Jump to content

Samsung Galaxy S5 Neo


spiros1314
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκλεισα διάφορες μλκίες όπως το S health, το NFC, κάποιες άχρηστες χειρονομίες όπως αυτή που καλεί μόνο του αν το βάλεις στο αυτί κοιτώντας μια επαφή, απενεργοποίησα αρκετές μη χρειαζούμενες (για μένα) εφαρμογές, απενεργοποίησα όλες τις πάνβαρες και μεγάλες εφαρμογές microsoft (word excell powerpoint) και κατέβασα το WPS Office που είχα και στο παλιό μου κινητό για να ανοίγω τέτοια αρχεία. Αυτή τη στιγμή είναι σε χρήση 11 ώρες από το πρωί που το έβγαλα από τη φόρτιση και έχω ασχοληθεί λίγο μαζί του.

 

Το wifi το έχω όλη μέρα ανοιχτό και έρχονται διάφορα email κτλ.

 

Οθόνη έχω 1 ώρα

 

Το ποσοστό της μπαταρίας είναι στο 84%

 

Περισσότερη μπαταρία τρώνε οι εφαρμογές με "αρχηγό" το σύστημα android καταρχήν μετά η kernel μετά το system όπως λέει το gsam και ακολουθούν Chrome κτλ. Facebook δεν δούλεψα καθόλου σήμερα.

 

Αυτή είναι αποδεκτή η κατανάλωση, αλλά προς το παρών επιφυλάσσομαι καθώς δεν ασχολήθηκα πολύ μαζί του. Αλλά σαν αναμονή είναι ΟΚ σε σχέση με πριν. Αυτό το NFC τρώει πολύ? Πιστεύω όλοι αυτοί οι αισθητήρες τρώνε τον άμπακο!

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λογικα αν οι αισθητηρες θα τρωνε μονο οταν τους χρησιμοποιεις....
Link to comment
Share on other sites

Nαι.. παίζει, αλλά γιατί βελτιώθηκε τόσο πολύ η αναμονή?

Σε 13 ώρες αναμονής και χωρίς καθόλου χρήση, θα είχα μείωση 26% μπαταρίας + τη 1 ώρα χρήση οθόνης θα ήμουν σίγουρα στο 65 με 70% μπαταρία, ενώ είμαι στο 82%

 

(και εκείνη την κατανάλωση μου την έβγαζε με wifi και data κλειστά, ενώ σήμερα το wifi το έχω από τις 7:30 το πρωί μόνιμα ανοιχτό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πωωωωω μόλις τώρα το είδα. Το Galaxy apps τρώει τα κέρατά του! Απενεργοποίηση άμεσα!:ninja:

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εμένα με τους αισθητήρες όλους ανοιχτους η κατανάλωση σε αναμονή ήταν 2 % σε 15 ώρες...
Link to comment
Share on other sites

Περίεργα πράγματα :wacko:

 

Τέσπα... εμένα τώρα πάει καλά. 1 ημέρα και 2 ώρες χρήση και με 3 ώρες και 15 λεπτά οθόνη με υπόλοιπο 56%. Λογικά με αυτό το 56% θα βγάλω και όλη τη μέρα σήμερα. Έτσι ναι! :cool:

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ετσι λέει... Οταν φτάσω σε τέτοια επίπεδα μπορεί να το κρατήσω... Γιατί τώρα το έχω βάλει αγγελία...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.Μη κουραζεστε αδικα.τα αχρηστα πραγματα,αισθητηρες,ακομη και το εφε ξεκλειδωματος τις οθονης ,κατι εφαρμογες τυπου facebooκ κτλ γονατιζουν την μπαταρια.Ακομη και στο νοτε2 το δικο μου το οποιο μου βγαζει χαλαρα 2 μερες,οταν τα ειχα ολα αυτα ανοικτα ειχα μιση ημερα λιγοτερη αυτονομια
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις πέταξα ότι άχρηστο είχε μέσα η samsung, και έκλεισα αισθητήρες που δεν χρησιμοποιώ, η μπαταρία βελτιώθηκε κατακόρυφα!

Κοιτάξτε τη φωτό.

Από πρωι Σαββάτου στις 7:30 μέχρι Κυριακή βράδυ μεσάνυχτα η μπαταρία στο 23% και 6 ώρες οθόνη. Άσχημα δε το λες αν σκεφτεις πως το 23% έχει πολύ ακόμα να δώσει σε οθόνη. Εκτιμώ άλλο ένα 2ωρο, ίσως και περισσότερο.

 

Screenshot_2015-11-08-23-37-26.png

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά είναι. Απλά το καλύτερο για την μπαταρία είναι να το φορτίζεις γύρω στο 20%. Βέβαια αφού έχει αποσπώμενη και να χαλάσει σε ενα χρόνο την αλλάζεις με κάνα 20αρικο... Εγώ δεν έχω τέτοιους χρόνους γιατί χρησιμοποιώ data για σύνδεση στο internet αυτές τις μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Τις καθημερινές κι όση ώρα είμαι στη δουλειά έχω κι εγώ τα data ανοιχτά. Aπό χτες το πρωί δηλαδή που έφυγα από το σπίτι και χρήση όλη μέρα έπεσα για ύπνο με 55% μπαταρία. Ξύπνησα πάλι με 55% μπαταρία! Δεν έχασε καθόλου μέσα σε 7 ώρες!!!!

Λογικά θα βγάλω ΟΛΗ τη μέρα άνετα με την υπόλοιπη μπαταρία:)

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Διαχείριση εφαρμογών/την εφαρμογή που θες/απενεργοποίηση

Θα σου πει κάτι βλακείες ότι μπορεί να μη δουλευει σωστά το τηλέφωνο μετά (ειδικά αν είναι κάποιες προεγκατεστημένες όπως το galaxy apps που είναι πάνβαρο! Αυτό πήρε πρώτο πρώτο πόδι:lol:

 

Η κάμερα είναι πάρα πολύ καλή ακόμα κακ σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Επίσης έχει και πολύ δυνατό φλας!

 

Σας μιλάει άνθρωπος που έχει τρέλα με τη φωτογραφία έχοντας μια από τις πολύ καλές compact φωτογραφική της Canon (σειράς S) που βγάζει απίστευτες φωτογραφίες, καθώς επισης και κάτοχος Nikon dslr μηχανής και άρα έχω πολύ καλό μέτρο σύγκρισης για τη κάμερα του κινητού. Εμένα δεν με ενδιέφερε ποτέ η κάμερα των κινητών γιατί πάντα τραβούσα με τις φωτογραφικές μου,, αλλά σε αυτό εντυπωσιάστηκα από τις ικανότητές της.

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας γιατί, όταν με καλούν κάποιοι η φωτογραφία τους (που έχω στην επαφή) πιάνει τη μισή οθόνη και όταν με καλούν κάποιοι άλλοι, η φωτό βγαίνει μια σταλιά μέσα σε ένα κυκλάκι?
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Μετα τον πρωτο συγχρονισμο,ξετικαρε τον συγχρονισμό επαφών από τον google λογαριασμό σου και βάλε καινούργιες φωτό.Σε εμένα στο s6 πλέον τις δείχνει κανονικα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.ηθελα να ρωτησω στο σκοτάδι με φλας εστιαζει γρηγορα?Εχω παρατηρησει οτι μεταξυ των μοντελων υπαρχει χαοτικη διαφορα σε αυτο το θεμα.Στο Α5 που ειχα η εστιαση ηταν της υπομονης.το αποτελεσμα καλο αλλα εκνευριστικη η καθυστερηση.Στο νοτε2 που εχω τωρα,η εστιαση ειναι αστραπιαια.το ιδιο και στο s3 του αδερφου μου.Τι γινεται στο Νεο?
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα γρηγορα εστιαζει. Γενικως η καμερα εχει πολυ γρηγορη εστιαση και ληψη
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Από την Τρίτη είμαι και εγώ με το κινητό του θέματος. Απόλυτα ευχαριστημένος και μόνο θετικά βλέπω στο τηλέφωνο. Πολύ ποιοτική κατασκευή επίσης. Δεν κολλάει πουθενά και είναι γρήγορα σε όλα του. Για 300€ νομίζω ότι είναι best deal στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή.

Του έβαλα μια λεπτή θήκη σιλικόνης της Puro και ένα tempered glass 9Η της Forever και είναι κουκλί.

Έχει βρει κανένας κάποιο link που να αναφέρει πιθανή ημερομηνία μετάβασης σε Android Marshmallow?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλορίζικο. Κατά τ άλλα κοιτα να το ευχαριστηθείς όπως είναι... καινούριο είναι εξαλλου... και όταν είναι να έρθει η αναβάθμιση θα έρθει:)

Εγώ προερχόμενος από την 4.4.2 κιτκατ, μια χαρά εξερευνώ ακόμα την 5.1.1 λολιποπ

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Κατοχος του κινητου εδω και λιγο καιρο, πολυ ευχαριστημενος σε ολα! Ενα προβλημα μονο αντιμετοπιζω δεν συχρονιζοντε αυτοματα τα e mail το viber και το widget του καιρου π.χ. μου εχουν στηλει κατι και δεν ερχετε και αν ανοιξω το viber ερχοντε ολα μαζι η αν μπω στο e mail και κανω μονος μου συχρονισμο ερχοντε τα e mail, εχω κοιταξει ολες τις ρυθμισεις και ειναι ενταξη, δεν ειχα ποτε παρομοιο προβλημα σε αλλη συσκευη ( s4, note 3 neo, g2) καμια ιδεα? Edited by mortum
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Κατοχος του κινητου εδω και λιγο καιρο, πολυ ευχαριστημενος σε ολα! Ενα προβλημα μονο αντιμετοπιζω δεν συχρονιζοντε αυτοματα τα e mail το viber και το widget του καιρου π.χ. μου εχουν στηλει κατι και δεν ερχετε και αν ανοιξω το viber ερχοντε ολα μαζι η αν μπω στο e mail και κανω μονος μου συχρονισμο ερχοντε τα e mail, εχω κοιταξει ολες τις ρυθμισεις και ειναι ενταξη, δεν ειχα ποτε παρομοιο προβλημα σε αλλη συσκευη ( s4, note 3 neo, g2) καμια ιδεα?

 

Αν εννοείς στην εφαρμογή e-mail τότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν την χρησιμοποιώ. Η εφαρμογή όμως Gmail τρέχει απροβλημάτιστα. Και το Viber που το χρησιμοποίησα μια φορά δούλεψε και αυτό σωστά.

Μήπως έχεις στο wifi policy να κλείνει το wifi όταν είναι κλειστή η οθόνη? Τσέκαρε το λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς στην εφαρμογή e-mail τότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν την χρησιμοποιώ. Η εφαρμογή όμως Gmail τρέχει απροβλημάτιστα. Και το Viber που το χρησιμοποίησα μια φορά δούλεψε και αυτό σωστά.

Μήπως έχεις στο wifi policy να κλείνει το wifi όταν είναι κλειστή η οθόνη? Τσέκαρε το λιγάκι.

 

Το e mail ειναι οκ, το gmail viber hangout εχουν θεμα, και παρατηρησα το εξης οταν τρεχουν στο παρασκινιο ερχοντε ειδοποιησεις κανονικα, αν κλεισω ολες τις καρτελες δεν ερχοντε ειδοποιησεις παρα μονο αν ανοιξω την εφαρμογη εγω, το κοιταξα το wifi παλι, εχω δει ολες τις ρυθμισεις πολλες φορες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...