Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι για να δουλέψει το Magisk δεν πρέπει να είσαι root. Σκέψου ότι το προτζεκτ ξεκίνησε για να μπορούμε να έχουμε την επιλογή του systemless root(τι είναι μπορείς να το διαβάσεις στο θέμα που σου έδωσα παραπάνω) και η εφαρμογή υπερχρήστη που κάνεις εγκατάσταση μέσα από το magisk αν όχι ίδια είναι πανομοιότυπη με supersu και λειτουργεί σωστά μην το φοβάσαι αυτό. Κοίτα για μένα πέρασε την custom ναι. Αν δεν θέλεις να έχεις τα gestures και να είναι το κινητό με vanilla android αυτή η επιλογή είναι μονόδρομος! Είμαστε και στην αναμονή για xposed στην 7 και είναι ο λόγος που δεν την έχω περάσει ακόμα στο κινητό την custom 7 που έχει βγει(δεν το είχα ψάξει καθόλου για το xposed και δεν είχα ιδέα ότι δεν έχει βγει ακόμα για την 7άρα και όταν το είπε μερικές σελίδες πριν ο φίλος bbbb είχα μαύρα μεσάνυχτα για αυτό το θέμα και έπαθα πλάκα :p ).

 

Πρώτα για να κλείσουμε βλέπω για κεί (custom) απλά όταν υπάρχουν χρήστες πού είναι ευχαριστημένοι σαν εσένα ,είναι θετικό.

Όσο για αυτό που είπες και με το Magisk θα το ψάξω λίγο για δική μου χρήση μία και είχα δεί σε ξένο φόρουμ να το δουλεύουν αρκετά για τη συσκευή που έχω εγώ.

Όσο για το Xposed σε N θα βολευει αρκετά αν υπάρχει,το περιμένω πως και πως.

είμαι λίγο εκτός θέματος αλλά είναι γιατί το ανέφερες κα με αφορά..

. Συγνώμη,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρώτα για να κλείσουμε βλέπω για κεί (custom) απλά όταν υπάρχουν χρήστες πού είναι ευχαριστημένοι σαν εσένα ,είναι θετικό.

Όσο για αυτό που είπες και με το Magisk θα το ψάξω λίγο για δική μου χρήση μία και είχα δεί σε ξένο φόρουμ να το δουλεύουν αρκετά για τη συσκευή που έχω εγώ.

Όσο για το Xposed σε N θα βολευει αρκετά αν υπάρχει,το περιμένω πως και πως.

είμαι λίγο εκτός θέματος αλλά είναι γιατί το ανέφερες κα με αφορά..

. Συγνώμη,

 

Όλοι βγαίνουμε μερικές φορές εκτός θέματος αλλά δεν είναι και τελείως άσχετο αυτό που αναφέρεις.

Όσο για την ρομ ναι έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος και δουλεύει άψογα στην συσκευή. Τα λέω αυτά μετά από εκτεταμένη χρήση του τηλεφώνου και δοκιμή σχεδόν σε ότι έχει βγει για την συσκευή αυτή και ένα από αυτά που δεν έχω δοκιμάσει είναι η 7άρα. Τώρα εσύ έχεις το μαχαίρι εσύ και το καρπούζι. Κατεβάζεις, δοκιμάζεις και ότι σε βολέψει και σου αρέσει κρατάς! Εγώ μια πρόταση κάνω μιας και τα έχω δοκιμάσει ήδη..

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου παίρνει το recovery πριν κλεισεις τη συσκευή για να το φλασάρεις,πήγαινε ρυθμίσεις-->επιλογές για προγραμματιστές και ενεργοποίησε το ξεκλείδωμα ΟΕΜ και δοκίμασε αυτό το recovery http://www.needrom.com/download/twrp-3-0-2-0-3/ το έδωσε λινκ και ο γιάννης Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Όλοι βγαίνουμε μερικές φορές εκτός θέματος αλλά δεν είναι και τελείως άσχετο αυτό που αναφέρεις.

Όσο για την ρομ ναι έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος και δουλεύει άψογα στην συσκευή. Τα λέω αυτά μετά από εκτεταμένη χρήση του τηλεφώνου και δοκιμή σχεδόν σε ότι έχει βγει για την συσκευή αυτή και ένα από αυτά που δεν έχω δοκιμάσει είναι η 7άρα. Τώρα εσύ έχεις το μαχαίρι εσύ και το καρπούζι. Κατεβάζεις, δοκιμάζεις και ότι σε βολέψει και σου αρέσει κρατάς! Εγώ μια πρόταση κάνω μιας και τα έχω δοκιμάσει ήδη..

 

Το σωστό είναι αυτό που λες,αν λες,αν δε δοκιμάσεις δεν μπορείς να κρίνεις αλλά και θέμα γούστου.

Το άσχημο στην δική μου φάση είναι ότι δεν έχω αυτή την πολυτέλεια χρόνου μία και η συσκευή δεν είναι δική μου,για αυτό ψάχνω την καλύτερη δυνατή επιλογή ρωτώντας εσάς.

Όσο άσχημο μπορεί να φαντάζει έτσι είναι, ελπίζω να καταλαβαίνεις.

Ούτε και μένα μου αρέσει αυτό όταν στα δικά μου είχα μάθει να δοκιμάζω ότι έβγαινε από νέα ρομ για να μπορέσω να καταλήξω.

 

Εκτιμώ το ενδιαφέρον σου καί τών υπολοίπων που έχω διαβάσει έως για να μπορέσω να κάνω σωστή επιλογή όπου θα ακολουθήσω την συμβολή σού γιά τήν ρομ που έχεις πάνω.

Τα αρχεία είναι ότι μου εστειλες χθές,απλά είδα στη x32 δύο διαφορετικά scatter,που από ότι κατάλαβα το ένα παίζει σαν update ενώ το δεύτερο το αναφέρει σαν clean install.

Όσο για τα υπόλοιπα που θα χρειαστώ, SuperSU και Xposed τα έχω κάβα από το δικό μου,από CM13.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δε σου παίρνει το recovery πριν κλεισεις τη συσκευή για να το φλασάρεις,πήγαινε ρυθμίσεις-->επιλογές για προγραμματιστές και ενεργοποίησε το ξεκλείδωμα ΟΕΜ και δοκίμασε αυτό το recovery http://www.needrom.com/download/twrp-3-0-2-0-3/ το έδωσε λινκ και ο γιάννης

 

Ευχαριστώ πολύ.

Αυτό ταιριάζει και με την custom ROM που είπε ο Γιάννης?

Από αυτά που διάβασα στα όσα έχεις αναφέρει,ούτε εσένα άρεσε η repack 6.

Link to comment
Share on other sites

Nαι ταιριάζει.Η repack εγώ δεν ειχα κάποιο ιδιαίτερο θέμα πέρα απο το ότι στην αρχή δε μπορούσα να την κάνω root αλλά μετά το magisk βρέθηκε λύση.Σίγουρα η aosp του snowpdacat ειναι πιο γρήγορη αλλά εγώ θέλω τα gestures και έτσι μένω στην repack
Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι αυτό που λες,αν λες,αν δε δοκιμάσεις δεν μπορείς να κρίνεις αλλά και θέμα γούστου.

Το άσχημο στην δική μου φάση είναι ότι δεν έχω αυτή την πολυτέλεια χρόνου μία και η συσκευή δεν είναι δική μου,για αυτό ψάχνω την καλύτερη δυνατή επιλογή ρωτώντας εσάς.

Όσο άσχημο μπορεί να φαντάζει έτσι είναι, ελπίζω να καταλαβαίνεις.

Ούτε και μένα μου αρέσει αυτό όταν στα δικά μου είχα μάθει να δοκιμάζω ότι έβγαινε από νέα ρομ για να μπορέσω να καταλήξω.

 

Εκτιμώ το ενδιαφέρον σου καί τών υπολοίπων που έχω διαβάσει έως για να μπορέσω να κάνω σωστή επιλογή όπου θα ακολουθήσω την συμβολή σού γιά τήν ρομ που έχεις πάνω.

Τα αρχεία είναι ότι μου εστειλες χθές,απλά είδα στη x32 δύο διαφορετικά scatter,που από ότι κατάλαβα το ένα παίζει σαν update ενώ το δεύτερο το αναφέρει σαν clean install.

Όσο για τα υπόλοιπα που θα χρειαστώ, SuperSU και Xposed τα έχω κάβα από το δικό μου,από CM13.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

Αυτό ταιριάζει και με την custom ROM που είπε ο Γιάννης?

Από αυτά που διάβασα στα όσα έχεις αναφέρει,ούτε εσένα άρεσε η repack 6.

Τα δύο διαφορετικά scatter είναι αν θυμάμαι καλά το ένα για update και το άλλο για clean install. Αν ξέρεις τι πρέπει να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις στο flashtool σε μια rom τότε μικρή σημασία έχει το scatter. Εσύ καλύτερα να διαλέξεις clean.

 

Όσο για αυτό που λες και εσύ το έγραψα και πιο πάνω ότι κινητά που δεν θα τα έχεις στα χέρια σου να δεις πως λειτουργούν δεν προτείνεται να τα "πειράζεις" πολύ γιατί με το παραμικρό θα σε ζαλίζει ο άλλος. Τώρα όμως που μιλάμε για κάτι εγγυημένο μπορείς απλά να πεις στον κάτοχο ότι έχεις κάνει αναβάθμιση στο λογισμικό και από εκεί και πέρα είτε διαλέγεις να του κάνεις και root ακόμα να περάσεις και xposed ή το αφήνεις στοκ και τέλος.

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τελικά μετά από προσπάθεια έλαβα το αποτέλεσμα που ήθελα. Μπόρεσα και έβαλα την custom ROM μαζί με TWRP recovery και τα υπόλοιπα....

Βέβαια δεν ήταν εύκολο,στο recovery,μία και δοκίμασα όλα όσα είχατε προτείνει αλλά κανένα δεν άνοιγε.

Το ίδιο είχα και με την Repack Android 6.0 x32 official.

Έτσι διαβάζοντας παλαιότερες αναρτήσεις σας πέρασα την r017 και καπάκι το TWRP 3.0.3-0 [arm] by OlafGER όπου εκεί δούλεψε κανονικά.Ετσι πέρασα την custom by snowcatPDA χωρίς να πειράξω το recovery και επιτέλους έγινε αυτό που ζητούσα δύο μέρες τώρα. :)

Η τελευταία version που είπες Γιάννη είναι μία χαρά από τα λίγα που μπόρεσα να δω,αν και το πήρα μαζί μου απλά να του σεταρω κάτι ψιλά.

Από αυτά που έχεις δει έως τωρα είναι κάτι που να προσέξω- πειράξω έξτρα?

 

 

Όσο για αυτό που λες και εσύ το έγραψα και πιο πάνω ότι κινητά που δεν θα τα έχεις στα χέρια σου να δεις πως λειτουργούν δεν προτείνεται να τα "πειράζεις" πολύ γιατί με το παραμικρό θα σε ζαλίζει ο άλλος. Τώρα όμως που μιλάμε για κάτι εγγυημένο μπορείς απλά να πεις στον κάτοχο ότι έχεις κάνει αναβάθμιση στο λογισμικό και από εκεί και πέρα είτε διαλέγεις να του κάνεις και root ακόμα να περάσεις και xposed ή το αφήνεις στοκ και τέλος.

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό που λες εδώ ισχύει μία και γιατί το έχω περάσει παλαιότερα θέλοντας να δώσω το καλύτερο αποτέλεσμα χωρίς να γνώριζε ο "άλλος" ούτε τα βασικά.

Σε αυτή όμως περίπτωση, εκτός ότι είμαστε κοντά,ίδια πολυκατοικία,τον έχω και από "κοντά" μία και του αρέσουν και ακούει.

Βέβαια μία και είχα πάρει την ίδια περίοδο και άλλο ένα ίδιο για συνάδελφο , όπου τον ενημέρωσα να του το μαζέψω μία που πιαστηκα, εκεί έχει να μπεί απλά μία official ή η Repack χωρίς πολλές αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τελικά μετά από προσπάθεια έλαβα το αποτέλεσμα που ήθελα. Μπόρεσα και έβαλα την custom ROM μαζί με TWRP recovery και τα υπόλοιπα....

Βέβαια δεν ήταν εύκολο,στο recovery,μία και δοκίμασα όλα όσα είχατε προτείνει αλλά κανένα δεν άνοιγε.

Το ίδιο είχα και με την Repack Android 6.0 x32 official.

Έτσι διαβάζοντας παλαιότερες αναρτήσεις σας πέρασα την r017 και καπάκι το TWRP 3.0.3-0 [arm] by OlafGER όπου εκεί δούλεψε κανονικά.Ετσι πέρασα την custom by snowcatPDA χωρίς να πειράξω το recovery και επιτέλους έγινε αυτό που ζητούσα δύο μέρες τώρα. :)

Η τελευταία version που είπες Γιάννη είναι μία χαρά από τα λίγα που μπόρεσα να δω,αν και το πήρα μαζί μου απλά να του σεταρω κάτι ψιλά.

Από αυτά που έχεις δει έως τωρα είναι κάτι που να προσέξω- πειράξω έξτρα?

 

 

 

 

Αυτό που λες εδώ ισχύει μία και γιατί το έχω περάσει παλαιότερα θέλοντας να δώσω το καλύτερο αποτέλεσμα χωρίς να γνώριζε ο "άλλος" ούτε τα βασικά.

Σε αυτή όμως περίπτωση, εκτός ότι είμαστε κοντά,ίδια πολυκατοικία,τον έχω και από "κοντά" μία και του αρέσουν και ακούει.

Βέβαια μία και είχα πάρει την ίδια περίοδο και άλλο ένα ίδιο για συνάδελφο , όπου τον ενημέρωσα να του το μαζέψω μία που πιαστηκα, εκεί έχει να μπεί απλά μία official ή η Repack χωρίς πολλές αλλαγές.

 

Πολύ ωραία! Μπράβο! Όχι εγώ κάτι που να προσέξεις και να σε επηρεάζει στην λειτουργία δεν έχω να σου πω. Το κινητό δουλεύει κανονικά χωρίς να πειράξεις τίποτα. Ναι αυτό με τα twrp γενικά είναι λίγο παίδεμα άλλα όρεξη θέλει, υπομονή και όχι πανικό όταν δεν ανοίγει και πάμε στο επόμενο.

 

Η τελευταία δεν είναι η 3.1 που είναι στο needrom αλλά η 4 από τo site του dev που σου έδωσα. Αν πέρασες αυτή είσαι έτοιμος!

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα να ευχαριστήσω όλους σας για την βοήθεια και τις πολύτιμες συμβουλές :)

 

Πολύ ωραία! Μπράβο! Όχι εγώ κάτι που να προσέξεις και να σε επηρεάζει στην λειτουργία δεν έχω να σου πω. Το κινητό δουλεύει κανονικά χωρίς να πειράξεις τίποτα. Ναι αυτό με τα twrp γενικά είναι λίγο παίδεμα άλλα όρεξη θέλει, υπομονή και όχι πανικό όταν δεν ανοίγει και πάμε στο επόμενο.

 

Η τελευταία δεν είναι η 3.1 που είναι στο needrom αλλά η 4 από τo site του dev που σου έδωσα. Αν πέρασες αυτή είσαι έτοιμος!

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι η τελευταία μπήκε,όσο το σκαλισα σήμερα δεν είδα κάτι,πάντα κυρίως για τις βασικές λειτουργίες αλλά για ένα μέσο χρήστη.

Αυτό με το recovery ήταν πού με χάλασε και με πήρε αργά χθες μέχρι να το πετύχω.

Τουλάχιστον έμαθα..

Πέρασα τα βασικά καί τό έδωσα αφού πρώτα πήρα και ένα backup να υπάρχει.

 

Το θετικό με την επικοινωνία μας μου έδωσες τροφή όσο αφορά το Magisk μία και σε ξένα φόρου το είχα δει να το αναφέρουν,κυρίως σε ρομ N, χωρίς να το δω περισσότερο.Ευκαιρια λοιπόν.

Ευχαριστώ και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας εχω θεμα με το viber.Εδω κ κανα μηνα δεν μπορω να στειλω κ να λαβω φωτος.Κατα την ληψη κανει πως προσπαθει να το λαβει αλλα δεν ανοιγει ποτε(μονο load κανει).Κατα την απαοστολη,παρολο που βλεπει τις φωτο που εχω στη μνημη οταν επιλεγω μια κ παω να την στειλω μου λεει οτι αυτη δεν υπαρχει.Το εβγαλα κ το ξαναεβαλα,διεγραψα λογαριασμο,εκανα επαναφορα εργοστασιακων αλλα τιποτα.Το κουλο ειναι οτι φιλος εχει την ιδια συσκευη κ το viber εκει δουλευει αψογα(x5 pro 5.1).Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... αναφέρεται συχνά πρόβλημα με το viber σε αρκετές συσκευές. με κάποια Updates που δίνουν, φτιάχνονται κάποια προβλήματα, εμφανίζονται κάποια άλλα.

αλλά στην δική σου περίπτωση... Χμμ... μήπως έχεις τοποθετήσει προβληματική microsd και αργεί να αναγνώσει τα αρχεία; δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου

Link to comment
Share on other sites

NeOSL ευχαριστω :))) καινουρια καρτα κ δεν περιμενα να ειναι βλαμενη(βασικα ουτε που μου μπηκε στο μυαλο κατι τετοιο) να 'σαι καλα
Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ φίλε. :) παρακολούθησε το 2-3 μέρες αν ευθύνεται κάτι άλλο, μη βγάλουμε γρήγορα συμπεράσματα, αν και μάλλον αυτό είναι.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα προβλημα με το κινητο...χαλασε το βυσμα που μπαινει ο φορτιστης στο κινητο....αυριο θα ρωτησω ποσο κοστιζει η αλλαγη...αν δεν συμφερει γινεται ο τεχνικος να περασει τα αρχεια απο το κινητο....υπόψιν το κινητο δεν ανοιγει , δεν εχει μπαταρια, δεν συνδεετε με το usb
Link to comment
Share on other sites

Η θυρα ειναι φθηνη.http://vifocal.com/usb-plug-charge-board-replacement-for-doogee-x5-doogee-x5-pro-smartphone.html

Το κινητο εχει αποσπωμενη μπαταρια.με ενα 10αρικο αν δε συμφερει να το φτιαξεις αγοραζεις μια 2η μπαταρια και εναν εξωτερικο φορτιστη και φορτιζεις εναλλαξ και εισαι οκ.εγω ετσι το εχω παρα το οτι δεν εχω προβλημα με την θυρα.αν θες τα αρχεια πηγαινε σε ενα καταστημα με ειδη 1€.εχουν αρκετα εξωτερικο φορτιστη μπαταριας.κανει κανα 12ωρο να φορτισει πληρως την μπαταρια αλλα θα ανοιξει το κινητο και θα παρεις τα αρχεια σου

 

Στάλθηκε από το Y6 Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tι έχει ο κάνει ο άνθρωπος http://www.needrom.com/download/android-7-1-1/

Android 7.1.1 !!! για το κινητό μας

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω να περασω rom δεν ξερω κι εγω απο ποτε (ειμαι με R15 - 5.1)και εξω ξεχασει εντελως τη σχετικη διαδικασια (και τρομαξα λιγο διαβαζοντας σε προηγουμενα posts για το τι αναγνωριζει και τι οχι μετα την επανεκκινηση το κινητο μας).... μπορει καποιος να μου πει αν ισχυει οτι ειχε γραψει ο Γιαννης στον "οδηγο" και για την εκδοση που ποσταρε πριν λιγο ο bbbb, την 7.1.1 (Nougat) ωστε να την περασω κατευθειαν από την R15 που εχω?

 

Ξερω οτι θα παιδευτω αλλα τουλαχιστον να εχω εναν μπουσουλα για αρχη γιατι δε θυμαμαι καν απο που να ξεκινησω!:)

 

Κλείνουμε την συσκευή μας και βγάζουμε την μπαταρία.

Ανοίγουμε το sp flash tool πατάμε το Donwload Agent και στον φάκελο του SP flash tool βρήσκουμε το MTK_AllInOneDA.bin και πατάμε οκ έπειτα πατάμε το Scatter-loading και βρήσκουμε το scatter αρχείο που βρίσκεται στον φάκελο της rom και πατάμε οκ.

Προσέχουμε να είναι στην επιλογή Download Only και πατάμε το κουμπί download.

Τοποθετούμε την μπαταρία στην συσκευή και την συνδέουμε στον υπολογιστή και περιμένουμε να τελειώσει η διαδικασία.

Μόλις τελειώσει η διαδικασία αποσυνδέουμε την συσκευή και την ανοίγουμε.

 

2. Εγκατάστση TWRP recovery για R11 και R12 + για R14 + Update για R14 και Android 6 x32.

Κλείνουμε την συσκεύή και βγάζουμε την μπαταρία.

Ανοίγουμε το sp flash tool.

Για R11+R12: Πατάμε το κουμπί Scatter-loading και επιλέγουμε το scatter από τον φάκελο του twrp που κατεβάσαμε πριν και πατάμε οκ.

Για R14: Kοιτάμε στα κουτάκια να είναι τσεκαρισμένο μόνο το recovery και έπειτα πάμε πααραδίπλα και κάνουμε κλικ στο κουτάκι στην κατηγορία Location και δίνουμε το μονοπάτι του twrp αρχείου για την R14.

Για R14 + Android 6: Πατάμε το κουμπί Scatter-loading και επιλέγουμε το scatter από τον φάκελο του twrp που κατεβάσαμε και πατάμε οκ.

Προσέχουμε να είναι στην επιλογή download only και τσεκαρισμένη μόνο η επιλογή recovery και πατάμε το κουμπί download.

Τοποθετούμε την μπαταρία και συνδέουμε την συσκευή στον υπολογιστή.

Μόλις τελειώσει η διαδικασία αποσυνδέουμε την συσκευή και ανοίγουμε σε recovery mode να δούμε αν είναι εντάξει πατώντας το volume up + power μέχρι να δονήσει η συσκευή και για λίγο ακόμη και μόλις βγούνε οι επιλογές με το vol up πηγαίνουμε στην επιλογή recovery και πατάμε το vol down για επιβεβαίωση της επιλογής. Αν η συσκευή μας μπει στο twrp recovery όλα έχουν γίνει σωστά.

 

Link to comment
Share on other sites

Nαι κανονικά με sp flash tools περνάει.Αν την βάλεις,βάλε την έκδοση x32.Εγώ την έβαλα για δοκιμή και θα την κρατήσω μερικές ημέρες να δω πως πάει.Χρησιμοποίησα το sp flash tools v5.1452.00.000 και το scatter file wipe clean install για να γίνει καθαρή εγκατάσταση μιας και πριν είχα πάνω την επίσημη 6αρα.

Κατά την εγκατάσταση απο-επέλεξα στο flash tools το recovery και φόρτωσα τα υπόλοιπα.Ετσι κράτησα το twrp που είχα ήδη και δουλεύει κανονικά και στην 7.1 και είναι το http://www.needrom.com/download/twrp-3-0-2-by-jemmini/

Root έκανα μέσω της εφαρμογής magisk..Το μόνο που με χαλάει για τώρα είναι που δεν έχει βγει ακόμη xposed framework για την 7.

Φφφ. Εγώ δεν κατάφερα να βρω οθόνη ακόμη και το έχω στο συρτάρι μου. ..

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.ebay.com/itm/Original-Replacement-Touch-Screen-Digitizer-Pantalla-Part-for-Doogee-X5-X5-Pro-/252228818233?hash=item3aba025539:g:JpUAAOSwgQ9V3XTc

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα την εκδοση του sp flash tools που αναφερεις...

Κατεβασα και την x32... (θα παω κι εγω με το scatter file wipe clean install)

Κατεβασα και το twrp 3.0.2 γιατι εχω ακομα το 2.8.7.0 του Jemmini

 

Για να βαλω το 3.0.2 twrp απλως κατα την εγκατασταση αφηνω επιλεγμενο το recovery ?

 

bbbb σε ευχαριστω για τη βοηθεια και τον Γιαννη φυσικα για τον οδηγο.

 

Nαι κανονικά με sp flash tools περνάει.Αν την βάλεις,βάλε την έκδοση x32.Εγώ την έβαλα για δοκιμή και θα την κρατήσω μερικές ημέρες να δω πως πάει.Χρησιμοποίησα το sp flash tools v5.1452.00.000 και το scatter file wipe clean install για να γίνει καθαρή εγκατάσταση μιας και πριν είχα πάνω την επίσημη 6αρα.

Κατά την εγκατάσταση απο-επέλεξα στο flash tools το recovery και φόρτωσα τα υπόλοιπα.Ετσι κράτησα το twrp που είχα ήδη και δουλεύει κανονικά και στην 7.1 και είναι το http://www.needrom.com/download/twrp-3-0-2-by-jemmini/

Root έκανα μέσω της εφαρμογής magisk..Το μόνο που με χαλάει για τώρα είναι που δεν έχει βγει ακόμη xposed framework για την 7.

Link to comment
Share on other sites

Ναι επιλέγεις απο το flash tools μόνο To twrp απο την στιγμή που έχεις ήδη παλιότερο βάλτο απευθείας απο το κινητό με το flashify https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cgollner.flashify

Μπες σε αυτό,πάρε ένα full backup της ρομ σου στην sd για παν ενδεχόμενο και μετά με sp flash tools περνάς την 7αρα με απο-επιλεγμένο το recovery.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ ότι βγήκε 7.1.1 αλλά δεν είχα προλάβει να γράψω στο θέμα εδώ με πρόλαβε ο bbbb. Ξενερώνω που πάμε σιγά σιγά για την επόμενη έκδοση Android και ακόμα δεν έχουμε xposed σε 7αρι για να την περάσω την ρομ!

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο ολοκληρωσα τη διαδικασια μεταβασης σε 7.1.1 ευτυχως χωρις προβληματα.

 

Δεν καταφερα μονο να κρατησω το twrp 3.0.2 (δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι) και ετσι περασα την 3.0.3 και μεχρι στηγμης ολα καλα. :)

 

Σας ευχαριστω!

 

EDIT: Βιαστηκα να μιλησω (εγραφα το μηνυμα την ωρα που εκανε reboot)...

Τελικα δεν περασε η 3.0.3 και βρηκα τροπο να κατεβασω και να περασω την twrp 3.0.2

Edited by panosmgr
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε και καινούρια beta 1.2 με κάποιες διορθώσεις.

Το είδα και εγώ ότι βγήκε 7.1.1 αλλά δεν είχα προλάβει να γράψω στο θέμα εδώ με πρόλαβε ο bbbb. Ξενερώνω που πάμε σιγά σιγά για την επόμενη έκδοση Android και ακόμα δεν έχουμε xposed σε 7αρι για να την περάσω την ρομ!

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

+1000 και εγώ μια απο τα ίδια..

Link to comment
Share on other sites

Μου εδειχνε μαυρη εικονα η πισω καμερα.

Παρηγγειλα καινουργια και παλι η ιδια συμπεριφορα.

Υπαρχει καπου αλλου το προβλημα η μπορω να κανω εγω τιποτα ακομη ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...