Jump to content

Samsung Galaxy S5 Neo


spiros1314
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μπαταρια του πως τα παει σε σχεση με τον ανταγωνισμο και ειδικοτερα με το g3;Oποιος τα εχει πιασει και τα δυο στα χερια σου ας μας πει...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η μπαταρια του πως τα παει σε σχεση με τον ανταγωνισμο και ειδικοτερα με το g3;Oποιος τα εχει πιασει και τα δυο στα χερια σου ας μας πει...

 

Το G3 ως γνωστόν τα πάει χάλια με την μπαταρία του (λογω qHD οθόνης κυρίως) και βγάζει με το ζόρι την μέρα.

Εγώ με το S5 Neo βγάζω 2 μέρες με 4+ ώρες οθόνης και παίζω και παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Στο νέο πάντως έχω σβήσει πολλά περιττά πράγματα και ειδικά της σαμσουνγκ και χωρίς ρουτ. Λειτουργίες ιδιαίτερες δεν έχουν αφαιρέσει στο νέο. Όλα τα έχει εκτός των υπερύθρων του fingerprint και του βαρομετρου (αλά εχει ραδιοφωνο) Επισης δεν τραβα βίντεο 2160p ....................................................................................................................................................................................................

 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω πώς σβήνουμε τα περιττά προγράμματα της Samsung ?

Link to comment
Share on other sites

Kάποια δεν σβήνονται, αλλά μπορείς να τα απενεργοποιήσεις κι έτσι είναι σχεδόν το ίδιο. Ρυθμίσεις-εφαρμογές-επιλογή της εφαρμογής-απενεργοποίηση
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Με την απενεργοποίηση (ή το σβήσιμο προγραμμάτων της Samsung) ξεφορτώνεται η RAM ?

Το κινητό τρέχει πιο γρήγορα με αυτό τον τρόπο ?

 

Από την πείρα σου ποιά κατά τη γνώμη σου χρειάζονται σβήσιμο ή απενεργοποίηση ώστε να ελαφρύνει η κατάσταση ?

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι είναι απενεργοποιημένο και δεν δουλεύει, φυσικά και δεν τρώει μνήμη. Εξυπακούεται! (μόνο χώρο τρώει)

 

Από κει και πέρα, δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο στη ταχύτητα η απενεργοποίησή τους. Εμένα και πριν και μετά, την ίδια ταχύτητα έχει. Απλά ξεφορτώνεται η RAM η οποία όσο περισσότερο δουλεύει, τόσο περισσότερη μπαταρία τρώει. Εγώ πάντα "πετάω" απενεργοποιώ όλες τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ ποτέ (ή που δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω ποτέ) σε όλα μου τα τηλέφωνα.

Έτσι κερδίζω χώρο και επιβεβαρυμένη RAM (και κατ' επέκταση και μπαταρία)

 

Εγώ λοιπόν έχω απενεργοποιήσει:

Μουσική Google Play (χρησιμοποιώ της Samsung που είναι πολύ καλή)

Briefing (αδιάφορη αφού δεν έχει Ελληνικές ειδήσεις)

Όλες τις εφαρμογές της Microsoft (πάνβαρες και μεγάλες σε όγκο, και μεγάλα updates. Προτιμώ Wps office )

Galaxy Apps (Tρώει πολύ RAM αλλά ό,τι θέλω από εφαρμογή υπάρχει στο Play. Γιατί να την έχω?)

Hangouts (ποτέ δεν μου άρεσαν αυτές οι εφαρμογές)

Samsung Print Service Plugin (φαντάζομαι δεν θα το χρειαστώ ποτέ. Αν ναι, το ενεργοποιώ προσωρινά)

Samsung Push Service. (δεν ξέρω τι κάνει και δεν με ενδιαφέρει κιόλας)

Skype (είπαμε... δεν τα δουλεύω αυτά. Άλλος μπορεί να τα θέλει)

 

Κάτι που πρέπει να ξέρεις για το συγκεκριμένο τηλέφωνο, είναι πως τα δεδομένα πίνουν στη κυριολεξία τη μπαταρία. Από τότε που τα ανοίγω μόνο για να δω κάτι στο ίντερνετ (και μετά τα ξανακλείνω όταν το κινητό είναι στη τσέπη) έχω ατέλειωτη μπαταρία!!! Ως τότε ψαχνόμουν γιατί έβγαζα μόλις μία μέρα με μπαταρία (δεδομένα ανοιχτά μόνιμα βέβαια) Το Wifi δεν επηρεάζει τόσο.

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι είναι απενεργοποιημένο και δεν δουλεύει, φυσικά και δεν τρώει μνήμη. Εξυπακούεται! (μόνο χώρο τρώει)

 

Από κει και πέρα, δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο στη ταχύτητα η απενεργοποίησή τους. Εμένα και πριν και μετά, την ίδια ταχύτητα έχει. Απλά ξεφορτώνεται η RAM η οποία όσο περισσότερο δουλεύει, τόσο περισσότερη μπαταρία τρώει. Εγώ πάντα "πετάω" απενεργοποιώ όλες τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ ποτέ (ή που δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω ποτέ) σε όλα μου τα τηλέφωνα.

Έτσι κερδίζω χώρο και επιβεβαρυμένη RAM (και κατ' επέκταση και μπαταρία)

 

Εγώ λοιπόν έχω απενεργοποιήσει:

Μουσική Google Play (χρησιμοποιώ της Samsung που είναι πολύ καλή)

Briefing (αδιάφορη αφού δεν έχει Ελληνικές ειδήσεις)

Όλες τις εφαρμογές της Microsoft (πάνβαρες και μεγάλες σε όγκο, και μεγάλα updates. Προτιμώ Wps office )

Galaxy Apps (Tρώει πολύ RAM αλλά ό,τι θέλω από εφαρμογή υπάρχει στο Play. Γιατί να την έχω?)

Hangouts (ποτέ δεν μου άρεσαν αυτές οι εφαρμογές)

Samsung Print Service Plugin (φαντάζομαι δεν θα το χρειαστώ ποτέ. Αν ναι, το ενεργοποιώ προσωρινά)

Samsung Push Service. (δεν ξέρω τι κάνει και δεν με ενδιαφέρει κιόλας)

Skype (είπαμε... δεν τα δουλεύω αυτά. Άλλος μπορεί να τα θέλει)

 

Κάτι που πρέπει να ξέρεις για το συγκεκριμένο τηλέφωνο, είναι πως τα δεδομένα πίνουν στη κυριολεξία τη μπαταρία. Από τότε που τα ανοίγω μόνο για να δω κάτι στο ίντερνετ (και μετά τα ξανακλείνω όταν το κινητό είναι στη τσέπη) έχω ατέλειωτη μπαταρία!!! Ως τότε ψαχνόμουν γιατί έβγαζα μόλις μία μέρα με μπαταρία (δεδομένα ανοιχτά μόνιμα βέβαια) Το Wifi δεν επηρεάζει τόσο.

 

 

Φίλε συμφωνώ σε όλα όσα είπες, απλά δεν ξέρω αν τo Samsung Push Service έχει να κάνει με τα push notification....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε συμφωνώ σε όλα όσα είπες, απλά δεν ξέρω αν τo Samsung Push Service έχει να κάνει με τα push notification....

Tα οποία ποια είναι και τι κάνουν? Ενημερώσεις για update ας πούμε?

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι είναι απενεργοποιημένο και δεν δουλεύει, φυσικά και δεν τρώει μνήμη. Εξυπακούεται! (μόνο χώρο τρώει)

 

Από κει και πέρα, δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο στη ταχύτητα η απενεργοποίησή τους. Εμένα και πριν και μετά, την ίδια ταχύτητα έχει. Απλά ξεφορτώνεται η RAM η οποία όσο περισσότερο δουλεύει, τόσο περισσότερη μπαταρία τρώει. Εγώ πάντα "πετάω" απενεργοποιώ όλες τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ ποτέ (ή που δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω ποτέ) σε όλα μου τα τηλέφωνα.

Έτσι κερδίζω χώρο και επιβεβαρυμένη RAM (και κατ' επέκταση και μπαταρία)

 

Εγώ λοιπόν έχω απενεργοποιήσει:

Μουσική Google Play (χρησιμοποιώ της Samsung που είναι πολύ καλή)

Briefing (αδιάφορη αφού δεν έχει Ελληνικές ειδήσεις)

Όλες τις εφαρμογές της Microsoft (πάνβαρες και μεγάλες σε όγκο, και μεγάλα updates. Προτιμώ Wps office )

Galaxy Apps (Tρώει πολύ RAM αλλά ό,τι θέλω από εφαρμογή υπάρχει στο Play. Γιατί να την έχω?)

Hangouts (ποτέ δεν μου άρεσαν αυτές οι εφαρμογές)

Samsung Print Service Plugin (φαντάζομαι δεν θα το χρειαστώ ποτέ. Αν ναι, το ενεργοποιώ προσωρινά)

Samsung Push Service. (δεν ξέρω τι κάνει και δεν με ενδιαφέρει κιόλας)

Skype (είπαμε... δεν τα δουλεύω αυτά. Άλλος μπορεί να τα θέλει)

 

Κάτι που πρέπει να ξέρεις για το συγκεκριμένο τηλέφωνο, είναι πως τα δεδομένα πίνουν στη κυριολεξία τη μπαταρία. Από τότε που τα ανοίγω μόνο για να δω κάτι στο ίντερνετ (και μετά τα ξανακλείνω όταν το κινητό είναι στη τσέπη) έχω ατέλειωτη μπαταρία!!! Ως τότε ψαχνόμουν γιατί έβγαζα μόλις μία μέρα με μπαταρία (δεδομένα ανοιχτά μόνιμα βέβαια) Το Wifi δεν επηρεάζει τόσο.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε εάν ο φορτιστής που έρχεται με το S5 το απλό κάνει και για το S5 neo?

Απ' όσο ξέρω οι μπαταρίες είναι ίδιες.

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε εάν ο φορτιστής που έρχεται με το S5 το απλό κάνει και για το S5 neo?

Απ' όσο ξέρω οι μπαταρίες είναι ίδιες.

 

Όχι, δεν κάνει. Του κανονικού S5 είναι τύπου ΜicroUSB 3 (σαν την θύρα φόρτισης του τηλεφώνου δηλαδή)

http://ecx.images-amazon.com/images/I/41WuBlF4IUL._SX425_.jpg

 

στο S5 Neo επανέφεραν την MicroUSB 2 θύρα. Βέβαια μπορείς απλά να αλλάξεις το καλώδιo. :)

Edited by ALXGS
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αλλάζω καλώδιο και είμαι οκ...
Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα γιατί σε απασχολεί αυτό. Αφού το τηλέφωνο έρχεται με το φορτιστή του.:confused:
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια μπαταρία και έναν φορτιστή από έναν φίλο που είχε το S5. Για backup το θέλω...
Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε update σημερα που εμπεριειχε performance improvements και security enhancements. Ειναι πολωνικης αντιπροσωπίας το κινητο. Σας ηρθε τίποτα? Το εκανα και όλα καλα φαίνονται, ετσι και αλλιως δεν είχε κάποιο πρόβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Τα Πολωνικα και τα Αγγλικα ειναι αυτα που παντα περνουν πρωτα τις αναβαθμισεις και μετα ακολουθουν οι αλλοι...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πρόκειται να αγοράσω αυτή την όμορφη συσκευή για δώρο. Είδα μεγάλη απόκλιση στα skroutzομαγαζα και στις μεγάλες αλυσίδες.

Μπορείτε μήπως να μου πείτε τί να προσέξω; υπάρχουν εκδόσεις/batches με χώρα προέλευσης που θα έχω (πολωνικά, αγγλικά) ποιο μου προτείνετε;

TO CALL OR NOT TO CALL??
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πρόκειται να αγοράσω αυτή την όμορφη συσκευή για δώρο. Είδα μεγάλη απόκλιση στα skroutzομαγαζα και στις μεγάλες αλυσίδες.

Μπορείτε μήπως να μου πείτε τί να προσέξω; υπάρχουν εκδόσεις/batches με χώρα προέλευσης που θα έχω (πολωνικά, αγγλικά) ποιο μου προτείνετε;

 

Οτι και να παρεις δεν εχει κα.ια διαφορα.

Απλα θα σου προτεινα να μην ειναι καποιου παροχου δηλ voda wind κλπ.

Καλυτερα σκετη συσκευη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, χρόνια πολλά καλά χριστούγεννα! Να σας πω το πρόβλημα μου... Πήρα το S5 Neo δώρο στην κοπέλα μου πριν καμιά βδομάδα για να το αντικαταστήσω με το G2 που είχε. Το πήρα κυρίως γιατί ήθελε καλύτερη μπροστινή κάμερα για selfies και γιατί της αρέσει το καλούπι της Samsung. Πριν κάνω την αγορά, έψαξα reviews στο google, σχόλια, κτλ και είδα ότι λένε πως έχει μπροστινή κάμερα την ίδια με του S6. Τώρα μια βδομάδα που το έχει, βλέπω τις χειρότερες selfies που έχω δει σε κινητό. Είναι και τα δικά σας έτσι ή έχει κάποιο πρόβλημα; Ευχαριστώ!

 

Δείγματα:

Πρωινή Selfie (Είναι λίγο κουνημένη άλλα και πάλι φαίνεται λίγο grainy)

Βραδινή Selfie

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra > S23 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > S3 Classic > Samsung Galaxy Watch4 Classic

Link to comment
Share on other sites

Eμένα λογικό μου φαίνεται η βραδινή να είναι έτσι. Η πρωινή είναι κουνημένη ΟΚ... αλλά που το πρόβλημα? Μιλάμε για 5mp κάμερα κι αν δεν είσαι και σε καλό φωτισμό, θα σου βγει λίγο σαν ελαιογραφία. Εμένα πάντως οι σέλφις του μου αρέσουν. ΔΧεν έχω δει και καλύτερες από άλλα τηλέφωνο ίδιων mb κάμερας
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν μου φαίνεται λογικό να εχει την ίδια κάμερα με το S6 και του S6 να βγαίνουν καθαρές (για τις βραδινές μιλάω κυρίως). Στο S5 Neo ακόμα και με τον καλύτερο φωτισμό μεσα στο σπίτι βγαίνει όπως αυτές που ανέβασα. Το G2 έβγαζε καλύτερες.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra > S23 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > S3 Classic > Samsung Galaxy Watch4 Classic

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ από χθες, ενός S5 Neo... Το κινητό φυσάει πραγματικά! Πολύ καλό και σε κάμερες και σε ταχύτητες και στα πάντα του! Εντάξει, δεν είμαι tech freak για να συγκρίνω με άλλα κινητά παρόμοιων δυνατοτήτων, αλλά στη δική μου χρήση (fb, youtube, φωτο, αρκετές κλήσεις, λίγα και όχι απαιτητικά παιχνίδια) το κινητό είναι εξαιρετικό...

Μόνη του ατέλεια;;; Τα hands free που το συνοδεύουν... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ σε ήχο... Νόμιζα ότι το κινητό δεν δίνει καλό ήχο, αλλά τελικά έφταιγαν τα ακουστικά. Έβαλα τα παλιά του Sony Sola (!) που είχα, και είναι 50 φορές καλύτερα και ποιοτικότερα!

 

Ερώτηση τώρα... Τι sd card προτείνετε να του βάλω? Σηκώνει UHS? Κι αν ναι, έχει νόημα να αγοράσω UHS; Έχει εμφανείς διαφορές σε σχέση με μια απλή class 10 κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...