλει κάτι απλό και ήταν όντως μια απλή αυτοκόλλητη ζελατίνα, ενώ εδώ είναι κάτι πιο κοντά στο glass ptotector! Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι οι αρκετές δαχτυλιές που φαίνονται, αλλά θα το κρατήσω μέχρι να δω κάποια φθορά.
Link to comment
Share on other sites

Ενώ υπολόγιζα κάνα μήνα...

Από Κίνα πρώτη φορά παρέλαβα τόσο γρήγορα.

Αγορά απο Bamggood στις : Dec 27, 2015

Με NETHERLANDS POST

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 07-01-2016 23:34 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 11-01-2016 19:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 11-01-2016 22:00 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 12-01-2016 01:19 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΕΛΤΑ12-01-2016 09:15

 

Ωραίοι!!!

 

 

Τώρα φορτίζει η μπαταρία ξεκίνησε απο το 67%

 

Παρακάτω βλέπουμε και ενημερώνω για ότι δεί.

Όντως όπως κάποιος ανέφερε περίεργο το πίσω κάλυμα,

εμένα μου δίνει την αίσθηση οτι λέιπει το εμπρός καπάκι... :p

Edited by tasos_v
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν τα κατάφερα με τον ήχο. Άλλοτε λειτουργεί για ώρες μια χαρά και άλλοτε ίσα που ακούγεται. Μετά από λίγο πάλι δυναμώνει.

Δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ πλέον. Μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό.Δεν ξέρω...

Αποφάσισα να το πουλήσω. Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει ΠΜ (Αθήνα)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα .

Είμαι πρώην κάτοχος του doogee x5 και μόλις σήμερα πέρασα και στο pro.Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως αν και πήγα βήμα-βήμα την διαδικασία φλασαρίσματος του twrp ,δοκίμασα και τις 2 μεθόδους με flash tool και με flashify ''επιτυχώς'' ,δεν μπαίνει σε recovery mode με τ ί π ο τ α !

Να τονίσω πως και στις 2 περιπτώσεις γράφει πως πέτυχε η εγακατάσταση του recovery ... !!! Θέλω να περάσω xposed framework και δεν μπορώ .Στο απλό x5 εύκολα τα κατάφερα,εδώ τίποτα .Καμία ιδέα πως να προχωρήσω ;Το κινητο φοράει την παρακάτω rom και έχει rootαριστεί επιτυχώς με την μέθοδο που προτάθηκε .Σας ευχαριστώ πολύ .

%5Bimg%5Dhttp%3A//i68.tinypic.com/34zf6z6.png[/img]

Edited by Hyper_Ban
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα .

Είμαι πρώην κάτοχος του doogee x5 και μόλις σήμερα πέρασα και στο pro.Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως αν και πήγα βήμα-βήμα την διαδικασία φλασαρίσματος του twrp ,δοκίμασα και τις 2 μεθόδους με flash tool και με flashify ''επιτυχώς'' ,δεν μπαίνει σε recovery mode με τ ί π ο τ α !

 

Δοκίμασε να κατεβάσεις από το play store την εφαρμογή "quick reboot "αφού είσαι ρουτ και αφού την ανοίξεις επέλεξε" recovery "

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Oταν ανοίγεις το κινητό με power + volume up τι σου βγάζει; Απο εκει επιλέγεις recovery; Τι κάνει; Επισης δοκιμασε να ξαναφλασάρεις με flashify το twrp αλλά πριν φλασάρεις πας ρυθμίσεις-->επιλογές για προγραμματιστές-->και τσεκάρεις το ξεκλείδωμα oem και το εντοπισμός σφαλμάτων usb
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος πού έχει μείνει στην R09; βλέπω ότι Hyber-ban πιο πάνω έχει την R11

Και εγώ με την R09 είμαι και μου λέει ότι το σύστημα είναι ενημερωμένο.

Η αλήθεια είναι ότι η doogee σε αυτό τον τομέα (αναβάθμιση) αντιδρά λίγο παράξενα αφού δεν δίνει σε όλους τις αναβαθμίσεις. Ακριβώς το ίδιο και στο απλό x5

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κατεβάσεις από το play store την εφαρμογή "quick reboot "αφού είσαι ρουτ και αφού την ανοίξεις επέλεξε" recovery "

Oταν ανοίγεις το κινητό με power + volume up τι σου βγάζει; Απο εκει επιλέγεις recovery; Τι κάνει; Επισης δοκιμασε να ξαναφλασάρεις με flashify το twrp αλλά πριν φλασάρεις πας ρυθμίσεις-->επιλογές για προγραμματιστές-->και τσεκάρεις το ξεκλείδωμα oem και το εντοπισμός σφαλμάτων usb

Δοκίμασα ακριβώς οτι μου προτείνατε ,δυστυχώς δεν άλλαξε τίποτα ...Περίεργο πράγμα πραγματικά...Μήπως ευθύνεται η τελευταία αναβάθμιση ;Με αυτή ήρθε το κινητο στα χέρια μου .:confused:

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Oταν ανοίγεις το κινητό με power + volume up τι σου βγάζει; Απο εκει επιλέγεις recovery; Τι κάνει;

Ενώ μου δίνει επιλογή για Recovery μόλις επιλέγω με volume down με βγάζει κανονικά στην εκκίνηση .

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Iσως κάτι γίνεται με την R11.Προσωπικά το κινητό το έδωσα με την R09 και μέχρι τη στιγμή που το είχα,δε μου ήρθε ενημέρωση για την R11

Aν θες δοκίμασε αυτό το recovery http://www.needrom.com/download/twrp-2-8-7-3-megthebest-5/

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα ακριβώς οτι μου προτείνατε ,δυστυχώς δεν άλλαξε τίποτα ...Περίεργο πράγμα πραγματικά...Μήπως ευθύνεται η τελευταία αναβάθμιση ;Με αυτή ήρθε το κινητο στα χέρια μου .:confused:

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενώ μου δίνει επιλογή για Recovery μόλις επιλέγω με volume down με βγάζει κανονικά στην εκκίνηση .

Εγώ αυτό το είχα πάθει ακριβώς το ίδιο σε ένα thl μέχρι που κατάλαβα ότι είχα φλασάρει λάθος recovery κι ας λέει successfully flash...για κάνε check το recovery αν είναι το σωστό κι επίσης τσέκαρε αν έχει κατέβει σωστά..το file.img δλδ αν είναι corrupted !

Link to comment
Share on other sites

Iσως κάτι γίνεται με την R11.Προσωπικά το κινητό το έδωσα με την R09 και μέχρι τη στιγμή που το είχα,δε μου ήρθε ενημέρωση για την R11

Aν θες δοκίμασε αυτό το recovery http://www.needrom.com/download/twrp-2-8-7-3-megthebest-5/

Τζίφος ,το δοκίμασα και με flash tool και με flashify ...Tίποτα...

Εγώ αυτό το είχα πάθει ακριβώς το ίδιο σε ένα thl μέχρι που κατάλαβα ότι είχα φλασάρει λάθος recovery κι ας λέει successfully flash...για κάνε check το recovery αν είναι το σωστό κι επίσης τσέκαρε αν έχει κατέβει σωστά..το file.img δλδ αν είναι corrupted !

 

Το κατέβασα και απο την παραπάνω πηγή ...Τίποτα .Ας περιμένουμε και καποιον άλλο με την r.11 να μας πει ...Πάντως ούτε stock recovery υπήρξε και απο πριν ...Κάτι παίζει με αυτά τα 2 τελ. update ..

Edited by Hyper_Ban
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην R09 αλλά λόγο root δεν θα μπορέσω να κάνω ΟΤΑ update οπότε μπήκα needrom και βγάζει Rom 1 και Rom 2. Στην 1 λέει ότι είναι η R09 αλλά στην 2 με κόκκινα γράμματα λέει 68+4. Να είναι αυτή η R11? Σκέφτομαι αν μπορέσω αύριο το πρωί να την κατεβάσω να δω τι είναι. Δείτε και ένα screenshot:

ee98d489fedb1a171d53623a675c63cd.jpg

 

Τώρα που το ξανά βλέπω έχει ακόμα μια που είναι αναρτημένη στο needrom στις 10/01/16 και είναι η παρακάτω:

8b941b47152ce3a2b95e727f663d7fce.jpg

 

Λέει ότι βγήκε στις 17/12/15 και είναι η ΑΗ. Μήπως αυτή(η ΑΗ) είναι η R10 και η σύμφωνα με το needrom η 64+8 είναι η R11 ας πούμε? Σαν τελευταία ημερομηνία κυκλοφορίας ρομ είναι η 21/12/15 και είναι η 64+8 αλλά στο screenshot που μας δίνε ο @Hyper_Ban πιο πάνω λέει 16/12/15 R11.

Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα στην κοινότητα. Μόλις παρέλαβα και εγώ το x5 pro δώρο για τον πατέρα μου από το vickmall.

 

Μόλις το άνοιξα και παρατηρώ ότι το digitizer έχει σαφές πρόβλημα, δηλώνει διπλά πατήματα, δεν έχει καλή ακρίβεια(πιάνει τα δίπλα πλήκτρα) κλπ. Παίζει να φταίει η ζελατίνα που έχει ήδη πάνω από το vickmall ή είναι προβληματικό; Αντιμετώπισε κανένας παρόμοιο πρόβλημα;

It's a progressive world, why not listen to progressive music?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα στην κοινότητα. Μόλις παρέλαβα και εγώ το x5 pro δώρο για τον πατέρα μου από το vickmall.

 

Μόλις το άνοιξα και παρατηρώ ότι το digitizer έχει σαφές πρόβλημα, δηλώνει διπλά πατήματα, δεν έχει καλή ακρίβεια(πιάνει τα δίπλα πλήκτρα) κλπ. Παίζει να φταίει η ζελατίνα που έχει ήδη πάνω από το vickmall ή είναι προβληματικό; Αντιμετώπισε κανένας παρόμοιο πρόβλημα;

 

Όταν παρέλαβα το δικό μου, με ξένισε αρνητικά το γεγονός ότι έπρεπε να πιέζω δυνατά την οθόνη, για να ανταποκρίνεται με τον τρόπο που ήθελα. Φαντάστηκα ότι φταίει η ζελατίνα, την οποία αφαίρεσα. Έκτοτε η αίσθηση απόκρισης είναι ΠΟΛΛΗ καλύτερη, αλλά φυσικά όχι εφάμιλλη με άλλες συσκευές "πολλαπλής" επαφής... Έμαθα να συμβιώνω με αυτό το μικρό μειονέκτημα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα στην κοινότητα. Μόλις παρέλαβα και εγώ το x5 pro δώρο για τον πατέρα μου από το vickmall.

 

Μόλις το άνοιξα και παρατηρώ ότι το digitizer έχει σαφές πρόβλημα, δηλώνει διπλά πατήματα, δεν έχει καλή ακρίβεια(πιάνει τα δίπλα πλήκτρα) κλπ. Παίζει να φταίει η ζελατίνα που έχει ήδη πάνω από το vickmall ή είναι προβληματικό; Αντιμετώπισε κανένας παρόμοιο πρόβλημα;

Κανε μια επαναφορα πρωτα απο ολα,εαν το κανει ξανα βγαλε την ζελατινα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πρόβλημα με τον αισθητήρα εγγύτητας έχει αναφερθεί πολλάκις.

Και στης γυναίκας μου το ίδιο συμβαίνει.

Το τι bluetooth έχει ανοίξει κατα λάθος, τι φωτεινότητες έχει αλλάξει και πόσες εφαρμογές έχει ανοίξει την ώρα που μιλάει δε λέγεται.

Δοκίμασα να απενεργοποιήσω και τα gestures αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα στην κοινότητα. Μόλις παρέλαβα και εγώ το x5 pro δώρο για τον πατέρα μου από το vickmall.

 

Μόλις το άνοιξα και παρατηρώ ότι το digitizer έχει σαφές πρόβλημα, δηλώνει διπλά πατήματα, δεν έχει καλή ακρίβεια(πιάνει τα δίπλα πλήκτρα) κλπ. Παίζει να φταίει η ζελατίνα που έχει ήδη πάνω από το vickmall ή είναι προβληματικό; Αντιμετώπισε κανένας παρόμοιο πρόβλημα;

Αυτό συμβαίνει και σε εμένα όταν έχω συνδεμένο την φόρτιση αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία γιατί μου το έκανε και στο Breeze που είχα πριν και σε iPhone έχει τύχει ακριβώς το ίδιο. Κάποια μικρή διαρροή ρεύματος είναι, στο Χ5 pro δεν μου το κάνει πάντα και όταν το κάνει είναι για λίγο μετά σταματάει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει και σε εμένα όταν έχω συνδεμένο την φόρτιση αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία γιατί μου το έκανε και στο Breeze που είχα πριν και σε iPhone έχει τύχει ακριβώς το ίδιο. Κάποια μικρή διαρροή ρεύματος είναι, στο Χ5 pro δεν μου το κάνει πάντα και όταν το κάνει είναι για λίγο μετά σταματάει.

 

Μάλλον αυτό ήταν και σε εμένα, θα το επιβεβαιώσω όταν γυρίσω σπίτι το βράδυ.

 

Στην δεύτερη επαφή που είχα, αφού το είχα φορτίσει και είχα κάνει μία επανεκκίνηση, δεν παρατήρησα το ίδιο πρόβλημα στο digitizer. Τελικά, έβγαλα την ζελατίνα (είχε τραγική αίσθηση) και του πέρασα tempered glass. Βελτιώθηκε σημαντικά η αίσθηση αλλά και το αποτέλεσμα.

 

Μου ήρθε με την R11 με ελληνικά οπότε μάλλον είμαι από τους τυχερούς! Αναλυτικές εντυπώσεις σε λίγες μέρες.

It's a progressive world, why not listen to progressive music?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!από χθες έχει εμφανιστεί ένα αστερακι δίπλα ακριβώς από το 3G όπως το κοιτάμε στα αριστερά του. Ξέρει κανείς τι είναι αυτό?Το πρόσεξα σήμερα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!από χθες έχει εμφανιστεί ένα αστερακι δίπλα ακριβώς από το 3G όπως το κοιτάμε στα αριστερά του. Ξέρει κανείς τι είναι αυτό?Το πρόσεξα σήμερα.

 

ok το βρήκα!!!!!!!

 

Τι ήταν αυτό το αστεράκι? Από κάποια εφαρμογή που έχεις βάλει και την έβγαλες?

 

Υγ: αφού δεν απάντησε κανένας να αποφεύγεις τα δίπλα ποστ μπορείς να κανείς επεξεργασία και να προσθέσεις ότι το βρήκες στο τελευταίο ποστ που είχες κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Aν πατήσεις κάποιο volume key στην αναμονή, κάτω από τη μπάρα της έντασης έχει επιλογή για τις ειδοποιήσεις. Κανένα/προτεραιότητα/όλα. Αν το θέσεις στο προτεραιότητα θα σου βγει το αστεράκι ως ένδειξη. Έτσι είναι από το Lollipop.

 

edit: εννοώ τους ήχους όταν σε ειδοποιούν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...